Geen uitstel beschouwingen Amerikanen: Boeing aansprakelijk Binnenland Testen van gezondheid Bajes dichty klanten vrij Dales: Discriminatie schadelijk voor land DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 3 Junks krijgen flacon voor vuile spuit Rotterdam De Rotterdamse stichting Odyssee gaat dakloze he- roïneverslaafden een flacon verstrekken, waarin ze hun vuile spuiten kunnen opbergen. Deze groep junks laat na gebruik de vuile spuiten vaak slingeren, of geeft ze door aan anderen. Daar door bestaat groot gevaar voor AJDS-besmetting. De flacons worden gemaakt van milieuvriendelijk materiaal. Dat leverde Odyssee een subsidie van 40.000 gulden van het ministerie van milieu op. Tientallen arrestaties in casino's middelburg De politie heeft in drie casino's in Hulst 72 perso nen aangehouden. Het gaat om exploitanten, personeelsleden en spelers. Volgens justitie in Middelburg werden in de casino's varianten op het verboden Golden Ten-spel gespeeld. De Hoge Raad bepaalde vorig jaar dat dit spel als een verboden kansspel moest worden aangemerkt. De politie heeft geld en administra tie van de casino's in beslag genomen. De aangehouden perso nen zijn gisteren in de loop van de dag weer op vrije voeten ge steld. Akkoord over sociaal plan douane den haag De Belastingdienst en de ambtenarenbonden zijn het gisteren eens geworden over voortzetting van het sociaal plan voor de douane. De Belastingdienst zal voor 200 douaniers die overbodig worden aan de oost- en zuidgrens een nieuwe werk plek zoeken in die regio's. Voor 875 andere douaniers is al een andere baan gevonden. De 200 overtollige douaniers worden tij delijk gedetacheerd in Amsterdam, Rotterdam of op Schiphol. Daar zijn nog vacatures, vanwege de versterkte controle bij deze 'buitengrenzen' vanaf 1 januari 1993. NS rijden wel op Europese actiedag utrecht De Nederlandse Spoorwegen zullen op dinsdag 27 ok tober niet worden getroffen door acties van spoorwegpersoneel. Die dag voeren andere Europese spoorwegvakbonden wel actie tegen een EG-richtlijn, die de spoorwegmaatschappijen ver plicht hun railnet toegankelijk te maken voor particuliere con currenten. In België, Frankrijk, Spanje, Italië en Luxemburg staan stakingen van een uur op het programma. De Vervoers- bond FNV, die als Nederlandse bond bij de actiedag is betrok ken. beperkt zich tot het informeren van de leden, regering en parlement over de zorgen van de bond. Kok waarschuwt voor Nigerianen den haag Nederlandse bedrijven moeten niet ingaan op verzoe ken van zogenaamde hoge ambtenaren van de Nigeriaanse re gering om mee te werken aan miljoenentransacties. Minister Kok van financiën schrijft de Kamer dat deze Nigerianen „pure oplichters" zijn. Al jaren ontvangen bedrijven in Nederland en Engeland brieven uit Nigeria, met het voorstel hun bankreke ning open te stellen voor de overboeking van miljoenen dollars, die zouden zijn overgebleven van ontwikkelingsprojecten. Vol gens Kok proberen de briefschrijvers in werkelijldieid de bankre keningen van de bedrijven leeg te plunderen. D'Ancona: Beter verzetspensioen ruswuk Minister d'Ancona van welzijn wil de financiële situatie van weduwen van verzetsmensen en in de oorlog actieve zeelie den verbeteren. De weduwen kunnen er op rekenen dat ze ten minste 2.000 gulden netto per maand blijven ontvangen. Het gaat hier om het totale inkomen: het rijk vult een eventueel lager bedrag uit andere bronnen tot die 2.000 gulden aan. Daarnaast zullen vrouwen die weduwe worden niet langer in één klap een wezenlijk deel van hun inkomen verliezen. Ze gaan wel achter uit, maar trapsgewijs in twee jaar. Het plan van d'Ancona kost een half miljoen gulden per jaar. Trombosebeen kan symptoom zijn van kanker amsterdam Zogenoemde 'onbegrepen' trombose