Winter voelt zich sterk Timman bij laatste 32 Gratis zachte lenzen* bij 'n nieuwe bril Sport Rinus Israel wimpelt Dinamo Boekarest af opener: E Y E Tsjizjov nadert titel DINSDAG 13 OKTOBER 1992 Van Breukelen blijft in raad noorpwuk Hans van Breukelen blijft zitting houden in de Oranje raad, de instantie die onderhandelt met het bestuur van de KNVB over de belangen van de spelers van het Nederlands elftal. De doelman van PSV is de eerste oud-intemational, die deel uitmaakt van het college. Volgens Karei Jansen, voorman van de spelersvakbond WCS, is het van belang dat een speler met ervaring en kennis van zaken blijft meedoen in de officiële gesprekken. Leeds en Rangers: geen risico met fans londen Leeds United en Glasgow Rangers zijn gisteren over eengekomen bij hun thuiswedstrijden in de tweede ronde van de Luropese beker voor landskampioenen geen fans van de be zoekende clubs toe te laten. In een verklaring gaven beide clubs aan dat het besluit uit veiligheidsoverwegingen genomen is. Heizel-stadion tegen de vlakte brussel» Het krakkemikkige Heizel-stadion in Brussel gaat ver dwijnen. Op dezelfde plaats en pal in de omgeving van het gla zen en futuristische bondsgebouw van de KBVB zal het nieuwe stadion worden neergezet. Het ligt in de bedoeling om de bouw in drie jaar te realiseren. Dan namelijk viert de Belgische voet balbond zijn honderdjarig bestaan. Inmiddels staat vast dat de naam Heizei gaat verdwijnen. Dat heeft alles te maken met de gebeurtenissen van 1985, toen 39 mensen het leven verloren tij dens supportersrellen, vóór de EC-finale Juventus-Liverpool. Verhoeven bij Post den haag Nico Verhoeven heeft gisteren een eenjarige verbinte nis ondertekend bij de nieuwe ploeg (Histor/Laser) van Peter Post. De renner is afkomstig uit de PDM-ploeg, die aan het ein de van het seizoen ontbonden wordt. Verhoeven wordt na Eddy Bouwmans de tweede Nederland in de ploeg van Post. Post legde gisteren eveneens de Franse renner Roland Leclerc (29) voor een jaar vast. Leclerc komt over van de Castorama- ploeg. Vrouwen voetbal wellicht in Atlanta bonn Voetbal voor vrouwen staat op de nominatie een Olympi sche sport te worden. Triathlon en golf mogen zich ook in de be langstelling van het IOC verheugen. Voorzitter Samaranch heeft dat in een vraaggesprek met het Duitse sportblad 'Der Kicker' toegegeven. Het Amerikaanse organisatiecomité voor de Zomer spelen van Atlanta in 1996 wil met name het vrouwenvoetbal graag aan het Olympische programma toevoegen. Die tak van sport is populair in de Verenigde Staten, zeker na het winnen van de wereldtitel in 1992. Toernooi elftallen onder 21 jaar leiden De voetbalvereniging Docos organiseert evenals vorig jaar een toernooi voor elftallen onder de 21 jaar. Veertien clubs uit Leiden, de Bollenstreek en de Rijnstreek nemen hier aan deel. De teams zijn samengesteld uit het jonge talent van de clubs; A-junioren en selectiespelers. Gespeeld wordt op dinsdag avonden. Het toernooi begint vanavond; de finale is op 30 maart bij Docos. De clubs zijn onderverdeeld in twee poules van ze ven. In poule A spelen Voorschoten, Docos, UVS, ARC, Noord- wijk, Rijnsburgse Boys en Ter Leede. In poule B komen uit: Blauw Zwart, Roodenburg, Wilhelmus, Quick Boys, Meerburg, Lugdunum en FC Lisse. En toen ging vorige week de te lefoon. Boekarest aan de lijn. Of Rinus Israel zijn oude club Di namo wilde begeleiden tijdens de twee Europa Cup-wedstrij den tegen Olympique Marseille. Daar sta je dan als bondscoach van Jong Oranje, coach van de Nederlandse selectie onder de 16 jaar en assistent van Dick Advocaat. Gevleid, maar gebon den. Wat nu? De wedstrijd van Jong Oranje tegen Jong Polen, die vanavond om half acht in het Utrechtse stadion Galgenwaard begint, kwam er niet door in gevaar. Al leen de selectie tot 16 jaar heeft een wedstrijd tegen Zweden op het programma