Minder mest in sloot MILIEUTIP! j 'Landbouwgebieden zijn nog steeds industriegebieden' Over leven Overwinteren in Afrika >1 i DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 Film over verdwijnen regenwoud den haag Met steun van de Amerikaanse Akademie van Weten schappen en de John D. en Catherine T. MacArthur-stichting heeft het Wetenschappelijk Museum van Minnesota een popu lair-wetenschappelijke film geproduceerd over de verdwijning van de tropische regenwouden. De beelden van de laatste stuk ken oergebieden, de longen van de wereld, werden vastgelegd door regisseur Ben Shedd. In de film toont Ben Shedd, die ruim 30 km film verschoot in Australië, Costa Rica, Frans Guyana en Maleisië, hoe een biologische evolutie van miljoenen jaren in minder dan 200 jaar door menselijk ingrijpen aan het verdwij nen is. Studiedag teeltplan boxtel» De Kleine Aarde in Boxtel houdt op 21 november een studiedag over teeltplan en vruchtwisseling. Een goede vrucht wisseling (niet elk jaar hetzelfde telen op eenzelfde stukgrond) geeft minder plagen en ziekten. Met een teeltplan is de vrucht wisseling voor een aantal jaren te plannen. De cursus duurt van 10.00 tot 16.30 uur, deelname kost 65 gulden. Een ecologische lunch en cursusmateriaal zijn bij de prijs inbegrepen. Aanmel den voor 12 november (Kleine Aarde, postbus 151,5280 AD Box tel, telefoon 04116-84921). Tentoonstelling 'Kijk op krabbels' rotterdam In diergaarde Blijdorp in Rotterdam is vanaf van daag een expositie te zien over 'krabbels' van mensenapen en kleine kinderen. De tentoonstelling 'Kijk op krabbels' laat de te kenontwikkeling van jonge kinderen zien. Er wordt een vergelij king gemaakt tussen kindertekeningen en het gekrabbel van apen. Pronkstuk is het schilderwerk van chimpansee Mano. De expositie is te bezoeken tot na de kerstvaklantie. In de herfstva kantie wordt in het gebouw van de mensenapen teken- workshops voor kinderen van drie tot zeven jaar gehouden. Studiedag bodem en bemesting boxtel Basis van een goede moestuin is goede grond. Zelfs op een van origine dorre, arme grond kan met succes groenten worden geteeld, mits er goed wordt bemest en de grond wordt bewerkt. De Stichting De Kleine Aarde in Boxtel houdt op zater dag 7 november een studiedag over bodem en bemesting in de moestuin. De cursus duurt van 10.00 tot 16.30 uur en kost inclu sief lunch en cursusmateriaal 65 gulden. Aanmelden voor 29 ok tober bij De Kleine Aarde, postbus 151,5280 AD Boxtel, telefoon 04116-84921. De investeringen voor folie, goten en bassin kosten jaarlijk 10.000 tot 15.000 gulden, terwijl er slechts 1000 op de kosten van meststoffen wordt bespaard. foto wim dijkman gebiologeerd Karl Marx had het bij het rechte eind. „De kapitalistische impe rialisten zullen ons nog het touw verkopen waarmee we ze gaan ophangen. Of woorden van gelijke strekking. Hij be doelde daarmee dat de vuige kapitalisten zo hebberig waren, dat ze in ruil voor winst op kor te termijn gretig hun eigen doodvonnis tekenden. Het kapi talisme in de rol van Faust, die zijn ziel aan de duivel verkocht. Wel, we weten intussen hoe het met de duivel, het Evil Empire' aan het aflopen is. Rapporten uit de voormalige Sovjet-Unie die voor het eerst vrijgegeven worden doen je de rillingen over je rug lopen. De milieuom standigheden in deze reusachti ge lap grond zijn niet gewoon beroerd: ze zijn schrikbarend. De eisen die Westerse landen thuis aan drinkwater, lucht, ra dioactiviteit en nog zo wat stel len, worden overschreden met factoren vijf, tien... honderd. Verplaats in gedachten een wil lekeurige hectare van het treuri ge land naar Nederland. Het ge bied werd ogenblikkelijk tot rampgebied verklaard, de