Woede over mijnsluiting Buitenland Italiaanse belastingdienst gaat ontduikers harder aanpakken Mijnschachten verzakken snel Naschokken in Cairo Owen dreigt Serviërs met militaire actie 'Gorbatsjov verhulde waarheid massamoord' Voormalige gijzelaars eisen miljard van Iran DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 :e Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappeli|tie Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR» Reuter UPI United Press International Britten herdenken Slag bij El Alamein londen Met een speciale dienst in Westminster Abbey heeft Groot-Brittannië gisteren de vijftigste verjaardag herdacht van de Slag bij het Egyptische El Alamein. Daar versloegen de Britten in 1942 onder aanvoering van veldmaarschalk Montgomery de Duitse troepen van Rommel. Veteranen en leden van de Britse koninklijke familie waren de eregasten tijdens dienst. foto reuter alice dunhill Brigitte Bardot opnieuw getrouwd londen Brigitte Bardot, de Franse actrice die zich nu vooral met dierenbescherming bezighoudt, is in het geheim voor de vierde maal getrouwd. Dit meldden Britse dagbladen vanmor gen. De 58-jarige Bardot huwde in Noorwegen de Franse uiterst- rechtse politicus Bernard D'Ornale. Het paar leerde elkaar in ju ni kennen tijdens een geanimeerde party en Bardot wilde zo snel mogelijk voor het altaar staan. Finse regering 'leent' van werknemers helsinki De Finse regering heeft gisteren een speciale inkom stenbelasting aangekondigd. De belasting moet worden gezien als een 'lening' die in 1993,1994 en 1995 via de inkomstenbelas ting wordt gëind. De maatregel geldt alleen voor mensen met een jaarinkomen van meer dan 36.000 gulden. De regering zal de renteloze leningen in 1997 terugbetalen. Nobelprijzen natuur- en scheikunde Stockholm De Nobelprijs voor natuurkunde is dit jaar toege kend aan de Fransman Georges Charpak en.de Nobelprijs voor scheikunde aan de Amerikaanse chemicus Rudolph Marcus. De in Polen geboren Charpak (68) krijgt de prijs voor zijn ontdek king en ontwikkeling van deeltjesdetectoren. De oorspronkelijk uit Canada afkomstige Marcus (69) krijgt de prijs voor zijn theo rie die verklaart wat er gebeurt als elektronen zich tussen mole culen verplaatsen. Joods Tabernakelfeest Jeruzalem» Vijf dagen na lom Kippoer begint volgens de joodse kalender Sukkot, of het Tabernakelfeest. Vrome joden brengen de dagen van het feest door in zelfgemaakte hutjes, de sukkot. Dit ter her innering aan de veertig jaren die de joden na het vertrek uit Egypte in de woestijn hebben doorgebracht. Het Taberna kelfeest is ook een oogstfeest. Dat wordt gesymboliseerd door de lulav, een bundel van palmbladeren en wilgentak- ken (foto). foto reuter david silverman Rus schuldig aan 52 moorden rostov Een 56-jarige Rus is gisteren door een rechtbank in de Zuidrussische stad Rostov schuldig bevonden aan 52 moorden. De man kan de doodstraf krijgen. De rechter en een jury achtten de ex-leraar schuldig aan het verkrachten, vermoorden en ver minken van 21 jongens, 14 meisjes en 17 vrouwen tussen 1978 en 1990. Gratis condooms bij taxichauffeurs Charleroi Taxichauffeurs in de Belgische stad Charleroi zullen gedurende een maand gratis condooms aan hun klanten ver strekken. De chaufeurs krijgen ieder vijftig condooms van het merk 'Glimlach' mee. De actie moet het taboe op voorbehoeds middelen doorbreken in de strijd tegen AIDS. De Waalse stad telt momenteel meer dan honderd seropositieven. Massaslachting door Tamils colombo Tamil-cebellen hebben vandaag in het noorden van Sri Lanka vier dorpen aangevallen en daarbij meer dan honderd mensen gedood. Dat heeft het Srilankaanse leger gemeld. Vooral moslim-burgers zouden het slachtoffer zijn geworden bij de aanval. Britse bonden: Nog geen stakingen Britse vakbondsleiders hebben gisteren woedend gerea geerd op plannen van de Britse regering om 31 mijnen te sluiten waardoor direct 30.000 mijnwerkers op straat ko men te staan. De eerste zes mijnen gaan deze week al dicht. LONDEN Rtr-GPD Arthur Scargill, voorzitter van de Nationale Bond van Mijn werkers (NUM), riep de leden op te strijden voor het behoud van hun banen. Hij ging echter nog niet zo ver nu al op te roe pen tot een massale staking. De mijnwerkersbonden kwa men in Londen wel overeen een massale lobby te houden bij het parlement