"Ik wil kunnen betalen zonder geld op zak." De kleine kale meester met een messcherpe tong De dubbele lagen in een doodgewoon leven Rtv show DINSDAG 13 OKTOBER 1992 Alexander Pola overleden Uitermate energiek, scherp inzicht, heel alert op dingen die in de maat schappij leefden en met een uitge sproken mening over ontwikkelingen die zich in de wereld afspeelden. De gisteren overleden tekstschrijver/auteur Alexander Pola (78) stond, ondanks zijn hoge leeftijd nog middenin het le ven. AMSTERDAM JAN VAN ST1PRIAAN Jan Fillekers, die vele jaren samen met Pola, de teksten voor het destijds zeer populaire NCRV- televisieprogramma Paree Majeure schreef: „In het begin van Farce Majeure, in de jaren zestig, had Alexander een liedje geschreven met onge veer de volgende tekst: 'Morgen zullen water en lucht nog ernstiger verontreinigd zijn dan van daag. Verwachtingen voor overmorgen. Nóg smeriger'. Dat was in de jaren zestig, toen nog niemand het over milieuvervuiling had, behalve misschien de Club van Rome. Hij was zijn tijd vooruit. Pola was ook een integere man, die voor z'n mening stond. Hij was fel. Het was een genoegen om met hem te werken. Hij doorzag dë dihgen snel. Pola werd opk wel een azijnpis ser genoemd, maar het grappige is dat hij daar door juist een zekere populariteit verwierf. Drie weken geleden heb ik Alexander nog gesproken. Het onderwerp van ons gesprek was 'zijn leven'. 'Ik had best nog willen doorleven, maar je zult mij niet horen klagen. Ik heb veel meegemaakt, en ook veel successsen geboekt', zei hij tegen mij", aldus Jan Fillekers. Hofstad toneel Na zijn mislukte studiepoging kreeg Pola als twintigjarige volontair een baantje bij het Hof stad Toneel van Cor van der Lugt Melsert. Al heel snel stapte hij over naar het Residentieto- necl, een verbintenis die tot eind 1940 duurde. „De Rijkscommissaris verzocht mij heen te gaan", verklaarde hij destijds eenvoudig en rep te vervolgens nauwelijks over de oorlog en zijn onderduikadressen. Daar praatte hij namelijk niet graag over. Korte tijd na de Tweede Wereldoorlog kwam hij in aanraking met het radiowereldje. Hij maakte samen met Jan de Cler en Dico van der Meer het zeer populaire KRO-programma Ne gen heit de klok. Pola begon met zijn teksten in positieve zin op te vallen en werd door NCRV, VARA en de AVRO benaderd. Voor alle mogelij ke (radio)programma's schreef hij teksten. Van de doldwaze Oelewappers tot het klankbeeld Honderd jaar modernisme. Verder werkte hij mee aan quizzen en historische musicals. Begin jaren zestig begon hij voor het eerst met voorzichtige 'uitstapjes' naar televisie. „Te levisie zie ik als een ontplooiingsmogelijkheid. Als je voor televisie wilt schrijven - en dat wil ik - dan moet je toch alles van dat medium we ten." Pola begon aanvankelijk als tv-regisseur. De kleine kale meester met de vlijmscherpe tong maakte furore met Farce Majeure, dat hij samen met Fred Benavente, Jan Fillekers, Henk van der Horst en Ted de Braak maakte. Het (NCRV)-programma duurde precies tien jaar van 1966 tot 1976. Waarom het team na 10 jaar stopte met Farce Majeure, is nooit helemaal duidelijk geworden. Pola zei er destijds dit over: „We wilden wat anders. Maar wat?" En wat voor programma was Farce Majeure precies? Links of rechts? Pola: „Dat is weer zo'n typische Nederlandse benadering. Alle problemen moe ten zo nodig intellectueel benaderd worden." En over zijn ijdelheid zei hij: „Ja, misschien ben ik dat wel. Maar ik probeer niet ijdel te zijn. Ik heb het gevoel dat ik het te weinig ben. En dat is waarschijnlijk een ijdele opmerking. Nee hoor, ik ben niet vol constante bewondering voor me zelf." Pola kon zijn boodschap ondanks zijn veel vuldige schrijverij maar moeilijk kwijt via radio en tv. „Ik heb geen ander instrument dan een krante-interview. Bij radio en televisie ben je toch enigszins gekortwiekt. Wil je daarmee eni ge impact hebben, dan moet je het gezien de gesteldheid van de mensheid in een beetje la cherige vorm verpakken", verklaarde Alexander Pola in 1987. Dertien jaar lang heeft Alexander Pola samen met Chiem van Houweninge (die op dit mo ment in het buitenland verblijft) de teksten ge schreven voor een van de meestbekeken come dy series Zeg 'ns AAA. Het programma trok de afgelopen jaren steeds zo'n 20 tot 25 procent van de kijkers. Vorige maand maakten de twee auteurs van de serie