'Meer ouders in besturen van scholen' üüi 'Sport kan arbeidsongeschiktheid juist voorkomen' Driemaal daags een lach Binnenland Oude koran-vertaling aangepast en opgefrist Fraudeurs met vaarbewijzen aangehouden ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst Kosto boos op gevangenispersoneel den haag Staatssecretaris Kosto (justitie) vindt het onaanvaard baar dat dinsdag vier verdachten zijn vrijgelaten, omdat bij de gevangenis Oostereiland in Hoorn niemand aanwezig was om ze in te schrijven. Kosto verwacht in de toekomst meer souples se van het gevangenispersoneel. De gevangenis weigerde de vier, omdat zij door oponthoud in de file na vijf uur arriveerden. De parketpolitie zag zich genoodzaakt het viertal dan maar op vrije voeten te stellen. Het ging om veroordeelden die hadden geweigerd boetes te betalen en een vervangende celstraf hadden moeten uitzitten. Dieven op stelten beroven tuinders klazienaveen Glastuinders in het Drentse Klazienaveen zijn deze week begonnen met georganiseerde nachtelijke patrouilles rond de kassen. Aanleiding voor de 'tuinderswacht' is een reeks inbra ken bij kwekers, waarbij grote hoeveelheden assimilatielampen en bijbehorende aluminium kappen zijn gestolen. De inbrekers maken gebruik van stelten om bij de hoge lampen te kunnen. Volgens de tuinders gaat het om „zorgvuldig voorbereide inbra ken van de georganiseerde misdaad". Ter Schure verbiedt KRO-uitzending hilversum-den bosch» Bisschop Ter Schure van Den Bosch heeft de KRO-uitzending van een eucharistieviering in de San Salva- torkerk in Den Bosch verboden. De bisschop heeft een soort ve torecht over radio- en televisie-uitzendingen die in zijn bisdom worden gemaakt. Hij let daarbij vooral op de liturgie van de vie ring, maar dit keer is hij gestruikeld over het feit dat er in de als progressief bekend staande parochie wel eens mensen voorgaan die een loopje met het kerkrecht nemen. Pastor F. Bakker heeft begrepen dat het verbod heeft te maken met een dienst in 1986, waarin een getrouwde priester assisteerde bij een huwelijk. Werkloosheid daalt, maar minder snel Het aantal geregistreerde werklozen bedroeg volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in de periode juli-septem- ber 1992 gemiddeld 288.000. Dat is 18.000 minder dan in dezelf de periode vorig jaar. Het tempo waarin de werkloosheid daalt neemt af. In het eerste kwartaal van dit jaar was de daling nog 32.000, in het tweede 19.000. Van de werklozen waren er 70.000 jonger dan 25 jaar tegen 73.000 in dezelfde periode vorig jaar. Leidse arabisten handhaven eigen karakter leiden «anp De klassieke Nederlandse ko ran-vertaling van prof. dr. J. Kramers heeft een grondige be werking ondergaan. De Leidse arabisten drs. A. Jaber en dr. J. Jansen hebben de uit 1956 date rende tekst „aangepast behoeften van de Koran-lezer". De vertaling van Kramers is de eerste Nederlandse vertaling direct uit het Arabisch. Drie jaar voor deze editie verscheen, had de Ahmaddiya-beweging een eigen vertaling uitgegeven, ge baseerd op het Engels. In 1989 verscheen een vertaling van de Groningse arabist dr. F. Leem huis. Kramers' vertaling onder scheidt zich door de enigszins bevreemdende taal. De hoogle raar Arabisch ging ervan uit „dat de koran niet is gesteld in zouteloze, vlakke en alledaagse taal. De korantekst wil heel na drukkelijk gesteld zijn in de taal van God en de engelen", schrijft Jansen. „Daarom heeft Kramers geprobeerd een bevreemdend taaleigen te ontwerpen dat bij de Nederlandse lezer zou op roepen wat de tijdgenoten van Mohammed, de apostel van de islam, moeten hebben gevoeld toen zij voor het eerst de koran tekst hebben horen voordra gen", aldus Jansen. Zo bedacht Kramers het woord 'genotenge vers' voor mensen die nu zou den worden aangeduid als po- lytheïsten, mensen die geloven dat er meer dan één God is. Jansen en Jaber hebben dit „excentrieke taalgebruik" ge handhaafd. „Uiteraard is het bij het vertalen van