Overgangsregeling overboord voor woningzoekenden Liever een prik dan een enge ziekte'' Rijk ziet heil in hangbaan naar Archeon Leiden Voetstuk Van der Werff opgepoetst Benzinepompbediende in Benthuizen beroofd FIOD op bezoek bij Annie's en Malle Jan DINSDAG 13 OKTOBER 1992 D66, SP en Groen Links ontevreden over voorstel D66, SP en Groen Links zijn volstrekt ontevreden over de manier waarop woningzoekenden worden behandeld die al veel 'punten' hebben verzameld. Het college van B en W wil geen overgangsregeling maken voor deze groep, als per 1 januari het huidige systeem voor de woonruim teverdeling verdwijnt. scheiding de kinderen zijn toe gewezen, kan urgent worden verklaard. „Merkwaardig", noemt J. Laurier van Groen Links het voorstel. Voor de groep extreme gevallen zou volgens hem al een aparte regeling komen. „Dit is dus een soort dooie mus." wim koevoet en janet van dijk Vanaf die datum verschijnt een huis-aan-huisblad met adver tenties voor woningen, waarop iedereen kan reageren. Uit de inspraakreacties blijkt dat wo ningzoekenden met veel pun ten zich achtergesteld voelen, omdat zij geen voordeel meer hebben van het feit dat ze jaren stonden ingeschreven. Ook po litieke partijen drongen sterk aan op een overgangsregeling om mensen te bevoordelen die bijvoorbeeld al drie jaar bij de gemeente staan geregistreerd. Volkshuisvestingswethouder T. van Rij wil alleen een over gangsregeling voor 'urgente ge vallen'. Dat kunnen mensen zijn die om medische redenen of vanwege een ramp op korte termijn moeten verhuizen. Ook de partner aan wie na een echt- Net als D66 en SP zal Groen Links donderdagavond tijdens een commissievergadering nog maals aandringen op een over gangsregeling voor mensen die bijvoorbeeld al drie jaar staan ingeschreven. „Zij hebben de moeite genomen om zich te la ten registreren, en hebben hun inschrijving ook steeds ver lengd", aldus Laurier. Een meerderheid van de ge meenteraad (WD, CDA en PvdA) heeft niet zoveel moeite met het voorstel van het college van B en W. „Mensen die nu bovenaan de lijst staan, komen in het nieuwe systeem ook vrij snel aan de beurt. Het voordeel is bovendien dat ze dan zelf hun voorkeur kenbaar kunnen maken en niet hoeven te wach ten op een aanbod van de ge meente", aldus PvdA-raadslid R. Hillebrand. Van Rij, ook PvdA, is van meet af aan tegen een uitge breide overgangsregeling ge weest. De wethouder is bang dat als hij veel uitzonderingen moet maken er voor het nieuwe advertentiesysteem weinig tot geen woningen overblijven. Om aan dat bezwaar tegemoet te komen moet slechts een be paald percentage van de huizen beschikbaar zijn voor de groep die in de overgangsregeling valt. Een ander argument dat de wethouder gebruikt is dat niet alle mensen met veel punten heel graag willen verhuizen. Een 18-jarige Leidenaar die zich op aandringen van zijn ouders laat inschrijven, noemt Van Rij altijd als voorbeeld. „Een louter ad ministratieve handeling die als die maar vaak en tijdig wordt herhaald, een hoge score garan deert." alphen aan den rijn aad rietveld Het ministerie van verkeer en waterstaat staat positief tegen over het plan van vervoersmaat schappij Westnederland, om een hangbaan te bouwen voor het vervoer van reizigers tussen het NS-station Alphen en het archeologisch themapark Ar cheon. „En dat betekent, dat die manier van vervoer weer een stapje dichterbij is gekomen", zegt woordvoerder Erik Ples- man van Westnederland. Op 13 november meldt Verkeer en Waterstaat, hoeveel geld het mi nisterie voor de hangbaan op tafel wil