'Katten Mie' gekraakt 'En nu maar hopen dat het gaat vriezen mSmm 'Van sommige ongevallen lig je 's nachts wakker' I Regio Leiden Weddepad en Broekweg weer voor verkeer geopend Stortplaats Hogeboomseweg 'ingepast' in landschap ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 -IS redactie «dick v astrid van den berg w1 miep de graaff ues8fth buitink Ties van den Berg verlaat gemeentebedrijven en brandweer leiderdorp ues8eth b Een luchtfoto toont hoe Leider dorp eruit zag toen Ties van den Berg in 1961 bij de Gemeente bedrijven kwam: een lintbebou wing langs de Oude Rijn, waar circa 6000 mensen woonden. Waar nu de nieuwbouwwijken staan, zijn op de foto alleen wei landen en sloten te zien. De rijksweg A4 werd juist aange legd. De plaat hangt in het kan toor van de man die de functies van directeur van de Gemeente bedrijven en commandant van de Leiderdorpse vrijwillige brandweer combineert. Van den Berg, die eind deze maand 60 jaar wordt, neemt op 6 no vember afscheid. ,,Ik heb vrij veel eerste palen zien slaan", omschrijft Van den Berg grijnzend zijn invloed op de explosieve groei van Leider dorp. „Het was een leuke tijd omdat ik altijd betrokken ben geweest bij de bouw van de wij ken en tegelijkertijd ook bij de brandweer. Die combinatie heeft een gunstig effect gehad. Zelfs op de meest afgelegen woonerven kan nu een brand weerwagen komen en recht streeks op zolder spuiten om een brand te doven." „Eigenlijk heb ik de hele op bouw van Leiderdorp meege maakt. Mijn taak was het teke nen van de nieuwe wijken, de infrastructuur en de woonblok- jes. De best geslaagde gebieden vind ik de Binnenhof en Voor- hof-zuid. En in het laatste ge deelte van de Buitenhof maken we nu ook mooie dingen." Hij vindt het jammer dat hij niet meer betrokken zal zijn bij de bouw van de nieuwste wijk, de Bloemerd 11. „Maar ik praat nu nog wel mee over de hoofd structuur: bouwen in het groen." Hij heeft Leiderdorp in de af gelopen 31 jaar volledig zien veranderen. „Het was een plat telandsgemeente die sterk agra risch was met veel tuinders. Nu is het een echt forensendorp. De mensen zijn daardoor min der betrokken bij de problemen van de gemeenschap, want ze zijn veel anoniemer." Brandweer Een jaar na zijn komst in Lei derdorp meldde Van den Berg zich bij de vrijwillige brand weer. „Daar heb ik veel meege maakt", zegt hij. „Vroeger wa ren we gewoon zo snel mogelijk bij een brand met zoveel moge lijk water. Maar nu werken we met heel andere technieken. We doen nu bijvoorbeeld ook de technische hulpverlening. Dat is het naarste gedeelte van het werk. Van sommige verkeerson gevallen blijf je 's nachts wakker liggen. Dat zijn nare klussen." Van den Berg herinnert zich nog scherp het grote mist-onge- val op de rijksweg A4 in 1984, waarbij zes doden vielen en tientallen gewonden. „Pas na een half uur realiseerden we ons hoe groot de omvang van het ongeluk was, want door de mist zagen we geen hand voor ogen. Bovendien hadden we toen nog ontzettend weinig communicatiemiddelen. In die dichte mist konden we niet eens contact leggen met de po litie, terwijl dat toch van levens belang is." Van den Berg wordt nog altijd achtervolgd door de beelden van dat ongeluk. „Er zaten achttien auto's helemaal in elkaar. Ze stonden in brand en middenin dat inferno zat een levende dame. Ik zag haar voor mijn ogen verbranden." Van den Berg noemt zichzelf een work-a-holic. Naast de Ge meentebedrijven en de brand weer is hij ook intensief betrok ken bij de scoutinggroep Van den Does-Liethorp en is hij pi loot. „Wat ik vooral zal missen is de enorme hoeveelheid con tacten met mensen, met vakge noten, met de politiek. Soms zit ik me wel gruwelijk te ergeren aan de politici, maar ik kan na de