Fred André: manusje-van-alles Sport ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 25 REDACTIE HERMAN JOUSTRA* Hofstede kost Roda JC een vermogen DOETINCHEM GPD De Graafschap is als grote winnaar tevoorschijn geko men uit de arbitrage-zaak rond Peter Hofstede. Giste ren besliste het college van Bindend Adviseurs van de KNVB dat Roda JC voor de aankoop van spits diep in de buidel moet tasten. „We krij gen zelfs nog meer dan we verwacht hadden", zegt manager Jos Tiemessen. De Graafschap bedong 750.000 gulden voor de aanvaller, Roda JC wilde niet verder gaan dan 3,5 ton. De uit spraak van de KNVB-com- missie is bindend. Over het exacte bedrag wil len de betrokkenen nog geen mededelingen doen. Gezien de uitlatingen van Graaf schap-manager Tiemessen hij spreekt van een onver wachte meevaller is het duidelijk dat het bedrag ruim boven de driekwart miljoen gulden ligt. „Ik denk dat het een donkere dag voor Roda JC is. De club moet ook nog rente betalen over het trans ferbedrag en de proceskos ten", aldus Tiemessen. SPORT OP TV Docos zet deur wijd open voor tafeltennissers Tafeltennisvereniging Docos timmert in de herfstvakantie aan de weg met twee 'open middagen'. De zaal aan de Ho ge Morsweg 201 in Leiden staat op woensdag 21 en vrijdag 23 oktober van 14.00 uur tot 18.00 uur open voor iedereen die on der deskundige leiding een bal letje wil slaan. Bovendien ver zorgen spelers van de hoogste teams demonstraties. Bos maakt rentree bij Swift/Casba Erik Bos maakt zijn rentree in het amateurpeloton. Na een langdurige ziekte neemt hij samen met Richard van Kempen het kopmanschap op zich van de Leidse wieler vereniging Swift/Casba, die door de afscheiding van de Stichting Casba op eigen be nen verder gaat in de promo tiecompetitie. Noordwijker Mike Hassing en mararthon- schaatser Dennis Pont uit Nederhorst den Berg zijn nieuw in de 15 man tellende formatie, waarvan Gert Jan Zwaan uit Voorschoten ploegleider wordt. De ploeg van Swift her bergt verder veel renners uit de regio. Jan Hendrik Lager- wey (Woubrugge), René van der Salm (Woubrugge), Hans van Leeuwen (Nieuwveen), Leon Rekelhof (Ter Aar), Rob Verhagen (Leidschendam), Ruud Borst (Leiderdorp), Wim Bunnik (Bleiswijk, Er- win van Diest (Lisse), Edwin Hofstee (Boskoop) en Mar- tijn Noordermeer (Alphen). De promotiecompetitie be staat volgend jaar uit acht wedstrijden in Noord- en Zuid-Holland. De beste zes clubs gaan over naar een fi nale reeks met wedstrijden in Limburg, Groningen en Bra bant. De twee beste clubs promoveren. LISSE HERMAN JOUSTRA Fred André wóónt zo ongeveer op sportpark Ter Specke. Trek daar op een willekeurige dag een deur open en je hebt een goede kans in het gezicht te kijken van de oud voetballer van Telstar en Haarlem. Hij is, 51 nu, mis schien iets gezetter en grijzer dan vroeger, maar verder is hij toch nauwelijks veranderd. „Omdat ik plezier heb in mijn werk. Ik ga er elke dag fluitend naartoe. Ik ben ge woon 21, begrijp je." zijn er wel eens wat wrijvingen. Zie me als een soort interme diair. Ik ben werkzaam bij alle drie de afdelingen. Als neutrale man kan ik de plooien gladstrij ken. Op een manier van: dit lijkt me beter, denk daar eens aan- ...Kijk, de organisatie liep al goed hoor toen ik hier kwam, maar die kon beter. Het zijn ook kleine dingetjes. Zorg dat de kleedkamers open zijn, als de jeugd komt. Laat de kinderen dan niet buiten wachten voor een gesloten deur." Beleid Het zijn volgens hem de details waaraan moet worden gewerkt. „Met het beleid van de vereni ging bemoei ik me verder niet. De doelen in het beleidsplan zijn zonder meer goed: de orga nisaties van de verschillende af delingen moeten goed op elkaar zijn afgestemd. Er moet aan trekkelijk, positief worden ge voetbald, dus altijd met drie spitsen. Er moet een