'Kabinet moet beleid bijstellen' Nederlands paviljoen sluit Expo tevreden af Protest bij Columbus-viering Feiten Meningen Officer Williams DINSDAG 13 OKTOBER 1992 2 CDA-fractieleider Brinkman vindt werkgelegenheid het belangrijkste STANDPLAATS WASHINGTON CDA-fractievoorzitter Elco Brinkman laat er na de alar merende berichten over nieuwe economische tegenval lers geen misverstand over bestaan. „Volgende maand moet het kabinet de plannen bijstellen. Hoe precies en met hoeveel weet ik nog niet. Dat hangt af van de nieuwe cijfers van het Centraal Plan Bureau. Maar het moet wel binnen de afspraken over financieringstekort en collec tieve lastendruk." hun gezinnen naar Nederland halen. Brinkman heeft tijdens een CDA-bijeenkomst in Poeldijk al eens gepleit voor strakkere normen op dit punt. Daarnaast zou pas bij een regu- DEN HAAG CAREL GOSELING EN HENRI KRUITHOF Aan de vooravond van de alge mene beschouwingen in dé Tweede Kamer zit de CDA-frac- tieleider en toekomstig premier lier inkomen (dus niet de bij- er ontspannen bij. Hij zal dit jaar nu eens niet van een uitge schreven tekst spreken, maar van 'aantekeningen'. Een kleine maar verfrissende vernieuwing van de politieke gewoonten. Fractieleiders van de grote poli tieke partijen hebben dat de laatste decennia nooit aange durfd. Brinkman maakt zich zorgen stand) en na bepaalde tijd de mogelijkheid moeten bestaan om, zowel voor Nederlanders als voor buitenlanders, iemand van over de grens te huwen. De CDA-woordvoerder op het terrein van de minderheden, Jan Krajenbrink, vindt dat veel te ver gaan. Hij heeft aangekon digd dat, wanneer Brinkman en de overgrote meerderheid v r de economische ontwikke- de CDA-fractie hun harde op- ling en vooral over de werkgele- stelling handhaven, hij zijn woordvoerderschap op dit ter- t zal neerleggen. genheid. In navolging van de premier vindt hij dat laatste prioriteit nummer één. „Er moet op korte termijn een ge sprek met werkgevers en werk nemers komen om te zien wat we aan de verslechterende ont wikkelingen kunnen doen." Maar dat is niet het enige. Bin nen enkele weken moet het ka binet op basis van de dan be schikbare gegevens komen met een aanpassing van de begro ting. Nu al wil hij wel kwijt dat hij zijn twijfels heeft bij het handhaven van de voornemens om de belastingvrije voet te ver hogen en om de departementer nog de kosten voor hogere prij zen te vergoeden. In gewoon Nederlands betekent dat laatste derzoek blijkt dat de bevolking Burgemeester Brinkman verbaasde gisteren vriend en vijand met zijn uit spraken over de gekozen burge meester. Tijdens een toespraak in Rotterdam zei hij wel wat voor een rechtstreeks gekozen burgemeester te voelen. PvdA en D66 vielen hem zowat om d< hals over deze uitspraak. Zij pleiten al jaren voor een geko zen burgemeester. „De redenering van mijn hele Als het waar is dat de eerste indruk de beste is. dan staan mij hier nog moeilijke tijden te wach ten. Ik was nog geen dag op mijn nieuwe post, of ik werd al bijna in de boeien geslagen en in een cel gegooid. Welkom in de States! Nog steeds als ik een auto van de Fairfax County Police zie rijden, rem ik wat af, kijk goed of ik niets verkeerd doe of heb gedaan, en ben in ban ge afwachting van officer Williams, wiens naam bij ons synoniem voor politieman is geworden. Het begon met een simpele verkeersovertreding. Een U-bocht gemaakt waar dat niet mocht; maar het verbodsbord stond ook niet vóór, maar zeker Terwijl het verkeer op enkele meters voorbij raas de, voelde ik me als in een goedkope politie-serie en besefte ik de schande die een echte boef in zo'n situatie moet voelen. Maar dat was ik niet en daar moest ik Williams van zien te overtuigen. Maar die riep via zijn radio inmiddels zelfs bij stand in. Ik bezwoer medewerking, zei dat ik toch niet bewust een overtreding zou begaan terwijl ik wist dat er een politieauto achter mij reed. En toen begon officer Williams te twijfelen. Hij besloot mij te laten gaan. „Laat dit een waar schuwing zijn". En hij had al mijn gegevens opge schreven, die zouden in de computer gaan en i meter voorbij de kruising. Les 1: verkeersbor- wee mijn gebeente als ik binnenkort nog e den staan hier niet altijd op de meest logische plek. Achter