De burgemeester in het nauw Het meidje van Obdam De manager van Emmen ZATERDAGS BIJVOEGSEL ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 „M'n omgeving ziet me inderdaad als manager. Terecht. Dat ben ik ook", zegt de 43-jarige Ton Lensen, sinds drie jaar burgemeester van Emmen. Wat Lensen betreft kan het beeld van de burgervader, bekend van de tv-serie Swiebertje, naar de prullenmand worden verwezen. Niet hij maar 'het team', bestaande uit B. en W. en de topambtenaren moeten de burger het 'gevoel van veiligheid geven'. Lensen is geen ombudsman, geen lintendoorknipper maar een bestuurlijk zakenman, een onderhandelaar, een teamleider en coördinator. Het prototype van de burgemeester-manager. Hooguit vijf tot tien procent van zijn tijd besteedt de Emmense burgemeester aan het doorknippen van linten, het opspelden van onderscheidingen en ander vrijblijvend contact met de bevolking. Hij woekert met z'n tijd, moet onderhandelen n?et collega's over de reorganisatie van het gezamenlijke computerbedrijf, praat met departementale topambtenaren over de aanleg van nieuwe wegen, met ministers over ruimtelijke ordeningen stadsvernieuwing. „Ik ben een sterk voorstander van een zakelijke, managementgerichte benadering. Als burgemeester moet ik duidelijke antwoorden geven op vragen uit het apparaat. Mijn drive is heel sterk gericht op de inhoud. Ik ben niet vies van macht, ben ook bekleed met functies die macht inhouden. Maar op zich interesseert macht me niet. Het gaat er om wat je ermee doet. Daar hou ik me mee bezig. Lensen coördineert, bestuurt, geeft antwoorden, onderhandelt. Z'n inwoners betitelde hij eens als 'aandeelhouders'. „Dat is overshoot Ik denk in beelden als ik iets helder wil krijgen. Het beeld van de burger als aandeelhouder vond ik helder. De gemeente is er immers niet alleen vóór u maar is ook van u. U betaalt voor dat apparaat. Het beeld van de aandeelhouder leek me te appelleren aan het gevoel van deze tijd." Lensen is PvdA'er. Actief in de partij. „Lokaal niet, ik waak er voor in de lokale partijpolitiek te worden gezogen. Maar landelijk ben ik er wel degelijk." Z'n omgeving sluit niet uit dat hij mede daarom eens tot nog hogere ambten geroepen zal worden. Minister of staatssecretaris. Lensen kent immers het klappen van de zweep. Was tien jaar wethouder van Den Bosch en daarna plaatsvervangend directeur-generaal op het ministerie van volkshuisvesting en milieu. Ambtelijk medeverantwoorde lijk voor de hoofdlijnen van het rijksbeleid tot ver in de volgende eeuw. „Ik deed dat werk graag, maar wilde weer terug naar het grijpbare van-het gemeentebestuur.'' Eén ding is de Emmense burgemeester elk jaar viert hij in Den Bosch carnaval opgevallen: de Emmense binnenstad is niet het toppunt van gezelligheid. Daar wordt intussen volop aan gewerkt. Een herinrichting staat op stapel. En Lensen geeft ook met graagte acte de présence tijdens de jaarlijkse Emmense blues en jazznacht. „Het doet je dan wel iets als een hele zaal roept 'Ton, we want more', nadat ik een solo heb gegeven op m'n saxofoon. Want ik ben best ijdel. Ik geloof dat elke burgemeester dat heeft. Het is leuk om in het centrum van de belangstelling te staan." Weinigen voelen voor rechtstreeks gekozen burgervader In 1910 telde Nederland liefst 987 bur gemeesters. Het was een elite. Dat moest ook wel want in het begin van deze eeuw diende de burgemeester over vol doende financiële middelen te beschikken om waardig te kunnen leven. De burgemees- terswedde was slechts een steuntje in de rug. Nu telt Nederland 608 burgemeesters. Hij is de best betaalde ambtenaar op lokaal niveau, maar vele ambtsketendragers voelen zich on derbetaald, gezien hun verantwoordelijkheid. Burgemeester H. A. van Zwieten, voorzitter van de burgemeestersvakbond VBBB: „Je bent directeur van een bedijf met vierhon derd verschillende produkten, van paspoort tot riool en terrasvergunning." Ondanks het blijkbaar lage salaris (4493 gulden per maand in het kleinste dorp tot 16.000 gulden in de grootste gemeente) is het ambt in trek. Neem Medemblik, een West- Fries stadje met zevenduizend inwoners: daar meldden zich 92 sollicitanten voor de vacature van burgemeester. In Huissen (ruim 15.000 inwoners), nabij Arnhem, dienden zich er 33 aan en naar de stad Utrecht don gen er acht. Het percentage vrouwen onder de sollici tanten vermindert ook met het groter worden van de gemeenten: van ruim een kwart in Medemblik tot nul in Utrecht. Jammer, want in de vierde stad van Nederland, waar vorige week mr. I. W. Opstelten werd benoemd, wil den ze heel graag een vrouw. In