staan. Israel twijfelde, want graag wilde hij ingaan op zo'n eervol aanbod. „Het zijn natuurlijk twee hele belangrijke wedstrijden, maar ik moest er wel een maand voor overkomen. Van Advocaat mocht het niet, dus daar hield het dan mee op." Zoals hij geen spijt heeft van zijn overstap naar de anonieme Oranje kweekvijver, zo heeft hij ook geen moeite gehad 'nee' tegen Boekarest te zeggen. Hoe uniek de situatie ook zou zijn. IJzeren Rinus houdt zich aan zijn bondstaak, want ook dat bevalt hem. De eerste maanden al thans. „Ik heb me niet verveeld. Het is een heel drukke periode geweest. Veel wedstrijden en spelers bekijken, veel onder weg". Israel zat 1500 kilometer in de auto om voor Dick Advocaat Frank Verlaat bij Auxerre te be kijken, zag en beoordeelde het Turkse nationale elftal en be keek voor zijn Jong Oranje na tuurlijk ook wedstrijden als FC Twente-FC Utrecht. Zijn 'eigen' ploeg speelde twee serieuze wedstrijden, een oefenwedstrijd tegen Jong Duitsland (0-1 winst) en de eerste poulewed strijd tegen Jong Noorwegen (1- 0 verlies). Frank Rijkaard (links) en Peter van Vossen strijden om de bal in een trainingspartijtje op het terrein van Noordwijk. fot< Wordt het Aron Winter of Gerald Vanenburg? „Ik sta in de basis, dat is wel lekker. Nu moet ik het gewoon af dwingen dat ik er ook in blijf', zegt Winter aan de voor avond van de WK-interland tegen Polen. Gerard Vanen burg legde zich moeizaam neer bij de beslissing van de bondscoach: „Ik was er vanuit gegaan dat ik zou spelen. Nu moet ik maar net doen of ik één van de elf ben. Als wisselspeler zal ik 100 procent bij de les moeten zijn voor het geval ik er inkom." NOORPWUK ALBERT GEESINC GPD-VERSLAGGEVER Officieel moet Dick Advocaat de knoop nog steeds doorhakken, maar de spelers zelf weten al waar ze aan toe zijn. Het is voor Aron Winter een pak van z'n hart. „Er stond altijd wel ie mand voor me. Het is heel moeilijk om je daarbij neer te leggen", erkent de middenvel der. „Ik vond het altijd een el lende dat ik wéér niet speelde. Elke keer hoopte ik dat ik er bij zou zijn. Ik viel meestal wel in, maar daar hield het dan ook mee op", herinnert de 'eeuwige reserve' zich z'n veertien inval beurten op 24 interlands. Toch reisde hij steeds weer vol goede moed af in de richting van Zeist of Noordwijk aan Zee, sinds een paar jaar de pleister plaats van het Nederlands elftal. „Ik ging er steeds weer heen om Veld te klein NEW YORK GPD Een commissie van de FIFA heeft bij de inspectie van de ne gen WK-stadions in de Verenig de Staten ontdekt dat het speel veld in het Giants-stadion van New York niet voldoet aan de afmetingen. Het veld is zowel in de lengte als de breedte twee meter te klein, maar zal deson danks niet worden afgekeurd voor de zeven wedstrijden die op het programma staan. „Niemand zou het begrijpen als we dit stadion zouden afkeu ren", meent Guido Tognoni, de perschef van de FIFA. te voetballen en was ook altijd voor 100 procent gemotiveerd. Niet van: ik pak m'n tas en hob bel wel wat mee, dat was nooit het geval." Vaker dan hem lief was, kreeg Winter steeds weer het lid op de neus en nam hij plaats tussen de reserves. Het siert hem dat hij zich deson danks immer positief opstelde en nooit overwoog een invitatie naast zich neer te leggen. Zijn transfer deze zomer van Ajax naar Lazio Roma vierde Winter als een persoonlijke tri omf. „Het is toch een bevesti ging dat ik een goede voetballer ben. Er zijn maar heel weinig Nederlandse voetballers die kunnen zeggen dat ze in Italië hebben gespeeld. Die beloning heb ik zelf afgedwongen. Bij Ajax had ik een heel goed sei zoen achter de rug, daarmee heb ik die transfer verdiend. Ik vind dat nu de tijd gekomen is dat ik ook in het Nederlands elf tal een basisplaats moet kunnen afdwingen. Die kans krijg ik te gen Polen. Of de verhuizing naar Italië daar iets mee te ma