De aparte van Irene feestkleding van der Luit Rozen planten Leven en wonen Scheidingswanden in velerlei soorten DINSDAG 13 OKTOBER 1992 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN TUIN SPREEKUUR In de jaren vijftig en zestig moest er ruimte komen in het interieur. Schuifdeuren werden gesloopt, de kamer en suite verdween. Later ging ook de wand van de keuken tegen de vlakte en zo ontstond één grote ruimte. Zo'n grote leefruimte oogt prettig, maar het ont breekt aan afgeschermde hoekjes, waar je rustig kunt zitten. Soms is er behoefte aan alternatieve scheidingswanden. Een mogelijkheid om eet- en zithoek te scheiden is het plaatsen van een boekenkast. Er zijn twee varianten: een open kast of één met een gesloten achterwand. Voor een open boekenkast verdient een model met planken van zo'n 40 centimeter diepte de voorkeur. Dan kun je er namelijk aan beide zijden boeken inzetten, dat staat beter. Door op reik- hoogte een of meer planken te gebruiken voor fles sen, glazen, serviesgoed of prullaria blijft er door kijk mogeliijk, wat het ruimtelijk effect ten goede komt. Wie kiest voor een kast met een gesloten wand staat voor de vraag: aan welke zijde komt de rug van de kast? Meestal wordt gekozen voor zicht op de boeken vanuit de zithoek. De kastrug kan op verschillende manieren worden 'aangekleed'. Bij voorbeeld door hem af te werken met hetzelfde be hang als op de muren. In bouwmarkten zijn vaak speciale strips ver krijgbaar waarmee gemakkelijk stof tegen een kast wand kan worden gespannen. Deze methode leent zich ook uitstekend voor de achterwand van een piano die vrijstaand in een kamer wordt geplaatst. Kamerscherm Een halfhoge afscheiding is ook een mogelijkheid. De grote ruimte wordt hiermee voor het oog nau welijks kleiner, maar je zit wel wat intiemer rortd de eettafel of de open haard. Door twee niet al te diepe, halfhoge kasten rug aan rug te plaatsen kun je aan de kant van de eethoek het servies en bestek opbergen en aan de andere kant glaswerk, kopjes enzovoort. Zo is de scheidingswand ook nog func tioneel. Een kamerscherm is een praktische en flexibele scheidingswand. Kamerschermen zijn eenvoudig zelf te maken. Een stevig raamwerk van latten met daartussen gordijnstof die op twee roeden is ge spannen heeft als voordeel dat het geheel niet zwaar is, dus gemakkelijk te verplaatsen of op te bergen. Een simpele afscheiding kan worden gemaakt met een plantenbak. Tussen de bak en het plafond kunnen latten worden gezet om klimplanten om hoog te laten groeien. ienekes moeder kwam met haar j dochtertjetweeënhalf jaar oud JL—Jl wat geagiteerd de spreekkamer in. Het meisje was die ochtend zoet aan het spelen geweest met haar twee jaar oudere zus, die kralen reeg. Moeder had op een ge geven moment Lieneke enorm horen hoesten en daarna huilen, en ze vermoedde dat Lieneke zich in een kraal had verslikt. Bij luisteren over de tongetjes van het kind, hoorde ik aan de rechterkant zachtere ademgeluiden dan links en dat zou heel goed kunnen passen bij een verstopping in een van de luchtwegen. Het was duidelijk dat hier meer onderzoek aan te pas moest komen. Ik verwees Lieneke naar een zieken huis vooreen röntgenfoto van de longen en verdere behandeling. Op de foto zo bleek uit de brief die ik later van het ziekenhuis ontvingwas inderdaad een vreemd voor werp gezien dat dezelfde dag nog door de longarts was verwijderd. Lieneke kon meteen weer mee naar huis en alles was goed afgelopen. Bas had minder geluk. Hij had al zeker een halfjaar een hardnekkige hoest, die geweten werd aan het feit dat hij net naar de basis school was gegaan en dus door contact met andere kinderen steeds nieuwe luchtwegin fecties opliep, wat heel normaal is. Maar het was een naar hoestje en toen hij op een gege ven moment koorts kreeg en vieze prut ging ophoesten, werd ook van Bas een röntgenfo to gemaakt. Bij hem waren, net als bij Liene ke, in de rechterlong afwijkingen te zien, maar ze waren veel uitgebreider: Bas had een echte longontsteking en het leek er op dat ook bij hem 'iets' in de luchtwegen zat. Dat 