Staatstoezicht op veiligheid van boorplatforms in orde Binnenland Celstraf geëist wegens verzonnen mishandeling Naarstige speurtocht naar voice recorder Meesterschap in de tactische terugtocht t__r Polder wordt weer plas ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 3 Politiepistool gaat af in klas angerlo Leerlingen van de vierde groep van een basisschool in Angerlo (bij Doesburg) beleefden gisteren de schrik van hun le ven. Een politieman die in de klas een demonstratie gaf van zijn werk, liet per ongeluk zijn geladen dienstpistool afgaan. Nie mand raakte gewond. De kogel verdween in de vloer van het klaslokaal. Strenge voorwaarden export varkens doetinchem» Nederlandse varkens mogen vanaf maandag alleen nog maar worden gëexporteerd als is voldaan aan strenge voor waarden. Dat heeft het ministerie van landbouw laten weten. Zonder klinisch onderzoek van een dierenarts op het bedrijf komt geen varken meer de grens over. Dat is besloten naar aan leiding van de constatering van blaasjesziekte bij Nederlandse varkens in België. Gisteren werd juist een versoepeling van de uitvoermogelijkheden ingevoerd, nadat enige weken een export verbod had gegolden nadat het virus was gevonden bij Neder landse varkens in Italië. Vrees voor aantal banen ABP heerlen De ambtenarenbond AbvaKabo maakt zich steeds gro tere zorgen over de werkgelegenheid voor de ambtenaren die werken bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen. De kaderleden Rob Franssen en Roel Jager vrezen dat het aantal van 3.600 ambtenaren bij het ABP op termijn wordt gehalveerd. „Het fonds wordt in mootjes gehakt. Dat heeft op den duur gigantische consequenties voor de werkgelegenheid in Heerlen", zeggen ze. 'Schaamte over bijbelkennis' Amersfoort De mensen gaan er prat op dat ze Homerus, Vergi- lius of Shakespearre kennen, maar ze generen zich voor hun kennis van de bijbel. Het is tijd voor een onbevangen omgaan met de bijbel („literatuur van zeer hoog gehalte") opdat dit boek de plaats krijgt die het verdient. Hoofdredacteur Jan Greven van het dagblad Trouw, die 's zondags preekt, zei dit gisteren in Amersfoort bij de presentatie van 'Interpretatie, tijdschrift voor bijbelse theologie', waarvan het eerste nummer op 15 januari 1993 verschijnt. NKF voorziet winstval delft» Kabelproducent NKF Holding rekent voor dit jaar op een winstdaling van twintig tot dertig procent ten opzichte van 1991. Dat heeft de raad van bestuur gisteren bekendgemaakt. Vorig jaar verdiende het bedrijf, dat voor 51 procent in handen is van het Finse concern Nokia, 36,5 miljoen gulden. Aanleiding voor deze sombere verwachting is de „vrij abrupte vermindering van de vraag in juli en augustus". hoofddorp bill n vervolg van voorpagina De toestellen van Martinair en de KLM zijn uitgerust met General Electric-moto- ren met een eigen ophan gingssysteem. Hoeveel bui tenlandse maatschappijen met zulke vliegtuigen naar Schiphol of boven Neder land vliegen, is nog onbe kend. De Rijks Luchtvaart Dienst zal de betreffende maatschappijen laten weten dat er maatregelen worden overwogen. Wolleswinkel benadrukte dat de waarschuwing alleen vrachtvliegtuigen aangaat. Die worden in de regel zwaarder beladen dan pas sagierstoestellen, waardoor metaalmoeheid in de mo torophanging eerder kan optreden. Waar precies in de ophanging metaalmoe heid kan zijn opgetreden, wist Wolleswinkel niet. Het lijkt erop of de constructie om de ophangingsbouten heen is afgebroken. Uit het onderzoek van de gevonden binnenmotor is verder gebleken dat brand vermoedelijk geen rol speel de bij het ongeluk. De ge zagvoerder meldde brand in zijn rechter binnenmotor. Even later meldde hij uitval van de rechter buitenmotor. Beide motoren waren ech ter al van het vliegtuig ge vallen. De gezagvoerder wist