Brussel in het oog van de storm Mata Hari na 75 jaar nog steeds mysterie 'Ieren en Italianen zijn de seksisten van Europa' Kanumaru ging zelfs voor tolerante Japanners te ver Feiten Meningen DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 2 HAARLEM JOLAN DA C „Een gewelfde buiken kinderlijke borsten. Haar bijna perfecte lichaam met schouders die rondden en wat dropen. Wat tenger voor een Venus misschien. Maar een lieve hals en een hoofdje om mee te nemen en op te zetten." Met dit citaat van cabaretier Koos Speenhoff wa ren een heleboel invloedrijke mannen het eens. Duitsland, Frankrijk en Rusland vochten om haar gunsten. Maar de dame in kwestie 'verleidde' het noodlot een keer te veel. In de vroege ochtend van 15 oktober 1917 maakte een Frans vuurpeloton in de Parijse buitenwijk Vincennes een einde aan het turbulente leven van Margaretha Geertruida (Greetje) Zelle. Daarmee ver wierf deze van oorsprong Friese femme fatale, beter bekend onder de exotische naam Mata Hari, de bekendheid waar zij tijdens haar leven zo onvermoeibaar en onverzettelijk naar streefde. Zelfs nu nog, 75 jaar na haar dood, wordt de persoon Mata Hari Maleis voor oog van de dag oftewel de zon omgeven door geheimzinnigheid. Was zij een mee dogenloze intrigante of een naïef danse resje wier zucht naar avontuur en rijk dom haar uiteindelijk noodlottig werd? De films en boeken die over haar zijn uit gebracht, brengen daar nauwelijks enige duidelijkheid in. Wel staat vast dat zij tij dens de Eerste Wereldoorlog voor zowel de Duitsers als de Fransen spioneerde. Eigenzinnig Greetje Zelle werd in 1876 in Leeuwarden geboren. Het meisje dat later menig hoogwaardigheidsbekleder het hoofd op hol zou brengen, wist door haar eigenzin nige houding al vroeg de aandacht op zich te vestigen. Ze stond graag in het middelpunt van de belangstelling en had een zwak voor mannen in uniform. Op 16-jarige leeftijd werd zij van de Leid- se kweekschool gestuurd na een verhou ding met de directeur. Een jaar later trouwde zij met een KNIL-officier en ver trok met hem en hun zoontje naar Ne derlands-Indië. Daar kwam zij in aanra king met de oosterse dansen v later in Europa furore maakte. In 1904 trad de inmiddels gescheiden Greetje onder de naam Mata Hari voor het eerst op in Parijs. Haar sensuele uit straling en oosterse mystiek sloegen in als een bom. Invloedrijke mannen vlogen op haar af als een zwerm wespen op een pot stroop. Netwerk Mata Hari ging gretig in op de avances van de kapitaalkrachtige diplomaten, ho ge legerofficieren, staatslieden en aristo craten. In een mum van tijd had zij een heel netwerk van invloedrijke bewonde raars om zich heen verzameld. Voor sommige heren betekende de vrij age met Mata Hari het einde van hun carrière. De Franse bankier Rousseau bij voorbeeld werd failliet verklaard nadat hij samen met zijn maitresse in anderhalf jaar er een half miljoen gulden doorheen had gejaagd. Zeker voor die tijd was dat een exorbitant hoog bedrag. Haar relaties droegen in aanzienlijke ma te bij tot de mythevorming rond haar persoon. Maar ook Mata Hari zelf liet zich wat dat betreft niet onbetuigd. Ze loog dat het een aard had. Het ene mo ment beweerde ze dat ze was geboren in de jungle van Java en daar de dansen van de wilde stammen had geleerd. Het an dere moment verkondigde ze zonder blikken of blozen dat haar wieg in Wies- baden had gestaan. Vanwege haar intieme contacten met hoogwaardigheidsbekleders, die zich nogal eens tussen de lakens lieten verlei den tot het vrijgeven van staatsgeheimen, was Mata Hari bij uitstek geschikt als spionne. De Duitsers hadden dat als eer ste door en deden haar een lucratief voorstel. Mata Hari nam het aanbod aan. Ten dele om de spanning en gedeeltelijk uit winstbejag. Verdoezelen Of ze daadwerkelijk gevoelige informatie aan de Duitsers heeft doorgespeeld is on duidelijk, maar in ieder geval