Leiden Regio 'Geen stank of lawaai door compostfabriek' Een puinruimer met vuile handen Actiegroep blijft ongerust Damwand geruisloos de grond in 'Matroosjes' weg van de Hoogstraat ^vinante Bouw in regio vertraagd Eis: 2,5 jaar voor geweld, ontucht en alcoholmisbruik ZATERDAG 17 OKTOBER 1992 11 leiden» B. Hospers van de actiegroep Stop Vuilverwerking Leiden Zuid- West (SWL) is geenszins gerustgesteld door de uitkomsten van het onderzoek. „Het procédé van afvalvergisting is nooit uitge test, hoe kun je dan precies weten hoe het werkt? Het rapport kan dus niet op alle vragen antwoord geven." Hospers wil verder niet in détail ingaan op de resultaten van het onderzoek: „Het is een concept-rapport. We zijn nog druk bezig om te kijken wat het voorstelt. Het is nog te vroeg om te reageren." De SWL doet haar uiterste best om milieuwethouder H. de la Mar zover te krijgen dat hij toestemt in enkele nadere gespeciali seerde milieu-effectonderzoeken. „De wethouder heeft ons jaar lijks een bedrag van 25.000 gulden toegezegd om metingen te verrichten als de vuilfabriek draait. Maar dat geld kunnen we be ter nü gebruiken. Als de fabriek er straks staat en het blijkt een fiasco is het te laat." Wonen -J Voor veel mensen is I J het begeleid wonen een ideale manier om langzaam de draad van het leven weer op te pak ken Milieuonderzoek weerlegt angst van omwonenden Bewoners van Zuid-West hoeven niet bezorgd te zijn over de bouw van een compostfabriek langs de Voor- schoterweg. Uit een nog vertrouwelijk rapport blijkt dat er geen gevaar is voor stank- of geluidhinder. De geplan de nieuwe installatie voor het scheiden en vergisten van huishoudelijk afval levert ook geen grote veiligheidsrisi co's op. De zogenaamde 'milieu-effect- rapportage' is gemaakt in op dracht van de Gevulei (Ge meenschappelijke Vuilverwer king Leiden en omstreken) en de Proav (Provinciaal Afvalver- wijderingsbedrijf Zuid-Hol land). Uit de rapportage blijkt ook dat De Voorschoterweg in Leiden een geschiktere plek is dan de Rhijnhofweg in Oegst- geest om de compostfabriek te bouwen. „De omwonenden van de Voorschoterweg hoeven weinig problemen te verwachten als de vuilinstallatie daar komt", zegt j.H. de Zeeuw van Tauw Infra Consult, het bureau dat de milieu-effectrapportage heeft gemaakt. „Het grote voordeel van deze installatie is de hal die er omheen wordt gebouwd. Daardoor zullen omwonenden weinig last ondervinden van herrie of stank. Onze conclusie is dat ze zich geen zorgen hoe ven te maken." Tauw Infra Consult gaat er vanuit dat dichtstbijzijnde om wonenden van de vuilfabriek, aan de Apollolaan, slechts enke le uren per jaar de vuilfabriek zullen ruiken. De wettelijk toe gestane norm voor geuroverlast ligt op 44 uur per jaar. De be perking van stankoverlast wordt bereikt doordat alle 'geurbron- nen' in de nieuwe fabriek in een grote hal komen te staan en zo nodig een overkapping krijgen. Geluidhinder Ook wat geluidhinder betreft is de komst van een vuilfabriek niet van grote invloed op de buurt. De maximumgrens van 50 dBa wordt naar verwachting niet overschreden. De bewoners van de Apollolaan zitten overi gens nu al iets (51 dBa) boven die norm, door het vele ver keerslawaai in de buurt en de nabijgelegen waterzuiveringsin stallatie. De veiligheidsmaatregelen die Proav en Gevulei willen tref fen om ongelukken te voorko men, zijn volgens Tauw Infra Consult voldoende. Het onder zoeksbureau schat de kans op bedrijfsongevallen klein in. De Zeeuw: „Het biogas dat bij ver gisting vrijkomt, wordt opge vangen in een speciale tank. Maar dat zal een veel kleinere hoeveelheid zijn dan je bijvoor beeld bij een gemiddeld Ipg-sta- tion aantreft. Biogas is ook qua brandbaarheid niet zo gevaar lijk." De omvang van de milieuge volgen tijdens de bouwperiode zijn nog niet volledig bekend. Eerst moet een bodemmecha- nisch onderzoek uitwijzen hoe de fabriek moet