Sollicitanten moeten steeds meer inlichtingen geven Binnenland Actievoerders van de paal gehaald Veel Surinaamse leraren aan de slag in Nederland lossesijSlii ss eSffts 1 ss WWcèsSS*""" S8 teftrK Wie zich vet vermeldt wordt vaker gebeld. Benauwde uren voor bemanning van Solo 'Duitse politie mag geen boetes innen via incasso' DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 5 cpd ome*f»schappeto|l(e Ontheemden vragen asiel aan zuidlaren» Zeker 160 ontheemden uit het voormalige Joegosla vië, die momenteel in een kazerne in Zuidlaren zijn gehuisvest, hebben politiek asiel aangevraagd. Volgens directeur H. Tenthof van Noorden van het Tijdelijke Opvang Centrum Zuidlaren wil len alle ontheemden in principe wel terug naar hun land. Ze vra gen asiel aan 'voor de zekerheid'. „Want als de oorlog over een jaar niet is afgelopen, zullen ze noodgedwongen toch moeten integreren hier." RTVM onderzoekt poliovirus in riool bilthoven Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne (RIVM) in Bilthoven onderzoekt op welke plaatsen in Nederland en in welke concentraties het poliovirus in het riool water voorkomt. Volgens een woordvoerster van het ministerie van WVC wordt het virus uiteraard aangetroffen in gebieden waar zich gevallen van polio hebben voorgedaan, maar zou het ook kunnen worden gevonden op plaatsen waar polio nog niet is vastgesteld. Inmiddels zijn er weer twee polio-gevallen bijge komen. In het Merwede Ziekenhuis in Dordrecht is gisteren een 26-jarige vrouw opgenomen met vermoedelijk polio. De vrouw was niet tegen het virus ingeënt. In het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam ligt een zuigeling met polio. Vacatures gezondheidszorg gehalveerd Amsterdam Het aantal vacatures in de gezondheidszorg in Am sterdam is het afgelopen jaar gehalveerd tot 570. Vooral de wer ving van leerlingen voor de opleiding tot verpleegkundige levert sinds een aantal maanden minder problemen op dan voorheen. Dat hebben de Samenwerkende Instellingen voor Gezondheids zorg Regio Amsterdam (Sigra) gisteren bekendgemaakt. De oor zaken van de daling staan niet vast. Mogelijke oorzaken zijn een verbeterd imago van instellingen omdat ze een beter perso neelsbeleid voeren en beter betalen en de imago-campagne die het afgelopen jaar is gevoerd. Groningen voert referendum in Groningen De gemeente Groningen gaat volgend jaar een proef nemen met een referendum op wijk- of stadsdeelniveau. Dat is een van de maatregelen om de belangstelling van de burger voor de politiek te vergroten. Er komt ook een nieuwe inspraakveror dening en de positie van de gemeenteraad ten opzichte van het college van burgemeester en wethouders wordt versterkt. De op komst bij de gemeenteraadsverkiezingen daalt gestaag. In 1990 bedroeg die in Groningen nog maar 59 procent. lauwersoogDe koninklijke ma rechaussee heeft gisteren op de Waddenzee bij Lauwersoog twee milieu-activisten gearresteerd. Ze protesteerden in een verboden comité 'Laat het Lauwersmeer niet militaire zone tegen de schietoe- schieten' wilden de militaire feningen van Defensie in de Mar- schietoefeningen verhinderen newaard. De twee leden van het door plaats te nemen op twee pa len in de kuststrook. Op de foto is te zien hoe een van de activisten aan boord wordt gehesen. FOTO ANP Uittocht rampzalig voor onderwijs Suriname Werkgevers bang voor boete als werknemer in WAO belandt rotterdam gpd Zeker tientallen, wellicht hon derden Surinaamse onderwij zers hebben de afgelopen we ken hun land verlaten en zich in Nederland gevestigd. De uit tocht van onderwijzers zal een rampzalig effect hebben op het onderwijs in Suriname, zo wordt gevreesd. De Surinamers