Nobelprijs ondersteunt strijd inheemse volken Frans Guyana wil meer zijn dan een Europese lanceerinstallatie Feiten &Meningen Geen warm onthaal voor gevluchte Rus PUtRDAG 17 OKTOBER 1992 2 Vredesapostelen zijn in eigen land vaak niet half zo po pulair als in het buitenland. Dat gold voor Willy Brandt, Desmond Tutu, Michail Gorbatsjov, Aung San Suu Kyi, om vier eerdere winnaars van de Nobelprijs van de Vrede te noemen. En dat is dit jaar niet anders. De 33-jarige Ri- goberta Menchu, aan wie gisteren de prijs is verleend, woont al meer dan tien jaar in ballingschap in Mexico. Haar vaderland Guatemala, waar ze overigens op dit mo ment enkele dagen op bezoek is, is te gevaarlijk om er permanent te wonen. „Ieder van ons maakt mee wat de geschiedenis ons heeft toe bedeeld", zei Menchu in Lon den, kort voordat uit Oslo het bericht kwam dat haar de No belprijs was toegekend. „Elk speelt zijn deel", zegt ze schouderop halend, „het is niet iets dat je zelf kunt uitzoe ken." In Guatema- la-Stad zal de onderschei ding van de mensenrech ten-activiste met gemeng de gevoelens zijn ontvan gen. Het land heeft immers een uiterst beden kelijke reputatie op het gebied van de mensenrechten. In de afgelopen veertig jaar zijn er 40.000 Guatemalteken verdwe nen, 100.000 vermoord en meer dan een miljoen gevlucht. On der de huidige president Jorge Serrano Elias is de situatie, rela tief gesproken, enigzins verbe terd, maar de werkelijke macht is nog steeds in handen van het leger. En dat leger behandelt de indiaanse boerenbevolking al veertig jaar lang als grof vuil. Angst voor vermeende linkse sympathieën ligt hieraan ten grondslag. Menchu, een afstammeling van de Maya's uit het Quiche-dis trict, zet zich al meer dan tien jaar met tomeloze inzet in voor de mensenrechten, met name voor de indianen in Guatemala. Toekenning van de prijs zal niet onmiddellijk de situatie van de indianen in haar vaderland ver beteren, maar er kan wel een symbolische werking van uit gaan. Harde leerschool Rigoberta Menchu is geen hoogopgeleide vrouw. Haar kennis en inzicht, waar de laatste jaren verscheidene VN- organisaties zij was de eerste indiaanse die de VN toesprak dankbaar gebruik van maken, zijn in de praktijk verworven. Een leerschool die ongemeen hard is geweest. Menchu werd op 9 januari 1959 in de hooglanden geboren als dochter van een gedreven acti vist/catecheet. Al vanaf haar tiende ging zë met haar vader mee, als die zijn visie over rechtvaardigheid en strijd tegen de onderdrukking in de omlig gende dorpen uitdroeg. Veel geld leverde dat niet op en het was thuis dan ook bepaald geen vetpot. Maar waarschijnlijk maakte het gebrek aan geld niet eens de meeste indruk op de jonge Rigoberta. Om geld bij te verdienen trok de familie elk jaar naar de kust om er enkele maanden te helpen in de katoenpluk. Een zwaar en onaangenaam werkje. Hier zag Menchu machteloos toe hoe haar beste vriendin stikte toen een hoger gelegen akker met gif werd besproeid, terwijl de in diaanse loonwerkers, onder wie haar vriendin, beneden aan het werk waren. Niet veel later stierf een jonger broertje door onder voeding. Toen de familie hem wilde begraven, werden ze alle maal op staande voet ontslagen. Eenmaal terug in de hoog landen kwamen ook daar blan ke grootgrondbezitters de dorpsgronden opeisen. Voor de indiaanse boer bleef er niets over. Dat was het onrecht in Guatemala waartegen haar va der - als dorpshoofd, boerenlei der en catecheet - op vreedza me wijze in opstand kwam. Voetsporen pa Menchu stapte in de voetsporen van pa. Vader en dochter hoor den eind jaren '70 tot de oprich ters van de CUC, het Comité van Boereneenheid. Zij aan zij streden ze tegen president Lu cas Garcia, die achter elke boom een communist ver moedde. De activiteiten van va der en dochter werden dan ook met argusogen gevolgd. En in januari '80 sloeg de achterdoch tige Garcia toe. Dertig CUC-boeren namen be zit van de Spaanse ambassade om zo een gesprek met Garcia af te dwingen. Maar de presi dent toonde geen enkele be reidheid tot overleg. Integen deel. Hij gaf slechts opdracht de ambassade in brand te zetten. Alle