be volking geëvacueerd. De top laag afgegraven door mensen in beschermende pakken. De bewoners van het voormali ge arbeidersparadijs weten ge lukkig doorgaans niet dat ze zwaar vervuilde lucht inade men, dat de grond waarop ze hun groenten telen bij ons 'che misch afval' zou heten, en dat radioactiviteit-meters als gek ken tekeergaan op de speel plaatsen van hun kinderen. Ze hebben het al beroerd genoeg. Het Marxisme-communisme heeft het niet gered. De centraal geleide economie heeft na tach tigjaar geleid tot een puinhoop waarin nu tot overmaat van ramp ook nog overal brand in uitbreekt. Maar heeft Faust nu de duivel overwonnen? Is kapitalisme dus het beste systeem? Voor velen in het Westen is 'ja!' het ant woord. Hier zijn we rijk, hier zijn de lucht en het water (in verhouding) schoon. Hier heb je geen hele gebieden die radioac tief besmet zijn. Onze bevolking is gezond, ook al eet men ge middeld meer dan gezond is. We hebben prachtige natuur parken en we besteden heel veel geld aan het beschermen van dieren en planten. Onze landen zijn heel milieubewust. Daarom komt ons hout uit verre tropenbossen. Onze olie uit ver re woestijnen. Onze vis uit verre oceanen. Onze elektronica uit verre landen. Dat ze in al die verre landen nog niet ver ge noeg ontwikkeld zijn om aan het milieu te denken daar kunnen wij, ontwikkelde Wes terlingen toch geen rekening mee houden? Intussen gaat de vervuiling we reldwijd verder. En zo krijgt Marx dus gelijk, alleen is hij niet de koper. Het kapitalisme ver koopt gretig touw aan het con sumentisme. tekst hetzeeman tekening co loerakker Boomkwekers Boskoop beschermen bodem noord-spanje» Een groep kraanvogels in Noord-Spanje. Deze maand gaan de vogels weer op de wieken om naar hun overwinte- ringsgebieden in Zuid-Afrika te gaan. De die ren (lange poten en brede vleugels) maken tijdens de vlucht luide trompetterige gelui den. De kraanvogels leven in moerasachtige gebieden en brengen daar twee jongen groot. Met een beetje geluk zijn de dieren een dezer dagen te zien als ze over Nederland trekken. foto martijn de jonge Verminderen van de vervuiling van het slootwater met meststoffen en van het gebruik van grondontsmettings- middelen. Dat zijn de twee belangrijkste milieu-doelein den die de boomkwekers in Boskoop en omgeving zich de komende tijd stellen. Dezer dagen begint een proef met een nieuwe manier van hergebruik van water met meststoffen. Braak laten liggen van stukken grond om daarmee de ziektedruk te verminderen, wordt al toege past. potten plastic folie te leggen en het hele perceel iets te laten verlopen. Het water kan dan worden opgevangen in goten en via de goten naar een bassin ge voerd." Deze methode wordt al bij wijze van proef op verschil lende bedrijven toegepast. Uit milieuoogpunt een succes, maar bedrijfseconomisch een fiasco. De investeringen voor folie, goten en bassin kosten jaarlijk 10.000 tot 15.000 gulden, terwijl er slechts 1000 op de kosten van meststoffen wordt bespaard. „Daar komt nog eens bij dat het boskoop monica wesseling Voorzitter H. van der Smit van de Stichting Boomkwekerij- belangen Sierteeltcentrum, zet uiteen dat de containerteelt (de teelt van vaste planten in grote plastic potten) behoorlijk milieubelastend is. De potten staan gevtfoon buiten op de grond. Van alle mest die gege ven wordt, spoelt een belangrijk deel uit. Via de grond komt het in de sloten terecht en te veel mest verstoort het natuurlijk evenwicht. „De oplossing is onder de bassin veel ruimte vraagt en er dus minder effectieve bedrijfs ruimte overblijft." Voor dit probleem is een op lossing bedacht die nu wordt uitgeprobeerd. Van oudsher worden de kavels in het boom- kwekerijgebied