'De hemel is helemaal niet blij met het leed op aarde' 'Keukenhof is leuker dan Floriade' Het Gesprek van de Dag Gekozen burgemeester is een lokaal presidentje Oud-gedeputeerde Borgman kiest tegenaanval Heel oktober f 10,- korting op Jongeren- en Rail-Aktief-kaart. DINSDAG 13 OKTOBER 1992 «01*1u HIJ! nul til! 10«Cfti «iiiuiimi uur vvkimiwc CmtE HBS ZWOlif-MKF00RT FI5J0 f >25 F US 40' RETOüR LBDfN - ALKMAAR m- f 11,25 f 9J5 4» AVOHOmOUt UTRECHT CS - AMSTERDAM CS Fl(r f S.S0 fWSO WBKtNDmm EINDHOVEN MIDOESUüG f60.-' mso F34» 511» T" Brinkman heeft met zijn uit spraken over een gekozen bur gemeester vooral veel verbazing gewekt in deze regio. Zijn voor stel wordt over het algemeen niet naar de prullenbak verwe zen, maar iedereen houdt zijn twijfels over de ideeën van de CDA-fractieleider. Steven de Vreeze, wethouder van financiën in Leiden, is er van overtuigd dat de huidige burgemeester Goekoop zo po pulair is bij de Leidse bevolking, dat hij een verkiezing zou win nen. Hij wijst erop dat Goekoop de laatste jaren binnen de poli tiek aan vertrouwen heeft ge- Dat neemt volgens de Vreeze niet weg dat het voorstel van Brinkman principieel gezien juist is. „De burgemeester is als enige niet-gekozene een vreem de eend in de bijt. Moet je zo ie mand nu taken geven of niet. Wanneer hij het niet goed doet kun je hem niet naar huis stu ren." Wel vreest De Vreeze dat met een dergelijke verkiezing een 'presidentje op lokaal niveau' kan ontstaan, waarbij meer aandacht komt voor de man dan voor de inhoudelijke kant van de politiek. „Maar aan de andere kant moet je het volk wel het vertrouwen geven dat zij het die kant niet laten op gaan", aldus De Vreeze, wet houder financiën in Leiden. Burgemeester Andel van Noordwijkerhout is niet tegen, maar heeft grote twijfels. Hij vraagt zich af of een gekozen burgemeester een goede oplos sing is voor het probleem dat de politiek de burger steeds min der aanspreekt. Bovendien denkt Andel dat de onafhanke lijke positie en de ombudsfunc tie door Brinkman's voorstel verloren gaat. „En zo saai zijn de debatten in de raad nu ook weer niet. Ik denk dat Brinkman een beetje doprdraaft, maar het kan geen kwaad om over zijn voorstel te praten." De Noordwijkse burgemees ter J. van der Sluijs (WD) barst uit in een lachsalvo als hij met de vraag wordt geconfronteerd. „Ha, ha, ik denk dat meneer Brinkman iedere maandag in de publiciteit moet komen." Van der Sluijs is het met Brinkman oneens. „De burgemeester is hoofd van de politie en heeft buitengewone bevoegdheden op het gebied van de openbare orde. Die taken zijn om die re den aan de benoemde burge meester opgedragen." Het ar gument dat de relatie politiek en burger zou worden gediend door de burgemeester te kiezen noemt hij 'vals'. „Er zijn men sen die vinden dat iedere pu blieke functie verkozen zou moeten worden. Die mening deel ik niet." Burgemeester A.JAL. Brugge- man van Leiderdorp twijfelt. Hij is het met Brinkman eens dat de taken van de benoemde bur gemeester 'aanzienlijk zijn inge perkt'. Brandweer, politie en voorlichting: ze moeten het daar vaak mee doen. De wet houders willen namelijk graag scoren met politiek gevoelige onderwerpen, „terwijl ze in klei ne gemeenten geen tijd hebben om dat goed te doen." Volgens Bruggeman geeft de steun van de bevolking een bur gemeester meer gezag, maar dreigt de raad het onderspit te delven. Wat kan die nog contro leren als de eerste burger is ge kozen op een programma voor vier jaar en zelf zijn wethouders heeft uitgekozen? „Brinkman zegt dan wel dat de raad zo'n college naar huis kan sturen, maar op grond waarvan?" 