Andersen wacht al dertig jaar Vogels op de muur Cultuur&Kunst Van Tour de France tot theater Cats terug in Carré Knap acteerwerk in 'Het Interview' ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 Leiden Klassiek in The Duke leiden Jazzcafé The Duke gaat weer klassiek. Morgenmiddag, zondag 18 oktober, begint het klassieke seizoen met een optre den van het Quazona trio, bestaande uit Manon Meijer (fluit), Désirée Vergers (fluit) en Coriene 't Hoen (cello). Op het pro gramma staan de Londen Trio's van Haydn, het Trio in G ma jeur van Stamitz, het Trio voor 2 fluiten en cello van Schmitt en Opus 31 van Hoffmeister. Het concert begint om drie uur. Herfstvakantie in Volkenkunde leiden Voor kinderen van 9 jaar en ouder staan volgende week in het Rijksmuseum voor Volkenkunde allerlei activiteiten op het programma: workshops batikken, een film en een speur tocht over de tentoonstelling, gelegenheid om van papier een Indonesische kroon te maken, kleien of luisteren naar een sprookje, gamelan bespelen en Batak toverstaven maken. De to neelgroep Delta presenteert zondag 25 oktober ter afsluiting een Moluks verhaal met levende muziek. Voor informatie over aan vangstijden e.d. kan men bellen naar de afdeling public rela tions. 071-211824. Lezing over architectuur leiden» Architect Koen van Velzen houdt woensdag21 oktober een lezing in de Waag over zijn opvatting over functie en beteke nis van architectuur. Van Velzen verzet zich tegen de neiging in de hedendaagse bouwkunst om meer aandacht te besteden aan het uiterlijk van een bouwwerk dan aan de kwaliteit van de ruimte. Deze lezing is de derde uit een cyclus die de Waag dit jaar organiseert in samenhang met een serie tentoonstellingen rond het thema beeldende kunst en architectuur. Aanvang: 20.30 uur. Wilt u een nieuwbouwwoning kopen? Kom dan naar de voorlichtingsavond Welkom donderdag 22 oktober in het Parktheater, Cornelis Geellaan 2 (zijstraat Raadhuisstraat) te Alphen a/d Rijn. Ontvangst vanaf 19.30 uur; aanvang 20.00 uur. HULS HYPOTHEEK Adviesburo Huis Hypotheek. Onafhankelijk hypotheekadvies Aarplein 2. 2406 BZ Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-24003, werkt samen met vele geldverstrekkers en it Drieman makelaardij te Alphen a/d Rijn, Nieuwkoop en Woerden (lid NVM) leiden Van kunstenaar Jan van der Ploeg is het schilderij 'Vögeln', dat de buitenmuur van de Meelfariek (zijde Zijlsingel) siert. Het hangt er tot en met december. Van der Ploeg heeft ook een exposi tie in galerie Stelling (t/m 17 november), waarop vogels eveneens een grote rol spelen. foto pr Portret burgemeestersvrouw new york anpderacken. Het schilderij behoort tot de Het Stedelijk Museum Alkmaar zogenoemde Alkmaarse School, heeft bij het veilinghuis Chris- Maria van Herlaer trouwde met i New York voor 5.445 gul den een portret gekocht van Maria van Herlaer. Zij was de echtgenote van de 17de eeuwse burgemeester Gerard van Vla- Van Vladeracken in 1639. Op het schilderij staat zij afgebeeld in een zwart kostuum met een wit zijden kraag en een zwart zijden kapje op het hoofd. Spiegelwanden GLAS EN SPIEGELS Glazen meubelen Vitrines m0d*' Votmol.nar.cht4 Mottefïtr.Wn 2312 PH Leiden (NL) Alles uit eigen atelier Telefoon: 071 - 21 80 55 redactie cees van hoore ruygrok [CHtf) Maastricht De voormalige wielerprof Peter Winnen, ooit v 'Het kruis van Bourgondië' in Maastricht druk met de leesrepetitie v in de Tour-etappe Alpe d'Huez, bouwt een nieuwe carrière op als acteur. Deze week was hij in cultureel centrum i 'Piek Up', een door Gerardjan Rijnders geschreven stuk. Tegenspeelster is de actrice Lineke Rijxman. FOTO ANP Fan haalt singer-songwriter naar Leiden Sommige popmusici moeten heel lang wachten op erkenning. John Hiatt is een bekend voorbeeld. Hij maakte al twintig jaar platen, voordat hij aan het eind van de jaren 80 doorbrak naar een groot pu bliek. Hiatt heeft de wachtkamer mogen verlaten, maar waar hij vandaan kwam, zitten nog heel wat uitstekende popmuzikanten hun jaren te slijten. Slechts bekend bij een kleine schare trouwe fans bespelen zij het zalencircuit. Soms staan ze in het voorprogramma van een grote