'Parkeergebied niet veel groter' Computer spoort baarmoederhalskanker op Leiden Wethouder wil bussen in Breestraat houden DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 17 Cytologisch laboratorium introduceert revolutionaire methode Na de stationsomgeving weinig uitbreidingen meer Het strengere parkeerbeleid moet vooral duidelijk zijn. Daarom verwacht J. Gelderman, hoofd van de dienst par keerbeheer van de gemeente, dat de uitbreidingen van het parkeerrestrictiegebied buiten de singels minimaal zullen zijn. Directeur M. Boon van het cytologisch laboratorium: „Over twee jaar actief voor heel Europa." foto hiflco kuipers LEIDEN «WIM WEGMAN Waarschijnlijk zal alleen het sta tionsgebied er onder komen te vallen. „In een wijk als Vreewijk wordt wel om de invoering van het strengere parkeerbeleid ge vraagd, maar ik denk dat we dat niet moeten doen. Het gebied moet niet te groot worden, an ders wordt het oncontroleer baar." Gelderman verwacht boven dien dat de verscherping van het beleid zoals het besluit om 27-jarigen geen parkeerver- gunning meer te geven wat extra ruimte in de binnenstad zal geven. Mensen zouden daardoor minder geneigd zijn hun wagen buiten de singels te LEIDEN LOMAN LEEFMANS Wethouder J. Walenkamp voelt er voorlopig niets voor een aan tal bussen over de Hooigracht en Langegracht te sturen om de Leidse Breestraat van een deel van het busverkeer te bevrijden. „Ik zal niet bestrijden dat de Breestraat niet ontlast kan wor den. De vraag 'kan het niet een onsje minder met die bussen?' heb ik al vaker gehoord. Maar voordat er halverwege volgend jaar officiële scenario's op tafel liggen, wil ik het huidige peil van voorzieningen van het openbaar vervoer handhaven", aldus verkeerswethouder J. Walenkamp. De CDA'er reageerde hiermee op ideeën van de Leidse D66 parkeren. Het liefst had Gelderman het restrictiegebied puur tot de bin nenstad beperkt. „Voor de hel derheid zou dat heel goed zijn. Telkens wanneer je over een brug naar het centrum rijdt, weet je dat je niet zo maar overal kunt parkeren. Dat spaart een woud aan aanduidingsbor den uit." Stationsgebied Toch vindt ook Gelderman dat het stationsgebied zo snel mo gelijk bij het parkeerrestrictiege bied moet worden getrokken. „Door de werkzaamheden rond het station verdwijnen daar zo veel parkeerplaatsen, dat er iets moet gebeuren voor de bewo- fractie. Die denkt dat door een beter busgebruik van de Lange gracht en de Hooigracht, de Breestraat van de constante stroom bussen kan worden af geholpen. In ieder geval van de streekbussen waarvan het de voornaamste taak is om men sen van en naar het platteland te vervoeren. „De Breestraat blijft de voor naamste verkeersslagader van het Leidse winkelgebied. Er wordt op deze zaak gestudeerd. Maar, we hebben voorlopig geen gefundeerde grond onder onze voeten voor alternatieven. Wat D66 voorstelt, kan je niet 'even' doen. Elke meter die een bus extra aflegt, kost extra en is er dus een te veel", aldus Walenkamp. ners. Ik sluit echter niet uit dat de maatregelen in de toekomst, als al het werk daar weer voorbij is, weer worden teruggedraaid. Het gebied moet zo compact mogelijk blijven." Gelderman studeert nog wel op een uitbreiding van het par keerrestrictiegebied ten oosten van de Herengracht en ten noorden van de Langegracht. „Maar ook dat zou dus binnen de singels blijven." Hij verwacht