Crisistop van EG levert weinig op Kas leeg, loon in sokken Jeltsin blijft Gorbatsjov pesten Buitenland Reactor Tsjernobyl weer opgestart De top van de mijnsluitingen Britse rente procent omlaag In de mist voor Manhattan ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 7 Boze werknemer legt kerncentrale stil paluel Een ontevreden werknemer heeft de kerncentrale van Paluel in Normandie 24 uur stilgelegd. Het incident, dat zich donderdag voordeed, had volgens de directie geen gevolgen voor de veiligheid. De werknemer was van mening dat hij te weinig verdiende en drukte uit „wraak" drie noodknoppen in. waardoor veiligheidssystemen de reactoren uitschakelden. Hij zal disciplinair worden g Onderzoek naar leningen Irak Washington* De gepensioneerde rechter Frederic Lacey is door het Amerikaanse ministerie van justitie belast met een speciaal onderzoek naar twijfelachtige bankleningen aan Irak en de rol die president Bush daarin heeft gespeeld. Met die leningen wa ren miljarden dollars gemoeid. Dankzij de leningen kon Irak vóór de Golfoorlog voedsel, maar ook wapens, kopen. Burgeroorlog in Mozambique voorbij aaaputo» De Mocambiquaanse president Joaquim Chissano heeft gisteren officieel bevestigd dat een einde is gekomen aan de 16 jaar oude burgeroorlog in de voormalige Portugese kolo nie. Hij sprak duizenden feestvierende inwoners van Maputo toe. Onlangs ondertekenden Chissano en Afonso Dhlakama, lei der van de verzetsbeweging Renamo, in Rome een vredesak koord. De Verenigde Naties zullen op de naleving van dat ak koord toezien. Gesprek Savimbi-Dos Santos uitgesteld luanda Het onderhoud tussen president Dos Santos van Ango la en Unita-leider Savimbi is uitgesteld tot waarschijnlijk maan dag. De twee voormalige rivalen zouden gisteren de situatie be spreken die na de eerste vrije verkiezingen in Angola is ontstaan, maar het gesprek ging niet door. Wel heeft Savimbi gisteren ge zegd zich bij zijn verkiezingsnederlaag te zullen neerleggen. 'Fergie' eist 4 miljoen voor blootfoto's parus Sarah Ferguson, de Britse hertogin van York, en de Ame rikaanse zakenman John Bryan hebben voor een Franse recht bank van een Frans foto-bureau en een Frans tijdschrift elk een schadevergoeding geëist van 11 miljoen frank (ongeveer 4 mil joen gulden) voor de publikatie van omstreden foto's waarop de hertogin topless te zien is en in omhelzing met John Bryan. De rechtbank doet waarschijnlijk uitspraak op 25 november. Miljoen dollar voor kinderen Joegoslavië den haag Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) heeft een miljoen dollar beschikbaar gesteld aan Unicef, het kinder fonds van de VN, ten behoeve van kinderen in het voormalige Joegoslavië. UNicef is met de strijdende partijen voor de eerste week van november een 'staakt-het-vuren' overeengekomen. Die periode zal worden gebruikt om ongeveer een miljoen kin deren in nood van kleding, schoeisel en dekens te voorzien met het oog op de naderende winter. De totale kqsten voor dit pro gramma bedragen zes miljoen dollar. Geen protesten in Oekraïne moskou/kiev correspondent I Ondanks westerse bezorgdheid heeft Oekraïne gisteren een van de vier reactoren van de Tsjer nobyl-centrale opgestart. Vol gens Mikola Sorokin, directeur van de centrale, is er geen reden tot bezorgdheid over de «veilig heid van de centrale. In 1986 explodeerde reactor vier van Tsjernobyl. Het officiële dodental was 32, maar daarbij zijn de slachtoffers die in de ja ren daarna aan de gevolgen van straling overleden niet meege rekend. Sorokin sprak gisteren tegen dat de betonnen sarco faag waarin de vierde reactor is verzonken, scheuren zou verto nen. ..En zelfs als er een kleine afwijking zou zijn, zou die al leen effect hebben op de on middellijke omgeving vande centrale." Russische kernwetenschap pers kwamen begin dit jaar met foto's en andere bewijzen van scheuren in het betonnen