Aanvallend debuut Twingo aan de Seine AUTO KOEN LEIDERDORP CZ^&L>®emc4>' Weg en wiel Het Motor j^ui^ Eerste opknapbeurt Alfa Romeo 164 De gloeiende spijker kan weg Maak een afspraak voor een proefrit! DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 Japanse belangstelling voor de Renault Twingo. Het Franse kleintje wordt zorgvuldig op de gevoelige plaat vastgelegd. De in Engeland gebouwde Nis san Micra maakt zijn tentoon stellingsdebuut in Parijs in twee motorversies en twee modelva rianten. Er is keus uit een 1.0 en een 1.3 liter motor en een drie- deurs en een vijfdeurs versie. Behalve de vijfversnellingsbak is er ook een automaat volgens het systeem van de 'continu va riabele transmissie'. General Motors heeft de Parijse Salon aangegrepen om de ver nieuwde ruimteauto Pontiac Trans Sport aan Europa te pre senteren. Volgens eigen zeggen heeft General Motors dit type aangepast aan de smaak van het Europese publiek. De neus is gewijzigd in een wat elegan tere snit en daardoor iets min der futuristisch geworden. Mitsubishi komt na de intro ductie van het Lancer station model nu ook met de sedanver sie (kofferbak) voor de dag. Bei de nieuwe auto's staan in Parijs. Er zijn vier motorvarianten: 1.3, 1.6,1.8 en 2.0 liter diesel. In de sector bijzondere auto's foto afp vallen twee sportwagens op: het herrezen Bugatti met de EB 110 en natuurlijk de Ferrari 356. Bij Alfa Romeo tenslotte staat de 164 Super (zie verhaal hier onder) en valt een opzienbaren de Speedster te bewonderen, een open variant van het twee jaar geleden gelanceerde krach tbeest SZ. iïl BMW VAN DER PLAS KATWIJK Ambachtsweg 14. Katwijk, tel.:01718-26161 Sierra wordt MONDEO De opvolger van de Ford Sierra gaat Mondeo heten. Allan Gilmore, vice-presi dent van Ford, maakte dat in Parijs bekend. De nieuwe 'wereldauto', die eind maart '93 in ons land te koop is, komt qua prijs en allure in de buurt van de Scorpio, zo meldt Ford. De ru;me middenklasser ondet scheidt zich volgens de fabrikant in hoge mate van de concurrentie en lijkt in de verste verte niet meer op de Sierra. Zowel hier als in Amerika zal de nieuwe auto geprodu ceerd worden onder dezelf de naam Mondeo. Naast de bekende modellen is er ook een coupé gepland. De Mondeo wordt uitgerust met zogeheten 'groene mo toren' uit de Zeta-serie. Ford loopt met deze nieuwe 16-kleps motoren vooruit op de strengere milieu-re- gels die binnenkort gaan gelden. De Zeta-motoren (1.6, 1.8 en 2.0 liter) voldoen al aan alle nieuwe eisen. ken. Renault vindt overigens dat de Twingo meer in het rijtje thuishoort dat door de Fiat Uno wordt aangevoerd. De iets gro tere kleine auto dus. Het 'vijfhonderdje' van Fiat krijgt natuurlijk ook veel aan dacht op de show. Veel meer dan de nieuwe kleine Micra van Nissan. Maar Japan is dan ook in de Franse beschermde markt een 'vies woord'. Toch zijn de Japanse stands wat minder de ondergeschoven kindjes van de tentoonstelling dan voorheen. Nieuws is er ook uit onverwach te hoek. Rover presenteert bij voorbeeld een fraaie coupé in de 200-serie. Er zijn twee mo toruitvoeringen, een 1.6 en een 2.0 liter turbo, respectievelijk aangeduid als 216 en 220. Deze laatste, zo meldt de fabrikant, is de krachtigste Rover die ooit in serieproduktie is gemaakt. De motor levert 200 pk en werd tot dusver alleen gemonteerd in de Rover 800. De topsnelheid ligt rond de 240 kilometer per uur en binnen 7 seconden snelt de auto van 0 naar 100 km/uur. De 220 coupé is voorzien van een transparant 'targa-dak' met een centrale T-balk. Deze kan evenals de beide panelen van het dak worden verwijderd. Ook kunnen de panelen afzonderlijk van elkaar worden opengezet. Onverwacht Brits nieuws in Parijs: een snelle Targa-coupé van Rover die als 216 en 220 (met turbo) leverbaar wordt fotomap Het zal niemand