Partijen in Bonn wijzigen asielrecht Premier Bourassa probeert Québec binnen Canada te houden Buitenland Getroffen Cairo graaft, rouwt en hoopt na aardbeving Wachten op voedsel 3James Bond3 ten onder in vuurwerk Quayle en Gore Chinese communisten geven meer ruimte aan hervormers Nederlandse protest tegen aanhouding Solo WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 DPA Deutsche Presse Agentur Paus veroordeelt slavenhandel santo dominco De mannen, vrouwen en kinderen die als sla ven uit Afrika naar Amerika werden overgebracht, zijn het slachtoffer geworden van een „schandelijke praktijk, waaraan ook gedoopte mensen hebben deelgenomen die zich niet hiel den aan de principes van hun geloof." Dat schrijft paus Johan nes Paulus II in een boodschap aan de Amerikanen van Afri kaanse herkomst die gisteren in Santo Domingo is verspreid. In een andere boodschap zegt de paus de indianen en Eskimo's de steun van de Rooms-Katholieke Kerk toe bij hun pogingen om het milieu te beschermen, hun grond terug te krijgen en hun ei gen cultuur in stand te houden. Kanemaru stapt op Tokyo De machtigste Japanse politicus, de 78-jarige Shin Kanemaru, heeft vanmorgen gezegd dat hij ontslag zal nemen als parlementslid. Daarmee neemt hij de verantwoordelijkheid op zich voor een corruptieschandaal, waarbij hij betrokken was. Zijn ontslag betekent dat hij ook afstand zal doen van het leider schap van de belangrijkste fractie binnen de LDP. Deze conser vatieve, op het zakenleven georiënteerde partij, regeert Japan al sinds 1955, Kanemaru wordt algemeen gezien als peetvader van de LDP. Koetsjma premier Oekraïne kiev» Het Oekraïnse parlement heeft gisteren met overweldi gende meerderheid ingestemd met de benoeming van de indus trieel Leonid Koetsjma tot premier. President Kravtsjoek had Koetsjma, de directeur van een van de grootste wapenfabrieken in Oekraïne, voor de post voorgedragen. Hij prees hem daarbij aan als een technocraat die in staat is de economische crisis te bezweren. De nieuwe premier zei dat hij zich zou concentreren op de invoering van een marktstelsel en de politiek over zou la ten aan Kravtsjoek. Concorde breekt wereldrecord Lissabon Het supersonische vliegtuig Concorde van Air France heeft gisteren een nieuw snelheidsrecord gevestigd. In 32 uur en 49 minuten en acht seconden vloog het toestel met 48 passa giers (in westelijke richting) rond de wereld. Het wereldrecord voor verkeersvliegtuigen lag op 36 uur en acht minuten. De zui vere vluchttijd voor de afstand van 44.000 kilometer was 23 urn en zeven minuten, aldus de luchtvaartmaatschappij. De rest van de tijd ging op aan tussenlandingen om bij te tanken. cairo sarah helm the independent In het stoffige Cairo bood het inge- stortte, vijftien verdiepingen hoge ge bouw het uiterlijk van een gigantische afvalhoop, terwijl hulpverleners over de gehavende steunbalken kropen. Duizenden hadden zich in een res pectvolle en geschokte stilte verzameld en wachtten op het tevoorschijn ko men van nieuwe lichamen of overle venden. De eerste lichamen die wer den ontdekt, waren die van een moe der en haar baby er volgden er 22 en velen moeten nog worden gevonden. In afwachting van het bezoek van Egypte's president Hosni Mubarak boorden rijen in het wit geklede solda ten hun weg naast de voortkruipende bulldozers. SheriefAtef, een 17-jarige student, vertelt dat hij zijn nicht al on der de puinhopen vandaan gehaald heeft zien worden. „Wij denken dat ze in de snackbar van het gebouw was daar ging ze altijd heen om die tijd." Aangenomen wordt dat 120 mensen zijn omgekomen in dit gebouw in de voorstad Heliopolis, toen de aardbe ving van 5.9 op de schaal van Richter maandagmiddag om drie uurhet drukste uur van de dag de kolkende straten van Cairo schokte. Het geschat te aantal doden liep gisteren op tot duizend en 10.000 gewonden. Maar in een stad van 12 miljoen inwoners, die met de dag groeit, kan niemand daar zeker van zijn. Mona Mohammed zat met gekruiste benen aan