mij reed een politieauto. Tweehonderd meter verder werd ik daardoor met gillende s overtreding zou begaan. „We weten u te vinden!" Vandaar mijn bibbers, telkens als er een auto van de Fairfax County Police langskomt. We zijn snel daarna maar ons Virginiaanse rijbewijs gaan ha- i zwaailichten klemgereden. En daar was of- len. Want een rijbewijs is hier niet alleen om auto ficier Williams: jong, nogal dreigend, de hand op de revolver op zijn rechterheup. „Rijbewijs!" Net aangekomen uit Brussel, mijn vorige stand plaats, kon ik niets anders dan mijn Belgische rij bewijs geven. Daar begon de ellende. Dat papier bevat mijn foto, het Belgische rijkswapen, een paar fraaie stempels, maar....geen woord Engels. Officier Williams geraakte nu in complete verwar ring. Dat papier kon van alles zijn. Hiermee mocht ik volgens hem in Virginia niet rijden. Zon der Virginiaans rijbewijs mocht ik hier zelfs hele maal geen auto besturen, beweerde hij op barse Het argument dat tienduizenden toeristen jaar lijks in huurauto's het Amerikaanse land door kruisen, maakte geen indruk. „Het mag niet!". Ik moest mee naar het bureau, zodat een hogere piet kon uitmaken of ik al dan niet terecht een auto bestuurde. „Uitstappen!". Terwijl ik de auto verliet ging de hand weer naar de revolver. Achter de auto aan gekomen klonk het tot mijn verbijstering: „Benen uit elkaar, handen op uw rug", en officier Willi- CDA-fractieleider Elco Brinkman. de nationale politiek te weinig en vaak te laat aandacht is be steed aan allerlei zaken die Eu- ceeszorn schijn. ams haalde de handboeien achter zijn rug tevoor- U, officer Williams! te rijden, het is het bewijs dat je er bent, dat je be staat. Het is het enige legitimauemateriaal van een Amerikaan. Als je een cheque uitschrijft in een winkel, wordt naar je rijbewijs gevraagd. Als je een disco in wilt waarvoor je wel eens te jong zou kunnen zijn, moet je je rijbewijs tonen. Want voor een rijbewijs ben je nooit te jong. Au torijden mag je hier al op je zestiende en 15-jari- gen krijgen op de high-school al rijles. Dat rijbe wijs is ook snel gehaald. Rijscholen bestaan hier niet. Het is simpel: je kan het of je kan het niet. Ons Belgisch rijbewijs werd dus niet erkend en daarom opnieuw, na drieëntwintig jaar, examen gedaan ten bewijze dat we het kunnen. Een rij multiple-choice-vragen, waarover je gewoon met je buurman kon keuvelen en een rijtest met een examinator. Die test duurde welgeteld zes minuten. Twee keer zonder fouten rond het blok van het rijbewijzen- kantoortje rijden gelukkig geen U-bocht hoe ven te maken en hup, daar is het begeerde kaartje al. Ondanks de bibbers: ik ben Waar voor HANS DE BRUUN CORRESPONDENT toespraak was dat het openbaar betreffen. „We moeten ons bestuur steeds ingewikkelder als parlement in een vroeger wordt en de democratische SIa^ium bemoeien i controle steeds zwakker. Uit on- Jri„ Rnl„,,i ,„.h dat de ministers opnieuw ten bezuinigen. Wensen Brinkman heeft echter meer wensen. Hij wil dat minister An driessen (economische zaken) op de een of andere manier meer geld vrijmaakt voor on derzoek en ontwikkeling. Daar- w uuui uc Ciiailuoc ,xaillc,, ir wil hij een subsidieregeling die het eigenlijk voor het zeggen den'op^e^ngerrtrworden 2en fonds in het leven roe- heeft." Brinkman vindt dat we i,PkPnnaar maakt Hp cnA- terug moeten naar de oude ge woonte, dat de Kroon de burge- meester benoemt, na overleg mpn; met de hele gemeenteraad, óf dat de burgemeester recht- de burgemeester het meest ziet staan, terwijl die arme man of vrouw het minst te doen of te zeggen heeft." „De huidige procedure voor de benoeming van een burge meester is nogal schimmig. De Commissaris van de Koningin overlegt in het geheim met een uit de gemeenteraad door de Nederlandse Kamerle hetgeen er in Brussel gebeurt. Al in het stadium van onderhan delingen over verdragen en re gels, moet de Kamer op hoofd lijnen kunnen meepraten." Brinkman zal daarbij ongetwij feld zijn partijgenoot, minister Van den Broek van buitenland se zaken tegenover zich vinden, die er niets voor voelt tijdens onderhandelingen in Brussel SEVILLA RUUD DE WIT CORRESPONDENT of een fonds pen. „Dat is nodig om de con currentiepositie van het be drijfsleven te