maken ge bruik van een maatregel van de Nederlandse overheid, die het enorme tekort aan onderwij zend personeel beoogt weg te werken. De regeling is oor spronkelijk bedoeld voor Suri namers die al lange tijd illegaal in Nederland verblijven en niet voor mensen in Suriname zelf. De Rotterdamse Vreemdelin gendienst spreekt van een „zeer ongewenst neveneffect" en stapt binnenkort naar het mi nisterie van justitie. De Dienst Onderwijs in de havenstad be vestigde gisteren dat zich 72 Su rinaamse docenten hebben ge meld, die onlangs naar Neder land zijn gekomen. Het grootste deel is inmiddels aan het werk of loopt stage. De gemeente Utrecht liet we ten dat vijftien Surinamers „op de bonnefooi" naar Nederland zijn gekomen en zijn doorver wezen naar Rotterdam, Amster dam en Den Haag. De laatste twee gemeenten wilden giste ren niet reageren. Ook het mi nisterie van onderwijs en we tenschappen onthoudt zich van commentaar. Het nieuws dat illegalen met een onderwijsbevoegdheid in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag aan de slag kunnen, heeft zich volgens woordvoerder Van der Waal van de Dienst Onder wijs in Rotterdam als een lo pend vuurtje verspreid. „We hebben niet alleen tien tallen sollicitatiebrieven ont vangen, maar we zijn ook ge confronteerd met Surinaamse docenten die met een toeristen visum naar Nederland kwamen. Dat was niet de bedoeling, maar wij weigeren ze niet, want we hebben ze hier hard nodig." Een Surinaamse docent in Rotterdam, die niet bij naam wil worden genoemd, vreest dat de uittocht zeer schadelijk zal zijn voor de kwaliteit van het Suri naamse onderwijs. „Die was al zo gedaald omdat een niet afge maakte MAVO-opleiding vol doende is voor toelating op de kweekschool. Sinds de decem bermoorden in '82 komt er nau welijks lesmateriaal meer uit Nederland en moeten docenten volop improviseren. Daarnaast kampt het land al jaren met ernstige tekorten aan leraren. Niet zelden krijgen leerlingen maanden geen les, omdat de onderwijzers zonder bericht verdwenen zijn." De docent wijst op het ont breken van een invallersregeling in Suriname. Als nog eens grote aantallen leerkrachten naar Ne derland trekken, zijn de gevol gen niet te overzien. „Een fatale aderlating: dan worden nog meer kinderen naar huis ge stuurd en ernstig in hun ont wikkeling geschaad. Het is een uitermate kwalijke en tegen strijdige ontwikkeling: Neder land doet aan ontwikkelings hulp voor Suriname, maar zuigt tegelijkertijd docenten weg en tast dus het onderwijs aan. Daarmee sla je alle fundamen ten van een land weg." Volgens een woordvoerder van het ministerie van onder wijs is de zaak 'officieel' niet be kend. „In november 1993 wordt de regeling geëvalueerd. Pas dan is duidelijk of we ermee doorgaan. In dit stadium doet het ministerie dan ook geen uit spraken over de regeling." Steeds vaker wordt sollicitanten het hemd van het lijf ge vraagd, nu een werkgever een fikse boete kan krijgen als zijn werknemer arbeidsongeschikt raakt. De werkgever wil niet alleen alles weten over lichamelijke aandoenin gen en verzuim in het verleden, maar ook details van psychische aandoeningen. den haag gpdprocent van de totale loonsom van het bedrijf. Een zorgelijke ontwikkeling, omdat zo'n 400.000 WAO'ers moeten worden herkeurd. De genen die volledig of gedeelte lijk worden goedgekeurd, moe ten toch aan een baan worden geholpen. Maar volgens N. Beemsterboer van de VNO „zul len werkgevers zich wel twee keer achter de oren krabben voordat ze zo iemand in dienst Dat is de ervaring van de ver eniging van (ex-)psychiatrische patiënten Pandora. Ook de werkgeversverenigingen VNO en KNOV denken dat werkge vers