leggen. „De onderhandelingen zijn heel spannend geweest, maar de uitkomst is naar tevreden heid", zegt Plesman. Er is een bedrag tussen de dertig en veer tig miljoen gulden nodig om de hangbaan aan te leggen. Bezoe kers van Archeon, dat in april 1994 de poorten opent, kunnen dan van het NS-station in han gende coupés zes meter boven de grond naar hun bestemming zoeven. In Dortmund wordt dat vervoerssysteem van het Duitse bedrijf Siemens al gebruikt. Van het rijk hebben Westne derland en Archeon tussen de 15 en 25 miljoen gulden nodig. „Dat hangt er vanaf of Verkeer en Waterstaat al of niet in de ex ploitatie van de lijn blijft bijdra gen", aldus Plesman. „Gebeurt dat niet dan hebben we 25 mil joen nodig. Die tien miljoen is dan, zeg maar, een afkoopsom voor de exploitatie." De 'hangbaangroep' die naast Westnederland en Ar cheon bestaat uit Siemens, de NS en de gemeente Alphen heeft veel moeite moeten doen om het ministerie ervan te over tuigen, dat een hangbaan ook op andere plaatsen kan worden toegepast. „Want als het alleen iets voor Alphen is steekt het ministerie er geen geld in. Geld voor een proefproject krijg je natuurlijk alleen als er ook an dere toepassingen zijn." Vol gens Plesman heeft de hang baan van Siemens heel veel mo gelijkheden en worden die zelfs op dit moment door allerlei in stanties serieus onderzocht. leiden Nadat Van der Werff zelf zeven jaar geleden stevig onder handen is genomen, krijgt nu ook zijn voetstuk een opknapbeurt. De sokkel, die de afgelopen jaren ernstig in verval is geraakt, wordt gerepareerd en opge frist. De werkzaamheden in het Van der Werfpark aan het oog onttrokken door een groot oranje zeil moeten over ongeveer een maand klaar zijn. Het is geen totale restauratie. Wegens geld gebrek kan de gemeente slechts de grootste mankementen aan het voetstuk herstellen. „We smeren de scheuren in de natuurstenen platen dicht en verwijderen de roest van de bronzen afbeeldingen. Verder brengen we opnieuw bladgoud aan in de inscripties zodat die weer normaal leesbaar zijn", zegt L. Ba- rendregt, hoofd van de afdeling civiele wer ken die de gemeentelijke standbeelden onderhoudt. Barendregt had het voetstuk onder het beeld van Leidens roemruchte burgemeester liever volledig opgeknapt. „Er zit bijvoorbeeld een enorme barst in het plateau waarop de sokkel rust. Het heeft geen enkele zin om die dicht te smeren. Die plaat moet eigenlijk gewoon ver vangen worden. Maar dan moet je het hele beeld van zijn plek takelen, en dat kost ont zettend veel geld. Daarom laten we dat pla teau maar zitten. Het is niet fraai, maar het kan geen kwaad." Toch heeft Barendregt nog jarenlang met de oplapbeurt gewacht, in de hoop dat de ge meenteraad voldoende geld voor een volledi ge restauratie zou geven. „Daar hadden we zo'n twee tot drie ton voor nodig. Die bijdra ge heeft de raad dus niet gegeven. Ik kan dat ook wel begrijpen. In een tijd van bezuinigin gen hebben standbeelden nu eenmaal niet de hoogste prioriteit", zegt hij. Voor de kleinere opknapbeurt gebruikt Ba rendregt nu een potje van 75.000 gulden dat de gemeente heeft overgehouden na de res tauratie van het beeld van Boerhaave. Hoe wel de sokkel van Van der Werff.hiermee niet in zijn volle glorie kan worden hersteld, ge looft Barendregt dat het voetstuk weer vele tientallen jaren meekan. foto hielco kuipers Een pompbediende in Benthuizen is gisteravond rond acht uur be roofd van enkele honderden guldens. De man was bezig met het opruimen van het kantoortje van het Texaco-tankstation aan de Hoogeveensweg