Plan voor golfbaan in Doesgebied Leiderdorp 'Jenaplan-onderwijs goed aangeslagen' Oegstgeest wil opheldering Regio Leiden Rijnlands Lyceum in actie voor slachtoffers vliegramp Leuk om met wasgoed bezig te zijn V akant ie-activitei ten DINSDAG 13 OKTOBER 1992 Nieuw bestemmingsplan in de maak Een golfbaan met negen holes in het Leiderdorpse Does- gebied. Die wil eigenaar A. van Leeuwen van het Leider- dorpse Tennispark Van Leeuwen aanleggen. Als het aan de Leiderdorper ligt, wordt de nieuwe golfbaan nog gro ter. ,,Er ligt in elk geval genoeg grond." gemeente in onderhandeling." Beste plek Volgens Van Leeuwen is het Doesgebied bij uitstek geschikt voor de aanleg van een golf baan. „Het is de beste plek in Leiderdorp: er is genoeg grond en het ligt vrij centraal. Het ter rein is makkelijk bereikbaar vanuit Leiden en Leiderdorp. Verder is het een prachtig ge bied, zo tegen de Does en de Dwarswatering aan. Een golf baan langs de snelweg is niet ideaal, maar je kunt het gebied door het planten van bomen wel afschermen." caroline van overbeeke Van Leeuwen heeft al sinds 1984 plannen voor een golfter rein in Leiderdorp. „Ik had daarbij altijd al het Doesgebied op het oog. Maar de plannen voor de aanleg van een stort plaats voor bouw- en sloopafval hebben mijn plannen indertijd doorkruist. Toen er vervolgens ook nog sprake was van wo ningbouw in het Doesgebied, heb ik die golfbaan maar uit mijn hoofd gezet. Nu al die an dere bestemmingen niet door gaan, ben ik opnieuw met de Oegstgeest heeft rampenplan oegstgeest Heeft Oegstgeest wel een actueel rampenplan?, zo vroegen de commissieleden zich tijdens de vergadering algeme ne en bestuurlijke aangelegenheden zich gisteravond af. Aanleiding voor de bezorgdheid: de vliegramp in de Amster damse Bijlmer. „Oegstgeest ligt tenslotte vlak onder de rook van vliegveld Valkenburg", aldus D66'er M. Poelmans. Burgemeester Sj. Scheenstra kon de commissieleden geruststellen. „Er is wel degelijk een actueel rampenplan. Het plan is nog niet formeel vastgesteld, maar de technische uitwerking is klaar. Als er iets gebeurt, is het bruikbaar." Wandeling op Landgoed De Horsten wassenaar De jaarlijkse herfstwandelingop landgoed De Hors ten in Wassenaar wordt dit jaar op zondag 18 oktober gehouden. De wandeling wordt geleid door natuurgidsen van de IVN, het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie. Tijdens de excursie zullen de gidsen aandacht besteden aan vruchten en zaden, het gevarieerde strandwallen-landschap en de herfstkleuren. De wandeling begint om 14.00 uur op de Papenweg in Wassenaar. Volgens Van Leeuwen hebben veel Leiderdorpers belangstel ling voor de golfsport. „Dat hoor ik veel, ook op de tennis baan. Bovendien staat ook de gemeente niet afwijzend tegen over mijn plan. Alleen is nog niet duidelijk of het planolo gisch gezien wel kan. De ge meente moet daarover ook overleggen met de provincie Zuid-Holland." Grote belangstelling Van Leeuwen is niet bang voor de concurrentie van nieuwe gollbanen in omliggende ge meenten als Voorschoten, War mond en Wassenaar. „In het begin is het altijd wel moeilijk. Maar je ziet toch dat de nieuwe banen in de regio heel snel 'vol- getekend' zijn. Ik schat dat ik minimaal zeshonderd leden no dig heb om te kunnen bestaan. En ik verwacht dat dat geen probleem is. De belangstelling voor de golfsport is enorm groot." Volgens een gemeente woordvoerder van Leiderdorp is het nog lang niet zeker of het plan voor de golfbaan in het Doesgebied kan worden verwe zenlijkt. „Er is op het ogenblik een nieuw bestemmingsplan in de maak. Dat nieuwe plan staat wel 'lichte recreatie' toe in het Doesgebied. Maar het is nog de vraag of golf 'lichte recreatie' is. Bovendien moet dat nieuwe be stemmingsplan nog worden goedgekeurd door de gemeen teraad en de provincie Zuid- Holland." Volgens het huidige bestem mingsplan heeft het gebied een 'agrarische bestemming'. De aanleg van een golfbaan is vol gens dit plan onmogelijk. oegstgeest baar. Hier treedt ook een uit En geland overgekomen jongleur op. In de hal wordt verder een bloemenveiling gehouden en er staat een rad van avontuur. Kunstenaar Bert Maurits heeft een lithografie ter beschikking gesteld, die eveneens