Alleen belasting op snelle boten PK Van autocratische dictator tot eeuwige depri Ex-agent krijgt acht jaar voor moord op Bruinsma Shag en sigaretten nog niet duurder Binnenland Auto mag geen spelbreker zijn Actie milieugroepen: 'Rijd zelf ook minder' DINSDAG 13 OKTOBER 1992 5 gpo omeenschappeqke pffvjienst Benzine en diesel worden duurder Rotterdam Benzine en diesel worden morgen duurder. De prijs van benzine gaat met een cent per liter omhoog, die van diesel met 2,4 cent. De meest voorkomende literprijzen worden voor super plus loodvrij 183 cent. euro loodvrij 179 cent, super benzi ne met lood 195 cent en diesel 113,8 cent. Weer nieuw geval van polio kampen Er is een nieuw geval van (vermoedelijk) polio gecon stateerd. Het gaat om een 30-jarige man uit Nunspeet. De GGD IJssel Vecht heeft daarom gisteren risicogroepen in de regio dringend verzocht zich te laten inenten. Kleuter overlijdt aan nekkramp barneveld Een 4-jarig kind uit Bameveld is zondag overleden aan nekkramp. Dat heeft de gemeente meegedeeld. Het jongetje werd zaterdag ziek. In het Wilhelmina kinderziekenhuis in Utrecht bleek dat hij een ernstige vorm van hersenvliesontste king had. Toch beurs voor studenten tot 1 januari 1993 den haag anp De 16.000 studenten die geen studiebeurs meer zouden ont vangen omdat zij hun studietijd hebben verbruikt, krijgen tot 1 januari toch geld. De studenten ontvangen deze week een brief van de Informatiseringsbank waarin dit wordt gemeld. De studenten krijgen vóór 1 januari bericht of en per wanneer hun studiebeurs afloopt. Mocht die datum vóór 1 januari liggen, dan moeten de studenten geld terugbetalen. Voor het gebruik van de OV-kaart wordt 61 gul den per maand berekend. amsterdam De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een 36-jarige ex-rechercheur veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf wegens de moord op de beruchte crimineel Klaas Bruinsma. De rechtbank acht het bewezen dat de Amsterdamse ex-politieman de crimineel op 27 juni vorig jaar op de stoep van het Hiltonhotel in de hoofdstad met vier kogels van het leven beroofde. Tegen de man was tien jaar cel geëist. De rechtbank volstond met de presentatie van een zogeheten 'kop-staart-vonnis', waarin de exacte overwegingen ten aanzien van de aange voerde bewijzen ontbreken. Die worden later be kendgemaakt. Het vonnis maakt wel duidelijk dat de recht bank alle verweren van advocaat mr. J. Boone van tafel heeft geveegd. De raadsman had betoogd Je hoeft niet op goed geluk een juwelier binnen te gaan. Cards Welcome. De betere zaken herken je zo. Kabinet komt met nieuw wetsvoorstel Het kabinet komt met een nieuw wetsvoorstel om ple ziervaartuigen te belasten. In tegenstelling tot een eerder voorstel wordt alleen belasting geheven op snelle motor boten en pleziervaartuigen die langer zijn dan vijftien meter. gen. Daartoe wordt een aparte t bij de Tweede Kamer inge- den haag gpd Om een en ander te kunnen uit- diend. Kleine pleziervaartuigen voeren komt er een verplichte die in eerste instantie ook registratie van pleziervaartui- zouden worden belast ont springen de dans omdat ze meestal geen vaste ligplaats hebben, zo meent het kabinet. De Raad van State heeft het eerste, oorspronkelijke wets voorstel afgewezen. De wet was niet uitvoerbaar en niet te con troleren, zo vond de raad. Het voorstel leidde tot protest van watersporters, onder wie veel Duitsers, die dreigden de Ne derlandse wateren de rug toe te keren als de belasting werd in gevoerd. Het kabinet dacht met de be lasting op pleziervaartuigen in 1993 al 57 miljoen gulden bin nen te halen. Omdat de plan nen in hun oorspronkelijke vorm niet doorgaan, zijn andere maatregelen bedacht om het geld toch binnen te krijgen. Ten eerste zal de pleziervaart geen gebruik meer kunnen ma- dat zijn