'iets' bleek een pinda te zijn, die maar met moeite verwijderd kon worden. Zijn moeder wist te vertellen dat er aan het begin van het schooljaar wel een verjaarsfeestje was geweest, waarbij natuurlijk ook wat borrelnoten waren geserveerd, maar ze kon zich niet herinneren of Bas er van had gege- De ontsteking in de long ging na het verwij deren van de pinda niet goed over, er was schade ontstaan in het weefsel van de long zelf, waardoor steeds opnieuw pus werd ge vormd. Bas zal misschien in de toekomst aan deze afwijking (bronchiëctasieën) ge opereerd moeten worden. Kinderen hebben als ze klein zijn de neiging van alles in hun mond te stoppen. Dat is de normale manier om de wereld te ontdekken. Als de voorwerpen die als sabbelaar dienen maar klein genoeg zijn, bestaat het gevaar dat het kind zich verslikten het voorwerpje inademt. Afhankelijk van vorm en diameter kan het blijven steken in keel, luchtpijp of een van de luchtwegen. Bij obstructie van keel of luchtpijp is het kind meestal zo heftig kortademig dat er di rect ingegrepen moet worden. De longarts of keel-neus-oorarts kijkt dan meteen buig zaam kijkertje in de luchtwegen en verwij dert het ingeademde object. Deze ingreep heet bronclioscopie. Als het object klein is. zoals een pinda of een kraal, komt het dieper in de longen vast te zitten, zodat er minder klachten zijn. Meestal komt het in de rechterkant terecht omdat de luchtweg van de rechterlong (de hoofdbronchus) in het verlengde van de luchtpijp loopt, zodat de kraal er als het wa re automatisch inrolt. Als een deel van de long van de buitenlucht is afgesloten, treedt er infectie op. Vergelijk dit met een gootsteen die verstopt is geraakt: er blijft water in achter, bacteriën grijpen hun kans en al snel ruikt u dat er iets mis is aan de gootsteen. Zo'n infectie achter een af sluiting kan en dat is bij Bas ook gebeurd het longweefsel ernstig beschadigen. Het is dus zaak om bij verdenking op inade ming van een vreemd voorwerp (aspiratie) niet te wachten meteen bezoek aan de dok ter. In de meeste gevallen waarin iets vreemds werd aangetroffen in de luchtwe gen, bleek achteraf dat een van de ouders had gezien dat het kind zich verslikte. Als een kind zonder verdere oorzaak blijft hoes ten en vooral als het daarbij sputum opgeeft, moet u naar de dokter. Tijdige ontdekking kan veel ellende voorkomen. Irene van der Luit maakt feestkleding voor kinderen. Haar Atelier Marleentje kleedt bruidsmeisjes en bruidsjonkers, evenals communi cantjes en dopelingen. Van der Luit woont en werkt in het dorp Kalen- berg (bij Steenwijk), maar trekt met haar werk landelijke belangstelling. Irene van der Luit had vroeger een kin derkledingzaak in Leiden, maar wilde iets exclusiefs. Ze was van huis uit heel handig met naald en draad en weet uit ervaring hoe kinderkleding in elkaar moet steken. „Ik heb geen vakopleiding, maar het talent heb ik van mijn moeder geërfd", verklaart ze. Haar collectie oogt zeer professioneel. Wie zich als bruid op de trouwdag wil laten vergezellen door mini-bruidjes en - bruidegommetjes, is bij Marleentje aan het verkeerde adres, want Van der Luit houdt niet van 'die opgeprikte kinder tjes'. Sterker nog, ze is van mening, dat je een kind „dergelijke kermisjurken met veel nylonkant, ruches en glittertjes niet mag aandoen." Graag een jurk Lady Diana zette destijds een trend door te trouwen in een zijden japon en zijde is in de bruidsmode nog steeds een top per. Vandaar dat Van der Luit veel roze, blauwe en naturelkleurige zijde in com binatie met Engelse kant gebruikt, naast mooie Amerikaanse bloemendessins, Irene van der Luit houdt niet van 'opgeprikte kindertjes' Engelse imprimés en broderie. Rollenpatronen of niet, het is Van der Luit als verkoopster en als moeder dui delijk geworden dat meisjes graag jurkjes dragen. Jongens dragen broeken en meisjesjurken, en zo is dat! Ook een belangrijk punt is de kleur. Meisjes vallen in het algemeen op roze en de Kalenbergse ontwerpster kan ook aan die wens voldoen. Zo is een oudroze jurkje afgezet met pareltjes en is een ro ze