vergadering ook fijn met ze omgaan." De meeste avonden zijn nu nog gevuld met com missie- of gemeenteraadsverga deringen, de brandweer en de scouting. „Ik ben bijna nooit thuis 's avonds en dat ritme moet ik langzaam afbouwen." den Berg: „Eigenlijk heb ik de hele opbouw van Leiderdorp meegemaakt." foto loekzuyderduin Bierfeest in Leiderdorp leiderdorp Flesjes, viltjes, glazen, etiketten, blikjes, reclame: al les wat met bier te maken heeft, kan zaterdag 24 oktober worden geruild tijdens de Leiderdorpse Bierdag. Sociaal-cultureel cen trum Sjelter en de biervereniging Den Lêidsche Pinteliers zijn de organisatoren van de bierdag die in het pand van Sjelter aan de Heemraadlaan wordt gehouden. Van 10.00 tot 15.00 uur kunnen allerhande bierspullen van eigenaar wisselen tijdens de ruil beurs. 's Avonds om 20.00 uur is er een groot bierfeest met live muziek van 'It's us' en een Spaanse gitarist. Ook is er voor ken ners van het zilte vocht een bierproefwedstrijd. Katwijkse Visserijdagen veiliggesteld katwuk» De toekomst van de Katwijkse Visserijdagen is veiligge steld. De visverwerkende bedrijven in de kustplaats hebben toe gezegd komend jaar zelf activiteiten te organiseren en de feest - week financieel te ondersteunen. Als de bedrijven die woorden omzetten 'in geld en daad' is het Comité Visserijdagen bereid volgend jaar het evenement voor de negende keer te organise ren. Begin augustus dreigde het Comité Visserijdagen te stoppen met het organiseren van de Katwijkse Visserijdagen, een jaarlijks evenement met bekende activiteiten zoals het kampioenschap haringschoonmaken, visvariamarkt en een vlootschouw. Rommelmarkt in Leiderdorp leiderdorp» Sociaal-Cultureel centrum Sjelter in Leiderdorp houdt zondag 25 oktober een grote rommelmarkt in het onder komen aan de Heemraadlaan. Particulieren en verenigingen kunnen van 10.00 tot 16.00 uur hun tweedehands-spullen te koop aanbieden. Sjelter is van plan om voortaan elke maand een rommelmarkt te houden. Voorschoten spant kort geding aan De boerderij van 'Katten Mie' aan het Voorschotense St. Nicolaespad is gekraakt. Sinds enkele dagen bivakkeren ongeveer zes jongens en drie meisjes in de vervallen boerderij. De gemeente Voorschoten overweegt juridi sche stappen tegen de krakers te nemen. Zij wil de boer derij 'wie kan keeren de hand des Heeren' verkopen en is in het laatste stadium van onderhandeling met een die renarts. voorschoten wilfred simons De herinnering aan Mie is nog niet geheel verdwenen: „Onder de trap vonden we nog een kat- tenskeletje", verklaart één van de krakers. De groep, die zich zelf •Crisiscentrum Paranoia noemt, komt uit Leiden. Ze ziet zichzelf als slachtoffer van het gebrek aan woonruimte in Lei den: „We staan ingeschreven bij Jongerenhuisvesting, het Stads- bouwhuis, maar we wachten al ruim een jaar. Je wordt er gek Onderdak Eén van de krakers verklaart dat hij dringend onderdak nodig had nadat hij door zijn vader het huis was uitgezet. Banden met andere krakersgroepen of met de Engelse krakers die de Leidse regio overspoelen, heeft de groep niet. „Wij zijn een hele nieuwe generatie Leidse kra kers, maar we hebben wel ge holpen bij de kraak van de voor malige Rex-bioscoop in de Haarlemmerstraat. De meeste krakers gaan nog naar school. Zij zeggen dat ze de boerderij gaan opknappen met geld van de kinderbijslag, studiefinanciering en met zelf verdiend geld: „Dat zou een mooie luxe zijn." Vijf van de krakers melden dat zij beeldend kunstenaar zijn en zeggen de grote ruimten nodig te hebben voor monumentaal beeldend werk. Als de opknapbeurt is vol tooid, willen ze ook exposities in het pand gaan houden. De gemeente zegt de krakers- het actie te betreuren. Weliswaar de boerderij