'Je kunt haar geen sprookjes verkopen' 5^ ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 Koningin Beatrix is eind oktober tivaalf- eneenhalfjaar staatshoofd. Het publiek ziet haar als een glimlachende vrouw die overal belangstelling voor heeft. Haar rol in de regering is minder zicht baar. Heeft Beatrix eigenlijk wel iets te vertellen over het be stuur van ons land? De mensen die nauw met haar samen- symbool. Tij dens de vertrouwelijke thee-uurtjes „aeiwb- a op paleis Huis ten Bosch heeft Beatrix Wtesj,0eie' niet door haar kennis en inzicht wel degelijk in vloed op de ministers. Onze verslag geefster op zoek naar de macht en on macht van 'Hare Majesteit'. CARINE NEEFJES Op Prinsjesdag lijkt Beatrix een sprookjeskoningin. In een gou den koets, getrokken door fraai uitgedoste paarden met lakeien die witte pruiken en gouden jasjes dragen, wordt Hare Majesteit naar de Ridderzaal gebracht. Een welhaast middeleeuwse stoet trekt door de Haagse binnenstad. In de Ridderzaal draagt de koningin de troonrede voor waarin het regeringsbeleid voor het komend jaar wordt aangekondigd. Geen letter van deze ellenlange tekst is door haarzelf geschreven. Dat heeft minister-pre sident Lubbers gedaan. Op deze Derde Dinsdag van september wordt haar positie goed zichtbaar. Ze mag wèl voorlezen wat de ministers van plan zijn te gaan doen, maar ze kan zich nauwelijks met de inhoud van hun beleid bemoeien. Voordat de troonrede naar de koningin gaat, is de tekst immers al goedgekeurd door de ministerraad. De vorstin kan hooguit wat punten en komma's veranderen. Politici gruwelen echter bij het idee dat de koningin zelf iets zou toevoegen aan de troonrede, zodat de mens achter Beatrix zichtbaarder wordt. Oud-minister Jan de Ko ning: „Daar krijg je alleen maar gedonder van. Iedereen gaat gissen wat ze bedoelt, waar haar politieke voorkeur ligt. Dat maakt haar kwetsbaar." Goed op de Hoogte Ministers willen niet dat de koningin in het openbaar haar mening verkondigt. De be windslieden zijn immers verantwoordelijk voor wat de koningin zegt. Zelf is zij on schendbaar, zo staat in artikel 42 van de Grondwet. Als de ideeën van de koningin omstreden zijn, kunnen ministers geen ver antwoording nemen en ontstaat er een crisis in de monarchie. De koningin heeft wel het recht om goed geïnformeerd te worden. Iedere week krijgt zij de notulen van de ministerraad. Als er een vak-minister bij haar op bezoek komt, wordt ze vooraf bijgepraat door ambtenaren van het Kabinet der Koningin. Ook kan zij advi seurs van buitenaf inschakelen. Als er bij voorbeeld een valuta-crisis is, kan zij aan president-directeur Duisenberg van de Ne- derlandsche Bank vragen of hij haar de pro blemen kan uitleggen. Van Beatrix is bekend dat zij veel doet om goed op de hoogte te blijven. Ze leest alle wetsontwerpen, rapporten en onderzoeken /oor de ministeries van belang zijn. „Ik denk dat ze van werken houdt. Als ik 's avonds het Binnenhof verlaat en langs paleis Noordeinde naar huis loop, zie ik vaak nog licht op haar werkkamer branden", vertelt een ingewijde. Beatrix mag bewindslieden stimuleren of waarschuwen. Ministers gaan een paar keer per jaar naar paleis Huis ten Bosch om te praten over hun beleid. De invloed die zij dan kan uitoefenen is afhankelijk van haar deskundigheid. „Ik ken ministers die met lood in hun schoenen naar het paleis gaan", vertelt De Koning. „De koningin schrijft alles op. Een bewindsman kan een volgende keer niet met totaal ander verhaal aankomen. Je kunt haar geen sprookjes