goede overvloeiing zijn van de ene leeftijdsgroep naar de andere. Voor de dooie weken, bijvoor beeld bij afgelastingen of de winterstop, moet er een alterna tief programma zijn." Een fraai beleidsplan met duidelijk geformuleerde doelen of niet; voorlopig gaapt er een groot sportief gat tussen de za terdag en de zondag. Dat lijkt toch een groot probleem voor André. Het zal niet de eerste keer zijn dat de beste voetbal lers van de club hun heil zoeken op de zaterdag. „Het verschil ts te groot, dat is duidelijk", knikt André. „Maar een voetballer met de juiste instelling moet zo hoog mogelijk gaan voetballen. Daar heb ik ook geen problemen mee. Zo groot hoeft het pro- Fred André is vanaf het begin van dit seizoen het 'oefenma nusje-van-alles' bij FC Lisse. De Heemskerker traint het eerste elftal van de zondag, het tweede elftal van de zaterdag, de D-, E- en F-jeugd, en de meisjesjunio ren. Bovendien werkt hij in de sporthal van het complex. Hij zorgt ervoor dat de hal wordt onderhouden, geeft er conditie training voor recreanten en pro beert de zaal zo vaak als het maar kan vol te krijgen. Dat is nogal wat. Wat heeft hem be wogen om een dergelijk om vangrijk takenpakket op zich te nemen? Filiaalhouder André geeft tekst en uitleg. „Ik was trainer van NFC, een zon dageersteklasser in Amstelveen èn filiaalhouder van een schoe- nendiscountbedrijf. Dat bedrijf verkocht een aantal van zijn za ken. De rest werd opgedoekt, waaronder de mijne. Ik stond dus gewoon op straat. Als je vijf tig bent is het moeilijk een nieuwe baan te vinden. Via een kennis kreeg ik te horen dat ze trainers zochten bij FC Lisse. Voor mij was het toen belang rijk dat ik ook een baan zou vin den, het trainerschap alleen was voor mij niet voldoende. Afijn, in eerste instantie is er toen ge keken of er een mogelijkheid was-bij een van de sponsors van de club. Toen bedacht men zich dat er in de sporthal ook ie mand nodig was. Gelukkig maar, voor mij is dit een ideale combinatie." „Als er gewerkt wordt met verschillende afdelingen de jeugd-, de zaterdag- en de zon dagafdeling dan heb je wel eens verschillende meningen, Mm Lisse-trainer Fred André: 'Als ik hier kom, vliegen de kinderen om mijn hals'. bleem ook niet te zijn. Soms is het beter voor een voetballer uit het tweede van de zaterdag om op zondag te gaan voetballen, als ze zien dat ze nog net te kort komen voor het eerste. Ik geloof ook niet dat deze vereniging er aan kapot gaat, aan dat grote verschil. Het is ook de bedoe ling dat de zondag weer om hooggaat. De afdelingen werken hier zeer goed samen, zijn alle maal prestatiegericht. Dat is re delijk uniek voor een club, weet ik. De afdelingen bijten elkaar niet." Net zo min als hij overhoop ligt met Ruud Bröring, de ver antwoordelijke man voor zater- dag-1. „De samenwerking met hem is goed. Alleen, ik heb een intensief werkpakket. Het maxi male rendement haal ik er nog niet uit. Ik kan het eerste niet al tijd zien, want ik ben vaak met het tweede mee. Op de zater dagochtend trekt de jeugd al aan me. Op zondag heb ik ook een team. Wat dat betreft zou de samenwerking nog beter kunnen worden. Het is een kwestie van de verschillende ta ken op elkaar afstemmen." Dat is alleen vreselijk moei lijk, zo niet onmogelijk zo lang André er alleen voor staat. „Neem de F- en de D-jeugd. Ik zou er oorspronkelijk drie stagiaires van het CIOS bijkrij- gen, die hadden dan mooi wat trainingen kunnen organiseren. Ze kwamen alleen niet. Ik moet dus alles zelf organiseren. Op woensdagmiddag bijvoorbeeld train ik vijf groepen achter el kaar, bijna zonder pauze. Ik kan daarom niet na afloop van een training er eens een spelertje uitpikken om eens met hem te praten. Al zou ik dat wel wil len." Dat is ook nodig volgens An dré. „Ik ervaar het passen van de bal, het