Meer vertentie op globetrotters Legro: 'We zitten niet op slaapfabrieken te wachten' Von Kopf bis Fuss auf skiën eingestellt 7 Toerisme VUUi afdeling. Geldgebrek mede oorzaak van terugloop buspendels Verzekeren bij de PTT ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 déze speciale Pa9ina te WislMu plaatsen. Bel onze i/i/ïf» advertentie- Op Kos, waar hij dezer dagen werd onderschei den wegens zijn grote verdienste voor het eiland (zijn vliegmaatschappij vervoert jaarlijks vijftig duizend Nederlanders naar dit Griekse eiland) heeft president-directeur Peter Legro van Transa- via er op aangedrongen voorzichtig te zijn en te blijven met de toeristische infrastructuur. ,,De bouw van een groot aantal massieve 'slaapfabrie ken' in het Middenlandse Zeegebied heeft het milieu ernstig bedreigd. Het is een aantasting van landschap en milieu tegelijk." Legro prees het bestuur van Kos om zjjn pro- gessieve benadering het eiland groen en schoon te houden: „Op den duur is dat voor ons als vlieg tuigmaatschappij ook van groot belang. Het gaat om de kwaliteit van het milieu, mensen blijven op den duur weg als je alles verwaarloost en puur op kwantiteit let. Tijdens de plechtigheid waar Legro de erepen ning in ontvangst nam benadrukte burgemeester K. Kaiserlis van Kos het belang van uitspraken van Legro als grootste aanvoerder van toerisme: „Legro heeft de gemeente overtuigd met zijn ver haal over kwaliteitsbewaking. Wij willen plaats maken voor een menselijk toerisme. Een belangrijke vooruitgang is uiteraard de eer ste waterzuivering die op Kos in gebruik werd ge steld. De Deense firma Kruger heeft de installatie, omgerekend in Nederlands geld voor honderd miljoen gulden gebouwd. Een ander plan van de gemeente is om fietspaden aan te leggen. Boven dien wil Kaiserlis elke twee jaar een conferentie over gezondheid, milieu en toerisme organiseren. Als dank voor de onderscheiding en het vertrou wen in Transavia verraste Legro het eilandbe stuur met de toezegging het eerst volgende nieu we vliegtuig dat in gebruik wordt genomen (een Boeing 757), naar het eiland Kos te noemen. Geldgebrek is een van de rede nen waarom meer Nederlan ders de afgelopen zomer heb ben afgezien van een buspen- delvakantie. Een andere invul ling van de vakantie en per soonlijke omstandigheden speelden eveneens een rol. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nipo in opdracht van de reisor ganisatie Arke heeft ingesteld. Het percentage vakanties per pendelbus daalde in Nederland de afgelopen zomer met 18. Vooral jongeren beneden 25 verliezen hun interesse voor dit soort vakanties. Uit het onder zoek van het Nipo komt tevens naar voren dat van alle pendel busliefhebbers eenderde de bus trouw blijft, hetzelfde percenta ge de volgende vakantie met de auto gaat en eenzesde deel voor het vliegtuig kiest. Over de kwa liteit van de buspendel is men niet ontevreden. De relatief lage prijs is een zeer belangrijke overweging voor het kiezen van de buspen del, want bij gelijke prijzen zou de meerderheid van de buspas sagiers het vliegtuig nemer prijsverschillen tussen bu vliegtuig liggen op dit moment tussen de 150 en 250 gulder Het lijkt er op dat er een de is gekomen aan de daling van het aantal passagiers op de buspendel. Arke baseert dit op onderzoek waaruit blijkt dat de belangstelling voor dit soort kanties in 1993 gelijk zal zijn aan die in 1992. Hel aantal boe kingen voor de buspendel naai de wintersport laat bij Arke ove rigens een stijging zien. Het gaat om een percentage van on gever 10. De kleine, veelal regionaal opererende bedrijven hebben inmiddels een