'Miljoen weggeven is schandalig' 'Dat wordt een jaartje droog brood Regio Leiden Hoge eisen flatbewoners aan eengezinswoning Jubilerende rederij vaart voor noodlijdende molens DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 iS (CHEF) MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK D66 Oegstgeest boos over afrekening Haaswijk „Het is schandalig dat de projectontwikkelaar een ca deautje van ruim een miljoen gulden krijgt. En dat terwijl het Bouwfonds al zovéél heeft verdiend aan Haaswijk." Het Oegstgeester raadslid M. Poelmans van D66 steekt zijn verontwaardiging over de gang van zaken rond de af rekening van de Oegstgeester nieuwbouwwijk niet onder stoelen en banken. oegstgeest gen in Haaswijk. „Het geld kan bijvoorbeeld worden gestoken in een parkje en de verbetering van een aantal gevaarlijke ver keerssituaties in de wijk." De laatste 25 huizen in de grote* nieuwbouwwijk worden carqune van overbeeke Poelmans wil dat het geldbe drag dat nu óver is, ongeveer 2,2 miljoen gulden, alsnog geheel ten goede komt aan voorzienin- vanmiddag opgeleverd. De woonwijk is vol en de eind-afre kening kan worden opgemaakt. Volgens de overeenkomst tus sen de gemeente en de project ontwikkelaar heeft het Bouw fonds recht op de helft van eventuele tegoeden uit de ont wikkeling van Haaswijk. De an dere helft van de opbrengst van de grond, 1,1 miljoen gulden, is voor de gemeente. Volgens wethouder J. van der Reijden (financiën) is er nog geen bestemming voor de on verwachte meevaller. „We we ten nog niet wat we ermee doen. We werken aan een raadsvoorstel. Ik denk dat we dat voorstel in december kun nen presenteren." Voorzieningen Poelmans begrijpt niet hoe het mogelijk is dat er nu toch geld over blijft. „Destijds hebben we in de gemeenteraad afgespro ken dat de expolitatie op nul zou uitkomen. En nu is er toch ineens zoveel geld over. En dat terwijl de bewoners van Haas wijk nog een heleboel wensen hebben, er valt nog aardig wat in de wijk te verbeteren. We zijn bang dat als die 1.1 miljoen gul den straks inderdaad in de re serves van de gemeente ver dwijnt, het geld niet ten goede komt aan Haaswijk. En dat ter wijl het oorspronkelijk wèl voor voorzieningen in de nieuwe woonwijk bedoeld was." De D66'er vindt dat de ge meente alsnog moet zorgen dat het héle bedrag in de wijk wordt besteed. „Het gemeentebestuur moet dat geld reserveren voor voorzieningen in Haaswijk, het doel waarvoor het geld ook bij een is gebracht. We kunnen dat doen door bijvoorbeeld de boe ken nog een jaar open te hou den. De projectontwikkelaar kan dan geen aanspraak maken op het geld." Wethouder Van der Reijden heeft toegezegd dat er in de cember een verantwoording volgt voor de afrekening van de Haaswijk-exploitatie. „We zul len dan ook aangeven wat we met ons deel van het geld willen gaan doen." VOORSCHOTEN Huurders die al geruime tijd in een flat verblijven, stellen vaak te hoge eisen aan een eenge zinswoning. Tot die conclusie komt de Voorschotense wo ningadviescommissie in haar jaarverslag. Omdat het ge meentebestuur niet aan haar wensenpakket kan voldoen, moet deze groep bewoners de verlangens bijstellen om op nieuw een huis toegewezen te krijgen. In 1991 werd 142 keer een huis geweigerd, op verschil lende gronden. Zo vond een aantal huurders de aangebo den woning te klein of in te slechte staat. De meeste op merkelijke reden kwam van ie mand die opgaf niet in de buurt van zijn moeder te wil len wonen. Het aantal mensen dat zich na een echtscheiding tot de gemeente wendt voor een wo ning, noemt de commissie zorgwekkend. Juist omdat Voorschoten gaandeweg de gemeentewoningen wil afsto ten naar de particuliere sector, wordt het steeds moeilijker deze groep te helpen. De 52 mensen om wie het in 1991 ging, hebben uiteindelijk voor namelijk via particuliere orga nisaties onderdak gevonden. Buurtbus heeft tekort aan vrijwilligers zoeterwoude De Zoeterwoudse buurtbus kampt met een tekort aan vrijwilligers. De organisatie raakt op korte termijn een aantal medewerkers kwijt die door het bereiken van de leeftijdsgrens van 70 jaar moeten stoppen. Dat leidt direct tot problemen omdat de bezetting van het vrijwilli- gersteam al aan de lage kant is. Voor het