had ze alle schijn tegen. Ondanks de waarschuwing van de Britten, die inmiddels op de hoog te waren van Mata Hari's banden met de Duitsers, werd de danseres ook door de Franse spionagedienst ingelijfd. Het aan bod om voor de Russen te spioneren liep op niets uit omdat Mata Hari daarvoor een te groot bedrag vroeg. Ladoux, destijds chef van de Franse con- tra-spionage, belandde in een lastig par ket toen algemeen bekend werd dat hij in zee was gegaan met een vrouw die al voor de Duitsers spioneerde. Om zijn fa len te verdoezelen, beval hij haar arresta tie, hoewel hij van haar waardevoller ma teriaal kreeg dan de Duitsers. Het sprookje was uit. Van de ene op de andere dag zat de Friezin niet meer in sjieke, decadent luxe hotelkamers maar in vochtige, smerige gevangeniscellen. Het proces was wegens de zwakke be wijsvoering een farce; het vonnis ondub belzinnig: schuldig aan verraad en het verstrekken van inlichtingen aan de vij and. De eenzame gang naar het vuur peloton was onvermijdelijk. Subsidiariteit centraal in Birmingham „Wat? Bemoeien ze zich nu ook al met onze jenever?" Een vooraanstaand Nederlands Kamerlid schaarde zich onlangs in de lange rij klagers over Europese regeldrift. Deinsde 'Brussel' dan voor niets meer terug, vroeg hij een bevriend Euro-ambtenaar? Het antwoord was ont nuchterend. Het initiatief om een wettelijk alcoholper centage vast te stellen voor sterke dranken als jenever was niet van 'Brussel' uitgegaan. Het was gebeurd op verzoek van Nederlandse producenten, die zich bedreigd voelden door een slappere Belgische versie. Europa een luchtkasteel wordt op ongrijpbare hoogte, boven de hoofden van iedereen. Maar na aanvankelijk enthousiasme, groeit in de twaalf hoofdsteden weer de scepcis over het won dermiddel. Bij de uitwerking van de belofte zijn prompt grote meningsverschillen ontstaan, omdat nationale regeringen en Brussel er een methode in blij ken te hebben gevonden een al langer sluimerende machts strijd uit te vechten. Pluimvee Een groot deel van het conflict ligt op het werkterrein van di plomaten, juristen en procedu re-kenners. Zij kunnen uren be geesterd vergaderen over de vraag of bij de behandeling van een voorstel in het begin moet worden nagegaan of de EG zich wel met het aanpalende onder werp moet bemoeien, of dat die discussie permanent kan wor den gevoerd. Minder uitgesproken maar we zenlijker, is dat de twaalf landen elk wat anders uit Brussel ver wachten. De EG mag dan de re putatie van zondebok hebben opgebouwd, Brussel handelde maar al te vaak op verzoek van de EG-landen zelf. Wankele Bel gische en Italiaanse kabinetten verdedigden bezuinigingen met een beroep op Brussel. De twaalf hoofdsteden eisten, on der druk van hun bedrijfsleven of een krachtige lobby, maar al te vaak maatregelen om hun nationale industrieën te be schermen tegen oneerlijke con currentie uit andere Europese landen. Zo drong Frankrijk vorig jaar i op een voorschrift peter de vries correspondenten Het incident typeert de storm die binnen de Europese Ge meenschap is opgestoken na de referenda over 'Maastricht' in Denemarken en Frankrijk. Brussel krijgt opeens de schuld van alles wat fout gaat. Of het nu gaat om jenever, de heftig omstreden landbouwpolitiek, het wereldhandelsoverleg of de BTW op schoenreparaties, de Europese Commissie heeft het gedaan. Het is een direct gevolg van de angst dat het ideaal van politieke en monetaire samen werking ontaardt in een onge controleerde 'superstaat'. De storm zal morgen op de cri- sistop van de EG in Birming ham orkaankracht bereiken. De bijeenkomst werd door premier Major bijeengeroepen nadat het Britse pond door de valuta markten was gedegradeerd, en nadat de Fransen slechts schoorvoetend 'oui' hadden ge zegd tegen 'Maastricht'. Een re medie tegen die monetaire en politieke crises is nog allerminst v< orhanden. Het belangrijkste doel