behoorlijk mark taandeel verworven op de bus- pendelmarkt. Ze danken die po sitie vooral aan hun imago lage prijzen. Volgens Arke is verschil in prijzen tussen die grote en de kleine ondernei gen niet zo groot als wordt ondersteld. [j ^REISBERICHTEN Service op de Autobahn jVoor wintersporters die straks weer gebruik gaan maken van het Jl0.900 lange Duitse Autobahnnet, heeft de Gesellschaft für Neben- jbetriebe der Bundesautobahnen (kortweg GfN genoemd) verschil- jlende gratis folders klaar liggen. Daaronder de officiële autosnel- jvvegreisgids met informatie over onder meer 271 benzinestations, |176 wegrestaurants en 40 kiosken. Ook is er een folder voor invali- jde weggebruikers. De brochures zijn gratis aan te vragen bij de ïGfN, Poppelsdorfer Allee 24, D-W 5300 Bonn 1 JDe folder voor invaliden kan ook rechtstreeks worden besteld bij iClub Behinderter und ihrer Freunde e.V., Fünfkirchner Strasse 82, iD-W 6100 Darmstadt. Op dit adres zijn tevens speciale standaard- -Isleutels verkrijgbaar voor de 285 in de folder vermelde rolstoeltoi- 'lletten langs de Autobahnen. Zonder Antenne jVanaf 8 oktober geopend: de tentoonstelling 'Zonder Antenne' in jhet PTT Museum in den Haag. De expositie die tot 17 januari 1993 duurt, handelt over de radiodistributie (draadomroep) van toen en de kabelverbindingen van nu en laat de ontwikkelingen zien. In de filmzaal wordt tijdens de tentoonstelling de rolprent 'Radio in Beeld' vertoond. De film bestaat uit een aantal historische frag- jtnenten over de radio in de periode 1932 - 1954. Info: PTT Museu, Zeestraat 82,2518 AD Den Haag, 0 70 - 330 75 00. Zwitsers wintermagazine <j Het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau geeft ook dit jaar weer een j wintermagazine uit. De brochure behandelt zo goed als alle skibe stemmingen in de Zwitserse Alpen. Tevens worden er tal van idee- en aangereikt voor mensen die niet in de eerste plaats aan een j sportieve wintervakantie denken. Ook op het gebied van cultuur, J excursies en eten geeft het Wintermagazine tal van tips. Midden in de brochure zit het aparte katem 'Reistips' met daarin praktische ■J 'j informatie over reismogelijkheden, reisformaliteiten, vervoer en ac commodatie. Het Wintermagazine Zwitserland 92/93 kan worden aangevraagd bij het Zwitsers Verkeersbureau, telefoon 020 - - 6 22 20 36 (folderlijn). Veluwe in de herfst Niet allen het bos in. Dat verzoek wordt gedaan door de VW's van de Veluwe. Bedoeling: de recreant optimaal te laten genieten van de natuur door ze onder leiding van een deskundige dingen te la ten zien en te beleven die zij op eigen gelegenheid niet zo snel zou- I den meemaken. De begeleiding kan zowel van een boswachter ko- men als van een natuurgids. Ook schaapherders worden ingescha keld. De actie duurt tot en met 31 oktober en wordt ondersteund door een folder die bij alle VW-kantoren op de Veluwe kan worden v afgehaald. Voorlichting Indonesië Vooral voor mensen die van plan zijn binnenkort Indonesië te be zoeken: een voorlichtingsavond over de reismogelijkheden naar en in de Groene Gordel van Smaragd. De bijeenkomst heeft plaats op 19 oktober in Hotel De Beurs, Kruisweg 1007, Hoofddorp, begint om 20.00 uur en wordt verzorgd door de RV/TC Indonesia. Info: RV/TC Indonesia, Zeist, telefoon 03404 - 5 11 00 Kriebels Om er de kriebels van te krijgen: een tentoonstelling die 'enge beestjes in een menselijke omgeving' laat zien: lintwormen, mui zen, kakkerlakken, luizen enzovoort en zo verder. Ze wriemelen wel achter glas, maar verschaffen de bezoeker zeker als er een mi- - croscoop bij te pas komt toch een 'monsterlijkë