trappen, het aanne men hier als slecht verzorgd. Datzelfde geldt voor het tactisch inzicht. Dan heb ik het natuur lijk niet over het eerste van de zaterdag, dat speelt op het hoogste niveau, maar de rest- ...Daar richt ik mijn trainingen op. Maar ik zou daar nóg meer aandacht aan willen besteden. Als trainer heb je natuurlijk in vloed. maar je bent afhankelijk van het talent dat er is, van de kwaliteit van de spelers. Als er een speler is. die een stuk beter is dan de rest, dan is het zaak het verschil kleiner te maken, aandacht te geven aan de min deren. Dat kan ik nu niet, dat doet een assistent voor mij." Niet echt een ideale werksitu atie, in elk geval een die een goede planning vereist. „Neem de vergaderingen met de diver se besturen. Ik kan niet altijd aanwezig zijn. Ik kan me ten slotte niet in duizend stukken delen. De planning is voor ver betering vatbaar. Een andere tijd van vergaderen, andere trai ningstijden. Of een tweede man naast mij. Maar goed, dat komt misschien nog wel." „Dat klinkt allemaal nogal klagerig, maar het valt mee. Het is niet vermoeiend, als je tus sendoor maar voldoende rust neemt. Ik beleef hier enorm veel plezier aan mijn werk. Als ik hier kom, vliegen de kinderen om mijn hals. Dat is het mooi ste wat er is. En ook de zondag- groep is goed bezig. Er is een echte band. Het doel is promo tie, anders hebben we het niet goed gedaan. Ja, ik ook niet, als net niet lukt. Je bent als trainer wel afhankelijk van de kwaliteit van de groep, maar die is rede lijk." Optie Dus voorlopig blijft André nog wel even op sportpark Ter Spec ke? „Ach, ik heb een eenjarig contract, geen optie voor nog een jaar. Want dat is tegen woordig echt een modegril. En wat stelt het nou voor? Vaak houden de partijen er zich niet aan. Nee, ais ik goed ben krijg ik vanzelf een nieuw contract. En als het me niet bevalt, kan ik ge woon weg." DE GELIJKENIS 1 KATWUK TIM Zo op het oog zit er een wereld van verschil tussen de robuuste verdediger van Quick Boys en zijn negen jaar jongere zus. Hans van der Plas geniet als aanvoerder volop van de suc cessen van de voetbaltrots van Katwijk. Annet komt in feite net kijken. Elke minuut speeltijd bij eredivisionist Grasshoppers koestert de forward, die nog geen vaste basisplaats heeft. „Maar zo ben ik ook begon nen", zegt Hans, met zijn 28 jaar de middelste van zeven Van der Pias-kinderen. „Voor ik een vaste plaats in Quick Boys 1 had, heb ik twee jaar in het tweede elftal gespeeld. Vervol gens was ik blij met elke wed strijd dat ik erin stond. En nu ga ik al in de richting van 200 wed strijden in de eerste klasse! Al leen een uitverkiezing in het Nederlands amateurelftal is aan mijn neus voorbij gegaan. Toen ik op mijn 25ste in aanmerking kwam voor een testwedstrijd, bleek ik net twee maanden te oud te zijn." Ze zeggen het geen van bei den, maar je ziet ze denken dat het met de 19-jarige basketbal ster bevriend met doelman Dirk Varkevisser van Quick Boys 8 wel eens precies dezelfde kant zou kunnen uitgaan. „Mensen zien de gelijkenis tus sen ons. Mijn bewegingen lijken op die van Hans, zei een trainer pas tegen mij. Daar schrok ik toch wel van. Ik vind Hans na melijk eh... een beetje houte rig" Het hoge woord is eruit. Maar haar grote broer zit daar niet mee, want 'Netty', met wie hij van jongsaf aan optrok, kan geen kwaad bij hem doen. Bo vendien geeft hij zijn jongste zus, die afzag van een voetbal- loopbaan omdat ze bij Quick Boys niet terecht kon, gelijk. „Ik voetbal op kracht, met hakken en stoten. Ik ben misschien nog wat harder dan Annet. Ook toen ik negentien was, wilde ik al per se in het eerste elftal komen." Dat ondervond zijn zus al snel. Zodra zij het lopen mach tig was, nam haar broer haar mee om te voetballen. Sporten was in huize Van der Plas van