vervallen, maar gebouw staat nog maar drie ken leeg. Tot voor kort zat ijzer handelaar Van Lierop erin. Reacties Gemeentevoorlichter M. van Bruggen: „De raad heeft beslo ten om de boerderij te verkopen en de koper te verplichten de gebouwen op te knappen. We hebben een advertentie ge plaatst, waarop we ruim tachtig reacties kregen. Het terTein en de boerderij zijn schoonge maakt, zodat de kopers er een indruk van konden krijgen. We gaan nu zeker stappen onder nemen; onze advocaat adviseert ons maandag welke dat zijn." IJsclub Voorschoten opent nieuw onderkomen voorschoten astrid van den berg Aan het binnenwerk moet nog de laatste hand worden gelegd, maar dan staat er ook een prachtig nieuw clubgebouw aan de Anthonie van Leeuwenhoek kade. Pal naast de landijsbaan neemt de IJsclub Voorschoten het onderkomen op zaterdag 24 oktober officieel in gebruik. „Het is een prachtige ruim te", vertelt voorzitter R. Hem mes enthousiast. „Nadat in 1987 ons oude houten clubge bouw was afgebrand, hebben wc in verschillende noodvoor zieningen gezeten. Nu hebben we eindelijk een stenen club huis, met ruime kleedkamers, een mooie bar, een keuken, een bestuurskamer en opslagruim- Het clubhuis bij de landijs baan kan nu ook onderdak bie den aan andere verenigingen. „De Harmonie Voorschoten heeft hier drie maanden gere peteerd, maar is inmiddels weer vertrokken", aldus Hemmes. „De ruimte blijkt niet geschikt om muziek te maken. Het ge luid knalt door het gebouw. Maar het clubhuis kan wel ge bruikt worden door andere ver enigingen voor scheidsrechters- cursussen of clubdagen. HW'70, de handbalvereniging, heeft hier in de zomer een sportdag gehouden. Daarbij hebben ze ook het clubgebouw gebruikt." De bouw van het nieuwe clubhuis was mogelijk door de financiële ondersteuning van de gemeente. Zij heeft 100.000 gul den bijgedragen aan het stenen onderkomen. Het allergrootste Voorzitter R. Hemmes: „Het is een prachtige ruimte." deel van de meer dan duizend nementskaart clubleden betaalt een jaarlijkse ijs ligt, dagelijks op de baan kan bijdrage van 7,50 gulden. Voor worden geschaatst. Daarnaast dat bedrag krijgen ze een abon- zijn er zo'n 120 leden die min- foto jan holvast stens één keer in de week trai- Den Haag. De ouderen trainen nen. De jeugdgroep schaatst op zondag in Leiden. Verder donderdag en vrijdag in de zijn er de marathonschaatsers, Leidse ijshal of op De Uithof in die hun wedstrijden op de Uit hof afwerken. De IJsclub Voor schoten werd begin 1956 opge richt door de inmiddels overle den politiecommandant Verse- put. In die beginperiode zat de club aan de Molenlaan, maar al gauw verhuisden de schaatslief hebbers naar het verlichte ter rein aan de Anthonie van Leeu wenhoekkade. Toentertijd was de club al een succes in Voor schoten. Winterse evenementen trokken altijd veel publiek. Overigens is de IJsclub niet al leen actief als het vriest. In de zomer wordt gewoon doorge- traind. Niet alleen op de ijsba nen in Leiden en Den Haag, maar ook op het eigen terrein. „We trainen in groepen. Er ver der worden er oefeningen ge daan voor een betere coördina tie bij het schaatsen. Er wordt veel getraind met schaatsplan- ken. Dat zijn gladde planken van zo'n twee meter lang met aan het eind een kussentje. Daarop kan op sokken worden geschaatst. Als het mooi weer is, leggen we de planken buiten. Bij regen trainen we in het club gebouw." Elk jaar in december wordt het veld onder water gezet. „Vanaf het moment dat het ter rein is ondergespoten, kijk ik naar alle weersverwachtingen op tv", vertelt de schaatslief hebber. „En dan maar hopen dat het gaat vriezen. Als er een hogedrukgebied boven Scan dinavië ligt, kun je hier op het ijs wachten. En ik hoop van har te dat dat dit