'Vuile troep wensten we niet, geen recreatie op een smerige vuilnisbelt' Jarenlang was Borgman de held. Als recreatie-gedeputeerde gaf hij Zuid-Holland mooie recrea tiegebieden, die ook nog lucra tief waren omdat er miljoenen tonnen puin werd gestort. In middels blijkt dat sommige van die terreinen vervuild zijn. En oud-collega's zeggen dat het Borgman niet kon schelen welk puin hij kreeg. Als het recreatie gebied maar snel klaar was en het bijbehorende recreatie schap niet in de rode cijfers kwam. Gisteren ging hij keihard in de tegenaanval, tijdens een hoor zitting van de commissie die het provinciale afvalbeleid on derzoekt. Hij een vervuiler?'Hij eiste juist dat het aangeleverde puin voor zijn recreatieschap pen schoon was: „Want vuile troep wensten we niet. Geen re creatie op een smerige vuilnis belt." En dat werd hem door 'zijn' eigen Provinciale Waterstaat niet in dank afgenomen: „Want die wilde juist dat ik smeriger puin zou accepteren." Toen Borgman hoorde dat de Hazers- woudse vuiltransporteur Kemp stortte bij het toekomstige re creatiegebied Rotte Meren, voerde Borgman hoogstper soonlijk controles uit: „Want die meneer vertrouwde ik niet." En hij concludeerde dat alles in or de was, 's ochtends en 's avonds. Gebeden en gezongen wordt er volop tijdens de herdenkings dienst voor de slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmermeer. Mensen van allerlei volken roe pen in verschillende talen hun God aan. Vragen om hulp, spre ken hun vertrouwen uit: 'De Heer is mijn herder.' Maar er wordt ook gevloekt, vertwijfeld naar boven gekeken: 'Waarom waarom hier'. De hervormde predikant W. Hovius uit Katwijk aan Zee kan zich 'levendig voorstellen' dat de Surinaamse gemeenschap zich afvraagt waarom het vlieg tuig juist op de flats in de Bijl mermeer neerkwam. Drie jaar nadat het Surinaamse volk werd getroffen door een andere vlie gramp. „Dat kan de vraag soms opkomen: zijn we zo veel slech ter dan anderen?", beseft Hovi us. Dat juist donkere mensen door allerlei leed worden getrof fen, gaat er bij hem echter niet „Ik denk niet dat je kunt zeg gen dat het altijd maar de kleur lingen zijn die slachtoffers wor den. Kijk maar naar Joegosla- Maar de waarom-vraag blijft, en is van alle tijden, zegt Hovius. „En dan zie je dat mensen er niet uit komen. We lopen im mers niet elke dag bij God in en uit om te kijken wat Zijn bedoe ling is", aldus de Katwijkse do minee. Hij begint met te zeggen dat er geen eenvoudig antwoord te ge ven is op dergelijke complexe vragen. Soms is het echter zo, zegt hij, dat later pas de zin van de gebeurtenissen duidelijk wordt. En ook is de hervormde dominee ervan overtuigd dat er 'liefde achter zit, ook in de kas tijding'. Het kljjikt wat wrang, geeft hij zelf toe, 'maar ik geloof dat mensen na heel smartelijke ver liezen veel steun kunnen vinden bij God, dat ze een nauwere verbintenis met Hem kunnen krijgen.' „Wij willen het alle maal in de greep hebben, maar zo werkt het niet. Het geloof is ook niet zo dat alle stukjes van de legpuzzel ineens op de goede plaats liggen. We begrijpen veel dingen niet, maar toch heeft God zijn bedoeling ermee." De vraag waarom God deze ramp op deze piek heeft toege laten is wat zijn