worden ge bouwd. Tauw gaat er wel vanuit dat omwonenden van de bouw werkzaamheden het meeste last zullen hebben. Het bouwrijp maken van de grond zal in de omgeving de nodige verkeers drukte opleveren. Tijdens de eerste twee maanden van het werk moeten zo'n honderd vrachtauto's per dag voor de aan- en afvoer van zand zorgen. Ook opwaaiend stof zou tijdens deze periode overlast kunnen veroorzaken. leiden Langs de Rijnkade is gisteren een be gin gemaakt met een splinternieuwe methode om damwanden te slaan. De gebruikelijke manieren - heien en trillen - leveren nog al eens schade op aan de omliggende wonin gen, zeker als die op zwakke funderingen te staan. Zoals halverwege de jaren '80 bleek aan de Groenhazengracht, waar enkele wo ningen jarenlang onderstut moesten worden nadat daar een damwand was geslagen. Met de nieuwe methode - die gisteren offi cieel werd ingeluid door wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) - hoopt Leiden voorgoed van deze ellende af te zijn. Het sys teem is overigens heel eenvoudig. Een grote hydraulische pers drukt de stalen platen na genoeg geruisloos en zonder trillingen de grond in. Leiden is een van de eerste plaatsen waar deze van origine Japanse vinding wordt toegepast. Ze maakt het werk wel een stuk duurder. Normaal gesproken zou het de ge meente 800.000 gulden hebben gekost om de 200 meter damwand langs de Rijnkade te slaan. Nu is ze daarvoor 1,4 miljoen kwijt. Het werk wordt uitgevoerd door het bedrijf Van Splunder Funderingstechniek uit Rotter dam. Het herstel van de wal langs de Rijnka de moet over ongeveer een half jaar klaar zijn. FOTO HENK BOUWMAN LogiCom Alpha COMPUTERS NETWERK SPECIALIST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN PC 's. PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARDSOFTWARE BEU 01720-37 911 LogiCom Alpha bv Zeeman vervangt opslagruimte voor appartementen loman leefmans opent de juiste deuren voor u! ffl 071 -1200 06 NVM Doezastraat 21, Leiden De matroosjes voor de ramen van het klassieke pand van Zee man aan de Hoogstraat zijn ver dwenen. Achter die ramen wordt de laatste hand gelegd aan dertien appartementen die rond de jaarwisseling moeten worden opgeleverd. De textiel firma heeft voor de bouw ge bruik kunnen maken van de subsidies die in het kader van de actie 'wonen-boven-winkels' werden verstrekt. De belangstel ling voor de appartementen, die tussen de 750 en 1500 gulden kosten, is volgens R. van den Berg van Zeeman groot. Het monumentale pand deed jarenlang dienst als opslagruim te voor het textielbedrijf. Bij de gemeente kwamen met enige regelmaat klachten binnen om dat Zeeman haar logo, bestaan de uit een de afbeelding van een matroosje met gele en blau we strepen, op alle ruiten van Wethouder opnieuw voor rechter leiden Wethouder Hans de la Mar moet dinsdag opnieuw voor de rechter verschijnen. De wethouder moet bij de politierechter in Den Haag voorkomen omdat hij op 23 februari van het vorig jaar affiches had geplakt met de tekst 'geef racisme geen kans' naast verkiezingspamfletten van de centrumpartij. Affiches die oproepen niet op een bepaalde partij te stemmen, zijn verboden in Leiden en dus werd de wethouder door een oplettende poli tieman op de bon geslingerd. De la Mar werd eerder door de Leidse kantonrechter tot een boete van 51 gulden veroordeeld, hij kondigde toen al aan in hoger beroep te gaan omdat de re gels 'uiterst warrig' zouden zijn. Het besluit over nieuwe plaatsen voor woningbouw in de Leidse re gio is opnieuw uitgesteld. Aanvankelijk zou in november een be sluit vallen. Wethouder T. van Rij (PvdA/volkhuisvesting) is blij als nog dit jaar knopen worden doorgehakt. Van Rij liet eerder, tijdens een PvdA-vergadering, weten weinig gelukkig te zijn met de trage besluitvorming. Hij ontkent overigens dat hij toen heeft gedreigd dat Leiden zonodig een polder in de re gio moet annexeren. „Dat