Ziekenhuizen willen meer organen werven Harry Mens trol of sympathiek mens Broodje Aap Met PvdA sluit rond Leiden meer annexaties niet uit 'Vaste tarieven notaris maatschappelijk beter' Het Gesprek van de Dag 'Fraude met verzekering' wordt wel behandeld' DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 19 Zendt uw sterke verhalen in Stel dat iemand u het volgende verhaal vertelt. „Twee meisjes gingen met va kantie naar Spanje. Een van hen wilde langer blijven omdat zij de man van haar leven had ont moet, een Spanjaard. Per tele gram vroeg zij haar moeder geld voor twee extra weken vakantie, toen die uiteindelijk ook voorbij waren, maakten de meisjes zich op voor de thuisreis. De Spaan se minnaar kwam naar het vliegveld en gaf zijn vriendin een houten kistje, met de woor den: 'Maak dit open als je thuis bent'. Terug in Amsterdam opende zij het verzegelde kistje, terwijl haar vriendin opgewonden toe keek. Er lag een dode rat in, met een briefje: 'Ik ben in de terminale fase van aids. Nu heb jij het ook.' Dit werd door middel van een test bevestigd." Gelooft u dit verhaal? Niet doen dus. want het is een sterk verhaal dat afkomstig is uit het laatste boekje van Ethel Portnoy met de titel Broodje Aap Met. Dat is een vervolg op het 14 jaar oude en veelver- kochte Broodje Aap, waarin het ene verhaal nog ongelofelijker is dan de andere. Toch blijken dat vertelsels te zijn die mensen gretig aan elkaar doorvertellen. Alsof wij ons nooit aan de mid deleeuwen hebben ontworsteld. Maar volgens Portnoy moeten wij in deze verhalen een samen leving zien die worstelt met haar demonen. De nieuwste technologische snufjes hebben daarin hun plaats gevonden zoals de magnetron, automa tisch telefoneren, contactlenzen en computers. Ook de nieuwe volksvijand aids is dus niet uit de moderne sterke verhaal weg te denken. De vroegere verhalen over vrou wenhandel en geheimzinnige verdwijningen hebben volgens Portnoy plaats gemaakt voor vertellingen over ontvoeringen van orgaandonors. In Derde- Wereldlanden gaat bij voor beeld het gerucht over gestolen baby's die naar medische labo ratoria worden gebracht, die hun organen gebruiken voor transplantaties ten behoeve van zieke kinderen van rijke Ameri kanen. Het zijn allemaal verhalen die de schrijfster her en der opvangt of die zij van informanten krijgt. Het kan niet anders of ook le zers van deze krant zijn in het bezit van een modern sterk ver haal. De redactie van Het Ge sprek van de Dag zou graag in deze kolommen eens zo n ver haal willen afdrukken. Deze ver halen kunt u sturen naar Het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB. Maar u kunt het verhaal ook aan ons vertellen: telefoon 071 -161440. Elk ver haal dat goed genoeg is voor de krant wordt beloond met 25 gulden. Ethel Portnoy, Broodje Aap Met, Uitgeverij De Harmonie, prijs/ 26,50, 180 blz. Het bericht is in het altijd zo rustige Lisse als een bom inge slagen. Harry Mens als minister! Hij is van plan om bij de ko mende Tweede-Kamerverkie zingen volksvertegenwoordiger te worden en vervolgens op het departement van volkshuisves ting minister te worden. De controversiële Lissenaar heeft zich bij de WD al aangemeld om op de kandidatenlijst te ko men en denkt zonder al te veel problemen met voorkeurstem men minstens tien zetels voor zijn partij te kunnen winnen. De Ross Perot van Lisse, maar dan wat minder rijk. De bezoekers van de plaatselij ke koffieshop Cokamo aan de Heereweg barsten uit in een Homerisch gelach wanneer Ne derlands bekendste makelaar ter sprake komt. Eén steekt zelfs zijn niet geringe middelvinger omhoog. Tien zetels in de Tweede Kamer? Opnieuw ge schater. „Die Harry. Hij is nu echt een beetje gek aan het worden", zo valt uit het losge barsten kabaal op te maken. Bij de vijf stamgasten zijn twee tegenpolen te ondekken. Bij Netty Stolk blijkt de naam Harry Mens het slechtste bij haar bo ven te halen. Christana van Duin is daarentegen mild in haar oordeel en neemt het voor de 45-jarige Mens, die bij haar ooit in de buurt heeft gewoond, op. Een korte weergave van het debat. Stolk:Als ik die man op televi sie zie. word ik al helemaal niet goed. Brrr. Alles aan hem irri teert mij. Die foute overhem den, die foute stropdassen, af- fijn alles aan die