geveild zal worden. Op het Rijnland Lyceum aan de Apollolaan in Oegstgeest wordt vrijdag een actiedag gehouden voor de slachtoffers van de vlie gramp in de Bijlmermeer. Het evenement wordt georganiseerd door een leerling van de school. Een aantal bandjes uit de om geving zal vanaf 13.00 uur op tredens verzorgen. Het gaat om de bands The Crew, As the Eye, Geniet ervan, Gospelsjon, Maxi mum Overdrive, Major Chaos, African Music (uit de Bijlmer) en de Lerarenband. Tijdens de concerten zijn in de hal allerlei hapjes verkrijg- De middag wordt begonnen met twee minuten stilte in de aula door alle leerlingen van de school en de bezoekers. Om 19.00 uur wordt het opgehaalde geld overhandigd aan een verte genwoordiger van het crisisco mité. De toegang tot het evene ment kost vijf gulden. Veertig jaar in de linnenkamer van liet Elisabeth Ziekenhuis leiderdorp elly hekman medewerker Over haar motivatie kan Jeanne Baak kort zijn. „Ik vind het leuk om met wasgoed bezig te zijn", zegt ze. En dat blijkt. Al veertig jaar aan één stuk werkt de Hoogmadese in de linnenkamer van het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp, waar ze destijds als 14-jarige terecht kwam. Op een korte onderbreking van drie jaar na heeft de inmiddels 58- jarige Baak nooit een andere werkgever gehad. Aan het begin van haar loop baan stond het Elisabeth Zie kenhuis nog in Leiden. Samen met zes andere meisjes en drie nonnen deed ze er de was. Baak: „Het was er verschrikke lijk warm. Daarom vroeg ik vaak aan m'n collega's, hoe houden jullie het uit?" Na drie jaar hield ze het zelf voor gezien en nam een baan in de huishouding aan. Binnen zes maanden was ze echter weer in het ziekenhuis terug. Na die eerste periode van drie jaar, zouden er nog eens veertig volgen. „Ik vind het niet bijzon der dat ik hier zo lang werk", zegt Baak zelf over haar jubile um. „Het is nooit een opgave geweest. Ik had geen reden om weg te gaan. Bovendien is het niet alleen mijn verdienste. Ook de mensen met wie ik heb sa mengewerkt, hielpen er aan mee. Je redt het niet in je een tje." Een belangrijke reden dat ze bij het Elisabeth is blijven han gen, noemt ze haar voorkeur voor een rustig leven. „Ik wil mijn werk aan kunnen, anders heb ik er geen plezier in. Niet iedereen is geschikt voor een spetterend bestaan. Natuurlijk heb ik ooit wel overwogen om verpleegster te worden. De zorg voor zieke mensen trekt mij aan. Maar ik kan er niet tegen als patiënten dood gaan", ver telt Baak. Haar werk bestond in de be ginjaren voornamelijk uit het. heel netjes en klein opvouwen van de schone was. „De kleding van ongeveer honderd zusters moesten we met de hand vou wen. Ze droegen toen van die mooi geplooide schorten." In 1948 werkte ze zes dagen in de week, van 's morgens acht tot 's avonds zes, en op zaterdag tot vier uur. Voor een loon van acht gulden. Tussen de middag werd er gezamelijk warm gegeten en na de avondboterham gingen de meisjes naar huis. Baak bewonderde de zusters mateloos om hun nooit aflaten de inzet. Zelf wilde ze geen non worden. „De zusters mochten nooit naar huis. Ze moesten zware offers brengen. Als ze dat niet hadden gedaan was het ziekenhuis er niet geweest. We moesten trouwens allemaal hard werken, dat tempo zou ik nu niet meer volhouden." Vanaf 1969 wordt de was bui ten de deuren van het zieken huis gedaan. Sinds die tijd houdt Jeanne Baak zich bezig met het sorteren van het lin nengoed. En daar wil ze voorlo pig ook mee doorgaan. De vie ring van haar 40-jarig jubileum houdt niet automatisch in dat ze stopt met werken. Ze gaat in elk geval door tot haar zestigste „Wat ik daarna ga doen weet ik niet. Ik maak geen plannen, want je weet nooit wat er mor gen komt." Zoeterwoude: lening om het SA VA te betalen zoeterwoude fcjam de vries Zoeterwoude sluit een lening van een miljoen af om de re kening te betalen voor het niet doorgaan van de bouw van een vuilverbrandings oven op Ypenburg. Een meerderheid van de raads commissie voor financiën ging gisteravond akkoord met dit voorstel van het col lege van burgemeester en wethouders. Het bedrag van. een mil joen moet voor 1 januari worden overgemaakt aan het SAVA, het samenwerkings verband afvalverwijdering