zelfsprekend. Of zoals Hans het formuleert: „Vader op zee, moe der thuis en de kinderen spor ten. Ik beschouwde mijn jonge re zusjes als hulpstukjes." Zo vond hij Annet en ook zus Ada bereid andere klusjes, zoals Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In deze aflevering leggen broer Hans en zus Annet van der Plas uit wat het betekent om in Katwijk op het hoogste niveau te sporten. Hij voetbalt bij amateurkampioen Quick Boys, zij basketbalt bij de huidige nummer twee van de eredivisie, Grasshoppers. Annet en Hans van der Plas: „Mensen zien de gelijkenis tussen ons. Onze bewegingen lijken op elkaar." afwassen en boodschappen doen, voor hem te verrichten. „Logisch", aldus Annet, „want Hans was heel vrijgevig. Hij gaf ons iedere keer een gulden." Wat dat betreft zijn de bedragen wél, maar de verhoudingen niet veranderd. Op de vraag of haar broer nog oog heeft voor haar sportieve verrichtingen ant woordt zij, dat hij weinig tijd heeft om te kijken. „Maar zijn schildersbedrijf sponsort Grasshoppers wél." Omgekeerd volgt Annet ook niet meer iedere wedstrijd van haar broer. „Geen tijd", zegt de Katwijkse, die in Leiden een HBO-opleiding verpleegkunde volgt. „Gelukkig was het basket balseizoen zo n beetje afgelo pen toen Quick Boys de kam pioenswedstrijden speelde, an ders had ik die ook nog gemist. Vroeger sloeg ik geen wedstrijd van Hans over. Iedereen bleek mijn broer te kennen. Toch heb ik nooit tegen hem opgekeken. Nu merk ik ook zelf dat het niet zo bijzonder is om op het hoog ste niveau te spelen. Ik denk dat ik al vaker kam pioen ben geweest dan hij. Al kun je VTOUwenbasketbal na tuurlijk niet vergelijken met voetbal. Bij ons thuis moest ik bijvoorbeeld steeds weer uitleg gen hoe het spelletje in elkaar steekt." Hans, sporter in hart en nie ren, weet uiteraard wel hoe bas ketbal wordt gespeeld. „Tijdens de Olympische Spelen sloeg ik geen wedstrijd van het 'Dream Team' over. Maar als ik het team van Annet bezig zie, denk ik vaak. wat een stel gillende kippen." „Kan ik me voorstel- FOTO LOEK ZUYDERDUIN len", zegt Annet. „Het oogt vaak rommelig. En het gaat er be paald niet zachtzinnig aan toe. De vingerafdrukken staan vaak in mijn bovenarmen." Daarmee wil ze niet zeggen dat zijzelf een doetje is. „Dan red je het niet. Vals ben ik niet, wel impulsief. Maar dat is Hans ook." Hans: „Inderdaad. Ik flap er vaak van alles uit. Ook op het veld. Maar ik draag de conse quenties van mijn daden. Ove rigens valt mijn strafblad nog wel mee. Alleen tegen betaalde clubs gaat het wel eens mis. 12.00-12.30 Sportnet: World sports premier league), snooker (Rothmans Engeiand-Canada) en 13 00-14 00 Sportnet Autosport I Dunhill Cup. derde dag 16 30-17 00 Sportnet J 17.00-18.50 Sportnet I league, play offs 7 25-17.55 Did 1: Sportschau 18 50-19 50 Sportnet Auto-en motor sport; rallycross. 19 15-19 58 Did 1: Sportschau Bun- 1^21*19 40 880 2 Sport. 19 30-20 00 8RT 1: Sport. 19 50-22 00 Sportnet Braziliaans voetbal: Santos FC-Portuguesa Deep 20 00-22 00 EURO Tennis vrouwen toernooi m Filderstadt. samenvatting 20 50-21 10 BBC 1 Sport 21 40-23 30BBC 1 Match of the day: 22 00-23 00 EURO Boksen Dan loop ik me op te vreten te gen tegenstanders die me pro beren te dollen. Vroeg of laat ga ik over de schreef. Daarna steek ik mijn hand op en verlaat het veld." „Qua karakter lijkt Annet in veel opzichten op mij. Ik heb misschien nog iets meer een winnersmentaliteit. Zij komt ook uit voor haar mening, maar probeert eerder tot een vergelijk te komen. Ik ben eigenwijs, denk vaak 'stort maar in elkaar'. Maar ik blijf daama even goede vrienden." Op één punt is Hans echter flexibeler dan zijn zus. Annet wenst volgens oud Katwijks ge bruik onder geen beding op zondag in actie te komen. Haar broer dacht er aanvankelijk net zo over, maar