It Het magazine waarin mensen sterren zijn' komen in opstand Italiaanse journalisten Rtv show r Makers populaire mafia-serie door de knieën voor censuur DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 12 Met ingang van vandaag is ons land twee hot-items rijker: een ontspan nend, positief en gezellig familie tijdschrift en een exclusieve kleding- en schoe nenzaak. De winkel heet 'Brard's' en bevindt zich aan het Haagse Noordeinde, het tijdschrift heet 'Hallo!' en is voor vijf gulden te koop bij de ver kooppunten van Betapress en Albert Heijn. 'Brard's' en 'Hallo!' zijn de nieuwe troetelkinde ren van Patty (ex-'Luv', ex-'Banaan', ex-Fiat-erf- genaam en ex-Gert Berg) Brard, en de verwach tingen omtrent het jonge kroost zijn hoog ge spannen. En dat lijkt niet alleen het geval in huize Brard zelf: kortgeleden 'onthulde' het ook héél gezellige blad 'Privé' op niet malse wijze Ver schrikkelijke Strubbelingen aangaande de Financi en van Eric Peute, Patty's vriend en mede-uitgever van 'Hallo!': 'Peute wordt achtervolgd door schuldeisers!', 'Het gaat mogelijk om miljoenen!!' Het lijkt een poging het succes van 'Hallo!' in de kiem te smoren. Is 'Privé' bang voor concurrentie? Vreest Van der Meyden dat 'zijn' stralende sterren masaal overlopen naar Patty? In ieder geval rommelt het hevig in het wereld je van de gezellige tijdschriften. Aan de vooravond van het verschij nen van de allereerste 'Hallo! - in een optimistische oplage van 210.000 exemplaren - en de officiële opening van 'Brard's', had Panda in de indruk wekkende Wassenaarse redactiebure len (ex-villa van Luns) een gesprek met Neerlands nieuwste uitgeefster- boutique-eigenares Patty Brard. Het Wereldje Kletspraat Patty maakt niet de indruk hevig te lijden onder welke financiële stress dan ook. Ze is uitbundig vrolijk en ziet er prachtig uit in strak zwart met daaroverheen een bontgekleurd glitterjack. Ter wijl ze professioneel haar gezicht opmaakt voor de foto, uit ze haar verontwaardiging over het ar tikel in 'Privé': „Het is echt onzin wat ze over Eric schreven. Kletspraat en vuilspuiterij. Ik weet niet waarom ze het hebben gedaan en of het te maken heeft met angst voor concurrentie, maar ik ben heel, heel erg teleurgesteld. Weet je waarom? Ik heb zelf in het verleden minder leuke ervaringen met ze ge had en toen zijn we samen om de tafel gaan zit ten om goede afspraken te maken. En wat blijkt? PANDA DE L'ISLE Ze trekken zich er gewoon helemaal niets van „Het gaat allemaal zó oneerlijk. Ik heb ze opge beld en gezegd dat ze langs mochten komen, dat ze papieren konden inzien, maar er kwam nie mand. Dat is toch niet zoals het hoort? En dan loop ik weer twee dagen rond met pijn in mijn buik en tranen in mijn ogen. Ik kan er inmiddels wel tegen hoor, maar mijn ouders zijn er ook nog en ik heb een schoolgaand kind. Zij hebben er veel langer last van." „Hoe kan zo'n man zoiets schrijven, denk ik dan. Ik word nu afgeschilderd als degene die het geld opmaakt, terwijl ik hier keihard loop te wer ken. En zo'n artikel gaat dan over 'de vriend van Patty Brard', maar wat heb ik ermee te maken? Straks gaat de SRV-man uit mijn buurt failliet en dan heb ik het gedaan omdat hij toe vallig bij Patty Brard melk bezorgt. Bovendien, als ze bang zijn voor con currentie is dat onzin. 'Hallo!' wordt een heel ander soort blad. Bij ons hoeven de betrokken personen zich niet te schamen, die kunnen de vol gende dag nog gewoon over straat lo pen, zonder dat iedereen ze aan spreekt met 'zeg, wat heb ik nóu over je gelezen?" Ik blader de proeven door. 'Hallo!' ziet er inderdaad anders uit dan de bladen die we tot nu toe kennen, alleen al door het grote formaat. Het voor woord is door Patty zelf geschreven en wat de ontspannende en positieve ar tikelen betreft kan in het eerste num mer onder meer genoten worden van 'Dolly Parton als Madonna', 'Prinses Caroline met haar nieuwe man', 'Hans van der Togt zoekt een bijbaan tje', "Willeke Alberti, energieker dan ooit' en 'Con- ny van den Bosch is helemaal niet bang om ouder te worden'. Gezellig „We brengen absoluut géén roddel", zegt Patty. „Dat wordt natuurlijk al snel gedacht omdat ik zelf vaak het slachtoffer ben van de roddelbladen, maar daar doen wij dus niet aan mee. We bieden de lezer voornamelijk gezellige verhalen. En ook onthullingen natuurlijk, maar dan niet in de trant van 'Prinses Stéphanie ligt op het strand van Monaco te zoenen met haar bodyguard'. We schrijven over mensen over wie iets leuks te ver tellen is, en dat hoeven niet per se sterren te zijn. WW! t Hallo.het gezellige familieblad van Patty Brard Het motto van 'Hallo!' is dan ook: 'Het magazine waarin mensen sterren zijn en sterren gewone mensen'. 