China sluit hervorming politiek uit 'Lakei uit Moskou' moet Georgische vaderland redden 'De Russen komenmaar deze keer ook echt' Vrede Angola steeds verder weg na dreigementen Unita Buitenland De Klerk: verkiezingen onmogelijk Actieschip Greenpeace geënterd Nobelprijzen Amerikanen jalaan ban bu hassan Niet opletten bij het autorijden in de Arabi sche woestijnstaat Oman kan slecht aflopen. De chauffeur van deze Toyota kwam na een aanrijding met een kameel met de schrik vrij. Het lot van het beknelde 'schip van de woestijn', dat moest worden uitgezaagd, is niet bekend. foto ap hassan abas Oekraïnse ziet bom voor bier aan kiev» Een Oekraïnse vrouw in Donetsk heeft zichzelf opgebla zen toen zij per abuis de pin uit een handgranaat trok. Ze had het wapen voor een blik bier aangezien. Volgens de politie raak ten 17 mensen gewond toen de oude vrouw de granaat tot ont ploffing bracht nabij het treinstation van de stad. De politie was op dat moment bezig illegale wapens op te sporen, waarbij een vluchtende verdachte de granaat zou hebben weggeworpen, al dus de commissaris van politie. Barre verovert stad zuiden Somalia nairobi Aanhangers van de voormalige Somalische president Siad Barre hebben vandaag na zware gevechten in het zuiden van Somalia de stad Bardere veroverd. Bardere, op ongeveer 330 kilometer ten westen van de hoofdstad Muqdisho, is één van de belangrijkste doorvoerhavens voor westerse voedselhulp aan So malia. De stad vormde sinds april het hoofdkwartier te velde van Mohamed Farah Aideed, één van de machtigste krijgsheren sinds Barre begin 1991 verdreven werd. Massale staking in Italië rome» Naar schatting tien miljoen Italiaanse werknemers heb ben vandaag het werk neergelegd uit protest tegen de bezuini- gingspolitiek van de regering. De algemene staking die vier uur zal duren, wordt gesteund door de drie grootste vakbonden. Journalisten gingen gisteravond al in staking om te voorkomen dat vandaag kranten uitkomen. 'Deling Italië zou vergissing zijn' rome» Ondanks de enorme populariteit van de zinde Noordelijke Liga zegt 60 procent van de Noorditalianen dat het een vergissing zou zijn om het land op te splitsen, aldus een gisteren gepubliceerde opiniepeiling. Hoewel meer dan de helft van de Noorditalianen gelooft dat het leven beter zou zijn zonder het armlastige zuiden betere openbare diensten, meer banen en een grotere kans op economische groei zou 56 pro cent het 'bijzonder spijtig' vinden als een onafhankelijke Noor- ditaliaanse staat zou worden uitgeroepen. Toch vindt ruim 27 procent afscheiding een goed idee en 21 procent zou 'bijzonder opgelucht' zijn als Noord-Italië van het zuiden verlost zou zijn. Kuwayt kiest voor Amerikaanse tank kuwavt Het Kuwaytse leger heeft bij de aanschaf van een nieu we gevechtstank gekozen voor de Amerikaanse M1-A2 Abrams. De fabrikant van de Britse Challenger 2, Vickers, kreeg het nakij ken. Aangenomen wordt dat Kuwayt tussen de 300 en 400 tanks wil kopen. De transactie zal daarmee een bedrag belopen van vele miljarden guldens. Nieuwe leider Italiaanse DC rome» De Italiaanse Christen-Democraten (DC) hebben giste ren de voormalige minister van justitie en defensie, Mino Marti- nazzoli, tot partijleider benoemd. De 60-jarige jurist komt in de plaats van Arlando Forlani, die na de nederlaag van de DC bij de parlementsverkiezingen in april zijn aftreden aankondigde. Vrouw dood na transplantatie los anceles De vrouw die afgelopen weekeinde een varkensle ver kreeg ingebracht, is gisteravond overleden. De 26-jarige Susan Fowler bezweek kort voordat artsen de varkenslever wil den vervangen door een mensenlever. De transplantatie van de varkenslever was een noodmaatregel omdat er zondag geen mensenlever voorhanden was en de vrouw nog maar enkele uren te leven had. Eduard Sjevardnadze werd zondag al