Zuid Holland-west. Het col lege heeft ervoor gekozen de ze uitgave niet direct door te berekenen aan de burgers, die volgend jaar toch al wor den geconfronteerd met een lastenverzwaring van 75 gul den per huishouden. De le ning die nu wordt afgesloten heeft een looptijd van 50 jaar en de jaarlijkse kosten voor Zoeterwoude bedragen 80.000 gulden. Voor 1993 wordt dit bedrag in de ge meentebegroting 'gevonden' door enkele bezuinigingen en een paar meevallers. Voor de volgende jaren is nog niet duidelijk hoe het gemeente bestuur de jaarlijkse lasten van de lening opbrengt. De fracties in de gemeenteraad hebben beloofd hiervoor met voorstellen te komen. Alleen de WD stemde gis teravond tegen het afsluiten van de lening. De liberalen vonden dat het bedrag van een miljoen maar uit de re serves moet worden gehaald. „Je kunt de gemeente niet 50 jaar lang met deze last opza delen", meende het raadslid I. Spreij. Het CDA-raadslid G. van der Hulst liet weten dat Zoe terwoude ook van de hogere overheden als de provincie en het Rijk moet eisen dat zij als mede-verantwoordelijken meebetalen aan het SAVA- debacle. Wethouder R. Hoge- nelst stemde hiermee in. De kinderen van de jubilerende Jenaplanschool De Kring en directeur E. Weijzen zijn al in feeststemming. Basisschool De Kring in Oegstgeest viert 25-jarig jubileum FOTO UAN HOLVAST oegstgeestastrid van den berg Voor fusie of opheffing hoeft De Kring ook in deze 'moeilijke' tij den niet bang te zijn. Volgens >et de de Oegstgeester Jenaplanschool 170 leerlingen hebben. „En we begonnen 25 jaar geleden met 66 leerlingen, maar inmiddels hebben we er driehonderd", vermeldt directeur E. Weijzen niet zonder trots. „Het Jenaplanonderwijs is goed aan geslagen". Dat is ook met andere cijfers te bewijzen. Toen basisschool De Kring in Oegstgeest vijfen twintig jaar geleden werd opge richt was ze één van de zeven Jenaplanscholen in Nederland, waar ouders uit de hele omge ving hun kinderen naar toe brachten. Inmiddels zijn er zo n tweehonderd van die scholen in Nederland, en op De Kring zit ten nu bijna alleen maar kinde ren uit het dorp. Daarmee is De Kring, die deze week de 25ste verjaardag viert met twee dagen feest, een echte Oegstgeester basisschool geworden. Sociale vorming Het Jenaplanonderwijs is geba seerd op de ideeën van de Duit se hoogleraar Peter Petersen, die opvoedingswetenschap do ceerde aan de universiteit van Jena in het voormalige Oost- Duitsland. Bijzonder aan de scholen die naar zijn ideeën zijn opgezet, zijn de groepen met kinderen van verschillende leef tijden. „Het accent bij Jenaplan onderwijs ligt op de sociale vor ming van het kind", legt de di recteur uit. „Net als bij het ge zin zitten hier kinderen van ver schillende leeftijden bij elkaar in één groep. Er zijn drie groe pen: de kleuters, de kinderen van zes tot negen jaar en die van negen tot twaalf jaar. Van elke groep zijn er drie klassen. Het idee achter deze verdeling is dat de kinderen invloed uit oefenen op eikaars ontwikke ling. De ouderen helpen de jon geren. Dat werkt heel goed. Want de kinderen onderling staan dichter bij elkaar dan een leerkracht en een kind." Het Jenaplanonderwijs vraagt een speciale instelling van de leerkrachten. Alleen Idassikaal lesgeven is er niet bij. De lera ren zijn vaak met een klein groepje bezig en soms zelfs met één leerling. „De andere leerlin gen moeten intussen zelfstan dig kunnen werken. Dan is het belangrijk dat de ouderen de jongeren kunnen bijstaan. De kinderen leren zo al vroeg om verantwoordelijkheid te dra gen." „Na de oprichting vijfentwin tig jaar geleden hebben we wel wat aanloopmoeilijkheden ge had", vervolgt Weijzen. „Bij de leerkrachten, de inspectie en het schoolbestuur ontbrak de nodige kennis over het functio neren van zo'n school. Ouder participatie was nog een onbe kend begrip, terwijl dat bij het Jenaplan heel belangrijk is. Daarbij heeft De Kring een paar keer moeten verhuizen. De eer ste tijd zat de school in een oud gebouw aan de Kamperfoelie laan, later aan de Tromplaan. Pas in '74 kregen we dit nieuwe schoolgebouw aan de Rem brandt van Rijnlaan." Het nieuwe gebouw heeft veel bijgedragen aan de stabiliteit van de school. Bovendien zijn de