Leiden Regio Betoncentrale moet dit jaar verdwijnen Als was in de handen van Rostelli 'Morgen op de fiets naar Zandvoort' Overvaller RABO-bank herkend Een honkbalknuppel per computer. Het Innovatiecentrum Den Haag weet er het fijne van. DINSDAG 13 OKTOBER 1992 Keukenhof 1 C ..Keukenhof is leu- I 3 ker dan de Fiona- de", concludeerde een van de laatste bezoekers aan de tentoonstelling in Zoe- termeer. Buurtcomités bemoeilijken verhuizing De Leidse Beton Centrale (LBC) moet eind van dit jaar weg van het terrein aan de Zoeterwoudseweg. De provin cie trekt de vergunning voor het bedrijf per 1 januari 1993 in. Het plan voor een verhuizing naar de Amphora- weg in de Hoge Mors is echter nog niet rond. „Dat is een probleem", zegt een woordvoerder van de LBC. „We val len zo tussen de wal en het schip." De provincie beschouwt het op handen zijnde sluitingsbevel als een stok achter de deur. Op de ze manier hoopt de provincie de verhuizing van het bedrijf te bespoedigen. Omwonenden van de betoncentrale klagen al jaren óver stof- en geluidsover last. Het probleem is dat de buurt waarnaar de centrale moet ver huizen, ook niet erg blij is met de komst van de LBC. Protesten van omwonenden van de Amphoraweg staan een spoedi ge verhuizing in de weg. Buurt bewoners hebben bij de Raad van State het verzoek ingediend om de door de provincie uitge reikte hinderwetvergunning te vernietigen. De LBC heeft op haar beurt protest aangetekend tegen de aanzegging dat het bedrijf dit jaar moet verhuizen. Het bedrijf houdt er rekening mee dat de verhuisplannen voor het eind van dit jaar nog niet rond zijn. „Dat zal dan betekenen dat we zonder vergunning moeten werken," aldus de woordvoer der van de betoncentrale. „We zijn heel bedroefd over die aan zegging van de provincie. Er zijn twee comités van buurtbe woners die zich met de verhui zing bezighouden. Hier moeten we weg, maar bij de Amphora weg mogen we niet komen. Het zou leuk zijn als die comités dat verder uitvochten De Leidse Betonmortelcentrale is al 30 jaar gevestigd aan de Zoeterwoudseweg. Sinds 1972 zijn er plannen voor een verhui zing. Ónder meer zijn indus- trietterreinen in De Kooi en Roomburg in beeld geweest. Na diverse acties van omwonenden werd het bedrijf in het plan voor de omgeving van de Zoeter woudseweg in 1986 'wegbe- stemd'. De toenmalige wethou- der J. Peters zei in '88 er op te rekenen dat met de nieuwbouw 'binnen een jaar kon worden begonnen'. Sindsdien is er vooral onderhandeld en geru zied over de vergunningen die het bedrijf voor de nieuwe vesti ging nodig had. Motorrijder zwaar gewond leiden Een 22-jarige motorrijder uit Oegstgeest is gisteravond rond 20.00 uur zwaar gewond geraakt bij een verkeersongeval op het kruispunt Churchilllaan/Telderskade. De man werd ge raakt door een 25-jarige Leidse automobilist. De Leidenaar wilde het kruispunt oversteken, maar zag daarbij de motorrijder over het hoofd. De Oegstgeestenaar is met letsel aan zijn rug en een gebroken neus overgebracht naar het AZL. Inbraak in open woning leiden Een 47-jarige bewoonster van de Driftstraat heeft van nacht bij de politie aangifte gedaan van een inbraak in haar huis. De vrouw moest toegeven dat ze het de dieven wel erg ge makkelijk had gemaakt door 's nachts haar achterdeur open te laten staan. Bij de inbraak is een televisie en een video-recorder Krakers uit pand Rijnland De krakers moeten het pand van het Hoogheemraadschap van Rijnland aan de Breestraat 38 binnen twee dagen ontrui men. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank vanoch tend bepaald. Het Hoogheem raadschap vroeg veertien dagen geleden in een kort geding om ontruiming. Het pand werd be gin deze maand gekraakt na twee jaar te hebben leegge- staan. Veertig reacties op 'Opsporing Verzocht' Bij de Leidse politie zijn gister avond 40 reacties binnengeko men op de tv-uitzending van 'Opsporing Verzocht' waarin bankovervallen in Leiden en Rotterdam werden behandeld. De politie spreekt van bruikbare tips. Een aantal mensen meen de de overvaller te herkennen, anderen zeiden te weten waar de tas en de kleding van de man verkocht werden. In de tv-uitzending werd dui delijk dat de overval op het kan toor van de RABO-bank aan de Leidse Vijf Meilaan en op een bijkantoor van de Verenigde Spaarbank in Rotterdam door één en de zelfde man waren ge pleegd. De politie beschikte over videobeelden waarop de man duidelijk was te herken nen. De overval in Leiden had plaats op 4 september van dit jaar. De man - ongeveer 25 jaar en gekleed in een opvallend lange jas - dreigde met een vuurwapen maar gebruikte dit niet. Hij verdween met een on bekend gebleven bedrag. De overval in Rotterdam, op 24 september, verliep minder succesvol. Het bankpersoneel gaf de overvaller geen geld en Rasti Rostelli aan het werk: „Dieper en dieper val je in slaap." leiden erna straatsma de man moest onverrichterzake vertrekken. Toen bleek dat de deur van het bankgebouw niet kon worden geopend, pakte de man het geweer om met vier schoten het slot uit de deur te schieten. „Het is een wonder dat daarbij geen slachtoffers vielen. Een passerende auto met daarin een vrouw met vier kinderen werd door diverse ko gels geraakt", aldus de Leidse brigadier W. Greefhorst. Volgens een woordvoerder van de politie mag nog niet worden verwacht dat de over valler op korte termijn kan wor den aangehouden. Opgewonden kwebbelend zitten ze te wachten op de show. Drie dames die een avondje vol 'spanning en sensatie' tegemoet gaan met hypnotiseur Rasti Rostelli. 'Kenners' zijn ze. „Die Peter Hurkos was ook een goeie. Zo'n man wist het publiek gewoon te vertellen hoe het er bij je thuis uitzag of dat je een moedervlek op je lin kerbil had. Echt waar hoor, dat heb ik zelf meege maakt." Even later dimmen de lichten. Gefluister en ge sis van alle kanten. „Ssst, het gaat beginnen." Een stel vrienden op de derde rij wil zich meteen, aanmelden als vrijwilliger. Ze geloven in hypnose, tele kinese, aura's en esotherische krachten. Stel dat je aan je moeder denkt en ze op hetzelfde moment opbelt. Dat kan toch geen toeval zijn? Rostelli meent ook van niet. Zo'n schijnbaar toevallig telefoontje is het resultaat van 'gedachtenenergie': „Ie dere gedachte kan werkelijkheid worden", legt de hyp notiseur in de eerste minuten van zijn optreden uit. „Stel: je wilt graag een Ferrari hebben. Dan moet je daar elke ochtend en avond geconcentreerd aan den ken. Uiteindelijk krijg je die auto." Geloof je dat, vraagt hij aan jongen uit het publiek, die de vraag onmiddel lijk met 'nee' beantwoordt. „Tsja, dan zul je die Ferrari nooit krijgen." Even later laat hij dezelfde jongen hevig schrikken van een zogenaamd brandend stukje papier in zijn hand, dat in werkelijkheid een nat propje is. Rostelli be zweert het slachtoffer dat zijn hand op het punt staat vlam te vatten en de jongen laat van schrik het propje vallen. „Hitte en kou zijn dingen die je alleen geestelijk ondergaat," aldus de hypnotiseur. Na nog een paar staaltjes van 'gedachtenenergie' is