om hulsel. De nog werkende reacto ren waren toen stilgelegd nadat brand was uitgebroken. Een Sussende woorden, maar geen oplossingen voor problemen Drieduizend mijnwerkers marcheerden gisteren naar het centrum v met de andere leiders van de Europese Gemeenschap. De Europese regeringsleiders zijn gisteren nauwelijks dichter bij oplossingen gekomen van de grote politieke en economische problemen van de Europese Gemeen schap. De spanningen op de valutamarkten, de oplopen de werkloosheid in de EG, de stagnerende wereldhandel en de malaise rond het Verdrag van Maastricht, bleven onopgelost of werden bezworen met sussende verklarin gen. peleton achterblijvers. Lubbers liet in Birmingham een nadrukkelijke waarschu wing horen aan het adres van Denemarken om snel een op lossing te vinden voor de Deen se afwijzing van 'Maastricht'. ren is er niet, omdat anders ook andere landen aan het verdrag gaan tornen. Het enige concrete besluit dat op de EG-top viel, behelst het zenden van medicijnen, tenten, 40 trucks en 120.000 ton voedsel naar het voormalige Joegosla- birmingham cees van zweeden correspondent Ze waren gekomen om „John Major en zijn regering te hel pen", zo had de voorzitter van de Europese Commissie. Jac ques Delors, de dag tevoren ge zegd. Maar toen het circus van dolende Euro-leiders gister avond weer opbrak, bleef Major eenzaam en alleen in Birming ham achter. Zijn hoogmogende collega's hadden hem een niets zeggend document nagelaten, betogende mijnwerkers hadden de aandacht van de wereldme dia gegijzeld en binnen zijn ei gen partij begonnen de thatche- risten weer hun messen te slij pen. John Major had de Euro-lei ders naar Birmingham, een we reldcentrum van industrieel verval, genood om twee zaken te regelen. Ten eerste moest worden vastgelegd welke be voegdheden vanuit Brussel kun nen worden teruggeheveld naar de nationale parlementen, en voorts moest het ondoorgron delijke besluitvormingsproces in de gemeenschap opener worden. Deze zaken waren zo dringend, vond Major, dat ze niet konden wachten. Er moest een aparte, ingelaste 'noodtop' komen. Maar terwijl Major en Delors gisteren op de afsluitende pers conferentie uitleg gaven over het nut van de tussentop. kwam het echte nieuws uit York. een paar honderd mijl noordelijker. Daar. in het hart van de Engelse mijnstreek, stond de directeur van het Friargate Museum voor een moeilijke beslissing. In zijn wassen-beeldenmuseum prijkte ook een beeld van Major, dat in de traditie van de streek was ge huld in kompelsoverall. Was dit nog langer betamelijk? De mu seumstaf vergaderde over de kwestie en nam het enig juiste besluit: uit vrees voor „sponta ne reacties van het publiek" werd de overall en de helm ver vangen door de gebruikelijke werkkleding van de politicus, het gekrijtstreepte pak. Tien miljoen gulden had Ma jor uitgetrokken voor zijn top in Maastricht. Duizenden 'te koopborden waren wegge haald voor de huizen die lagen langs de weg waarover de Euro- leiders werden aangevoerd. Meer dan 3.000 blauwe EG- vlaggen waren ervoor in de plaats gekomen. Maar het volk was slechts in een kwestie geïn teresseerd: het nakende ontslag van 31.000 mijnwerkers. Het besluit om 31.000 kom pels af te danken kwam afgelo pen dinsdag als een donderslag. De mijnindustrie, die na de oor log nog aan miljoenen werk had geboden, was al gedecimeerd. Waarom moest de helft van de overgebleven mijnen worden gesloten? En vooral: waarom nu. in het midden van de lang ste recessie sinds die van de ja ren '30? De vragen stapelden zich snel op. Conservatieve Lagerhuisle den daalden af in mijnschach ten om hun solidariteit met de kompels te betuigen. De Sun. die Major in april nog aan zijn verkiezingszege had geholpen, vroeg in een hoofdredactioneel commentaar: 'Beste meneer Major, heeft u een plan om ons uit deze verdomde rotzooi te halen?' De premier sloeg