Weer kater Oranje Belgen zijn al aardig op weg na zege op rivaal Van Basten weet het nu niet meer Sport Blue Jays in finale tegen Atlanta Braves Noren houden stand DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 B ATLANTA Reuter Atlanta Braves heeft voor het tweede opeenvolgende jaar de finale bereikt van de Ameri kaanse honkbalcompetitie. In de zevende en laatste wedstrijd van de playoff in de National League werd Pittsburgh Pirates met 3-2 verslagen, waarmee de eindstand op 4-3 kwam. Atlanta speelt in de World Se ries tegen Toronto Blue Jays, dat eerder ten koste van Oakland Athletics (9-2 en eindstand 4-2) de eindstrijd haalde. Zaterdag beginnen de World Series De beslissende zege van Atlanta kwam op sensationele wijze tot stand. De thuisploeg dwong de drie punten af in de negende in ning. De laatste twee punten werden veroverd met twee man uit. De honkslag van pinchhitter Francisco Cabrera, die dit sei zoen debuteert op het hoogste niveau, gaf de doorslag. Justice maakte gelijk, waarna de door gaans langzame Bream met een wanhoopspoging de zege veilig stelde. De bejubelde honkloper kon nog net de handschoen van catcher Mike LaValliere ontwij ken. Fax voor Voller Dresden Rudi Voller is gisteravond bij zijn afscheidswedstrijd van het Duitse team tegen Mexico overladen met cadeau's. De geschenken van de Duitse bond en de spelersgroep hadden alle een symbolische betekenis. Het duurste cadeau was een tele foon met fax-apparaat. „Om in contact met de spelers te blij ven", luidde de verklaring. Voller wil tot medio 1994 actief blij ven op topniveau. Daarna ambieert hij een functie als manager in de voetbalwereld. De spits nam in stijl afscheid. Hij maakte in de wedstrijd tegen Mexico (1-1) zijn 44e doelpunt voor Der Mannschafft. In de 67e minuut kreeg hij de applauswissel van bondscoach Vogts. Het duel in Dresden werd bijgewoond door 28.000 toeschouwers, die 'Der Rudi' een staande ovatie gaven. Napoli: transfer Maradona ongeldig napels De Italiaanse club Napoli, die eind vorige maand na in terventie van de wereldvoetbalbond (FIFA) instemde met een overgang van Diego Maradona naar het Spaanse Sevilla, wil ont binding van de overeenkomst. De Italianen vinden dat de trans fer ongeldig is omdat de Spanjaarden het eerste deel, drie mil joen dollar, van de overeengekomen transfersom nog niet heb ben betaald. Ook is de afgesproken bankgarantie voor het reste rende bedrag nog niet afgegeven. Het bestuur van Napoli heeft zich inmiddels in verbinding gesteld met de Italiaanse voetbal bond, die op zijn beurt contact heeft opgenomen met de Spaan se bond en de FIFA. Boze vader doodt voetbalcoach zoon Tokyo Een boze vader heeft in de Japanse plaats Kokubunjicho de coach van het voetbalteam van zijn zoon doodgestoken. De vader, Shuzo Kunikoshi, was in rgzemij ontstoken over het feit dat zijn zoon na drie jaar buiten de ploeg was gelaten. Hij zocht de coach, Yasuhiro Kajihara, op bij diens huis en bracht hem met een mes dodelijke verwondingen in nek en borst toe. De politie, gewaarschuwd door de echtgenote van de coach, trof Kunikoshi met het mes nog in de hand naast het ontzielde li chaam aan. londen anp Engeland heeft gisteravond een einde gemaakt aan de zegereeks van Noorwegen, de koploper in de 'Nederlandse' groep 2 van de kwalificatiestrijd voor hét eind- toemooi om de wereldtitel. De Britse ploeg kwam op Wembley in de eerste wedstrijd op 1-1 uit. Beide doelpunten in de boei ende krachtmeting vielen na de rust. Platt gaf Engeland in de 55ste minuut een voorsprong. Met een fraaie volley voorkwam Rekdal een kwartier voor de tijd de eerste nederlaag voor Noor wegen in de vierde