'In dit huis sta je nooit alleen' De Stemming Regio Hobaho veilt Floriade Toekomst Katwijkse Visserijdagen veilig Record verwacht op Bloembollenmarkt ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 13 Begeleid wonen op weg naar een zelfstandig bestaan „Niemand weet dat ik hier onder begeleiding woon. Als familie en vrienden het zouden weten, zouden ze alleen maar negatief reage ren. Dus hou ik het voor mezelf. Nog een half jaar, dan is het over. Ik denk dat ik dan wel zo sterk in m'n schoenen sta dat het in m'n eentje red." LEIDEN ERNA STRAATSMA Ruud (30) woont in een huis van De Schakel. Een Leidse stichting die mensen leert zelf standig te wonen. Met hulp van persoonlijke begeleiders die re gelmatig langs komen om te helpen bij huishoudelijke, fi nanciële of psychische proble- Steeds vaker hebben mensen uit de regio behoefte aan een dergelijk steuntje in de rug. Ko mend uit een opvanghuis, inter naat of inrichting durven ze de stap naar een geheel zelfstandig bestaan nog niet te nemen. De twintig plaatsen waarover de Schakel, in samenwerking met Centrum Onderdak, beschikt zijn niet voldoende om in de toenemende vraag te voorzien. Ruud is drie jaar geleden aan de 'onderste tree' van de hulp verlening begonnen. Toen een periode van samenwonen met een vriendin werd beëindigd, kon hij nergens terecht. Geld om een kamer te huren had hij niet, omdat hij na een ongeluk zijn baan als hovenier verloor. „Ik was mijn huis kwijt, mijn baan en mijn vriendin. Echt prettig voelde ik me niet. Daar door kwam ik bij Centrum On derdak terecht en bleef daar veel langer lang gebruikelijk is. Ik had vaak last van depressies." Vijf maanden verbleef hij in dit 'crisisopvanghuis'. Daarna verhuisde hij naar Leiderdorp, naar een huis met drie bewo ners, die ieder zelfstandig op kamers wonen, zij het onder be geleiding. Een project van De Schakel, waarmee Centrum On derdak nauw samenwerkt. „Met De bewoners v i de huizen van De Schakel in Leiden: bijna zelfstandig op kamers wonen, met een beetje begeleiding. z'n drieën zaten we in een huis. Elke week kwam er een begelei der van de Schakel langs om te kijken of alles goed liep. Heel voorzichtig probeerde ik de draad van mijn leven weer op te pakken. Proberen of je weer naar school toe kunt. Voor mijn oude werk was ik afgekeurd, dus ik moest iets anders gaan doen." Na anderhalf jaar maakte hij de stap naar een eigen woning, „ik heb nu een contract voor een jaar. Als ik het goed doe, wordt het huis na die periode op mijn naam geschreven." Zijn begeleider komt nog maar af en toe langs. „In het begin zag ik ontzettend op tegen het alleen wonen. Ik was altijd nogal rom melig met mijn financiën, waar door het in het verleden wel eens fout is gegaan. Uit gemak zucht liet ik rekeningen meestal liggen. Met geld omgaan moet je leren, denk ik. Nu gaat er elke maand een stapeltje betalingen de deur uit. Als ik terugkijk op de afglopen periode ben ik best wel trots op wat ik bereikt heb. Binnenkort ga ik studeren en een part-timebaantje zoeken." Afwassen In een woning in de Leidse bin nenstad wordt 'huisvergade ring' gehouden. Projectleidster van de Schakel, Henriëtte van Rijn, spreekt de vier bewoners vermanend toe. Elke dag op tijd afwassen, anders wordt het zooitje. Dat weet ze uit ervaring. De bewoners mopperen wat. zeggen dat het 'best wel goed gaat'. Vincent (20) zegt na een korte stilte dat hij anders wel af en toe iets vreemds ruikt als hij pandeksel op het aanrecht op tilt. Van Rijn: „Maken jullie daar alsjeblieft een afspraak over, want anders gaat de boel ver slonzen. Dan kruipen straks de wormen