aanwezigen - Spaans am bassadepersoneel incluis - von den de dood. Rigoberta's vader was een van de slachtoffers. Het was voor Menchu het sein om haar vaderland zo snel mo gelijk te verlaten. Te meer daar ook haar moeder en broer een gewelddadige dood waren ge storven. Eerst had het leger haar broer in hun dorp in het open baar geëxecu teerd. En niet veel later was haar moeder door soldaten ontvoerd en doodgemar teld. Eenmaal in het buitenland ont popte de ener gieke Menchu, die het Spaans - de taal van de onderdrukker - zichzelf had aangeleerd, zich als de spreekbuis van het Guatemal teekse geweld loze verzet. Ze is de stuwende kracht achter onder meer de Verenigde Guatemaltekse op positie (RUOG) en de Nationale Commissie voor Verzoening (CNR). Geprezen als „een van de wei nige complete expressies van indiaanse zelfkennis sinds de Spaanse verovering", heeft haar boek 'Rigoberta Menchu - een bericht uit Guatemala' bijgedra gen aan een nieuw bewustzijn van inheemse rechten. In Guatemala-Stad zijn de drui ven zuur. Te meer daar Rigo berta Menchu zo duidelijk geli eerd is aan de katholieke kerk. President Serrano, net als zijn voorbeeld en voorganger Rios Montt, behoort namelijk tot de op Amerikaanse leest geschoei de Evangelische fundamentalis ten. Afkeer van het communis me, of wat daarvoor wordt aan gezien, en minachting voor de indiaanse cultuur gaan bij deze protestantse sekten hand in hand. Bovendien heeft ook een laatste vuiligheidje van Serrano Rigo berta Menchu niet van de No belprijs en het daarbij horende prestige, of misschien zelfs wel onschendbaarheid, kunnen af houden. Niet zolang geleden kwam Guatemala-Stad namelijk met een tegenkandidate. De blanke, schatrijke Elisa Molina de Stahl, werkend met doven en blinden, werd door het parle ment plotseling voorgedragen. Tevergeefs. Een indiaanse neeft de hoofdprijs. Serrano weet dat zijn bedenkelijke mensenrech- tenbeleid nu volop in de schijn werpers zal staan. Ook Menchu zelf is zich hiervan terdege bewust. „Voor de eerste keer zal ons land internationaal van betekenis zijn, er zal over worden gepraat. We hebben ontzettend geleden onder de stilte gedurende al die jaren. Guatemala is vrijwel nooit ver oordeeld voor de grootscheepse mensenrechtenschendingen in enig internationaal forum In de prijs zo haast ze zich te verklaren komen de inspan ningen van velen bijeen. Haar eigen aandeel is maar gering, verzekert Menchu, gewend als ze is het leven te beschouwen als een serie „verplichtingen je gens de gemeenschap en de Boeren uit Quiche gingen vorig jaar de straat op om een staakt-het-vu- ren tussen regeringstroepen en verzetsstrijders af te dwingen, foto afp ROLANDO GONZALEZ Rigoberta Menchu wil het geldbedrag (twee miljoen gulden) dat verbonden is aan de haar toegekende Nobelprijs voor de Vrede benutten voor de oprichting van een stichting ter be scherming van de indiaanse bevolking in Latljns-Amerika. Dat heeft Menchu gezegd in een gisteren gepubliceerd vraag gesprek met het Duitse persbureau DPA. De stichting moet de naam krijgen van haar vader, Vicente Menchu, die in de jaren '70 in Guatemala aan de wieg stond van de boerenvakbond CUC en enige tijd later werd ver moord. Menchu bereidt in het kader van het Internationale jaar voor Inheemse Volkeren een reeks internationale acties voor tegen de armoede, onderdrukking en discriminatie van in dianen in Zuid-Amerika. Het door de Verenigde Naties uitge roepen jaar begint in december. Rigoberta Menchu (links op de foto) tijdens een bezoek, begin deze maand, aan de Nicaraguaanse hoofdstad Managua. foto epa Rigoberta Menchu brengt regering Guatemala in grote verlegenheid parus ips Sinds maandag wordt het openbare leven in Frans Guya na volledig verlamd door een algemene staking. De Guyane- zen protesteren tegen de stij gende werkloosheid in het Zuidamerikaan se land en het feit dat de overheid weigert hierover met de vakbonden te overleggen. De economische situatie is kritiek en de frustra tie onder de bevolking stijgt De Verenigde Vakbondsbewe ging (MSU) heeft de staking ge organiseerd. De MSU eist van de regerende regionale raad