Medemblik houdt de gemeenteraad alle mogelijkheden open: 'Het ambt van burgemeester kan zowel door een vrouw als door een man worden vervuld, ongeacht zijn of haar burgerlijke Zo hoort het ook, vindt Van Zwieten. „Het gaat in eerste instantie om de kwaliteit van de kandidaat. Natuurlijk zou ik het toejui chen als er meer vrouwen in het openbaar bestuur komen, maar het criterium moet kwaliteit zijn." Verreweg de meeste burgemeesters voelen niets voor een direct gekozen burgervader. Dat zou niet passen bij hun onafhankelijk heid en wettelijke taken. Ze worden geacht 'boven de partijen te staan'. H. Goeman Bor- gesius van het Friese Menaldum: „Ik sta bo ven niemand. Ik sta buiten de politiek". Des ondanks gaat het om politieke functionaris sen. „Natuurlijk doe je aan politiek. Als lid van het college heb je stemrecht en bij het bepalen van beleid speelt je politieke overtui ging een rol", zegt Goeman Borgesius (WD). Het ambt wordt uitgehold. In sommige ge meenten vindt men dat een benoemde be stuurder hij hoeft geen verantwoording af te leggen geen belangrijke beleidspositie mag hebben. Z'n wettelijke taken: brand weer, politie, openbare orde mag hij vervul len, daar kan de 'politiek' niet aan tornen. In andere gemeenten mag hij 'algehele coördi natie' en voorlichting er bij doen. Ruzie en el- De burgemeester zit in het nauw. De regent van weleer is verworden tot een modaal, politiek afhankelijk bestuur der. Vroeger was hij de baas, zeker in kleine gemeenten. Tegen woordig is hij onder deel van het gehavende be stuur, moet hij de macht de len met wethouders, wordt hij op de vingers gekeken door mondige burgers en ziet hij zich omsingeld door colle ga-burgemeesters en gewest bestuurders. Hij is op zoek naar een nieuwe invulling van het 'ambt'. Een tussenba lans: van burgervader naar politiek manager. lende is vaak het gevolg. „Als ik een lege por tefeuille krijg, ben ik weg", zegt Emmens burgemeester J. Lensen. Eerdergenoemnde Goeman Borgesius (31 jaar in het vak) deed vroeger alles zelf. „Later wilden de wethou ders ook mee gaan praten, voorstellen verde digen in de raad en commissies voorzitten. Ik dacht toen: "Wat moeten ze dan zeggen?'. Maar het gaat best." Niet alleen in de gemeente zelf. maar ook door regiovorming, gewesten, afvalverwer king enzovoort, wordt de functie uitgehold. Samenwerking is troef en dat betekent dat de almachtige burgemeester minder te zeggen krijgt. Zijn voornaamste positie hoofd zijn van de politie moet hij straks delen met tientallen collega's. Van Zwieten: „Ook na de reorganisatie van het politiebestel blijft de burgemeester hoofd van de politie. Het is de vraag of je een gekozen functionaris die ver antwoordelijkheid kunt geven. Het eerste het beste leuke gezicht kun je toch niet zo maar de verantwoordelijkheid geven over de poli tie van bij voorbeeld Amsterdam." Overigens kan zo'n leuk gezicht wel minister worden cn daarmee hoofd van het hele nationale poli tiewezen. Van Zwieten ziet zichzelf ook als een soort ombudsman. „Laatst kwam er nog een man bij mij. Hij beklaagde zich erover dat er door een nieuw verkeerscirculatieplan zo veel auto's bij hem door de straat komen. Toen ik hem zei dat hij bij de wethouder Ver keer moest zijn, antwoordde hij: 'Maar da s politiek. Daar wil ik niets mee te maken heb ben.' Je staat onafhankelijk en los van de po litiek. Natuurlijk is een burgemeester lid van een politieke partij. Dat is inherent aan het systeem. Als het goed is moet je dat nooit la ten blijken. Als burgemeester mag je je niet politiek profileren. Ik vind dat heel boeiend. Vaak is de burgemeester lid van de grootste partij in de gemeenteraad. Zelf heb ik wei eens het idee dat ik het CDA bij ons in de ge meenteraad achterstel om iedere schijn te voorkomen." I. J. P. Keyzer, die de scepter zwaait over het Brabantse Veghel, inmiddels WD'er, maar in 1965 de laatste burgemeester die werd benoemd zonder dat hij lid was van een politieke partij, voegt daar nog aan toe: „Een gekozen persoon is in eerste instantie een verlengstuk van zijn achterban. Hij moet een resultaatvoetballer zijn. wil hij herkozen wor den. Dat kan weieens niet stroken met het al gemeen belang, waar de burgemeester voor staat. Hij moet ook opkomen voor de min derheid. En tja, een burgemeester is toch ie mand die nog weieens ergens een poot tus sen de deur krijgt waar andere schoenen niet passen." Burgemeester M. Bemdsen van Obdam in Noordholland wijst op een nadeel: „Een bur gemeester hoeft als benoemde functionaris eigenlijk geen verantwoordelijkheid af te leg gen. Je moet het wel