uit de pan." Ze deelt mee dat een buurt bewoner heeft geklaagd over geluidsoverlast. In het pand van De Schakel zou de muziek re gelmatig te hard staan. „Dit huis heeft al een naam. Bevestig die nou niet nog een keer. Het gaat de laatste tijd juist goed." Ze herinnert aan de huisregel dat ramen altijd dicht moeten zijn als de radio aan staat. Pleeggezin Annette (20) en Claudia (20) wonen met nog twee anderen in een Schakel-huis in Leider dorp. Een keurige woning als al le andere in een splinternieuwe woonwijk. Ze hebben een eigen woon/slaapkamer; keuken, douche en toilet worden geza menlijk gebruikt. Annette heeft een reeks aan verhuizingen achter de rug. Vanuit een pleeggezin ging ze naar een kamertrainingsproject in de Bollenstreek, daarna ging ze zelfstandig op kamers wonen in Sassenheim. Ze verloor haar baan, kon de huur niet meer opbrengen en dreigde in Cen trum Onderdak terecht te ko men: „Ik had een baan als leer ling-banketbakker. Die raakte ik ineens kwijt. Waardoor wil ik liever niet zeggen, want het was een hele akelige toestand. Daar ben ik nog niet overheen. Bij een aanmelding bij De Schakel viel ik gelijk met m'n neus in de boter; ik kon hier gelijk een ka mer krijgen." Annette woont sinds juli in groepsverband in een huis van De Schakel. Claudia is twee jaar geleden weggelopen van huis. „Er waren thuis hele ernstige problemen." Ze wilde, na een kort verblijf in Centrum Onderdak, zo snel mogelijk op kamers gaan wo- FOTO HIELCO KUIPERS nen maar begon toen toch te twijfelen: „Of ik dat wel aankon. Toen ben ik met de Schakel gaan praten en hier terecht ge komen. In dit huis sta je niet al leen. Je hebt huisgenoten met wie je af en toe kunt babbelen en een begeleider die regelma tig langskomt." Beide vrouwen zien zich zich zelf voorlopig nog niet geheel zelfstandig wonen. Annette, in dagbehandeling om psychische problemen te boven te komen: „Ik denk nog niet na over hoe het over een jaar zal zijn." Clau dia: „Ik zit na anderhalf jaar nog steeds in de knoei met mijn ver leden. Voorlopig vertrek ik hier niet." (Op verzoek van de betrokkenen zijn sommige namen in het ver haal gewijzigd). POLITIEKE RUBRIEK ÜHÜ Woningzoekenden met veel punten kunnen de champagnefles ontkurken. Niet omdat ze ineens concreet zicht hebben op een nieuw stulpje. De feestvreugde betreft niet meer dan een raadsbesluit in wording waardoor ze volgend jaar in het nieuwe woonruimteverdeelsys- teem een grotere kans hebben op een woning dan andere kandidaten. Het lijkt een dooie mus, maar toch is het een feestje waard omdat het er tot voor kort naar uit zag dat alle punten die ze nu hebben vanaf 1 januari 1993 van nul en generlei waarde meer zouden zijn. Maar na het inschenken van het godendrankje, rijst er echter een lastig probleem: op wie moet er in hemelsnaam worden getoast? We laten even enkele kandidaten de revue passeren en plakken er een stem-, eh sorry, toastadvies aan vast. WD-raadslid Laila Driessen. Probeerde in augustus op moedige wijze Op de draaimolenpolitiek van CDA-raadslid Corrie Kramp kunnen de woningzoekenden een snelle kop thee drinken, zonder suiker. FOTO LOEK ZUYDERDUIN volksh u i svesti n gs wethouder Tj van Rij te overtuigen van de noodzaak van een overgangsregelingvoor woningzoekenden met veel punten. Wilde deze groep mensen in het nieuwe systeem niet met lege handen laten staan. Maar maakte afgelopen donderdag, toen het puntje bij het paaltje kwam, een draai van 180 graden. Ze was principieel tegen een overgangsregeling. Nadat de wethouder aan het woord was geweest, voltooide Driessen haar pirouette. Toch maar wel een soort