on der leiding van Antoine Karam dat ze ernst maken met het cre- eren van een echte produktieve economische sector. Ook moet zij zich inzetten voor een betere wet- en regelgeving voor de be scherming van de rechten van arbeiders. Bovendien willen de vakbonden werk voor iedere Frans-Guyanees. De grote toename van het aan tal werklozen (nu 13 procent van de beroepsbevolking) in het Franse overzeese departement is onder andere het gevolg van het strenge bezuinigingsbeleid. De regionale raad wil de aan zienlijke overheidsschuld terug dringen. Geen investeringen Bovendien werden dit jaar een aantal grote infrastructurele projecten afgerond, die gedu rende de jaren tachtig het land een magneetfunctie gaven voor arbeidskrachten uit de regio. Sindsdien zijn er echter vanuit Europa geen nieuwe grote in vesteringen gedaan, waardoor de werkgelegenheid sterk is te ruggelopen. Vooral de 50.000 slechtgeschooldeoorspronkelij- ke Frans-Guyanezen van Afri kaanse en Amer-indiaanse af komst zijn hiervan het slachtof fer. „De staking staat direct in ver band met de structurele proble men van ons land, die onder andere veroorzaakt worden door het feit dat Parijs alleen die economische sectoren tot ont wikkeling brengt, waar het be lang bij heeft, bijvoorbeeld het met Estec in Noordwijk verbon den Europese ruimtevaartcen- moskou peter pringle independent Verborgen in sombere statisti sche gegevens over de Russi sche economie waarvan deze week verslag werd gedaan aan het parlement door de hoofd- econoom van de regering, Yegor Gaidar, stonden enkele alarme rende cijfers over het toene mend aantal Russische „vluch telingen". Het gaat om mensen die zich hebben ontworteld uit verafge legen staten van de voormalige Sovjetunie en in hun geboorte land vluchteling worden. Het zijn er volgens Gaidar momen teel in totaal 460.000, en hun aantal neemt snel toe. 50.000 van hen kwamen de laatste maand alleen al uit de piepklei ne regio Abchazië in west-Geor- gië, waar een guerrilla-oorlog woedt, 30.000 uit Kazachstan, 13.000 uit Kirgizistan enzovoort. Er worden vluchtelingendorpen gebouwd in zuid-Rusland om de stroom op te vangen. Er leven nog miljoenen Russen buiten de grenzen van Rusland tien miljoen in de Oekraïne bijvoorbeeld, zes miljoen in Ka zachstan, twee miljoen in Uzbe kistan, een miljoen in Witrus- land en meer dan een half mil joen in Estland. Ontberingen Nu de ex-Sovjetstaten naar een grotere onafhankelijkheid toe groeien of in conflicten verwik keld raken, slaan de Russen op de vlucht. De Russische rege ring heeft tot dusver echter geen organisatie, geen wetten, om deze mensen op te vangen. De kustplaats Sochi aan de Zwarte Zee is bijvoorbeeld een doorgangspunt geworden voor vluchtelingen van de Kau- kasusoorlogen in Georgië, Azerbajdzjan en Armenië maar hulp voor hen is mini maal. Alleen de invaliden, gepensio neerden. vrouwen en kinderen krijgen voedselbonnen en on derdak en dan nog slechts voor drie dagen. Niemand wordt de status van vluchteling verleend, en verblijfsvergunningen wor den alleen verstrekt aan dege nen die naaste familie hebben in Sochi. Kortom, ze worden be handeld als buitenlanders. Naast de afschuwelijke ontbe ringen die alle vluchtelingen moeten doorstaan, zien terug kerende Russen zich ook gecon fronteerd met een opkomend nationalisme. Weerzinwekkend In Moskou roept een weerzin wekkend nationalistisch blaadje dat Zwarte Honderd heet en dat verkocht wordt in tunnels en de metro, ware Russische patriot ten op om zich verre te houden van mensen die vreemde naamcombinaties hebben, zoals Ostasjvili-Stolzenberg- Smimov. Zo'n naam zou erop wijzen dat de persoon van Ge orgische, Duitse en Russische oorsprong is, in die volgorde. Veel Russen die uit verafgelegen staten van de voormalige Sov jetunie terugkeren zijn binnen hun eigen groep getrouwd en hebben vrijwel zeker een com binatie van namen waaruit blijkt waar hun familie de afge lopen decennia heeft doorge bracht. In St. Petersburg worden regel matig zogenaamde waakzaam heidseenheden, gevormd door nationalisten en lokale politie die verondersteld worden de misdaad te bestrijden, aange