verkopen." Kabinetsformatie Voor de voormalige bewindsman is het dui delijk: koningin Beatrix heeft invloed. Gedu rende de jaren dat Beatrix koningin is, werd De Koning drie keer benoemd tot kabinetsin formateur en werkte hij nauw met haar sa- „Op basis van argumenten en kennis kan ze de ideeën van ministers en de premier bijsturen. Bewindslieden houden rekening vragen van een deskundig staatshoofd. Dat geldt in het normale leven ook. Mensen die goed op de hoogte zijn, neem je serieus", aldus De Koning. Die invloed wordt het meest duidelijk bij kabinetsformaties. Na advies van de fractie voorzitters beslist de koningin wie er infor mateur wordt. Onder vier ogen bespreken de informateur en het staatshoofd onder wie geschikte kandidaten zijn voor het we kabinet. Jan de Koning: „Tijdens die gesprekken ontstaat er een hechte band. We praten elkaar alsof we samen aan het formeren zijn. De koningin waarschuwt mij en geeft tips. Er is sprake van een wisselwerking. Het staatshoofd kent de politieke situatie. Zon gesprek krijgt een onnatuurlijke stijfheid als zij mij niet zou mo gen adviseren." Zo was De Koning onder meer informateur van het tweede ka binet Van Agt, de eerste formatie van Beatrix. Het kabinet, met dé regeringspartijen CDA, PvdA en D66, hield slechts negen maan den stand. Volgens De Koning kan Beatrix nooit worden verwe ten dat ze langer had moeten formeren, dat ze als onervaren koningin te snel een beslissing had genomen. „Uiteindelijk is de minister-president verantwoor delijk voor het nieuwe kabinet." Hij vervolgt: „Ik schaamde mij wel tegenover de koningin. Ik had haar deze combinatie aan geraden. Het was haar eerste for matie, dan voel je je niet lekker, hoor! Toen ik bij haar kwam, rea geerde ze kalm. 'Och heeft immers toch gezt kabinet zal niet kunnen, wel moeten'. Dat had onthouden." Eigen Zin D66 heeft er meermalen voor gepleit dat een informateur moet worden gekozen door een meerderheid van het parlement. De partij vindt dat democratischér dan een benoe ming door de koningin. Hiermee wil D66 de invloed van het staatshoofd beperken. Het voorstel heeft nooit veel bijval gekre gen. Politici zijn er over het algemeen van overtuigd dat het met die invloed van de ko ningin wel meevalt, omdat ze niet dwars te gen de adviezen van de fractievoorzitters in gaat. Bovendien wordt de koningin bij het kiezen van de informateur bijgestaan door de de Eerste en Tweede Kamer, president van de Raad van State en Staat. De grootmoeder van Beatrix, Wilhelmina, was wèl het type koningin dat min of meer misbruik maakte van haar invloed tijdens ka binetsformaties. Zij voelde zich een ware re geringsleider. Hoogleraar staatsrecht J. Vis, tevens fractievoorzitter van D66 in de Eerste Kamer „Wilhelmina liet in 1939 duidelijk merken dat zij het liefst een kabinet wilde zonder de SDAP. Zij benoemde Colijn tot for mateur, zonder overleg met de fractievoorzit ters. In een weekje was het conservatieve ka binet Colijn klaar." „Met een motie van wantrouwen werd het kabinet weggestemd door het parlement. Het was duidelijk dat Wilhelmina het niet goed had gedaan. Zij had haar eigen zin doorge dreven en geen rekening gehouden met de mening van het volk. Felle kritiek bleef Wil helmina bespaard, want vlak daarna brak de Tweede Wereldoorlog uit." Onder Wilhelmina's dochter luliana neemt de koninklijke bemoeienis met regeringsza ken af. Juliana liet zich inlichten over het be lang zijn. 