van de bijeenkomst is te voorkomen dat in de tussentijd het publiek het vertrouwen in de Europese politiek helemaal verliest. De elf regeringsleiders en het Franse staatshoofd zul len dat doen door gezamenlijk de lof te zingen van de 'subsi diariteit'. Dat nieuwste Brusselse code woord houdt in dat de EG zich niet meer bemoeit met zaken die beter kunnen worden over gelaten aan nationale regerin gen. Het klinkt fraai, omdat lijkt te worden voorkomen dat Voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie (op de foto tijdens zijn toespraak in het Europese Par lement) heeft een tijdlang de rol van zondebok kunnen verdragen voor alles wat er op de EG was aan te mer ken. Gisteren maakte de getergde voorzitter een eind aan de openbare boetedoening door erop te wijzen dat de kritiek niet alleen op de Europese Commissie moet worden gericht. Hij laakte vooral het nationale egoïsme van de raad van ministers en de bureaucratie. foto ap zou worden vastgelegd op wel ke hoogte van de kippepoot een pluimveeslachter het mes moest zetten. Groot-Brittannië wilde niet alleen bij EG-wet be palen hoeveel licht, lucht en ruimte een dier bij vervoer zou moeten hebben. Zelfs de dikte van het plankier in veewagens wilde Londen door de EG laten regelen. De Europese Commissie be dankte in deze twee gevallen feestelijk voor de eer. Van de 535 voorstellen, die het in het jaar 1991 wél haalden, had bijna 65 procent te maken met de tenuitvoerlegging van bestaan de internationale of EG-afspra- ken, en kwam acht procent uit de koker van de verzamelde mi nisters. De Commissie zelf te kende voor slechts zes procent van de voorstellen. Het zijn die cijfers die Brusselse Eurocraten sterken in hun over tuiging dat de regeringen bezig zijn 'zichzelf in de voet te schie ten'. Met enige tevredenheid constateren ze dat de nationale regeringen wel een vinger a de pols willen houden, maar desondanks ieder voor zich tel kens Brussel te hulp roepen. De arme zuidelijke EG-lidsta- ten, die hopen op geld van de EG bij het opkrikken van hun economie, hebben een vrij ruim idee van de Brusselse plichten. De kleine landen, die niet in staat zijn nog langer op eigen houtje bijvoorbeeld grote tech nologie-programma's te beta len, kijken anders tegen Brussel aan dan de grote. Machtsgreep Maar het belangrijkste is dat vrijwel alle kleine landen, onder aanvoering van Denemarken, Nederland, België en Luxem burg, vrezen dat achter de schermen een regelrechte machtsgreep wordt voorbereid door Parijs, Londen en Bonn. In de Commissie hebben de kleine landen verhoudingsgewijs meer te vertellen dan in de Europese ministerraad, waar de stem van de grote landen zwaarder telt. Dat willen de kleintjes graag zo houdei In Den Haag wordt verwacht dat de belangen van de kleine landen zullen ondersneeuwen als de Commissie eerst met elk voorstel alle hoofdsteden af moet om te vragen of het de re geringen wel belieft. En dat mag niet gebeuren: „De machts- evenwichten binnen de EG mo gen niet veranderen", zei minis ter Van den Broek vorige week. De Europese burger ondertus sen zal, erkende minister Kok dit weekeinde, 'niet koud of warm worden' van de subsidia riteit. „Het is wel van belang dat de burger weet waar de beslui ten vallen." Maar invloed op die besluiten? De machtsstrijd tus sen regeringen en Commissie die achter het nieuwe Eurojar gon schuil gaat, leidt er niet toe dat die burger - via nationaal of Europees Parlement - meer in de melk te brokkelen krijgt. „Subsidiariteit is natuurlijk wel wat anders dan democratie", merkte een EG-diplomaat één dezer dagen Fijntjes op. gen. Het klinkt traai, omdat zo zo drong hrannrijK vorig jaar constateren ze uai ue iiauunaie uai wmen uc- Mcimjcsgic»uK/.u lijkt te worden voorkomen dat aan op een voorschrift waarin regeringen wel een vinger aan houden. londen martin whitfield best uit de bus in Denemarken en