ken heeft? Ik denk van wel, ja." Zelfvertrouwen Als voetballer is hij geen draad veranderd, zegt-ie, als mens evenmin. „Kapsones heb ik niet. Ik ben nog steeds dezelfde Aron Winter van Ajax, alleen de Aron Winter van Lazio Roma komt meer voor zichzelf op. In Nederland was ik altijd een beetje bescheiden, in Italië stond ik er ineens helemaal al leen voor. In een nieuw land, met een andere cultuur en een andere mentaliteit. Niemand kent je. Zelfvertrouwen had ik al, maar als mens verander je dan toch. Je krijgt meer verant woordelijkheid. En dat werkt door in de prestaties, in je pri- vé-leven, in alles eigenlijk. Daar heb ik geleerd voor mezelf op te komen. Als je dat niet doet, word je een piepeltje". .Daarom", zegt-ie, „ben ik ook verschrikkelijk kwaad ge worden toen Dino Zoff (trainer van Lazio, red.) mij een paar weken geleden tegen Genua op de tribune zette omdat Gascoig- ne ineens zo nodig moest spe len. Hij was nota bene niet eens fit en had totaal geen wedstrijd ritme. Ik heb Zoff gezegd dat ik was gekocht om te spelen, niet om op de bank te zitten." Dat is andere taal dan die we van Winter gewend zijn uit z'n Ajax-periode. In de Meer viel hij zelden uit de toon. Niet als voetballer, evenmin in z'n uit spraken. Nu: „Ik ben geen Berg kamp of Van Basten. Zij hebben hun kwaliteiten, ik de mijne. Ik knap veel verdedigend werk op en pik af en toe een goaltje mee. Voor mij zijn dat belangrijke dingen. De mensen zien dat niet, de voetbalkenners wel". Flankspelers Morgenavond in de Kuip mag Winter in de twaalfde Oranje interland van '92 bewijzen of Advocaat er wijs aan heeft ge daan hem te verkiezen boven Vanenburg. „Zaterdag tegen Jong Oranje ging het nog niet zoals het moet gaan. Net als Ar thur Numan op links stond ik te vaak in m'n eentje aan de rech terkant. Dat hou je geen hele wedstrijd vol." En is de kans daarnaast groot dat de flanken te vaak onbezet raken. „Ajax is gewend met flankspelers te voetballen, daar zijn we gewoon mee verwend. Dat tijdperk is voor mij verleden tijd. Het kan misschien nog bij Barcelona of Milan, maar daar houdt het dan ook wel mee op." Jan Timman neemt 'een bakkie' en kijkt naar Jan Speelman (links) en Jeroen Piket. foto of 100,- korting tilburg» anp Rinck geeft gratis zachte contactlenzen weg! Kwaliteitslenzen* die normaal al gauw een paar honderd gulden kosten. Gratis bij elke bril, in clusief aanpassing. Dus dit is dé gelegenheid om die oude lens-wens eindelijk in vervulling te la ten gaan. Voor uzelf (naast uw bril) of voor een familielid, de buurvrouw of wie dan ook. Als niemand In uw omgeving die gratis lenzen wil, en uw eigen hoofd er ook niet naar staat, kunt u kiezen voor 100,- korting op uw nieuwe bril. 0* Enkelvoudige contactlenzen, sterkte +5 t/m -5. W Aanbieding geldig t/m 14 november 1992 en niet in combinatie met andere aanbiedingen. rockhol 38. 0703910152. F. HendnkUan 113. 070-3553743 Lorent/niem 85. 070-3907007 Den Haag. A Diepenbrockhol 38. 0703910152. F. Hendnklaan 113.070-3553743. De Stede 30 (tegenover Konmar). 070-3675927. Theresiastraat 87. 070-3837182 Leiden, Breest/aat 121,071-125036. Riiswijk. In de Bogaard J17 (naast McDonald's), 070-3945956 Zoetermeer. Dorpsstraat 110.079366100 Promenade 25, Jan Timman is vooralsnog de enige Nederlandse schaker bij de laatste 32 in het Interpolis- toernooi in Tilburg. De Amster damse grootmeester versloeg gisteren met wit in de return van de tweede ronde de Pool Kuczynski in 26 zetten. Met zwart had hij een dag eerder ge remiseerd. Timman kan gezelschap krij- van Jeroen Piket, zijn leer- en secondant. Piket deelde de tweede keer het punt met de Engelsman Speelman. De twee gaan vandaag snel schaken voor een plaats in de derde ronde. De barrage van de tweede ronde telt liefst veertien partijen. Grote namen als Kar- pov, Short, Beljavski, Joesoepov, Gelfand, Poloegajevski, Smyslov