merkt dat hij in de loop der jaren wat ruimer is gaan denken. „Ik zou er zelf niet zo'n moeite mee hebben om op zondag naar Ajax-Feyenoord te gaan. Maar je moet ook een beetje rekening houden met de mensen in je omgeving." „Als ik het druk heb met mijn werk, offer ik in noodgevallen een deel van mijn zaterdag op. Dan sta ik 's morgens om vijf uur bij mijn klanten op de stoep. Vraag het maar na aan Floor van Duyn of Gert Aande- wiel." Dat zijn 'toevallig' hele goede bekenden van Van der Plas, met wie zij voorop gaan in de training. Want hij mag door ervaring wijs geworden wat minder met zijn krachten smij ten dan vroeger, verzaken op de training doet hij nooit.Al sla ik tegenwoordig geen feest meer over, ook niet op vrijdagavond." Annet, die hoopt dat trainer Lace Strong te zijner tijd een basisplaats voor haar inruimt, zet meer voor haar sport opzij. „Ik hoop alleen, dat ik als ik in de verpleging werk ook tijd voor Grasshoppers overhoud. Want ik zou het spelletje niet kunnen missen. En de club, die is reuze gezellig. Als ik buiten Katwijk zou moeten basketballen, zou ik misschien naar MSV gaan. Niet naar concurrent Lisse. nee, dat ligt namelijk nogal gevoelig." Waar zij ook terecht komt, de kans dat Annet haar broer uit het oog verliest is nihil. „Ik woon nog thuis en zie Hans re gelmatig op verjaardagen. Wij hebben als familie een goede relatie. Als ik eens een cd van Hans leen, maalt hij er niet om dat hij die pas een half jaar later terugkrijgt." 22 15-22 45 Ned 3 Studio Sport 22 30-23 00 BRT 1 Sport op Zater dag 23 00-00 00 EURO Euroscore: sport - 23*30-00 30 Sportnet Autosport: van af Hockenheim 00 00-01.00 EURO International mo- OCLSO-Ol .00 Sportnet; Auto- en motor sport: dragracmg. 01 00-04 00 Sportnet Honkbal Maior league world series, eerste wedstri|d 04 00-04.30 Sportnet Tenms nieuws 04 30-05 00 Sportnet Autosport: Dunlop Rover GTI kampioenschap. 07.30-07 50 Sportnet Autosport f voetbal Santos FC-Portuguesa Deep. 09 00-11 00 Did 1 Sport Ertra ten nis. ATP-toernooi in Tokyo 10 00-10 30 Sportnet Motorsport 1992 ProSuperb'ke 10 00-11 00 EURO Euroscore 10 30-12 00 Sportnet Boksen 12.00-12.45 Ned 2. TV Sport, magazi- 12 00-13 00 EURO Boksen 12 00-14.00 Sportnet Snooker: Kent Classic 12 45-13 15 BRT 1 Sportmiddag. 13 00-21 00 EURO: Sunday al rve met tennis, beach-volleybal 13 40-17 00 BBC 2 Sport golfen 14 00-16.30 Sportnet Golf: Alfred Dunhill Cup. vierde dag '5-17.00 Did 1 Spo» e grand prix toernoo it Filderstadt) en paardesport (Ger- n Classics, int. springconcours 16 30-17.00 Super Prosuperbik meto a Bundesliga-voetbal, Bun- turnen Masters-toer- n te Essen) en Bundes- 17 30-18 00 Super Hang loose wa lToai™!?BBC 2 Snooker Grand Pri» vanuit Reading, vierde ronde 18 10-18 35 Ned 3 Studio Itaha Ita- 18 10-18 40 Did 1: Sportschau. 18 35-20 00 Ned 3 Studio Sport 19 00-21 00 Sportnet Basketbal Duitse Bundesliga 19 30-19 45 BRT 1: Sport. 19 45-20 30 BRT 1 Sportweekend 19 50-19 58 Did 1Sportschau-Tele- fl 00-22.00Sportnet Voetbal hoog tepunten uit de Nederlandse competi 22 00-23.30 Sportnet Golf Alfred Dunhill Cup. vierde dag 22 00-00 00 EURO Tennis finale 22 10-22 15 DkJ 2. Sport am Sonntag. 22 30-22 50 BRT 1 Sport 23 30-00 30 Sportnet Motorsport Britse kampioenschappen vanuit Brad- 23 40-01.05 BBC 2 Sport golf (Dun hill Cup vanuit St. Andrews, samenvat- Orion houdt weer toernooi voor mini's HAZEESWOUOC» Volleybalvereniging Orion orga niseert op zaterdag 31 oktober weer een mini-volleybaltoer nooi. Ongeveer 50 teams van spelers van 8 tot 12 jaar komen dan in de Landvliethal aan de Sportparklaan in Hazerswoude in actie van 13.45 uur tot 17.30 uur. Bij mini-volleybal zijn de velden kleiner, hangen de net ten lager en WW8I 00 bil min der dan gewoonlijk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25