heel bont maken, wil je benoemingstermijn niet worden verlengd Van Zwieten: „Indirect is er natuurlijk al sprake van een gekozen burgemeester. De minister en de commissaris der koningin vol gen in 98 van de honderd gevallen de keuze van de vertrouwenscommissie uit de ge meenteraad." Toch denkt Van Zwieten wel dat de gekozen burgemeester er ooit zal ko men. alleen niet voor de eeuwwisseling. Te gen die tijd echter zal de rol van de gemeen telijke overheid nagenoeg zijn uitgespeeld. „De volgende eeuw zijn er twee echt belang rijke bestuurslagen in Nederland: het rijk en de regio. De vraag dan is of de voorzitter van zo'n regio moet worden benoemd of geko- De burgemeester past zich aan de ontwik kelingen aan. Keyzer „Toen ik burgemeester werd dat is achtentwintig jaar geleden was dat de tijd dat je tot aan de hemelpoort moest bidden om woningcontingenten Het was de belangrijkste taak van de burgemees ter. Daarna werd de burgemeester cultureel- maatschappelijk vertegenwoordiger. Sport velden, dorpsgebouwen, buurt- en clubhui zen moesten er komen. Vervolgens moest je zorgen dat je een industrieterrein binnen de grenzen kreeg. En nu is het de regionale sa menwerking..." „Ik vind het ontzettend leuk om op een gouden bruiloft te komen, met de mensen te praten over het Obdam van het verleden. Het burgemeesterschap leidt tot een heel kleurrijk bestaan. Je gaat met mensen om, formuleert beleid, verdedigt dat bij de gemeenteraad. Maar vooral de betrokkenheid bij mensen en het dorp stimuleert. Ik hou intussen van Obdam." Magda Bemdsen zat goed twee jaar geleden nog in haar eentje voor D66 in de Leidse gemeenteraad. Ze ziet zichzelf als een herintredende vrouw. „De kinderen waren groot genoeg geworden, zodat ik weer een full time functie kon aannemen", zegt ze. „Ik solliciteerde maar een paar keer en kreeg toen Obdam. De bevolldng reageerde heel enthousiast op m'n komst. Ze zijn hier gewend aan vrouwen in bestuurlijke posities. Het hele college bestaat uit vrouwen, de helft van de raad. En vrouwen werken ook mee op de boerderij. Tja, het 'conservatieve' platteland kan ook wel eens voorop lopen." De burgemeester van Obdam, twee kernen en bijna zevenduizend inwoners, heeft het net zo druk als de burgemeester van Emmen. Zeventig uur per week werken is gewoon. „Ik ga overal op af, laat m'n gezicht zien bij elke fancy-fair en handwerktentoonstelling. Ze vinden het wel leuk, ze zien me als een jong meidje dat op bezoek komt. Je bent ook het uithangbord van het bestuur." D66'er Bemdsen is net als elke andere burgemeester in dit land benoemd. En daar is Bemdsen eigenlijk op tegen. „D66 is voor het gekozen burgemeesterschap. Het is nu een tombola. De vertrouwenscommissie van de gemeenteraad heeft geen grip op de selectie. Ze krijgt niet eens alle sollicitatiebrieven te lezen: dat doet de commissaris der koningin. De andere politieke partijen doen eigenlijk heel hypocriet over het burgemeesterschap. De burgemeester moet boven de partijen staan, maar iedereen ook D66 wil invloed hebben. Je bent als burgemeester sturend bezig en dat doe je vanuit een politieke visie. Doe daar dan ook niet geheimzinnig over." De burgemeester van Obdam staat achter het emancipatiebeleid van minister Dales. „Waarom zouden vrouwen niet in leidende posities mogen? Vrouwen zijn eeuwenlang achtergesteld, dus vind ik het terecht dat er nu een voorkeursbeleid is voor de benoeming van vrouwen", aldus Bemdsen. Even is het stil op de vraag waarom zij benoemd is: omdat ze vrouw is of vanwege haar kwaliteiten? „Ik hoop vanwege m'n kwaliteiten. Ik vind dat dit ook voorop moet staan. Alleen bij gelijke geschiktheid moet de voorkeur uitgaan naar vrouwen." „Het burgemeestersvak is het leukste dat ik ken. Zeker in een dorp. Hier kun je nog veel. Er is geen gigantische ambtelijke staf, als burgemeester moet je zelf nog beleidsstukken voorbereiden, commissies voorzitten en het beleid verdedigen. Die combinatie is hartstikke leuk. En het is goed te overzien", zegt Bemdsen. „Treurig is dat je eigenlijk geen verantwoording hoeft af te leggen. Je zit als burgemeester stevig in het zadel en moet het wel heel erg bont maken om geen herbenoeming te krijgen. Maar ik vind dat je in zo'n dorp net als de dominee en de dokter een voorbeeldfunctie hebt. Ik zal hier dan ook nooit te hard rijden." Burgemeeester Ton Lensen van Emmen: ben ik ook." „M'n omgeving ziet me als een manager. Terecht. Dat foto G pd Burgemeester Magda Bemdsen van Obdam: „Ik heb een voorbeeldfunctie. Ik zal hier nooit te hard rijden"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 35