ervaring'. De tot 8 november durende expositie is samengesteld door het Museon in Den Haag, maar valt te bewonderen in bezoekerscentrum 'De Aan schouw' in het nationale park De Hoge Veluwe dat dagelijks van 9.30 tot 17.00 uur is geopend. Info: Bezoekerscentrum De Hoge Veluwe, telefoon 08382 -1627. Wilde jaren in een eerst te snel groeiend wintersportdorp voorbij ZWITSERLAND Jukeboxes inAutotron Voor de ware liefhebber bestaat er geen mooiere jukebox dan de Wurlitzer model 950 anno 1942. Maar Seeburg, AMI en Rock-Ola maakten ook modellen die de Golden Years makkelijk doen herle ven. In het Autrotron te Rosmalen wordt op 7 en 8 november een expositie annex beurs gehouden van de beroemdste jukeboxes. Het is de grootste ter wereld en wie een koelkast of een flipperkast uit de jaren '30 tot '70 zoekt, kan er ook terecht. Info: Autotron Rosmalen, telefoon 04192 - 1 90 50 de, laat staan vierde glas te be stellen. Een dorp von Kopf bis Fuss auf skiën eingestellt. Te snel ge groeid in de jaren dat winter sport big business werd be hoedzaam opererend vanaf het moment dat het mis dreigde te gaan. Ischgl wordt nooit meer het oude Ischgl natuurlijk. Veel liften, veel hotels, veel skiërs: soms meer dan 17.000 op een dag. Maar de rem wordt aange trokken. Dagjesmensen moeten 20 procent meer betalen voor een dagpas dan gasten, het cen trum kreeg een autoluwe zone en andere beperkende maatre gelen zijn in aantocht. Distinctie De wilde jaren zijn voorbij. Ischgl krijgt distinctie. Nog net op tijd zijn de bewoners er in geslaagd de kerk in het midden van het dorp te laten. Zowel let terlijk als figuurlijk. Dat zoiets ook weer problemen kan geven de pastoor hangt dagelijks reeds om half zeven aan het touw van een paar buitenge woon luidruchtige klokken is van minder belang. Sterker nog: het verschaft het dorpje iets lief lijks. En dan is Olga Walser er na tuurlijk nog. Hoedster over het oude Paznauntal. Restaurant houdster in de tweede en muse umconservatrice in de eerste plaats. In haar Bauermuseum te Mathon, op 15 arresleeminuten van Ischgl, serveert ze niet al leen bruin brood, reuzel met kaantjes en gehemelte schroei ende Obstlers, maar vertelt ze op beeldende wijze ook over vroeger. Tranentrekkende ver halen zijn het over armoe, over Schwabenkinder die door hun schreiende ouders naar Beieren werden gestuurd omdat er in het dal geen eten meer was en over aardedonkere, bitterkoude Voorgoed verleden tijd alle maal, want toen kwamen de skiërs. En die houden ze Ischgl nu ook goed in toom. ISCHGL INFO In skigebied 1 géén ira^1 wachttijden maar in het dorp tot 35 minuten 6 dagen skiles <cy 'far (rfy abonnement: 200 km xy 255.00; Afdalingen: makkelijk moeiliik Bijzonder (zonder paspoort) skiön van Ischgl naar het Zwitserse Samnaun 10-16.00 uur: 35.00 10-12.30 uur 25.00 Taal: Duits Verbinding met het spoorwegstation in t Landeck (30 km.) Jk Eisstock- schiessen Ischgl Tourismus Verband, A-6561 Ischgl-Paznaun, I 1 Telef 09.43.54445266 Oostenrijks Toeristenburo Stadhouderskade 2 1054 ES Amsterdam Telefoon: 020-6129682 FOTO PR ITALIË SLOVENIË Honderden jukeboxen ofte wel rock and roll zoals het hoort. Ach, hoe gaan die dingen. Je woont in een straatarm dorp; leest, ziet en hoort hoe elders in de Alpen goed geld wordt verdiend met de ontwikkeling van skigebieden; bouwt zelf een liftje en... slaat de han den nog eens extra krachtig aan de ploeg als je merkt dat het werkt. Ischgl hoe zee. Hier een lift, daar een lift, overal een lift. Totdat de voorzitter van de inder haast opgerichte VW zegt: „Wordt het nu niet te gek, jongens?" ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Een zo goed als perfect skige bied: dat van Ischgl. Om en na bij de 200 kilometer piste; meerdere afdalingen van ruim 7 kilometer lengte; een hoogte verschil van 1400 meter en als wafel op de sorbet de Zwitserse enclave Samnaun, waar je via een adembenemd mooi traject naar toe kunt ski- en. Maar tjee, wat doet dat pijn aan je ogen als je voor het eerst boven komt. Liften die zich kris kras, zonder enig patroon, blik semend door de sneeuw stre pen, had dat niet wat minder gekund? Zonder enige twijfel, geven ze ook in Ischgl toe. 't Is aan het eind van de jaren zestig, begin zeventig allemaal even te snel gegaan. Weinig overleg, bou wen maar. Drie liften naast el kaar richting Palinkopf twee naast elkaar naar het Viderjoch twee naast elkaar langs de Velillscharte drie gondelba- nen vanuit het dorp zelf... het kon niet op. Van de achterlig gende gedachte 'geen wacht tijden in Erlebnisort Ischgl' mocht onder geen beding wor den afgeweken. Maar ze hebben de zaken nu goed in de hand, daar aan het einde van het smalle Paznaun tal. Geen overhaaste beslissin gen meer. Toch weer lange rijen skiërs voor de loketten van de Silvrettabahn? Dan geen vierde lift gebouwd, maar domweg de capaciteit van de oude vergro ten tot het ongehoorde aantal van 2400 personen per uur. Ge volg: de skiër hoeft in het dorp zelfs in het hoogseizoen nooit langer dan een minuut of 30 te wachten en kan zich er dan al over verkneukelen dat er 'bo ven' van enig noemenswaardig oponthoud helemaal geen spra ke zal zijn. On-Oostenrijks 'Boven', is een zich rondom de Idalp gegroepeerd skigebied van welhaast on-Oostenrijkse afmetingen. Afdalingen zijn er voor alle soorten skiërs: veel pistes voor beginners, nog meer voor gevorderden, iets minder (maar nog altijd meer dan vol doende) voor de Grote Kanon nen. Hier kun je makkelijk een Ischgl: veel Stimmung und Tanz. week ronddolen. En als het moet ook twee weken. De mooiste afdaling is die naar Gampenalp (hoogteverschil bij na 1000 meter); goede tweede maar dan om landschappe lijke reden het al eerder aan gehaalde gedeelte tussen het In- neres Viderjoch en Samnaun. Die afdaling hoef je voor het belastingvrije dorpje zelf overi gens niet te maken. De benzine kost er tachtig cent de liter, een fles Bokma is er voor vijf rijks daalders en goudglimmende Rolexen liggen er al vanaf een honderdje of zes. Met andere woorden: de drukte walmt je al van verre tegemoet en echt leuk Amsterdam Ischgl: 1030 (per auto via Stuttgart, Ulm en Bregenz) DUITSLAND Oostenrijkse grens, waar van daan een ruim zeven kilometer lange route zich dan met wat af takkingen via de Idalp naar het op 1377 meter hoogte gelegen Ischgl slingert. Achter in de middag wat druk deze hier en daar wat smalle afdaling, maar hoe kan het anders: beneden wacht de remmie demmie. Wie dacht dat Kirchberg (The Londoner) het monopolie had... Stimmung und Tanz in over vloed. In Trofana, waar ene Jet Hans (wereldberoemd in heel Ischgl) de boel met niet aflaten de ijver opport, in het dampen de Kitzloch (ondanks de gepe perde prijzen nog nooit zoveel mensen in zo'n kleine ruimte bijeen gezien) en in het iets sjie- kere Madlein waar Edy de bar keeper een gratis consumptie uitlooft aan iedereen die er in slaagt meer dan zeven Gürkens- alaten op te drinken. Die belofte kan-ie trouwens makkelijk doen. Het gifgroene mixje hecht zich al na een paar slokken im mers zo vast op de tong, dat het zo goed als onmogelijk is op or dentelijke wijze en in algemeen beschaafd Oostenrijks een der- is het er niet. Rijen auto's bij de pompen; rijen toeristen bij de duty-free-winkels. Daarenboven