meeste leerkrachten van het huidige team al langere tijd aan de school verbonden. „Dat heeft voor meer rust gezorgd. In de beginperiode van De Kring was alles mogelijk. Inmiddels is het accent steeds meer komen te liggen op de structuur en re gelmaat van het onderwijs. Moeilijkheden met de werving van leerlingen hebben we nooit gehad. Toen in de Leidse Me- renwijk een Jenaplanschool kwam, hebben we wel een klei ne 'dip' gekend, maar dat is ei genlijk meteen weer aangetrok ken toen Haaswijk werd ge bouwd." Inmiddels heeft de school zich dan ook een vaste plaats verworven in Oegstgeest. Nu maakt ze zich op voor het feest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. De ramen van de school zijn al overvloedig be schilderd met het getal 25. Don derdag worden de festiviteiten ingeluid met een feestelijke opening, compleet met taart. De kleutergroepen gaan daarna spelletjes doen, de midden bouw gaat zwemmen en de bo venbouw gaat bowlen en naar de ijsbaan. Vrijdag zijn er een theater- en poppenkastvoorstel ling voor alle groepen. Voor de ouders van de kinderen en oud leerlingen van De Kring wordt 's avonds open huis gehouden. Over gevaren hoogspanningskabels caroline van overbeeke Het Oegstgeester gemeentebe stuur wil van het ministerie van milieubeheer opheldering over de uitkomsten van een Zweeds onderzoek naar de relatie tus sen hoogspanningskabels en het krijgen van kanker. Ook de eigenaar van de hoogspan ningsmasten in de Morsebel- polder, het Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH), is ge vraagd een reactie te geven. Uit het onderzoek van een ge renommeerd kankerinstituut in Zweden bleek onlangs dat Zweede kinderen die binnen een straal van 300 meter van hoogspanningsleidingen wo nen, een verhoogde kans op kanker hebben. Het gemeente bestuur wil nu van het ministe rie weten of het deze uitkom sten serieus moet nemen en of het onderzoek gevolgen heeft voor de bouwplannen van de Morsebelpolder. PvdA-raadslid F. Wegman heeft het college van B en W ook schriftelijke vra gen over de kwestie gesteld. In de Morsebelpolder staat een groot aantal hoogspan ningsmasten van het EZH. Het gemeentebestuur wil de polder de komende jaren bebouwen met enkele honderden wonin gen. Als het wonen in de buurt van hoogspanningsmasten in derdaad gevaarlijk is, zal het ge meentebestuur zijn bouwplan nen voor de Morsebel polder moeten wijzigen. Vorige week heeft het college van B. en W. naar aanleiding van de berichten over de Zweedse onderzoeksresulaten al telefonisch contact gehad met het ministerie van VROM. Een ambtenaar van de directie 'Stoffen, veiligheid en straling' deelde toen mee dat de Ge zondheidsraad dit voorjaar in een rapport heeft geconclu deerd dat er geen direct ver band zou zijn tussen een ver groot risico op kanker en het wonen in de omgeving van hoogspanningskabels. Volgens het rapport van de Gezondheidsraad kunnen al leen hoge stralingswaarden ge volgen voor de volksgezondheid hebben. En woonhuizen zou den volgens de Gezondheids raad nooit binnen die hoge stra lingsvelden worden gebouwd. De ambtenaar van het ministe rie maakte hierbij wel de kant tekening dat de uitkomsten van het Zweedse onderzoek toen nog niet bij de Gezondheids raad bekend waren. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest willen nu eerst de schriftelijke antwoorden van het ministerie over het Zweedse onderzoek afwachten, voordat ze een definitief standpunt in nemen over de toekomst van de Morsebelpolder. Tiidens de ge meenteraadsvergadering van 12 november moet duidelijk wor den of de uitkomsten van het Zweedse onderzoek gevolgen hebben voor de bouwplannen. In de herfstvakantie worden in sociaal-cultureel centrum De Sjelter in Leiderdorp allerlei kinderactiviteiten gehouden. Op dinsdag 20 oktober wordt een video vertoond over ont dekkingsreizen. de kinderen kunnen reisspelletjes doen, een verrekijker maken en spe- woensdag 21 oktober een Wercldspel gespeeld in de Houtkamp en op donderdag 22 oktober speelt Rick van Boeckel Columbus ontdekt Amerika'. Op dinsdag en woensdag vinden de activitei ten plaats van 10.00 tot 13.00 uur en op donderdag van 10.00 tot 11.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17