Geest komt nog niet uit de fles Bacillen rukken weer op Onderzoek naar prostaatkanker Ovabloc maakt man onvmchtbaar Wetenschap Helft huisartsen pleegde ooit euthanasie DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 26 'Voorzichtig met anti-biotica' Artsen moeten terughoudend zijn bij het voorschrijven van anti-biotica. Vooral zieken huis-bacteriën zijn daartegen in toenemende mate bestand. Daardoor lopen patiënten een steeds groter risico om infec tieziekten te krijgen. Dit zei prof.dr. D. van der Waaij in zijn afscheidscollege als hoog leraar Medische Microbiologie aan de Groningse universiteit. Volgens hem moet zo goed mogelijk worden onderzocht hoe het immuunsysteem van mensen werkt om aan de hand van die kennis nieuwe medicijnen te maken tegen schadelijke bacteriën. Mensen die langdurig in het ziekenhuis liggen, blijken vaak geïnfec teerd te worden door bacte riën die bij ieder mens voorko men, maar bij gezonden geen infecties veroorzaken. Extra probleem is dat in ziekenhui zen .grote concentraties bacte riën voorkomen. ROTTERDAM In de regio Rotterdam begint volgend jaar een grootscheeps onderzoek naar prostaatkanker. Meer dan 100.000 mannen van 55 tot 75 jaar worden opgeroepen, voor een studie die de EG financieel steunt. Bij een vooronderzoek onder 2.400 mannen reageerden er 830. Zij ondergingen een bloedtest. De opkomst noemt prof. Schroder van het Dijkzigtzieken- huis verheugend. „Alles wat met de genitaliën te maken heeft, bevindt zich bij mannen nog in een taboesfeer. In te genstelling tot vrouwen zijn mannen niet gauw geneigd zich op dit punt bloot te geven", aldus de uroloog. Ongeveer 3 procent bleek een hoog niveau prostaatspeci- fiek antigeen te hebben, iets dat sterk duidt op de aanwezig heid van prostaatkanker. Bij 2,5 procent met een lagere waarde antigeen kwamen ook gezwellen voor. Wanneer prostaatkanker vroegtijdig wordt ontdekt, kan dit vele levens sparen. Meer dan 40 procent van de kwaad aardige gezwellen wordt pas ontdekt als die al zijn uitge zaaid. Tussen de 60 en 65 procent van de patiënten komt pas bij de dokter, als de kanker niet meer is te genezen. Na longkanker veroorzaakt prostaatkanker het hoogste sterftecijfer onder mannen. Jaarlijks overlijden 1.700 man nen aan deze ziekte. Elk jaar duiken 3.500 nieuwe gevallen op. Dit aantal neemt steeds verder toe. Vermoedelijk heeft het te maken met de voedings- en drinkgewoonte. Vooral de consumptie van dierlijk vet zou de oorzaak kunnen zijn. De Amerikaanse uroloog prof.dr. P. Walsh uit Baltimore toonde vorige week in Rotterdam voor 160 urologen een nieuwe operatietechniek bij de behandeling van prostaat kanker. Die maakt het mogelijk dat de patiënt zijn potentie en de volledige controle over het plassen behoudt. NIJMEGEN CEES VELLEKOOP In de jaren zeventig was het een kwestie van even het probleem kanker oplossen. Dan had de medische wetenschap het alle maal in de hand. Doodgaan aan gewone ziekten zoals tuberculo se of tyfus zou een exclusieve plaag voor arme mensen in de Derde Wereld worden, waar over wij ons verder via ontwik kelingshulp en liefdadigheid zouden ontfermen. Het opduiken van het aidsvi- rus was het eerste signaal dat het allemaal niet zo eenvoudig is. Een virus dat niet alleen do delijk is, maar bovendien onge voelig blijkt voor alle bekende geneesmiddelen. En een virus waartegen ook niet snel een af doende medicijn zal worden ge vonden, ondanks de wereldwij de wetenschappelijke inspan ning van top onderzoekers met royale budgetten. Daar blijft het niet bij, is de sombere voorspelling van de Nijmeegse hoogleraar medische microbiologie prof. dr. J.A.A. Hoogkamp-Korstanje. Steeds meer ziekteverwekkers zijn be stand tegen peniciline en de nog modernere antibiotica. Mi cro-organismen blijken veel taaier dan de medici ooit heb ben gedacht. Nog steeds zijn de meeste in- geënte Nederlanders immuun tegen de voornaamste ziekten die vroeger het leven bedreig den, meent Hoogkamp. Daar naast zijn er infectieziekten waartegen geen vaccin bestaat, maar de meeste daarvan waren goed te behandelen met anti