dat kennelijk niet. Voorts is gebleken dat de motor niet is ontploft en goed functio neerde. Een curieuze vondst noemde Wolleswinkel die van een twee meter lange trekstang, die de stuwkracht van de motor overbrengt op het vliegtuig. De stang is op anderhalve kilometer af stand van beide motoren gevonden. Wolleswinkel vermoedt dat de stang stei ler naar beneden is geval len; maar misschien is de stang wel eerder van het vliegtuig gevallen. Van de band van de vluchtrecorder (flight data recorder) zijn de laatste vier minuten zwaar beschadigd. De band is in de VS onder zocht. Wat er nog wel op staat, heeft 500 pagina's cij fers opgeleverd, die nu den geanalyseerd. Er wordt nog een laatste poging ge daan de laatste vier ri ten in Canada te ontcijfe ren. Het onderzoek richt zich nu op de minuut voor en de minuut na het loslaten van de motoren. Pas later wordt bekeken waarom het vlieg tuig alsnog onbestuurbaar raakte en neerstortte. De voice recorder met de gesprekken tussen de twee vliegers en de boordwerk tuigkundige is nog altijd zoek. Deze is van cruciaal belang voor het onderzoek. De RLD sluit niet uit dat de recorder, die acht kilo weegt, door omstanders vlak na de ramp is meege nomen. De RLD verzoekt dringend om teruggave van het apparaat. In elk geval zullen 4.000 ton puin van het vliegtuig en de getroffen flats opnieuw wordt door zocht. Achterste borgpen breekt af. Brandstoftoevoerleidingen van motor 3 zijn gaan lekken door werking van de motorophanging. De brandstof ontvlamt door de hitte van de motor. Achterste borgpen breekt af. Motor (3) scharniert. Motor 3 wordt door zijn eigen stuwkracht naar voren geduwd en scharniert op de voorste ophanging tot voor de vleugel. Motor valt terug. De leidingen breken af. De motor krijgt geen brandstof meer en slaat af. Ook de voorste borpennen breken en het motorblok valt zijdelings weg. Motor 3 raakt motor 4. Bij zijn val komt de binnenmotor (3) in aanraking met de buitenmotor(4), waarbij deze ook van de vleugel wordt geslagen. g. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappe^e Persdienst WAO-kwestie wordt geen prestigeslag arnhem anp Wegens het verzinnen van een mishandeling in Dinxperlo eiste de procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem gisteren in hoger beroep vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, tegen een 24-ja- rige man uit Aalten. Tot die straf had de Arnhemse rechtbank de man vorig jaar ook al veroor deeld. De verzonnen mishandeling veroorzaakte in de zomer van 1990 veel beroering in de Ach terhoek. Drie weken voor de valse aangifte was in Dinxperlo een 15-jarig meisje zwaar mis handeld. Zê lag maanden in co ma en wordt nog steeds gereva- V Q><0 Gastronomisch genieten a lideerd. De dader(s) van deze mishandeling zijn nooit gevon den. De man die gisteren terecht stond, heeft toegegeven dat hij om aandacht te trekken valse aangifte heeft gedaan. Hij ver telde de politie dat hij op het zelfde bospad als het meisje was mishandeld. Toen dit niet waar bleek te zijun, is hij nog enige tijd als verdachte vastge houden. Er is nu geen verden king meer tegen hem. Het zal echter nooit duidelijk worden in welke mate hij het onderzoek naar de mishandeling van het meisje heeft verstoord, aldus de procureur. Advocaat mr. WA. Holland pleitte ervoor zijn cliënt een al ternatieve straf op te leggen in de vorm van dienstverlening. Juist omdat hij streeft naar dienstverlening is de advocaat in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de Arnhemse rechtbank. Uitspraak 30 oktober. Nationale Ombudsman acht klachten Industriebond FNV niet gegrond De overheid houdt voldoende toe zicht op de veiligheid op booreilan den en produktieplatforms in het Nederlandse deel van de Noordzee. Er zijn geen aanwijzingen dat er iets