troffen met geschriften waarin de toenemende publieke wan orde wordt verweten aan „vreemdelingen". Een van de grootste groeperin gen binnen Rusland die het de vluchtelingen moeilijk maakt wordt gevormd door de Kozak ken. Zij waren van oudsher de bewakers van de tsaar: een der de van de 4,5 miljoen Kozakken werd afgeslacht door de bolsje wieken. Met de opkomst van het nationalisten maakten ze een 'come-back', vooral in zuid- Rusland, waar de meesten van hen wonen en waar de meeste vluchtelingen zich verzamelen. De Kozakken hebben duidelijk gemaakt de vluchtelingen niet te vertrouwen. Duitsland In de golf van nationalisme in het hele voormalige Sovjet-rijk bevinden zich niet alleen de Russen die terug naar huis wil len in de problemen. Andere et nische groeperingen die werden gedwongen in Rusland te blij ven en nu terug willen keren naar hun geboorteland worden ook geconfronteerd met barriè- Volgens rapporten worden de voorwaarden strakker voor etni sche Duitsers in Rusland die naar Duitsland willen. Zij moe ten nu bewijzen dat ze zowel van oorsprong als in wezen Duits zijn. Duitse functionaris sen, op hun hoede voor Russen met Duits klinkende namen die de gelegenheid te baat willen nemen om een gift van de Duit se regering voor vluchtelingen te ontvangen, vragen potentiële emigranten wat hun bedoelin gen zijn als ze deel gaan uitma ken van de Duitse samenleving. Ze vragen of ze hun nationale familietradities zullen handha ven. „Handhaving van de Duit se identiteit" luidt de officiële Duitse term hiervoor. vertaung monique egcermont Uit de republieken van de voormalige Sovjetunie gevluchte Russen worden in Rusland niet met open armen ontvangen. Het leven wordt ze onder andere moeilijk gemaakt door in zuid-Rusland levende Kozakken. foto epa welvaart van de jaren tachtig nauwelijks kunnen profiteren, behalve dan dat er in die perio de nauwelijks werkloosheid heerste in het land. Wel zijn de lonen in Frans Guyana een aan tal malen hoger dan in de om ringende landen en benaderen de wettelijk vastgestelde mini mumlonen het niveau van Eu ropees Frankrijk, een doom in het oog van de werkgevers. Onafhankelijkheid Een gedeelte van de vakbonds beweging gelooft dan ook dat werkelijke verandering alleen mogelijk is als er een verande ring komt in de staatkundige status van het land. Weinig Frans-Guyanezen zijn echter voorstander van volledige onaf hankelijkheid. Daarvoor ont breekt de basis in een land met een oppervlakte van 90.000 vierkante kilometer (iets minder dan drie keer Nederland) en een officieel geregistreerde bevol king van slechts 114.808 (met il legalen uit onder andere buur land Suriname, 140.000 a 160.000). Wel is men het erover eens dat de decentralisatie op een aantal gebieden niet ver genoeg gaat, en dat de regionale autonomie te beperkt is en de economische ontwikkeling belemmert. Voor lopig lijkt er geen directe oplos sing in zicht voor het conflict. De verschillende tussen de di verse bevolkingsgroepen in het land zijn veel te groot om een basis te vormen voor een geza menlijk offensief tegen het op Parijs georiënteerde bewind. Een Ariane-4 raket van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA wordt gelanceerd vanaf het ruimtevaartcentrum Kourou in Frans Guyana, foto afp trum in Kourou. Een echte pro duktieve sector ontwikkelen ze niet", aldus een vakbondsman. De 'Europese' Fransen zijn vooral werkzaam in het over heidsapparaat, bij ontwikke lingsprojecten en (met andere Europeanen) bij het ruimte vaartcentrum in Kourou. Hun aantal bedraagt ruim 30.000. Deze groep bekleedt echter het grootste gedeelte van de lei dinggevende posities in de sa menleving en vormt derhalve ook de sociale bovenlaag. De Europeanen wonen in eigen wijken, voor een belangrijk deel in de plaats Kourou en integre ren nauwelijks in de oorspron kelijk Frans-Guyanese samenle ving en cultuur. Er bestaat dan ook sprake van animositeit tus sen de Europeanen en de oor spronkelijke bevolking. De Frans-Guyanezen zijn soci aal en economisch achterge steld en hebben van de relatieve .4 ariane

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2