'Hallo!' is echt een blad om lekker op zaterdagochtend in bed te lezen." Terwijl we zitten te praten ratelt de fax en gaat onophoudelijk de telefoon. Of Patty te gast wil zijn in een programma van de NCRV, of ze voor een BRT-uitzending naar België kan komen, of ze dit, of ze dat. De naam Patty Brard staat nog altijd garant voor een niet geringe hoeveelheid 'free pu blicity' en de publiciteitsmachine draait op volle toeren. Ondertussen moeten ook nog de uitnodi gingen de deur uit voor het feest ter gelegenheid van de tweeling-geboorte van 'Brard's' en 'Hallo!' „Als we die vragen, kunnen we natuurlijk die en die niet negeren. En als die en die komen, moe ten we echt die en die ook uitnodigen. En.... o jee, ik haat feestjes geven." Wie in is voor roddelvrije positieve verhalen over sterren en gewone mensen leest vanaf van daag 'Hallo!' Het tweede nummer komt uit op 3 december, met ingang van januari 1993 ver schijnt het blad tweewekelijks. En wie zich een door Patty persoonlijk goedgekeurde creatie wil aanschaffen, vervoege zich bij 'Brard's'. Tip voor fijnproevers en andere fetisjisten: bij 'Brard's' zijn precies die heerlijk waanzinnige schoenen met hele hoge hakken te koop die vanwege de heer sende achterlijke kTompvoetenmode vrijwel ner gens meer te krijgen zijn. En als u volgende week in 'Privé' leest dat dit helemaal niet waar is, geloof er dan maar fijn en gezellig geen letter van. Patty Brard: „We schrijven over mensen over wie iets leuks te vertel len is, en dat hoeven niet per se sterren te zijn." •foto frank fahrner STRIPS Michele Placido speelde vier seizoenen lang de rol van commissario Cattani. Toen wilde hij uit de serie stappen en stierf in een regen van kogels. archieffoto bij bosjes achter de tralies. Deze grote schoonmaak is echter ook nieuws en moet worden verslagen. Geen gemakke lijke opgave voor de journalisten van de staatsomroep, die tot nu toe braaf de in formatie doorgaven zoals die was opge steld door hun bazen in de diverse par tijgebouwen. Failliet systeem De journalisten zitten klem tussen partij trouw en een wereld die elke dag verder afbrokkelt. Net als in het voormalige Oostblok zien velen in dat het systeem failliet is en dat het beter is maar snel over te stappen naar de andere kant. De eerste 'opstand' is uitgebroken in het verlengstuk van de christendemocra tische partij, Raiuno. Lilli Gruber, de even fraai ogende als energieke presen tatrice van het journaal van Raiuno, heeft haar vertrouwen opgezegd in di recteur Bruno Vespa, de 'luitenant' van partijsecretaris Forlani. Vespa gaf nog enkele maanden geleden grif toe dat hij de mening verkondigde van de christen democratische partij, maar, zo verdedig de hij zich, Raidue (het tweede net) doet hetzelfde voor de socialistische partij en Raitre (het derde net) voor de (ex-)com munistische PDS. Een meerderheid van de Raiuno-joumalisten vindt nu echter dat Vespa weg moet. De opstandelingen geven toe dat zij niet de waarheid (mogen) vertellen en de kijker een cocktail voorzetten van partijnieuws en folkloristische berichten uit de provincie. Creatief De collega's van het tweede net doen echter hetzelfde met berichten die de PSI of de padre-padrone Bettino Craxi onaangenaam treffen. Maar nu Craxi tot in zijn nek in het Milanese corruptie schandaal zit en vanuit 'de partij grote kritiek krijgt, hebben de journalisten van Raidue ook erkend dat ze niet de waar heid vertellen en dat bijstelling van de redactionele lijn noodzakelijk is. Alleen binnen Raitre, de zender die de spreekbuis was voor de oppositie, heerst rust. De zender is veruit het meest crea tief, levert goede journalistieke produk- ten af en is, vooral na de omvorming van de PCI in een sociaaldemocratische par tij, de stem geworden van het Italië dat veranderingen wil. Zelfs de Lega Nord en de fascistische MSI vinden Raitre een lichtpunt in de duisternis. De journalisten van Raitre hebben geen moeite met hun eigen directeur (die zelfs heeft voorgesteld een kanaal te privatiseren), maar wel met de christen democraat Gianni Pasquarelli, de alge meen directeur van de Rai. Hij is de ko ning van de censuur en verbood onlangs nog de overgang van Gianfranco Funari naar Raitre. Deze populaire quizmaster en was middelenverkoper heeft zich in de afge lopen maanden ontwikkeld tot de schrik van de regeringspartijen. Hij leest met zijn publiek van