Leidsch Dagblad Luchtruim op slot voor 747 A MEAB Moskee in Leiden na bommelding doorzocht Bezuinigingen universiteit leiden zeker tot ontslagen 'Gevangenis zonder bezoek' ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39984 LOSSE NUMMERS 1,50 HEES&HES 1 O C A T E N Plantsoen 41, Leiden. Tel. 071-122541. VAN EDE PARTNERS Consultants voor Individuele Planning bij Verandering van Werkkring van Managers Vestiging Den Haag: directeur B. de Boer adres: Tapijtweg 3, 2597 KH, tel.:070-3514011 Nobelprijs 2 Nobelprijs aan Guate malteekse activiste Ri- goberta Menchu onder steunt de strijd van in heemse volken. Oord failliet: ruim honderd man op straat hoofddorp allard besse Ruim honderd werknemers van het Hoofddorpse bedrijf Oord Automatisering BV en dochter ondernemingen komen op straat te staan. Het bedrijf, dat ook een onderneming in Leiden heeft, is failliet verklaard. Volgens directeur M. H. Oord is het faillissement te wijten aan fouten van zijn financieel-direc- teur. „Het bedrijf is door een in capabele boekhouder de nek omgedaan", zegt hij. Het Hoofddorpse bedrijf was gespe cialiseerd in het uitzenden van automatiseringspersoneel. Volgens Oord is de Fiscale In lichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) een onderzoek begonen naar de handel en wandel van de voormalig financieel-direc- teur, wegens het indienen van onjuiste belastingaangiften. Curator mr. D. Winters: „Er zit een kans in dat hij dingen heeft gedaan die niet juist zijn en waardoor het bedrijf in de fi nanciële problemen is geko men. De opgaves aan de belas tingdienst zijn niet juist geweest en de financiële administratie was niet op orde", aldus Win ters. Overigens boekte Oord Auto matisering de eerste helft van dit jaar een half miljoen gulden winst Het uitzendbureau Comptessa, dat aan Oord geli eerd is en vestigingen heeft in Amsterdam, Haarlem en Lei den, zou tot tien vestigingen worden uitgebreid. Doorbraak Geen vervanger yi q Leidse Leonardus- I JS parochie krijgt geen fulltime opvolger voor pas- doorbraak blijft uit. Na zijn j toor Pot die volgend jaar Eric Andersen heeft I al 16 albums op zijn naam staan, maar de concerten in Leiden? stopt op doktersadvies. emiel fangmann De politie heeft gistermiddag na een bommelding de Marok kaanse moskee 'Ettehad islam' in de Bonairestraat doorzocht. Er werd niets gevonden. Telefo nisch meldde zich om half twee een man van 'een anti-funda- mentalische beweging'. Hij zei dat er om half drie een bom bij de moskee zou afgaan. Rond vijf over twee zetten twee politiewagens vervolgens de Bonairestraat af, maar er werd geen groot alarm gegeven. Twee agenten doorzochten de bijna lege moskee, nadat ze vol gens de islamitische traditie hun schoenen hadden uitge trokken. Volgens een woord voerder was het de eerste keer dat de 6,5 jaar oude moskee met een bomalarm werd gecon fronteerd. Volgens een woordvoerder van de politie komen er per jaar 10 tot 15 van dergelijke meldin gen binnen. „In 99 van de 100 gevallen gaat het om vals alarm." Van de 'anti-fundamen talistische beweging' heeft de Leidse politie overigens nog nooit gehoord. berlun/frankfurt» Duizenden Berlijners trokken gisteren langs de opgebaarde stoffelijke resten van Willy Brandt om de laatste eer te bewijzen aan hun vroegere burgemeester en bondskanselier. Sommigen huilden en bogen het hoofd toen zij voor de kist van Brandt stonden, die bedekt was met de Duitse vlag en omringd door een erewacht van politie. Velen legden bloemen. In Frankfurt am Main (foto) herdachten ongeveer dui zend mensen de legendarische sociaal-democraat op het plein voor de Alte Oper. Vandaag wordt Brandt in Berlijn begraven. foto dpa De bezuinigingen die