in een been kan het eerste symptoom zijn van kan ker. Bij ongeveer 9 procent van deze groep patiënten ontstaat binnen twee jaar een kwaadaar dige tumor. Bij een terugkeren de trombose zonder direct aan wijsbare oorzaak loopt dat per centage zelfs op tot 17. Dit blijkt uit een onderzoek van dr. T. Lensing van het Aca demisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Hij heeft twee jaar lang 250 mensen ge volgd die plotseling trombose hadden gekregen. De resultaten worden vandaag gepubliceerd in het vakblad The New Eng land Journal of Medicine. Zo'n 20.000 Nederlanders krijgen jaarlijks een trombose been. Bij de helft tot driekwart is de oorzaak onvindbaar. Be kende oorzaken zijn verwon dingen, operaties, zwanger schap of bedlegerigheid. Patiën ten bij wie de oorzaak aanwijs baar is, lopen geen verhoogd ri sico. Verschillende typen kanker kunnen leiden tot een verhoog de stollingsneiging van het bloed. Het AMC gaat nu een vervolgstudie coördineren in twintig medische centra over de hele wereld. Daarbij zullen pa tiënten met een onbegrepen trombose worden onderzocht op de aanwezigheid van kanker. Of dat zal lukken staat nog niet vast, want het beginnende ge zwel kan zich in elk deel van het lichaam bevinden. TiMTj [llflH UM ■ril duinrell Att ra kt iepark 2242 JP Wassenaar. M 017*1 403*0 Oppositie: Niet mogelijk nu te oordelen over plannen den haag gpd-» De oppositiepartijen in de Tweede Kamer hebben giste ren tevergeefs geprobeerd de afronding van de algemene beschouwingen uit te stellen. WD. D66, Groen Links en de kleine christelijke partijen vinden dat te weinig be kend is over de economische vooruitzichten om verant woord te kunnen oordelen over de kabinetsplannen. koopkracht. Premier Lubbers meent dat koopkrachtbehoud „een hele opgave" is, ook al valt het beeld mee door een ver wachte lagere inflatie. Het kabinet wil meer geld uit trekken voor de politie als over het dekken van die extra uitga ven overeenstemming bestaat in de Tweede Kamer. Lubbers erkende dat door veel fracties in de Kamer is aangedrongen op meer middelen voor politie op straat, maar hij signaieerde te vens dat de ideeën om dat fi nancieel te dekken nogal uit eenlopen. Lubbers liet blijken dat er wat hem betreft nog wel wat geld kan worden afgehaald van de voorlichtingsbudgetten van de diverse ministeries. CDA-fractievoorzitter Brink man heeft van Lubbers voorlo pig nul op het rekest gekregen voor zijn plan een sociale dienstplicht voor jongeren in te voeren. Daarmee lijkt het idee van tafel geveegd, want ook de andere grote fracties steunen zijn plan niet. Werklozen met een bijstands uitkering (RWW) die passend werk weigeren, worden strenger gekort op hun uitkering. Twin tig procent strafkorting gedu- Wt WK*' Volgens de oppositie is de kans groot dat het kabinet over onge veer een maand alweer met mogelijk ingrijpende verande ringen komt. Het Centraal Plan Bureau heeft vorige week becij ferd dat de komende jaren als gevolg van de sterke gulden een tekort dreigt van vier miljard gulden. Het kabinet en de regerings partijen CDA en PvdA (een rui me meerderheid) verzetten zich heftig tegen het voorstel van de oppositie. Minister Kok relati veerde de onzekerheden. Hij meent dat op het totaal van de begroting de eventuele bijstel lingen marginaal zullen zijn. „Je gaat toch niet een stoom schip in de haven van Rotter dam houden omdat je niet weet of je over vier weken in Montev ideo of Asunción wilt uitko men", merkte Kok op. Montevi deo en Asunción zijn de hoofd steden van respectievelijk Uruguay en Paraguay in Zuid- Amerika, die betrekkelijk dicht bij elkaar liggen. Ondanks de economische te genvallers blijft het kabinet zich inzetten voor behoud van de rende een maand, oplopend tot veertig