afhaken als blijkt dat de kandidaat onder psychiatrische behandeling heeft gestaan. Hoewel zoiets nog nooit weten schappelijk is aangetoond, ach ten werkgevers de kans bij zulke kandidaten groot dat ze op nieuw in de WAO belanden. En de boete daarvoor bedraagt maximaal zes maanden bruto loon, maar nooit meer dan vijf M. Hemel van de Stichting Pandora ziet de ontwikkeling met lede ogen aan. „Jaarlijks hebben zo'n 400.000 mensen 23 97 I Janser», "4/ansen,' j'h' 46 fic; /ansen, m n9e 7 q-i Jansen i ls 85 jar,sen;w'aseoP,Penss'r8s:22 of 75 57 !*"sen- f, dé na^rderw3 28 61 lansem j, 64 03 1 nser>, h, wi/hefm e 72/k2Ï775 44 tan«en, j, w 73 M ianc naw9 1 yf1744 52 £nSen' d 31 46 •'a°Sen bv, 23 09 £?nsen< a j a f93 fen:°^n,Tc 55 -93 15 Jansen Jansen WSide 66 726 I ianse"'ah n'' Hit fesafel ians'e iS° ersU86/rtv' 88 38 Sï ?'r°°*eï, 58so ianc er- 9 ,r 46/a, 95 61 jansen'ena'" ^":^d:-^pvia^r3'::7903 En, welke Jansen zag u 't eerst? Precies. Het beste bewijs dat een vette vermelding in het telefoonboek opvalt. U wordt eerder en dus vaker gebeld. Interessant, nietwaar? Een vermelding kan niet alleen op naam, maar ook op branche, produkt of beroep. %ct Wie graag opvalt en een goede service belangrijk vindt, laat zich dus vet vermelden. Of u nu Jansen heet of niet. Meer weten? Bel dan gratis 06-0403. hulp nodig, omdat ze overspan nen of depressief zijn gewor den. Deze mensen hebben gro te moeite weer aan de slag te gaan omdat personeelschefs nu zeer wantrouwig zijn. Iemand heeft mij wel eens gezegd: Een misdaad verjaart, maar als je onder psychiatrische behande ling bent geweest, krijg je le venslang." Hemel signaleert dat het me dische verleden van de kandi daat ook bij de keuringsartsen centraal staat. „Dat is een slech te zaak. Tijdens de aanstellings keuring moet juist de nadruk liggen op de vraag of de kandi daat de functie aan kan." TNO-onderzoeker W. de Kort onderschrijft dat. „Keuringsart sen kunnen niet inschatten of mensen arbeidsongeschikt zul len worden. Sollicitanten zijn doorgaans jonge, gezonde men sen. Het voorspellen van even- Vier slachtoffers van ramp Nepal geïdentificeerd den haag gpd Van vier van de dertien Neder landers die twee weken geleden zijn omgekomen bij de vlieg ramp in Nepal is de identiteit vastgesteld. Zodra alle formali teiten zijn afgehandeld, worden de stoffelijke resten naar Neder land overgebracht. Wanneer dat is, is nog niet bekend. In eerste instantie werd ervan uitgegaan dat bij de ramp van 28 september veertien Neder landers waren omgekomen, maar in één geval bleek het om een Amerikaan met een Neder lands klinkende naam te gaan. Hoewel de officiële instanties nog geen definitieve oorzaak van het ongeval hebben aange geven, gaan deskundigen er in de Nepalese pers vanuit dat het toestel de landing te vroeg heeft ingezet en daarbij een berg heeft geraakt. Volgens de Nederlandse con sul in Nepal, E. Kamphuis, staat nog niet vast wat met niet geï dentificeerde lichamen zal ge beuren. „Dat wordt pas beslist als de Britten (die het identifica- tiewerk doen, red.) geen hoop meer hebben om slachtoffers te kunnen identificeren. Maar zo ver zijn we nog niet" tuele problemen wordt dan een soort koffiedik kijken. Stel je voor dat iemand een te hoog cholesterolgehalte heeft. Dat zal hem niet in zijn werk belemme ren. En de keuringsarts kan echt niet voorspellen of hij daardoor later een hartinfarct krijgt." Toch zijn zulke onvoorspel bare gegevens genoeg om men sen niet aan te nemen, stelt He mel. „Als blijkt dat een kandi daat in het verleden overspan nen of depressief is geweest, geeft de keuringsarts maar al te vaak een tijdelijk geschikt-ver- klaring voor één