jaar gebeurt. We hebben dan een mooie baan en bovendien een prachtig club huis." zoeterwoude wilfred simons Bijna een jaar heeft de renovatie geduurd. Vanaf vandaag zijn het Weddepad en de Broekweg in Zoeterwoude echter weer opengesteld voor het verkeer. Het herstel moest voor het ein de van dit jaar voltooid zijn, omdat met ingang van 1 januari 1993 het Rijkswegenfonds op houdt te bestaan. Zoeterwoude heeft de afgelo pen jaren volop van dit fonds geprofiteerd: eerder werden ook al de Westeindseweg en de Nieuwe Weg aangepakt. Vrijwel alle wegen in het dorp zijn nu met een provinciale subsidie van 75 procent in goede staat gebracht. Alleen de Geerweg, richting Stompwijk, moet Zoe terwoude nog onder handen De gemeente heeft de reno vatie van de Broekweg en het Weddepad op dezelfde manier aangepakt als destijds de op knapbeurt van de Nieuwe Weg. Voorop stond dat het milieu ge spaard moest blijven en daarom kozen de gemeente en het aan nemingsbedrijf voor recycling van het oude asfalt. Een veertig ton zware machine vermaalde het oude wegdek samen met de ondergrond en voegde er ce ment aan toe. Op die manier ontstond een goede onderlaag om opnieuw over te asfalteren De nieuwe methode was ook goedkoper, zegt gemeente ambtenaar J. Oudeman: „We hebben vooral bespaard op de afvoer- en de stortkosten. De aannemer moest het personeel van de freesmachine speciaal uit Frankrijk laten komen, maar daar staat tegenover dat ze de klus in zes dagen konden kla- Het Weddepad verbindt de Weipoortseweg met de Broek weg. Maar de weg is ook een schakel in de veel gebruikte sluiproute van de Hoge Rijndijk naar Zoetermeer en Benthui zen. „Daar doe je niets aan meent Oudeman: „Je kunt al leen de snelheid op de wegen veriagen. Daarom hebben we op beide wegen vijf verkeers drempels aangebracht en een maximumsnelheid ingesteld van 60 kilometer per uur." De maximumsnelheid is volgens de ambtenaar vooral ingesteld om de automobilisten tegen zich zelf te beschermen: Auto's die de verkeersdrempels te snel op rijden, kunnen gemakelijk be schadigingenoplopen.'' Tijdens de renovatie van de Nieuwe Weg is vorig jaar ook een fietspad aangelegd. Dit pad is nu via de Weipoortseweg doorgetrokken naar het Wedde pad. Langs de Broekweg is ech ter geen fietspad gekomen: „De berm is er te smal voor. We spe len nog wel met de gedachte om langs de weg fietssuggestie- stroken aan te brengen, maar er is nog niets besloten" zegt Ou deman. Niet alleen de gemeente, ook het comité Buurtbus Zoeter woude is blij dat de weg weer voor het verkeer is opengesteld. Zegt secretaris Joop Harland: „We hebben de afgelopen jaren veel te lijden gehad van al die opbrekingen. Enkele jaren gele den vervoerden we 5200 reizi gers in een jaar. het afgelopen jaar nog maar 3500. Dat hakt er wel in. Kijk, we zeggen wel dat de dienstregeling is veranderd en dat de bus is omgeleid, maar er zijn toch nog altijd veel men sen die uren staan te wachten in de kou op een bus die niet komt. U begrijpt dat ze dan zeg gen. ik ga wel op de fiets." Door de afsluiting van het Weddepad en de Broekweg wa ren Gelderswoude, Benthuizen en Hazerswoude maar moeilijk bereikbaar. De buurtbus moest als noodoplossing zelfs over het fietspad langs de Slootweg rij den. Harland is dan ook heel gelukig dat de reconstructies nu eindelijk voltooid zijn: „De ge meente heeft ons verzekerd dat er nu geen renovaties meer op de agenda staan. Dat betekent dat we eindelijk eens kunnen plannen voor de lange termijn." Pas vanaf 2 november rijdt de buurtbus weer over de ver nieuwde wegen. De komende maand werkt de gemeente de weg namelijk nog af en dan kan er nog wel eens een opstopping zijn van een kwartiertje. De buurtbus wil geen risico lopen en wacht