gefeliciteerd met zijn verkiezing tot president van Georgië. foto ap Algemeen chePreweAgenti 1 The Independen berlun hans hoogenduk correspondent Levensgevaarlijk cesium 137 in een ba- gagekluis op het station van Frankfurt; minstens zo dodelijk strontium 90 in de achterbak van een auto; tientallen kilo's uranium 235 die nog spoorloos zijn. In Duitsland is alarm geslagen na dat hoog radio-actief materiaal afkom stig uit de voormalige Sovjetunie is ontdekt. Verrast zijn de autoriteiten en andere experts niet. In november 1990 kreeg de centrale recherche in Wiesbaden al een tip. „Onze criminelen smokkelen niet alleen antiquiteiten naar Duits land, maar ook strategische grondstof fen", waarschuwde een hoge Russi sche functionaris. De Duitse journalist en maffia-expert Jürgen Roth uit Frankfurt is ook niet verrast door de vondst van het dodelij ke spul in Duitsland. „Dit is al jaren aan de gang. Wat ze nu hebben ont dekt, is hooguit het topje van de ijs berg. De Russische maffia is veel ge vaarlijker dan de Italiaanse", vertelt hij. Volgens Roth verschilt de Russische maffia vooral van de Italiaanse, Ameri kaanse en alle andere criminele groe pen doordat men tot in de hoogste staats- en regeringskringen is doorge drongen. Het weekblad DieZeit citeer de een Russische maffioso met de woorden: „De georganiseerde misdaad in de ex-Sovjetunie is als een flatge bouw, waarvan de bovenste verdieping wordt bewoond door de partij". Een ander voordeel voor de gangsters uit het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten (GOS) is dat de militaire structuren van het voormalige Sovjet- leger in de ex-DDR nog geheel intact zijn. Roth: „Dat betekent niet dat er uit hun bestanden spul op de markt komt, maar wel dat er uitstekende contacten bestaan tussen corrupte officieren en maffia-kringen in Rusland en andere GOS-republieken". „Kolonel Witalij Si- dorowitsj Koeroes, de hoogste militaire aanklager in het vroegere Sovjet-leger in Oost-Duitsland, heeft ons al tijden geleden gewaarschuwd", aldus Roth. „Hij zei: 'Nu kunnen jullie werkelijk zeggen: de Russen komen'." Deskundigen zijn het er ook over eens dat het slechts een kwestie van tijd was voordat de Russische maffia haar 'aan bod', dat vooral bestond uit sigaretten, verdovende middelen en antiek, zou uitbreiden met de handel in vrouwen en natuurlijk in radio-actieve stoffen. Zoals afgelopen weekeinde bij de vondst van het eerste levensgevaarlijke radio-actieve materiaal in en rond Frankfurt duidelijk werd, bedienen de maffiosi zich van te goeder trouw zijn de Poolse handelaren, die het snelle geld ruiken. Vijf Polen zijn intussen opgepakt, hun dodelijke handel is in beslag genomen, maar hoeveel hoog radio-actief materiaal er nog circuleert, weet niemand. In het weekblad Der Spiegel kwam gis teren de 34-jarige Duitser van Poolse afkomst Krzystof Adamski aan het woord. Adamski liet op verzoek van twee Poolse zakenlieden een volgens hen ongevaarlijke, kleine hoeveelheid van het edelmetaal osmium onderzoe ken. Samen met de twee Polen reisde hij naar het Zwitserse Zürich om daar in een laboratorium het spul te laten onderzoeken. Daar troffen ze de eigenlijke aanbieder, een chemicus uit Litouwen, die voor zijn net gekochte osmium een officieel rapport nodig had om het verder te verkopen. Adamski stopte de twee in een metalen pillendoosje verpakte monsters in zijn binnenzak en reed naar het laboratorium, 's Avonds zaten hij en zijn zakenvrienden in de cel: Russische gangsters hadden de chemi cus uit Litouwen geen duur osmium aangesmeerd, maar even waardeloos als dodelijk cesium 137. De Poolse Duitser in Der Spiegel:Als de dokters gelijk hebben, ben ik binnenkort dood". In Bonn zijn intussen de alarmklokken gaan luiden. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft de regeringen van Rusland, Witrusland, Oekraïne en de Baltische staten (Estland, Letland en Litouwen) opgeroepen strenger te controleren aan hun grenzen. Jurgen Roth kan daar alleen maar om lachen: „Wat we nu meemaken, is nog maar het begin. Die gangsters zijn van een kaliber, waar ze hier nog nooit mee te maken hebben gehad". De Chinese partijleider Jiang Zemin heeft gisteren, bij de opening van het veertiende congres van de Communisti sche Partij, elke vorm van politieke hervorming en demo cratisering van de hand gewezen. Wel liet hij weten dat China alleen kan overleven door radicale hervorming van de economie. kaapstad» President De Klerk heeft gisteren tij dens een bijzondere zitting van het parlement ver klaard dat verkiezingen voor Zuidafrikanen van alle rassen niet mogelijk zijn voor er een eind komt aan het huidige geweld. Hij deed verder een dringend beroep om de onderhandelingen over het invoeren van een democratisch bestel voor te zetten. De Klerk veroordeelde opnieuw het apartheidssys teem en verzekerde: „Wij zullen daar nooit naar terugkeren". Buiten demonstreerden zo'n 10.000 ANC-aanhan- gers voor een multi-raciale regering en tegen een amnestieplan van de regering waarvan politie agenten en soldaten, die onder de apartheid mis daden hebben begaan, zouden profiteren. foto afp DINSDAG 13 OKTOBER 1992 Kameel in de klem Referendum in Servië mislukt BELGRADO-SARAIEVO PPA-Rtr Het referendum van zondag in Servië heeft te weinig kiezers op de been gebracht om vervroeg de presidents- en parlements verkiezingen af te dwingen. Vol gens een woordvoerder van de kiescommissie was slechts 46,10 procent van het electoraat naar de stembus gegaan, terwijl min stens de helft van alle kiesge rechtigden vóór had moeten stemmen. Volgens de voorlopige resul taten sprak 95,7 procent van de daadwerkelijke stemmers zich uit vóór verkiezingen. Die zou den gevaar hebben opgeleverd voor de Servische president Slo bodan Milosevic, die steeds meer kritiek te verduren krijgt. Servische milities hebben gis teren hun offensief in het noor den van Bosnië-Hercegovina voortgezet. De Serviërs hervat ten de aanval op Gradacac en meldden dat ze de corridor van noord-Bosnië naar Servië, die door moslims en Kroaten was afgesneden, hadden heropend. Onderhandelaars van Kroatië en klein-Joegoslavië hebben gisteren in Genève en Zagreb afspraken gemaakt over weder zijdse erkenning. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Het Georgische volk heeft in overgrote meerderheid zijn ver trouwen uitgesproken in Eduard Sjevardnadze. De voor malige Sovjet-minister van bui tenlandse zaken was bij de par lementsverkiezingen de enige kandidaat en kreeg zondag 96 procent van de stemmen. Sje vardnadze mag zich nu officieel president noemen, ook al is hij slechts gekozen tot parlements voorzitter. Vorig jaar schonk dat zelfde volk eveneens met overweldigende meerderheid het vertrouwen aan de nationalist Zviad Gams- achoerdia. De voormalige dissi dent werd president, trok alle macht aan zich en leeft nu in ballingschap in de Kaukasische republiekTsjetsjeno-Ingoesje- tië. Het politieke leven vari een Georgische verkiezingswinnaar is kort. Zal dat ook voor Sjevard nadze gelden? Toen Georgië zich afscheidde van de Sovjetunie werd Sjevard nadze, ooit partijleider en KGB- chef in zijn geboorteland Geor- PEK1NG YVONNE VAN DER HEUPEN CORRESPONDENT In zijn openingsrede riep Jiang op tot herstructurering van de Chinese economie. Hij sprak van een 'nieuwe revolutie', waarin de oude, centraal gelei de economie zal worden omge zet in een 'socialistische markt economie'. De 66-jarige politie ke voorman wees een westers parlementair stelsel met meer dere partijen resoluut van de hand. De vader van de hervormin gen in China, Deng Xiaoping (88), was er niet, net zo min als zijn machtige rivaal, de aarts conservatieve Chen