idee was van een van de leden. Ik heb gezegd dat het een mogelijkheid is, maar dat ik de zaak liever oplos in goed overleg. Bovendien kan Leiden niet besluiten over annexa tie. Dat doet de provincie. En ik dreig liever niet met dingen die ik zelf niet kan waarmaken." Dat de PvdA in het provinciebestuur inmiddels ook heeft ge vraagd om voor Leiden een deel van Oegstgeest te annexeren, noemt Van Rij louter toeval, „je zou al gauw denken dat er sprake is geweest van een een-tweetje tussen de Leidse PvdA en de Staten fractie. Maar dat is onzin." het monument had geplakt. „Wij hebben ook liever uit het oogpunt van veiligheid dat er mensen boven de winkels wo nen, maar de tijd was er niet rijp voor legt Van der Berg uit. De tijd werd wel rijp toen de gemeente subsidies ging geven om winkelbedrijven aan te moedigen woonruimte te scheppen. Het probleem bij Zeeman was dat, om eventueel nieuw te bouwen appartemen ten aan de Hoogstraat te kun nen bereiken, er een nieuwe, kostbare opgang moest worden gebouwd. Maar de gemeente nam veertig procent van de twee ton kostende entree voor haar rekening. Bataald uit het fonds stadsvernieuwing. De ap partementen hebben inmiddels na een jaar verbouwen vaste vorm gekregen. Ze kijken of uit op de Burcht of op de splitsing Oude en Nieuwe Rijn, precies op het historisch middelpunt van Leiden. leiden/den haag loman leefmans Een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden en een ontzegging van de rijbevoegd voor nog eens 18 maanden. Dat hoorde een 32-jarige Léidenaar gistermiddag voor het Haagse gerecht tegen zich eisen. De man stond in hoger beroep te recht voor verschillende ge weldsdelicten, rijden onder in vloed en seksuele omgang met drie minderjarige meisjes. Bij elkaar telde president Van Daalen dertien delicten die de Leidenaar in de afgelopen drie jaar pleegde. Het leeuwendeel daarvan werd niet door de Lei denaar en zijn raadsman be streden. Het ging daarbij om diefstal van een jas uit de etala ge van een winkel in de Haar lemmeerstraat, het stelen van portofoons uit het AZL, het in gooien van een ruiten bij een bedrijf in de Merenwijk, het hebben van een kortstondige relatie met een 13-jarig meisje dat leidde tot zwangerschap en driemaal rijden onder invloed. Van der Vlist als laatste voor onderzoekscommissie den haag paul van der koou Aan de andere kant zette hij op een rijtje welke stortplaatsen er nog waren en wat die moesten verwerken. Nieuwe stortplaat sen werden beter beschermd, een provinciaal bedrijf moest legale uitwegen zoeken voor vuil dat in Nederland niemand wilde, verbrandbaar vuil mocht niet langer worden gestort, puin diende te worden hergebruikt en storten werd duurder dan verbranden. Kortom, voor het oog van de commissie en toege- Districtsambtenaren wisten het direct, maar het duurde acht jaar voordat het Provinciehuis hoorde dat Noordwijkerhout nog steeds stortte op de geslo ten vuilnisbelt. Hoe was dat mogelijk? Milieu-gedeputeerde Van der Vlist moest gisteren, tij dens de laatste hoorzitting van de commissie die het provincia le afvalbeleid onderzoekt, het antwoord schuldig blijven. „Het is niet goed te praten of stroomde pers presenteerde de te verklaren", zei Van der Vlist die in 1987 gedeputeerde werd en twee jaar later hoorde dat de in 1982 gesloten stort aan de Tespellaan nog volop Noordwij- kerhouts afval te verwerken kreeg. Ook hier besloot hij rus tig naar een structurele oplos sing toe te werken, zoals bij zo veel milieu-problemen waar hij op stuitte. Aan de ene kant kreeg Noord wijkerhout de kans om de belt 'af te werken' en tegelijk wat 'probleempjes op te lossen'. PvdA'er zich gisteren als puin ruimer. En als hij een keer vuile handen moest maken, zocht hij direct een oplossing. Huiviger Corrrtnissievoorzitter Blokland schoof de gedeputeerde in de schoenen dat gemeenten steeds huiveriger werden voor zijn vuil. Had Van der