gisteren te rug met een verlaging van de rentevoet, waar de thatcheristi- sche rechtervleugel van zijn partij maandenlang om had ge schreeuwd. Maar de maatregel werd onmiddellijk afgedaan als „paniekvoetbal" en het pond zakte verder weg in het moeras. Een fotograaf die in Birming ham klaagde over het hete licht van de televisielampen, kreeg van Major het volgende ant woord: „Als u denKt dat uw baan heet is. dan moet u de mijne eens een weekje doen." birmingham peter d tweede reactor zal volgende maand worden opgestart. Oekraïne had aangekondigd Tsjernobyl in 1993 geheel te sluiten. Maar volgens het pers bureau Tass menen experts dat het onmogelijk was de centrale stil te leggen nu de winter op komst is en Oekraïne de energie hard nodig heeft vanwege de energieschaarste. Een woordvoerster van de Oekraïnse milieubeweging 'Groen Licht' zei gisteren desge vraagd dat er geen sprake was van volksprotesten tegen het opstarten van de reactoren. Groen Licht heeft zich beperkt tot een protestbrief aan regering en parlement. Het Duitse parlement heeft de regering in Bonn gisteren ge vraagd werk te maken van het plan van de zeven belangrijkste industrielanden (G7) voor de beveiliging van kerncentrales in de ex-Sovjetunie. Minister Klaus Töpfer van milieu zei in een vraaggesprek dat het risico van ongelukken door het opnieuw in gebruik nemen van Tsjer nobyl wordt vergroot. correspondent eg Premier Lubbers putte echter moed uit het feit dat op de top „de rijen zijn gesloten" en er geen zichtbare verdeeldheid was. Lubbers en de Britse pre mier Major meenden dat de top nog eens duidelijk heeft ge maakt dat de 12 EG-landen ge zamenlijk verder willen werken aan politieke en economische eenwording, en dat het niet de bedoeling is dat de EG breekt in een rijke kopgroep en een Schip Greenpeace bevond zich niet in Russisch water moskou gpd De Russische autoriteiten heb ben gisteren hun bewering in getrokken dat het Greenpeace- schip Solo zich in Russische territoriale wateren heeft be vonden. De commandant van de kustwacht in Moermansk zei gisteren niet te verwachten dat de Solo voor zondag in de Russische havenstad arriveert. Moskou liet gisteren weten dat de aanhouding van de Solo het gevolg is van een actie op maandag, toen een snelle rub berboot van het Greenpeace- schip probeerde een dum- plaats van radioactief afval te bereiken. Mogelijk heeft Greenpeace ook voet aan wal gezeL „Er zijn aan boord van de Solo water-en landmonsters aangetroffen", aldus regerings woordvoerder Jastrzjembski. vië. Daar wordt meteen 480 mil joen gulden voor uitgetrokken, ongeveer de helft van wat nodig In diplomatieke kringen heer ste gisteren opluchting dat Frankrijk zich op de top mee gaand opstelde in het slepende Amerikaans-Europese handels overleg. Tot nu toe gold Parijs als stoorzender in de GATT-on- derhandelingen, die gezien worden als een sleutel tot her stel van de wereldeconomie. In Birmingham zei president Mit terrand „open te staan" voor een akkoord, maar niet te kun nen garanderen dat zijn parle ment dat slikt. Daarmee krijgt EG-ondcrhandelaar Andriessen (de Nederlandse EG-commissa- ris voor buitenlandse handel) het groene licht verder te praten met de VS. in de hoop nog voor de Amerikaanse verkiezingen een akkoord te sluiten. birmingham» cees v correspondent De Britse regering heeft gisteren de rentevoet met één procent verlaagd. De stap werd door de oppositiepartijen afgedaan als „een paniekmaatregel", maar de werkgeversorganisatie CBI verklaarde: „Dit is de juiste weg voorwaarts." Met 8 procent heeft het Vere nigd Koninkrijk nu de laagste rentevoet in de Europese Ge meenschap. Het is de tweede keer dat de regering de rente met een procent heeft verlaagd sinds het pond sterling op 'Zwarte Woensdag' door zijn vloer in het Europees Monetair Stelsel zakte. De lagere rentevoet moet Groot-Brittannië uit de sleuren