man is ver keerd. Hij heeft een arrogantie over zich die mij misselijk maakt. Het is..., het is een... om hoog gevallen trol." En over de ze laatste vondst knikt zij tevre den. Van Duin: „Ben ik niet mee eens. Ik ken hem dus al van kinds af aan omdat hij vlak bij ons in de buurt woonde. Daar na ken ik hem van De Engel en als ik hem op straat tegenkom maakt hij nog steeds gewoon een praatje. Geen dikdoenerij. De mens achter Harry Mens is een sympathiek mens." Stolk: „Maar het is toch bela chelijk dat die kerel minister wil worden. Die man heeft toch geen verstand van politiek. Kijk naar wat hij in Noordwijk heeft gedaan bij het Gat van Palace. Hij doet niets anders dan de po litiek dwars zitten en nu wil hij daar zelf in. Het is om je rot te lachen." Van Duin: „Goed, of hij van po litiek verstand heeft weet ik dus niet. Maar waarom zou je die man niet de kans geven. Laat hem maar bewijzen dat hij het wel kan, dat kan toch geen kwaad. Iedereen mag zich in dit land toch kandidaat stellen? Ik weet niet of ik op hem stem, want de WD is niet bepaald mijn partij. Maar ik zou hem wel een kans willen geven. Ik weet niet waar hij precies voor staat. Dat zou hij eerst nog eens moeten uitleggen." Stolk: „Maar als je ruim 600.000 voorkeurstemmen denkt te kunnen binnenhalen, dan ben je toch niet goed wijs. Dan ben jé niet geloofwaardig." Van Duin: „Maar als hij dat nou denkt, wat geeft dat. Hij is ie mand die van niets, iets heeft gemaakt. Zo ver als hij het ge schopt heeft, daar heb ik wel respect voor, hoe hij dat geld dan ook verdiend mag heb ben." Stolk: „Nou ik denk dat hij in de politiek gigantisch op zijn bek gaat. Die man heeft toch geen niveau, geen stijl. Hij is bij geen party weg te slaan: overal staat hij met zijn rode kop vooraan, al is het bij een feestje van Va nessa. En dat gedoe met Pa- varotti, alsof hij de derde we reldoorlog had gewonnen. Zo'n pias heeft toch niet het niveau vooreen ministerschap." Van Duin: „Hij heeft misschien niet doorgeleerd maar dat is toch niet altijd nodig. Mens heeft met zijn bedrijf jaren gele den goed in de stront gezeten. En toch heeft hij zich daar uit gewerkt. Daar heb ik respect voor. Dat soort mensen heeft Nederland ook nodig." Het is duidelijk dat de mensen in Lisse nog lang niet zijn uitge sproken over de eigenzinnige handelaar in onroerend goed, die overigens al eens voor de KVP in de Lissese gemeenteraad heeft gezeten, maar daar met ruzie vertrok. Een in de Heereweg wandelen de bejaarde Lissenaar wijst op zijn voorhoofd als de naam van Mens valt. „Hij is niet helemaal goed bij zijn hoofd geworden", zegt hij op vergoeilijkende toon. „Die tien zetels haalt hij nooit. Hij komt niet eens op de kandi datenlijst van de WD. Ook niet door de steun van Lissenaren, ben je mal. Hij staat hier be paald niet goed bekend. En dan druk ik mij zwak uit." „De mens achter Harry Mens is een sympathiek mens." foto wim dijkman EZ en Rijnoord introduceren nieuw douaneformulier Het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp en ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn introduceren vandaag (nationale donordag) een nieuw donatieformulier. De ziekenhuizen verwachten dat hierdoor meer weefsels en organen beschikbaar worden gesteld. leiderdorp/alphen kwart van de Nederlandse be- jan westerlaken volking het afstaan van weefsels en organen een goede zaak vindt. „Maar slechts achttien procent daarvan draagt een do norcodicil. Op die manier ko men er maar weinig organen beschikbaar. Gevolg: de wacht lijsten voor organen als hart, longen, lever en nieren worden langer en langer. Nog altijd ster ven er patiënten voordat er een geschikte donor is gevonden." Het commissielid steekt de hand ook in eigen boezem: „Ziekenhuizen zijn vaak niet alert genoeg op mogelijke trans plantaties. Ze weten niet of de overledene in aanmerking komt formulier wordt bij de al bestaande papieren over donatie gevoegd. Het is een ge heugensteuntje voor de arts. Bij overlijden van een patiënt moet het standaard worden ingevuld. Op het formulier komt tot uit drukking of de patiënt een ge schikte donor is en of hij/zij zijn/haar organen beschikbaar heeft gesteld. Zo niet, moet ant woord worden gegeven op waarom niet. Judith Bart, lid van de com missie