Groot- in vrouwen schoot tussen 1975 en 1987 veel karweien zijn de EG-mannen Rrittannië omhooe van 70 naar 86 procent, dat van veel moeite. In de hele EG vindt zi De leren en de Italianen zijn de seksisten van Europa, zo blijkt uit een EG-onder- zoek dal op 8 oktober werd gepubli ceerd. Net iets meer dan de nelft van de li-n 'i i u i 'i zoekers van de Europese Commissie ondervraagde mannen in beide landen zegt minder vertrouwen te hebben in werkende vrouwen dan in werkende mannen. De Denen en de Ne derlanders zijn daarentegen de grootste gelijkheidspredikers. Ook de Fransen hebben, in vergelijking tot eerdere on derzoeken, steeds minder vooroordelen. Ze liggen nu zelfs voor op de Britten. De traditionele visie van de man als broodwinner en de vrouw die voor het huishouden zorgt doet het meest op gang in Luxemburg, Duitsland en Ier land. Een gelijkwaardiger benadering van het gezinsleven waarbij mannen en vrouwen allebei een baan hebben en de huishoudelijke taken delen, komt het best uit de bus in Denemarken en Groot- Brittannië. Kathleen Kiernan, onderzoeksleidster van het Britse studiecentrum voor ge zinsbeleid, zegt dat er de laatste vijftien jaar vooruitgang is geboekt naar meer gelijkheid, maar dat de vooruitzichten op gedeelde huishoudelijke verantwoor delijkheden nog magertjes zijn. „Ik ben denk niet dat dit voor het jaar 2000 ge realiseerd zal zijn." Stereotypen Vrouwen zijn actiever geworden als ar beidskracht in alle Europese landen, waarbij in Denemarken en Groot-Brit tannië in verhouding het grootste aantal vrouwen een baan heeft. Mensen maken" steeds minder gebruik van stereotypen en een groeiend aantal mensen zegt evenveel vertrouwen te hebben in man nen en vrouwen die hetzelfde werk doen. Het vertrouwen van de Deense mannen vrouwen schoot tussen 1975 en 1987 omhoog van 70 naar 86 procent, dat de Britten van 53 naar 75 procent en dat van de Italianen van 38 naar 59 procent. Maar het onderzoek benadrukt het feit dat veel mannen nog steeds menen dat veel banen beter door mannen kunnen worden uitgevoerd. In de twaalf EG-lid staten heeft slechts 64 procent evenveel vertrouwen in vrouwen als in mannen bij de uitoefening van beroepen als bus- of treinbestuurder, chirurg, advocaat of parlementslid. „Er bestaat weinig variatie bij de ant woorden met betrekking tot verschillen de beroepen. Dit wekt het vermoeden dat het niet om specifieke beroepen gaat, maar meer om de algemene positie van de vrouw in de samenleving", aldus Kieman. Afwassen Taakverdeling binnen het huishouden wordt steeds meer geaccepteerd, maar tokyo elbricht fennema correspondent Toen Shin Kanemaru, één van Japans meest corrupte politici, gisteren zijn aftreden aankon digde. onderbraken de Japanse tv-stations hun samurai-series om het grote nieuws te bren gen. 'De steunpilaar van de re geringspartij LDP' werd Kane maru wel genoemd, en hoe waar die omschrijving is, bleek gistermiddag. Nu met het ver trek van de leider de machtsver houdingen binnen de LDP be ginnen te schuiven, zijn tiental len partijleden druk aan het lobbyen en manoeuvreren om een plekje te veroveren in het vacuüm dat Kanemaru achter laat. Een andere toepasselijke bij naam voor de grijze eminentie in de LDP is 'Don Kanemaru'. Onverstoorbaar deelde hij vanachter de schermen de la kens uit. Terwijl verscheidene LDP-politici de afgelopen jaren door schandalen zijn geveld, wist Kanemaru altijd buiten schot te blijven. Even leek het erop dat de 'Don' echt onaantastbaar was. Toen bekend werd dat hij zeven mil joen gulden in illegale donaties had gekregen van een vervoers bedrijf, verdween hij ruim een maand van het toneel om de storm te laten overwaaien. Ver volgens betaalde hij de boete, een lachwekkende 2600 gulden, en maakte aanstalten om zijn activiteiten als parlementslid te hervatten. Dit ging echter zelfs het Japanse publiek, dat heel wat onrechtmatigheden