om te protesteren te gen sluiting van meer dan de helft van de 50 nog in bedrijf zijnde mijnen. Ook komt er een crisisberaad van het overkoepe lend Congres van Vakcentrales (TUC). TUC-voorzitter Norman Wil lis riep de regering op de slui ting van de mijnen op te schor ten. Hij pleitte voor een afkoe lingsperiode om naar alternatie ven te zoeken. Minister van energie Tim Eggar maakte ech ter meteen duidelijk dat er geen sprake kan zijn van wijziging van de plannen. Oppositiepartij Labour waar schuwde dat behalve de aange kondigde 30.000 nog veel meer mensen hun baan kwijtraken Legerofficier Japan bepleit militaire coup Een Japanse legerofficier heeft de woede van de minister van defensie gewekt door te sugge reren dat een staatsgreep nodig is om Japans corrupte politieke systeem te zuiveren. „De geschiedenis heeft aan getoond dat een militaire oplos sing de enige resterende manier is indien de democratie niet juist werkt en er geen recht wordt gedaan", zegt majoor Shinsaku Yanai in de jongste editie van het tijdschrift Buns hun, Yanai zei ervan te walgen dat het openbaar ministerie de voormalige vice-voorzitter van de Liberale Democratische par tij, Shin Kanemaru, slechts een lichte boete heeft gegeven in ruil voor zijn bekentenis dat hij illegale politieke donaties heeft ontvangen. Volgens de Japanse pers heeft Kanemaru zeven miljoen gul den aangenomen van een transportbedrijf dat banden heeft met de onderwereld. „Het is nu onmogelijk de fouten op legale wijze recht te zetten met verkiezingen, de basis van een democratie. Welke paden kun nen we bewandelen om hier van af te komen? Dat kan alleen via een staatsgreep of revolu tie", aldus de majoor. rome eelco van der unden correspondent Wie binnenkort Italië bezoekt, zal het met eigen ogen kunnen zien: wanhopige mensen met em mers bij de fonteinen; gedrang voor de butagas- winkels en vechtpartijen in de warenhuizen om de laatste voorraad kaarsen, 's Avonds zullen de verlichte straten als goudgele linten door angst aanjagend donkere woonbuurten slingeren. Een nieuwe oliecrisis? Nee, gas, water en elektriciteit zullen worden afgesloten bij degenen die geen belasting betalen. Het plan is van de staatssecretaris van financiën, Stefano De Luca, en past uitstekend in de rij ini tiatieven die het veelgeplaagde ministerie tot nu toe heeft genomen om de Italianen te genezen van hun allergie voor de fiscus. Vorig jaar publi ceerde de toenmalige minister Formica nog de namen van alle belastingontduikers op floppy- disc, in een poging een nieuwe belastingmoraal te kweken. Die is er nog steeds niet en dat heeft de ambitieuze De Luca aangezet tot zwaarder ge schut. De Luca weet de lachers op zijn hand, maar zijn baas, minister Goria, heeft weinig reden tot ple zier. De oppositie heeft drie moties van wantrou wen tegen de christendemocratische minister in gediend en ze maken goede kans vandaag door het parlement te worden aangenomen. Goria wordt verweten volslagen incompetent te zijn en belastingmaatregelen uit te vaardigen die de al haperende machine van de fiscus verder verlam men. als de'mijnen dicht gaan. Vol gens de partij zullen ongeveer 100.000 banen verdwijnen in de verzorgingssector, toeleverings bedrijven voor de kolenindus- trie, transportbedrijven en door sluiting van op kolen draaiende energiecentrales. De reorganisatie van de mijn industrie is een eerste stap op weg naar privatisering. De 31 mijnen die hun poorten zullen sluiten, zijn de minst winstge vende. De kolenmijnen die blij ven draaien, zullen volgens des kundigen gemakkelijker kunnen worden verkocht. Experts ver wachten echter niet dat de pri vatisering meer dan 500 miljoen pond zal opleveren, de helft van het bedrag dat de regering aan afvloeiingsregelingen kwijt is. perma Voor Ed Becker en zijn gezin in de Amerikaanse staat Montana is Goosey, een Canadese gans, bijna lid van de familie. „Er is niets leukers dan op de motor te stappen en een blokje om te rijden met Goosey. Hij vliegt zo dicht bij dat z'n vleugels mijn pet raken," vindt Becker. foto ap kurt wilson Proces tegen Honecker lijkt uitgesloten BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Het is vrijwel uitgesloten dat Erich Honecker voor de rechter zal moeten verschijnen. Ver wacht wordt dat de rechtbank Honecker volgende week uit zijn voorarrest