jaar af. We krij gen geregeld klachten binnen van mensen die daarom zijn af gewezen. En dat terwijl nie mand kan zeggen of die kwalen ooit terugkomen. In werkelijk heid is het vaak zo dat mensen sterker uit een psychiatrische behandeling tevoorschijn ko- Nederlandse kapitein morgen voor rechter en hans geleunse De Nederlandse kapitein van de Solo, het actieschip van Greenpeace, moet morgen bij aankomst in Moermansk direct voor de Russische rechter ver schijnen. Dat hebben de auto riteiten in Moermansk telefo nisch aan het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag laten weten. Kapitein Albert Kuijken uit Harlingen wordt er in elk geval van beschuldigd in de Russi sche territoriale wateren te hebben gevaren en daar ille gaal monsters te hebben geno men. De kapitein ontkent bei de beschuldigingen. Wat met de overige vijftien beman ningsleden, van wie zeven Ne derlanders, gaat gebeuren, weet Buitenlandse Zaken niet. De Russische kustwacht en terde maandag het Greenpea- ce-schip bij Nova Zembla, na dat eerst was geschoten om de Solo tot stoppen te dwingen. De milieu-organisatie wilde in de Karische Zee onderzoek ver richten naar het laten afzinken van kemonderzeeërs en het dumpen van radio-actief afval. Monsters zijn door de Russen in beslag genomen en de be manningsleden zijn officieel gearresteerd. De Nederlandse ambassa deur in Moskou, J. Vos, heeft gisteren gezegd dat van Russi sche zijde medewerking wordt verleend aan consulaire bij stand voor de Nederlandse be manningsleden. De Neder landse vice-consul in St. Pe tersburg reist daartoe naar Moermansk af. Volgens Vos heeft de Nederlandse ambassa de direct na het bekend wor den van de aanhouding van de Solo bij de Russische regering om opheldering gevraagd. Van een officieel Nederlands pro test bij de Russische regering tegen de beschieting, aanhou ding en opbrenging van de So lo is geen sprake, aldus Vos. In tegenstelling tot kapitein Kuijken geeft woordvoerdster O'Hanlon van Greenpeace in Moskou desgevraagd toe dat de milieu-organisatie de Russi sche wetgeving heeft geschon den. „We hebben geen ant woord binnengekregen op ons verzoek om in dit militaire ge bied onderzoek te verrichten zegt ze. O'Hanlon bevestigt ook dat de Solo door Russische ter ritoriale wateren voer, namelijk in de Karische Zee-straat tus sen Nova Zembla en het vaste land. Maar de aanhouding had plaats in internationale wate ren. verklaart ze. Hoewel de radiokamer van de Solo is verzegeld, heeft de bemanning gisteren kans ge zien met een geheime zender contact te leggen met het Greenpeace-kantoor in Mos kou. De bemanningsleden heb ben laten weten dat alles goed gaat. De Solo wordt niet langer op sleeptouw genomen door het vaartuig van de Russische Kustwacht. In verband met motorpech sleept het Green- peace-schip, een voormalige sleper van Smit Internationale, nu de Russen. Volgens de woordvoerster van Greenpeace in Amsterdam is het onmoge lijk te vluchten omdat zich aan boord van de Solo twaalf gewa pende Russen bevinden. Greenpeace heeft sceptisch gereageerd op de mededeling van het Russische ministerie van defensie dat het nucleaire afval bij Nova Zembla wordt verwijderd en dat wordt begon nen met controles op radio-ac tieve straling. Volgens Steve Shallhom van Greenpeace in Moskou is dit geen officieel standpunt van de regering en wordt op deze manier alleen maar geprobeerd de publieke opinie positief te stemmen. Volgens officiële mededelin gen zijn bij Nova Zembla tus sen 1955 en 1990 132 nucleaire proeven gedaan: 87 in de open lucht, 3 onder water en 42 on dergronds. De laatste was op 24 oktober 1990. Een woord voerder van het ministerie