Sport Wr Primeur voor Toronto in World Series 'De stress van het trainersvak geeft me een kick' Hans van Breukelen op de bres voor Stanley Menzo UVS-NFC BOUWPLANNEN? ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 _23 «W a brouwer de koning Herkamp voor Nederlandse dammers Toulon Het zestiende toernooi om de wereldtitel dammen krijgt een vervolg. Niet minder dan vier spelers - Clerc, Sij- brands. Wiersma en Baljakin - eindigden gisteren gezamenlijk op de tweede plaats. Zij zullen in een herkamp uitmaken wie van hen wereldkampioen Tsjizjov volgend jaar mag uitdagen. Sijbrands reageerde opgelucht nadat Mogiijanskidezijn remise- voorstel had aanvaard. Baljakin en Wiersma meldden zich als mede-gegadigden voorde tweede plaats door respectievelijk Nimbi en Hubner te verslaan. Clerc won zijn partij nadat in de tijdnoodfase Koyfman de spanning te veel werd. Scholtes wint eerste twee partijen heerlen Rob Scholtes is gisteravond tijdens de eerste Grand Prix-wedstrijd kunststoten van het nieuwe seizoen goed uit de startblokken gekomen. In Heerlen versloeg de Voorschotenaar Erik van Kampen en Johan Lansing beiden met 2-1Een derde zege van Scholtes vandaag tegen Rittmann levert hem vrijwel zeker een plaats in de kruisfinales op. FIFA keurt transfer Maradona goed zurich De FIFA heeft gisteren verklaard dat Sevilla tot nu toe aan de verplichtingen ten opzichte van Napoli, in verband met de transfer van Maradona, heeft voldaan. Volgens de wereld- voetbalfederatie heeft de Spaanse club de eerste aanbetaling, ruim vier en een half miljoen gulden, overgemaakt. Donderdag nog had Napoli dit ontkend en bij de FIFA aangedrongen op een voorlopig speelverbod voor de 31 -jarige Argentijn. In totaal dient Sevilla ruim elf miljoen gulden te betalen voor Maradona. Stefan Edberg uitgeschakeld in Tokyo TOKYO* Stefan Edberg is in het tennistoernooi van Tokyo blijven steken in de kwartfinales. De Zweed, die hoopt voor het eind van het jaar de toppositie op de wereldranglijst te heroveren op Jim Courier, verloor gisteren in drie sets van de Rus Alexander Volk- ov: 3-6 6-3 5-7. Aankoop O C R°da JC moet voor Z J de aankoop van Pe ter Hofstede diep in de buidel tasten. De Graaf schap komt meer toe dan het had verwacht. Van Bochove "7 Wethouder Aart Z f van Bochove voelt zich na twee jaar thuis in de Leidse sportwereld. Paul van der Zwaan, keeper van F oreholte en werkloos trainer De trainer draagt weer zijn ge wone keepersplunje. Paul van der Zwaan (35) heeft na zes jaar oefenmeester te zijn geweest zijn oude stiel van doelman op nieuw opgepakt. Opvallend, want als trainer had hij de stij gende lijn te pakken. Hij was as sistent onder Hans van der Zee bij Quick Boys, trainde Altior een jaartje en verbleef twee sei zoenen bij Vitesse Delft. Bij die laatste club werd zijn contract echter niet verlengd. Voorlopig is Van der Zwaan trainer af, een nieuwe club heeft zich nog niet gemeld. Tijd dus om weer eens wat anders te gaan doen. Dat werd het verdedigen van het doel van Foreholte. Dat is de club waar hij ooit is begonnen en waar hij twaalf seizoen lang het doel ver dedigde. Vorige week speelde hij zijn eerste wedstrijd in het tweede, de weken daarvoor zat hij als reservedoelman op de bank naast trainer Mart de Groot. Morgen zit hij daar wel licht weer tijdens het duel tus sen Foreholte en Roodenburg. Waarom ben je weer gaan keepen bij Foreholte? „Gewoon om het ritme wat vast te houden, fit te blijven. Bovendien is Foreholte altijd mijn cluppie geweest. Veel van mijn vrienden en kennissen zit ten er." Toch heb je destijds het keepen ineens eraan gegeven en heb je gekozen voor het trainersvak? „Dat gebeurde niet ineens, ik trainde al een tijdje de jeugd bij Foreholte, slaagde voor mijn cursus oefenmeester-2, werd assistent van Hans van der Zee bij Quick Boys. Toen ben ik ge stopt met voetballen. Dat is ge woon een keuze die je maakt. Ik ben totaal verslaafd aan het spelletje en ik zocht een andere manier om me wat dat betreft te bevredigen. Het mooie