Vrienden voor het leven 7 ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 (77 VOEGSEL Het is vrij zuiver, zoals wij te werk gaan De benadering van hun gesprekspartners zweemt soms naar selectieve verontwaardi ging. Mogelijk dat Barend en Van Dorp de schijn tegen hebben, maar ze laden wel eens de verdenking op zich meer clementie te be trachten met vedetten dan met sporters van een lager garnituur. Alsof de heren blij zijn dat het meneer Van Basten behaagt hun een gesprek toe te staan. ..Absoluut niet waar weerspreekt Frits Barend bits. „Wij zullen, om maar iemand te noemen. Walter Smak van Telstar met een grotere liefde behande len dan Marco van Basten. Want Walter Smak is veel kwetsbaarder.'" Van Dorp: „Tijdens het Voetbalgala heb ben we Johan Cruijff heel pittig aangepakt. Maar Cruijff gaat dan en dat is heel slim van hem met een lacherig gezicht ons aan zitten kijken. Zo van: kom maar op. het inte resseert me verder allemaal niet. Het is echt niet zo dat we vedetten anders aanpakken dan gewone sporters." Barend: „Maar we zijn ook weer niet zo Hollands burgerlijk dat we de vedette niet de eer van de vedette gunnen. Wat dat betreft zijn we wel een beetje Amerikaans. We dur ven ook toe te geven dat we ongelooflijk kun nen genieten van Marco van Basten. Johan Cruijn en Ruud Gullit. Wij vinden dat je best mag laten merken dat ze het leven iets extra's bieden. Het leven kleur geven. Bovendien zijn alle Nederlandse vedetten. Cruijff. Van Basten. Rijkaard. Koeman en Gullit nog ge woon allemaal benaderbaar. In tegenstelling tot Maradona. die omringd wordt door 87 lijfwachten." Dat het volgens hen wel losloopt met hun vermeende vriendjespolitiek willen Barend en Van Dorp gaarne toelichten met een re cent voorval. Het duo hield Van Basten na een interland in de wandelgangen staande. De zo uitbundig geprezen Milanees had als Oranjeklant weer eens niet datgene gebracht waartoe hij op basis van zijn capaciteiten wel in staat moet worden geacht. ..Daar hebben we hem vrij kritisch over ondervraagd. En ge zegd dat het niet kan: een snipperdag opne men. Nee, zei Marco, dat kan niet. Moeten we dan ook nog zeggen: foei Marco? We zijn toch geen schoolmeesters. Het kan niet wat hij gedaan heeft en dat weet hij zelf ook wel." Van Dorp: ..Misschien dat we tegen be stuurders en anderen die doorgedraaid zijn giftiger doen. En dan vooral als een bestuur der rare besluiten neemt, vreemde uitspra ken doet, er merkwaardige opvattingen op na houdt. Barend: „Neem een man als Den Bra ven. goed voor ons en voor ons programma dat hij er is. Die pakken we anders aan dan Van Basten. Tenzij Marco op een dag dezelf de onzin gaat roepen als Den Braven. Maar dat zal nooit gebeuren. Van Basten is een stuk intelligenter dan de voorzitter van Dordrecht 90." Relatie De keuze voor samenwerking in duovorm ze kwamen elkaar ooit tegen bij Radio Vero nica is niet ingegeven door de behoefte el- kaars tekortkomingen te camoufleren. Twee weten er meer dan een. dat wel. En twee zien ook meer dan een. Barend en Van Dorp heb ben ook menigmaal beklemtoond dat hun innige relatie („alleen gaan we niet met el kaar naar bed") de samenwerking al die tijd bestendigde. Henk: „Als Frits iets doet, ben ik daar heel erg trots op. En andersom is Frits trots op mij. als ik iets goeds doe. Godal lemachtig. ik zie het alweer in de krant staan! Hoe we elkaar aanvullen, waarom zou ie mand dat in vredesnaam willen weten, daar denken we nooit over na." Frits een tikje kregel: „Het is niet zo dat Henk beter kan stofzuigen en ik beter kan ko ken en we daarom samen een ideaal huis houden vormen." Heren, wel graag bij het werk blijven. Wie weet is het voor buitenstaanders wel heel inte ressant te vernemen dat Frits de inleiding van een verhaal schrijft. Henk de eerste alinea en vervolgens Frits er weer een paar zinnen op los ramt Als ware het schrijven van een arti kel overeenkomstig de Barend-en-Van-Dorp- methode een schrijfestafette Barend: „Nee, zo gaat het dus niet. Hoe het wel gaat, ach. dat is al eens beschreven." Vertel het toch nog maar een keer. het hele leven is tenslotte een