zal ontslaan. De 80-jarige Honecker heeft lever kanker. Volgens de behandelen de arts is de ziekte in de eindfa se. Het einde van een proces, dat minstens twee jaar zou gaan duren, zou hij niet meer mee maken, aldus de medicus. Ex-vrouw Brandt niet bij begrafenis De tweede vrouw van de over leden ex-bondskanselier Willy Brandt, Rut, met wie hij 33 jaar getrouwd is geweest, mag zijn staatsbegrafenis niet bij wonen. Dat heeft zijn weduwe, Brigitte Brandt-Seebacher, be paald. De drie kinderen van Willy en Rut zullen zaterdag wel aanwezig zijn bij de staats begrafenis in de Rijksdag in Berlijn. londen steve connor the independent Binnen een paar dagen na slui ting van de mijnen zullen de ondergrondse tunnels onder water lopen en instorten. Daar door is het onwaarschijnlijk dat een verlaten mijn ooit weer op nieuw wordt geopend. „Wan neer de mijnen verlaten wor den, duurt het soms maar erg kort, misschien maar een paar dagen, voordat Moeder Natuur ze overneemt", aldus een woordvoerder van British Coal gisteren. Het zachte rotsgesteente waarin steenkool wordt gevonden wordt onder de extreem hoge druk bijna kneedbaar in de die pen mijnen die op de lijst staan gesloten te worden. Zijkanten zakken in, plafonds trekken krom en vloeren komen om hoog en blokkeren de horizon tale routes van de schacht naar de groeven. Daar komt bij dat het uitzetten van de pompen tot overstro mingen leidt en tot een opbouw van schadelijke gassen, zoals methaan en koolmonoxide, die moeten worden verwijderd wanneer een mijn wordt her opend. Op vier na worden alle 31 mij nen helemaal gesloten. Dat be tekent dat machines die kunnen worden gered verwijderd zullen worden voordat de verticale schaft wordt volgestort en de in gang met beton wordt afgeslo ten. Een minimaal onderhouds- team zal ervoor zorgen dat de schaften en tunnels van de vier mijnen die in de 'mottenballen gaan open blijven en gevrij waard worden van water en gassen. Deskundigen op het gebied van de mijntechnologie zijn het er over eens dat na slechts een paar jaar, of voor sommige mij nen een paar maanden, de mij nen voorgoed gesloten kunnen worden. Dan zou het net zo duur zijn om nieuwe schachten en tunnels te boren als om te proberen de verlaten mijnen opnieuw te openen. Nieuwe belastingen op huizenbezit leidde in de smoorhete augustusmaand tot rellen bij de ka dasters, waar niemand kon vertellen hoe de bere keningen moesten worden gemaakt. De nieuwe belastingzegels voor paspoorten en rijbewijzen bleken nergens te koop, zoals ook de minister vanuit zijn vakantieadres moest toegeven. De motie tegen Goria komt voor premier Amato, die gisteren onder druk van massale stakingsac ties zijn bezuinigingsplannen iets heeft moeten verzachten, op een ongelegen moment. Hij moet zich verweren tegen de vakbonden, die eisen dat de lasten beter worden verdeeld en dat de ont duikers alle mensen die niet in loondienst wer ken worden aangepakt. Volgens een bereke ning van de Italiaanse centrale bank wordt jaar lijks een bedrag van 380 miljard gulden niet bij de fiscus opgegeven. De regering wil een systeem introduceren volgens welke een schatting wordt gemaakt van het te be lasten inkomen op basis van de luxegoederen die een persoon bezit. De bonden staan niet onwel willend tegen het plan, maar willen dat de rege ring de zogenaamde 'minimum tax' invoert voor vrije ondernemers. Iedereen die personeel in dienst heeft, moet volgens dat systeem minstens zoveel belasting betalen als zijn werknemers. Amato weifelt, omdat de minium-tax in strijd zou zijn met de grondwet. Degenen die zeker de grondwet schenden, zijn de aanhangers van de separatistische Lega Nord. Zij wensen geen enkele nieuwe belasting te betalen. Als staatssecreraris De Luca woord houdt, zal in ieder geval Noord-Italië donkere tijden beleven. Cairo» De Egyptische hoofdstad Cairo is gisteren opgeschrikt door twee naschokken, waardoor een aan tal gebouwen, dat bij de grote aardbeving van maandag al zwaar was beschadigd, alsnog instortte. Presi dent Mubarak liet gisteren weten dat bij de beving zo'n 450 mensen zijn omgekomen en 4000 gewond zijn geraakt. De schade wordt geraamd op 200 miljoen gulden). Op de foto halen reddingswerkers nog bruikbare goederen uit het puin. foto reuter »jim Hollander BELGRADO-GENEVE GPD-AP-Rtr Lord David Owen heeft