van het trainerschap, vind ik de stress die eraan is verbonden. Ik kan niet rustig naar een wed strijdje kijken. De stress geeft me een kick. Met Vitesse Delft draaide ik mee in de top van het amateurvoetbal. Dat was fan tastisch." Toch werd je contract bij Vite- se niet verlengd. Waarom niet? „Aan het begin van de vorige competitie haalden we weinig punten. Er werd in het bestuur toen al gesproken over con tractverlenging, maar ik heb me afzijdig gehouden. Voor mij was het belangrijkste Vitesse in de eerste klasse te houden. Het was toch al een hectisch jaar: de verbouwing, de verhuizing naar een nieuw complex. Dat had de prioriteit van het bestuur. Toen bleek dat de voorwaarden om ook de komende seizoenen op topniveau te werken niet voor handen waren, is in overleg be sloten het contract niet te ver lengen. Omdat we toch in de eerste klasse bleven, vertrok ik met een glimlach." Lach je nu nog ondanks het feit dat je geen nieuwe club hebt? „Nou, ik mis het verschrikke lijk. Gelukkig maak ik nu analy ses voor Hans van der Zee van de eerstvolgende tegenstanders van Quick Boys. Ik maakte al ja ren analyses, van elke club kan ik een heel dossier overleggen. Ik had toch geen club, dus hij vroeg me of ik dat wilde doen. Op die manier dwing ik mezelf te kijken, zoals ik als trainer moet kijken. Dat houdt me scherp. Zo blijft mijn kennis van het zaterdagvoetbal op peil." Maar de rest van de week ben je keeper onder Mart de Groot. Levert dat geen problemen op: een trainer die wordt getraind dooreen andere trainer? „Op dit moment ben ik geen trainer, zo zie ik dat. Ik wil me er ook niet mee bemoeien. Mart is bovendien een goede trainer, hij heeft Foreholte al twee keer kampioen gemaakt. We praten natuurlijk wel over voetbal, maar hij gaat zijn eigen weg. Het is zijn verantwoordelijk heid, het zijn zfjn beslissingen." Tot slot, geef eens een korte analyse van Roodenburg. En wat denk je van de wedstrijd? „Roodenburg is een jonge ploeg met behoorlijk veel tech nisch vermogen. Ook achterin kunnen ze voetballen. Het is ge woon een stabiele tweedeklas ser. Ik las alleen dat Van den Burg geblesseerd was, dat is een zeer gevaarlijke jongen. Fore holte is nog niet zo stabiel. De ploeg moet heel gegroepeerd voetballen, dan hoeven ze niet voor de andere ploegen onder te doen. Dat is al gebleken." Paul van der Zwaan: „Ik ben totaal verslaafd Atlanta Braves favoriet voor officieuze wereldtitel clubteams 'A Fairy Tale Fall Classic'. Zo kopte de Amerikaanse pers vorig jaar om deze tijd de dag na de zinderende zevende wedstrijd in de World Series honkbal tussen de Minneso ta Twins en de Atlanta Braves. En het was 'een sprookje van een herfstklassieker'. Een mooier slot dan toen kan een best-of-seven niet krijgen. Die zevende wedstrijd werd met 1-0 gewonnen door de Minnesota Twins. Tien innings lang vochten Jack Morris namens de Twins en John Smoltz (laat in de wedstrijd afgelost door Alejandro Pena) een schitterend pitchers-duel uit. zoen) bij de Toronto Blue Jays tegen een jaarsalaris van dik vijf miljoen dollar. LEIDEN JAN VAN DER NAT Het 'oude' werkpaard Jack Mor ris (37) kwam daaruit als over winnaar tevoorschijn, werd vol komen logisch uitgeroepen tot meest waardevolle speler van de World Series en schroefde en passant zijn marktwaarde be hoorlijk op. Na zijn eerste jaar bij de Twins (hij speelde daar voor veertien seizoenen voor de Detroit Tigers) was hij namelijk transfervrij. Zijn fantastische optreden kwam vooral zijn bankrekening ten goede, want hij tekende voor twee jaar (en een optie voor een derde sei- World Series op tv De wedstrijden van de World Series worden in Nederland live uitgezonden door Sport net. De uitzendingen begin nen steeds om 1 uur 's nachts, de eerste bal wordt gegooid om ongeveer vijf voor half twee. De eerste twee wedstrijden worden ge speeld in Atlanta (morgen en zondag), waarna het hele cir cus naar Toronto verhuist voor de duels drie tot en met vijf op dinsdag, woensdag en donderdag. Is er dan nog geen beslissing