Eerbetoon aan Belushi en Aykroyd i Plan voor Circustheater 'hachelijk' Cultuur&Kunst Popgroep Undercover eist schadevergoeding Cobra-schilder Theo Wolvecamp overleden Dichtregels op gevel "o Deel van heilig beeld Maori's verdwenen Omstreden kunstwerk van Rijzinga vernield 'Breda Breeduit' verdient meer aandacht DINSDAG 13 OKTOBER 1992 19 redactie cees van hoore ruygrok (CHEF) saskiastoeiinga Dwergvrouw en steenbok leiden De Egyptoloog prof.dr. Jan Quaegebeur verzorgt van avond" een lezing in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden. Onder de raadselachtige titel 'De dwergvrouw en de steenbok' probeert hij een verband te leggen tussen de naakte dwergvrouw en de steenbok op de albasten bark uit de goud schat van farao Toetanchamon. De lezing begint om acht uur, het museum is toegankelijk via de dienstingang, Papengracht 29. Speurtocht verlengd leiden Wegens succes is de speurtocht voor kinderen langs Leidse musea een week geprolongeerd. Onder het motto van de Kinderboekenweek 'Land in Ziiicht' kunnen kinderen van 9 tot 12 jaar (of jonger, maar dan onder begeleiding van de ouders) in stedelijk museum De Lakenhal, stedelijk molenmuseum De Valk, Rijksmuseum voor volkenkunde, Hortus Botanicus, Rijks museum het Koninklijk Penningkabinet, Rijksmuseum van Oudheden en Museum Boerhaave op zoek gaan naar de schat kist, die in de Openbare Bibliotheek staat. De speurtocht begint bij de Lakenhal en is tot en met 25 oktober (behalve op maan dag) te maken. Clavecimbel in Lakenhal leiden De Amerikaanse claveciniste Jocelyn Stewart geeft mor gen onder auspiciën van K O een concert in stedelijk museum De Lakenhal. Op het programma staan composities van Swee- linck, Bach, Fischer en Couperin. Stewart geeft leiding aan de clavecimbel-afdeling van de Manhattan School of Music in New York. Met haar 'Bremmer Quartet' maakte zij plaatopnamen van muziek van Francois Couperin. Het is de derde keer dat zij voor K O concerteert. Het concert begint om 20.15 uur. Krantenschip vol kinderboeken leiderdorp De Prins Willem Alexanderschool in Leiderdorp houdt deze week haar eigen kinderboekenweek in de biblio theek van de school. Van krantenpapier is een boot gebouwd waarin allerlei boeken liggen die aansluiten op het thema van de week: 'Land in Ziiicht'. De kinderen kunnen de boeken elke dag komen inkijken en lezen. Verder is er een eiland gemaakt waar de bekroonde boeken van dit jaar zijn uitgestald. Morgenoch tend voert groep acht een toneelstuk op, waar ook de ouders naar mogen komen kijken. Verder zijn ouders, broertjes en zus jes van de leerlingen welkom op de speurtocht door de school die donderdagavond van 18.30 tot 19.30 wordt gehouden. 'Franse fiscus jaagt op Madonna' parus De Amerikaanse megaster Madonna is de Franse staat ruim 3,5 miljoen gulden schuldig. De popster zou de inkomsten van twee in 1987 in Frankrijk gegeven concerten niet aan de be lasting hebben opgegeven. Het Franse ministerie van financiën weigerde het door de media verspreide bericht te bevestigen. Al eerder heeft de Franse douane in Le Havre 25.000 exemplaren van Madonna's nieuwe boek 'Sex' in beslag genomen. Het mi nisterie van binnenlandse zaken heeft een commissie inmiddels opdracht gegeven om te onderzoeken of jongeren onder de achttien jaar het boek, waarin de popster naakt poseert, mogen aanschaffen. doetinchem gpd De Doetinchemse popformatie Undercover is in een hevige strijd gewikkeld met de Engelse platenmaatschappij Warner Music. Undercover is boos om dat zijn naam. vastgelegd in de Benelux, ook door een Engelse formatie wordt gebruikt en heeft bij de platenmaatschappij een forse schadevergoeding ge- eist. Het gaat om de gelijknamige Engelse groep, die momenteel furore maakt met de dance-ver- sie van Baker Street, dat ooit door Gerry Rafferty werd geïn troduceerd. De Doetinchemse band zegt onder meer bij het boeken van optredens hinder te ondervinden van de populari teit van de Engelse groep. De Nederlandse vestiging van Warner Musïc overweegt nu haar artiest in het 'werkgebied' Op 67-jarige leeftijd is zondag de oud-Cobraschilder Theo Wolvecamp aan een hartinfarct overleden. Hij overleed in Am sterdam, op weg naar zijn vriend en collega Jan Lucassen. Theo Wolvecamp, die