cliënt bij gebrek aan bewijs moest wor den vrijgesproken of dat de officier zijn vervolging moest staken wegens het met voeten treden van de beginselen van een behoorlijk proces. De officier van justitie heeft zijn bewijs geba seerd op de verklaringen van de portier en de bardame die de ex-politieman samen met Bruin sma zagen weggaan, een getuige die hoorde dat Bruinsma ruzie maakte met een 'ex-politieman' en een man die in eerste instantie werd verdacht van de moord in Wilnis op een andere topcrimi neel. Deze getuige, die nu in het buitenland is on dergedoken, heeft gezegd dat de ex-agent hem uitvoerig had uitgelegd hoe hij Bruinsma naar de andere wereld had geholpen. Donderdag moet de veroordeelde ex-politie man zich verantwoorden voor de moord in Wil- Floriade levert toerisme-sector 670 miljoen op DEN HAAG GPD-ANP De Floriade, de internationale land- en tuinbouwtentoonstel ling in Zoetermeer, heeft de toe ristische sector 670 miljoen gul den opgeleverd. Er kwamen 3,3 miljoen bezoekers. Dat is vijf tien procent meer dan was ver wacht. Dat heeft het Nederlands Bu reau voor Toerisme gisteren be kendgemaakt. Volgens directeur Comelissen spendeerden de Nederlandse bezoekers (twee derde van het totaal) in totaal ruim honderd miljoen gulden aan de Floriade. Buitenlanders brachten ruim 560 miljoen in het laatje. De organisatoren, de Neder landse Tuinbouwraad en de ge meenten Den Haag en Zoeter meer, spreken van een groot succes. „Geen andere tentoon stelling of evenement in Neder land heeft ooit zoveel bezoekers getrokken", aldus voorzitter J. Spithoven. De Floriade sloot zondag de poorten. Met de afbraak van het terrein is al begonnen. Verschil lende attracties en planten wor den in november geveild. Meer dan de helft van het terrein blijft groen. Op de rest worden 1.600 woningen en kantoren ge bouwd. Amersfoort Kinderen van een school in Amersfoort wikkelden gisteren een auto helemaal in het gips. Dat deden ze in het kader van de campagne Kinderen op Straat van de Nederlandse Vereni ging voor Kindergeneeskunde, die daarmee haar honderdste verjaar dag viert en Veilig Verkeer Neder land. Met spotjes op radio en tele visie en andere acties worden au tomobilisten aangezet hun rijge drag in woonwijken aan te passen aan spelende kinderen, foto anp koen suyk Seminar over 'Hoe om te gaan met lastige mensen Seminars en (bijscholings)cur- sussen zijn in de mode. En vooral als ze over psychosociale onderwerpen gaan. Steeds ra ker sturen bedrijven, maar ook (overheids-) instellingen hun personeel naar een rustig hotel in een bosrijke omgeving om een dagje navel te staren. Zelfs de Amsterdamse politie, zo bleek onlangs, laat haar agen ten een cursus positief denken doen bij een door een religieu ze sekte geleid instituut. Hoe verloopt zo'n seminar en wat steek je er van op? eindhoven els wiegant Het vestmicrofoontje maakt een schu rend geluid als dr. Ruud Heijblom zijn armen schuin omhoog steekt, zijn vingers gekromd alsof hij een licht- peertje losdraait. „Jaaah, dat is óók een hele goeie zegt hij gespeeld ver rast. Zijn stem klinkt beminnelijk en bemoedigend alsof hij tegen een naar waardering hunkerend land spreekt dat zojuist een foutloos dictee heeft gemaakt. In de conferentiezaal van een Eind- hovens hotel zitten een kleine hon derd volwassenen. Het is een gemê leerd gezelschap, met in elk geval één gemeenschappelijke interesse: Ze wil len allemaal antwoord krijgen op de vraag hoe ze moeten omgaan met hun lastige chef, ondergeschikte of di recteur. 