de overkant van de straat van het ingestortte gebouw te staren. Om drie uur gistermiddag had zij. net als iedereen, een nieuwe aardbeving verwacht, die was voorspeld op de te levisie. Dat was niet gebeurd. Om uit te leggen hoe de trilling was ge weest, wuifde ze met haar handen van links naar rechts. Velen maken hetzelf de gebaar en spreken over schuivend zand onder hun voeten. Sameh Farouk zegt: „Het was alsof de grond plotse ling onder ons begon te zwemmen. Toen was er het gerommel en overal stof. Mijn moeder en zuster waren mi nuten daarvoor die kant opgelopen. Ik rende naar buiten om ze te zoeken en zag alleen maar het dwarrelende stof." Mensen spreken ook over dansende lampen, zwaaiende gebouwen en daarna de plotselinge paniek. „Overal op straat waren mensen sommigen halfgekleed. schreeuwend. Mensen sprongen uit het gebouw velen raakten in de eerste paar minuten ge wond of stierven op die manier", zegt Alexandra Buccianti, die vlak naast het met de grond gelijk gemaakte gebied woont. In een moskee in het noorden van de stad stierven tien mensen een uur na de trilling terwijl zij dankzegden omdat zij waren gespaard en het gebouw plotseling instortte. Maar het grootste gebouw dat naar be neden kwam, stond in Heliopolis. Kha- led Sufwat heeft een klein speelgoed winkeltje precies tegenover waar het vroeger stond. „Ik hoorde het gedon der en toen hoorde ik de klap. Ik dacht dat het mijn huis moest zijn en mijn gezin. Dat dachten we allemaal mijn vrienden worden nog steeds ver mist. De gebouwen stonden te zwaai en terwijl de mensen in alle richtingen renden. Zij wisten niet welk gebouw er daarna naar beneden zou komen. Volgens ooggetuigen overwonnen de mensen snel hun paniek en snelden ze toe om anderen te helpen. Iemand zei: „De hulpverleners konden er niet door. de wegen zaten dicht. Gewonde men sen lagen op straat. Maar de mensen hielpen elkaar en droegen de gewon den en doden op hun schouders naar het ziekenhuis." vertaling luutje 'Witte Huis liet Clinton onderzoeken' washington Rtr De Amerikaanse regering heeft de ambassades in Londen en Oslo een onderzoek laten instel len naar gegevens over Bill Clin ton. Dat heeft de Amerikaanse krant Washington Post vandaag gemeld. De ambassades moes ten zoeken naar gegevens over Clintons dienstplicht en zijn staatsburgerschap in de periode dat hij in Oxford studeerde. Re geringsfunctionarissen zeggen dat de opdracht volgde op ver zoeken van diverse media. BERLUN GPD-UPI-Rtr De Duitse regeringspartijen CDU, CSU en FDP hebben gisteren een compromis bereikt over verscherping van de asielwetgeving. Het akkoord werd bereikt na lang touw trekken tussen de drie coalitiepartners. gingen plaatsvinden, terug moeten. Vluchtelingen wier ver zoek is afgewezen, zullen in principe het recht behouden in beroep te gaan tegen een derge lijk besluit. De regeringspartijen willen ook de toestroom van (afgewe zen) asielzoekers via buurlan den als Nederland een halt toeroepen. Ten slotte willen de partijen de financiële steun voor asielzoekers vervangen door materiële steun. Vluchte- De partijen willen de Duitse grondwet zo veranderen dat asielzoekers die geen steekhou dende argumenten voor hun asielaanvraag hebben, direct kunnen worden teruggestuurd. Zij moeten daar wachten op een beslissing over hun aan vraag. In de praktijk betekent het voorstel dat asielzoekers uit lan den waar geen politieke vervol- Politie treedt hard op tegen protest Kosovo PRIST1NA AFP-Rtr De Servische politie is gisteren hard opgetreden tegen een be toging van honderden etnische Albanese studenten in de Servi sche provincie Kosovo. Zij de monstreerden voor het recht op onderwijs. Ooggetuigen zeiden dat agen ten de menigte, die zich had verzameld op de campus van Pristinë (Pristina), de hoofdstad van Kosovo, met traangas en knuppels uiteenjoegen. De poli tie blokkeerde de straten om te voorkomen dat de betogers de universiteit bereikten. De studenten waren op weg naar de faculteit wijsbegeerte, die