mis is met de onafhankelijkheid van de medewerkers van de dienst Staatstoezicht op de Mijnen. Die hebben het toezicht op boorplat forms in hun portefeuille. In het ver leden is wel gesuggereerd dat ze meer belang zouden hechten aan economische overwegingen dan aan veiligheid. den haag anp Dat er op de veiligheid van boorplatsforms voldoende toezicht is, concludeert de Na tionale Ombudsman in reactie op een klacht van de Industriebond FNV. Die bond klaagde in 1990 over gebrek aan toezicht op de veiligheid van werknemers op de plat forms. Leden van de industriebond hadden ano niem geklaagd over de veiligheid op de platforms. Bij onderhoudsbeurten zouden bijvoorbeeld de veiligheidsvoorschriften nauwelijks worden nageleefd en veel dui kers zouden medische klachten hebben door contact met gevaarlijke stoffen. De bond had ook kritiek op het gebrek aan onafhankelijkheid van de medewerkers van de dienst Staatstoezicht op de Mijnen. Die dienst valt onder het ministerie van economische zaken. De medewerkers zou den vaak afkomstig zijn van de firma's die de platforms exploiteren en niet erg gene gen om oud-collega's terecht te wijzen. On der druk van Economische Zaken zouden ze ook de economische belangen van de ex- ploitanten zwaarder laten wegen dan de veiligheid op zee. De Nationale Ombudsman, mr.drs. M. Oosting, komt na een uitvoerig onderzoek tot de conclusie dat voor beide klachten geen bewijzen zijn gevonden. De Industrie bond FNV zelf droeg geen bewijzen aan, en onderzoeken van de Technische Universi teit Delft, de Algemene Rekenkamer en de Ombudsman zelf tonen evenmin aan dat er sprake is van grove nalatigheid op het ge bied van veiligheid, of van een gebrek aan onafhankelijkheid van de medewerkers van de dienst Staatstoezicht op de Mijnen. den haag marc peeperkorn De voorgenomen bevriezing van bestaande WAO-uitkerin- gen staat op de tocht, consta teert PvdA-woordvoerder Leijn- se voldaan. De voorzichtige opening die premier Lubbers deze week maakte tijdens de al gemene beschouwingen door verzachting van het WAO-wets- voorstel los te koppelen van een kabinetscrisis, geeft de PvdA'er moed. Leijnse: „Ik heb de in druk dat het kabinet langzamer hand open staat voor onze ar gumenten. Men wil het debat open ingaan, er geen prestige slag van maken." Een terugtrekkende politicus beweegt zich met 'twee stappen achteruit, één vooruit'. Nooit direct de eerdere stellingname verlaten, maar behoedzaam de terugtocht aanvaarden om het verlies in de politieke opinie tot een minimum te beperken. Mi nister-president Lubbers be heerst die techniek als geen an der. Niet voor niets viert hij vol gende maand zijn tweede lus trum als premier. Alleen Drees en Ruys de Beerenbrouck zijn hem daarin voorgegaan. De terugtocht is niettemin duidelijk gemarkeerd. Waar alle fracties dinsdag, de eerste dag van de algemene beschouwin gen, de bevriezing van bestaan de WAO-uitkeringen aanroer den, weigerde Lubbers daar in eerste instantie op te reageren. „Het kabinetsvoorstel ligt er, van regeringszijde is er niets nieuws te zeggen", meldde de premier kortaf. Ook een ont hutst reagerende Van Mierlo (D66) kon daarin geen verande ring brengen. Uitspraken nu over mogelijke verzachting van de voorgestelde maatregelen zouden alleen maar valse hoop wekken onder de betrokken WAO'ers. „Ik vind dat veel te pijnlijk, laten we lie ver zwijgen en het wetsvoorstel snel behandelen", drong Lub bers aan. Ongetwijfeld welge meend, die betrokkenheid bij de pijn van de WAO'ers als ge volg zijn eigen plannen. Maar het gevoelige prestige-verlies voor de meest betrokken minis ters en zijn partijgenoot CDA- ffactievoorzitter Brinkman bij verzachting van de plannen, was misschien voor Lubbers nog veel pijnlijker. Sinds vorig jaar het besluit viel de bestaande