'Hoe om te gaan met lastige men sen' luidt de titel van het seminar waarvoor ze 195 gulden, exclusief BTW, hebben neergeteld. Een een daagse 'cursus', georganiseerd door Management Seminars International (MSI). MSI is de Europese tak van het Amerikaanse Fred Pryor, een organi satie die is gespecialiseerd in popu lair- wetenschappelijke seminars. De trainer van vandaag (in het jar gon 'spreker' geheten) is Ruud Heij blom (43). Hij heeft een Phd gehaald in business-administration, geeft les aan business schools, adviseert bedrij ven (consultancy), doet presentaties en schrijft boeken over onderwerpen als: de rol van intuïtie bij zaken doen. Gezien het onderwerp van het se minar zou je verwachten dat Heijblom een deskundige is op het gebied van menselijke gedragingen, maar dat blijkt hij niet te zijn. Tijdens zijn stu die heeft hij zich weliswaar verdiept in 'toegepaste psychologie', maar hij is geen praktizerend psycholoog of pe dagoog. Omdat het seminar deze week nog drie keer in de Randstad wordt herhaald (donderdag in Am sterdam), zijn de deelnemers bijna uitsluitend uit het zuiden des lands of uit België afkomstig. Nieuwsgierig bla deren ze de brochure door, die ze bij binnenkomst hebben ontvangen. Het boekje ziet eruit als een cahier voor een doorsnee-middelbare-school: met open ruimten voor in te vullen ant woorden en lege pagina's voor noti ties. Alleen de lollige tekeningetjes ontbreken. Lastige mensen, ledereen kent wel een lastig persoon in zijn omgeving, stelt Heijblom. Hoe verschillend hun gedaanten ook moge zijn. Want wat neet lastig? „Lastige mensen overval len je. Ze doen altijd iets anders dan je verwachtdefinieert een jonge vrouw. „Soms mislukt een heel pro ject omdat er ergens in het traject een lastig iemand de boel zit te vertra gen", zegt een jonge zakenman met nauwelijks verholen ergernis. Bij elke bijdrage uit d? zaal trekt Heijblom een welwillend, peinzend gezicht, „jaaah, prima. En waar zit je precies aan te denken?", herhaalt hij veelvuldig, ook als de antwoorden geen nadere uitleg behoeven. Volgens de uit Amerika gekopieerde methode zijn lastige mensen onder te verdelen in types, zo blijkt uit het les- cahier. Ondersteund door een over headprojector die Heijbloms woorden letterlijk op een scherm uitvergroten, vertelt de spreker dat tot nu toe zeven types lastige mensen zijn 'gelokali seerd'. Tot ver na de lunch (niet bij de prijs inbegrepen) staat Heijblom stil bij de 'autrocratische dictator', de 'aardige mensen die alles uitstellen', de 'mensen die in de rug aanvallen' en de 'depri's die altijd kritiek hebben'. Bij elk type leest hij voor wat hun ei genschappen zijn, wat ze te kennen geven en welke gevoelens dat bij hun 'slachtoffers' oproept. Voor de omgang met al die lastige types is in Amerika een o verrassing Stappenplan ontwikkeld. Een stap penplan dat adviseert het gedrag van de ander te benoemen, vooral niet te denken dat hinderlijk gedrag vanzelf overwaait, je eigen gevoelens te ken nen, een omgangsstrategie te ontwik kelen en te oefenen wat je tegen de lastpost gaat zeggen. Heijblom: „Dat hoeft niet voor de spiegel, maar het is wel beter." Om te illustreren wat hij bedoelt, haalt Heijblom af en toe twee mensen naar voren („Hoe heet jij? Ben? Dag Ben, ik heet Ruud") en laat hen een dialoogje voorlezen („Even een ap plausje voor Trudy"). Daarna laat hij hen een alternatieve tekst van dezelf de situatie met dezelfde mensen voor dragen. Aan het publiek de taak om 'de zeven verschillen' op te zoeken. Het 'slachtoffer', zo blijkt uit de ad viezen, moet wel over een bovenmati ge soepelheid, een engelachtig geduld en een meer dan christelijke verge vingsgezindheid beschikken. Want wie krijgt het voor elkaar te zeggen: „Ik ben wat verstrooid lan. Ik ,ieb niet alles gehoord wat je zei. Welk pro bleem kan ik je helpen oplossen?" te gen de man die zojuist met zichtbaar genoegen je moeizaam tot stand ge komen werkstuk heeft afgekraakt? Toch zijn de adviezen niet onbruik baar. Welnee, het heeft natuurlijk best zin jezelf in te prenten dat je het ge drag van