groepswed strijd. De Noor opende vorige maand uit een strafschop de score in het gewonnen duel te gen Nederland (2-1). Meest opvallende speler in de opstelling van Engeland was Paul Gascoigne. De kleurrijke middenvelder maakte zijn ren tree op het veld, waar hij ruim anderhalf jaar geleden tijdens de Engelse bekerfinale een zwa re knieblessure opliep. Pas eind vorige maand werd 'Gazza' bij zijn nieuwe club Lazio Roma in de A-selectie opgenomen. Gascoigne speelde voor de in terland op Wembley slechts een drietal wedstrijden, die hij geen van alle voltooide. Tegen de Noren maakte hij wel de negen tig minuten vol en liep hij tegen een gele kaart op. Onder leiding van de herbo ren vedette bouwde Engeland in de eerste helft aan een groot offensief. De ploeg van de ge plaagde bondscoach dwong ve le kansen af, maar de aanvallers Platt, Wright en Shearer waren bij het afronden niet scherp ge noeg. Het in het nauw gedreven Noorwegen kon slechts gokken op de counter. De Engelse de fensie speelde echter goed en geconcentreerd. Verder dan een tweetal afstandschoten, in het zijnet en in de handen van doelman Woods, kwamen de afgeblufte Noren niet. Ook in de tweede helft bleef Engeland de betere ploeg. Het offensief hield aan, maar na de treffer van Platt viel de produk- tie opnieuw stil. Tegen de veld- verhouding in kwam Noorwe gen dankzij een helder moment bij Rekdal op gelijke hoogte. In de slotfase ging Engeland nog wel op jacht naar de overwin ning, maar de aanvallers lieten het op pijnlijke wijze afweten. Voor Noorwegen was de zwaar bevochten remise het beste re sultaat op Wembley in de histo- De op één na beo te manier om kennio te maken met Miele keukeno. Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar. Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons. als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11 tel. 071 - 149859 Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen Denneweg/hoek Hooistraat 2. tel. 070- 3646154 Kozminski profiteert van de blunder van Stanley Menzo, die enkele seconden eerder de bal van de borst liet springen. Geheel links weet Wim Jonk al hoe laat het is. foto anp Er zijn nog acht wedstrijden te spelen, desondanks hangt het WK-lot van het Nederlands elftal nu al aan een zijden draad. Na het blamerende verlies (2-1) van drie weken geleden tegen Noorwegen en het ontgoochelende resul taat van gisteravond tegen Polen (2-2) zal kwalificatie een heidens karwei worden. Op 16 december in Izmir kan Oranje zich tegen Turkije al geen puntverlies meer ver oorloven. ROTTERDAM ALBERT CEESING GPD-VERSLAGGEVER De optimisten onder het danig geslonken legioen zien dat alle maal iets anders en grijpen te rug naar de kwalificatiereeks voor het WK '86 in Mexico. Oranje begon toen met twee nederlagen op rij (Hongarije thuis, Oostenrijk uit) en sleepte er uiteindelijk nog een twee kamp uit tegen België. „We zul len uit de resterende wedstrij den zestien punten moeten ha len, dan hebben we nog een kans", overdreef Dick Advocaat bewust. De bondscoach toonde zich duidelijk ontevreden over het resultaat, de ijver en daden drang die het Nederlands elftal aan de dag had gelegd, vergoed de voor hem veel. „Deze spelers hebben laten zien dat ze nog niet volgevreten zijn. Ze hebben het publiek getoond dat ze nog graag voor het Nederlands elftal willen spelen". Dat gold dan vooral voor het eerste deel van de tweede helft toen de ploeg zich in positieve onderscheidde, maar andermaal vergat te sco ren. Net als voor de rust Blunder Hoe anders zou het zijn gegaan als Van Basten en Bergkamp wel hadden gedaan waarop zij bij Milan en Ajax het patent hebben. Nu was een blunder