uitkering van arbeidsongeschikten jonger dan vijftig jaar te bevriezen, heeft het kabinet daarin veel prestige gestoken. Vice-premier Kok (PvdA) verdedigde het besluit tegenover zijn achterban, wat werd afgestraft door dramatisch slechte resultaten in de opinie peilingen. De Tweede-Kamer fractie van zijn eigen partij liet hem op 1 mei weten er alles aan te doen de bestaande gevallen te ontzien. Dat wekte grote ergernis bij Wallage ziet in De Basisagenda geen gevaar voor kinderen den haag anp Staatssecretaris Wallage van onderwijs heeft nooit verno men dat kinderen in geestelij ke en andere problemen (kun nen) komen door het omgaan met occulte verschijnselen. Hij ziet daarom geen reden de be sturen van basisscholen te ont raden 'De Basisagenda' te ver spreiden. Dat blijkt uit zijn antwoord op schriftelijke vra gen van SGP-fractievoorzitter Van der Vlies. In de agenda komt naast za ken als zakgeld en vakantie ook het thema 'Kijken in de toekomst' aan bod. Daarbij wordt onder meer aandacht wordt besteed aan de glazen bol, tarotkaarten en astrologie. Van der Vlies heeft uit gege vens van organisaties die zich met hulpverlening aan kinde ren bezighouden, afgeleid dat veel kinderen als gevolg van occulte praktijken in de pro blemen komen. 'De Basisagenda' is een pro- dukt van het Katholiek Peda gogisch Centrum in Den Bosch en de stichting Onderwijs An derstaligen en is gemaakt met financiële steun van het minis terie van onderwijs. De agenda is bedoeld om kinderen van de groepen 7 en 8 vertrouwd te maken met andere culturen. maasland» Het heeft In het verleden heel wat arbeid gekost om de polder meer maar een Foppenpolderplas. Die is bedoeld voor recreatie. Foppenpolder bij het Zuidhollandse Maasland droog te leggen, maar Met het oog daarop wordt onder meer een haven voor de pleziervaart achteraf is het allemaal verspilde moeite geweest. Gisteren is begonnen aangelegd. foto anp rob stolk met het weer onder water zetten van de polder. Binnenkort dus geen J. Scholten nieuwe topman bij Dagbladengroep van VNU Drs. J. Scholten (54) wordt de opvolger van drs. J.A.M. van Tienen als directievoorzitter van de VNU Dagbladengroep. Scholten is nu directielid van de Dagbladengroep. Van Tienen nam onlangs ontslag. VNU heeft daarvoor geen officiële re den opgegeven. Van Tienen zei later in een in terview dat hij heeft besloten op te stappen in verband met de verslechterde situatie bij de dagbladen van het concern, de logge organisatiestructuur van de VNU Dagbladengroep en de behoudzucht met betrekking tot reorganisaties van de redac ties. Bij redacties van regionale kranten van de VNU in Brabant is veel verzet gerezen tegen voorgenomen reorganisaties. Vermoedelijk polio-geval Uddel utrecht anp Een zesjarige jongen uit Uddel op de Veluwe is met lichte ver lammingsverschijnselen opge nomen in het Juliana-zieken- huis in Apeldoorn. Het gaat ver moedelijk om polio, hoewel de definitieve uitslag over enkele dagen pas bekend is. De jongen was niet tegen het poliovirus in geënt, aldus een woordvoerster van de gemeente Apeldoorn. De jongen is tot nu toe de achtste patiënt bij wie verlam mingsverschijnselen zijn vast gesteld. Een zesjarig jongetje uit Utrecht is inmiddels weer uit het ziekenhuis ontslagen omdat hij geen polioverschijnselen vertoonde. Het eerste vermoedelijke po- liogeval is op 18 september ge constateerd. Daarna volgden ziekenhuisopnames op 29 sep tember en op 7, 8, 12 en 14 ok tober. Overvallers doden winkelbediende ruswuk» anp Een winkelbediende is gisteravond in Rijswijk doodgeschoten toen hij twee overvallers najoeg. De medewerker van de supermarkt bracht de dagopbrengst naar de bank. toen hij werd aangevallen dooreen man. In een worsteling kreeg de overvaller de geldcassette te pakken. Hij rende weg, samen