overgangsregelingetje, vond ze. Meer dan een glaasje water drink je hier toch niet op. CDA-raadslid Corrie Kramp. Zie Laila Driessen, alleen nog een tikkeltje erger. Ze verklaarde haar draaimolenpolitiek als volgt: „Geen der voorstanders van een overgangsregeling heeft een concreet plan." Vergeet dat ze zelf voorstander was/is van een overgangsregeling en dus zelf ook wat had kunnen bedenken. Een snelle kop thee, zonder suiker. PvdA-wethouder Tjeerd van Rij. Probeerde in augustus een brede raadsmeerderheid van de overtuiging af te helpen dat de nood bij woningzoekenden met veel punten hoog is. Inschrijven is een fluitje van een cent. Gewoon je kaart tijdig insturen. In het nieuwe systeem moet iedereen gelijke kansen hebben, aldus Van Rij. Een helder verhaal, zonder meer, maar niet leuk voor woningzoekenden met veel punten. Maar ook Van Rij draaide donderdag de bips 180 graden en verzon ter plekke een truc waardoor woningzoekenden in 1993 toch wat aan hun punten hebben. Dank je Tjeerd, maar we vertrouwen je toch niet helemaal. Een zuur sjuutje, meer niet. Jan Laurier van Groen Links, Pex Langenberg van D66 en Cor Vergeer van de SP. Bepaald geen draaikonten. Pleitten beide keren vurig voor een overgangsregeling. Maar stonden toch met een bek vol tanden toen hun werd hoe die overgangsregeling dan uit moet komen te zien. Hadden twee maanden de tijd gehad om iets te bedenken maar kwamen donderdag niet met een voorstel. „De uitwerking laten we over aan de wethouder." Het is dat deze wat heeft verzonnen want anders was er, de goede bedoelingen van de drie heren ten spijt, nog niets geregeld voor woningzoekenden. Een kopje koffie, dan zijn ze volgende keer misschien wat wakkerder. En die champagnefles dan? Laat nog maar even dicht. Tot de sleutels van het nieuwe huis werkelijk binnen zijn. WK De prachtige pirouette v een glaasje water. Het openingsfeestje was zo goed als verpest, staatssecretaris Elske ter Veld werd bijna gemolesteerd, de politieke partijen in de gemeenteraad reageerden verbijsterd en wethouder Hans de la Mar moest de grootste moeite doen om niet te gaan hUilen van woede. Het gebeurde allemaal op 21 november 1991, bij de opening van een dependance van de sociale werkvoorziening De Zijl Bedrijven op Roomburg. Op het bedrijfsterrein bij de A4 slaat een bonboninpakkerij waar 70 personeelsleden van de Leidse sociale werkplaats aan de slag zijn gegaan. Tijdens de openingsceremonie deelde Ter Veld mee dat het Rijk pas over twee jaar de benodigde zes miljoen voor de inpakkerij zou overmaken. De gemeente moest het geld eerst maar voorschieten. Vandaar alJe commotie. Inmiddels is bijna een jaar verstreken. De afgelopen tijd is de Leidse wethouder minstens een keer naar Den Haag getogen om met ambtenaren te praten over het geschil. Woedend en gefrustreerd kwam hij terug. Die mensen maken op eigen houtje maar afspraken, er Met de veiling van de Floriade heeft de Hobaho in Lisse één van de grootste opdrachten in de geschiedenis van het bedrijf binnen gehaald. In de week i 9 tot en met 13 november gaat nagenoeg de gehele in ventaris van deze bloementen toonstelling in Zoetermeer on der de hamer van de veiling- Bloemkassen, toiletten, kan- electronische apparaten, plantenbakken, vij vers, terreinmeubilair en afras teringen; het wordt allemaal per opbod verkocht. De roe rende goederen worden opge slagen in de expositiehal van de Floriade in Zoetermeer. Het publiek kan de spullen in de week voorafgaande aan de vei ling bezichtigen van 09.00 tot 17.00 uur. In de expositiehal is ook de catalogus verkrijgbaar. De toekomst van de Katwijkse