de koran ook mogelijk een andere weg te gaan en te kiezen voor de Ne derlandse termen die weerge ven hoe een moderne moslim in de twintigste eeuw de koran verstaat." Maar zij hebben de „kracht van deze monumentale vertaling niet willen aantasten met prozaïsche oplossingen". Werkgroep van CDA: Hunter 'Patch' Adams heeft op de kinder-oncologische afdeling van het Sint Radboudziekenhuis een clownesk onderonsje met Emile Nelissen uit FOTO ANP COR MULDER Als zijn tijd gekomen is, wil hij geen predi kant, geen humanist, maar een goede clown aan zijn sterfbed. Mensen doen er volgens hem goed aan minimaal drie keer per dag uitbundig te lachen. In het open baar wel te verstaan, gewoon op straat. Hij zegt verder, eenmaal als clown verkleed, bij iedereen van het bord te kunnen eten, al is het in het duurste restaurant. De wereld volgens de Amerikaan Hunter 'Patch' Adams (47). Hij hield zijn kijk erop gistermiddag voor aan een gehoor dat voor namelijk uit doktoren en verpleegkundigen van het Nijmeegse Sint Radboudziekenhuis bestond. Daarna liep hij, als clown verkleed, langs de bedden van kankerpatiëntjes op de afdeling kinder-oncologie. Bepaald niet het makkelijkste deel van het ziekenhuis. „Ik ga iets vertellen over humor en me zelf, over humor en groepen en over humor en de samenleving", begint Adams zijn le zing: „Maar ik begin met 'humor en onder zoek'. Ga maar rustig eventjes slapen, dus." Hij is nauwelijks binnen of hij heeft de zaal plat. Later op dreef komen hoeft Adams niet wisselt hij van broek. Hij ziet er 'nor maal' ook al vrij clownesk uit: grote ogen, flinke snor met twee naar boven draaiende punten en een paardestaart. Zijn sjofele paarse colbert heeft zwarte stiksels. De wit te sokken verschillen onmiskenbaar in kleur, omdat één ervan vaker met de bonte was meeging. Daar staat hij dan in een gebloemde on derbroek die tot bijna op de knieën reikt. De zaal ligt dubbel van het lachen, Adams spreekt onverstoorbaar verder. Hij doet een rode pofbroek aan waarin hij vijf keer past en trekt die tot over zijn oren, vertellende dat hij op die manier regelmatig bij een bushalte in New York vertoeft. „Het lijkt wel", grapt Adams, „of omstanders denken dat er geen geluid door deze stof komt. Ze staan pal naast me en vragen zich hardop af of die tomaat soms gek is geworden, of zo." Adams noemt zich het liefst straatclown, omdat hij zich op straat het meest in zijn element voelt. In een collegezaal kan hij het ook, dat moet gezegd. 'Patch' clownt 30 jaar en is ruim 21 jaar arts. Beide professies weet hij op bijzondere wijze te combineren. „Doktoren en verplegers in de Verenigde Staten hebben nauwelijks nog plezier in hun werk. De motivatie is zoek. Weinig of geen tijd voor de patiënt, alles moet snel, snel. De situatie in Nederland lijkt me al niet anders." Adams doet Nederland enkele dagen aan op doorreis naar Schotland. In november gaat hij naar Rusland. Overal geeft hij lezingen en demonstreert hij hoe humor en vriendschap een belangrijke rol kunnen spelen in het werk van medici, maar evenzeer in het genezingsproces van patiënten. In 1971 begon hij met dertig bekenden, onder wie drie medici, een klein ziekenhuis in de staat West-Virginia. Tot op de dag van vandaag vormen humor en vriendschap een belangrijk onderdeel van de medische behandeling in het instituut dat 'Gesund- heit' heet. De mensen die er werken, heb ben dat de eerste twaalf jaar helemaal voor niets gedaan, full-time en zeven dagen per week. „Door die ervaring is voor mij vast te komen te staan dat kwaliteit in het werk van het grootste belang is. En die krijg je in belangrijke mate door humor." Hij kust het voorhoofd van een arts op de eerste rij en gaat voor een demonstratie naar kinderon- cologie. Onder daverend applaus. En veel gelach. vlissingen anp De rijkspolitie te water in Vlis- singen heeft zeventien mensen aangehouden die worden ver dacht van fraude met vaarbe wijzen. Ze komen allen uit