toen er plotseling een man achter hem stond. De overvaller richtte een vuurwapen op de pompbediende en eiste geld. Nadat de bediende het geld had afgegeven verdween de dader in de duisternis. Vermoedelijk heeft hij eerst een stukje gelopen en is hij daarna in een auto weggereden. De politie in Rijneveld be schikt over een vaag signalement van de dader: hij had een pet op het hoofd en droeg een zonnebril. Gala voor leukemiebestrijding naar volgend jaar verplaatst GGD noemt vaccinatie-actie tegen polio geslaagd leiden inge ruigrok Deed het pijn vraagt een jongen een beetje bang aan zijn voorgangster. Aarzelend schuif hij de mouw van zijn trui om- hoog en steekt zijn arm uit voor-' de prik. Hij durft amper te kij ken. Na enkele seconden is het gepiept. Met een zucht van ver lichting stroopt de jongen zijn mouw weer omlaag en voelt nog even aan zijn arm. Uit deze regio hebben zich gistermiddag en gisteravond 812 mensen gemeld om zich te laten inenten legen polio. Een aantal waarop de GGD min of meer had gerekend. „Ie weet nooit precies hoe groot de groep is die die moest worden gevaccineerd. Maar onze indruk is dat we de meesten hebben bereikt. Wat ons betreft is de ac tie geslaagd", aldus een woord voerdervan de GGD. De vaccinaties gebeurden gis teren op diverse plaatsen in Lei den en de regio. In het hoofdge bouw van de GGD aan de Leid- se Roodenburgerstraat kwamen gisteravond ruim honderd men sen om zich te laten inenten. Al een kwartier van te voren ston den mensen in rijen te wachten voor de deur, op de gang of in de wachtkamer. „Ik vind het maar eng, die ziekte", zegt een vrouw die samen met haar r tussen de menigte staat. „We hebben op de televisie gezien hoe erg die ziekte is. Nee, dan heb ik liever een prik die maar even pijn doet." Een man naast haar weet niet zeker of hij in het verleden al in geënt is tegen polio.Het is be ter om het zekere voor het on zekere nemen. Daarom.laat ik Het gala dat in augustus in de Groenoordhallen ten bate van leukemiebestrijding bij kinde ren zou worden gehouden is uitgesteld naar 22 mei volgend jaar. W. Janssen, raadsman van organisator Van Duin, heeft hierover met de Groenoordhal len overeenstemming bereikt. Het gala kreeg eind juni nega tieve voorpubliciteit, nadat aan 10 duizend bedrijven een brief was gestuurd. Zij konden voor 250 gulden intekenen op het feest. Het gerucht ging dat het feest op dat moment nog niet rond was. Ook zou de organisa tor in het verleden bij de orga nisatie van een feest in de fout zijn gegaan. De Groenoordhal len zouden bovendien hebben verklaard dat er geen contract de gala-avond lag, terwijl dit wel het geval was. Na deze publiciteit werd de avond afge blazen. Volgens advocaat Jans sen 'gaat het er niet meer om er op te hameren wie er nu fout was'. Volgens hem waren de Groenoordhallen bereid 'om de kosten wat te laten zakken'. Di recteur A de Jong van de Groenoorhallen wil overigens niet zeggen of de organisatie voor de verloren avond in au gustus huur heeft moeten beta len. „Ik zeg alleen dat er toen een contract lag. En nu ligt er een contract voor volgend jaar mei. We zijn volop bereid om mee te werken aan de nieuwe avond." Organisator Van Duin moet nu opnieuw onkosten ma ken om de bedrijven te benade ren. Daarvoor wordt volgens zijn raadsman een beroep ge daan op de Gemeentelijke Kre dietbank. „Want bij zo'n gala feest is een zekere mate van voorfinancieringnodig." AGENDA DINSDAG 13 OKTOBER Leiden Lezing door de Theosofical Society: 'Verborgen vermogens in de mens'. Pieterskerk, aanvang 19.30 uur. Lezing door prof. dr. Quaegebeur 'De dwergvrouw en de steenbok', Taffeh- zaal Rijksmuseum van Oudheden, aanvang 20.00 uur. Forumdiscussie over het thema 'links en socialisme' in politiek informatie centrum De Invalshoek, Koppenhink- steeg 2, aanvang 20.00 uur. Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. WOENSDAG 14 OKTOBER Leiden Bloemenwandeltochtover 10, 15 en 20 km, start vanaf VW-kantoor, Sta tionsplein 210. tussen 9.00 en 17 00 uur. Lezing en diapresentatie door Momek Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis. Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 Wonen, Gerestraat 20, 21.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in Hotel h aanvang 19.45 uur. VRIJE TIJD Ruim 800 mensen lieten zich gisteren in Leiden en de regio vaccineren tegen polio. De GGD noemt de actie me toch maar inenten", zegt hij glimlachend. Richtlijnen De vaccinatie tegen polio is al leen bedoeld voor mensen die niet of onvolledig zijn ingeent. Ook mensen boven de veertig hoeven zich niet meer te laten inënten „We houden ons streng aan de door de Gezondheids raad opgestelde richtlijnen", vertelt arts en coördinator S. Wijnands. „Veel mensen die ou der zijn dan veertig bellen ons op om te vragen of ze ook in- gënt moeten worden. Maar dat is helemaal niet nodig. In hun jeugd kwam polio nog regelma tig voor en waarschijnlijk zijn ze al in aanraking geweest met het polio-virus. Ze hebben zoveel anti-stoffen opgebouwd dat ze op een natuurlijke manier be schermd zijn." Volgens Wijnands was er geen directe aanleiding om mensen in Leiden en omgeving te vacci neren. Er werden tot nu toe nog geen gevallen van polio gecon stateerd. „We volgen het lande lijk beleid. Nederland is niet meer opgedeeld in risicogebie den en niet-risicogebieden. Ie dereen tot 40 jaar geven we nu een prik als blijkt dat diegenen nog niet of onvolledig zijn in geënt." Ondertussen is het inenten in volle gang. Doorlopend vullen mensen formulieren in, stropen foto jan holvast hun mouwen op en krijgen na wat jodium een prik. Een mede werkster van de GGD is druk bezig. Hoeveel prikken ze van daag heeft gegeven weet ze niet meer. Ik heb ook op andere plaatsen meegeholpen zegt ze nadat ze tussen de tatoeages van een man een spuit heeft ge zet. „Ik denk dat het toch wel meer dan honderd waren." Psychiatrie De werkgroep 'familie en vrien den van psychiatrische patiën ten' organiseert op 13 oktober een bijeenkomst met als thema 'omgaan met psychose'. Een medewerker van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest zal een inleiding houden, waarna fami lieleden ervaringen kunnen uit wisselen. De bijeenkomst vindt om 20.15 uur plaats in het ge bouw van de GGD aan de Roodenburgerstraat. De toe gang bedraagt 3,50 gulden. Kwijtschelding De FNV houdt woensdag 14 ok tober een themamiddag over kwijtschelding van gemeentelij ke lasten voor mensen met een minimuminkomen in het wijk- gebouw aan de Berlagestraat 2. Gastspreker is wethouder finan- Seniorenochtend Woensdag 14 oktober: Moniek Sardjono houdt een inleiding over d.e betekenis van rituelen en ceremonieën in Indonesië. Aan de hand van dia's zal zij het dodenritueel van de Toraja op Sulawesi toelichten, de besnij denisceremonie op Kalimanten en een huwelijksceremonie op Java. Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat 1 in Lei den. Tijd: 10.30 tot 12.30 uur. Evert Vermeer De Evert Vermeerstichting orga niseert 15 oktober een forum discussie over milieu. Wethou der Hans de la Mar is een van de gastsprekers. De discussie wordt gehouden in het Gulden Vlies (Breestraat 125) van 20.00 tot 22.00 uur. Bodemsanering Gerrit Doustraat kost vier miljoen De provincie is bereid mee te betalen aan de bodemsanering van de Gerrit Doustraat. De to tale kosten daarvan bedragen ongeveer vier miljoen gulden. De gemeente betaalt ruim een kwart van de kosten, de rest neemt de provincie voor haar rekening. Ter voorbereiding van de sa nering worden de komende we ken nog enkele grondmetingen gedaan. Naar verwachting be ginnen provincie en gemeente volgend jaar met de schoon maak van de grond. De Gerrit Doustraat is plaat selijk sterk verontreinigd met olie. De vervuilde grond ligt op een plek waar jarenlang een au tomobielbedrijf was gevestigd. Het schoonmaken van de grond is een ingewikkeld kar wei. Enkele tuinen worden afge graven en een pand moet ge deeltelijk worden gesloopt. De sloop is noodzakelijk om met de benodigde saneringsapparatuur op een achterliggende binnen plaats te komen. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De fiscale opsporings- en infor matiedienst (FIOD) onderzoekt of er in het verleden 'zwart' is gewerkt bij eetcafé Annie's Ver jaardag en restaurant De Malle Jan. Daarmee zouden sociale premies en belasting zijn ont doken. De FIOD heeft gisteren bevestigd dat een en ander vori ge week maandag heeft geleid tot invallen bij zowel de Kat- wijkse eigenaar Jan Lange thuis als in zijn horeca-zaken. Bij deze inval - die in de vroe ge ochtend van 5 oktober op de drie plaatsen tegelijk plaats had - is de gehele boekhouding en administratie in beslag geno men. Lange's Amsterdamse raadsman, mr. Endedijk, wil geen mededelingen doen: „Ik weet dat er maatregelen in gang zijn gezet, maar informatie van de FIOD of de rechter-commis- saris krijg ik niet. Voordat ik commentaar kan geven, moet ik eerst stukken hebben", aldus Endedijk. Het is nog maar enkele maan den geleden dat de Leidse hore ca werd 'geplaagd' door de 'ac tie Dienblad'. Opsporingsamb tenaren van de belastingen on derzochten de loonadministra tie van cafés en restaurants om te zien of alles in orde was. Op de vraag of er een verband is tussen 'Dienblad' en de FIOD- inval bij Lange, antwoordt een woordvoerder van het ministe rie van financiën bevestigend: „De FIOD was zelf al met een onderzoek bezig naar deze za ken. Maar het is inderdaad zo dat het vermoeden van ontdui king, werd bevestigd door de re sultaten van 'actie Dienblad'. Hét enige verschil is dat de inval nu wat eerder is gedaan dan de FIOD van plan zou zijn ge- Dezelfde woordvoerder kan en wil niets zeggen over de be dragen waarover het zou gaan, maar: „Het is wel zo dat de FIOD pas in actie komt als ze het vermoeden hebben dat er meer dan 50.000 gulden aan premies en belasting is ontdo ken." Ook Lange wil liever zijn mond houden: „Je weet hoe het gaat. Alles wat je zegt, wordt tegen je gebruikt. En ik heb al genoeg sores." De resultaten van het onderzoek van de FIOD en de eventuele aanklacht tegen Lan ge worden pas over enkele we ken verwacht. Embleemdieven ingerekend NIEUWKOOP De Nieuwkoopse politie heeft zondag drie Nieuwkoopse jon gens aangehouden, die worden verdacht van het stelen van em blemen van personenauto's. De jongens waren gezien door een politieagent in burger, die on middellijk zijn collega's waar schuwde. De afgelopen week hebben 28 Nieuwkopers aangif te gedaan van de diefstal van hun auto-embleem. Na de aan houding bleek dat de jongens over nog meer emblemen be schikten. Waar die vandaan ko men is nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14