van milieu van de Russische Fede ratie heeft tegen Greenpeace gezegd dat in elk geval voor de zomer van 1993 geen nieuwe proeven worden gedaan. Behalve Buitenlandse Zaken in Den Haag, hebben inmid dels ook de Duitsers en Ameri kanen de Russen om ophelde ring gevraagd. Greenpeace is niet langer wel kom in de Russische havenstad Archangelsk. De Solo was uit genodigd voor een bezoek aan de Witte-Zeehaven, maar bur gemeester Anatoli Bonnikov trok die invitatie gisteren in. Volgens het stadsbestuur van Archangelsk heeft de Solo zich schuldig gemaakt aan „provo catie" van de Russische autori teiten. Pavel Balaksjin, hoofd van de districtsregering, waar onder ook Nova Zembla valt, meende dat „ook nobele doe len op een beschaafde manier moeten worden nagestreefd". Sprookjeshuwelijk in Twente markelo Men maakte zich al zor gen over het lot van graaf Alfred zu Solms-Sonnen- wald (60). Al jaren woonde de graaf alleen in het sobe re kasteel Weldam in het Twentse Markelo. Bijna alle twintig kamers in het kasteel staan leeg. Maar zater dag komt aan de eenzaamheid van graaf Alfred een eind. Dan trouwt hij met de Duitse arts Christine Hüs- mert (28). Alfred zu Soims, die een landgoed van 1.600 hectare met 62 boerderijen be heert, leerde zijn bruid een halfjaar geleden kennen. Het ruim zeshon derd jaar oude landgoed zal dit weekeinde geheel In het teken van het; welijk FOTO'GPD MEN- NOTENBRUGGENCA- iprookjeshu- jk staan. Politiebonden praten weer over reorganisatie den haag gpd De politiebonden hervatten het overleg over de reorganisatie van de politie. Ze zijn gisteren akkoord gegaan met de handreiking van de ministeries van binnenlandse zaken en jus titie om loonsverhogingen voor alle functies met terugwerkende kracht tot 1 april 1991 te laten gelden. Enkele weken geleden had den de bonden het overleg boos opgeschort, omdat de ministers loonsverhogingen als gevolg van functiewaardering alleen met terugwerkende kracht wil den toepassen voor personeel dat niet van functie verandert. Daardoor zouden 1.000 tot 3.000 politiefunctionarissen niet van de functiewaardering kun nen profiteren. Twee weken geleden lekte een brief uit, waarin de minis ters toegaven dat hieruit voor politiemensen onevenredig na deel kon ontstaan ten opzichte van collega's in vergelijkbare functies. De ministers kondig den aan dat zij alsnog bereid waren geld uit te trekken ter compensatie van die nadelen. Internationaal Juridisch Instituut: DEN HAAG ANP De Duitse autoriteiten mogen niet via een Nederlands incassobureau proberen boetes te innen die in Duitsland aan Nederlanders zijn uitgeschreven. Daarmee gaan ze buiten hun boekje. Dat stelt het Internationaal Ju ridisch Instituut in Den Haag. De uitspraak is een gevolg van een initia tief van de Stichting Rechtswinkel Rotter dam. Die kreeg de afgelopen jaren herhaal delijk vragen van Rotterdammers die in het district Aken een verkeersovertreding had den begaan en van de Incasso-Unie in Eindhoven een rekening kregen. Het incas sobureau dreigde met executiemaatregelen (beslag op salaris of eigendommen). Volgens Amanda de N'ijs van de rechts winkel hebben vrijwel alle verkeersovertre- ders de boetes en incassokosten betaald, uit vrees voor verhoging van de kosten. In de meeste gevallen ging het om bedragen van honderd tot tweehonderd Duitse marken. Omdat volgens de rechtswinkel niet de juiste juridische procedure was HWnrfgi, vroeg hij een klant de zaak aan het Interna tionaal luridisch Instituut voor te leggen De Stichting Rechtswinkel Rotterdam heeft minister Hirsch Ballin van justitie in een brief nu om opheldering gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5