bekend, er een punt achter te willen zetten. Het besluit deed overigens bij het tweetal geen pijn. Het leidde zelfs tot een diepe zucht van opluchting. Populariteit Waar komt die populariteit vandaan, werd hem verleden maand gevraagd. „De verhalen staan bij de gewone, dagelijkse dingen. De kracht is dat de serie zo nadrukkelijk uit het leven gegre pen is. Daar gaat de grootste charme van uit." Twee schrijvers die dertien jaar intens samen werken aan een serie, dat komt niet zo vaak voor. „Ik weet niet hoe we het hebben volge houden. Het is eigenlijk een wonder. Het is uniek dat we het zolang met z'n tweeën konden doen. Het gebeurt nergens op die manier, want meestal wordt een groot aantal schrijvers bij een serie betrokken. Ik ben een soort van gekke kluizenaar. In mij steekt de behoefte om mij van tijd tot tijd te uiten, het liefst via een micro foon." Hij liet enkele weken geleden nog door schemeren, dat er misschien nog wel eens een stuk uit zijn handen zou komen. Over ouder worden en het gevecht tegen de dood had Alexander Pola een uitgesproken me ning: „Nee, dat is geen gevecht. Neeja hel sterk verouderen voorblijven, ja.... Zo lang als het lukt. Als het niet meer lukt, is het ge beurd. En dan is er nog niets gebeurd." STRIPS Vanavond eerste portret over mensen met psychische problemen Het drama van gek zijn is dat het zulke gewone kanten heeft. Daarom film je vaak in heel alledaagse situaties, waarin mensen een kopje koffie drinken of een boterham smeren. Dat is lastig werken, want je weet soms niet waar je moet beginnen. Toch ge beuren er juist in die dood gewone burgermanslevens soms drama's en zitten er, veel vaker dan je denkt, dubbele lagen in verbor gen." HILVERSUM ANNEMIEK HUYERMAN 'Uit het leven gegrepen' is dan ook de toepasselijke titel van de vijfdelige documentaireserie waarin Froukje Bos mensen met psychische problemen volgde. Voor 'Levenslied', het op een na laatste deel met een groepsportret van een aantal mannen in het Amsterdamse opvangcentrum voor dak- en thuislozen De Walenburg, ont ving de filmmaakster tijdens de afgelopen Nederlandse Filmda gen een Gouden Kalf voor de beste documentaire. Froukje Bos maakte de serie in opdracht van Stichting Pandora, die de documentaires na uitzending als voorlichtingsmateriaal gaat gebruiken. Wim, de hoofdpersoon uit de eerste documentaire, is iemand in een ogenschijnlijk doodnor male situatie. In een keurige doorzonwoning in een provin ciestad leidt hij met vrouw en twee dochters een schijnbaar rimpelloos bestaan. Maar door een ernstige gebeurtenis in zijn jeugd heeft hij een trauma op gelopen. In zijn latere leven heeft hij verschillende psychia trische behandelingen onder gaan, waaronder elektroshocks. Hij kwam terecht in de wao en is nu zeer actief in het vrijwilli gerswerk. Wim is een van die mensen met een psychiatrisch verleden, voor wie Stichting Pandora op komt. Degenen die getroffen worden door depressies, wanen of psychosen en daarvoor zijn opgenomen, blijven maat schappelijk kwetsbaar. Ze heb ben moeilijkheden bij het hou den of vinden van een baan. Ze kunnen voor hun werk worden afgekeurd, de verzekering wei gert ze soms en als huurder worden ze vaak ook niet langer vertrouwd. Eens gek, altijd gek Een beeld uit de (bekroonde) do cumentaire Levenslied van Frouk je Bos over een opvangcentrum voor dak- en thuislozen: de bewo ners tijdens een begrafenis. FOTO MAARTEN BRINKGREVE blijkt nog altijd een krachtig werkend vooroordeel. Door voorlichting probeert de stich ting dat vertekende beeld bij te stellen. Heel open Het uitgangspunt is steeds de cliënt geweest en niet de hulp verlener, vertelt Froukje Bos. „Ik wilde die twee niet door elkaar heen laten lopen, maar steeds vanuit de beleving van de cliënt filmen en juist op die documen tairemanier. Die aanpak zie je nog weinig. Meestal worden mensen van opzij of op de rug in beeld gebracht, of cliënten worden door acteurs gespeeld, zoals bij het docudrama De rij dende psychiater." Het eerste gesprek met Stich ting Pandora vond plaats in april 1989. Tussen toen en nu ligt een lange periode van in tensieve research en het zoeken naar en uitgebreid praten met mensen die bereid waren om aan de documentaires mee te werken. „De bedoeling was dat we mensen over een langere perio de zouden volgen. Dus hoe ze wonen en leven en wat de con sequenties zijn