zij twee jaar geleden verlie ten uit protest tegen de Servi sche onderdrukking van de et nische Albanezen. Maandag waren ook al duizenden scho lieren de straat opgegaan. lingen uit landen waar burger oorlogen woeden, zullen niet onder de strengere wetgeving vallen. Morgen wordt in het parle ment gestemd over de rege ringsplannen. Voor de Beierse CSU gaan ze niet ver genoeg, terwijl de liberale FDP meent eigenlijk te veel concessies te hebben gedaan. Daarna zullen experts de wijzigingsvoorstellen moeten uitwerken, waarna een tweederde meerderheid in het parlement nodig is om ze van kracht te laten worden. Zonder de medewerking van de intem verdeelde sociaal-democrati sche oppositiepartij SPD is een grondwetswijziging onmogelijk. KiSEUAKBosnische zigeuners wachten langs de kant van de weg op een voedselkonvooi van de Verenigde Naties. Zij leven van het voedsel dat ze met bedelen kunnen krijgen. In de Bosnische hoofdstad Sarajevo zijn VN-technici gisteren aanhou dend beschoten tijdens herstelwerkzaamheden aan het elektriciteits- en waterleidingnet. De reparaties konden dan ook niet worden uitgevoerd. Maandagmiddag werden ook twee VN-toestellen onder vuur genomen. Een kogel doorboorde de cockpit van een Russisch vliegtuig op tien centimeter van het been van de piloot foto epa Quayle: Aanvallend. Stockdak: Hakkelend WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De kandidaten voor het vice-president- schap hebben de Amerikanen vannacht (Nederlandse tijd) dat geboden waar het de verkiezingscampagne tot nog toe ontbrak: vuurwerk. Na het saaie, stati sche optreden van George Bush, Bill Clinton en Ross Perot zondag, brachten hun running mates tenminste opwin ding. Of de kiezers er wijzer van geworden zijn is nog de vraag. Het debat ontaard de in een soms genante scheld- en in terruptiepartij die wel amusements waarde had, maar zelden informatief was. Maar deze verbale bokswedstrijd tussen met name vice-president Dan Quayle en senator Al Gore heeft wel licht de toon gezet voor het verdere ver loop van de strijd. Vooral Perot kan daar niet blij mee zijn. Na zijn succes van zondag toen hij Bush en Clinton overvleugelde, steeg zijn aanhang in de opiniepeilingen met meer dan tien procent Maar het rond uit zwakke optreden van Perots beoog de plaatsvervanger, de gepensioneerde vice-admiraal James Bond Stockdale kan zijn kansen geen goed hebben ge daan. Stockdale, een gedecoreerd Vietnam- veteraan en ex-krijgsgevangene die zich nu aan de Stanford-universiteit ver diept in Griekse filosofie, was duidelijk niet voorbereid op wat hem boven het hoofd hing en ging in het geweld van Quayle en Gore kopje onder. Dat kan Perot stemmen gaan kosten. „Als dit zijn eerste keuze is, dan moe ten we ons zorgen maken over wie hij nog meer in zijn regeringsploeg gaat opnemen", zei een commentator over Stockdale. Een charmante, 68-jarige grijze man die soms vragen niet ver stond („Sorry, ik had mijn gehoorappa raat even niet aan") en op andere niet of slechts hakkelend kon antwoorden. Hij kon nauwelijks iets inbrengen in het felle debat en zei dan ook de indruk te hebben dat hij naar een pingpong-wed- strijd stond te kijken. Het tweegevecht tussen Quayle en Gore werd op inhoud gewonnen door de laatste. In twee peilingen na afloop van het debat kwam hij als de bus. Quayle leek door de Republi keinse campagneleiding maar met één doel naar Atlanta te zijn gestuurd: zo vaak als in anderhalf uur maar mogelijk is te roepen dat Bill Clinton niet te ver trouwen is. Daarin slaagde de vice-pre sident met vlag en wimpel. Het niveau van het debat was daar door laag, maar Quayle deed in elk ge val wat George Bush zondag naliet: aanvallen. Wellicht dat de president na dit voorbeeld in het debat van morgen ook uit zijn schulp kruipt. Hij moet wel, want na zondag is zijn positie er niet beter op geworden. In de opiniepeilin gen ligt hij, ook na het debat van van nacht, nog steeds ruim 15 procent ach ter op Clinton. PEKING YVONNE VAN DER