een 'autocratische dictator' vooral niet persoonlijk moet opvatten en dat je lastige mensen net als kleine kinderen hun zin niet moet geven en dat lastige mensen ook vaak niet anders kunnen. Maar de vraag is wel of je daarvoor een hele dag moet uittrekken (in de baas z'n tijd) en 195 gulden exclusief moet neertellen. „Ik had genoeg gehad aan het boekje", zegt een Haagse secretaresse aan het einde van de dag. ken van laagbelaste dieselolie (de zogenoemde rode diesel olie). In plaats daarvan moet de hoogbelaste olie worden ge bruikt. Dat levert 17 miljoen gulden op. Ten tweede is de dieselaccijns tijdelijk met een cent verhoogd. Dat levert 40 miljoen gulden per jaar op. Deze verhoging wordt geschrapt zodra de belasting op de pleziervaartuigen een feit is. Campagne duurt vijf jaar DEN HAAG GPD Milieu-organisaties voeren vanaf morgen een campagne tegen automobilisten die overbodige kilometers rijden. Onder het motto 'Rijd ook minder' houden dertien milieugroepen een actie om de automobilist ervan bewust te maken dat zélf minder au torijden zoden aan de dijk zet voor natuur en milieu. Zij gaan spaarkaarten uit delen waarop automobilisten hun aantal gereden kilome ters moeten noteren. Hoe minder kilometers ze rijden, des te meer punten ze krij gen. „De actie moet vijf jaar du ren, wil zij effect hebben op natuur en milieu", zegt actie coördinator Marie-José Brandsma. „Elke maand doen wij verslag van het aan tal gereden en niet-gereden kilometers. Hierbij vermel den we hoeveel verzuring en verontreiniging bespaard zijn gebleven." De milieugroepen ver wachten dat veel automobi listen zullen meedoen aan de campagne. „Mensen zijn best bereid minder auto te rijden, als ze maar resultaat zien en het idee hebben er niet alleen voor te staan", aldus Brands ma. Eerder werd een actie ge houden onder het motto 'Halveer het autoverkeer'. BTW-verhoging schoenreparaties uitgesteld DEN HAAG GPO De prijsverhoging voor sigaret ten en shag op 1 januari gaat niet door. Dat blijkt uit het be lastingplan 1993 dat staatsse cretaris Van Amelsvoort (finan ciën) gisteren bij de Tweede Ka mer heeft ingediend. Een pakje sigaretten zou twee dubbeltjes meer gaan kosten en een pakje shag 65 cent meer. Van Amelsvoort wil de prijs verhoging van sigaretten pas doorvoeren als dat juridisch verplicht is op basis van EG-be- sluiten. Wanneer dat is, is nog onduidelijk. De verhoging op shag gaat helemaal niet door omdat dat van de EG niet hoeft in het kader van het gelijk trek ken van accijnzen als de gren zen wegvallen. De aangekondigde prijsver hoging voor ideding- en schoenreparaties, waartegen vooral de schoenreparateurs massaal te hoop liepen, laat Van Amelsvoort vooralsnog ook niet doorgaan. Op basis van EG-besluiten zouden die reparaties onder het hoge BTW-tarief van 17,5 pro cent moeten gaan vallen. Nu zit er maar 6 procent op. De Kamer heeft geëist dat Van Amelsvoort staatssecretaris zegt daarmee bezig te zijn. Autorijden daarentegen wordt duurder. Op 1 januari gaat de dieselaccijns met elf cent per liter omhoog. De mo torrijtuigenbelasting stijgt met ingang van 16 januari met ge middeld 91 gulden per jaar (po pulaire middenklasse auto). De staatssecretaris heeft ook bekendgemaakt dat het laagste belastingtarief, nu 38,55 pro cent, met ingang van 1 januari met 0,55 procent omlaag gaat. De belastingvrije som (het in komen sdeel waarover geen be lasting hoeft te worden betaald) gaat op 1 januari fors omhoog. Hoeft nu over de eerste 5.085 gulden aan inkomen geen be lasting te worden betaald, met ingang van 1993 wordt dat be drag 5.769 gulden. A (tirïy/TiCi Ajjy-MM]/ wr Je hoeft geen speciale gaven te hebben om een goede winkel te vinden. 'AfVlEBICANl Cards jL Welcome^ De betere zaken herken je zo.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5