gevallen, vol gen in het weekeinde (vrijdag wordt er gereisd) de zesde en eventueel zevende partij in Atlanta. De NOS zendt steeds de volgende dag een korte sa menvatting uit. Op de zon dagen in de reguliere uitzen dingen van Studio Sport en op de overige dagen in het Sportjournaal. PORTPARK "KIKKERPOLDER' ZONDAG A.S AANVANG 14.00 UUR EERSTE KLASSE Crab assurantiën BV, tel. 224700. Crab makelaardij ofl BV, tel. 225135. Rijnsburgersingel 61Leiden. De Canadese ploeg zal er geen spijt van hebben, want Morris won dit seizoen 21 wed strijden voor de Jays. Het hoog ste aantal in de Major Leagues, slechts geëvenaard door Kevin Brown van de Texas Rangers. Morris legde daarmee de basis voor het kampioenschap in de American League East, waarna de Jays ook de volgende stap namen en de World Series, die vandaag beginnen, bereikten door in de playoffs te winnen (4-2) van de Oakland Athletics. Een historisch gegeven, want nog nooit eerder bereikte een Canadese ploeg de World Se ries. De Blue Jays sneuvelden drie keer in de halve finale: 1985 - Kansas City, 1989 - Oakland en 1991 - Minnesota. Nu moet dat 'Canadese' van de Jays met een korreltje zout worden geno men, want er speelt geen enkele in Canada geboren speler in de ploeg. Maar dat maakt het en thousiasme er in het fantasti sche, hypermoderne Skydome van Toronto en elders in Cana da niet minder om. Behalve naar Morris, die ook al eens met Detroit in de eindstrijd stond, gaat de aan dacht bij de Blue Jays uit naar een paar andere kanjers in de pitching-staff. Dat is allereerst de tijdens het seizoen van de New York Mets overgenomen Dave Cone, die gecombineerd over beide ploegen de meeste keren drie slag gooide in de Ma jors. Ook Jimmy Key. Todd Stottlemyre en Tom Henke, de Hét doorslaggevende moment in de beslissende play-off-wedstrijd tussen Atlanta en Pittsburgh, eerder deze week. Mike LaValliere komt met de handschoen net te kort om Sid Beam op de thuisplaat uit te tikken. Atlanta kwam zodoende op 3-2 en bereikte daarmee de World Series, foto ap werper die een wedstrijd in de slotfase moet controleren, staan hun mannetje. Wat de slagploeg betreft moet vooral worden gekeken naar Joe Carter, Roberto Alomar, good- old Dave Winfield (41), John Olerud en Candy Maldonado. Van dit vijftal waren Carter (34 homeruns; 119 binnengeslagen punten) en Alomar (slaggemid delde .310) gedurende het regu liere seizoen de beste slagmen- Mediatycoon Tegenstander van de Jays zijn de Atlanta Braves, eigendom van mediatycoon Ted Turner. De Braves - vorig jaar verliezend finalist - bereikten op uiterst sensationele wijze de World Se ries. In de zevende wedstrijd van de playoffs tegen de Pitts burgh Pirates werden in de ne gende inning drie runs ge scoord, die een 0-2 achterstand wegpoetsten. Meest opvallende speler in de ploeg van de Braves is zonder meer Deion Sanders, die zijn werk als honkballer combineert met een carrière als cornerback in de football-ploeg van de At lanta Falcons. Nu lopen het ein de van het honkbalseizoen en de start van de football-compe- titie in elkaar over en dus is er een probleem voor Sanders. In zijn contract met de Falcons liet hij opnemen dat hij voor de Braves mocht spelen zo lang als dat nodig was. Met de titel in de National League en de daarop volgende World Series is dat dus maximaal. Het afgelopen weekeinde combineerde Sanders zijn beide jobs. Speelde op zondagmiddag eerst met de Falcons in Miami (verloor en kwam weinig in ac tie), om daarna naar Pittsburgh te vliegen voor de vijfde wed strijd tegen de Pirates. Daar ar riveerde hij een kwartier voor aanvang en mocht vervolgens de hele wedstrijd vanuit de dugout toekijken. Het lijkt zeer onverstandig om een dergelijke stunt te herhalen, hoewel in elk geval één, mogelijk twee wed strijden van de World Series op zondag worden gespeeld. De Atlanta Braves zijn licht favoriet omdat ze twee keer thuis mogen beginnen en - in dien nodig - ook de duels zes en zeven voor 52.000 eigen fans in het Atlanta-Fulton County Sta dium spelen. Daar, maar uiter aard ook in de drie tussenlig gende wedstrijden in Toronto, zullen met name Tom Glavine (vorig jaar de beste werper in de National League), John Smoltz en Steve Avery de klus vanaf de werpheuvel moeten klaren. Als dat lukt lijkt de slagploeg met Terry Pendleton (21 homeruns; 103 binnengeslagen punten en een slaggemiddelde van .311), Otis Nixon, Dave Justice, Ron Gant en mogelijk dus Deion Sanders) sterk genoeg om ook de 89ste wereldtitel honkbal in de geschiedenis in de Verenigde Staten te houden. 