HEUPEN CORRESPONDENT Er komt een grote wijziging in de samenstelling van de lei dinggevende partij-organen van de Chinese Communistische Partij. Dat is gisteren besloten op het veertiende congres van de partij in Peking. De wijziging is even radicaal als de economi sche hervormingen die de nieuw-benoemden in praktijk moeten gaan brengen. Deng Xiaoping (88). de func tieloze machthebber, is het meesterbrein en de grote drijf veer achter de personele her schikking, evenals achter het eerder aangekondigde pro gramma om in de kortste keren tot een 'socialistische markteco nomie' te komen. Deng, die maandag bij de opening van het congres verstek liet gaan, heeft zich verzekerd van de benoe ming van een groot aantal her- vormingsgezinden. Naast de aanzienlijke verjon ging in de toporganen is een verschuiving van de macht waar te nemen van het politieke cen trum Peking naar de provincies. Vooral functionarissen die in hun regio succesvol zijn ge weest met economische hervor mingen en met het bestrijden van dogmatische marxisten, gaan in de hogere partijregio- nen de dienst uitmaken. De benoemingen zijn evenals het economisch pro gramma veelal compromis sen waarvoor fel gestreden is tussen de hervormingsgezinde 'Dengisten' en orthodoxe ideo logen. Zo is Deng akkoord ge gaan met het handhaven van Li Peng als premier en Jiang Ze- min als partijleider, in ruil voor de toezegging dat beiden de economische veranderingen zullen steunen. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Nederland heeft bij de Russi sche autoriteiten een officieel protest ingediend tegen de aan houding, maandag, van het Greenpeace-schip Solo. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken hadden de Russen geen recht het schip aan te houden. De 33 bemanningsleden, on der wie acht Nederlanders, wer den maandag gearresteerd. Het ministerie wil hen consulaire bijstand verlenen, „maar de Russen laten dat voorlopig niet toe", aldus de woordvoerder. De Solo, die in de poolwate- ren rond Nova Zembla een on derzoek naar radio-actieve ver- ontreining wilde verrichten, is nu onder begeleiding van de Russische kustwacht onderweg naar Moermansk. Daar zal het schip aan de ketting worden ge legd terwijl de plaatselijke auto riteiten beslissen of de beman ning voor de rechter moet ver schijnen. Volgens Moskou be vond de Solo zich binnen Russi sche territoriale wateren. De milieuorgansatie, die sinds de aanhouding geen con tact meer heeft gehad met het schip, stuurt twee medewerkers naar Moermansk om de opva renden bij te staan. Een van hen is jurist. OTTAWA-TORONTO HUGH WINSOR THE INDEPENDENT» AP Wat zich aanvankelijk liet aanzien als een geheid politiek succes, lijkt langzaam maar zeker op een regelrechte ramp uit te draai en. Canada's nationale referendum van 26 oktober was bedoeld om grondwettelijke overeenstemming tussen de federale en provinciale regeringen te bewerkstelligen. Het referendum was het resultaat van lang durige en uitputtende onderhandelingen en had Canada als een verenigd land moeten bewaren. Nu blijkt uit opiniepeilingen dat de 'deal' zwaar in de problemen zit. De po litieke onzekerheid heeft geleid tot een ka- pitaalvlucht en een daling van de Canadese dollar die is gezakt tot ongeveer tachtig pro cent van de waarde van de Amerikaanse dollar. Ook de grootste verhoging van de rentevoet sinds de oprichting van de Cana dese Bank in 1935 kon het tij niet keren: de wisselkoers bleef zakken. De nïeest dramatische ontwikkeling tot nog toe was echter dat de voormalige federale premier Pierre Trudeau, wellicht de meest vooraanstaande Canadese politicus na de Tweede Wereldoorlog, de voorgestelde grondwetsherzieningen de grond in heeft geboord als een aantasting van de burger rechten en een verzwakking van Canada. Toen critici probeerden Trudeau af te schil deren als „een man uit het verleden", had hij zijn antwoord klaar. „Pythagoras was ook een man uit het verleden, zei hij, „maar twee plus twee is nog steeds vier". De