die het nieuwe formulier voorbereidde, zegt dat drie voor donatie en ze vinden het moeilijk om het onderwerp met nabestaanden te bespreken", aldus Bart. Zeer laag Zowel in het Elisabeth Zieken huis als in ziekenhuis Rijnoord is het aantal organen en weef sels dat na overlijden wordt af gestaan zeer laag. Dit is een van de redenen geweest dat de commissie orde op zaken heeft gesteld. Zo kwam er een proto col orgaan- en weefseldonatie en het al eerder genoemde nieuwe vragenformulier. Judith Bart: „Het Merwedeziekenhuis in Dordrecht heeft ook zo'n soort formulier. Sinds de invoe ring daarvan heeft dat geleid tot een sterke stijging van het aan tal weefsels en organen. Daar om is onze verwachting hoog gespannen." Het EZ en Rijnoord denken vervolg van voorpagina Hoewel de PvdA-statenfractie de grenzen tussen Leiden en Oegstgeest het eerst wil wijzi gen, moeten ook andere rand gemeenten oppassen. Alleen aan de grenzen van het Groene Hart weigert zijn partij voorlo pig te tornen. Geen massale wo ningbouw bij Zoeterwoude dus, zoals een hoge provinciale ambtenaar onlangs voorstelde. „Waar het om gaat is dat ge meenten en provincies de pro blemen niet langer verbrokkeld bezien en elkaar vliegen probe ren af te vangen", zegt A. Peters, voorzitter van de PvdA-staten- fractie. In het regeerprogramma staat al dat het college grenswijzigin gen niet schuwt als stad en randgemeenten zelf hun pro blemen niet kunnen oplossen. Den Haag en Wateringen wer den als voorbeeld genoemd, maar volgens PvdA-fractievoor- zitter A. Peters is de situatie bij Leiden zeker zo dringend. Van daar dat zijn partij vandaag een 'belangrijk signaal' wil afgeven. Of de PvdA het provinciale parlement achter een grenswij ziging bij Leiden krijgt, blijkt volgende week tijdens het ver volg van de begrotingsbehande ling. In een eerste reactie wijst collegepartner D66 de annexa tieplannen van de PvdA-staten- fractie af. De partij vindt dat de Leidse regio eerst de kans moet dat er vooral meer weefsels (bot, huid, hoornvliezen, hart kleppen) beschikbaar komen. Bart: „Daaraan bestaat grote behoefte. Ze kunnen eruit wor den gehaald als de patiënt is overleden. Als je organen nodig hebt moet de gestorven patiënt nog worden beademd. De arts vraagt de nabestaanden of er weefsels of organen mogen worden weggenomen bij een overleden familielid. Of het formulier waarmee beide ziekenhuizen in de regio Leiden nu aan de slag gaan wel licht landelijk wordt ingevoerd, weet Judith Bart niet. „Omdat het in een ander ziekenhuis ook al wordt gebruikt, lijkt dat een een zinvolle zaak. Wij raden het alle ziekenhuizen aan. Het leidt ongetwijfeld tot het beschikbaar komen van meer weefsels en organen." krijgen om de woningbouwpro- blemen op te lossen en vindt een grenswijziging 'niet passen'. Volgens de Leidse PvdA-wet- houder T. van Rij maakt Oegst geest echter duidelijk geen op- losssing te willen door afspra ken niet na te komen en einde loos te discussiëren over proce dures. Wil de buurgemeente pas studeren op woningbouw als er duidelijk is wie er geld op tafel legt, Leiden wil eerst weten hoeveel geld nodig is. De Oegstgeester PvdA-wet houder Kohlbeck constateert met 'enige droefheid' dat zijn geestverwanten in de Provincia le Staten hem niet hebben ver teld over hun plan. „Ook socia listen in Oegstgeest hebben te lefoon", meldt hij. linilower is een supersnelle Icwoli- teitsmochine •80386sx 33 MHz processor •105 Mb harddisk *3,5" 1 44 Mb disk Dr.OOS 6.0 Nederlandstalig •IBM VGA kleurenmonrtor e rijke in e leiden willem spierduk Voor het opmaken van een tes tament rekent een notaris ei genlijk te weinig geld. Het is echter niet nodig medelijden te hebben met deze beroepsgroep. Wat zij tekort komen bij de tes tamenten, verdienen zij terug door te veel te rekenen bij de overdracht van onroerend goed. „Vroeger betaalde de ene rijke in een dorp ook te veel aan de dokter, zodat-ie 20 armen kon behandelen", legt de Leidse no taris mevrouw Meiners uit. Staatssecretaris Van Rooy (eco nomische zaken) wil aan deze aan de prijsafspra ken de einde maken. Het notariaat is fel tegen de plannen van de staatssecretaris. De notarissen vrezen dat als zij de werkelijke kosten gaan reke nen, veel mensen zaken als het opmaken van een testament