huisvrouwen de kranten en ondervraagt politici op een ontwape nende, maar dodelijk effectieve wijze. Zijn baas, de commerciële televisie magnaat Berlusconi, ging het echter alle maal te ver en heeft Funari ontslagen. De vroegere communisten wilden de man, die het als enige was gelukt politiek bespreekbaar te maken, overnemen, maar stuitten op Pasquarelli. De positie van de Rai-directeur is on houdbaar geworden. Uit de gelederen van de Rai zelf zwelt het protest aan, maar ook de partijen die tot nu toe niet uit de Rai-ruif hebben gepikt, zijn op het oorlogspad. Zij eisen plaatsen op in de raad van bestuur. Het is hier op het ogenblik net als na 25 april 1945, toen niemand opeens meer fas cist bleek te zijn." Zo verwoordde een journalist van de Rai de stemming bin nen de Italiaanse staatsomroep. Wat nie mand tot voor kort voor mogelijk had gehouden, is nu toch gebeurd. Een groot deel van de Rai-joumalisten is in op stand gekomen tegen hun werkgevers: de politieke partijen. ROME EELCO VAN DER UNPEN Het Italiaanse politieke systeem verkeert in een crisis. De partijen, waar machts vertoon en corruptie de boventoon voe ren, zijn van hun voetstuk gevallen. De christendemocratische DC die samen met de socialistische PSI en enkele mini- partijtjes jarenlang de dienst uitmaakten (met de communistische PCI, nu PDS, in de oppositie) krijgen er nu van langs. De deksel is van de beerput en het stinkt behoorlijk. Na de verkiezingen van 5 april, die verlies opleverden voor alle 'oude' partijen, blijken rechters plotse ling hun werk te mogen doen. Mafiosi die jarenlang onvindbaar waren worden gepakt en corrupte politici verdwijnen De makers van de bejubelde Italiaanse (anti-)mafiaserie De Octopus (La Piovra) hebben zich door de politiek Italië laten uitjagen. Momenteel wórden de opnamen voor een nieuwe reeks afleveringen gemaakt in Oost-Europa en Afrika. De verbanning is vooral te 'danken' aan de christen-demo craten. ten en De Octopus was juist een van de weinige echte trekpleis ters geweest. Bovendien vond de serie gretig aftrek in het bui tenland, hetgeen de Rai bergen royalties opleverde. Onder die druk werd een vijf de deel geschreven. Met de bonkige politieman Davide Li- cata (gespeeld door Vittorio Mezzogiorno) als ruige vervan ger van gentleman Placido en rechter Conti lokte De Octopus per uitzending opnieuw 10 mil joen Italianen naar de buis. Tot de politiek ingreep. In april vorig jaar maakte Rai-di- recteur Fuscagni bekend dat de plannen voor een zesde reeks werden opgeschort. Na publie ke protesten kregen producen ten Petraglia en Ruli uiteindelijk toch de opdracht een nieuw script te schrijven, maar dan wel zodanig van inhoud dat de politiek er na lezing akkoord mee zou gaan. Vittorio Mezzogio als de bonkige politieman Davide Licata is de opvolger van gentleman Michele Placido. archieffoto In plaats van een vriendelijk bedankje gingen de schrijvers gewoon aan de slag. Licata en Conti richten hun aandacht op mafiosi in het buitenland, ver van de christen-democratische werkelijkheid. De VARA weet nog niet of zij deze nieuwe reeks zal aankopen BOLLEBOOM BOES HILVERSUM ERIC NEPERKOORN In de serie werd hun band met de mafia openlijk uitgesproken. Officieel vonden de christende mocraten dat de serie een „te negatief beeld van het zuiden" schetste, maar in werkelijkheid voelden zij zich bedreigd. De christen-democraten hebben een stevige vinger in de pap bij de staatsomroep Rai, die de se rie uitzendt. De politici eisten een aanpassing van het script. De makers gingen voor de cen suur door de knieën en weken uit naar het buitenland. De VARA heeft de produktie rond de mafia vijf seizoenen op het scherm gebracht. In de eer ste vier reeksen speelde Michele Placido de rol van commissario Cattani. Placido is door zijn ver tolking nog steeds zeer populair in Italië. Hij werd onlangs weer ingehuurd als presentator van een televisieprogramma waarin werd opgeroepen tot een natio nale strijd tegen de mafia. Dit naar aanleiding van de moord op de onderzoeksrechters Fal cone en Borselino. Placido wilde eigenlijk al na het derde deel van zijn Cattani- rol af, maar liet zich nog een maal vermurwen. Om toch aan de serie te kunnen ontsnappen werd hij aan het einde van reeks 4 door een fantastisch gefilmde kogelregen om zeep geholpen. Dat had tevens het einde van De Octopus moeten zijn: de mafia zal nooit verliezen. Het liep anders. De Rai kampt met een grote kijkcijferachter stand op de commerciële net-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12