door sloten van elkaar gescheiden. De helft van die sloten wordt afgesloten en als bassin gebruikt. Met folie onderin de sloot wordt voorko men dat de meststoffen alsnog wegsijpelen. Er is dus geen ruimteverlies terwijl de mest stoffen wel worden opgevan gen. In de Nessepolder in Bos koop richten twee kwekers hun bedrijf op deze manier in. Uitgeput Een ander probleem is de grondontsmetting en de verar ming van de grond. Als er jaar op jaar planten worden geteeld op hetzelfde stuk grond, dan raakt dit langzaam maar zeker uitgeput. Bodemschimmels en andere schadelijke diertjes blij ven in de grond achter. Braak laten liggen is hier de oplossing. Door een groenbemester in te zaaien en deze onder te ploe gen, wordt de grond verrijkt. In het jaar dat er op het veld geen bomen en struiken staan, ster ven de schadelijke bodemorga nismen uit en hoeft er niet te worden gespoten. Het awangen van water kost alleen maar geld, braak laten liggen kan geld opleveren. Door een stuk grond een tijdje niet te gebruiken, kan er een betere ar- beidsplanning worden gemaakt en zijn losse (dure) arbeids krachten niet nodig. Hergebruik van water zal bin nen een aantal jaren gemeen goed zijn. Tot die tijd, hoeven de boomkwekers volgens Van der Smit niet lijdzaam toe te zien hoe de sloten steeds verder vervuilen. „Door langzaamwer- kende meststoffen te gebruiken spoelt er al veel minder uit. Dat scheelt een slok op een borrel bij de watervervuiling." NIEUW MEETSYSTEEM De provincies Noord- en Zuid-Holland hebben in samenwerking met de waterschappen een nieuw meet systeem ontwikkeld om de waterkwaliteit in sloten en andere klei ne wateren te onderzoeken op ecologische aspecten. Deze wateren worden beoordeeld op basis van chemische analyses en de aanwe zigheid van waterplantjes en waterdiertjes. Udo de Haes hoogleraar nieuwe leerstoel milieukunde Ongedierte Elk jaar wordt ruim 40 miljoen kg bestrijdingsmiddelen ingezet om ongedierte, schimmels en onkruid te doden. Een flink deel daarvan wordt in en om het huis gebruikt. Bestrijdingsmid delen hebben grote gezond heid- en milieubezwaren. Slechts een heel klein deel van het middel bereikt het te bestrij den dier. De rest komt in het milieu terecht en doodt daar (soms nuttige) dieren. Mieren zijn nuttig. Ze vreten insekten op. Mieren in huis zijn minder prettig. Omdat de die ren altijd een bepaalde route lo pen, zijn ze eenvoudig te be strijden. Door knoflook, peper of kruidnagel op de route te leg gen, dan wel een op plantesap- pen gebaseerd anti-mieren middel (te koop in dierenspe ciaalzaken), zijn ze zo weg. Wespen eten ook insekten, maar een wespennest in de buurt kan flink veel overlast ver oorzaken. In de herfst gaan de wespen vanzelf dood. Houtworm (de larven van de houtkever) graven gangen in het hout. Goed onderhoud met verf, boenwas of beits be schermt goed tegen houtworm. Is het hout toch aangetast, dan is hitte of kou een goed bestrij dingsmiddel. Chemische mid delen bestaan ook. Minst scha delijk (maar nog steeds niet best) zijn pyrethroiden. Bladluizen leven van plante- sappen en doen, als ze in groten getale aanwezig zijn. veel scha de aan de plant. Een plaag is te bestrijden met een mengsel van zeepsop en spiritus. TIPS MimUOtEENSIE „Men durft te weinig op milieu gebied. Er wordt eindeloos ge praat, maar als het erop aan komt durft men geen knopen door te hakken of schrikt men van de consequenties. Vaak ook worden zaken te beperkt gezien of regelt iedereen voor zichzelf een uitzondering." Deze sombere conclusie trekt de Leidse hoogleraar milieuk unde H.A. Udo de Haes. Na tuurlijk, er zijn lichtpuntjes. Doordat bedrijven minder lozen is de Rijn veel schoner gewor den