ge dreigd met internationale mili taire actie tegen de Bosnische Serviërs. Volgens de co-voorzit- ter van de vredesconferentie voor 'Joegoslavië' houden de Serviërs zich niet aan hun toe zegging om hun militaire vlieg tuigen te verplaatsen naar vlieg velden in Servië en Monte negro. Daar zouden de toestel len onder toezicht van de Vere nigde Naties worden gesteld. De toezegging die de leider van de Bosnische Serviërs, Ra dovan Karadzic, dinsdag in Ge- nève deed, kwam gisteren weer op losse schroeven te staan. Ra dio Zagreb meldde dat de com mandant van de Servisch - Bosnische luchtmacht, generaal Ninkovic, had verklaard abso luut niet van plan te zijn Bosnië te verlaten. De toezegging van Karadzic om de gevechtstoestellen in Servië en Montenegro te stallen, kwam onverwacht. Hij leek te zijn geschrokken van een Ame rikaans dreigement. Washing ton dreigde, na Servische bom bardementen in Bosnië, het VN-vliegverbod met militair ge weld af te dwingen. In de Bosnische hoofdstad Sarajevo is gisteren de gastoe- voer hersteld. VN-functionaris- sen spraken de hoop uit dat ook elektriciteit en water snel weer kunnen worden aangesloten. In de stad was het gisteren rustig. Servië is gisteren onderhan delingen begonnen met verte genwoordigers van de etnische Albanezen in Kosovo. Doel van de besprekingen is de scholen in de onrustige Servische pro vincie te heropenen en verder geweld te voorkomen. moskou hans geleunse correspondent De Russische president Jeltsin heeft Michael Gorbatsjov giste ren genadeloos door het slijk gehaald. Gorbatsjov heeft mee gewerkt aan het geheimhouden van de waarheid over de massa moord op 15.000 Poolse officie ren bij Katyn tijdens de Tweede Wereldooriog, aldus een woord voerdervan Jeltsin. De Polen werden in 1940 op last van Sovjet-leider Stalin ver moord. Zij waren in 1939 ge vangen genomen tijdens de van het Russische Constitutio- Sovjet-inval in oost-Polen. Toen nele Hof heeft vanochtend aan blazen. In 1990 kreeg Gor batsjov van politbureaulid Falin het advies de Poolse regering mee te delen dat er geen harde bewijzen waren voor Sovjet-be trokkenheid bij de massa moord. En in 1991 kreeg de openbare aanklager die was be last met een onderzoek naar Katyn, van Gorbatsjov geen toe stemming om het geheime par tijdossier over Katyn in te zien. En dat terwijl, aldus Jeltsins woordvoerder, Gorbatsjov pre cies wist wat er was gebeurd. Opperrechter Valeri Zorkin de massamoord aan het licht kwam, schreef de Sovjet-propa gandamachine haar echter toe aan 'Hitiers fascisten'. „De zo zeer gerespecteerde Michael Sergejevitsj Gorbatsjov wist lang, heel lang geleden, al de waarheid over deze tragedie en de echte identiteit van de schul digen", aldus de woordvoerder. „Maar hij bleef zwijgen. Gisteren vrijgegeven geheime partijdocumenten onthullen dat Gorbatsjov tijdens een vergade ring van het politbureau in 1988 instemde met een campagne om de Sovjet-versie van de 'Ka- tyn-moorden' nieuw leven in te gekondigd dat Gorbatsjov waar schijnlijk niet zal hoeven te ge tuigen in het proces tegen de communistische partij. Volgens Zorkin zou Gorbatsjov als getui ge 'waardeloos' zijn. „Als Hof hebben we voldoen de macht om hem tot een ge tuigenis te dwingen. Maar ik ge loof dat zowel het presidium als de advocaten van beide partijen de getuige Gorbatsjov als waar deloos zullen afwijzen, omdat hij niet zal meewerken aan het ophelderen van de waarheid, maar alleen zal proberen het Hof te bedriegen aldus Zorkin. norristown ap De voormalige Amerikaanse gijzelaars Joseph Cicippio en David Jacobsen eisen bijna een miljard gulden (600 miljoen dollar) van Iran. De twee wer den in Bayrut gevangen ge houden door de pro-Iraanse Hezbollah-groepering. De 62- jarige Cicippio vijf jaar, de 61- jarige Jacobson zeventien maanden. Volgens de aanklacht, die gisteren bij de federale recht bank in Washington is inge diend, is Iran schuldig aan het steunen van „commercieel ter rorisme". Teheran zou de gijzelaars hebben gebruikt als onder pand om bevroren I ra an se te goeden In de Verenigde Staten los te krijgen. De eisers willen dat de 600 miljoen dollar uit die tegoeden wordt betaald. „Door hen In de portemonnee te treffen willen we voorko men, dat het nog eens ge beurt", lichtte Cicippio toe.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7