minister Ritzen (onderwijs) de universi teiten en academische zieken huizen wil opleggen, zullen bij na zeker leiden tot gedwongen ontslagen. Dat schrijft voorzitter Van Lieshout van de vereniging van universiteiten aan de Twee de Kamer. Ziekenhuizen en uni versiteiten moeten bij elkaar 160 miljoen in 1993 en 300 mil joen in de jaren daarna opleve ren èn meer studenten opvan gen. ZATERDAGS BIJVOEGSEL Het heeft Harry Mulisch nooit aan succes ontbroken, maar hij kan ook knap irritant zijn, vinden velen. Burgemeesters: eerder managers dan burgervaders of -moeders. Koningin Beatrix -12,5 jaar op de troon - laat zich geen knollen voor citroenen verkopen. De Koenigscollectie moet weer naar Nederland, maar dient ons land ook niet het een en ander terug te geven? Willy Deville, de meest stijlvolle van alle popsterren. Het duo Barend en Van Dorp: Vrienden voor het leven Van Prehistorie tot Pruikentijd: aflevering 5. RLD dreigt Amerikanen met maatregel als zij Boeing niet snel onderzoeken: De Amerikaanse luchtvaartdienst moet direct een onder zoek instellen naar de motorophanging van de Boeing 747 en zo nodig maatregelen nemen. Doet de Ameri kaanse Federal Aviation Administration (FAA) dat niet, dan wordt het Nederlandse luchtruim gesloten voor het vrachttype van dit specifieke vliegtuig. Dat is een uiterst zeldzame maatregel die slechts een keer eerder, in 1979, is genomen. met de Boeing 747 vertoont „schokkende overeenkomsten" met het neerstorten van een identiek vliegtuig van China Air lines in Taiwan eind vorig jaar. De RLD heeft zijn Amerikaanse collega's in een brandbrief van dit vermoeden op de hoogte ge steld. Hoewel er geen bewijzen zijn voor de veronderstelling lijken de ongelukken als twee drup pels water op elkaar. Beide vliegtuigen hadden er ongeveer evenveel vlieguren op zitten hoofddorp bill meyer Dat maakte directeur Wol- leswinkel van de Rijkslucht vaartdienst (RLD), belast met het onderzoek naar de oorzaak en toedracht van de ramp, gis termiddag op een persconfe rentie in Hoofddorp bekend. Metaalmoeheid in de ophan ging van de rechter binnenmo- tor van het EL AL-vliegtuig kan de oorzaak van de ramp in de Bijlmermeer zijn. Het ongeluk (ruim 45.000), waren ongeveer even oud en waren beide uitge rust met Pratt Whitney moto ren. Het EL AL-toestel had 10.107 vluchten gemaakt, het Taiwanese toestel 9.094. Hoewel de oorzaak van de ramp in Taiwan evenmin vast staat, is gebleken dat ook hier de rechter binnenmotor van het vliegtuig los raakte. Brokstuk ken van deze motor raakten de rechter buitenmotor, waardoor deze een fractie van een secon de later van het toestel viel. Het zelfde gebeurde met het EL AL- vliegtuig. Volgens Wolleswinkel kan dit geen toeval zijn. De Amerikaanse Federal Aviation Administration (FAA) is verantwoordelijk voor de con structie en luchtwaardigheid van dit specifieke type vliegtuig. De brief stelt dat er vraagtekens te plaatsen zijn bij de lucht waardigheid van 747 vracht vliegtuigen met Pratt Whitney motoren met meer dan 6.000 vluchten. De Amerikanen hebben toe gezegd maandag op de brief te reageren. Is het antwoord on voldoende, dan zal de RLD het Nederlandse luchtruim sluiten voor dit specifieke type vlieg tuig. Dat deed de FAA ooit eer der in 1979. Het Amerikaanse luchtruim werd toen gesloten MAANDAG 19 OKTOBER A.S. BOEKENMARKT OP DE VISMARKT VAN 11.00 TOT 17.00 UUR rotterdam gpd-anp De ogen van de zeeman uit ex-Joegoslavië zijn rooddoorlopen. Hij is het zat, spuugzat en wil naar huis. „Ik zit al dertien maanden aan boord, ik wil eindelijk weer eens naar mijn vrouw en kin deren." Sinds gisteren ligt het zeeschip Crna Gora afge meerd in de Amazonehaven in Rotterdam. Vijf weken