Vlist dat niet in de hand gewerkt door met zijn col lege tegenstrijdige verklaren af te leggen over de aard van het vuil, niet goed te controleren of Nutsbedrijf voor afval Gedeputeerde Van der Vlist wil dat er in de provincie Zuid-Holland een soort nuts bedrijf komt dat gaat over de afvalverwerking. Hij zei dit gisteren bij zijn verhoor. Om controle en handhavingsbe leid op de afvalstromen te verbeteren, moet er één or ganisatie in het leven worden geroepen die bepaalt waar en hoe afval verwerkt wordt. Van der Vlist had de naam al bedacht: „Ik zie het liefst een Afvalverwerking Zuid-Hol land, de AVZ." gesloten belten ook echt geslo ten waren en het niet erg te vin den als belten twaalf meter ho ger werden dan toegestaan? Volgens Van der Vlist doet het veel meer kwaad wanneer een stort slecht wordt gecontroleerd en buitenstaanders geen zicht hebben op afspraken tussen overheid en de exploitant. Die les trok hij uit de Alphense gif zaak. Daarom maakt hij het voortaan publiek wanneer hij, tegen een vergunning in. iets door de vingers ziet. Dat de Alphense Coupépolder niet eerder is 'ontdekt', ligt vol gens Van der Vlist toch ook een beetje aan zijn voorganger. Hij begreep niet dat deze Hekkel- man 'vervolgacties' achterwege liet toen hem in 1983 een alar merend rapport in handen werd gedrukt over regionale stort plaatsen: „Merkwaardig was ook dat het rapport niet in de dossiers terechtkwam. Van der Vlist was de laatste getuige die door de commissie werd gehoord. Half november presenteert deze haar eindrap port. Ook de 'knipperlicht' relatie die de Leidenaar had met een toen 15-jarig meisje resulteerde in verschillenden strafbare fei ten. De 32-jarige sloopte een autoruit van haar broer, hij gooide het slaapkamerraam van de moeder in en hij mishandel de het meisje en haar moeder: „Ik heb haar moeder alleen maar een schop onder haar reet gegeven", reageerde de ver dachte. Twee zaken waren volgens de Leidenaar en zijn advocaat Sprenger ten onrechte opge voerd. Bij een vechtpartij die de man in december 1991 met een kennis had. zou hij de man niet bewust hebben willen wurgen: „Ik nam hem alleen maar in de heupzwaaihield de Leidenaar vol. Het slachtoffer werd ter nauwernood uit de armklem gered, maar volgens Sprenger was 'poging tot doodslag' niet' bewezen. Limonade Ook zou de leidenaar een zwak begaafd, 10-jarig meisje onze delijk hebben betast. Het meisje had op straat ruzie gekregen met andere kinderen en de Lei denaar zou zich over het kind hebben ontfermd. Maar een maal in zijn flat zou hij het kind met zijn geslachtsdeel hebben betast: „Pertinent niet waar. Ze heeft alleen bij mij limonade gedronken", verweerde de 32- jarige. Procureur-generaal Meyjer dacht daar anders over „U heeft duidelijk een voorkeur voor kleine meisjes. En het kind heeft aan haar moeder en ook later een duidelijke omschrij ving gegeven wat is voorgeval len." Advocaat Sprenger refe reerde aan de Bolderkar-affaire waaruit volgens hem bleek dat kinderen een grote fantasie kunnen hebben. Uiteindelijk kwam Meyjer tot de slotsom dat de man 2,5 jaar gevangenisstraf moet krijgen, evenveel als de Leidenaar in eerste instantie toe was veroordeeld. President Van Daalen doet o gen uitspraak. VERHUUR VAN Nissan Mercedes PERSONENWAGENS 9-PERSOONS BUSJES* BESTELWAGENS tot l 20 m3 Inhoud Zeer concurrerende tarieven. VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.:071 -7693 03 I DE SCHANS 25 ALPHEN A.D. RIJN TEL.:01720- 7 51 55 LSI IS EEN AKTMTBT VAN BV UAM 'AAAAAA TEEKENS ADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk 07 Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Leiderdorp, Korolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel 071 -41 3021, fo* 071 - 41 Oó 84 Nu ook gevestigd te: Leiden, Hoogte Schouwweg 8£, 2332 KG tal 071 - 32 27 38. fa* 071 -32 1421

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11