band, soms krijgen ze een veelbelovend platencontract. Maar lang duurt het nooit. Sommige van deze singer-songwri ters verslijten meer platenmaatschappijen dan gita ren. leiden/leiderdorp. wilfred simons De Amerikaanse popmusicus Eric Andersen is zo'n geval. In middels heeft deze leeftijdge noot van Kenny Loggins, Dan Fogelberg en Jackson Browne zestien platen op zijn naam staan en een zeventiende on derweg (de eerste dateert uit 1965). Hij heeft gespeeld met lanis Joplin, Bob Dylan, The Band, Steve Win wood, The Grateful Dead. Zij speelden zijn num mers en zetten ze op de plaat, maar zelf kreeg hij alleen de royalties. De laatste jaren profi teert hij van de revival van de folk-muziek en krijgt hij iets meer aandacht. Toch heeft zijn voorlaatste cd, Ghosts upon the road, alleen bij de popcritici tot juichkreten geleid. Leiden krijgt op vrijdag 23 en zaterdag 24 ok tober de gelegenheid om te ho ren of Andersens obscuriteit te recht is of niet. Hij treedt dan namelijk op in galerie Stelling aan de Burgsteeg, voor wat zijn eerste Nederlandse optredens zullen worden. Verslingerd Andersen is door Leiderdorper Hans van Polanen naar Neder land gehaald. De nu 40-jarige Polanen omschrijft zichzelf als t i fan i i het „In 1968 kocht ik zijn eerste elpee. Sindsdien ben ik verslin gerd aan zijn muziek. Ik niet als enige, hoor. In Leiden en Lei derdorp heeft hij een kleine, maar trouwe schare fans." Van Polanen kan het weten, want hij is ook eigenaar van 'CD-Spe- cial', een cd-uitleenwinkel aan het Leidse Levendaal. De mu ziek van Andersen wordt daar regelmatig gevraagd. Van Polanen houdt van An dersens muziek omdat daarin een grote ontwikkeling te horen is: „In de jaren '60 en '70 maak te hij folkmuziek. Je kon hem toen goed passen in het rijtje Jackson Browne en Dan F ogel- berg. De laatste jaren is hij meer opgeschoven in de richting van John Hiatt, Tom Waits en Rob bie Robertson. Hij speelde ook samen met Suzanne Vega. Zijn nieuwe cd, die Bittersweet for ever gaat heten, kun je mis schien vergelijken met de nieuwste cd van Vega. Ze heb ben dezelfde producer, Steve Abbaddo." Brian Epstein Andersen is inmiddels bijna vijftig. In 1967 zag het ernaar uit dat hij de sterstatus zou berei ken, toen hij de belangstelling had van Brian Epstein, de man die The Beatles had grootge maakt. Epstein stierf echter echter voordat hij de promotie van Andersen serieus ter hand kon nemen. Vijf jaar later zag het er opnieuw goed voor An dersen uit, toen zijn elpee Blue River een succes werd. Een op volger moest zijn succes verze keren, maar de 'moederhand' raakte kwijt in het archief van Columbia Records. De elpee Stages: the lost Album verscheen pas vorig jaar. nadat de band tijdens een verhuizing in het ge bouw van Columbia werd te ruggevonden. Zo had Andersen steeds pech. Van Polanen hoopt dat het nu echt gaat gebeuren: „Hij is altijd scherp gebleven, ook van uiter lijk. Hoe hij het doet weet ik niet, maar hij ziet er niet ouder uit dan vijfendertig. Als je hem op het podium ziet. voel je ge woon zijn charisma." Van het concert in Stelling heeft Van Polanen grote ver wachtingen: „Hij doet zowel een akoestische als een elektri sche set. Het leuke is dat Suzan ne Vega op hetzelfde vliegtuig zit als hij. Ik weet voor 95 pro- een/ zeker dat zij naar het con cert komt. maar ik denk niet dat ze ook optreedt." Kaarten 17,50 gulden zijn nog beperkt verkrijgbaar bij CD-SpeciaJ aan het l.evendaal in Leiden. Bellen kan ook: 071- 123621/416802. Boertige scherts in operascènes La Gran Scena CABARET RECENSIE MONICA SCHIKS La Gran Scena Opera Company di New YorV met operascènes van o a Wagner. Verdi en Mascagni Genen op 16/10 in de Leidse Schouwburg Eric Andersen heeft al 16 albums op zijn naam staan, maar de grote doorbraak komt n zich verkleden om vrouwenrollen uit het ijzeren operarepertoire te vertolken, belooft dat een lacherige avond te worden. In het vooruitzicht werden parodieën gesteld op de vaak absurde verhaallijnen van de opera en op de on hebbelijkheden van operadiva's. In afwachten de stemming bezocht ik het theater aan de Oude Vest; werd het banaal of onder houdend, lag