heeft het schip, eigendom van een op Mal ta geregistreerd bedrijf dat een voortzetting is van de vroegere Joegoslavische staatsrederij jOP, voor de kust van Hoek van Holland liggen dobberen. Eerste stuurman Antón Zaharija: „Ze zeiden dat we het anker moesten laten vieren vanwege sanc ties tegen Montenegro en Servië. Wat wisten wij daarvan? Van de toen 24 bemanningsleden zaten de meesten al meer dan een jaar aan boord! Hier is geen oorlog, hoewel we Serven, Montenegrij- nen, Kroaten, Sloveniërs en een moslim aan boord hebben. De afgelopen weken waren vrese lijk, een gevangenis zonder bezoek. Is dat nor maal in Nederland?" De stemming aan boord is gelaten. Het is nog niet bekend wanneer de bemanning zal worden afgelost. „Wat nou boycot," briest kapitein Anto Muk. „Het gaat toch om een handelsboycot? Nou dan, pak dan geen onschuldige mensen. Leg het schip van mijn part aan de ketting, maar laat ons van boord. Nu worden individuen er de dupe van. Wij hadden het overal verwacht, maar niet in het beschaafde Nederland." Anto Muk had de laatste dagen de grootste moeite zijn mannen in toom te houden. Donder dag werd het hen allemaal te veel. Een van de of ficieren had zich, gewapend met een mes, in de machinekamer opgesloten en alle elektriciteit uit geschakeld. Hij stelde de kapitein een ultimatum: Als we vandaag niet naar Rotterdam varen, steek ik jullie allemaal neer". Andere bemanningsleden bezetten de brug en de radiohut en dwongen kapitein Muk elk uur contact met de wal op te nemen. Later werd ook gedreigd de ruimen vol te laten lopen en de brug te vernielen. De officier kon worden overmees terd en door de kapitein tot rust worden gebracht met kalmeringsmiddelen. Ook de andere beman ningsleden kalmeerden toen het bericht kwam dat het schip Rotterdam binnen mocht. Zaharija hoopt dat de bemanning komende maandag of dinsdag wordt afgelost. FÏij heeft van reder Samardzic gehoord dat Nederland niet moeilijk zal doen over visa voor de nieuwe be manning. Het ziet er echter naar uit dat de Crna Gora voorlopig in de haven blijft liggen en ook met een nieuwe bemanning niet teruggaat naar zee. Want voor de gang naar zee is een loods nodig en dat zou een dienstverlening door derden zijn die door de VN-Veiligheidsraad verboden is. Lossen van de 65.000 kilo Colombiaanse kolen mag evenmin, want ook dan is sprake van diensten door derden: de loskraan van het overslagbedrijf moet immers worden bediend. SER bereikt akkoord over koers economie den haag gpd-anp In de Sociaal Economische Raad (SER) is gisteren overeen stemming bereikt over de Ne derlandse economische koers voor de middellange termijn. Hoogtepunten van het ont- werp-advies dat door een SER- commissie is voorbereid en dat nog door de voltallige raad moet worden goedgekeurd, zijn handhaving van de koppeling als onderdeel van het inko mensbeleid, matiging van de lo nen en de opdracht aan werk gevers om laagbetaalden in dienst te nemen. Dat laatste moet ertoe leiden dat een groter deel van de Nederlandse bevol king aan het werk komt. Alleen dat zal al leiden tot een zodani ge toenam^ van de belastingop brengsten'en van de premies voor de sociale zekerheid dat verlaging van de belasting- en premietarieven mogelijk wordt. Belasting en sociale premies kunnen nog verder omlaag wanneer ook het aantal mensen dat nu van een uitkering leeft, vermindert. Met verlaging van de lasten wordt tevens een der de punt uit het akkoord bereikt: verkleining van de afstand tus sen bruto- en netto-loon. In het akkoord wordt bepleit dat .sociale (minimum-)uitke- ringen in zekere mate blijven meegroeien met de loonontwik keling. Dat zou gedeeltelijk moeten door een koppeling van de uitkeringen