procent en zelfs tijdelijke stopzetting van de uitkering be hoort tot de mogelijkheden, al dus Lubbers. De nieuwe sanc tiebepalingen gelden vanaf morgen. Lubbers haalde het strengere sanctiebeleid aan als onderdeel van een beter arbeidsmarktbe leid. Werklozen die hun ver plichtingen niet nakomen, wor den meer achter de vodden ge zeten. Het kabinet hoopt daar mee de werkloosheid terug te dringen. Het kabinet wil scherper gaan toezien op de gezinsvorming en -hereniging door in Nederland verblijvende buitenlanders. Al leen wie beschikt over een inko men en woonruimte, kan zijn gezin laten overkomen of trou wen met een buitenlandse part- AbvaKabo eist 4 procent meer loon voor 1993 utrecht anp De ambtenarenbond AbvaKabo wil de CAO-onderhandelingen voor 1993 ingaan met een loon eis van 4 procent. Dat heeft de bond gisteren bekendgemaakt. De looneis ligt één procent bo ven de ruimte die het kabinet beschikbaar heeft voor verbete ring van de ambtenarensalaris- De AbvaKabo gaat uit van de economische vooruitzichten voor 1993, die in de begroting zijn vastgelegd. Het Centraal Planbureau verwacht echter dat de inflatie volgend jaar aanzien lijk lager zal zijn dan de 3,75 procent, waarvan het kabinet op Prinsjesdag uitging. De jong ste ramingen spreken van 2,25 procent. Volgens de vakbond is dat percentage echter „niet ge verifieerd". Pas als dat is ge beurd, zal de AbvaKabo de eis mogelijk bijstellen. Eis: Driejaar voor aanslagen den haag anp Officier van justitie R. Geradts heeft vandaag bij de rechtbank in Den Haag drie jaar cel geëist tegen een 35-jarige man uit Den Haag. Hij zou eind vorig jaar en begin dit jaar zes maal explosie ven hebben geplaatst bij organi saties van buitenlanders en bij een grillroom. Vijf van de zes bommen ont ploften, maar hadden alleen materiële schade tot gevolg. De zesde en zwaarste bom werd bij het Surinaamse festival Milan onschadelijk gemaakt. Dank zij vingerafdrukken werd de Hage naar in juli aangehouden. De man verklaarde tijdens de rechtszitting dat hij sinds zijn twintigste vooroordelen tegen vreemdelingen heeft, mede ver oorzaakt door de Molukse trein kapingen. De psychiater komt tot de conclusie dat de man ver minderd toerekeningsvatbaar is. Hij zou sterk vereenzaamd zijn door langdurige werkloos heid. arnhem De 9-jarige Hugo moest gisteren tien seconden zijn adem inhouden die hij even later door dit glazen buisje moest blazen. In de Arnhem se Burgemeesterswijk begon gisteren onder honderd bewoners een onderzoek naar de eventuele gevolgen van bodemverontreiniging in de wijk. De bewoners wonen op zwaar vervuilde grond waar vroeger het chemische textielreinigingsbedrijf Neproma stond. De gezondheidstest wordt uit gevoerd door de GGD. foto anp koen suyk amsterdam «gpd-anp Het Amerikaanse advocatenkantoor Sterns, Walker Lods gaat Boeing aansprakelijk stellen voor de vliegramp in de Bijlmer. Vol gens T. Ford van net kantoor is een ont werpfout van de pennen waarmee de moto ren zijn bevestigd de oorzaak van het onge luk. Het op luchtvaartaangelegenheden toe gelegde kantoor beweert dat het probleem met de pennen al sinds 1979 bestaat. Boeing zou het ontwerp van de pen daarna elf maal hebben veranderd. Stems, Walker Lods gaf gisteren een persconferentie in het Amsterdamse Ameri can Hotel om in contact te komen met slachtoffers, nabestaanden en andere be trokkenen. Het kantoor werkt naar prestatie en brengt 25 procent van de eventuele op brengst in rekening. Sterns, Walker Lods is onder meer ook opgetreden voor duizend inwoners van het Schotse plaatsje Locker bie. Volgens de Amsterdamse Orde van Advo caten stelt het kantoor de juridische afwik keling van de ramp te simpel voor Boeing is de schuld. Boeing is Amerikaans en dus zal de zaak in Amerika worden