collega A. Alblas uit Leiden betreft niet aan de orde. „Er zijn mensen die gelo- i dat alles wat gebeurt, de wil /an Het Hogere. Maarzo denk ik er niet over. De hemel is niet blij met het leed op aarde, dat is mijn Godsbeeld. Nergens en God die eens even leuk een aantal mensen in de vernie ling zal helpen. Integendeel, Hij wil mensen behouden, laten le ven, uit de penarie helpen." Daarom wil de hervormde do mmee ook de uitspraak niet voor zijn rekening nemen dat God zich nergens mee bemoeit. „Ik zie de macht van God zich vooral realiseren in de wil tot het goede. Niet in de wil tot het kwade." En dus ziet hij de aan wezigheid van God in de Bijl mer vooral als mensen elkaar troosten, als nabestaanden hoop putten uit de wetenschap dat er na de dood nog iets is, dat hun geliefden voortleven. „De naam van God betekent ook: 'Ik ben er bij'. Dat is wel de sleutel van mijn gedachten bij zo'n ramp. Dat God solidair is met lijdende mensen." Pastoor W. Happel van de rooms-katholieke parochie in Hoogmade en Woubrugge is onder de indruk geraakt van het geloof van de Surinamers en Antillianen. Maar hij kan niet begrijpen dat ze God verant woordelijk stellen voorde ramp. „Iemand of iets is de veroorza ker van de ramp. Het is een menselijke of technische fout. Je moet niet zeggen: God is de schuldige." De schuldigen zijn wij zelf, is de opvatting van pastoor Happel. „Neem bijvoorbeeld armoede. Dat is ook een menselijke fout, het ligt aan onze economie. In Somalië sterven mensen van de honger en wij draaien hier to maten door, en fruit. God maakt geen fouten, dat doen wij zelf." De achtergrond van schrijnende vragen en veronderstellingen bij rampen, ziekten en dood is dat God het goede beloont en het kwade straft. Maar predikant A. Agtereek van de Baptistenge meente in Leiden zegt: „Daar geloof ik geen fluit van." Men sen moeten God geen dingen in de schoenen stoppen 'waar Hij part noch deel aan heeft'. „God heeft dit niet gedaan", zegt Ag tereek over de ramp in de Bijl mer. Hij is ervan overtuigd dat het de duivel is die op dit mo ment de wereld regeeert. „Ik ge loof dat God de duivel een be paalde tijd geeft, en dat er dan een nieuwe hemel en een nieu we aarde komt." De vraag waar om God deze ramp dan niet heeft voorkómen is reeëler, zegt hij. „Maar daar blijf ik af, daar weet ik ook geen raad mee." Om de veertien dagen pakten meneer en mevrouw Koekebak- ker het afgelopen half jaar de bus naar Zoetermeer. Met een paspartout op zak maakten de Koekebakkers maar liefst 13 keer de reis naar de Floriade. Afgelopen weekeinde sloot de internationale land- en tuin bouwtentoonstelling haar deu- i. De abonnementhouders uit Leiden waren ook weer van de partij: voor de laatste keer. Al aan het begin van dit jaar kochten zij voor 75 gulden een abonnement.„Met zo'n paspar tout hoefden we nooit in de rij te staan en konden we gewoon doorlopen", zegt mevrouw Koekebakker. Eenmaal binnen heb je overigens geen last meer van de mensen: „Het is zo groot en uitgestrekt dat je niet het ge voel hebt dat het zo druk Is. Als je binnenkomt is het net alsof je de polder inloopt." Eén van de onderdelen op de vierde Floriade was de wissel tentoonstelling. Om de tien da gen werd een enorme hal inge richt met nieuwe bloemen. De ene keer vond je er een collectie late zomerbloeiers en de andere keer was de hal weer ingericht met lelies, herfstbloemen en chrysanten. Meneer en me