verbazen dat de grote publiekstrekker op de Autosalon in Parijs, die momenteel wordt gehou den, een Franse auto is. Renaults nieuwste en allerklein ste, de Twingo, beleeft zijn werelddebuut. aanvallend opgesteld. Of dat door Fiat met zijn splinternieu we Cinquecento (500) erg op prijs wordt gesteld valt te be zien. Een opzienbarende Eu ropese concurrent in een markt die jaren geleden al door de Ja panse Alto's, Cuore's en Mini jumbo's is weggesnoept, is wel het laatste dat Fiat kan gebrui- De 'Mondial de l'Automobile' zoals de tentoonstelling officieel heet, is voor de personenwa gensector van groot belang. Ze ker voor een autoproducerend land als Frankrijk. Renault heeft zich op een enor me stand met de kleine Twingo "ij M BOEKEN De Onschatbare Klassieker geschat Tijdens De Onschatbare Klas- sieker-beurs, die onlangs in Hilversum werd gehouden, is het gelijknamige jaarboek ge presenteerd. De derde editie van dit populaire naslagwerk is weer een stuk dikker dan de vorige (van 400 naar 544 blad zijden) en dit keer staan er liefst 1.300 klassieke auto's in vermeld. Van elk model is een fotootje opgenomen, dat de helft gro ter is ten opzichte van de vori ge edities. Daarbij worden weer de belangrijkste techni sche gegevens, produktiepe- riode en -aantal, de toenmali ge nieuwprijs en een richtlijn voor de huidige waarde van de auto verstrekt. Drie bedragen geven aan wat de auto waard is, respectieve lijk in ongerestaureerde staat (maar wel compleet), in rede lijke staat danwel in goede staat (maar niet in zogeheten concoursconditie). Een beë digd taxateur bepaalde deze waarden. Verder staan in De Onschatba re Klassieker, dat voor 19,95 in de boekhandel ligt, namen en adressen van Nederlandse merkenclubs vermeld. Land Rover in militaire dienst Vorig jaar werd de bekende Land Rover ontslagen uit de Nederlandse militaire dienst en opgevolgd door de Merce des G. Een mooie gelegenheid om de militaire carrière van deze veelzijdige terreinwagen in kaart te brengen. Oud-mili tair en Land Rover-enthou siast R. de Roos deed dit en het resultaat is een interessant document dat onlangs door Kluwer op de markt is ge bracht. Nadat de Land Rovers in 1975 door de Koninklijke Land macht waren aangekocht moest er opeens van alles en nog wat aan veranderd wor den. Typisch Nederlands, al dus De Roos, terwijl de Engel sen de wagens al jaren zonder problemen in gebruik hadden. Hierdoor werden de Neder landse Land Rovers uiteinde lijk twee keer zo duur als de Britse, terwijl ze als gevolg van de vele veranderingen ook nog eens meer mankementen gin gen vertonen. Het resultaat was dat er bin nen het grootste krijgsmacht onderdeel nogal negatief werd gedacht over de Land Rover, terwijl het van oorsprong een uitstekende terreinwagen is met onovertroffen kwaliteiten. De auteur gaat uitvoerig in op deze problematiek, maar be steed ook aandacht aan het ontstaan van de Land Rover, de ervaringen van het Britse leger en de civiele versies. DE LAND ROVER in militaire dienst; door R. de Roos; 96 blz.; uitgeverij Kluwer in De venter; 24,50. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Hengelo - Amsterdam (A 1) Tussen Muiderberg en Muiden, richting Amsterdam, avond/nacht. Ter hoogte van de Vechtbrug, richting Amsterdam, overdag. Tussen Apeldoorn en Beekbergen, richting Hengelo, dag/nacht. Ter hoogte van Deventer, richting Amsterdam, avond/nacht. Amsterdam richting Wassenaar (A 44) Tussen Oude Wetering en Sassenheim, overdag. telefoon Vondellaan 80. 