dienen vandaag hun plaats in de derde ronde veilig te stellen in de rapid-partijen. Van de zestien Nederlanders met een startbewijs in Tilburg zijn er na twee schiftingen nog twee over: Timman en Piket. De overigen werden uitgeschakeld. Gisteren vlogen Nijboer, Van der Wiel en Van Wely uit het toernooi. Van Wely begon met een punt achterstand tegen het Indische wonderkind Anand. Hij probeerde nog wel wat maar werd in bedwang gehouden door zijn ervarener tegenstan der. Nijboer Van der Wiel liet met zwart te gen Nikolic de remise volgen door een nederlaag en kon naar huis. Nijboer probeerde ijzer met handen te breken tegen de Belg Winants. Dat mislukte en Ivantsjoek, nummer een ge plaatst op basis van zijn elo-ra- ting, haalde de derde ronde moeiteloos, 2-0 tegen Episjin. Seirawan, Kamski, Andersson, Lautier, Kortsjnoi, Nogueiras, Petursson, Kosten, Georgiev, Kovalek, Tiviakov, Rohde, Ken- gis schaarden zich bij de laatste 32. Nigel Short, in januari te genstander van Timman in Li nares in de finale van het kandi datentoernooi, revancheerde zich voor zijn verlies van een dag eerder tegen Rogers, De Australiër boog met wit voor de aanvalscombinaties van de jon ge Brit. Opvallend was de ne derlaag van Beljavski tegen de jonge Engelsman Adams. De twee gaan vandaag snelscha ken. De coach als priktol ry M ouden voetbalcoaches zo langzamerhand W niet horendol worden van hun eigen gezever over systemen? Een voorbeeldje. Tot een paar jaar terug moest je voor een goede aanvalslinie behoorlijke buitenspelers heb ben o.a. om ruimte te scheppen, want alles door het midden jagen leverde alleen maar opstoppingen op. Totdat Michels op een dag riep dat dat in het moderne voetbal achterhaalde praat was. Op de vleugels, hoefde niemand te staan, dat was 'operationeel gebied'. Later gooide hij weer een plens water bij die wijn. Onder Advocaat bleven de buitenspelers in Oranje nog a nederlagen tegen Italië en Noor wegen zijn ze nu, voor de strijd te gen Polen, weer bij de kraakwagen gedeponeerd. Wat heeft de bonds coach daarover verkondigd? Dit: „Met buitenspelers heb je voetbal iers die er staan en proberen de achterlijn te halen. Het kan ook met spelers die er niet staan, maar er Aro men. "De vleugels zijn dus opnieuw uh, 'operationeel gebied'. Als prik tolletjes draaien de coaches in het rond. Wanneer die hang naar medicijn mannentaal nou tot iets fatsoenlijks leidde, dan zeg ik nog alia. Maar dan krijg je een partij voorgescho teld zoals tegen Noorwegen. Een Oranjeteam barstend van talent komt niet verder dan tam, duf ge schuif. Het gaat roemloos de pottebak in tegen wat al leen maar een hard werkend elftal is. Tegen Polen heeft Advocaat een 3-4-3 systeem zonder vleugelspelers verordonneerd. Ik hoop tenminste dat ik het gecijfer goed weergeef. Je houdt je hart vast, want de Polen zullen daar wel pakweg 10-0-1 tegenover zet ten. Voor wie mij nu niet meer volgt: het wordt dus hardstikke druk op de Poolse helft. Kom er maar eens door zonder vleugels. Ach, misschien pakt Advocaats spinsel nog goed uit ook. (Van Basten liet zondag in elk geval weten 'gemo tiveerd' te zijn. Hij zei het op een toon alsof hij bereid was zijn moeder voor één keer in haar jas te helpen, maar dat is wellicht voor hem al heel wat). Je weet het immers met voetbal nooit. Het blijft ondanks al dat quasi-dure geürm gewoon een spel. Als Oranje ruim wint, zal Advocaat de komende maanden ongetwijfeld worden bewierookt als de nieuwe 'veldheer'. Zo gaat het in het voetbalrijk. Rijnsburg en Geld Van Rijnsburgse Boys-trainer Arie Kurver mogen de spelers Koet en Hooymans naar andere oorden vertrek ken. Ze speelden vrijdagavond nog zaalvoetbal en kwa men zaterdag, voor het duel tegen Noordwijk, pas op het laatste moment opdagen voor de technische be spreking. Kurver verwijt het tweetal dat ze "keihard voor het