grote ojyendeur-dienst Barend: „.Ha. ha. ha. die kenden wij nog niet. Ik zit achter de machine en Henk zorgt voor de lekkere drankjes en hapjes." Van Dorp: „En als Frits klaar is. ga ik naar huis." Voor hen is het geen item of Frits het jour nalistiek zonder Henk af kan of dat Henk journalistiek afhankelijk is van Frits. Henk van Dorp: „Ik heb me hier nooit mee bezig gehouden. Maar het hoort een beetje bij Ne derland. geloof ik. Kraaykamp is geestig en De Gooyer absoluut niet Van Kooten is hart stikke geestig en De Bie is helemaal niet geestig. Terwijl De Gooyer en De Bie juist wel ontzettend geestig zijn." Barend: „Hoe ko men de mensen er bij. zou je zeggen? Mis schien omdat ze mij zien tikken en Henk niet. Best mogelijk dat het voor de buitenwe reld een probleem is. voor ons in elk geval niet. Het zou kunnen dat als we met een nieuw iemand geconfronteerd worden, met pakweg een financieel directeur, dat dan wordt gevraagd: góh. zou Henk of zou Frits niet alleen ergens naartoe kunnen gaan? Zou best kunnen, hoor. Maar dan mis je de toege voegde waarde van het duo. Dat functioneert al jaren ongelooflijk goed en dat heeft bij RTL4 de nieuwe programmleider Bert van der Veer goed door. Vandaar dat hij ons en met ons het team volledig de vrije hand laat. En dat vinden wij wel zo prettig." Henk van Dorp (links) en Frits Barend: „Als duo functioneren wij ongelooflijk goed." Door sommige vakbroeders worden Frits Barend en Henk B*rend Frits Barend en Henk van Dorp: een omstreden duo De vedette's bieden het leven iets extra's, geven het leven kleur' Blijft overeind dat heel wat studiogasten meedogenloos zijn getackeld door de typi sche Barend-Van Dorp-aanpak. Hoe dikwijls is het niet voorgekomen dat Frits een vraag stelde, de gast in reactie daarop in opperste concentratie een gloedvol betoog begon af te steken. En net op het moment dat de ondervraagde dacht z'n zegje voorbeeldig te hebben gezegd kwam Van Dorp er .met een alles ont nuchterende. soms brutale opmerking overheen, de geïnterviewde compleet in ver warring latend? Voorkom dan maar eens een publieke afgang. Een vileine gedachte misschien, maar het is denkbaar dat bij wijze van voorzorgsmaat regel sponsors en vermogende bestuursleden Barend en Van Dorp gunstig proberen te stemmen door bij voorbeeld cadeaus in het vooruitzicht te stellen. In ruil voor positieve publiciteit of ten minste een milde vraagstel ling. Maar nee, ook na diep gepeins bezwe ren de heren nooit in de verleiding te zijn ge komen. Barend: „Ja. er is ons een jaar of tien geleden een reis aangeboden. Daar heb ik verschrikkelijk om moeten lachen. Ging om iets van 1500 gulden of zo. Laat ik het gek scherend zeggen: wij zijn pas te koop als ons een bedrag van 3 miljoen wordt geboden." Twee-eenheid Zoals Barend en Van Dorp met elkaar om gaan, met elkaar samenwerken, moeten ze de vervolmaking van een tweëeenheid zijn. Maar zouden Barend en Van Dorp nooit de confrontatie aangaan, nooit een match tegen elkaar spelen, het altijd weer met elkaar eens zijn als ze aan hun programma werken? Hoe gaat dat precies als ze aan het schrijven slaan voor Nieuwe Revu? Barend: „Misschien is dat wel het geheim van de smid." Van Dorp: „De confrontatie zullen wij met elkaar niet aangaan, nee." Maar altijd eens met elkaar, daarop volgt een dubbel 'nee'. Barend: „Maar als een per se iets wil, en die is er van overtuigd dat het goed is wat-ie wil. dan is het meestal zo dat de ander zich daarbij neerlegt. Wil de een per se iets niet, dan legt de ander zich daar ook bij neer.