en ook de verzuring is wat verminderd. Maar op andere gebieden laat zijn natuurlijke I optimisme hem in de steek: v „Het aanbod van afval blijft toe nemen en met de natuur in landbouwgebieden is het rond uit slecht gesteld. Landbouwge bieden zijn steeds meer indus triegebieden aan het worden, waar wilde planten en dieren geen kans meer krijgen." Fout ook gaat het met ons au togebruik. Het kwartje op de benzine, heeft volgens de pro- Ifessor geen zier geholpen. Het was te weinig en het hing te veel in de lucht: „De benzineprijs verhogen heeft pas zin als je ook allerlei 'verborgen subsi dies' aanpakt, zoals de auto van de zaak en verhuissubsidies voor mensen die verder van hun werk gaan wonen en de au- De Leidse Hoogleraar Udo de Haes: „Er wordt eindeloos gepraat over het milieu, maar als het erop aankomt durft men geen knopen door te hak ken of schrikt men van de consequenties." foto jan holvast to nemen." Maar er komt meer je carpoolers bij een bedrijf je stelt op directieniveau in plaats heeft dat goed gedaan en daar bij kijken, psychologie bijvoor- beste parkeerplaatsen geeft en van de een of andere onder- komt 85 procent van het perso- beeld: „Carpoolen werkt pas als je een carpoolcoördinator aan- knuppel. Hoescht in Vlissingen neel met bedrijfsbusjes. Ook elders ziet hij mensen 'bewust worden' en de 'goede wil' opkomen: „Zo is de land bouw echt bezig om minder be strijdingsmiddelen te gebrui ken. Maar ik merk steeds sterker dat de mogelijkheden om ont wikkelingen werkelijk te veran deren beperkt zijn, zeker als je ziet wat er allemaal moet veran deren. Het is een combinatie van onwil, onmacht en gebrek aan interesse. Gebrek aan ken nis over het milieu zelf speelt veel minder een rol." Toen Udo de Haes in 1971 aantrad bij de toenmalige vak groep milieubiologie, was 'milieu' iets nieuws. De milieu cursussen die hij verzorgde, werden steevast verslagen in de krant. En er waren heel wat ac ties te voeren in de eerste helft van de jaren zeventig. Tegen een elektriciteitscentrale die zou lozen in De Kagerpl^ssen. Tegen een duinweg tussen Den Haag en Katwijk. Tegen de Leidse Baan tussen Leiden en Den Haag, dwars door landgoed De Horsten en omliggende pol ders. En tegen het plan om de halve Leidse binnenstad plaats te laten maken voor wegen en hoogbouw: „Zo zou het univer siteitscomplex aan de Witte Sin gel 130 meter hoog worden, met theologie op de bovenste ver dieping." Het actievoeren is inmiddels overgenomen door de milieu beweging en de milieustudies zijn in handen van adviesbu reaus gekomen. Het Centrum voor Milieukunde voorspelt niet langer van geval tot geval de ge volgen van een bepaalde activi teit, maar ontwikkelt algemene modellen. Bijvoorbeeld een mo del om op landelijk niveau de gevolgen te voorspellen van drinkwaterwinning op wilde flo ra. „Als zo'n model op tafel ligt, zijn we er echter nog niet. Zo moet je ook zorgen aat bedrij ven die milieuvriendelijke pro- dukten ontwerpen een steuntje in de rug krijgen van een milieukeur", zegt Udo de Haes. Ook test de Leidse universiteit modellen uit in het dagelijks le ven. Zo heeft Udo de Haes in Haarlemmermeer en Wieringer- meer acht boeren zo ver gekre gen dat ze geen bestrijdings middelen meer gebruiken in de randen van hun akkers. Hij hoopt dat er zo minder bestrij dingsmiddelen in de sloot ko men en akkeronlcruiden een be tere kans krijgen. Tegelijk mag het niet te veel ten koste gaan van het bedrijfsresultaat: „Het is een gevecht op de vierkante meter, maar als het lukt kan het grote gevolgen hebben." Of. als net overkoepelende milieube leid niet slaagt, moet het heil maar van onderen komen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9