sinds 1954 in zijn geboorteplaats Hengelo woonde, behoorde met Appel, Corneille, Rooskens en Constant in 1948 tot de oprich ters van de Experimentele Groep Nederland waaruit in Musical 'The Blues Brothers' toert door Nederland Ze lijken er weliswaar niet helemaal op, maar ze ge dragen zich wel hetzelfde als de Blues Brothers. In de nieuwe musical 'The Blues Brothers' vertolken de twee Engelse zangers/acteurs Mark Wight (als jake) en Simon John Foster (als Ell- wood) het illustere Ameri kaanse blues- en soulzan gersduo. Na een geslaagde tournee door Groot-Brit- tannië en Ierland is de mu sical tot en met 1 novem ber in verschillende thea ters in Nederland en België te zien. De musical ging gisteravond in Het Luxor Theater in Rotterdam in première. utrecht arno hagemans Dat ze zich hetzelfde gedragen als de Blues Brothers bleek tij dens hun aankomst in Neder land. Ze werden als wereldster ren ontvangen en ze gaven ge routineerd het ene interview na het andere. Op de tweede dag moesten ze naar de tv-studio in Aalsmeer voor het programma 'Hitbingo', waarvoor zij een nummer uit de musical moes ten opnemen. Dat begon meteen goed. Mark Wight en Si mon John Foster kwamen te laat. Wight, ongeschoren en met een uitdrukking op zijn ge zicht alsof het de avond ervoor weer erg laat was geworden, vroeg bij aankomst in de studio onmiddellijk naar bier. Nadat ze een interview en een fotosessie achter de rug hadden, moesten ze naar de kleedkamer om zich voor te bereiden. Wight moest echter eerst sigaretten halen. Even later, toen Foster al omge kleed was, bleek Wight spoor loos verdwenen. Wat bleek: op zijn weg terug was Wight ergens 'Blues Brothers' Mark Wight (rechts, als Jake) en Simon John Foster (als Ellwood): „Overal v zwarte jassen weer opduiken." gaan zitten en in slaap gevallen. Volgens Wight en Foster is het met deze musical niet de bedoeling om de hele film van de Blues Brothers na te spelen. Foster: „De musical is een eer betoon aan de Blues Brothers. We proberen hun humor - al is het maar voor een klein gedeel te - over te brengen op de men sen." Wight: „We spelen wel zo wat alle nummers uit de film. Daar komt ook nog een eens een aantal songs van de LP's 'Briefcase full of blues' en 'Made in America' bij. Tussen de num mers door komen dialogen voor. Sommige dialogen duren drie minuten, niet echt lang dus, maar het komt ook voor dat we aan het eind van een nummer meteen doorgaan naar het volgende. Ik vind in de mu sical de muziek het belangrijk ste, niet het dansen of de ver haallijn." Simon John Foster (27) komt uit Rochester. Hij heeft voordat hij met de musical begon nooit geacteerd of gedanst. Hiervoor is hij negen jaar brandweerman geweest. Wel heeft hij ruim acht jaar in allerlei bands gezongen. Mark Wight (36) komt uit Lon den en is sinds jaar en dag ac teur. Op zijn vierde begon hij met dansen. Later volgde hij lessen in acteren en zingen. Belushi The Blues Brothers zijn ont staan uit de Amerikaanse tv-se- rie 'Saterday Night Live' die in 1978 begon. Daarin waren de twee acteurs en zangers lohn Belushi en Dan Aykroyd te zien als de broers Jake en Hllwood Blues. De tv-serie is uitgegroeid tot een zeer komische muziek film die in 1980 verscheen en een van de populairste cultfilms werd die ooit zijn gemaakt. Be lushi en Aykroyd gingen daarna verschillende keren op tournee in Amerika. Binnen korte tijd hadden zij vier platina platen op hun naam staan. In 1982 overleed Belushi. Het repertoire van de Blues Brothers bestaat vooral uit rock 'n' roll, blues en soul, maar er zitten ook elementen in van country and western zoals 'Rawhide' en 'Stand by your man' van Dolly Parton. Veel nummers werden bekende top- 40 hits, zoals de grootste suc cessen 'Gimme some lovin" en Everybody needs somebody'- Maar ze speelden ook covers zoals Minnie the Moocher' van Cab Calloway en 'Under the boardwalk' van The Drifters. De Engelse acteurs menen dat de Blues Brothers nog lang niet 'uit' zijn. Foster „Laatst zat er in Lincoln een stel precies in het midden van de zaal. De man was nog beter verkleed dan ik. Hij had zelfs handboeien om en had zichzelf vastgeke tend aan zijn zwarte attachékof fer. Naast hem zat een vrouw verkleed als die non uit de