-' „Meestal", veroorlooft Van Dorp zich een komisch bedoeld tussendoortje: „meestal is Frits degene die zich ergens bij neer moet leggen." „Hooguit", vertelt Barend, „gaan we met el kaar in discussie over de vraag of we een be paalde passage van een verhaal er in moeten laten of juist moeten weglaten. Of we een be paald stukje film wel of niet moeten inmon- teren. Dat gebeurt intuïtief, want we zijn in tuïtief. Als de intuïtie van de een zegt dat we iets moeten doen. dan vindt de ander dat dikwijls ook. Dat is heel wederzijds. Dat is zo gegroeid, natuurlijken geheel organisch." Wat voor moois er niet kan ontstaan in een werksituatie! Hoe twee zielen zich na een jaar of twintig samenwerking tot bijna een ge dachte smeedden. „We hebben een bepaald mechanisme ontwikkeld om de krant te le zen of naar radio en televisie te luisteren en te kijken met de afwijking: wat kun je eventu eel gebruiken voor je werk? Die techniek heb ben we ons aangeleerd: gaat onbewust. Vaak is het zo dat ik Henk bel over iets en dan is hij op precies hetzelfde moment doende mij over hetzelfde te bellen. We zijn bij wijze van spreken zeven dagen per week op pad. Daar bij kom je onderwerpen tegen die zich bij voorbeeld goed laten beschrijven, terwijl an dere typische luister- of kijkonderwerpen zijn. Wij overlappen in principe nooit. Het is dus niet zo dat als we Michels bij ons in de uitzending hebben hij in diezelfde week ook nog eens in Nieuwe Revu staat." Gegiebel Er zijn van die momenten dat Barend en Van Dorp hun programma verheffen tot smaak- en spraakmakende televisie om dan ineens de boel zelf te versjteren door irritant gegie bel. geginnegap en geklier. „Maar dat vind ik nou zo leuk dat ouwe- wijvengegiebel er tussendoor zegt Van Dorp. „Moet het dan allemaal zo serieus? Jaaah. ik geef toe: misschien slaat het wel eens door. Maar ach. wat zal ik er verder van zeggen?" Geen idee, maar roep eens wat. Van Dorp: „Misschien doen we af en toe kinderachtig en doen we ons daardoor te kort, maar ach. Als we onszelf terugzien, zijn Frits en ik zelden tevreden." Barend: „We zijn heel erg kritisch op el kaar. Maar dat is ook zo'n cliché geworden." Van Dorp. bij de burgerlijke stand van Eemnes beter bekend als Bongaarts: „Een programma moet je pas na een dag of twee tenigzien om er goed over te kunnen oorde len. Vaak zeggen we dan tegen elkaar: dat en dat was niet goed. Zelden zullen we roepen: góh. wat hebben we dat toch goed gedaan." Afgaande op het aanvangstijdstip van hun programma worden Barend en Van Dorp bij RTL4 blijkbaar beschouwd als het schonere volk dat zich later op de avond pleegt aan te dienen. Maar kwart voor elf is tamelijk laat op de donderdagavond. Als Van Dorp mag worden geloofd laten hun miljoenen fans niet af te klagen dat ze tot zo laat voor hen moeten opblijven. Barend op gedragen toon: „Vanuit den lande worden we dagelijks over stroomd met brieven en telefoontjes." Kijk aan. Van Dorp, serieus nu: „We horen van veel mensen dat we te laat zijn. Misschien zou je iets vroeger kunnen zitten. Om half elf, maar niet veel eerder." Barend: „Maar ook dat weten wij niet. Ba rend en Van Dorp is geen massa programma, denken wij. RTL4 heeft een goeie program mering en dan vooral als het gaat om shows. Denk niet dat wij ooit de kijkdichtheid zullen halen van Henny Huisman en Ron Brandste- der. Misschien dat als je op half tien gaat zit ten, je wat meer publiek hebt. Kwart voor elf is wel het uiterste tijdstip waarop je kunt be ginnen." Gek genoeg, vinden ze zelf. heeft nog nie mand een uitnodiging afgeslagen vanwege het late aanvangsuur van hun progamma. Naar verluidt waren wel ten minste twee per sonen afgeknapt op hun speciale benadering van sporters en hadden daarom neen ver kocht. Voetbalcoach Co Adriaanse en discus werper Eric de Bruin met name. En zo zou Ajax-trainer Louis van Gaal er absoluut niet voor geporteerd zijn de rit van Avenhom naar de Hilversumse RTL4-studio te maken. Barend: „Van Gaal kwam ook niet. toen Ajax de Europa Cup had gewonnen. Hij ziet ons als journalisten niet zitten. Dat mag. maar dat zal ons er niet van weerhouden te schrij ven dat de manier waarop hij Bryan Roy heeft behandeld absoluut niet kan. We leven in 1992. Van Gaal denkt nog vanuit de ouder wetse baas-knechtverhouding. Los daarvan is er eigenlijk niet een meer die neen tegen ons zegt. Adriaanse is gekomen op het moment dat we hem hebben uitgenodigd." Ze hebben de indruk dat Eric de Bruin z'n Barend-en-Van Dorp-boycot, zo die bestond, heeft opgeheven. Henk: „Ik zal het eens even goed vertellen. In het blad Sport Internatio nal heeft De Bruin gezegd dat hij nooit in het programma van Barend en Van Dorp zou ko men. Dat