'Lubbers en Beatrix vormen een perfect duo' Koperen regeringsjubileum koningin Beatrix leid en had zo haar eigen favoriete premiers. Maar na de Greet Hofmans-affaire, toen de koningin onder invloed stond van een ge bedsgenezeres met linkse ideeën, bleef ze meer op de achtergrond. Vis: „Ik kan mij herinneren dat Juliana voor de formatie van het eerste kabinet Van Agt in 1977, een informateur moest kiezen. Van Agt noemde twee namen: De Gaay Fort man (linkervleugel CDA) en Van der Grinten (rechtervleugel CDA). De koningin zei toen: 'U moet mij één naam noemen. Laat u mij niet kiezen'. Zeer verstandig. Juliana wilde achteraf niet het verwijt krijgen dat ze een politieke keuze had gemaakt. Van Agt wees toen Van der Grinten als informateur." Daadkrachtig Toen in januari 1980 bekend werd dat Beatrix de taak van haar moeder zou overnemen, vreesden sommige politici voor de komst van deze daadkrachtige nieuwe koningin, die zo veel op haar grootmoeder Wilhelmina lijkt. Ze had de reputatie ongeduldig te zijn, niet kunnen luisteren en snel met haar eigen mening klaar te staan. Er moest streng op worden toegezien dat de nieuwe koningin haar eigenzinnige karakter een beetje in toom zou houden. Op de dag van haar inhuldiging, 30 april 1980, ging Beatrix inderdaad zeer voortva rend van start. Ze besloot op eigen houtje dat deze dag, de verjaardag van Juliana, voortaan koninginnedag zou blijven. Het volk vond het prachtig dat Beatrix op deze manier eer be toonde aan haar moeder. Maar de toenmali ge premier Van Agt was woedend. Dergelijke dingen moest Beatrix met hem overleggen. Na dit incident hield Beatrix zich in. Tenminste, sinds dien kwam nooit meer naar bui ten dat de vorstin haar zin door zonder goedkeuring van de ministers. Wel kwam er vorig jaar nog een opmerkelijk bericht van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Er stond in dat de regering (mi nisterraad én koningin) had be sloten dat prins Bemhard weer militaire uniformen mocht dra gen. (Sinds de Lockheed-affaire was de prins ontheven uit alle militaire functies en mocht hij zich niet meer in het openbaar in militair tenue vertonen.) Nor maal gesproken worden dergelij ke beslissingen genomen door het kabinet, de ministers dus. Nu was de koningin er persoonlijk bij betrokken, zo bleek. Iedere maandagmiddag heeft koningin Beatrix een gesprek on der vier ogen met premier Lub bers, waardoor ze meer dan bij de vak-ministers kans heeft om invloed uit te oefenen. Samen bespreken ze de lopende zaken. Er is geen agenda. De koningin krijgt van te voren de notulen van de ministerraad, dus ze weet wat er speelt. Wat de koningin en de premier met elkaar bespreken, is 'het geheim van Huis ten Bosch'. Niemand mag weten welke vragen de koningin stelt of wat voor tips zij aan de pre mier geeft. Haar politieke voorkeur moet ver borgen blijven, want anders staat zij niet meer als onafhankelijk staatshoofd boven de partijen. Eén keer heeft premier Lubbers iets losge laten over de inhoud van dit maandagmid- dagoverleg. Dat leverde hem direct een hoofdredactionele uitbrander op in NRC- Handelsblad, omdat hij „uit het paleis had geklapt en dus staatsrechtelijk op het randje balanceerde." De minister-president had slechts gezegd „dat deze gesprekken zin heb ben. omdat de koningin door haar vragen en opmerkingen blijk kan geven van bepaalde inzichten waar je je voordeel mee kunt doen. En dat is bij een goed geïnformeerde konin gin de moeite waard." Dat er toch een rel ontstond, geeft wel aan hoe belangrijk het is dat de opvattingen van de koningin geheim blijven. Perfect Duo Gijs van der