dus tot alle werk zaamheden zijn voltooid. Vanaf volgend jaar valt het herstel en onderhoud van de Zoeterwoudse wegen helemaal onder verantwoordelijkheid van de gemeente. Renovatiepro- jekten zitten er dan niet meer in. Oudeman zegt: „Vooronder- houd hebben we volgend jaar een budget van vijf ton. Dat lijkt heel wat, maar de renovatie van de Broekweg en het Weddepad heeft anderhalf miljoen gulden gekost. Als we de Geerweg wil len aanpakken, moeten we dus echt nog jaren sparen." Dinsdag 17 november opent burgemees ter A. Houdijk de gerenoveerde wegen officieel. Hazerswoudse droogmakerij wordt boomkwekerijgebied de boomkwekerij. Het Rijk wil het boomkwekerijgebied met maximaal drieënhalve vierkante kilometer uitbreiden. Dat komt neer op ongeveer de helft van het aangewezen deel van de droogmakerij. De verwachting is dat de kwekers ongeveer de helft van hun bedrijf met glas zullen overkappen. Vorig jaar reageerde de Rijneveldse poli tiek fel op de plannen van de Stibos. Het idee om in de polder straks vele hectaren glas neer te zetten, is voor de Rijnevelders vooralsnog een schrikbeeld. Ironisch genoeg is het andere plan dat de overheid met de droogmakerij heeft juist be doeld om zaken als de bouw van kassencomplexen tegen te gaan. Het zogenaamde Bent woud moet een halt toeroepen aan de verstedelijking die vanuit het zuiden het Groene Hart binnentrekt. De plaats van dat bos is overigens nog niet precies vastgesteld. Maar tussen Boskoop. Waddinxveen. de snelweg Utrecht-Den Haag (A12), Zoetermeer en Hazers- woude-Dorp moet in de ko mende 25 tot 30 jaar een bos van 21 vierkante kilometer wor den aangelegd. Het aangewezen 'plangebied' heeft een opper vlakte van vijftig vierkante kilo- hazerswoude-dorp ruud sep De toekomst wordt er niet dui delijker op voor de agrariërs die in de Hazerswoudse droogma kerij de kost verdienen. Werden zij kort geleden nog opgeschrikt door berichten dat Rijk en pro vincie in de polder misschien een bos willen aanleggen, nu blijkt het Rijk ook plannen te hebben de polder te bestem men voor uitbreiding van het Boskoopse boomkwekerijge bied. In de nota Groene Ruimte stellen de ministers van VROM en landbouw dat de boomkwe kerij 350 hectare mag uitbrei den. Die uitbreiding staat ge pland in diezelfde droogmakerij ten zuidoosten van Hazerswou- de-Dorp. Het Rijk neemt de plannen waarmee de Stibos een jaar geleden naar buiten kwam in grote lijnen over. Dat meldt woordvoerder B. Bruggink van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. De or ganisatie van boomkwekers pleitte ervoor de polder tussen Provinciale Weg, Hoogeveense- weg, Roemer en Voorweg te be stemmen als boomkwekerijge bied. De droogmakerij is door de stevige kleibodem zeer ge schikt voor de boomkwekerij in pot en onder glas. Verder sluit het gebied mooi aan op het be staande kwekerijgebied en het ITC, het handelscentrum voor wassenaar Het terrein van de stortplaats valt onder het bestemmings plan landelijk gebied. De opzet is het terrein weer een onder deel te maken van de 'groene buffer'. Slechts een beperkt ge deelte is voor recreatie be stemd. Daarbij wordt gedacht aan de aanleg van een een rust- Na de sluiting in 1993 wordt de Wassenaarse stortplaats aan de Hogeboomseweg 'ingepast' in het polderlandschap. De belt wordt afgedekt en in overleg met de provincie Zuid-Holland wordt een plan voor de toekom stige inrichting van het gebied opgesteld. De voormalige vuil nisbelt wordt momenteel alleen nog gebruikt voor de stort van tuin- en plantsoenafval. picknicknla mstige, tiet of komstige, fietsroute naar Val kenburg. Voor het opstellen van een inrichtingsplan trekt Was senaar 25.000 gulden uit.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15