gebloemd jurkje voorzien van een oudroze jasje. Maar er zijn ook andere mogelijkheden. Van een fleurig Ameri kaans bloemdessin maakte Van der Luit een vlot pantalonpakje met een loshan gend taillehesje. Wie van blauw houdt, komt tevens aan zijn trekken want ook daarvan zijn in zijde en in bloemdessins vele ontwerpen uitgewerkt. Jongetjes moeten op een trouwdag be slist niet in een mini-smoking worden gekleed, vindt Van der Luit. Ze biedt tal van alternatieven. Zo is een beigebruin gestreept katoenen pak afgezet met 'feestelijke' zij en gecompleteerd met een in de kleur gekozen zijden taille band. Soms ook kan worden volstaan met de aanschaf van een pittig zijden 'herenvestje', met of zonder mouwen, dat het uitstekend doet op een effen pantalon. In de bruidsmode is daarnaast de 'Ot en Sien-outfit' niet weg te denken. Hoe wel de ontwerpster zelf daar geen fan van is, vindt men in haar collectie hier en daar modelletjes in die stijl. Broderie is daarvoor een zeer geliefd materiaal. Desgewenst worden gebloemde jurkjes voorzien van een broderieschortje maar Van der Luit maakte ook een katoenen, met broderie afgezette 'overall', waar over een lange broderieschort behoort te worden gedragen. Doopjurk Uiteraard is het moeilijk hele kleintjes te kleden, maar als moeder van twee kleine kinderen heeft Irene van der Luit ook aandacht voor de praktische kant van kleding. Zo zagen we voor een piepklein peutertje een van een koket kraagje voorziene gebloemde overall, met vol doende ruimte voor een luier. Doopjurkjes vormen een ander ver haal. Natuurlijk zijn er velen die traditie getrouw gebruik maken van 'de familie jurk', wanneer zo'n plechtigheid zich aandient, of van een trouwjapon een dergelijk jurkje laten maken. Maar 'fami liejurken', die soms generaties lang mee gaan, zijn onderhevig aan slijtage. En daarbij komt: de baby's van tegenwoor dig zijn over het algemeen wat forser ge bouwd dan hun ouders en voorouders, en dus komt het meer dan eens voor dat zo'n met zorg bewaard jurkje helemaal niet meer past. Bij Atelier Marleentje vindt men een heel aansprekende col lectie doopjurken, die zeer eigentijds mag worden genoemd, maar wel de ro mantische uitstraling van vroeger heeft. Van der Luit besteedt eveneens veel aandacht aan accessoires. In haar atelier vindt men strohoedjes, bloemenmand jes en tasjes, maar ook met bloemetjes afgezette kammetjes, bloemenkransjes, zijden haarbanden die in de (hoofd- Jkieur van de jurk kunnen worden geko zen en 'jongenstaillebanden' en vlinder dasjes. Een bruidsmeisjesjurkje komt gemid deld op 250 tot 300 gulden. Het goed koopste jurkje kost 200 gulden, het duur ste (zijden) japonnetje 400 gulden. Prij zen die volgens de maakster heel redelijk zijn, „want tenslotte is het geen confec tie." In het atelier kan de klant een keus maken en zijn bestelling plaatsen. Slechts zelden wordt er rechtstreeks ver kocht, indien mogelijk worden sugges ties in de aankoop verwerkt. Een open kast kan worden gebruikt om eethoek en keuken te scheiden. LEZERSVRAAG Heel milieuvriendelijk is de vraag van LOES HOOGKA MER UIT ZANDVOORT. Ze wil de mest van 'scharrel koeien' in haar tuin gebruiken. Mijn eerste vraag is: mag deze mest verwijderd worden van het terrein? Mis schien staan de koeien daar, om de grond mede te ver rijken? Mag dat wèl, dan heeft men het meest ideale mestmiddel voor de tuin, de kamer en het balkon. Om met het laatste te beginnen: een handje mest in een gieter van tien liter en daarvan eens per week, nog iets verdund, alles wat groeit en bloeit begieten, werkt pri ma. Verder kan de mest met succes in de composthoop worden verwerkt. Ook kan men de mest apart, met wat aarde of afval, op een hoop leggen en gedurende winter en voorjaar als mest in de tuin op het gazon gebruiken. Drogen kan ook. Dan gebruikt men een half kilo gedroogde mest per 10 vierkante meter. Van MEVROUW HUIZINGA UIT DRIEHUIS kreeg ik op mijn kop omdat ik geschreven heb dat men vooral ook zuinig moet zijn met de levende wezens onder het ga zon. Zij is helemaal niet zo blij met één van die levende wezens