Visserijdagen is veilig gesteld. De visverwerkende bedrijven in Katwijk hebben toegezegd ko mend jaar zelf activiteiten te or ganiseren en de feestweek fi nancieel te ondersteunen. Als de bedrijven die woorden om zetten 'in geld en daad' is het Comité Visserijdagen bereid volgend jaar het evenement voor de negende maal te orga niseren. Begin augustus dreigde het Comité Visserijdagen te stop pen met het organiseren van de Katwijkse Visserijdagen, een jaarlijks evenement met beken de activiteiten als het kam pioenschap haringschoonma ken, visvariamarkt en een vloot- schouw. Volgens het Comité werd te weinig medewerking verkregen van met name het bedrijfsleven. Dat laatste lijkt nu zeker gesteld. „Voor volgend jaar hebben we minstens 60 000 gulden no dig", vertelt T. Hoek. penning meester van het Comité. „Dat is het dubbele van wat we vorig jaar te besteden hadden. We hebben toen een aantal pro gramma-onderdelen moeten schrappen omdat er geen geld voor was. Dat is erg frusterend." USSE» JUDITH BILSEN klopt niets van, en wij zijn de dupe, brieste hij dan. De dupe, ja, want de groei naar 1000 personeelsleden voor De Zijl Bedrijven was zonder die zes miljoen gedoemd te mislukken. Zei De la Mar. Een heel grote verrassing was het dan ook deze week toen de directie van De Zijl Bedrijven opgetogen bekend maakte dat de duizendste werknemer in dienst was getreden. De duizendste, maar hoe zit dat dan, werd een hoge Piet van de sociale werkvoorziening gevraagd. O, we kunnen best even die zes miljoen voorschieten, we moeten nu alleen even wachten met investeringen in gebouwen, zei de man. Nee, hoor, het was nooit de bedoeling geweest om van die zes miljoen de personeelsuitbreiding te betalen. Dat klopt, zegt De la Mar nu ook doodleuk. De zes miljoen was leuk geweest voor kleine opknapbeurtjes hier en nieuwe machines daar. De Zijl Bedrijven moet deze investeringen nu even uitstellen. En de extra personeelsleden kan het bedrijf aanstellen omdat het heel goed gaat: „Wc draaien als een trein", aldus de wethouder van Groen Links. Even later verklaart hij zijn boosheid nader: „We groeien nu met 50 mensen per jaar en we zouden harder kunnen groeien als we die zes miljoen zouden krijgen." Ingewikkeld hoor, want die zes miljoen is toch nodig om gebouwen op te knappen en nieuwe machines te kopen? We begrijpen er niets meer van. Wat we inmiddels wel door hebben is dat de ambtenaren in Den Haag niet van plan zijn die zes miljoen eerder op te hoesten. Ze luisteren gewillig naar de opgewonden wethouder en sturen de briesende bestuurder vervolgens met lege handen naar huis. Geef ze eens ongelijk. JvD De Nationale Bloembollen- markt moet vandaag een recor daantal bezoekers naar Lisse trekken. Die hoop spreekt C. van der Tang, een van de orga nisatoren van de markt. uit. De Lissenaar baseert die verwach ting op de vele mensen die eer der dit jaar een bezoek aan de Keukenhof en de Floriade brachten. Op de markt in Lisse kunnen tuinliefhebbers bollen kopen. Daarnaast zijn de stand houders bereid adviezen te ge ven, zodat de tuin er volgend jaar weer mooi bijstaat. Vroeger werd bij bloembollen vaak alleen gedacht aan tulpen, narcissen en hyacinten. Tegen woordig hebben de tuinliefheb bers ook de vele andere varian ten ontdekt. „Bijzondere bolge- wasjes zoals berg-akonieten, kieviteitjes, alliums en dwerg- irisjes worden veel verkocht", vertelt Van der Tang. „Een grote verscheidenheid is heel belang rijk, want de klant wordt steeds kritischer. In tuinbladen en an dere weekbladen lezen tuinlief hebbers over het enorme assor timent. Op de bollenmarkt ko men