beheren van een buurtbus geldt eigenlijk de overheidsnorm van 40 vrij willigers, maar het Zoeter woudse project komt daar bij lange na niet aan. Coördina tor C. Straver werkt door gaans met 20 vaste mede werkers en nog enkele inval lers. „Over de inzet van die mensen heb ik geen klagen", zegt hij. „Ze gaan prima met de passagiers om en zijn be reid om bij problemen te im proviseren." Dat laatste is het afgelopen jaar wel nodig geweest. Door het afsluiten van het Wedde- pad en later de Broekweg kon de normale route van de bus niet worden gereden. Vanaf komende maandag zijn de problemen volgens de coördinator voorbij. Hij denkt dat dan ook het aantal passagiers weer zal toene men. „Door dat ongeregelde gedoe wisten de mensen ook niet meer waar ze aan toe Voor het vrijwilligersteam zoekt Straver mensen jonger dan 70 jaar, die in het bezit zijn van een rijbewijs B. Hij noemt de taak van de chauf feurs niet gemakkelijk. „Het is dan wel vrijwilligerswerk, maar er zitten zeker verplich tingen aan. De bus rijdt elke dag op vaste tijden, dus als je bent ingeroosterd, wordt er ook op je gerekend. VEILING FLORIADE Met de veiling van de Floriade heeft de Hobaho in Lisse één van de grootste opdrachten in de be drijfsgeschiedenis binnenge haald. In de week van 9 tot en met 13 november gaat nage noeg de gehele inventaris van deze bloemententoonstelling onder de hamer. De roerende goederen worden opgeslagen in de expositiehal van de Floriade in Zoetermeer, waar het publiek de spullen kan bezichtigen. Eigenaar kaarsenfabriek legt nieuwe vloer 'onder protest' aan voorschoten caroune van overbeeke Hij is er van 's morgens vroeg tot 's avonds laat mee bezig. Het versjouwen van de machi nes en de spullen naar één kant van de fabriekshal kost veel tijd en inspanning. En het moet snel gebeuren, want maandag komen ze de nieuwe afdeklaag voor de vloer storten. De eige naar van het Voorschotense kaarsen fabriekje La Bamba aan de Veurseweg, C. van Gardin- gen, doet het werk echter 'on der protest'. „Ik heb geen keus. Als ik die nieuwe afdeklaag niet aanbreng, ga ik koppie onder." Van Gardingen die door een ernstige oogkwaal gedeelte lijk arbeidsongeschikt is heeft van de Raad van State tot van daag de tijd gekregen om alsnog aan een aantal voorschriften van de hinderwetvergunning te voldoen. Gemeente-ambtena ren hebben Van Gardingen het afgelopen jaar herhaaldelijk ge maand zijn inrichting op orde te brengen. Het fabriekshalletje waar hij zijn kaarsen maakt, zou sterk vervuild zijn. Omdat de vloer niet vloeistofdicht is, zou de paraffine van de kaarsen erin kunnen lekken. Dit zou weer brandgevaarlijk zijn. Dit voorjaar besloot de ge meente tot sluiting van het fa briekje over te gaan. Wethouder. J. van de Poel noemde de situa tie bij La Bamba 'onhoudbaar'. Van Gardingen ging echter in beroep bij de Raad van State. Hij stelde dat hij veel te weinig tijd had gekregen om iets aan zijn vloer te doen. Bovendien vreesde hij dat zijn fabriek op de fles zou gaan door de grote investering die een nieuwe vloer vereist. Van Gardingen kreeg van de Raad van State nog enkele maanden respijt om zijn inrich ting alsnog op orde te brengen en van een vloeistofdichte vloer te voorzien. De kaarsenmaker nam een Wassenaars adviesbu reau in de arm om uit te zoeken wat de beste engoedkoopste oplossing was. Uiteindelijk bleek een nieuwe afdeklaag de enige voor de gemeente aan vaardbare maatregel te zijn. Volgens Van Gardingen bete kent dat echter een 'financiële aderlating'. „Deze maanden zijn voor mij de drukste en be langrijkste in het jaar: het is dé periode waarin ik mijn kaarsen maak voor kerstmis. Mijn ma chines draaien volop en ik moet bovendien nieuwe klanten zien te krijgen. Als ik een paar weken niet kan produceren, gaat me dat een hoop geld kosten. Want de kaarsenhandel is echt een dubbeltjeshandel en de concur rentie slaapt natuurlijk ook niet. Ik weet nog niet of ik het finan cieel wel red: het zal kantje boord worden. Maar ja, ik heb gewoon geen keus." Van Gardingen heeft al een aan tal maatregelen genomen die de gemeente hem had opgelegd. „Ik doe mijn best, maar ik heb ook maar twee handen. Het probleem is dat ik de laatste we ken meer heb opgeruimd dan