van Menzo er de oorzaak van dat Oranje halverwege de eerste helft volledig op hol sloeg en er bijna van het ene moment op het andere sprake was van een volstrekte anarchie. Dat had niet alleen Menzo op z'n gewe ten. De doelman van Ajax liet eerst de bal van de borst stuiten bij een schot van Kosecki, waar na Kozminski simpel kon sco ren, vervolgens stond Rijkaard te dromen bij de rake kopbal van Kowalczyk. Tot verbijstering van het schaarse publiek (14.000 toe schouwers) stond Oranje ineens met 2-0 achter. Koeman voor kwam met een redding op de lijn dat de Polen naar 3-0 uitlie pen. Het Nederlands elftal kraakte in z'n voegen. De wis selwerking op links tussen de butant Numan en de verras send verkozen Witschge deugde van geen kant, op rechts voelde Van Vossen zich als een gekooi de vogel. De Zeeuw, aan de ploeg toe gevoegd als onruststoker en bliksemafleider voor Van Bas ten, werd dusdanig beknot in zijn vrijheid dat zijn sterke pun ten totaal niet uit de verf kwa men. Tot de bondscoach vijf minuten voor rust besloot de tactiek te wijzigen. Numan, be slist niet de minste Oranje- zoon, werd daar de dupe van. De PSV'er moest zijn plaats af staan aan Vanenburg, Van Vos sen kreeg vervolgens de rol die bij hem past. Dat bewees de spits van An- derlecht tot twee keer toe. Na dat Van Basten en Bergkamp de ene fraaie kans na de andere om zeep hadden geholpen, be wees Peter van Vossen op slag van rust zijn koelbloedigheid. Uit een dieptepass van Jonk, de zoveelste van de uitblinkende Ajacied, sprintte Van Vossen de diepte in. Van Basten smeekte om de bal, maar Van Vossen was het geklungel kennelijk beu en joeg het speeltuig zelf maar langs de onzekere doelman Ba- ko. Vier minuten na de hervat ting was hij er als de kippen bij toen Bako de bal uit een schot van Bergkamp niet onder con trole kreeg (2-2). Smolarek De overwinning leek binnen handbereik en zou ook meer dan verdiend zijn geweest. De lekkende Poolse defensie snakte naar adem, maar bondscoach Andrzej Strejlau zag tot z'n gro te opluchting dat het vizier bij het duo Van Basten-Bergkamp niet op scherp stond. Dat brak Oranje in de slotminuten nog bijna lelijk op toen invaller Smolarek ineens oog in oog stond met Menzo. De sluitpost van Ajax herstelde zijn eerdere fout, maar mag er na gister avond niet meer al te zeker van zijn dat hij ook in Izmir tussen de palen staat. ROTTERDAM» JAN GPD-VERSLAGGEVER Marco van Basten heeft er een hard hoofd in dat Nederland in 1994 meedanst op het WK- bal in Amerika. „We hebben de kwalificatie al voor een groot gedeelte verspeeld. Als je na twee wedstrijden nog maar één punt hebt, sta je er slecht voor", stelde de aanvoerder van Oranje mismoedig vast. Dat Engeland en Noorwegen op Wembley met 1-1 afsloten kon het numeur van de Utrechter niet opfleuren. „Dat zegt mij niks. Ik heb met Ne derland te maken. En Neder land-Polen eindigde in 2-2...en dat is geen goede uitslag." De uitverkorenen van Dick Advocaat hebben er volgens Van Basten alles aan gedaan om met een klinkend resultaat de opstekende kritiek de kop in te drukken. „Wij hebben de zaken vooraf goed doorge sproken en ik vind ook dat we goed gevoetbald hebben. Maar wat je vooraf niet kunt doen is bespreken wie de bal len erin schiet. Dat zullen de spelers zelf moeten doen. En dat hebben we verzuimd. Ja natuurlijk moet ik mezelf dat verwijt ook maken en dat doe ik ook." Van Basten zegt er geen ver klaring voor te hebben waar om hij in dienst van AC Milan wel aan de lopende band scoort en bij het Nederlands elftal nu al in acht opeenvol gende interlands het net niet kon vinden. „Als ik hem erin probeer te schieten gaat de bal steeds