12 Bowinski 26. 13 Samb en Scholma 24. 15 N'Diaye 23, 16 GOLF je 1. 4 llali» 0 Groep 3: Schotland injk 3-0. Zieden - Canada 0-3 Stand 1 ZAALVOETBAL BoyvRGC 6-5. Ka- OP NAAR VAN OER PLOEG! HANDBAL UVG 12-10. VZV-I -PSV 17-11, OSC- den haag gpd „Die jongen is door een hel gegaan." Hans van Breukelen zag Stanley Menzo woensdagavond een „ongelooflijk ongelukkige" wedstrijd keepen. De PSV'er drukt zich, collegiaal als hij is, nogal eufemistisch uit. Menzo blunderde bij het eerste doelpunt van Polen en hij maakte ook in het ver dere verloop van de met 2-2 afgesloten WK-kwali- ficatie interland een belabberde indruk. „Ik vind het heel naar wat Stanley is overkomen." Om Menzo een hart onder de riem te steken, nam Van Breukelen donderdag telefonisch con- idi I op met zijn opvolger in het doel van Oranje. „Ik heb," laat Van Breukelen weten, „hem de raad gegeven in zichzelf te blijven geloven en hem gezegd dat hij keihard door moet gaan. Hij moet nu denken: dit is geweest, hier kan ik niks meer aan doen, ik moet nu weer proberen er het allerbeste van të maken. En dan moet hij maar af wachten wat de bondscoach beslist voor de inter land in december tegen Turkije." Van Breukelen vertelt een soortgelijke situatie zelf ook eens te hebben meegemaakt: in 1987 in de WK-kwalificatie-interland tegen Griekenland (1-1). „Ik kwam toen als een gek mijn doel uitren nen en werd van grote afstand door Saravakos ge passeerd. Vanaf dat moment werd er, net als woensdagavond bij Stanley, bij iedere bal die ik kreeg gefloten en gejoeld. Je wilt dan het liefst een groot gat graven en daar als een soort mol inkrui pen om er voorlopig niet meer uit tevoorschijn te komen. Alles en iedereen duikt dan bovenop je en komt je vertellen hoe slecht je bent. Hetzelfde overkomt Stanley nu ook." Het is nochtans een feit dat sinds Menzo bij Oranje het stokje van Van Breukelen overnam, hij als diens opvolger ter discussie heeft gestaan. „Stanley heeft tot dusver weinig krediet gekre gen", beaamt Van Breukelen. Het is hem ook be kend dat er constant vraagtekens worden ge plaatst bij Menzo's stressbestendigheid in top wedstrijden. „Het gaat allemaal om vertrouwen. In Nederland is degene die er niet instaat, altijd de betere. Hoe vaak ben ik niet uit het Neder lands elftal geschreven en waren Hiele, Menzo, Snelders en Hesp allemaal veel beter dan ik. En dezelfde mensen die dat toen riepen, vinden mij nu ineens een wereldkeeper..." „Het is", zegt Van Breukelen, „voor mij ook al tijd op een bepaalde manier een stuk motivatie geweest om die grootbekken de mond te snoeren. Stanley.moet dat ook proberen te doen. En laten we nou ook eens een keer niet vergeten dat hij niet voor niks al jarenlang keeper van Ajax is. Hij kan natuurlijk wel wat." PAARDESPORT ■r (GBM Gcan- H 64.913 Fruhmann(Oos) Gen.ui66.il, 4 Bost (Fra) Souviens Toi 66.69. 5 Hafeme.ster (Du.) Pr.amo» 67.78. 6 Tebbel (Du.) Wundef- knabe 68,65 Landenwwditri|d: 1 G'OOtBnttannié 8 15 punten. 2 Duitsland 2 11 53. 3 Oostenr,|k 1166. 4 Duitsland 1 15 35. 5 Frankrijk Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunjtitil van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perl eet op maat gemaakt Het geheel voorzien van KiiMctrirftcuL Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. SCHAKEN I AC/* LV/bU (Zwe) 1/2-1/2 1/2-1/2 1/2-1/2 1/2-1/2 Fatmek en showroom s (Bel) 1/2-1/2 1-0. deceuninck S3 1/2-1/2 1-0. Anand (VSt) - Tm

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23