verdiend." Van Gardingen is somber over de toekomst van La Bam ba, zijn broodwinning. „Ik werk voor 50 procent vanwege mijn slechte ogen: ik heb staar. Nu de gemeente me steeds achter de vodden zit, schiet ik hele maal niks op. Ik verwacht dat ik het eerste jaar alleen droog brood zal eten. Misschien ga ik straks mijn hand op houden bij de gemeente Voorschoten." Gemeente-ambtenaren van de afdeling milieu komen mor gen een kijkje nemen bij het eenmans-bedrijfje aan de Veursweweg. „Als blijkt dat Van Gardingen inderdaad bezig is met de voorbereidingen voor de nieuwe vloer, is het wat ons be treft in orde. We zullen dan later opnieuw langs gaan om te kij ken of de vloer inderdaad vol gens de voorschriften is aange legd", aldus een gemeente woordvoerder. Milieubewust wonen in Zoeterwoude Een demonstratieproject voor milieuvriendelijk bou wen en wonen. Zo omschrijft de Zoeterwoudse vereniging Ideaal Wonen het plan voor twintig huizen in de plaatse lijke wijk Bloemenweide, dat gisteravond aan de raads commissie voor ruimtelijke ordening werd gepresen teerd. De vereniging kreeg vorig jaar van het gemeentebe stuur een stuk grond toege wezen tussen de Weeg breelaan, de Hondsdrafweg en de Pinksterbloemlaan. Hier worden nu zeven ge schakelde bungalows voor senioren, vier vrije sectorwo ningen en negen premie-A woningen gebouwd. Het project wordt door de indieners van het plan als 'uniek' omschreven. Als energiebron voor de wonin gen zal alleen elektriciteit worden gebruikt, waardoor er geen sprake is van de uit stoot van schadelijke stoffen. De schoorstenen op de hui zen kunnen dan ook verval len. De toekomstige bewoner krijgt verder een grote in breng bij de indeling van zijn onderkomen, dat casco wordt gebouwd. De kopers worden verder ook ingeschakeld bij de keu ze uit milieuvriendelijke bouwmaterialen. Vanzelf sprekend noemt de vereni ging verder het aanbrengen van een goede geluids- en warmte-isolatie. Op het toe passen van zonne-energie wordt nog gestudeerd. De prijzen van de huizen lopen uiteen van 142.000 gulden voor de premie-a sec tor tot 270.000 gulden voor de seniorenbungalows. Het streven is om de eerste paal te slaan omstreeks april 1993. Bejaarde fietser aangereden wassenaar Bij een aanrijding op de kruising Buurtweg/Den nenweg in Wassenaar is gistermiddag omstreeks één uur een 73- jarige fietser gewond geraakt. De man sloeg plotseling linksaf en werd aangereden door een 29-jarige automobiliste uit Den Haag die in dezelfde richting reed. De Wassenaarse fietser is met on bekend letsel overgebracht naar het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. Opnieuw Golf-GTI ontvreemd voorschoten De bende die zich in de Haagse regio bezighoudt met de diefstal van Golf GTI's, heeft in de nacht van dinsdag op woensdag opnieuw toegeslagen in Voorschoten. Uit de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan verdween een Golf van dit type. De gestolen wagens worden doorgaans volledig gestript te ruggevonden in Den Haag. Juwelier slachtoffer van babbeltruc wasssenaar Een juwelier in de Wassenaarse Langstraat is gister middag het slachtoffer geworden van een 'babbeltruc'. De zaak werd bezocht door drie mannen, van wie er twee de verkoop sters aan de praat hielden. De derde slaagde er ondertussen in een armband met een waarde van 2000 gulden uit de etalage te stelen. Gereedschap gestolen uit containers voorschoten Uit twee bouwcontainers bij een wegrestaurant aan de Veurseweg in Voorschoten, is in de nacht van dinsdag op woensdag een grote partij gereedschap gestolen. De containers werden opengebroken. De buit heeft volgens een woordvoerder van de politie een waarde van vele duizenden guldens. Kunstwerk Alphense voor Oegstgeest oegstgeest» De Alphense kunstenares Margreet Brouwer gaat een kunstwerk maken voor de nog te bouwen seniorenfiats op de plek van de voormalige Joris de Witteschool in Oegstgeest. De bouw van het appartementencomplex voor 50-plussers moet dit jaar beginnen, medio volgend jaar kunnen de bewoners er in. De Alphense kunstenares maakt een kunstwerk van roodbruin graniet dat op de gevel van het gebouw kan worden aange bracht. Het kunstwerk gaat de gemeente Oegstgeest ongeveer 45.000 gulden