Zee land en Zuid-Holland. Het onderzoek werd ingesteld nadat bij controles was geble ken dat valse vaarbewijzen in omloop zijn. De politie schat dat 650 valse vaarbewijzen zijn gemaakt. De verdachten kun nen een gevangenisstraf opge legd krijgen van ten hoogste zes jaar of een geldboete van maxi maal 100.000 gulden. Sinds 1 april 1992 is een klein vaarbewijs verplicht voor mo torboten die sneller kunnen va ren dan twintig kilometer per uur en voor schepen die langer zijn dan vijftien meter. Het vaarbewijs kan alleen worden verkregen door het afleggen van een landelijk e AUTOKRAAN TRANSPORTEN De rol van de ouders in de school moet veel groter wor den. Het zou de schoolbesturen ,,tot eer strekken" als ze de ouders de meerderheid in het bestuur lieten vormen. Ook moeten scholen openlijker verantwoording afleggen over hun doelstellingen en hun prestaties. De scholen mogen daarnaast veel autonomer worden en het aantal wetten en regels moet worden beperkt. Dat schrijft een werkgroep van het CDA, voorgezeten door par tijvoorzitter Van Velzen, in het rapport 'De school aan de ou ders', dat gisteren werd gepre senteerd. Het rapport moet deel gaan uitmaken van het verkie zingsprogramma. Volgens de werkgroep zou de hele onderwijswetgeving kun nen worden teruggebracht tot regels op vijf gebieden: het leer plan, de toelatingsvoorwaarden, de exameneisen, de vereiste di ploma's van leraren en hun pri maire arbeidsvoorwaarden. Dat betekent een drastische beper king van het aantal regels. Net als de PvdA vindt het CDA dat de scholen veel opener moeten zijn over hun doelstel lingen en prestaties. De school moet laten zien welk 'profiel' ze kiest: vanuit welke levensover tuiging het onderwijs wordt ge geven, welke didactische aan pak men kiest, welke methoden worden gebruikt om spijbelen te voorkomen en om zwakke leerlingen extra aandacht te ge ven. In een jaarverslag moet de school openlijk verslag doen van de prestaties, bijvoorbeeld over hoeveel leerlingen zijn blij ven zitten, hoeveel examen hebben gedaan en wat die kin deren daarna zijn gaan doen. In het bestuur van de scholen wil het CDA niet te veel ingrij pend veranderen. De werkgroep spoort de bijzondere scholen wel met nadruk aan veel meer ouders in het bestuur op te ne men, maar ze wil daarvoor geen regels stellen. Ook het bestuur van het openbaar onderwijs wil het CDA zo laten als het is: bij de gemeente. De werkgroep wijst het idee van staatssecreta ris Wallage om de openbare scholen te laten besturen door een 'onderwijsschap' af. Het rapport pleit wel voor aanpas sing van de zogenoemde over schrijdingsregeling. Volgens die regel mogen gemeenten open bare scholen alleen extra geld geven als ze dezelfde bedragen ook uitkeren aan alle bijzondere scholen in de buurt. Soms leidt die regel tot onbillijkheid, vindt het CDA nu. Dat is volgens het rapport het geval als een ge meente wat extra's wil doen voor een openbare school, om dat daar bijvoorbeeld veel kin deren met achterstanden op zit ten. Van Velzen vindt dat in die gevallen de gemeente die kos ten niet hoeft door te berekenen aan het bijzonder onderwijs. Man dwingt eega tot prostitutie utrecht anphij haar geregeld met geweld er mee door te gaan. Bij de politie had zij verklaard dat de man haar gehele ver dienste inpikte. Hij sloeg haar met alles wat hij tegenkwam. Ook bonkte hij haar met haar hoofd tegen de muur. Hij kneep haar keel dicht en bedreigde haar met een pistool en een mes. Dat zij hem niet verliet, kwam doordat zij geheel murw was geslagen. Verdediger mr. K. ten Have vroeg voor beide gevallen vrij spraak. Een getuige heeft een keer gezien dat de man zijn vrouw bij haar keel greep. En dat was alles. Aldus de advocaat Officier van justitie mr. A. Maan heeft gisteren voor de recht bank in Utrecht vier jaar gevan genisstraf geëist tegen een 41- jarige man, die in een periode van tien jaar zijn vrouw tot prostitutie zou hebben gedwon gen en haar geregeld