net over, net naast, of de keeper pakt hem... Ik heb dat al een tijdje, maar hoe het komt..? Ik zou het niet weten. Ik word er gek van. Nu ga ik toch weer met een kater naar huis. En niet alleen omdat ik zelf niet heb gescoord, ook omdat het resultaat weer te genviel. Want alles draait om het resultaat." Gek Ronald Koeman omschreef Nederland-Polen als „een van de gekste wedstrijden" die hij ooit heeft gespeeld. „We heb ben van de eerste tot de laatste minuut kansen gecreëerd. On gelooflijk hoeveel we er heb ben gehad. Zoveel kansen krijg je zelden in een interland. Als je dan, ondanks die vele kan sen, met 2-0 achter komt, dan betekent dat een enorme domper. Plaatsing voor het WK wordt nu steeds moeilij ker. Amerika is redelijk ver weg. Maar zolang er een kans is gaan we door. We hebben nog mazzel gehad dat Enge land en Noorwegen gelijk heb ben gespeeld." De kanonnier van Barcelona had lovende woorden voor Wim Jonk. De wisselwerking met de Volendammer was hem uitstekend bevallen. „Ik had hem bij Ajax natuurlijk ook al goede wedstrijden zien spelen, maar ik vond hem vanavond fantastisch," aldus Koeman, die zei te doen te hebben met Stanley Menzo. „Natuurlijk was het eerste doelpunt van Polen zijn fout. Dat weet Stanley ook. En het vervelende voor een keeper is, dat als hij een fout maakt, het bijna altijd een doelpunt is." Stanley Menzo, duidelijk aangeslagen, liet weten bij het openingaoelpunt van de Polen een beoordelingsfout te heb ben gemaakt. „Daardoor moest ik corrigeren en stuitte de bal van mij af. En in tweede instantie gleed ik ook nog uit." Aan de tweede tegentreffer, had hij geen schuld, vond de Ajacied. „Die bal kwam voor bij de tweede paal en werd in gekopt onder de benen van Frank Rijkaard door. Dat er nu door sommigen geroepen wordt om een andere keeper, stoort me niet. Ik ga gewoon mijn eigen gang. Ik voel me ook niet alleen schuldig aan het gelijke spel. De hele selec tie is daar medeschuldig aan." Frustratie Wim Jonk vond dat Oranje tenminste zeven doelpunten had moeten maken. „De jon gens die bij hun club gemak kelijk scoren, Dennis en Mar co, lukten dat vanavond niet, ongelooflijk Ik ben er natuur lijk blij om dat ik zelf lekker heb gespeeld, maar ik houd toch geen goed gevoel aan de ze wedstrijd over. Het is enorm frustrerend als je op zo'n manier gelijkspeelt." Tweevoudig Oranje-schutter Peter van Vossen liet zich in woorden van gelijke strekking uit. „Die doelpunten vind ik leuk voor mezelf," oordeelde de Zeeuwse wervelwind van Anderlecht, „maar ik kan daar nu wel bijdehand over doen, ik schiet er verder niks mee op. We hadden moeten winnen, daar draaide het om. En als we de kansen nou niet gehad hadden. Maar we hadden wel met 10-2 kunnen brussel anp België blijft winnen in groep 4 van de kwalificatieronde voor de wereldtitelstrijd. De ploeg van bondscoach Pol van Himst boekte gisteravond de vierde achtereenvolgende zege. Rivaal Roemenië, dat opende met twee overwinningen, werd in Brussel met 1-0 verslagen. Srnidts maakte in de 27ste mi nuut de kostbare treffer. De schuiver van de verdediger was doelman Stelea te machtig. België, zonder topschutter Emmers, kwam met de kleine overwinning goed weg voor ei gen publiek. Roemenië was ze ker niet de mindere van de thuisploeg, maar de kansen werden niet benut. De impro- duktiviteit aan Roemeense kant was mede de verdienste van doelman Preud'homme, die vooral in de eerste helft enkele knappe reddingen verrichtte. Na de rust zakte het peil van de wedstrijd. Beide ploegen leden veel balverlies en kwamen nau welijks nog in scoringspositie. Wales In de andere groepswedstrijd kwam Wales tegen Cyprus met dezelfde