het accent op muziek of op cabaret? Zoals zo vaak lag de waarheid ergens in het midden. De aria's werden (met een overdaad aan woorden en 'versprekin gen') aan elkaar gepraat door een diva-in-ruste. Syl via. Dit was het 'conferen ce-gedeelte' waar slechts een deel van het publiek mee geamuseerd werd. Het operagedeelte begon zwak: een langdradige "Walkuren - rit' vormde de openingsscè ne. De 'dames' kwamen op in avondtoilet, liepen elkaar voor de voeten en schalden met ijselijk hoge en harde sopraanstemmen 'Hoioho- to'. Hiermee hadden we dan ook het zwakste deel van de voorstelling achter de rug. De beste momenten ontstonden in de aria's waarin de muziek de hoofdrol speelde. Zingen kunnen ze namelijk wel, die mannen met hun falsetstemmen, en muzikale sfeer en stemming schep pen ook. Doodstil was het publiek dan ook tijdens de Verdi-aria's uit Rigoletto en II Trovatore. Ondanks de scherts bleven de scenes in hun geheel boeiend. Asso ciaties met het muzikale duo 'Mini en Maxi' en met de Disney-film 'Fantasia' pleitten voor de kwalitiet van deze voorstelling, lam mer genoeg veranderde door een teveel aan boerti ge scherts (de lachers zullen het niet met mij eens zijn) het fragment uit 'Cavalleria Rusticana' van Mascagni in een 'theater van de lach'. Ook al was het publiek gul met zijn applaus, een staande ovatie kon er toch niet af. AMSTERDAM ANP De musical Cats komt weer naar Carré in Amsterdam. De derde editie van deze succ esvol le voorstelling zal er van 27 no vember t/m 13 maart te zien zijn. Het grootste gedeelte van de Nederlandstalige katten is nieuw en de opzet van de be roemde vuilnisbelt is anders. Doordat CarTé aan het verbou wen is speelt alles zich af in de piste van het theater. Cats, met muziek van Andrew Lloyd Webber naar gedichten van T.S. Eliot, is vertaald door Gerrit Komrij. De musical was voor het eerst in Amsterdam te zien tijdens de viering van het eeuwfeest van het Koninklijk Theater Carré in 1987. De terug keer in Nederland van Oom Deuteromium. Grisabclla de Glamourkat en de andere ka rakters brengt het totaal aan originele internationale produk ties op negen. Intussen hebben zo'n 42 miljoen mensen overal ter wereld de show gezien. Voor de nieuwe serie uitvoeringen zijn al ruim 85.000 kaarten ver kocht, aldus Carré. <isie wijnand zeilstra i Natalia Ginzburg door theatergroep Vlatin van Veldhuizen Spel Cas En- te zien 18 en 19/12, LAKtheater, Leiden De afspraak voor een interview loopt tot tweemaal toe mis. De te interviewen auteur vond het beide keren kennelijk niet de moeite waard om de journalist tijdig te waarschuwen. Die journalist wordt in deze theaterproduktie van Carrousel gespeeld door Cas Enklaar die er aanvankelijk een naïeve, ouwelijke jongen van maakt. Alleen al uit zijn houterige motoriek aan het begin van de voorstelling spreekt een bijna dwe perige bewondering voor de auteur. Bij afwezigheid van de eigenlijke hoofd persoon raakt de journalist in gesprek met diens vriendin. In zekere zin is zij n lotge note, want vanwege zijn veelvuldig verblijf buitenshuis is de schrijver ook voor haar onbereikbaar. Marlies Heuer weet een der gelijk rol een enorme suggestieve spanning mee te geven. Haar gezicht schiet in het be gin regelmatig in een van pijn vertrokken grimas. In het derde deel lijkt haar persona ge zich met de eenzaamheid in haar relatie te hebben verzoend. Tien jaar na zijn eerste bezoek namelijk verschijnt de inmiddels ex-journalist voor de derde maal bij het huis van de schrijver. Zijn interesse voor geheel kwijt. Het stuk bevat dan zelfs iets van een ontknoping, als tussen de regels blijkt dat hij door een bepaalde affaire aan de psychische instorting van de auteur me de schuldig is. Dit stuk steunt vrijwel geheel op de con versatie tussen deze twee personen. Heuer en Enklaar tonen zich weer eens groot meesters in het treffend plaatsen van op merkingen met die befaamde licht-ironi- sche ondertoon. Knap acteerwerk dat zon der problemen ruim anderhalf uur blijft boeien. De sobere aanpak, oftewel de kunst van het weglaten toont hier haar sterke t-'oef.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17