met een plotseling verschenen handlanger. Tijdens de achtervolging werd de winkelbediende neergeschoten. Hij overleed ter plaatse. staatssecretaris Ter Veld (ook PvdA) van sociale zaken, die verdekt haar politieke lot aan de kwestie heeft verbonden. Tot ergernis ook van minister De Vries (CDA, sociale zaken) die onlangs zeer pissig reageerde toen collega Kok voorstelde van de WAO geen prestige-zaak te maken. CDA-voorman Brink man zegde vervolgens in een interview coalitiegenoot PvdA de wacht aan, voor het geval die blijft vasthouden aan het ont zien van de bestaande WAO-ge- vallen. Met zoveel politiek prestige in het geding kon Lubbers deze week niet grootmoedig om gaan'. Daarbij maant ook de ontwikkeling van het aantal ar beidsongeschikten het kabinet tot voorzichtigheid. Ontegen zeglijk is er sprake van een ken tering ten goede. Het aantal ar beidsongeschikten groeit min der snel en in juli constateerde de Sociale Verzekeringsraad zelfs een daling. Het kabinet wijt deze positie ve ontwikkeling in niet geringe mate aan het voorliggende wetsvoorstel. De belofte daarin om de bevriezing ongedaan te maken als de arbeidsonge schiktheid eenmaal is terugge bracht tot het niveau van 1989, werpt zijn schaduw vooruit. Keuringsartsen zouden minder snel werknemers geheel of ge deeltelijk arbeidsongeschikt verklaren, de betrokkenen zelf zouden meer aandringen op aangepast werk. Op dit moment toegeven aan de wens van een kamermeerderheid om het wetsvoorstel te verzachten, zou de druk van de ketel afhalen. De terugtocht van het kabinet moet dus voorzichtig worden ingekleed. Uitgedaagd door GPV-fractievoorzitter Schutte zette Lubbers donderdag twee stappen achteruit. Het kabinet wenst een 'open debat' over het wetsvoorstel en als een of meer bewindslieden zich niet met de uitkomst van dat debat kunnen verenigen, moeten ze maar hun biezen pakken. Geen kabinets crisis dus als een kamermeer derheid de ingreep in bestaande uitkeringen afwijst. Om verduidelijking gevraagd door Van Mierlo, krabbelde de premier snel weer een stapje naar voren. Er kon echt wel eens meer dan één bewindsper soon opstappen, zelfs het hele kabinet. Toch een beetje drei ging dus, omwille van het pres tige en de druk, terwijl tegelij kertijd de deur op een Ider is ge- De aanloop naar behandeling van het wetsvoorstel dit najaar, is hiermee geworden tot een tactische terugtocht van het ka binet. Een kamermeerderheid noopt daartoe en het is Lubbers toevertrouwd de politieke scha de tot een minimum te beper ken. Zaak Japanse ereschulden naar doorbraak tokyo/ermelo anp Bestuurslid S. Lapré van de Stichting Japanse Ereschulden verwacht een doorbraak inzake schadevergoeding aan 76.000 Nederlandse slachtoffers van de oorlog met Japan. Dat zei hij gisteravond naar aanleiding van berichten van zijn advocaat in Japan, Takashi Niirui. Niimi overhandigde gisteren namens de Stichting Japanse Ereschulden een petitie aan Sa- kutarou Tanino, voormalig hoofd Aziatische zaken van het Japanse ministerie van buiten landse zaken en nu speciaal be last met het compensalievraag- stuk. Tanino verklaarde dat de Ja panse regering zo snel mogelijk met een duidelijke reactie komt. Hij nam volgens Niimi een half uur de tijd om de petitie In ont vangst te nemen en dat is vol gens de Japanse raadsman on gebruikelijk lang. De overhandi ging zou veel belangstelling van de Japanse pers hebben getrok ken. De Stichting Japanse Ere schulden ijvert al geruime tijd voor schadevergoeding aan mensen die in Jappenkampen hebben gezeten. Tijdens het staatsbezoek van koningin Beatrix en kroonprins Willem Alexander, een jaar geleden, zei de Japanse regering geen reden tot betaling te zien omdat de zaak al in oude verdragen gen- geld zou zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3