deze laatste uitbreidingen nog wel enige jaren op zich laten wachten. Wethouder J. Walenkamp van verkeer denkt er over om aan de randen van het parkeer-restric tiegebied bewoners de moge lijkheid te geven om in het cen trum te parkeren. „Dat verlicht de druk op de buitenwijken misschien een beetje. Als men sen die aan de rand van de bin nenstad wonen hun auto in de buitenwijken kunnen neerzet ten, waarom zou je het anders om dan niet toestaan?" Politie heeft geluk NOORDWUKERHOUT» De Noordwijkerhoutse politie pakte vannacht bij toeval een dief op. De agenten waren op weg naar een inbraak in een be drijf aan de Leidsevaart toen ze een auto zonder licht zagen rij den. De bestuurder bleek ge dronken te hebben en werd overgebracht naar het bureau. Daar bleek dat hij vermoedelijk ook de inbreker is. Inbreker steelt drie mille uit auto ALPHEN AAN DEN RUN Een 57-jarige man uit Uden is woensdagochtend in alle vroeg te op de Paddestoelweg in Alp hen 3000 gulden armer gewor den. De Udenaar parkeerde daar om 5.00 uur zijn auto. Toen hij twee uur later terug kwam was een ruitje ingeslagen en waren twee reiskoffers en een leren handtas met waarde papieren en 3000 gulden aan contanten verdwenen. De reis koffers met inhoud werden later in de buurt van de Paddestoel- weg teruggevonden. LEIDEN» JANET VAN PUK Het cytologisch laboratorium aan de Groenesteeg in Leiden gebruikt als eerste instituut in de wereld een revolutionair computersysteem om kanker cellen in uitstrijkjes op te spo ren. Het systeem is ontwikkeld in Amerika. Daar wordt het ech ter nog niet gebruikt om baar moederhalskanker op te sporen. In Lelden wordt overigens ook de oude methode, waarbij de uitstrijkjes door een micro scoop worden bekeken, nog wel gehanteerd. Omdat nog niet alle medewerkers de nieuwe metho de onder de knie hebben, wordt slechts een op de vijf prepara ten met de computer gecontro leerd. Sinds 1 augustus zijn 3000 uitstrijkjes door de 'ogen' van de computer bekeken en de resultaten zijn volgens directeur M. Boon van het cytologisch la boratorium zeer goed. In Leiden worden per jaar 55.000 uitstrijkjes onderzocht. Het Leidse laboratorium is daarmee het grootste van Ne derland. De preparaten worden door huisartsen uit het hele land per post verstuurd. De uit strijkjes die door de computer worden behandeld gaan naar Amerika, waar de gegevens op een klein cassettebandje wor den gezet. Binnen een week zijn deze bandjes in Leiden, waar de computer de gegevens over neemt. Op het beeldscherm worden de verkeerde cellen zichtbaar gemaakt. De mede werkers hoeven dus niet meer het hele uitstrijkje door de mi croscoop te bekijken. De nieu we methode werkt volgens Boon twee keer zo snel. Het is de bedoeling dat de computer over twee jaar alle preparaten controleert. Dan komt in Leiden waarschijnlijk VRUETUD Tentoonstelling Abstracte schilderijen van Ag nes Mollema zijn tot 30 oktober te zien in filiaal Stevenshof aan deTrixTerwindtstraat. Mollema gebruikt verschillende technie ken voor haar werken. Ze werkt bijvoorbeeld in houtskool, aquarel, krijt en plakkaatverf. Multi-cultureel Het Multicultureel Initiatief Lei den houdt vrijdag 16 oktober een bijeenkomst over migran ten, vluchtelingen en illegalen in Nederland. De bijeenkomst wordt gehouden in het Volks een grote 'moedercomputer' te staan die andere cytologische laboratoria in Noord-Europa