Yun (87). Toch is het congres gisteren ge woon begonnen. De militaire NAIROBIFRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De kans op vrede in Angola wordt met de dag kleiner. Nadat zondag in de hoofdstad Luanda een vuurgevecht uitbrak tussen de politie en leden van de voor malige verzetsbeweging Unita, verklaarde een vooraanstaand Unita-lid gisteren dat er onmid dellijk weer oorlog zal uitbreken als de uitslag van de twee we ken geleden gehouden verkie zingen gehandhaafd blijft. Om een hervatting van de strijd te voorkomen, wordt op diverse fronten koortsachtig overleg gevoerd door onder meer een speciaal team van de gië, gehaat als de pest. Niet al leen door Gamsachoerdia en zijn aanhang, maar ook door de Georgische oppositie. Sjevard nadze stond te boek als lakei van Moskou, het imperialisti sche centrum dat de republie ken desnoods met geweld bin nen de Sovjetunie wilde hou den. Nu wordt de politicus met de zilvergrijze lokken door veel Ge- orgiërs beschouwd als de enige leider die het vaderland uit een benarde situatie kan redden. Georgië wordt bedreigd met op splitsing van binnenuit door de afscheidingsbewegingen in de autonome regio Abchazië en Zuid-Ossetië en heeft het duch tig aan de stok met de machtige buurman Rusland. De lengte van Sjevardnadze's carrière als Georgisch leider zal in hoge mate afhangen van de gesprekken met de Russische president Jeltsin. Die moeten een oplossing brengen voor het conflict met de opstandige Ab- chaziërs in westelijk Georgië. Abchazië, waar liefst 44 procent van de ruim 500.000 inwoners Georgiër is en slechts 16 pro kapel speelde de Internationale en de overleden kameraden werden herdacht met een mi nuutstilte. Een hoogbejaard vrouwelijk kaderlid verdween onmiddellijk na de openingsrituelen. Onder steund door twee verpleegsters verliet zij de zaal. Maar zij was er in ieder geval nog bij ge weest. Van veel andere revolu tionaire, bedlegerige tachtigers kan dat niet gezegd worden. Voor de meeste afgevaardig den is het congres in eerste in stantie een toeristisch uitstapje. Voor velen de enige keer dat ze in de hoofdstad Peking komen. Een weekje uit in eigen land, te beginnen met een foto in de Grote Hal van het Volk als be wijs voor het thuisfront. VN-Veiligheidsraad. En terwijl gisteravond met spanning werd gewacht op de bekendmaking van de officiële stembusuitslag, kwam ook de Zuidafrikaanse minister Pik Botha (buitenland se zaken) in Luanda aan voor besprekingen over de huidige crisis. Zijn bezoek wordt alge meen gezien als de laatste mo gelijkheid om een escalatie te voorkomen. Botha zal praten met zowel de regering van president José Eduardo dos Santos, die met zijn MPLA-partij officieus als winnaar van de verkiezingen geldt, als met Unita-leider Jonas Savimbi. Savimbi vecht de over winning van Dos Santos aan. cent Abchazisch, wil los van Ge orgië en lid worden van het Ge menebest van Onafhankelijke Staten (GOS, Georgië is daar geen lid van). Aanvankelijk zou Jeltsin van daag met Sjevardnadze en de Abchazische parlementsvoorzit ter Vladislav Ardzinba om de ta fel gaan zitten. Maar eerst kwam er ruzie over de plaats van samenkomst en gisteren besliste Moskou dat de ontmoe ting voorlopig moet worden uit gesteld omdat 'de documenten onvoldoende zijn voorbereid'. Dit Russische gemanoeuvreer heeft alles te maken met de ru zies in het Moskouse leider schap over de politiek die ten aanzien van deTranskaukasus moet worden gevolgd. Jeltsin stuurde eerst op een regeling met Sjevardnadze aan. Op 3 de cember tekenden beiden met Ardzinba in Moskou een over eenkomst voor een wapenstil stand. Daarin werd onder meer uitdrukkelijk bepaald dat Ab chazië een deel van Georgië zou blijven. De Russische parlementsvoor zitter Chasboelatov gooide later echter roet in het eten. Met steun van de conservatieve