Wiel, van 1968 tot 1983 directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, toen officieel woordvoerder van het Koninklijk Huis en de minister-president, noemt Lubbers en Beatrix een perfect duo. „Ze zijn van dezelfde generatie en maken bijna even lang deel uit van de regering. Bovendien hebben ze de zelfde manier van werken. Lubbers is een snelle beslisser, een efficiënte bestuurder. De koningin is ook erg zakelijk, let op de grote lijnen en verliest zichzelf niet in details. Als er een duidelijk verschil tussen hen was, zou den ze terughoudender met elkaar omgaan." Sommigen spreken over 'twee-handen-op- één-buik'. Maar volgens Van der Wiel is het geen probleem dat Lubbers goed met de ko ningin kan opschieten. Hij wordt gecontro leerd door het kabinet en de beide Kamers. Dat neemt niet weg dat de koningin straks invloed kan hebben op een jongere, onervaren minister- president. Van der Wiel: „De raadgevende schuwende functie van de koningin gaat een grotere rol spelen. Wat zicht op het bestuur betreft, is ze hem dan de baas. Als Beatrix met een nieuwe vak-minister in het land op werkbezoek gaat, laat ze soms op charmante wijze merken dat zij méér van de problemen afweet dan de nieuwe bewindsman. Datzelf de geldt voor een nieuwe minister-presi dent." Van alle toespraken die de koningin houdt, is haar persoonlijke inbreng het grootst in de toespraak die ze met Kerstmis houdt. Het is haar dan wel verboden om in het openbaar haar politieke voorkeur uit te spreken, maar uit deze toespraken blijkt dat ze progressieve ideeën heeft. Het milieu, de dialoog tussen arme en rijke landen en aandacht voor etni sche minderheden, zijn terugkerende the ma's. In 1988 stelde zij in haar kerstrede op in dringende wijze de vernietiging van het milieu aan de kaak. „Langzaam sterft de aar de en wordt het onvoorstelbare - het einde van het leven zelf - toch voorstel- baar." In politiek Den Haag werd ge- fluisterd dat de konin- gin met deze rede het volk. meer bewust maakte van de milieu problematiek dan een minister in vier jaar zou kunnen doen. Toch is Beatrix tijdens het schrijven van haar kerstrede ook aan regels ge bonden, de ministers blijven immers verantwoordelijk Ze mag wel in algemene termen laten blijken dat het niet goed gaat met het milieu, maar ze mag daar niet aan toevoegen dat de burgers voortaan de auto maarmoe ten la ten staan. Zo'n uitspraak is te politiek. Neutraal Het moet voor koningin Beatrix, die uitgesproken opvattingen heeft, niet makkelijk zijn om haar ideeën zo neutraal moge lijk te laten klinken. Vlak voordat Beatrix de troon be steeg, zei ze hierover „Mijn mening naar buiten toe voor me houden, zie ik als iets moeilijks." Toch heeft de koningin in twaalf en een half jaar tijd bewezen dat zij op een intelligente manier kan omgaan met haar staatsrechtelijke posi tie. Zoals oud-minis ter Jan de Koning al zei: door haar gedegen ken nis en argumenten heeft zij invloed op ministers. Maar ze zorgt er goed v< ze zich niet identificeert met politieke partij en. In tegenstelling tot haar moeder luliana laat Beatrix zich niet leiden door emoties. De koningin heeft geleerd om op een zakelijke, diplomatieke manier standpunten te ver woorden. waarbij ze rekening houdt met de vele verschillende denkbeelden in de samen leving. „Ik ken ministers die met lood in hun schoenen naar het paleis gaan", aldus oud-kabinetsinformateur De Koning. „De koningin schrijft alles op." FOTO BERT VERHOEFF •'%A

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 37