laat het plaatsje zich voor de skiër nog wat moeilijk verlaten ook. Daartoe namelijk, moet in de meeste gevallen de (gratis) skibus naar Ravaisch worden genomen, vanwaar de terug tocht naar Ischgl kan worden aanvaard. Vermaak Dat gebeurt overigens opnieuw via een fraaie route. Een gon- delbaan en een 2,5 kilometer lange sleeplift transporteren de skiër terug naar de op 2760 me ter hoogte gelegen Zwitsers TJECHO- SLOWAKIJE 29 REDACTIE ROB VAN DEN D08BELSTEEN Ruim 1 miljoen Nederlanders naar de sneeuw Het komende winterseizoen zullen ongeveer 1.250.000 Ne derlanders hun vakantie in de sneeuw doorbrengen. Dat al thans is de verwachting van de ANWB. Alpineskiën blijft vol gens diezelfde organisatie favo riet met ongeveer 870.000 beoe fenaars. De langlaufloipes trek ken om en nabij de 190.000 Ne derlanders; de rest gaat wande len of sleetje rijden. Veel wijziging in het aantal win tersporters is er de laatste jaren niet gekomen. Net als in 1990 en 1991 duiken ongeveer 1,1 miljoen Nederlanders een week of langer de sneeuw in. Alleen de hoeveelheid skiërs dat er de voorkeur aan geeft slechts voor een paar dagen de latten onder te binden, neemt ietwat af. Wat waarschijnlijk het gevolg is van de matige sneeuwcondities van de laatste jaren in streken als de Ardennen (België) en Sauerland (Duitsland). Hoewel een onderzoek van het NIPO anders doet geloven, voorspelt de ANWB dat Oosten rijk 58 procent (NIPO beweert 40) van alle Nederlandse win tersporters zal trekken. Duits land komt tot 17 procent. Zwit serland 12 en Frankrijk 9. De rest gaat naar landen als Italië, Noorwegen, Zweden, Finland en (heel miniem nog) de Vere nigde Staten van Amerika. Alweer volgens de ANWB lo geert 50 procent tijdens de ski vakantie in een hotel of een pension, 45 procent kiest voor een appartement, een chalet of een bungalow en slechts 5 pro cent neemt genoegen met een caravan of zelfs een tent. Uiter aard blijft de auto verreweg het populairste vervoermiddel: 70 procent kiest voor de eigen wa gen. De touringcar vervoert 20 procent en de trein neemt 8 procent van de Nederlandse wintersporters voor haar reke ning. De rest (2 procent) gaat per vliegtuig. Februari en begin maart ten slotte (de maanden waarin de krokusvakantie valt) blijft voor de Nederlander de populairste periode. Dat er in januari on danks de soms bittere koude voortreffelijk kan worden geskied, blijkt uit het feit dat nu al 25 procent voor die maand kiest. Kerstmis, vroeger heel po pulair. komt met 15 procent pas op de derde plaats. Twee nieuwe kantoren VVV Amsterdam De VW Amsterdam zal de ko mende tijd twee nieuwe infor matiekantoren openen. Ze ko men respectievelijk aan het Sta dionplein en aan het Leidse- plein. De eerstgenoemde vesti ging is vooral bedoeld voor toe risten die met bussen naar Am sterdam komen en die op het Stadionplein worden afgezet. Ook kan het nieuwe kantoor, dat eind 1992 zal worden ge opend, van belang zijn voor au- tomoblisten die via deze invals weg Amsterdam binnenkomen. Het tweede kantoor moet het oude, in de Leidsestraat geves tigde. veel te klein geworden bureau gaan vervangen. Het komt in net voormalige K1.M- gebouw en zal - zo is de ver wachting - zijn deuren begin 1993 openen. Bij bijna 500 postkantoren in ons land kan sinds kort een reisverzekering worden geslo ten. Dit na een voorspoedig ver lopen proef op kleine schaal. Met het nieuwe produkt sluit de P IT aan op de al langer be staande service voor toeristen, zoals de verkoop van travellers- cheques en het wisselen van buitenlandse valuta.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29