zou heb ben mishandeld. Tien jaar geleden ontmoette hij de veel jongere vrouw. Zij trouwden en de man wist haar geleidelijk over te halen in de prostitutie te gaan om hem te helpen bij het oplossen van zijn financiële problemen. Toen zij er mee wilde stoppen, dwong haarlem jan preenen Sporten is goed, als werkgevers daar maar geen last van heb ben. Wat je in je vrije tijd doet, moet je zelf weten, zolang je je maandagmorgen maar okselfris en vooral ongebroken op het werk meldt. Lukt dat niet en be land je in de WAO, dan moet je daar zelf de gevolgen van on dervinden. Zo komt het standpunt over van de werkgevers die er niets voor voelen om op te draaien voor de kosten als iemand bui ten het .werk om arbeidsonge schikt wordt. Met ingang van 1 maart van dit jaar moeten zij drie tot zes maanden salaris be talen voor iedere werknemer die in de WAO moet. Op 1 janu ari wordt dat waarschijnlijk maximaal een jaarsalaris. „Arbeidsongeschiktheid heeft in de meeste gevallen een socia le oorzaak, waaraan de werkge ver niets kan doen. Sportblessu res spelen daarbij een grote rol. Daarom hebben wij deze dis cussie aangezwengeld." Met die opvatting solliciteert voorzitter A. Rinnooy Kan van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) nadruk kelijk naar een rode kaart van sportarts C. Weidema van het Sportmedisch Adviescentrum (SMA) Haarlem: „Werkgevers profiteren ook van het sporten. Mensen die sporten zijn vitaler, langer valide en belanden min der snel in de WAO. Ik geef bij het SMA wel eens advies om te laten opereren, maar dan praat je over sporters die hooguit zes weken zijn uitgeschakeld. Na tuurlijk zijn er uitzonderingen, maar dat zijn er niet veel." Dergelijke reacties komen niet alleen uit de sportwereld, maar bijvoorbeeld ook van C. Knol, 'informant over het socia le stelsel' bij het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor (GXK) in Leiden. Hij heeft welis waar begrip voor de positie van de werkgevers, maar tegelijker tijd wijst hij op de eenzijdige benadering. „Sport kan WAO ook voorko men. Dat geldt zeker voor jon geren die op basis van de studie die ze net achter de rug hebben, veel te snel te grote verantwoor delijkheid krijgen. Dat levert een zware psychische druk op, waartegen veel mensen niet zijn bestand. Zouden zij sporten, dan zouden zij een uitlaatklep voor die spanningen hebben en zouden ze minder snel in de WAO komen. Ik zie overigens niet zoveel in het bonus-malus systeem waarvoor nu is geko zen. Het is goed dat werkgevers een premie krijgen als ze een arbeidsongeschikte in dienst nemen, maar over de boete kun je redetwisten. Wanneer eindigt het werk en wanneer begint de vrije tijd? Zelf zie ik meer in het verlagen van de uitkeringen, ook al is zo'n maatregel niet sympathiek." Sportletsels Afgaande op het aantal sportlet sels lijken de werkgevers het ge vecht dat zij zijn aangegaan met staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken om de boetes van tafel te krijgen, gemakkelijk te winnen. Jaarlijks raken volgens de Limburgse onderzoekers Van Galen en Diederiks 2,7 miljoen sporters geblesseerd, van wie er 1,2 miljoen voor behandeling naar huisarts, specialist of fysio therapeut moeten. „Maar in die cijfers zit alles: van schramme tjes tot breuken. Voor veel men sen betekent het dat zij een dag niet kunnen sporten, of dat zij een aantal dagen niet kunnen werken. Maar een heel klein deel raakt arbeidsongeschikt. Geen reden in elk geval om werknemers voor die kosten te laten opdraaien", aldus M. Koornneef, coördinator sport- medische begeleiding bij het ministerie van WVC. Hoeveel mensen precies door de sport in de WAO terechtko men, is niet bekend. Ook niet bij Rinnooy Kan: „Ik ken geen percentages. Ik weet ook niet welke sporten meer risico met zich meebrengen dan andere. Laat ik me daar niet aan wa gen." In 1982 heeft D. de Pater, me disch adviseur van het GAK in Amsterdam, vastgesteld dat elk jaar een miljoen