het publiek opgewarmd voor het echte werk. Een mas sale hypnose die bezoekers in één keer kan afhelpen van overgewicht, faalangst of het roken. Aangemoedigd door deze reclame stroomt een groot deel van het pu bliek de tribune op. Het enthousiaste stel op de derde rij grijpt zijn kans. Drie kettingrokers die 'zonder ont wenningsverschijnselen' van hun nicotineverslaving af denken te komen. In de haast het podium te bereiken verliest een meisje, zonder dat ze het merkt, haar hand tas. De grote groep wordt uitgebreid geïnstrueerd en ge hypnotiseerd. Rostelli, de op Aruba geboren en in Duitsland woonachtige Nederlander Roland van de Berg, spreekt zijn gehoor streng toe. Te allen tijde moe ten ze hem gehoorzamen. Hij laat de groep minuten lang naar een vlam staren. „Dieper en dieper val je in slaap, je komt in hypnosis." Niet iedereen lukt het in slaap te sukkelen. Een enke ling gaat er na tien minuten maar bij zitten, in afwach ting van een seintje van de 'meester' dat ze weer terug naar hun stoel mogen. Anderen staan als zoutpilaren onder de witte schijnwerpers. „Die zijn ver weg", fluis tert een toeschouwer bewonderend. De kleine groep die na een grondige selectie overblijft is als was in de handen van Rostelli. Ze schreeuwen als Tarzan, spelen gitaar als Eric Clapton en huilen als een baby. Het publiek kijkt met open mond toe. Na ruim een uur lachen om de capriolen van de slachtoffers, helpt Rostelli de rokers onder hen van hun verslaving af. Met een knipje van de vingers en de op merking 'Je hebt nooit gerookt en zult het ook nooit doen.' Met een tweede vingerknip zijn de slapenden weer terug op aarde. Een meisje van het enthousiaste stel op de derde rij kan zich, weer wakker,.niet meer herinneren dat ze ooit heeft gerookt. Na de voorstelling krijgt ze van alle kan ten sigaretten aangeboden die ze, een beetje moe en verdwaasd, weigert. Bij de vestibule steekt een andere 'genezen' rookverslaafde zenuwachtig een sigaret op. Haar vriendinnen zijn nieuwsgierig 'hoe het nou was'. „Ik heb alles gehoord, maar ik durfde mijn ogen niet open te doen. Dus ik ben maar gewoon blijven staan en heb meegedaan." Ze trekt haar jas aan en neemt een zenuwachtig trekje van haar filtersigaret: „Shit, nou ik had toch zo gehoopt dat ik deze keer echt van het ro ken af zou komen. Rasti Rostelli is tot en met 22 oktober dagelijks (20.00 uur) te zien in de Stadsgehoorzaal. Afsluitingen zorgen voor drie uur durende avondspits leiden emiel fangmann vervolg voorpagina Hij kon er nog om lachen. De automobilist die uit Zandvoort kwam en via de Valkenburgse- weg naar Voorschoten wilde. Op die weg liep hij vast, dus draaide hij om en liep een paar kilometer verder opnieuw vast op Plesmanlaan en rotonde. Op de Morsweg ging het ten slotte niet veel harder. „Nee, aan dat keren heb ik niet verstandig aan gedaan. Morgen? Dan ga ik op de fiets." De meeste automobilisten hielden het hoofd koel toen ze gisteren rond de Morsweg en de Plesmanrotonde met ongewone vertragingen te maken kregen. Nadat eerder de Dr. Lelylaan werd afgesloten, onderging de Blauwpoortsbrug in het hart van de stad gisteren hetzelfde lot. „Ik heb er een kwartier over gedaan om vanaf de Rijn- en Vraagt u zich ook af wat de computer voor uw prodüktie kan betekenen? Neem dan contact op met het Innovatiecentrum Den Haag. Dat geeft elke ondernemer in het midden- en kleinbedrijf objectief s en praktisch advies over toepassingen van (nieuwe) technologie in produkten en produktieprocessen. Bel