kan bedienen. „Dan komen de autootjes met preparaten dus hier voor de deur rijden", aldus Boon. De nieuwe computers nemen meer ruimte in beslag, waar door de panden aan de Groenesteeg te klein worden voor het cytologisch lab. Toe vallig kwam een naastgelegen pand op de hoek met de Heren- steeg vrij. Het is een vroegere huis aan de Apothekersdijk 33a, van 20.00 tot 22.00 uur. Er zijn lezingen van Abdou Menehbi (Komité Marokkaanse Arbei ders), dominee Hans Visser (Pauluskerk Rotterdam) en Ha- diye Kasmer (Turkse Arbeid stersvereniging. Hobbytentoonstelling De Commissie Staalwijk Aktivi- teiten Bevordering houdt op za terdag 17 oktober in gebouw Staalwijk aan de Herenstraat van 13 tot 17 uur een hobbyten toonstelling. Er zijn diverse schildertechnieken, aquarellen, olieverfschilderijen en borduur- machinefabriek, waar tot voor kort speelautomaten in werden opgeslagen. Het pand is gerestaureerd en het laboratorium wil het over drie weken gaan betrekken. Een andere reden waarom het instituut meer ruimte nodig heeft, is dat sinds kort ook an dere werkzaamheden worden verricht. In Leiden worden te genwoordig ook weefsels ge controleerd op virussen. Alle veranderingen hebben directeur Boon niet op de ge- werken te zien. Toegang een gulden. K&G Jong K&G, de afdeling voor jon gens van acht tot zestien jaar van muziekvereniging K&G, houdt op zaterdagmiddag 17 oktober van een tot twee uur een openbare repetitie in het clubgebouw aan de Leidse J.C. de Rijpstraat 29. Instructeurs en begeleiders geven daarbij ach tergrondinformatie over de mu ziekvereniging. Jong K&G heeft plaats voor leerlingen. Inl. bij Hans Vonk 071-212453 of 071- 415466. dachte gebracht de Leidse bin nenstad te verlaten. Integen deel: „Wij zijn enthousiaste bin nenstadbewoners." In tegenstelling tot werkne mers van andere bedrijven in de binnenstad heeft het laboratori- umpersoneel geen parkeerpro blemen. „We zitten net buiten het parkeergebied. Hier achter zijn pleinen waar we onze auto prima kwijt kunnen", aldus Boon. Het high-techbedrijf zit sinds 1972 in gerestaureerde, sfeer- AGENDA DONDERDAG 15 OKTOBER Leiden Forumdiscussie over milieu en ontwikkeling door de Evert Ver meer Stichting, Het Gulden Vlies, Breestraat, van 20.00 tot 22.00 VRIJDAG 16 OKTOBER Leiden Bloemenwandeltocht over 10, 15 en 20 km, start vanaf VW-kan- toor, Stationsplein 210, tussen 9.00 en 17.00 uur. Informatie- en discussiebijeen komst door het Multi-cultureel Initiatief Leiden met o.a. Abdou Menebhi, ds Hans Visser en Ibra him Selman, Leidse Volkshuis, van 20.00 tot 22.00 uur. volle panden aan de Groenesteeg. Bij het cytologisch laboratorium werken dertig mensen. Dat aantal is de laatste tijd niet gegroeid, ondanks dat het bedrijf zich nu ook met an dere zaken gaat bezighouden. „Vroeger deden we het bevol kingsonderzoek naar baarmoe derhalskanker helemaal zelf. Dus hadden we mensen in dienst die met autootjes op pad gingen om vrouwen te controle ren. Dat is weggevallen aldus Boon. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevens hof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 uur. Lisse Jaarlijkse Nationale Bloembollen- markt, Veilinghallen CNB, Grachtweg, van 18.00 tot 21.00 Noordwijk Schrijver Hans Hagen vertelt over zijn boeken, tevens mogelijkheid tot signeren, Openbare Biblio theek, Weteringkade, aanvang 15.45 uur. Zangavond t.b.v. de donateursak- tie 'Vrienden van het Jeugdwerk' mmv koren en organist, Grote Kerk, Voorstraat, aanvang 19.45 LEIDEN Con Fuoco drum buglecorps houdt op zondag 18 ok tober tussen een en drie uur een openbare repetitie in het clubg- bouw aan de Leidse J.C. de Rijpstraat 29. De vereniging heeft plaats voor nieuwe leden. Inlichtingen bij M. Winter (071-764209) of club huis (071-214042). 