van zijn politici tolereert, te ver. De druppel die de emmer deed overlopen waren onthullingen over Kanemaru's connecties met de Japanse onderwereld, de 'yakuza'. Boetedoening De Japanse premier Miyazawa, heeft zich opvallend afzijdig ge houden te midden van alle be roering over de handel en wan del van de 'Don'. Miyazawa, die meer over bestuurlijk talent be schikt dan over politieke in stincten, leunde zwaar op Kane maru om partijleden achter zijn plannen te krijgen. Een belang rijke vraag is hoeveel steun Miyazawa krijgt van zijn partij genoten zonder de bemiddeling van Kanemaru. Maar eerst moet een dringender kwestie worden opgelost bin nen de LDP, namelijk wie Kane maru gaat opvolgen als leider van de Keisekai', de grootste kliek van politici binnen de LDP. Minister van buitenlandse zaken Watanabe en premier Miyazawa leiden elk twee ande re grote klieken.De 'Keisekai', veruit de machtigste groepering binnen de LDP, is oorspronke lijk in het leven geroepen door oud premier Tanaka. Zijn aftre den in 1972 wegens zijn betrok kenheid bij het Lockheed-om- kopingsschandaal heeft hem er niet van weerhouden nog een tiental jaar van achter de scher men de politiek te domineren door zijn vazallen te leiden. Oud-premier Takeshita bleek een waardig opvolger voor Ta naka als leider van de 'Keisekai'. In 1989 moest toenmalig pre mier Takeshita namelijk aftre den omdat hij tot over zijn oren betrokken was bij het Recruit- schandaal. De macht van de 'Keisekai'is zijn grote ledental. Het is er alle leden dan ook veel aan gelegen om de factie intact te laten. Te gelijkertijd zijn er teveel ambi tieuze kandidaten die Kane maru op willen volgen. Er is nu een ordinaire machts strijd uitgebroken die in intrige en inzet doet denken aan de strijd in een maffia-organisatie over de opvolging van de 'Don'. De jongere garde probeert de gelegenheid aan te grijpen om, bij wijze van grote schoon maakactie, ook meteen van Takeshita zelf af te raken. Voor de oudere generatie is zo'n rigo- reuze aanpak echter veel te be- dreigend.Zo is het vertrek van 'de steunpilaar van de LDP' in de eerste plaats van invloed voor de politici van de LDP. De Japanse kiezers hebben nu één corrupte regeerder minder. Verontwaardiging over klasse - justitie suddert echter nog voort. Dat het openbaar minis terie Kanemaru voor 2600 gul den boete laat gaan, in plaats van de onderste steen boven te halen over zijn banden met de onderwereld, heeft erg veel kri tiek opgeroepen. Bij wijze van boetedoening zal het Japanse parlement haar herfstzitting wijden aan het veranderen van het politieke systeem om zulk soort smeergeldsschandalen de wereld uit te helpen. Maar iedereen weet dat een ho gere boete voor het aannemen van illegale donaties het pro bleem niet zal oplossen, zolang vriendjëspolitiek de doorslagge vende factor is om mee te tellen in de Japanse politiek. En om machtige vriendschappen te onderhouden, is nu eenmaal geld nodig, veel geld. WIM STEVENHAGEN ££l/VUK/AllT£ir IN ZiemiHUJZejO veel karweien zijn de EG-mannen nog te veel moeite. In de hele EG vindt zestig procent van de mannen dat ze het win kelen wel op zich kunnen nemen. Veer tig procent wil zich aan het afwassen kwijten, terwijl dertig procent meer ver antwoordelijkheid wil nemen voor het naar school brengen van de kinderen. Koken, schoonmaken en de kinderen aankleden zijn nog bijzonder onpopu lair. Maar ook hier springen de Deense en Nederlandse mannen er in positieve zin uit. Een op de twee wil dit soort plichten op zich nemen, tegen een op de vijf Spanjaarden. Volgens Kieman wordt „de druk op mannen om een evenredig deel van het huishouden op zich te nemen misschien groter", maar kan „de snelheid waarmee deze veranderingen plaatsvinden tot op heden het best worden beschreven als kalmpjes". VTRTMJNC.MONIQUE EGGFRMONT

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2