behandeld. Dat is volgens waarnemend deken mr. Wi- arda echter „nog lang niet helder". De af wikkeling van de materiële schade gebeurt in elk geval in Nederland. De rest smar- tegeld zou in beginsel moeten worden uitgevochten door El Al en Boeing en in elk geval vanuit Nederland moeten worden ge controleerd, aldus Wiarda. Illegalen Staatssecretaris Kosto van justitie is bereid illegaal in ons land verblijvende slachtoffers van de vliegtuigramp een verblijfsstatus te geven. Die toezegging kwam gisteren na een gesprek met hoofdcommissaris E. Nordholt van de Amsterdamse politie. De regeling op humanitaire gronden wordt in dividueel afgewogen en toegepast. De toezegging van Kosto kwam nadat Nordholt eerder op de dag felle kritiek uitte op het overheidsbeleid rond illegaal in ons land verblijvende buitenlanders. „Als je stelt dat alle illegalen het land uitmoeten, dan is dat een volstrekte ontkenning van de wer kelijkheid." De schade aan de inboedels van de 160 flats die door het vliegtuigongeval zijn be schadigd, bedraagt ruwweg 1.6 miljoen gul den. Dit heeft het Verbond van Verzeke raars gisteren bekendgemaakt. Bij de 1,6 miljoen gulden kan volgens een eerste schatting hetzelfde bedrag aan kosten van expertise, opruiming, reiniging en verhui zing van de inboedels worden gerekend. De Nederlandse verzekeringsmaatschap pijen en de verzekeraars van de vliegtuig maatschappij El Al zullen die schades voor hun rekening nemen. Het schadebedrag zal nog aanzienlijk stijgen, omdat de schade van volledig verwoeste inboedels nog moet worden vastgesteld. Op Schiphol is gisteren de Buitenveldert- baan weer tijdelijk in gebruik genomen. Het vliegverkeer dat op die baan landt of start, vliegt over de Bijlmermeer. De baan werd voor onbepaalde tijd gesloten na de ramp. Het besluit hangt samen met de weers omstandigheden. De combinatie van harde westenwind en regen veroorzaakt proble men bij de afhandeling van het vliegverkeer op andere banen. De veiligheidsnormen voor de maximaal toegestane zijwind op die banen werden overschreden. Minister Maij- Weggen van verkeer en waterstaat heeft toegezegd dat de Buitenveldert-baan weer dicht gaat op het moment dat de wind draait. ner. Verder dienen kinderen in beginsel binnen drie jaar vanuit het land van herkomst naar Ne derland te worden gehaald. De kabinetsvoornemens wor den „van harte" ondersteund door PvdA-fractieleider Wölt- gens. Ook Brinkman, die dins dag aandrong op strengere re gels bij gezinshereniging, zei zich in hoofdlijnen in het plan te kunnen vinden. Regering wil plan-Simons toch bijstellen Het kabinet is bereid het plan- Simons. de stelselherziening in de gezondheidszorg, verder bij te stellen. Premier Lubbers heeft dit gisteren gezegd in de Tweede Kamer. Aanpassingen moeten echter „weloverwogen" zijn en de totale stelselherzie ning niet blokkeren. Met zijn opmerkingen komt Lubbers tegemoet aan het CDA. Dit voorjaar kwam het kabinet al met een bijstelling van het plan-Simons. De grootste rege ringspartij wilde daar echter niet mee akkoord gaan. Het CDA wilde de mogelijkheid tot verdergaande wijzigingen open houden. Dit tot grote woede van staatssecretaris Simons (J^dA. volksgezondheid). Hij dreigde met aftreden als zijn plan op nieuw zou worden gewijzigd. Hij eiste ook in september dui delijkheid van het CDA. Het CDA wil kijken of de ge wenste basisverzekering ge zondheidszorg minder omvat tend kan worden. Daarnaast wil men een verplicht eigen risico invoeren. Lubbers sprak over ei gen bijdragen en het aanbieden van een vrijwillig eigen risico. Hij maakte ook een opening bij de invoering van een vermo genstoets voor de hoogte van de eigen bijdrage in verpleeg- en verzorgingshuizen. De Kamer is daar tegen. Lubbers gaf aan 'in' te zijn