biotica. „Toen ik halverwege de jaren zestig het vak medische micro biologie koos, fronsten veel mensen de wenkbrauwen. Dat was een vak zonder toekomst. Infectieziekten, dat was passé. Iedere basisarts kon dat wel op lossen zonder specialisten", herinnert ze zich. Inmiddels hebben zich nieu we virussen aangediend hebben sommige virussen zich zo aan gepast aan het lichaam van hun gastheer of gastvrouw, dat er geen kruid tegen gewassen is. „Het bekendste voorbeeld is tuberculose. We weten al langer dat deze bacterie heel lang bij de drager blijft. Mensen die \Toeger ooit tb hebben gehad, kunnen jaren later weer ziek worden. Je ziet dat bijvoorbeeld gebeuren bij mensen die aids Hoogleraar J.A.A. Hoogkamp ziet de bacillen weer oprukken. oplopen of zo oud worden dat hun afweer minder wordt. En ik ben bang dat zoiets voor veel meer bacteriën geldt", zegt Hoogkamp. Kwalen als chronische ge wrichtsontsteking en chroni sche vermoeidheid laten zich vaak slecht bestrijden. „Dat zijn wel heel andere ziekten dan pest of cholera, maar intussen heeft het wel enorme sociale ge volgen in de vorm van ziekte verzuim en arbeidsongeschikt heid". Een ander voorbeeld dat te denken geeft: de sterfte door meningitis (hersenvliesontste king) daalt niet in Nederland. Na de oorlog werd er snel winst geboekt door de toepassing van peniciline, maar de terugloop is tot staan gekomen. Ook tuber culose steekt weer steeds vaker de kop op en blijkt steeds lasti ger te bestrijden. „Er circuleren op allerlei plaatsen op de wereld stammen bacillen die volledig resistent zijn tegen de bekende antibioti ca. Bij nader onderzoek blijkt dat ze erfelijk veranderd zijn, waardoor hun celwand ondoor dringbaar is geworden voor an tibiotica. De 'verfijning' van de ziekte verwekkers vraagt daarom steeds verfijnder bestrijdings- methoden, die ook steeds meer geld kosten. „Waar vroeger een tientje per dag voor peniciline voldoende was, is het voor be paalde patiënten met infecties al nodig om voor 400 tot 500 gulden per dag aan medicijnen toe te dienen. In onze gezond heidszorg is dat een steeds gro tere kostenpost, maar voor de medische zorg in de Derde We reld betekent dat gewoon dat behandeling nauwelijks meer mogelijk is". De boodschap van Hoog kamp is duidelijk. Er zal veel fundamenteel onderzoek nodig zijn om er achter te komen hoe die gemuteerde ziekteverwek kers tot stand komen en hoe ze te werk gaan. Maar zelfs als er geld komt voor dat soort onder zoek, is het nog de vraag of wij medici die race kunnen volhou den". Bestrijding kanker zonder bijwerking ENSCHEDE NICO HYLKEMA Geneesmiddelen tegen kanker richten in hun strijd tegen tu morcellen ook nogal wat schade aan gezonde cellen aan. Op de Universiteit Twente ontwikke len onderzoekers nu methoden die ervoor moeten zorgen dat de meestal zeer giftige medicij nen (cytostatica) alleen in de tu mor in actieve vorm voorko men. Daardoor kunnen bijwer kingen flink worden ingeperkt. Een van de methoden is het in pakken van een geneesmiddel in mini-bolletjes met een door snede van 10 tot 50 picometer, zogeheten microsferen. Deze bolletjes worden ge bruikt bij een therapie waarbij zowel vaste deeltjes als genees middel geïnjecteerd worden in het bloedvat naar het tumordra- gend orgaan. De deeltjes lopen vast in de kleine bloedvaatjes van het orgaan en de tumor. Het is aangetoond dat onder ge schikte omstandigheden tot 80 procent van de microsferen te rechtkomt in de tumor. Ze blokkeren dan de bloed stroom waarbij de tumor wordt afgesneden van zuurstof en voedsel. Het geneesmiddel in de bolletjes wordt ter plekke af gegeven. Omdat de bloed stroom afgesloten blijft, blijft het geneesmiddel in de tumor en is de belasting voor de rest van het lichaam beduidend la ger. STOCKHOLMDit is een artistieke impressie van de Zweedse Freja-satelliet die vorige week dinsdag werd gelanceerd. Met het instrumentarium aan boord wordt onderzoek gedaan voor een project over het magnetisch veld van de aarde. Onder meer wordt de invloed gemeten van magne tische verstoringen die afkomstig zijn van de zon en