film. Ze bleven de hele show zo zit ten. Zoiets is overigens geen uit zondering. Overal waar we spe len zie je de hoeden, de zonne brillen en de zwarte jassen weer opduiken. De leertijd speelt geen rol: in de zaal zitten men sen variërend van zes tot zestig jaar." The Blues Brothers spelen In onder meer Luxor Theater Rotterdam (13 okt.), de Ko ninklijke Schouwburg Den Haag (17 en 18 okt), Cultureel Centrum Amstelveen (19 okt.) en de Jaarbeurs Utrecht (26okL). van Undercover te voorzien van het achtervoegsel UK (United Kingdom). De Doetinchemse groep gaat echter niet akkoord met die voorgestelde oplossing. Bandlid Dick Kemper: „Het is eigenlijk heel eenvoudig. De enige echte Undercover zijn wij en niemand anders. Die groep zal deze naam niet bewust heb ben gekozen, maar wat hier ge beurt kan natuurlijk niet. War ner Music heeft ons al een fors bedrag wegens geleden schade in het vooruitzicht gesteld, maar we zitten nog midden in de onderhandelingen en kijken liever de kat uit de boom. Als er geen akkoord komt, zullen we niet schromen een kort geding tegen Warner Music aan te spannen," aldus Kemper, die enkele jaren geleden samen met Undercover-zanger Bert Hee- rink deel uitmaakte van de ver maarde rockgroep Vandenberg. datzelfde jaar de Nederlandse afdeling van Cobra zou ont staan. Hij was. tot 1951, op alle groepsexposities met werk ver tegenwoordigd. Wolvecamps oeuvre ken merkt zich door heftige emo ties, neiging tot experiment en een grote spontaniteit. In Twen te leidde hij een teruggetrokken bestaan. In 1991 was er in het Rijksmuseum Twenthe in En schede een overzichtstentoon stelling van zijn werk. In dat zelfde jaar verscheen een uitge breide monografie. '^-'pBSBLIJMAvcy Kaw MOT, B CB>iTHJ!nme n, r HbKHC 4^PTbI. MoMM CTLP 3M n U MnJ HC T;j1 1 vWpi1HA UBETAEBAi» leiden 'Mijn verzen, die ik jong al heb ge schreven' is de titel van een gedicht van de 100 jaar geleden geboren Russische dichteres Marina Ivanavno Tsvetajeva. De tekst ervan, in het Russisch, siert sinds kort de gevel van antiquariaat Burgersdijk Niermans op de hoek Kloksteeg/Nieuwsteeg. Het is, volgens Ben Walenkamp, één van de initiatiefnemers, de bedoeling om elke maand op een pand in de Leidse binnenstad de tekst van een gedicht te laten verschijnen. In het jaar 2000 zouden op deze manier 100 in de oorspronkelijke taal geschreven gedich ten op Leidse gevels staan. Ben Walenkamp, Jan Willem Bruins en Ca roline Griep hopen zo de poëzie dichter bij de mensen te brengen. Of dat lukt in het Rus sisch, het Grieks of het Swahili? Volgens Walenkamp zeker, want onder elk gedicht komt een Nederlandse èn Engelse vertaling. Welke panden in volgende maanden aan de beurt zijn, kan hij nog niet zeggen. Onder handelingen met huiseigenaren zijn in volle gang. FOTO WIM DIJKMAN 'Voor de maakster van onschatbare waarde Op de slotdag van de tentoon stelling 'Distance Looks Our Way' in galerie Stelling in de Leidse Burgsteeg is een deel van een Maori-kunstwerk verdwe nen. Het gaat om een platte steen van 15 bij 16 centimeter die is ingelegd met een aantal van ongeveer 30 stukjes jade. Voor de maakster van het kunstwerk, de Nieuwzeelandse Jacqueline Fraser, zelf een Mao ri, is het beeld van grote waarde omdat het door haar volk is in gezegend. „Aan die steen heeft niemand wat. Maar voor de maakster is het van onschatbare waarde. Ik denk ook niet dat het echt om diefstal gaat. Vermoedelijk heeft een kJein kind het meegeno men. Het was afgelopen zondag erg druk, omdat het de laatste dag van de tentoonstelling was", aldus Joyce de Gruiter van de galerie. Het kunstwerk is vorig jaar gemaakt door Fraser en bestaat uit verschillende, metalen rekken en sculpturen naast een mat. Op die mat ligt een achttal plaggen gras en twee ingelegde stei er nu een is verdwenen. borneanp Een omstreden kunstwerk van de Amsterdammer Henk Rijzin ga is gisteren vernield tijdens een expositie op het erf van de Werkplaats voor Beeldende Kunst in Bome. Het van sloop hout vervaardigde object met de droom als thema is omstre den sinds burgemeester en wet houders van Bome besloten het niet in een beeldentuin in de gemeente te plaatsen uit vrees voor vandalisme. Na fel protest uit de kunstwe reld is het college inmiddels