cijfers met de schrik vrij: 1-0. Zes minuten na de rust maakte Hughes in Limassol het beslissende doelpunt. De aan valler van Manchester United had bijna twee jaar niet ge scoord in het nationale team. Met vier punten uit drie duels blijft Wales kansrijk voor het eindtoernooi. Denemarken Denemarken is het scoren ver leerd. De Europese kampioen bleef gisteravond in Kopenha gen voor de derde achtereen volgende keer op 0-0 steken. Na Litouwen en Letland weerstond ook het nog ongeslagen Ierland de schotloze Scandinaviërs, met Heintze (PSV) in de gelederen. De ruim 40.000 toeschouwers zagen in de stromende regen een snelle en felle wedstrijd, waarin kansen niettemin schaars waren. Het befaamde aanvalsduo Povlsen/Laudrup kwam nauwelijks in scoringspo sitie. De strijdbare Ieren waren in aanvallend opzicht evenmin op dreef. De Poolse arbiter Wojcik had een lastige avond. Hij had drie gele kaarten nodig, waarvan twee voor Ierland, om het pitti ge duel in de hand te houden. Met vijf punten uit drie wed strijden heeft de ploeg van bondscoach Charlton goede vooruitzichten op een ticket voor het eindtoernooi. Spanje Spanje moest in de andere groepswedstrijd tegen Noord- Ierland eveneens genoegen ne men met 0-0. Beide ploegen be hielden met dat resultaat de on geslagen status en kwamen op een totaal van vier punten uit drie wedstrijden. Rusland Rusland heeft zijn bestaan als zelfstandige voetbalnatie inge luid met een magere zege op IJsland. In Moskou won de nieuwkomer, de vervanger van de voormalige Sovjetunie en het opgeheven GOS, de eerste WK- kwalificatiewedstrijd met 1-0. Het doelpunt kwam in de 64ste minuut op naam van Sergei Joeran, de aanvaller van Benfi- ca. Het debuut van Rusland werd bijgewoond door 12.000 toeschouwers. Voor IJsland was het in groep 5 de derde neder laag in de vierde wedstrijd. Met vier punten uit twee duels gaat Griekenland aan kop in deze af deling. Italië Italië is gisteren aan een neder laag ontsnapt. In de eerste kwa lificatiewedstrijd voor het WK in groep 1 werden de Italianen in Cagliari bijna verrast door de Zwitsers. Pas in de laatste mi nuut slaagde middenvelder Era- Gheorghe Mihali ruimt op namens Roemenië. Links kijkt de Belg Danny Boffin toe. In het midden Ion Lepescu. nio erin de gelijkmaker te sco ren, 2-2. Zwitserland bleef on geslagen leider in de poule met vijf punten uit drie duels. In Glasgow eindigde het duel tus sen Schotland en Portugal in een doelpuntloos gelijkspel. Frankrijk Frankrijk kreeg in de tweede kwalificatiewedstrijd voor het tomooi om het wereldkam pioenschap vrijwel geen tegen stand van Oostenrijk. Voor ei gen publiek zegevierden de 'Haantjes' moeiteloos met 2-0. De povere formatie van bonds coach Ernst Happel was kans loos. Voor Frankrijk, dat met drie debutanten aantrad, was het de eerste zege in de laatste negen interlands. De eerste overwinning in groep 6, met Zweden als aan voerder, viel veel te klein uit. Liefst vier treffers van Frankrijk werden om uiteenlopende re denen afgekeurd. Topschutter Papin miste een strafschop. De spits van AC Milan schoot ruim over de lat. Binnen drie minuten leidde de thuisploeg in de eenzijdige wedstrijd. Cantona bediende Papin op maat, 1-0. Voor de kleine aanvaller was het zijn FOTO» LP A 23ste doelpunt in het nationale team. Het publiek moest daarna lang wachten op de tweede tref fer, het grote overwicht van FranJcrijk ten spijt. Dertien mi nuten voor tijd besliste Cantona de wedstrijd uit een voorzet van invaller Vanlrua. Bij Oostenrijk speelde Frenk Schinkels de eerste helft mee. Na de hervatting werd hij ver vangen door Ogris.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27