of het scheiden van een boedel (bij de afhandeling van een er fenis) niet kunnen betalen. „De familierechtelijke praktijk moet voor iedereen toegankelijk zijn", vindt Meiners. Voor het opmaken van een testament re kent het notariaat nu 175 gul den voor één, en 300 gulden voor twee personen. Het mini mumtarief voor boedelschei ding (afhankelijk van het bedrag Nieuwe wandelkaarten Leiden en Den Haag Wandelaars kunnen hun hart ophalen aan de nieuwe wandelkaarten voor tochtjes in en om Leiden en Den Haag. Bij uitgeverij Dwarsstap in Nijmegen is een set kaarten en routebe schrijvingen van wandelingen uitgegeven. De lengte van de wandelingen varieert van 8 tot 22 kilometer. De routes zijn aangegeven op twee stafkaar ten 1 op 25.000) en worden in een boekje dui delijk beschreven. In het drukwerk zijn ook we tenswaardigheden opgenomen over natuur, landschap, stedebouw. architectuur en indus trieel erfgoed. De wandelmap "Wandelingen in en om Den Haag en Leiden' (uitgebracht in de bekende plastic map met gele rits) kost 24,50 gulden. Het setje is te koop bij de boekhandel. Politie beschuldigd dat er mee is gemoeid) bedraagt 402 gulden. „Soms moet je veel uren besteden aan de afhande ling van een eenvoudige erfenis, zes, zeven brieven schrijven. Als je al die werkelijke kosten moet doorberekenen, kom je op een hoog tarief uit. Het is maat schappelijk beter als deze prij zen laag kunnen blijven", stelt Meiners. De Leidse notaris ziet ook voor delen aan vaste prijzen voor de overdracht van onroerend goed. „Een koper weet tevoren wat de kosten zijn. Soms moet er voor de overdracht onderzoek bij het kadaster worden gedaan, dan kan de rekening huizenhoog oplopen." DEN RUN/LBDEN gingen van verzekeraars dat zij te weinig doen met aangiftes van fraude. Volgens de verzeke ringsbedrijven lijden zij daar door een schade van 350 mil joen gulden. Rechercheur J. Wagemaker van Alphense politie stelt dat de verzekeraars zelf onzorgvuldig omgaan met verzekeringsfrau de. „We moeten wel keiharde zaken voorgeschoteld krijgen en geen vaag gedoe over een auto die wel eens gestolen zou kun nen zijn. Want anders kost dat dagen werk. Vaak zijn auto's in korte tijd vijf keer verkocht, al dan niet met valse papieren en een vervangend kenteken. Het is een enomie uitzoekerij". Toch benadrukt hij dat zijn korps alle fraudezaken aan neemt en de verdachten zo snel mogelijk hoort voor het proces verbaal: ,A1 kan dat in drukke zomerperiodes uitlopen. Dan wordt het wel eens september". Ook de woordvoerder van de Leidse politie ontkent in alle toonaarden dat er niet wordt in gegaan op aangiften van fraude. „Sterker nog. Als we fraude ver moeden dan waarschuwen we zelf de verzekeraars. Zo was er gisteren een inbraakaangifte die verdacht leek en die hebben we zelf bij de verzekering aangege ven", aldus woordvoerder Kuijt. Hij geeft toe dat het wel eens een tijdje kan duren voor een zaak behandeld wordt, „maar als we een vermoeden hebben van de dader gaan we er vroeg of laat altijd achterheen". In Katwijk hebben ze de afge lopen jaren geen aangifte van fraude meer gehad. „Maar als we er een krijgen, gaan we op onderzoek uit'aldus de verte genwoordiger van de Katwijkse gemeentepolitie. Ook de rijks politie zet wel mensen in voor onderzoek naar verzekerings fraude. Voor grote zaken ls er zelfs een speciale rechercheur. Speciale autobus Floriade succes De Floriade-express, de bus dienst van en naar de Floriade, is een succes geworden. Van al le bezoekers van de tuinbouw tentoonstelling ging ruim 12 procent met de speciale Floria- de-bus. De 112.000 buspassa giers bespaarden samen onge veer 1,1 miljoen autokilometers. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentolie von de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifouno), Alphen o/d Rijn, of mook een ofsprook: tel. 01720-22100 ROTTERDAM «Meent76a - 010 R1!6J'6 Willem de zwngerslroot 63b 010 - 4155716 AMSTERDAM -Koninqsple.nl 2 020 6270617, Ceintuur boon 320 - 020 - 6754834 BREDA Vierwindenstroot 34 076 - 226777 Vierwindenstroot 1(3- 076 204142 DEN HAAG Lonqe Poten 19a 070 -3647371 Woqenstroot 190 - 070- 3636910 HILVERSUM Hilvertsbof 108 - 035 240378 LEIDEN Botermol 23 071 120365

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19