vrouw Koekebakker hebben ze op één na allemaal gezien. „De rest van de Floriade is elke keer hetzelfde, maar voor die wissel exposities zijn we elke keer te ruggegaan." Alleseters Een specifieke voorliefde voor de natuur hebben de Koekebak kers niet. Het zijn gewoon on dernemende mensen zij zijn beide AOW'ers die graag iets doen met hun vrije tijd. „Eigen lijk zijn wij een soort alleseters. Als er iets te doen is, zijn wij van de partij", zegt mevrouw Koekebakker. Zo zijn ze samen naar monumentendag geweest, maken ze veel wandelingen en is het nieuwe Disneyworld in Parijs ook al bezocht. Maar niet alle abonnementhou ders zijn van die vaste bezoe kers. Leidenaar Van der Blom, ook gepensioneerd, heeft de reis naar Zoetermeer maar drie keer gemaakt. „Je neemt je voor om vaker te gaan maar dat komt er niet van. Ik heb zoveel bezigheden dat je keuzes moet maken. Toch was het zeker de moeite waard", zegt hij. Al van jongs af aan is Van der Blom bezig met tuinieren. Vroe ger had hij een schooltuintje. Later is daar een volkstuin van Ons Buiten voor in de plaats ge komen: „Maar toen de buren gingen klagen over het onkruid in mijn tuin, hield ik het voor gezien." Treintje De drie keer dat Van der Blom naar de Floriade is geweest, was voldoende om alles een keertje te zien. Het treintje in de lucht bood volgens de Leidenaar uit komst om een overzicht te krij gen van het geheel. „Zo kon je precies zien wat je mooi vond en waar je naar toe wilde gaan." Het oppervlak van 70 hectare was volgens hem toch ietwat aan de grote kant: „Eens per jaar ga ik naar de Keukenhof en die kleinere schaal spreekt mij toch meer aan. Omdat het wat klein is, val je van de ene verba zing in de andere. Dat veras singselement miste ik op de Floriade." Reislustige landgenoten opgelet. Want in de maand oktober kost de Rail- Aktief-kaart maar f 98,- en de Jongerenkaan f 89,-. Dat is f 10,- koning op kaanen die al zoveel voordeel betekenen. Want zij geven een jaar lang recht op 40% korting op elke treinreis in de zogenaamde voordeel-uren: na negen uur 's ochtends en in het weekend. Bovendien komt u alleen met één van deze kaanen in aanmerking voor de supervoordelige avond- en weekendretours. Ex-gedeputeerde Borgman: „Die meneer Kemp vertrouwde ik niet" De commissie was niet onder kon dat nou? Men wist toch dat de indruk. Op klachten over de hij, als gedeputeerde en voorzit- stort zou niet zijn gereageerd en ter van het recreatieschap, geen tussen 1974 en 1980 was er wel vuile troep wenste? Twee minu- degelijk chemisch afval gestort, ten later herinnerde hij zich Daar was zelfs een provinciale iets: „Bleekaarde mocht wel, ge- ontheffing voor verleend. Eerst loof ik. En dat is toch niet zo hoorde Borgman op van het be- vies?" staan van zo'n ontheffing. Hoe De commissie stelde verder dat hij er in 1986 mee akkoord ging dat smerig vuil naar een ander recreatiegebied ging. de Lickebaert, als 'zijn' Rotte Me ren een miljoen ton extra puin mocht hebben. FOTO HENK BOUWMAN blindstaren op afval. „Milieu is meer dan alleen milieuhygië ne", meldde hij. „Milieu is ook onze leefomgeving. En die gaat kapot. Als we zo doorgaan, vraagt over twintig jaar een commissie zich af waarom we alles zo onherstelbaar verpest hebben". Het bovenstaande schema geeft u voorbeelden van wat u zo kunt be sparen. Dus vóór 1 november snel naar het NS-loket.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15