kosten. Kaarsenmaker C. van Gardingen van La Bamba: „Nu de gemeente me steeds achter de vodden zit schiet ik helemaal niks op." foto henk bouwman Benefiettochten over Kagerplassen De 35-jarige Warmondse rederij Van Hulst stelt twee dagen haar rondvaarboten ter beschikking voor benefiet-vaartochten langs de noodlijdende molens aan de Kagerplassen. De opbrengst gaat naar de Rijnlandse Molen stichting, waarvoor het War mondse bedrijf tegelijkertijd le den tracht te werven. „We hebben lang zitten pie keren wat we moesten doen, maar weet u: een etentje of feestje vinden de mensen te genwoordig allemaal zo 'ge woon.' En als je, zoals wij, altijd op het water zit, dan word je steeds geconfronteerd met de slechte conditie van de molens. Daarom willen we er zoveel mogelijk mensen op attent ma ken", vertelt mevrouw E. van Hulst over de achtergronden van de 'ideële jubileumviering'. Ze benadrukt dat het echt niet om publiciteit voor het eigen bedrijf te doen is, want het wordt 'helaas' almaar drukker. „We draaien al tachtig tot ne gentig uur, zijn zeven dagen in de week bezig zonder een enkel moment van rust. 's Winters heb je tegenwoordig weer brui loften en partijen de mensen zijn kennelijk uitgekeken op restaurants, ze willen het water op. En je merkt aan de belang stelling voor de rondvaarten dat mensen steeds meer vrije tijd krijgen. Maar wij merken dat niet alleen hoor, onze collega's draaien ook veel meer dan vroe ger. ledereen heeft goed z'n bo terham, maar een jaar telt bij ons méér dan dubbel." VIP-boot Van Hulst groeide in 35 jaar uit van een éénmansbedrijf tot een rederij met drie rondvaartboten, zes personeelsleden plus een aantal part-timers. Er zijn standplaatsen in Warmond, Lis- se en Noordwijk. Het bedrijf baarde destijds opzien omdat een vrouw er de drijfveer achter was. De moeder van huidige ei genaar HA van Hulst begon de rederij omdat ze zin had in een eigen bedrijf. En dat terwijl ze een hekel aan water had- Van Hulst sr. was zelf al opge groeid in een bedrijf dat vanaf Meerrust en restaurant De Vijf Vlieghen rondvaarten verzorg de. Hij werd door de concurren tie meegesleurd en zijn zoon zou later hetzelfde lot onder gaan. Van Hulst jr.: „Ik heb op m'n moeders schoot leren va ren. Als kind van zes, zeven jaar kon ik best een boot over de Kaag brengen. Dan heb ik het natuurlijk niet over die grote schuiten van nu: het bedrijf is begonnen met twee boten, een kleintje plus de Excelsior. En mijn grootvader had bootjes waar 12 tot 18 mensen in kon den." De meest recente aanwinst is de VIP-boot die momenteel in aanbouw is. Van Hulst zelf is met de afwerking bezig. Het wordt een boot vol pluche (spe ciaal uit Zwitserland gehaaid), een mahoniehouten afwerking, zitjes en een bar. Helemaal nieuw is het allemaal niet, maar het gaat hier wel om het aller eerste exemplaar in Zuid-Hol land. Van Hulst steekt er 850.000 gulden in. Hij verwacht niet dat de boot zichzelf finan cieel bedruipt. „Maar dat hoeft ook niet. Zie het maar als een soort visitekaartje van het be drijf. Bovendien moet je blijven investeren. En van stilzitten hou ik niet." Animo voor Warmond als re creatiegemeente is er genoeg, denkt het echtpaar. „Het dorp groeit wat toerisme betreft nog ieder jaar. Wat we hier missen, is een groot hotel. Daar is zoveel vraag naar! Ze hebben ons wel eens gevraagd om een botel te beginnen, een drijvend hotel dus. 'n Leuk idee, alleen: we hebben nog geen tijd gehad om het uit te werken." De benefiet-rondvaarten worden op 31 oktober en 1 no vember gehouden vanaf de Ge meentehaven in Warmond (nabij de brug naar eiland Koudenhoorn). Vertrektijden zijn 10.30, 12.00, 13.30 en 15 uur. Het Warmondse echtpaar Van Hulst op één van de boten, waarmee de jubilerende rederij eind deze maand rondvaarten voor de molens rond de Kagerplassen houdt „Een etentje vinden de mensen zo gewoon, en het gaat écht heel slecht met die molens." foto wim dijkman Een unieke prent van voor de oorlog: Van Hulst sr. vertrekt vanaf jachthaven 't Fort met een boot vol toeristen richting de Kagerplassen. Op de achtergrond een tweede boot van de Warmondse rederij. foto uit boek 'trekpleister in oorlogstijd'.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18