arbeidsdagen door sportblessures verloren gaan. Aan uitkeringen kostte dat de gemeenschap toen ongeveer honderd miljoen gulden per jaar. In 1990 kwamen Van Ga len en Diederiks tot ongeveer vijfhonderd miljoen aan behan- delingskosten en ziekteverzuim. In bijna 1,2 procent van de ge vallen was volgens De Pater met het herstel van blessures meer dan twaalf maanden gemoeid. Na een jaar gaan mensen van de Ziektewet over in de WAO. De Pater heeft echter niet aan gegeven hoeveel mensen met langdurige blessures niet meer konden werken. Verzekeringsgeneeskundige P. Klein Obbink, verbonden aan de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst (GMD) in Utrecht, is wat verder gaan spitten. Hij heeft begin dit jaar een onder zoek afgerond onder voetballers om na te gaan hoe de effecten van sport op lange termijn zijn. Van 108 oud-spelers van de Utrechtse voetbalclub Desto werd 25 jaar nadat zij waren ge stopt, bekeken hoe zij er aan toe waren. Gebleken is dal van de voetballers die nu rond de 50 jaar zijn, er vijf in de WAO zit ten, wat neerkomt op vier pro cent. Slechts in één geval werd de arbeidsongeschiktheid ver oorzaakt door het voetballen. Klein Obbink: „Vergelijk je die vier procent met het gemiddel de in Nederland, dat in de leef tijdsgroep van 45 tot 64 jaar van mensen met een lage opleiding op veertig procent ligt, dan is dat toch veel minder. Ik moet er wel bij zeggen dat Desto een vereniging met hoger opgelei den is. In die categorie komen over het algemeen minder mensen in de WAO. Daar ligt het percentage op tien." Rinnooy Kan voelt zich be paald niet buitenspel gezet door die cijfers: „Ik vind het geen in drukwekkende steekproef. Het onderzoek heeft zich beperkt tot één vereniging en alleen maar voetballers." Klein Obbink geeft toe dat zijn onderzoek „geen bewijs is, maar ik heb ook niet kunnen aantonen dat door de sport meer mensen in de WAO zouden belanden." Literatuur Klein Obbink heeft ook een lite ratuurstudie verricht om te we ten te komen hoe sporters op latere leeftijd er aan toe zijn. „De algemene tendens is dat mensen die sporten minder last hebben van hart- en vaatziek ten en botontkalking en langer leven. Bovendien heeft sport een aantal positieve psychische effecten. Als je dan weet dat veertig procent van de mensen in de WAO psychische proble men heeft, dan lijkt het me toch alleen maar goed dat wordt ge sport." Dat wordt ook niet bestreden door Rinnooy Kan. Hij geeft toe dat „iedereen daarvan profi teert, dus ook de werkgevers", maar hij vindl het onjuist dal werkgevers moeten opdraaien voor de kosten van sporters die zich „extreem roekeloos" ge dragen: „Ik wil de sport niet als zondebok aanwijzen. Het gaat mij om die mensen die veel risi co nemen." In een interview met NRC Handelsblad heeft Rinnooy Kan vorige week onderscheid ge maakt tussen sport en verkeer „Dat begrijp ik dan niet", merkt F. Backx, beleidsmedewerker van het Nederlands Instituut voor Sport en Gezondheid (N1SG), op. „Dat is toch niet consequent. Over roken en drinken hoor je hem trouwens ook niet. Natuurlijk zit er aan sport een keerzijde, maar het is een fabeltje te stellen dat men sen daardoor meer in de WAO zouden komen." Rinnooy Kan: „Sport is een goed voorbeeld van een activi teit die ie vrijwillig beoefent. Je kunt ook een goed boek lezen of schaken. Deelnemen aan het verkeer kan onvermijdelijk zijn Ach, roken en drinken zou ik ook best willen noemen, maar het is nou eenmaal moeilijk om het verband met WAO aan te tonen." De voorzitter van het VNO benadrukt dat hij geen strikt onderscheid wil maken tussen werk en vrije tijd: „Het verschil is niet altijd gcmaJtkelijk aan te geven, maar er zijn situaties, waarin je het verband tussen vrije tijd en arbeidsongeschikt worden wel goed kunt vaststel len. Moet de werkgever daar dan voor betalen? Nee zeg ik dan, hoewel ook ik de voorde len zie van het sporten."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5