op dat besluit teruggekomen en heeft bepaald dat de inwoners van Bome in een enquête zelf mogen bepalen of het kunst werk een plek in de tuin krijgt. Gedurende de 'volksraadple ging', na de expositie in de Werkplaats voor Beeldende Kunst, zou het object in de beeldentuin te zien zijn. Henk Rijzinga, die emotioneel op de vernieling reageerde, is van plan het kunstwerk te her stellen en in de beeldentuin van Bome te plaatsen. De plannen om van het Circus theater in Scheveningen weer iets van allure te maken, wordt door mede-initiatiefnemer Joop van den Ende „groot, hachelijk en een gigantisch risico" ge noemd. Samen met zijn com pagnons Henk van der Meyden en Bcnoit Wesly heeft hij het theater gekocht. Het drietal steekt 22 miljoen gulden in een grootscheepse verbouwing die volgend jaar augustus klaar moet zijn. Ze vinden het 'een kick'. Op 15 augustus volgend jaar is de feestelijke opening met een geheel Nederlandse versie van Het Spook van de Opera van Andrew Lloyd Webber, dat in diverse steden ter wereld vol le zalen trekt en in Londen zelfs al zes jaar draait. In de p'roduk- tie wordt 14 miljoen gulden ge stoken. het dubbele van Les Mi- sérables. 'The Phantom of the Opera' wordt vertaald door Seth Gaaikema. Het Spook is de eerste van een reeks zogenoemde open- eindvoorstellingen. Een voor stelling wordt voor zes maan den gepland en afhankelijk van het succes wordt bekeken of de show weer voor zes maanden wordt voortgezet. Volgens architect Arno Meijs wordt het vernieuwde Circus theater niet „het zoveelste glas paleis". Het wordt een pand met een feestelijk karakter, een beetje als een casino aan de Franse kust, waarbij je als je het ziet al het gevoel moet krijgen dat je uit bent. Meijs hoopt dat het nieuwe Circustheater een stimulans voor de hele omge ving zal betekenen, een buurt die nu op sommigen nogal droevig overkomt. Volgens Van den Fnde doet de plek echter niet onder voor een goede loca tie in Amsterdam. Het Circus theater, dat van de gemeente dezelfde naam moet blijven houden, staat nu al bekend om de uitstekende akoestiek. Het publiek (maximaal 1650 men sen) krijgt meer comfort. Boeken voor een voorstelling kan straks in het Circustheater via 35 telefoonlijnen. Bij het theater komt een restaurant dat alleen voor bezoekers toeganke lijk is. beeldende kunst recensie irene van beveren Groepsexpositie Breda Breeduit, te zien t/m 1/11, vr t/m zo 12-18 uur, galerie Liga Nieuw Beelden, Pres Steijnstraat 14, Leiden Wat jammer toch dat Liga Nieuw Beelden in zo'n uithoek van leiden is gevestigd, want de tot 2 november durende expositie van zes Bredase kunstenaars, getiteld 'Bre da Breeduit', verdient meer aandacht dan zij nu waarschijnlijk krijgt. De exposanten. Carola van Dijk, Karin van Sas. Mascha Schaffels, Anna van Bohe- men, Johanna Schweizer en Dick Fluitsma. exposeren onder meer grafiek, collages, beelden en keramiek. Van Dick Fluitsma hurkt een expressief, ruw zwarthouten beeld in de 'etalage'. Met wijdopengesperde, schreeuwende mond drukt het een en al wanhoop uit. Binnen lees ik dat dit prachtige sculptuur de bij belse figuur Job voorstelt. In de galerie staan nog vier andere beel den van I;luitsma. Net als Job doen ze in hun naakte eenvoud ontroerend kwets baar en onzeker aan. Het indrukwekkende is de galeriehogc 'Schrikkende koning' die, geknield in een hoek en met zijn handen beschermend voor het gezicht geheven, te rug lijkt te deinzen voor iedereen die de ruimte betreedt. Vlakbij dit monumentale werk staat een rank object van Anna van Bohemen. Het duidelijkst erin herkenbaar is de oerprakti- sche klapstoelvorm. Het plantaardige ma teriaal dat ervoor is gebruikt, lijkt op kreu kelig perkament. Met het houten frame en de warmrode kleur geeft dit weefsel de fra giele 'stoelvlinder' een besloten en veilig karakter. Veel toegankelijker is het keramiek van Johanna Schweizer. De bizarre vormen en uitbundige kleuren ervan schreeuwen om aandacht. Evenwel zonder te storen tussen de meer ingetogen stukken, want de grote hoeveelheid werk is met oog voor detail In de relatief kleine ruimte geplaatst, waar door Breda Breeduit ook in dal opzicht een geslaagde expositie is.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19