communicatiesystemen ernstig kunnen storen. foto ap De 'geestcode' is nog niet gekraakt. tekening frans verschoor1 De menselijke hersenen zijn de hoogst geordende struc tuur van alle leven op aarde. Ze regelen alle lichaams functies. Spieren worden er tot beweging aangezet, de spijsvertering wordt er geregeld, onze emoties vinden er hun oorsprong, het is de plaats waar onze intelligentie zetelt, en nog veel meer. De geest is het meest fascine rende verschijnsel dat de herse nen voortbrengen. Maar wat is dat precies, de menselijke geest? We zijn weliswaar goed in staat hersenactiviteit elektro nisch te meten, maar hoe 'onze geest' uit die activiteit ontstaat, is nog altijd een raadsel. De bouwstenen van de herse nen zijn de neuronen (zenuw cellen). Elk stel hersenen heeft er circa 1 triljoen; samen wegen ze rond 1.5 kilo. Ze zorgen er voor dat we prikkels uit de bui tenwereld en van het lichaam bewust worden. Elektro-chemi- sche signalen transporteren die prikkels van neuron op neuron. Ze zijn aan elkaar geklit met sy napsen, kleine schakeltjes die door het ontladen van een be paalde stof, een neurotransmit ter (zenuwzendertje), de verbin ding met het andere neuron re gelt. Elk neuron bezit zo'n 4000 synapsen. De contactmogelijk heden en onderlinge combina ties zijn dus immens groot. Moderne hersenonderzoekers spreken van gedachten als 'vu rende neuronen' die, gelegen in een immens netwerk, als fijn- vertakte bliksemstralen door ons hoofd flitsen. Neuronen werken weliswaar traag, maar hun grote kracht schuilt in het raffinement waar mee ze onderling verknoopt zijn. De patronen daarvan lig gen niet vanaf de geboorte vast maar moeten 'geprogram meerd' worden door te leren uit ervaring. Een voorstelling uit de buitenwereld krijgt pas vaste vorm als die geregeld wordt waargenomen. De grote net werken van hersencellen beïn- vloedèn elkaar, waardoor orde ning ontstaat. Zo organiseert het brein zichzelf. Bepaalde delen van de herse nen zijn onmisbaar voor het op slaan van informatie. Bij een epilepsie-patiënt werd dat deel verwijderd, waarna de epilepsie onder controle was. Gevolg was wel, dat de patiënt zich van zijn leven van vóór de operatie alles nog kon herinneren, maar van wat na de operatie gebeurde niets. Alles wat hij deed, kon hij steeds opnieuw doen, zonder dat hij wist dat hij het net ge daan had. Patiënten met schade aan het deel van de hersenen dat het gezichtvermogen regelt, kunnen soms blind zijn en toch zien. Ze kunnen voorwerpen aanwijzen die voor hen worden opgehou den en ontkennen toch iets te zien. Door de hersenschadé isj het visuele signaal zo zwak dat ze zich er eenvoudig niet be wust van zijn dat zij.iets waar nemen. Maar het signaal is. ypor het motorische deel van de her senen sterk genoeg om de vóór- werpen wèl te kunnen aanvvij- Tot de chemische stoffen ,die informatie doorgeven aan bet volgende neuron behoort óok een morfine-achtige stof met een krachtige pijnstillende wer king. Het menselijk lichaqm' maakt dus zijn eigen pijnstillers! aan. Maar niet altijd genoeg. Het zijn juist deze stoffen die vrijkomen bij acupunctuur, waardoor chirugische ingrepen mogelijk zijn. Uit recent onderzoek is ook gebleken dat de hersenen een zeer 'sociaal' orgaan zijn. Her senen functioneren alleen in wisselwerking met de omge ving. Tijdens langdurige afzon dering raakt onze geest ernstig beschadigd. Stress-verschijpse- len en verlies van het geheugen zijn het gevolg. Ondanks de groeiende kennis omtrent de biologische basis van 'de geest' ligt de oplossing van het raadsel nog niet in het verschiet. Wat zich in een evo lutie van miljoenen jaren heeft! opgebouwd, geeft zich niét zo gemakkelijk gewonnen; de code| van de geest is moeilijk te kra ken. AMSTERDAM Gevallen van euthanasie die bij justitie te rechtkomen, horen daar in feite niet en gevallen die er wellicht thuishoren komen er niet. Dat concludeert geneeskundig in- .specteur Gerrit van der Wal, die deze week promoveert aan de VU in Amsterdam op een onderzoek naar de praktijk van eu- thansie en hulp bij zelfdoding door huis arts. Hij hield