premier van Québec, Robert Bourassa heeft deze week in een televisiedebat ge zegd dat de strijd om de vergaande soeve reiniteit van de Franstalige provincie niet mag leiden tot de beëindiging van de in 1867 gestichte Canadese federatie. De ver gaande eigen bevoegdheden van Québec worden door het in augustus gesloten 'Ak koord van Charlottetown' voldoende gega randeerd, aldus Bourassa. Volgens dat akkoord wordt Québec op grond van zijn eigen taal, cultuur en rechts systeem erkend als een 'aparte gemeen schap' binnen Canada. Maar onder de nu voorgestelde grondwetswijziging zouden ook indianen en Inuit (eskimo's) het recht op zelfbestuur krijgen. Bovendien wordt gestreefd naar een Senaat die niet zoals nu door de Kroon (in de prak tijk: de premier) wordt benoemd, maar rechtstreeks wordt gekozen, zodat de ver schillende Canadese regio's meer invloed kunnen uitoefenen op de federale regering. Als de Canadezen voor het akkoord stem men kan er een eind komen aan de consti tutionele crisis, die in 1982 ontstond toen Québec weigerde de federale grondwet aan te nemen omdat de bijzondere status van de provincie daarin te weinig zou zijn be schermd. Jacques Parizeau van de nationalistische Parti Québecois zei tijdens het debat dat 'Charlottetown' niet in het belang van Qué bec is, onder meer vanwege de senaatsher vorming waarin de grootste provincies Québec en Ontario veel minders zetels krij gen dan nu. En inmiddels is op een pijnlijke manier gebleken dat twee van Bourassa's meest vooraanstaande medewerkers het met Parizeau eens zijn. Een geluidsopname van een opmerkelijk te lefoongesprek tussen de twee adviseurs, waarin ze onder meer zeggen dat hun baas „het hoofd heeft gebogen voor de negen Engelstalige provincies en dat de knieën van zijn broek zijn kaalgcsletcn doorzijn veelvuldige knievallen, werd heimelijk doorgespeeld aan een radiostation in Quë- bec-stad. De geluidsband sloeg in als een bom en werd dé grote sensatie van de cam pagne rond het referendum. Voordat het akkoord van kracht kan worden moet het worden goedgekeurd door het fe derale parlement en de parlementen van de tien provincies. Hoewel het referendum niet bindend is, wordt verwacht dat het fe derale parlement de uitslag niet naast zich neer zal leggen. Ondanks de oprichting van zogenaamde 'Redt Canada' comités, waarin bekende Ca nadese persoonlijkheden zitting hebben ge nomen. verliest het ja-kamp nog steeds ter rein. Uit opiniepeilingen blijkt dat de Cana dezen Mulroney niet vertrouwen en dat ze hem niet geloven wanneer hij waarschuwt dat een negatieve uitslag van het referen dum het einde van Canada betekent. Uit een peiling van de krant Globe and Mail blijkt dat 43 procent van de Canadezen op 26 oktober tegen wil stemmen, terwijl 40 procent voor het akkoord is. In Québec zijn die cijfers 54 om 27 procent, terwijl in Bri tish Columbia 51 om 34 procent ook een groot deel van de bevolking tegen is. Als de nee-stemmers het referendum win nen houdt dat in dat voor de onafhankelijk heid van Québec is gestemd, aldus Bouras sa. De premier zei dat de inwoners van de provincie juist gebaat zijn bij een ja-stem. Parizeau bestreed dat Canada chaos en in stabiliteit te wachten staan als het akkoord wordt afgewezen, zoals Mulroney vreest. Parizeau wees er op dat er ook geen chaos is ontstaan nadat Québec in 1982 weigerde de grondwet te tekenen en dat het evenmin uit de hand gelopen is in 1990. toen New foundland en Manitoba alsnog weigerden grondwetswijzigingen goed te keuren die waren voorgesteld in het zogenaamde Meech Lake-akkoord. De verwerping van 'Meech Lake' betekende een stap terug in het overleg. Nationalistische partijen in Quebec hebben de laatste jaren steeds meer druk uitgeoe fend voor volledige onafhankelijkheid. An dere provincies hebben zich tegen 'Chariot tetown' gekeerd omdat zij niet tevreden zijn met de parlementaire hervormingen en vre zen voor ondervertegenwoordiging in Ot-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7