voor - gratis - advies en/of documentatie: 070-3795730. Schiekade tot de Morspoort te komen", verzucht een oudere bestuurder, „normaal duurt het twee minuten." Ook mevrouw Vogelaar uit Leiderdorp 'gaat morgen op de fiets'. „Normaal kost het me twintig minuten van'de Stevenshof naar Leider dorp." Nu brachten dertig mi nuten haar van die wijk tot de Morssingel. Drie uur De chaos duurde gisteren in de avondspits drie uur. Om kwart over zeven waren er nog steeds opstoppingen op de route Ples- manlaan-rotonde-Morssingel- Morsweg. De drie agenten van de motorbrigade zijn dan in middels verdwenen. Brigadier B. Handgraaf zegt geen bekeu ringen te hebben uitgedeeld. „Nee, de eerste dag nog niet. Ik verwacht dat morgen veel wa gens via Voorschoten en de Plesmanlaan uitwijken." Hij weet dan nog niet dat ook op de Valkenburgseweg het verkeer vast zit. De agent heeft op het Stationsplein de verkeerslichten bijgesteld. „Zodat de afwikke ling wat sneller verloopt." Collega Den Boer heeft in middels iets verderop langs het water de hele Morssingel naar de Steenstraat afgesloten. Som migen die naar het parkeerter rein tussen Stationsplein en Morssingel moeten, slaan de weg toch in. „Maar op het ter rein lopen ze vast, want ze mo gen het niet verlaten aan de kant Stationsplein." Verkeerslichten Een van de belangrijkste knel punten is de hoek van de Mors weg en Rijnzichtbrug. Er staat een file omdat de wijk Hoge Mors alleen met deze weg nog wordt ontsloten. Er staat een ongewoon lange rij auto's. Al ternatieve routes zijn er nauwe lijks. Het verkeer uit de wijk, komt bijna niet tussen de auto's die de Rijnzichtbrug op willen. „Het is hier levensgevaarlijk met die fietsers", meldt een wachtende automobilist, „ze mogen wel eens verkeerslichten plaatsen." Nog een geluk dat af en toe de spoorwegbomen als zodanig werken. Rustig is het in het echte Leidse centrum dat, nu de brug is afgesloten, door veel automo bilisten wordt gemeden. Ook de Langegracht heeft veel baat bij de afsluiting van de Blauw poortsbrug. Vanaf de Turfmarkt draait er veel minder verkeer achter molen 'De Valk' de Lan gegracht op. De enkele auto die nog over de Prinsessekade rijdt, schept bijna een Fietser. Geen wonder, fietsers en bromfietsers hebben sinds gisteren vrij baan in het centrum en gedragen zich er naar. Wie vanaf de Plesmanlaan gisteren Leiden wilde binnenrijden, was tus sen half. vijf 's middags en half acht 's avonds verzekerd van flinke op stoppingen. FOTO» HOLVAST WD niet gerust op 'overname' parkeergarages De WD is ongerust over de plannen van het college van B en W om 'desnoods' de pat keergarages in de stad onder gemeentelijk beheer te brengen De liberalen hebben er op zich zelf geen moeite mee als dit zou gebeuren, mits de gemeente er voldoende geld aan overhoudt Dat is echter onvoldoende dui delijk, menen de WD'ers. Ge zien de stelligheid waarmee de wethouders De Vreeze en Walenkamp in de regionale kranten voor de overname heb ben gepleit, vrezen de liberalen dat het college de keus al heeft gemaakt. En dat verbaast hen. want in de gemeenteraad is de kwestie nog nooit aan de orde geweest. Benzinedamp Politie en brandweer moesten gisteravond in actie komen na dat bewoners van zes huizen aan de Spaarnestraat een sterke benzinedamp in hun huizen meldden. Uit nader onderzoek bleek dat iemand een flinke la ding van deze brandstof op het riool had geloosd. De benzine damp kwam door een scheur naar buiten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13