geld hebben gekozen", zo las ik in de krant van gisteren. Ik moest daar even besmuikt om lachen. En niet alleen vanwege het vermolmde amateurisme dat er weer eens uit spreekt. Een verwijt uit Rijnsburgse mond dat spe lers voor het geld hebben gekozen, klinkt nogal ....vreemd. Een aantal jaren geleden begon RB zijn op mars in het zaterdagvoetbal door allerlei spelers van buiten het dorp aan te trekken. Die 'buitenlanders' zul len bepaald niet alleen op het mooie geelzwarte shirt zijn afgekomen. RB (of een vriendenkring er omheen) moet daar iets aantrekkelijks tegenover hebben gesteld. Kennelijk is die honorering/beloning/dienstverlening intussen wat afgevlakt. Of hier geldt gewoon de wet van de remmende voorsprong: andere ploegen hebben het 'systeem' van RB omarmd en verbeterd. Hoe het ook zij, als we Kurver mogen geloven is het zaalvoetbal nu profijtelijker dan spelen voor RB. De les is duidelijk en vol ironie: RB moet doodeenvoudig met meer over de brug komen. De heren in het bloemendorp behoren beter dan wie ook te weten hoe het marktmechanisme werkt. Hattrick Twee weken terug vroeg ik me op deze plaats af wat de ware betekenis van het woord hattrick was: drie doel punten achter elkaar (door dezelfde speler), drie doel punten in één wedstrijd (dus niet per se achter elkaar) of drie doelpunten in één wedstrijdhelft. Piet Kruit, de oud-voorzitter van UVS, maakte mij er op attent dat de term afkomstig is van het cricketspel. Als een bowler met drie achtereenvolgende ballen drie batslieden uit gooit, verricht hij de hattrick. In vroeger dagen kreeg hij daarvoor een hoed (vandaar hat), later een petje. Van tal van zijden werden mij teksten uit encyclopedie- en en woordenboeken aangeleverd. Maar die spreken elkaar voortdurend tegen. De befaamde Webster's Dic tionary geeft als hattrick aan: "Het scoren van drie doelpunten door een speler in één wedstrijd bij voetbal, ijshockey e.d.". Dus niet noodzakelijkerwijs achter el kaar of in één helft. Onze eigen Van Dale omzeilt alles wel heel lafhartig: "Drie doelpunten (op rij) in één wed strijd (in één helft) door dezelfde speler gescoord". Ja, zo kan ik het ook. recht. Ik heb toen gezegd, dat ik tot de eerste dag van net Con gres zou wachten. Maandag middag wilde hij nog steeds niets betalen en dat was voor mij het eindpunt", aldus de ge ëmotioneerde Italiaan. Marini verscheen niet in de speelzaal. In de naaste omge ving van Revest nam men de zaak hoog op en één van zijn assistenten bewoog de Frans man tenslotte zijn beloften na te komen. Uiteindelijk gebeurde dat ook. Ruim twee uur na aan vang van de ronde kreeg Marini het hem toegezegde geld en keerde hij terug in de speelzaal. Zijn actie had ook tot gevolg dat de andere scheidsrechters de hun toegezegde vergoeding kre gen, waardoor hun medewer king aan de eindfase van het toernooi veilig is gesteld. De spelers hebben overigens weinig van dit voorval gemerkt. Slechts een enkeling was het opgevallen dat maar twee arbi ters aanwezig waren. TOULON ANP Door een zege op Scholma heeft Tsjizjov na de rustdag van vandaag nog één punt nodig om in Toulon zijn vijfde wereld titel dammen te behalen. Sij- brands en Clerc kwamen in de twintigste ronde niet verder dan remise en werden ingehaald door de 18-jarige Koyfman. De Israëliër heeft met het lichtste programma de beste kansen op de tweede plaats. Wiersma en Gantwarg volgen het trio op één punt maar zijn nog lang niet ze ker van een plaats bij de eerste Het zag er bij het begin van de twintigste ronde even vreemd uit. De Italiaanse arbiter Bruno Marini weigerde verder aan het toernooi mee te wer ken, omdat toernooi-organisa tor Revest zijn financiële afspra ken met hem niet nakwam. „Ie dere dag kreeg ik te horen, dat het morgen geregeld zou wor den, maar er kwam niets van te-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20