meerderheid kwam het parle ment met een geharnaste ver klaring, waarin onder meer de terugtrekking van Georgische troepen uit Abchazië werd ge- eist. Dit zette het Moskouse ak koord op losse schroeven. Sje vardnadze noemde het een schending van de overeen komst. Verdere pogingen van de waar nemend president om het con flict via onderhandelingen op te lossen, leden schipbreuk toen half augustus de troepen van de Georgische minister Kitovani (defensie) Abchazië binnentrok ken. Ze overvielen het parle mentsgebouw in Soechoemi en sloegen aan het plunderen. Kitovani's optreden veroorzaak te een stroom vluchtelingen naar zuidelijk Rusland, toch al een vergaarbak van nationalitei ten. Abchazië heeft een grote Russi sche minderheid. Jeltsin wil dat het Russische leger in Abchazië blijft om 'de Russische burgers te beschermen' en de spoorlijn naar Sotsji te controleren. Sje vardnadze, onder druk van zijn krijgsheren, wil hoogstens in stemmen met een tijdelijke vre desmacht, waaraan ook door Georgiërs wordt deelgenomen. Sjevardnadze blijft volhouden dat hij voor een vreedzame op lossing van het geschil in Ab chazië (en Zuid-Ossetië) is. Maar de kans op het vormen van een federatie met beide provincies heeft hij al laten lo pen. MOSKOU AP De Russische kustwacht heeft gisteren in de Noordelijke IJszee een schip van Greenpeace tot stoppen gedwongen door waar schuwingsschoten boven de achtersteven te lossen. Het schip werd daarna gëenterd en de bemanning in hechtenis ge Het schip, de Solo, deed twee kilometer binnen de Russische territoriale wateren onderzoek naar gedumpt nucleair afval. De Solo negeerde aanvankelijk de bevelen om te stoppen, maar zette de motor stil toen het Rus sische schip waarschuwings schoten afvuurde. Twee officieren en tien bewa pende matrozen van het kust wachtschip Ural gingen aan boord van de Solo, die zonder toestemming de Russische ter ritoriale wateren was binnenge varen. De bemanning werd in hechtenis genomen. Het schip wordt door de Russen naar Murmansk gesleept. De activisten op het schip, dat ook enkele Russische passa giers aan boord had, waren van plan het stralingsniveau in de buurt van Nova Zembla te me ten. Het eiland is lang door de Sovjetunie gebruikt om nucleair afval te dumpen. Het is ook ge bruikt voor het bovengronds testen van kernwapens. Venezolaanse president aan dood ontsnapt CARACAS Rtr-UH-PPA-ANP De Venezolaanse president Car los Andres Perez is gisteren aan de dood ontsnapt, nadat in het westen van het land twee gewa pende mannen het vuur open den op de presidentiële stoet. Verslaggevers die ter plekke aanwezig waren, spraken over een aanslag op de president, maar woordvoerders van Pere/ ontkenden dat ten stelligste. De schietpartij speelde zich af in Paraguaipoa in het westen van de staat Zulia, vlakbij du grens met Colombia. Elf men sen, onder wie enkele kinderen, raakten gewond tijdens hel vuurgevecht dat uitbrak toen presidentiële lijfwachten het vuur openden op een open vrachtwagen die met hoge snel heid inreed op een van de au to's in het konvooi. Volgens het ministerie van binnenlandse za ken zaten in de vrachtwagen dronken Guajira-indianen. Twee van hen zouden enkele schoten hebben gelost. De twee vermeende aanvallers, onder wie de bestuurder van de vrachtwagen, werden door lij- wachten van Perez doodgc schoten. STOCKHOLM AP De Amerikaan Gary Beck er van de Universiteit van Chicago heeft vanmorgen de Nobelprijs voor de economie gekregen. De biochemici Ldmond I is« hfll 01 Edwin Krebs van de Universiteit van Washington kregen gisteren de Nobelprijs voor geneeskun de. Zij hebben een verklaring gevonden voor de wijze waarop gebreken in het regulerend me chanisme van cellen kunnen leiden tot kanker of het afstoten van orgaantransplan ta t en

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9