versterken." Voorts wil de CDA'er extra geld vrijmaken voor de criminali keken. Daar maakt de CDA- fractievoorzitter zich niet erg )ver. „Ik spreek hier na- de CDA-fractie" zegt hij gedecideerd. teitsbestrijding. „Voor de politie streeks door de bevolWng wordt De CDA'er vindt dat vooral s het nu even niet nodig. Zij ko- gekozen, nen al wat ruimer in het jasje te „De burgemeester krijgt dan wel veel meer invloed, omdat hij er zich op kan beroepen zitten, omdat zij de politiebu reaus gratis van de overheid Gisteren, op de laatste dag van de Wereldexpo in het Spaanse Sevilla, tevens de dag waarop de ontdekking van de 'Nieuwe We reld' door Columbus werd her dacht, overheerste in het Ne- "voeU t'ijdënTde derlands paviljoen een gevoel - van tevredenheid. Het paviljoen kreeg 1,8 mjjjoen bezoekers te verwerken, goede recensies in de Spaanse en buitenlandse media en sluit af met een posi tief saldo van een half miljoen gulden. Over de negatieve kritiek die het paviljoen heeft gekregen in een aantal Nederlandse kranten, kan directeur Okke Vorstman nog steeds erg kwaad worden. „Ik kom van de Rijksvoorlich- de zogeheten subsidiariteit meer aandacht moet worden besteed. Dat betekent dat zaken du- krijgen. We moeten nu eerst kij- door het volk te zijn gekozen, ken naar het openbaar ministe- Daar moet wel een tegenwicht rie, naar de rechterlijke macht en het gevangeniswezen." Brinkman wil daarvoor enkele tientallen miljoenen guldens vrijmaken door de kosten van registratie van BV's en NV's te verhogen. tegen komen. Er moet alisme komen. Wethouders kunnen dan niet langer lid zijn van de gemeenteraad." De CDA'er meent dat in dat geval de gemeenteraad, net als de Tweede Kamer tegenover het De fractievoorzitter zal het deze kabinet, meer controlerend ten week overigens niet alleen over opzichte van burgemeester e de'centen'hebben. Een in zijn eigen fractie heikel punt is de gezinshereniging. In Nederland wonende buitenlanders kunnen tot nu toe vrij gemakkelijk ook 3 goed of beter in de af- tingsdienst en weet hoe het e onderlijke landen kunnen wor- in de mediawereld aan toe gaat. den geregeld, niet aan Europese Maar wat sommige kranten met regelgeving moeten worden on derworpen. Op die manier hoopt hij dat de belangstelling voor Europa ook in Nederland zal toenemen. „In Nederland bestaat erg de 5 hebben gedaan, kan echt niet." De negatieve kritiek in kort be stek: de 12 meesterwerken uit de Nederlandse schilderkunst ii het paviljoen zouden niet goed angst dat we op een soort Euro- beveiligd zijn; het bestuur van pees gemiddelde komen te zit- de overkoepelende Stichting Europa Brinkman realiseert zich dat ii ten, terwijl we allerlei zaken al lang goed geregeld hebben in ons land. Dus moeten we goed kijken naar wat we Europees willen regelen en wat we gerust zelf kunnen blijven doen." WIM STEVENHAGEN 'KA&N6-T <q£ÊfT 6X"TI?A (q&p VOOR KJA7UU£ - Holland-Sevilla zou rollebollend over de vloer geschillen hebben uitgevochten; er zou sprake zijn van begrotingsoverschrijdingen en Reco Productions, het bu reau van journalist Henri Rem mers dat met de exploitatie van het paviljoen was belast, zou ex- van de Expo de publiciteit, treem hoge winsten hebben ge- dat Reco hun creatie wel erg maakt. Tot overmaat van ramp Met een gigantisch vuurwerk is gisteren de Wereldexpo in Sevilla beëindigd. Op de foto een replica van Columbus' schepen La Pinta, La Mita e La Santa Maria. zochten de architecten van het gebouw, Moshe Zwarts en Rein Jansma, vlak voor de opening magertjes had ingevuld. Vorst man: „De Rijksvoorlichtings dienst heeft over deze ongefun deerde artikelen van de betrok ken kranten rectificaties geëist en gekregen. Natuurlijk zijn er ferme discussies geweest bin nen de Stichting Holland-Sevil la, maar van begrotingsover schrijdingen en extreme winst en voor Reco is geen sprake." De cijfers spreken volgens Vorstman voor zich: „Reco Pro- 24-ooD H&TAPem 2Pto<"- m- x I m awA I&L KMmtsr, ge$1WlSpoilt) ew HE£r$e$TooKtz MSSên Motr NEW YORK/MEXICO-STAD Rtr-DPA-AI Inwoners van Noord- en Latijns-Amerika hebben gisteren de ontdekking van hun continent door Columbus 500 jaar gele den op verschillende wijzen herdacht. In New York werd Columbus Day met een enorme, bonte