'Onbegrijpelijk', 'belachelijk', 'afschuwelijk', 'miskleun, 'doodzonde', 'aanfluiting*, 'lelijk' en nog wat krachttermen die hier niet kunnen worden herhaald. Dat zijn de reacties die na een bescheiden oproepje 'wat vindt u van de nieuwe Zijlpoortsbrug* bij de redactie van deze rubriek zijn binnengekomen. Op z'n zachtst gezegd doet de gemeente er goed aan de brug over te schilderen. vooral de nieuwe kleuren van de brug werden in Steeds al eens behandeld. Figuren uit de gemeentelijke welstands- en monumentencommissie én de architect zelf lieten hun licht over de nieuwe brug schijnen. In bedekte bewoordingen liet men weten ook aan de snoepkleurtjes van de ophaalbrug te moeten wennen. Maar het kon er mee door. Om te weten wat de 'gemiddelde' Leidenaar er van vindt, werd in deze krant een oproep gedaan om te reageren en dat was niet aan dovemansoren gericht. Van de ongeveer veertig reacties was er niet één positief of zeis maar bemoedigend. Hiérondereen bloemlezing: „Ik vind het jammer. Maak die Zijlpoort ook maar roze, dan komt het tegenover elkaar tenminste uit. Ik vind het nu schandelijk, belachelijk en zonde", meent de heer Mulder van het Gerecht. Vooropgesteld, ik ben geen deskundige. De beste stuurlui staan altijd aan wal. Maar ik denk dat de brug in de Stevenshof mooi zou staan. Het is een Lego-speeltje en eigenlijk een prachtig bruggetje. Maar het is een aanfluiting dat-ie bij de Zijlpoort staat. De kleur en de verhouding kloppen niet Het is geen kwestie van mooi of lelijk, het past gewoon niet. de heer Overdijk van de Herensingel. Bruggedicht De leukste reactie is afkomstig van Jan Eradus uit Alphen aan den Rijn. Per fax stuurde hij hetvolgende gedicht: DEBRUG In Leiden wordt gefluisterd en soms hardop gezegd al over de nieuwe Zijlpoortsbrug als de Spcianjaarden nu Leiden hadden belegd, ze bij het aanschouwen daarvan 'terstond waeren gevlug' Een aangstaanjagend ding met vervaarlijke karteltanden doet iedere aanschouwer in geestelijke nood belanden. Het woord 'lelijk' doet hem nog teveel eer 't is gewoon een ding dat op kan en ook neer. 'De Zijlpoorteens zo prach tig nu geheel ontwricht. Een walgelijke kartelschaar in de neus van het geschonden aangezicht Stevenshofbrug Kort maar krachtig zijn dë vol gende mededelingen: 'tls lelijk en ten opzichte van de poort te modern, 't Is jammer" (Mw. Pie- ters, Hoflaan). „Ik reageer nooit, maar nu wel Als je van de zij kant komt, zie je die oude poortjes die ze hebben nage bouwd en daar staat dan zo 'n De Zijlpoortsbrug. „Nu maar hopen dat de rest van Leiden het ontwerp wél waardeert" ding op. Niet mooi" (Mw. Van der Zeeuw, Galjoen wal). .Afgrij selijk. Die brug hoort thuis in de Stevenshof. Hij is mooi maar niet die kleurtjes, daar erger ik me kapot aan (Mw. Keijzer, Driftstraat). Maar er zijn er ook die hele be togen en vergelijkingen opstel len: „Naar mijn gevoel heeft de architect zijn eigen inbreng bo ven de omgeving willen verhef fen. Zo van: ook al missti de architect moet