voor wijzigingen van de plannen. ■l-amsterdam gpd In Hoorn zijn dinsdag vijf ge detineerden in vrijheid gesteld, nadat het personeel van de ge vangenis op het Oostereiland weigerde de 'deur* open te doen. Doordat de auto met de gevangenen in een file terecht was gekomen, arriveerde het gezelschap te laat De irritatie over de weigering de gevange nen toe te laten werd zo groot, dat werd besloten de vijf ter plaatse te laten gaan. De arrestanten zouden op het onlangs opnieuw in ge bruik genomen Oostereiland in Hoorn een zogenoemde ver vangende hechtenis uitzitten. De auto met de vijf gevange nen vertrok om 15 uur uit Am sterdam, maar kwam bij de Coentunnel in een file van ze ven kilometer lengte terecht. De wachtcommandant in Amsterdam werd hiervan in kennis gesteld. Hij belde met Hoorn. Om 16.40 uur arriveer de de wagen bij het Oosterei land, waar de vrouw die de in sluitingen regelt al met haar fiets op de brug stond. Ze meldde dat het niet meer mo gelijk was de gedetineerden op te nemen, omdat de inrichting gesloten was. Het hoofd van de parketpoli tie werd geraadpleegd. Hij raadde aan nogmaals een ver zoek tot opname te doen. Dit werd genegeerd. „Toen werd besloten de deur van de cellen- wagen open te zetten", zegt H. Dalmolen van de parketpolitie. „Kennelijk zijn de inrichtingen zo autonoom in het vaststellen van de huisregels dat dit soort zaken kunnen." Volgens Dalmolen is het nog niet eerder voorgekomen dat gevangenen werden vrijgela ten, hoewel er wel eerder pro blemen waren met de ope ningstijden. „We hebben het niet op een confrontatie aan willen laten komen, maar dit moest een keer gebeuren", al dus Dalmolen. „En als er weer op deze manier wordt gerea geerd, zetten we de deur van de wagen opnieuw open. Een strafinrichting heeft ook nog zoiets als een opnameplicht." den haag gpd Geen enkele, zichzelf respecte rende samenleving mag discri minatie toestaan. Minister Da- les (binnenlandse zaken) hoopt dan ook dat de door de Bijlmer ramp veroorzaakte verbroede ring tussen witte en gekleurde Nederlanders blijvend mag zijn. „Gebleken is dat we in dit land met elkaar kunnen rouwen. Ik hoop oprecht dat we ook met elkaar het leven van alledag kunnen gaan delen." Dales zei dit gistermiddag bij de ondertekening en aanbie ding van de algemene verkla ring tegen rassendiscriminatie in de Tweede Kamer. Naast tal van maatschappelijke organisa ties heeft bijna de voltallige Ka mer de verklaring ondertekend. De verklaring bindt de onderte kenaars aan een actieve bestrij ding van vooroordelen en dis criminatie. Discriminatie is volgens Dales niet alleen ..onbeschaafd en on verstandig maar „op de lange termijn zelfs schadelijk". Discri minatie blokkeert een volledige inzet van alle beschikbare krachten in ons land. De vier maal zo hoge werkloosheid on der etnische minderheden is volgens de minister „niet alleen veroorzaakt door een achter stand in schoolopleiding". Dales waarschuwde voor „in cidenten". ..Elke aanslag, elke mishandeling en elk spandoek of elke discriminerende slogan is er één te veel." Maar ook de „sluimerende halfhartigheid" is Minister Dales. foto de minister een gruwel. „Er is aan de borreltafel en in de kan tines vaak wel erg veel begrip voor discriminerende uitlatin gen en gedragingen." De minister deelde aan de parlementariërs affiches uit waarop de verklaring staat. „Ik spreek de hoop en verwachting uit dat de verklaring de komen de tijd op heel veel plaatsen in ons land te zien zal zijn en de aandacht zal krijgen die zij ver dient". aldus Dales. Kamervoor zitter i toetman i<tolde luet kabi netsinitiatief en noemde dat nu al geslaagd, vooral omdat de verklaring niet „vrijblijvend" is. maar verplicht tut ai 11

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3