de bezoekers dan ook vaak met de Margriet en de Viva in de hand vragen of een bepaalde bol verkrijgbaar is. We proberen dan aan hun wensen te vol doen. Vooral de zogeheten botanische tulpen, dat zijn tul pen met kortere stelen en bij zondere vormen, worden veel verkocht." De Nationale Bloembollen- markt heeft inmiddels een in ternationaal karakter gekregen. De buitenlandse belangstelling neemt nog steeds toe. „Belgi sche tuinliefhebbers komen elk jaar met de bus naar Lisse, op zoek naar bijzondere bollen vertelt Van der Tang. Ook uit Duitsland komen de liefhebbers van de voorjaarsbloeiers naar de Bloembollenmarkt. Het succes van de markt bleek vorig jaar toen ruim vijf duizend bezoekers de toegangs deuren van de CNB passeerden. Een totaal dat het aantal kijkers en kopers van voorgaande jaren overtrof. Het groeiend bezoe kerstal is volgens Van der Tang voornamelijk te danken aan de steeds grotere bekendheid bij het publiek. „Zo heeft een blad als Libelle dit jaar aandacht aan de markt besteed." Door het succes van de markt zijn de acht kwekers elk jaar weer graag bereid om een kraam neer te zetten. „En dat ondanks dat het nu een drukke tijd is voor de telers." Maar, op de Bloembollenmarkt zijn niet alleen bollen te koop. Er zijn ook stands ingericht door be drijven en organisaties die raak vlakken hebben met de bollen teelt. zoals de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP). „De standhouders moeten in ieder geval met 'groen' te ma ken hebben", zegt van der Tang. „Anders krijg je straks nog kinderkleren of iets dergelijks. Dat willen we vermijden. De bloembol blijft het belangrijkste produkt." Zo staan er naast de KMTP-kraam onder meer stands met bonsaiboompjes, vaste planten en paddestoelen De CNB-hal aan de Gracht- weg in Lisse is vandaag de ge hele dag geopend. In de nabij heid van het pand is gelegen heid tot parkeren. AGENDA ZATERDAG 17 OKTOBER Leiden Bloemenwandeltocht over 10. 15 en 20 km. start vanaf VVV- kantoor. Stationsplein 210, tussen 9.00 en 16.00 uur. Old Timer Show in de Groen- oordhallen, van 10.00 tot 18.00 uur. 'Land in Ziiicht!' Kinderboe kenweek-feest (voor kinderen 4-12 jaar) in de Stadsgehoor zaal met o.a. musical 'Mijn Lievelmgslap' om 11.30 uur, optreden van Frank en René Groothof om 14 00 en 15.30 uur. Katwijk Grote Postzegelbeurs in Dien stencentrum Zwanenburg. Zwanenburgstraat 2. van 10.00 tot 16.00 uur Lisse Jaarlijkse Nationale Bloembol lenmarkt, Veilinghallen CNB, Grachtweg, van 9.00 tot 17.00 uur. Noordwijk Kattenshow, org. Traditionele Abessijnen Club, De Rank, Golfbaan. ZONDAG 18 OKTOBER Leiden 'Gouwetocht', fietstocht over 35 of 60 km, vanaf clubhuis Swifttoer. Park de Bult, start tussen 8.30 en 12.00 uur Vogelbeurs bij Vogelvereniging Avibus in het clubgebouw aan de Voorschoterweg, van 10.00 tot 14.00 uur Old Timer Show in de Groen- oordhallen, van 10.00 tot 18 00 uur Zondagopenstelling van de Centrale Bibliotheek, van 12.00 tot 16 00 uur. Rondleiding door de Pieters kerk, aanvang 15.00 uur. Lezing door prof dr Schneider: 'Maja, schatbewaarder van de farao'Reuvenszaal Rijksmu seum van Oudheden,aanvang 15.00 uur. Jam-sessie in de Droomfabriek (muziekinstrument meebren gen mag), aanvang 21.00 uur. Noordwijk Competitieviswedstri|d, org. HSV De Sportvisser, Noord zeestrand. van 8 15 tot 12.15 Natuurwandeling in de Am sterdamse Waterleidingduinen olv natuurgids, vertrek vanaf de ingang Oase. Vogelenzang- seweg, om 13.00 uur. Optreden van Raymond v.h. Groenewoud zijn Vlaamse Mustafa's, Club '71. zaal open 20.30 uur, aanvang 22.00

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13