of waren van hun ziek-zijn voor hun relaties, studies of werk. De mensen die de camera wel wilden toelaten in hun leven, hebben dat heel bewust gedaan." „Bij Wim hebben we ook zijn gezin betrokken. Zij waren heel moedig en open en dat terwij! ze in een zeer gecontroleerde omgeving wonen met weinig openheid en waar bij wijze van spreken de buurman ziet of de asbak scheef staat. Maar zij vonden het belangrijk om te la ten zien wat Wims ziekte voor hen heeft betekend en hoe ze eronder hebben geleden. Vanuit dat standpunt besloten zij hun geschiedenis te vertellen, zodat de buitenwereld wat meer be grip krijgt en anderen wat ge makkelijker met hun verhaal kunnen komen." Een van de ambities van de maakster was het goed in beeld brengen van de laatste ontwik kelingen op psychiatrisch ge bied. „De ambulante psychia trie wordt nu voorgestaan. Dat betekent dat mensen niet lang in inrichtingen worden vastge houden, maar zoveel mogelijk worden behandeld in eigen om geving. De ervaring is dat als je lang uit je eigen kring weg bent, het extra veel moeite kost om je plek te bevechten en weer vol waardig mee te draaien in de maatschappij. Die gegevens heb ik niet als expliciete informatie in de film verwerkt, maar wel voelbaar gemaakt. Wim bijvoor beeld vertelt dat hij plotseling in de wao zat. Van de ambtenaar die hem opzocht in de inrich ting hoefde hij alleen maar even zijn handtekening te zetten en het was geregeld. Nu voelt hij zijn werkeloosheid als een enor me tekortkoming in zijn leven." Humor Wim, Eddy, Pythia en de andere hoofdpersonen hebben steeds BOLLEBOOM giromaatpas terecht. Is uw pas nog niet geschikt voor Een thuisbankier pakt dan gewoon z'n giromaatpas. electronisch betalings verkeer? Bel dan gratis 06-0400 voor het aan vraagformulier. Een thuisbankier Op dit moment kunt u electronisch betalen. Overal moet tenslotte ook kunnen bij vrijwel alle tankstations en waar u één van de afgebeelde betalen als hij geen geld bij in een groeiend aantal winkels vignetten ziet, kunt u met uw zich heeft. POSTBANK ÜA) Thuisbankieren doe je met de Postbank. meegestuurd tijdens het filmen. „Ze waren kritisch en en wezen mij op dingen waar ze het over wilden hebben. Daar waren ze heel consequent in. Pythia wil de toch dat er opnamen ge maakt werden in het dagzieken huis waar ze verbleef, ook al wist ze dat dat consequenties zou kunnen hebben bij het zoe ken naar werk." „We hadden ook afgesproken dat als mensen belangrijke be slissingen zouden nemen, we er bij zouden mogen zijn. Wim had al jaren verzegelde rollen op zolder liggen met tekeningen die hij had gemaakt in de in richting. Die wilde hij openma ken, maar omdat hij dat grieze lig vond om te doen wilde hij ze in gezelschap van een psycho loog openen. Ik wilde dat graag filmen. Dan kom je in aanraking met dat hele grote apparaat van een ziekenhuis, waar je de afde ling voorlichting, de directie en vele anderen om toestemming moet vragen en aan allerlei voorwaarden moet voldoen, zoals geen andere patiënten in beeld nemen. Zo'n gedachte van Wim kostte ons twee tot drie weken werk." Ze lacht. Maar zo kom.je wel verder." Meelopen met de hoofdper sonen in 'Uit het leven gegre pen' betekende dat eigen plan nen van de maakster en de film ploeg voortdurend moesten worden losgelaten. „Als er iets heel belangrijks gebeurde, waarvan je niet had durven dro men dat je dat kon vastleggen, lieten we onze opzet onmiddel lijk los. We hebben de docu mentaires dan ook als een ro man opgezet, vraagtekengewijs kom je het verhaal binnen. We hebben niet de klassieke docu- mentairevorm gehanteerd, waarin je eerst een stukje ziet en dan uitleg geeft. Humor was bovendien erg belangrijk, want je moet er ook om kunnen la chen." Froukje Bos kent haar hoofd personen nu drie jaar en ze heeft nog altijd contact met ze. „Zeker nu de uitzending eraan komt. Voor hen is het toch met de billen bloot gaan en het is even afwachten hoe de directe omgeving zal reageren op het feit dat zij hun verhaal zomaar op de televisie durven te vertel len. Ik heb er wel vertrouwen in, maar je weet maar nooit." (Uit het leven gegrepen. Se rie portretten over mensen met psychische problemen. Eerste portret: Wim. De viucht naar zee. Vanavond op Neder land 3, 20.33 uur. Andere uit zendingen op 27 oktober en 6 en 10 november)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10