2332 AH LEIDEN, Klassiekers te koop op Superfestival NIEUW VENNEP Enkele jaren na de introductie blijkt de Alfa 164 vaak voor te komen op het keuzelijstje van lease-auto's. De strakke, stijlvol le Alfa is een betrouwbaar ge bleken zakenauto met een re presentatieve uitstraling die veel automobilisten aanspreekt Het is dan ook niet verwonder lijk dat de Italiaanse fabrikant de tweede generatie van zijn vlaggeschip in grote lijnen on veranderd heeft gelaten. De uiterlijke vernieuwingen voor modeljaar 1993 beperken zich tot een 'slankere lijn' en een vernieuwde neus. Een hoofdrol in de tweede ge neratie Alfa 164 is weggelegd voor de 164 Super. Dit nieuwe topmodel is elf centimeter lan ger door de forse schokabsorbe- rende bumpers en heeft be- schermstrips langs de flanken, aangepaste buitenspiegels (elektrisch inklapbaar), nieuwe wielen en nieuwe achterlichten. Het grootste nieuws zit echter pnder de motorkap. Om tech nisch bij de tijd te blijven heeft Alfa voor de Super een 24-kleps (152 kW/207 pk) zescilinder motor ontworpen. Als opmerkelijke bijzonderheid Komend weekeinde wordt in de Leidse Groenoordhallen weer een aflevering van het bekende Super Oldtimerfestival gehou den. Rond de 10.000 vierkante meter expositieruimte wordt gedurende twee dagen in beslag genomen door talloze klassieke auto's en stands met aanver wante artikelen als onderdelen, boeken, miniatuurauto's en fol ders. Ook zijn er diverse kinder attracties en wordt er levende muziek ten gehore gebracht. Hoewel er voor belangstellen den een heleboel te bekijken valt, ligt het accent tijdens het festival op ruilen, kopen en ver kopen. Een groot deel van de tentoongestelde oldtimers zal dan ook te koop staan. Publiekstrekkers zijn de Lincoln Continental Convertible '60. die voorheen aan j.R. Ewing (uit de tv-serie Dallas) toebehoorde, en een serie Nash Metropolitans die nog nooit in Nederland te zien was. (Zie ook de rubriek Blik in het verleden) Het Leidse Oldtimerfestival is op zaterdag 17 en zondag 18 oktober geopend van 10 tot 18 uur. Voor meer informatie: tel. 02526 - 87466. IAA verhuist mogelijk naar Berlijn AMSTERDAM RAI Nog steeds is niet geheel duide lijk waar de Duitse autoten toonstellingen in de toekomst gehouden zullen worden. Algemeen wordt verwacht dat nog voor de eeuwwisseling voor Berlijn gekozen zal worden en dat ook de zetel van het Ver band der Automobilindustrie (VDA) daarnaartoe zal verhui zen. Het VDA zegt op termijn te streven naar een gecombineer de tentoonstelling met perso nen- en bedrijfswagens. Nieuw topmodel met 24-kleps 6-cilinder motor: de Alfa Romeo 164 Super. vermeldt Alfa dat deze kracht bron pas bij 100.000 kilometer zijn eerste echte servicebeurt behoeft te ondergaan. Het sportieve topmodel Qua- drifoglio profiteert ook mee van de vernieuwingen want die wordt voorzien van een sterkere FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij telefoon 071- 351800 Het verhaal is bekend: we kunnen naar de maan. video, fax, pc en cd zijn dood gewoon, maar feilloos brandende fietsverlich ting voor een redelijke prijs bestaat niet. Het verhaal gaat geluk kig nog maar ten dele op. De gloeiende spij ker kan weg, want er is al twee jaar een uiterst betrouwbare dynamo van Nederlands fabri kaat op de markt (AXA, 35 gulden). De harde praktijk heeft bewezen dat het apparaat licht loopt, niet slipt, een ho ge stroomopbrengst heeft, uit stekende contactpunten en dat het niet kan roesten. Een aan winst voor de fietser in het don ker. Een jaar geleden kwam AXA met het logische vervolg: de be trouwbare koplamp, type Hi- light. Voorzien van halogeen lamp met een drie keer zo ster ke lichtopbrengst als een gewo ne fietslamp. Ook dit Neder landse produkt is roestvrij en bovendien beveiligd tegen doorbranden en bestand tegen schokken. De prijs ligt onder de dertig gulden. Voor minder dan een tientje zijn er betrouwbare achterlich ten te koop, zodat geen enkele fietser de winter in hoeft met gebrekkige verlichting. Bij het zelf monteren is het belangrijk dat zowel de twee lampen als de Naast kop- en achterlicht blijven reflecterende zij