een enquête onder een groot aantal huisartsen analyseerde 263 proces sen-verbaal over in Noord-Holland door huisartsen toegepaste euthanasie. Van der Wal concludeert dat Nederlandse huisart sen jaarlijks 2000 keer hulp verlenen bij zelfdoding of euthanasie toepassen. De helft van de huisartsen verrichtte ooit een dergelijke handeling. Een kwart pleegde geen voorafgaande consultatie, een op de tien voerde geen enkel overleg met andere hulpverleners en bijna de helft documenteert de handeling niet. Van de patiënten had 85 procent kan ker. Boven de 75 jaar kwam euthanasie weinig voor. Uit het onderzoek blijkt ook dat per jaar 100 keer het-leven van een ter minale, niet meer aanspreekbare zieke zonder diens uitdrukkelijke verzoek door een huisarts wordt beëindigd. Euthanasie heeft vaak buiten kantooru ren plaats, meestal in aanwezigheid van anderen. Daarbij werden meer dan 40 ver schillende middelen gebruikt. De patiënt overlijdt gemiddeld 3,8 uur na de toedie ning. Het aantal bij justitie gemelde gevallen bedraagt slechts 15 procent van het wer kelijke aantal, terwijl dat volgens de eigen opgave van de huisartsen 40 procent zou moeten zijn. Belangrijkste reden om mel ding achterwege te laten, is het opzien te gen de belasting van een justitieel onder zoek. Uit het onderzoek blijkt bovendien dat huisartsen die wel melding doen van eu thanasie zorgvuldiger werken dan diege nen die geen melding doen. JAN WESTERLAKEN Het biotechnologjsch bedrijf Ovabloc in Leiden (onlangs overgenomen door het Rotter damse Alphatron) werkt aan een produkt dat mannen, zon der operatie, onvruchtbaar maakt. De methode, waarmee in middels honderd mannen in China zijn behandeld, betreft het afsluiten van de zaadleider. Dat gaat als volgt: met een in jectienaald wordt er, na plaatse lijke verdoving, een propje rub ber in de zaadbuis gespoten. Gevolg: er kunnen geen zaad cellen meer naar buiten, maar vocht dat de cellen door de pis buis loost, wordt niet geblok keerd. Voor het oog heeft er een 'gewone' zaadlozing plaats. Ovabloc werkt voor het expe riment in China nauw samen met de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO). De eerste, resultaten zijn gematigd opti mistisch. Niet iedereen was na het inbrengen van het propje rubber steriel. Anders gezegd: de zaadleider was niet geheel afgesloten. De vraag waarvoor de Leidse onderzoekers zich zien geplaatst, is hoe groot het stukje rubber precies moet zijn om dat te bereiken. Nu wordt het in de vorm van een balletje ingebracht. Overwogen wordt om dat te vervangen door een langgerekt sliertje, een plug. Ba vianen, die op deze manier wa ren behandeld, waren alle na een jaar nog steriel. Ovabloc verwacht dat het een jaar of vijf duurt voordat er een optimaal produkt op de markt is. Binnenkort wordt de metho de toegepast in tien centra voor geboortenregeling in China. In totaal" zijn daarbij rond de twee honderd mannen betrokken. Indien de methode met het flexibele plugje in de zaadleider aanslaat, wordt het in meer lan den in de Derde Wereld (Indo nesië, Korea) toegepast. De kos ten van het experiment betaalt de Wereld Gezondheids Organi satie. Volgens woordvoerder W. van Noort van Ovabloc is de keuze voor de proef in China heel be wust. In de eerste plaats is er het probleem van de overbevol king. Ten tweede kende men er de methode met het plugje in de zaadbuis al. Alleen werd daarvoor materir.al gebruikt dat kanker kan veroorzaken. De sili-j conen, die Ovabloc gebruikt,j zijn volledig veilig en kennen! geen bijwerkingen. Die ervaring heeft Ovabloc de afgelopen vier jaar opgedaan. Sinds 1988 worden vrouwen in diverse landen in Europa en in Israël op deze manier onvrucht-; baar gemaakt. Het propje rub ber wordt bij hen via de vagina poliklinisch in de eileiders ge bracht. Het eitje kan als gevolg daarvan de baarmoeder niet be reiken. De vrouw kan niet meer in verwachting raken. „Maar bij hen ligt dat wat eenvoudiger dan bij mannen. Bij vrouwen praat je over een eitje, bij man-; nen over miljoenen zaadcel len."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 26