en daar kan ik inkomen. Het zijn dan ook geen normale ondergrasdieren. Het gaat hier over emelten, die het gras aardig kunnen vernielen. Helaas voor me vrouw Huizinga is deze brief wat aan de late kant, want de eieren voor een volgende generatie zijn waarschijn lijk al weer gelegd. Daaruit komen larven: de emelten, die zich met wortels dik eten. Eind juni verpoppen ze zich en in augustus komen er dan iangpootmuggen uit die weer eitjes leggen. Mijn advies: bestrijd emelten vanaf volgend voorjaar april, dan zijn ze actief. Leg zwart plastic over bedreigde plekken gras, nadat deze goed zijn natgemaakt. Kijk 's morgens of er emelten zijn en vang ze. Verwijder het plastic tot de namiddag en ga zo door tot ze allemaal zijn gevangen. Door het zwarte plastic komen deze nachtdieren in de war en kruipen ze niet weer in de grond als het licht wordt. Een andere methode: meng gelijke delen zemelen en zaagsel met twee delen stroop. Maak er kleine rolletjes van en leg die tussen het gras. De gulzigerds, óók aard- rupsen, zijn er dol op maar kunnen er niet tegen. Ze blijven bij daglicht op het gras liggen en worden door de vogels geconsumeerd. MEVROUW SWART-GERRITSEN UIT HEEMSTEDE vraagt op welke wijze men hortensia's in een magne tron kan drogen. Helaas kan ik daar geen zinnig ant woord op geven, omdat ik geen magnetron heb. Ik weet wel dat hortensia's prachtig droog worden.als men ze in een vaas met een beetje water tot volle bloei laat ko men, dan het water weggiet en de bloemen in de vaas langzaam op een plaats uit de zon laat drogen. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.iLV. de redactie LEVEN EN WONEN. Twee creaties uit de collectie van Irene van der Luit. Links een zijden japonnetje met een ceintuur en een schootje. Rechts een jongenspakje met bijpassend vlinderstrikje en ceintuur. foto cpd Tussen half oktober en begin december is het de beste tijd om rozen te planten. De grond is dan nog redelijk warm en de planten zijn tot rust gekomen. En wie wil er nu geen rozen in de tuin? Ik bijvoorbeeld. Ik houd niet van die sterk veredelde en vervormde bloemen, die nauwelijks meer iets weg heb ben van botanische rozen. Maar ik blijk een uitzonde ring op de regel te zijn en de regel luidt: bemin de ko ningin der bloemen. Wie die koningin in de tuin wil hebben, moet nu aan de slag. Om te beginnen moet er een goede plaats worden gezocht. Liefst lekker warm en zonnig, maar ook weer niet al te beschut. Er moet wind bij kunnen, zodat het blad regelmatig opdroogt. Anders is er kans op schim melaantasting. Kies verder een soort dat redelijk be stand is tegen schimmels. Een goede kweker kan advies geven. Als rozen 'het wit' krijgen zien ze er onmogelijk uit! We hebben nu de juiste plaats en de juiste soort rozen. Rest het maken van een plantgat. Dat moet diep zijn. Liefst 60 centimeter diep en als onderlinge afstand hou den we het bij struikrozen op ongeveer een halve me ter. De pas verworven struiken zetten we eerst een nacht in een emmer met water. Als we boetseerklei bij de hand hebben is het prima om flink wat klei in het water te doen. Dan halen we de struiken er uit, snijden eventu eel beschadigde wortels met een scherp mes af en spreiden de wortels zo wijd mogelijk uit in het plantgat. Dat wordt daarna aangevuld met compost (liefst eigen makelij) en tuinaar de. Geen turf wat ik u bidden mag. Bij het planten goed aanstampen en ten de tussen de wortels grond kan een laag- L je goede koemest rond de plant geen kwaad. Snoeien voorjaar, na de erg- ste nachtvorsten. We laten 4 tot 5 ogen per tak en dan moet het bovenste oog bij voorkeur een buitenoog zijn. Klimrozen worden op dezelfde wijze geplant, op onderlinge afstand van 3 meter en in het voorjaar worden alleen oude, dunne takken verwijderd. De lange forse takken zullen voor bloei zorgen. Voor alle rozen geldt dat de grond waarin ze komen te staan nooit zuur mag zijn. Ph rond 6 is favoriet. Een beetje kalk op de grond kan eventueel uitkomst bieden evenals koemest die ook niet zuur is.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18