is een eigen leven gaan leiden. Barend: „Hij met die baard is altijd dron ken. had De Bruin gezegd." Van Dorp: „In Barcelona, ten tijde van de Olympische Spelen, hebben we een aardig gesprek gehad. Hij komt nu heus wel een keer. Natuurlijk wordt er wel eens nee gezegd tegen ons. Omdat degenen die wij uitnodig den toevallig iets anders te doen hadden. Of de tijd nog niet rijp achtten om met ons over een bepaald onderwerp te gaan praten." Barend: „Maar in z'n algemeenheid komen de mensen wel. Omdat en dat zeggen wij altijd mensen uit de sportwereld gewend zijn om anders dan politici te verliezen. Dus zal een sporter ook de confrontatie met ons in de regel aandurven." van Dorp vermoedelijk niet helemaal zonder kinnesinne herkend als de Siamese tweeling. Zelf zien ze zich als een geslaagde journalistieke combinatie. En vooral als vrienden voor het leven. Ze hebben hun fans, die dwepen met hun close-harmony- achtige benadering van de sport, anderen kunnen Barend en Van Dorp niet zien. Ze zijn weer elke donderdagavond in beeld, op RTL4. Als zo vaak vullen Frits en Henk elkaar voortdurend aan. ,,Als duo functioneren wij ongelooflijk goed. J e boezemen tal van autoriteiten m vrees in. Of ten minste ontzag. En i niet zonder reden. Ga maar na: in de meer dan twintig jaar dat ze rondstruinen in een milieu waar het machtsdenken soms ongezonde proporties aanneemt, viel door hun toedoen menig sportbaasje van z'n voet stuk. Ze hebben een speciaal neusje voor het opsnuiven van misstanden. Barend en Van Dorp vlooien dan net zo lang door tot de on derste steen boven is. Heel wat reputaties sneefden ten tijde van hun vraaggesprekken, die geregeld tendeerden naar kruisverhoren. „Maar", stelt Frits Barend, „als je sterk in je schoenen staat heb je bij ons niks te vrezen." Van Dorp: „Of wij een bepaald machtsge voel hebben? Getverdemme nee. ik moet er niet aan denken. Het is niet zo dat we er op uit zijn iemand wollens en wetens onderuit te halen. Wij zeggen altijd dat we een wedstrijd spelen. En dat proberen we zo goed mogelijk. Wij vinden het ook niet erg te verliezen. On langs hebben wij het moeten afleggen tegen Eric Vilé, in het 'Bevooroordeel' konden we absoluut geen vat op de man krijgen. Nader hand hebben we hem gefeliciteerd." Barend: „Ik zei eens tegen judoka Irene de Kok: jij geeft nu aerobics. Waarop Irene zei: joh. bereid je beter voor en ga es lekker wat drinken. Prima toch. zien de kijkers dat Ba rend en Van Dorp ook net mensen zijn." Gelijke Kansen De essentie van een wedstrijd, een duel. een match is dat alle deelnemers er in principe met gelijke kansen aan beginnen. De speci fieke aanpak van Barend en Van Dorp laat wat dat betreft toch wel ruimte voor twijfel. Barend: „Wij denken dat gasten in de studio gelijke kansen hebben. Het programma is li ve. het is eerlijk, al wil ik het woord eerlijk ei genlijk niet gebruiken, want daar word ik zo langzamerhand moe van. Maar we zeggen altijd van tevoren waar het zo ongeveer over zal gaan. Het gaat altijd over hun vak. of over hün hobby. Het gaat er soms con fronterend toe. maar men weet waarvoor men komt. Daarom denken wij dat het vrij zuiver is. zoals wij te werk gaan. We vertellen alleen niet welke vragen we tij dens uitzending zullen stellen. Van Dorp: „Ik word altijd overvallen door een bepaalde droefenis als van ons wordt verwacht mogelijke twijfels over de zuiverheid van onze werkwijze weg te nemen. Wij zullen altijd ver baal begaafde mensen in het pro gramma brengen, personen die precies we ten wat ze aan het doen zijn. Wij zullen nooit kneuzen interviewen en nooit gefrustreerde Barend nuanceert de laatste uitspraak: „Al thans: we zullen gefrustreerde reserves niet over de frustratie van het reserve-zijn onder vragen en ook niet over wie eventueel schuld hebben aan die frustratie. Wel kan bij ons het leed van een reserve ter sprake worden ge bracht." Van Dorp: „Mooi voorbeeld daarvan was laatst de Ajacied Ron Willems. Die laten we dan niet praten over Van Gaal. maar gewoon over zijn zoektocht naar een club." V anOotPe

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 41