waarin het land al bijna drie jaar verkeert. De vraag is echter of de regering het spook van de inflatie in de fles kan houden, nu de Britse rente lager is dan die van alle andere EG- landen. Hel pond sterling verloor ruim een pfennig van zijn waar de onmiddellijk na de bekend making in Londen. Een verdere val van het pond. dat al met 15 procent is gedevalueerd ten op zichte van de D-mark. brengt het anti-inflatie beleid in ge- De renteverlaging komt op een moment dat de regering- Major in het nauw zit. Het be sluit om 31.000 mijnwerkers op straat te zetten, ontketende de ze week een storm van protest. Drieduizend mijnwerkers mar- China duwt staatsbedrijven de markt op peking yvonne van der heupen Voor de ingang van een me trostation in Peking zitten een paar kooplui op de grond. Ze kijken wat treurig uit over hun handel. Vandaag liggen er sok ken op de stukken doek. De mannen blijken geen daklozen te zijn, of helers, of werklozen. Ze verdienen eigenlijk niet eens de naam 'handelaar'. Het zijn gewoon textielarbeiders. Het bijzondere is dat ze deze week hun loon uitbetaald hebben ge kregen in sokken, omdat de kas van het staatsbedrijf waar ze werken leeg is. De hervorming van de staats- industrie geldt als het grootste probleem dat China bij het op zetten van een nieuw econo misch stelsel moet oplossen. „We moeten de manier waarop de staatsbedrijven werken, ver anderen en de bedrijven de markt opduwen", aldus partij leider Jiang Zemin in zijn ope ningsrede op het veertiende partijcongres eerder deze week. Hoe de verandering in de staatssector, die officieel 55 pro cent van de industrielë produk- tie verzorgt, moet worden be werkstelligd, is onduidelijk. De staatsbedrijven zullen worden omgesmeed tot zelfstandige eenheden die zelf besluiten mo gen nemen over bijvoorbeeld investeringen, maar ook zelf verantwoordelijk worden voor winst en verlies. De functies van de overheid en het manage ment zullen worden geschei den. Ook in China is het papier geduldig en hoe de voorstellen in de praktijk gaan uitpakken, weet niemand. Een derde deel van de staats bedrijven is zwaar verlieslij dend. Eigenlijk zouden die on dernemingen gewoon failliet moeten worden verklaard. Dat betekent echter massaontslagen bedrijven met tienduizenden arbeiders zijn geen uitzonde ring en sociale onrust. De partijleiding denkt dan ook in een andere richting en kiest voor een 'gecontroleerd aantal faillissementen'. Daarop volgt steeds een fusie van een bank roete onderneming met een ge zond bedrijf. Dat lost het probleem aller minst op. Immers, het goedlo pend bedrijf dat zijn fusie partner niet zelf kan uitzoeken ziet ineens zijn aantal werk nemers verdubbeld. Voor de ex tra arbeidskrachten hebben ze geen werk maar ze moeten hen wel salaris uitbetalen. Met de verouderde machines en de on verkoopbare voorraden valt niets te beginnen. Kortom: het winstgevende bedrijf wordt voor zijn goede prestaties ge straft. Het moeten hele sterke on dernemingen zijn die die last kunnen dragen. Het voordeel is vooralsnog dat de sociale struc tuur een bedrijf verzorgt ook de goedkope huisvesting, gratis onderwijs en medische hulp overeind blijft. cheerden gisteren naar het cen trum van Birmingham, waar Major vergaderde met de ande re leiders van de Europese Ge meenschap. Anders dan tijdens de bittere mijnwerkersstaking van 1985- '86 kunnen de kompels thans op steun uit alle geledingen van de maatschappij rekenen. Tal rijke Conservatieven hebben zich openlijk tegen het besluit gekeerd. Een Britse rechtbank besloot gisteren overigens dat de slui ting van de zes mijnen moet worden uitgesteld. Volgende week dinsdag zal de rechter een oordeel vellen over de rechtma tigheid van de mijnsluitingen. In afwachting daarva de zes mijnen open blijven Duitse politie onderschept 2,2 kg uranium De Duitse politie heeft in Beieren 2.2 kilo uranium in be