vlakken plus rode reflector wettelijk verplicht dynamo met de bevestigings bout 'aarde maken' op een stukje blank metaal van de fiets. Bij roestige vehikels geeft de verbinding met het achterlicht nogal eens problemen. Wie die zorg niet wil hebben kan kiezen voor de Vistalite, een los achterlicht van Amerikaans fabrikaat, dat met twee pen- lights een paar honderd uur achtereen kan branden. Dat komt omdat er geen lampje in zit, maar LED-lichtbronnen, die fel branden en weinig stroom vragen. Prijs even onder de veertig gulden. Oplaadbaar Cateye (Japan), gespecialiseerd in computers en verlichting, brengt een nieuwe oplaadbare halogeenlamp op de markt als koplicht voor de fiets. De batte rijen geven de lamp twee uur achtereen stroom en kunnen vijf honderd keer worden opgeladen. De lamp is met klemmen eenvou dig te bevestigen op het stuur. Met een ge wicht van tweehon derd gram is de lamp interessant voor sport en racefietsers. Prijs 120. Ten overvloede: er zit geen achterlicht bij. Pedaalplaat De klikpedalen van on der meer Shimano zijn een groot succes. De schoen, voorzien van stalen plaatje op de zool, draait als een skisluiting en klikt vast op het pedaal. De voet vastzetten met kooitje en toeclip is niet langer nodig. Op de meeste wielrenschoenen, die ermee zijn uitgerust, valt niet normaal te lopen. Er zijn echter ook gewone fietsschoenen met schoenplaatjes te koop. Deze zijn verzonken in de zool, zodat lopen goed mogelijk blijft. Pro bleem met de klikpedalen is al leen, dat de fietser altijd de bij behorende schoenen aan moet hebben voor een ritje. Shimano brengt nu voor alle SPD-klikpe- dalen een aparte schoenplaat. Even op de pedalen klikken en een ritje met gewone schoenen behoort tot de mogelijkheden. De toerplaten zijn voorzien van reflectoren en kosten 2£stien gulden. foto» alfa romeo versie van de nieuwe 24-klepper (168 kW/228 pk). De nieuwe motorengeneratie bevat verder nog een elektro nisch geregelde turbodiesel (91 kW/124 pk). Overigens blij ven de huidige motoren 2.0 Twin Spark en 3.0 V6 in het pro gramma gehandhaafd. Om het beste te bieden wat in deze topklasse voorhanden is, heeft Alfa Romeo de uitrusting op een hoger niveau gebracht. Allerlei comfort- en veilig- heidverhogende zaken zitten standaard in genoemde topmo dellen. De levering van de 164 Super (prijs rond 90 mille) begint in december en de vernieuwde Quadrifoglio wordt begin vol gend jaar verwacht. Weversbaan 12 (Autoboulevard) 2352 BZ LEIDERDORP Tel. 071-417493 Fax. 071-417301 BUK IN HET VERLEDEN 'Perfect gezelschap voor mevrouw als ze bood schappen gaat doen' ofwel de Nash Metropolitan. De vraag is of een auto zonder kofferdeksel wel zo perfect is bij het boodschappen doen. Omdat de Metropolitan in het begin een dichte achterkant had, moest 'mevrouw' de gekochte artikelen via het interieur achter de stoelen de bagageruimte in schuiven. Dat dit niet echt heel handig was. be dacht American Motors (in 1954 ontstaan uit het samengaan van de merken Nash en Hudson) later ook en maakte er toen alsnog een kofferdeksel in. Het achterop geplaatste reservewiel ('Continental Spare', vanaf 1952 een rage in Amerika) bleef ge woon zitten. In het prototype van de Metropolitan zat een Fiat Topolino-motor, maar die was te zwak voor Amerika en werd vervangen door een Austin A40-motor. Austin nam in Engeland ook de bouw van de Metropolitan ter hand. De doelgroep, 'de Amerikaanse vrouw' vond het wel een leuk wagen tje maar reed toch liever in een comfortabele Ame rikaan. Toch verkocht de Metropolitan wel en In de produktieperiode '54-'61 gingen er een kleine 100.000 de deur uit. Op de foto een Metropolitan Convertible uit 1957. Deze auto is komend weekeinde te zien op het Super Oldtimerfestival in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11