laten zi hij in het Lego-tijdperk is opge groeid. Als je vanuit het Anker park kijkt, is het panorama rus tig, en dan opeens 'schreeuwt' die brug om aandacht. De kleu ren zijn dus niet vrolijk maar schreeuwerig. Ik ben op zich niet tegen modern bouwen, maar wel tegen modern bouwen in een verder historische omgeving. Je gaat toch ook geen stukje jazz zetten in een sy mfonie van Ma hler of Mozart" (Dhr. Baas- Becking, Haven) Welstandsbrug Verschillende bellers vragen zich af of de welstandscommis sie heeft zitten slapen: .Afschu welijke speelgoedkleuren. Het past niet in de omgevingen ze ker niet bij de Zijlpoort, 't Maakt het geheel bespottelijk. Doet die welstandscommissie nog wat? Ze maken de ene miskleun na de andere"(W. Tam, Drechtsraat). „Als je bij die kruising voorde stoplichten staat, dan hoor je de reacties van anderen en dan merk ik dat heel Leiden er fel op tegen is. De brug is wel mooi maar past niet bij de poort. Heeft de welstandscommissie dan die architect niet teruggeflo ten? Onbegrijpelijk" (Mw. Lau rier, Splinterlaan). Ook vraagt een aantal zich af of andere instanties niets hadden kunnen doen: „Die kleuren zijn een verschrikkelijke miskleun. Ook een ophaalbrug in twee de len klopt historisch gezien niet. Een vestingbrug is een verdedi gingswerk en gaat niet naar bin nen en naar buiten open. De waanzin ten top. Is de vereni ging Oud leiden hier niet hij be trokken?" (MwT\'\t\, Haaghuis- hof, Leiderdorp). „Ik moet heel eerlijk zeggen dat ik het afschu welijk vind. Die kleuren op die keurig herstelde bogen. Ik kan niet begrijpen dat ze dat gedaan hebben en ik hoop dat de ge meente 't snel zal veranderen" Mw. Tol, Surinamestraat) Gemeenschapsbrug Maar de felste reacties komen nog van mensen die dagelijks de nieuwe brug passeren: „Ik kwam er van de week langs, meestal zit het wel goed met res tauraties in Leiden, maar ik dacht: is het ze nu helemaal in de bol geslagen. Het is gewoon te erg voor woorden, dat daar ge meenschapsgeld aan besteed wordt. Wat doodzonde" (Dhr. Leenstra, Spoorbloem). „Ik kom er elke dag langs. En ik dacht nog, laat ik niet direct reageren maar eerst kijken of het went. Nou, ik vind het nog steeds af schuwelijk. Die kleuren horen niet met die prachtige poort op de achtergrond. Het is iedere keer weer een ergernis en ik hoop dat het wordt overgeschil derd" (Mw. Pijnnaken. Stads- zicht). De ontwerper van de brug, de in Breda woonachtige architect M. Struijs is niet onder de indruk van de kritiek. Via de fax laat hij weten: „Vorig jaar ontwierp ik een ophaalbrug in leiden. Niet vanuit een platvloers historicis me maar vanuit een eigentijds optimisme. Volgens het leidsch Dagblad heb ik mij vergist. De lezers van die krant zijn pessi mist. Nu maar hopen dat de brug de rest van loeiden wél ver blijdt." Verantwoordelijk wethouder Tj. van Rij (PvdA) vindt het ont werp van de brug 'prachtig' maar geeft toe dat hij nog altijd moet wennen HD de kiemen „Maar ik heb begrepen dat de brug nog een keer wordt over geschilderd - nee, niet met groen. Daardoor worden de kleur wat minder flets en har der." Van Rij vindt het verder een positieve ontwikkeling dat Leidenaars zo fel reageren op een bouwwerk dat nog niet eens af is. „Dat is een bewijs van hun grote betrokkenheid met de stad."(LL) Roy Moppm «w Loman tot: 071-14141®

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17