slag genomen. Zeven mensen zijn gearresteerd, zo is gisteren bekendgemaakt. Het uranium, dat dinsdag op een parkeerplaats langs de au tosnelweg bij München werd onderschept, was voor een half miljoen dollar op de markt aan geboden. Een eerste onderzoek ter plekke wees uit dat het om hoog verrijkt uranium 234, 235 en 238 gaat. Het materiaal zou uit Oost-Europa afkomstig zijn en via Polen naar Duitsland zijn gSHpul gesmokkeld. De Duitse douane noemde de vangst een klap deatoommafia De politie werd op het spoor gezet ha de arrestatie van Pool se smokkelaars, vorige week in Frankfurt. Zij hadden radioac tief cesium-137 en strontium-90 in hun bezit. De Klerk stelt beperkte amnestie voor new york Het lijkt wel een pentekening, zoals het cruiseschip 'Queen Elizabeth 2' pal voor Manhattan opdoemt uit de mist Het schip arriveerde gisteren vanuit het Engelse Southampton in New York, na een tocht van vijf dagen over de Atlantische Oceaan. foto »Rtr» mike secm Stichting van Gorbatsjov beschuldigd van belastingontduiking moskou hans geleunse correspondent Het bittere conflict tussen Boris Jeltsin en Michail Gorbatsjov is gisteren verder aangescherpt. Het wetenschappelijke instituut van de vroegere Sovjet-presi dent is door het ministerie van financiën varj belastingontdui king beschuldigd. En Jeltsins staf kwam met een nieuwe ver klaring, dat Gorbatsjov zeker vanaffebruari 1990 op de hoog te was van Stalins massamoord op Poolse officieren in 1940 in katyn. Jeltsin ondersteunde zijn nieuwe verklaring met een ge heim partijdocument dat Gor batsjov al in 1990 zou zijn over handigd. De aanval op de Gor- batjsov-stichting richt zich op de commerciële activiteiten van het fonds. Een speciale onder zoekscommissie van het minis terie van financiën haalde uit de boekhouding dat in het eerste kwartaal van dit jaar voor onge veer 40.000 gulden belasting is ontdoken. Volgens de onder zoekscomissie had het fonds of ficieel opgegeven dat het verlies had geleden. Jeltsin heeft de stichting al de meeste panden ontnomen die hij Gorbatsjov eind december vorig jaar had toegewezen. Gorbatsjov vertrok gisteren verbitterd naar Berlijn, waar hij vandaag de begrafenis van Willy Brandt bijwoont. „Ik concen treer me op het laatste eerbe toon aan een persoonlijke vriend en een groot man", zei hij. Niettemin verweet hij Jeltsin op de valreep nog niet te luiste ren naar adviezen van buiten de eigen kring. „Er zijn krachten in Rusland met goede program ma's. Een ervan is de Burger Unie. Jeltsin kan mensen uit die kring goed gebruiken." De Burger Unie wordt geleid door vice-president Roetskoi en de industrieel Arkadi Volski, een vriend van Gorbatsjov. De Bur ger Unie eiste gisteren dat Jelt sin een 'coalitie-regering' vormt, die economisch het roer moet omgooien. Volgens de Burger Unie is de radicale poli tiek van leltsins huidige rege ring de oorzaak van gierende inflatie, stijgende werkloosheid en anarchie in Ruslands deelre publieken. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren een voorstel tot beperkte amnestie gelanceerd om het ANC enigszins de wind uit de zeilen te nemen. De am- nestlevootstsllen vallen aan zienlijk minder ruitn uit dan was voorspeld. De Algemene Wet op Amnes tie die door de minister van jus titie Coetzee aan het parlement is voorgelegd geeft president De Klerk het recht politieke tegen standers vrij te spreken, zij het wel op advies van een speciale door de president aangewezen commissie. De amnestiewet heeft betrekking op politieke delicten die voor 8 oktober 1990 zijjn gepleegd. Op die datum maakte De Klerk een begin met de afschaffing van apartheid Het parlement, dat hoofdza kelijk uit blanken best.i.it al woensdag het wetsvoorstel in stemming brengen. Het ANC heeft bezworen een door blan ken geïntroduceerde nooit te zullen accepteren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7