optocht gevierd. Maar in heemse volken legden de nadruk op de volkerenmoord die de kolonisatie van de 'Nieuwe Wereld' met zich meebracht. Het hoogtepunt van de Columbus-viering in de VS vond plaats in Manhattan. Van oudsher is Columbus Day het feest van de Italo-Amerikanen, die ditmaal de actrice Sophia Loren en opera-ster Luciano Pa- varotti als gast-sterren hadden uitgeno digd. Maar ook nazaten van immigranten uit andere Europese landen deden mee, evenals die uit Japan, Korea en Arabische landen. In totaal meer dan een miljoen mensen. Amerikaanse indianen, de oorspronkelijke bewoners van het continent, hielden in de stad een eigen protestdemonstratie op Columbus Avenue. Voor de zetel van de Verenigde Naties eisten zij een permanen te zetel in de organisatie. De stad Denver had de viering afgelast uit vrees voor rellen met indiaanse mensen rechtengroepen. In San Francisco werden 40 mensen opgepakt nadat zij een optocht hadden verstoord en een politie-auto in brand hadden gestoken. Vooral in Latijns-Amerika weerklonk het protest tegen de ontdekking van de 'Nieu we Wereld' door Columbus. In veel landen waren de officiële vieringen afgelast en een groot aantal ordetroepen op de been gebracht uit vrees voor onlusten. Een groep indianen in Ecuador blies de Pan- Amerikaanse snelweg met dynamiet op, en in Guatemala hielden honderden in dianen een protestwake. In de 'Oude Wereld' werd de ontdekking herdacht in Spanje, vanwaar Columbus destijds was vertrokken op zoek naar een nieuwe vaarroute naar Indië. Koning Juan Carlos woonde in Sevilla de formele vie ring bij met Latijnsamerikaanse ambassa deurs. Columbus' geboortestad Genua had niets georganiseerd om zijn illustere zoon te ge denken, behalve dan de onthulling van een gedenkteken op het huis waar hij woonde. Zondag waren reeds 20.000 men sen de straat opgegaan om te protesteren tegen de wereldwijde viering van de ont dekking van Amerika. Ook in Amsterdam hebben de inheemse volken van zich laten horen. In Paradiso hielden vertegenwoordigers van de in diaanse gemeenschap een persconferen tie. De Surinaamse indiaanse woordvoer ster Els Wolf sprak onomwonden van de grootste holocaust in de geschiedenis van de mensheid. Nog steeds worden inheem se volken van hun land verwijderd en ge dwongen goedkope arbeidskracht te leve ren. Wolf: „Multinationale bedrijven zien dat als vooruitgang." De herdenking in Paradiso werd afgeslo ten met een rouwmars naar de consulaten van Spanje en de VS. Het standbeeld van Columbus in Mexico-Stad werd gisteren 'versierd' met een plakkaat met daar op de tekst: 500ste viering indiaanse volkeren moord. foto reuter flor cordero foto reuter manuel barriopedro ductions heeft een bedrag van 16,1 miljoen gulden ontvangen, waaruit de kosten van het ge bouw en de exploitatie moesten worden betaald. Uitgaande van •het feit dat Reco vier jaar met dit project bezig is geweest, zal het er niet zo veel aan over hou den." Ook van een budgettaire over schrijding is geen sprake: „De overheid heeft 24,7 miljoen gul den bijgedragen op een totaal van 32,5 miljoen gulden. De rest is opgebracht door het bedrijfs leven, inkomsten uit activiteiten en rente. Ik hoop uiteindelijk een half miljoen gulden over te houden." Ondanks deze positieve gelui den meent ook Vorstman dat bij een volgende gelegenheid overheid en bedrijfsleven niet meer samen de dienst uitma ken. De overheid heeft in Sevilla verreweg het meeste inge bracht, maar verloor wel haar greep op de inrichting en de presentatie. Voor relatief luttele bedragen van 2 tot 5 ton meen den sommige sponsors een ge heel eigen stempel op de Ne derlandse aanwezigheid in Se villa te moeten drukken. Over een ding zijn Vorstman en Remmers het in ieder geval eens en dat is over het succes van het Nederlandse Paviljoen. „De enquêtes die wij hebben gehouden, zijn unaniem posi tief. Ook in het gastenboek staan alleen maar lovende reac ties", aldus Remmers. Blijft over de vraag of een We reldtentoonstelling als in Sevilla nog wel een toekomst heeft. Vorstman: „Ik denk dat daar over nog een flinke discussie zal worden gevoerd voordat de vol gende Expo in Hannover, in het jaar 2000, een feit is."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2