aan de bruto-lo- nen maar tevens door een ver lagingvan de lasten. Vredesprijs lastig voor autoriteiten Guatemala afpMenchu beschouwt als symbool van subversie, zal de prijs als belediging opvatten, menen waarnemers. Menchu zet zich in voor de rechten van indianen in Guatemala. Pagina 2: Prijs ondersteunt strijd inheemse volken. De Nobelprijs voor Rigoberta Menchu, een militante indiaan se, brengt regering en leger van Guatemala in verlegenheid. Ze proberen het land een respecta bel en democratisch aanzien te geven en vooral het leger, dat HERENGRACHT4 2312 LD LEIDEN TEL. 071 - 127839 TELEFAX. 071 - 128537 COMMUNICATIE Training Begeleiding Advies Zie advertentie op pagina 12 loop snel naar PIET KERKHOF Nog geen abonnee nri 071-161400 DCL! 071 161353 HET WOORD IS AAN Shakespeare Er is geen omstandigheid zo er barmelijk dat een mens niet op recht zou kunnen zijn. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Familieberichten - Religie - Sport- Zaterdags bijvoegsel 33 t/m 43 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 29 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Koud, minder wind Half tot zwaar bewolkt en in het westen buien. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Wind uit zuid west tot west, zwak tot matig rond kracht 3. voorde DC-10. Nederlandse luchtvaartmaat schappijen vliegen overigens niet met het bewuste type Boeing 747. Het ANP meldt verder dat het Rampen Identificatie Team er intussen in geslaagd is opnieuw enkele slachtoffers van de vlieg ramp te identificeren. Daaron der zijn ook de gezagvoerder en de boordwerktuigkundige van het EL AL-vliegtuig. De lijst van geïdentificeerden telt nu 35 na men. 'Michelangelo wist niets af van de bijbel' rome eelco van der linden correspondent „Michelangelo Buonarroti mag een groot kunstenaar zijn, maar hij wist niets van theologie of de Bijbel". Dat is de mening van de Orde van de Jezuïeten, die de- wereldberoemde fresco's van de Sixtijnse Kapel, 450 jaar na dato, aan een kritisch onderzoek heeft onderworpen. In het blad van de Jezuïeten, Civilta Cattolica, wordt vooral kritiek geuit op het Laatste Oor deel. De schrijver betoogt dat Michelangelo Christus schildert als een wrede rechter temidden van angstige personen die het oordeel afwachten. Volgens de Jezuïet zal de Dag des Oordeels juist een dag van de waarheid zijn en vreugde brengen aan hen die de regels van God niet hebben geschonden. Michelan gelo, zo meent de schrijver, heeft niet hoop en trouw uitge beeld, maar angst en vrees. Het artikel heeft in kunstkrin gen het nodige stof doen op waaien. De kunsthistoricus Gi- ulio Carlo Argan spreekt van onzinnige kritiek. Hij verwijt de Jezuïeten zich de rol van open bare aanklager te hebben aan gemeten, terwijl een dergelijk meesterwerk onmogelijk met de criteria van vandaag beoordeeld kan worden. Argan betoogt dat Michelangelo het Laatste Oor deel schilderde in de periode van de contrareformatie, toen de roomskatholieke Kerk de goddelijke justitie plaatste te genover de gratiegedachte die bij de protestanten overheerst. Volgens Argan heeft de res tauratie van de fresco's juist on bekende aspecten van het werk van Michelangelo blootgelegd. advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk. tel. 01719-46566 fax 01719-48547 BARTHEN lUOLHIUNGSSKKVICK Ontstoppen Vern i eu toen T. V. Rioolinspektie Leegzuigen Vetafscheiders I J«, ik m* hi I I abonnement en ontvMf bent I I ét «arste twee weten (rati*. M^^oonnement betaal ik daarna j Per maand (f 27,80) via automa- I Per kwartaal (f 80,10) via ai matische betaling". Leidsch Dagblad twoordnummer 10050 2300 VB Leiden I 8

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1