Deze ruimte is een ideale plaats Chamrousse kruipt uit z'n schulp Toerisme Fundamentalistische groepering in Egypte waarschuwt toeristen Internationale kattententoonstelling O Vakantie in de Ardennen EuroDisney's laagseizoen ZATERDAG 10 OKTOBER 1992 8 Twentse fietsroute Een beetje Iaat in het jaar maar daarom geen minder prettig be richt. De Twentse lange-afstandfietsroute (LF 18) is met de inge bruikname van het traject tussen Ommen en Denekamp geheel bewegwijzerd. Moeilijk leesbare kaarten hoeven niet meer op wiebelende en slingerende sturen worden bevestigd, men volge slechts de bordjes. Citroen in Autotron Een eigenzinnig automerk: Citroën. Maar juist daarom heeft het waarschijnlijk zo veel fans. Fans die aan hun trekken zullen ko men als ze tussen 17 en 25 oktober het Autotron in Rosmalen bezoeken. Want zo goed als 'alles' staat er. Een heuse race-Ci- troën (de AX Cup), maar ook de al even unieke B2 Caddy. Het eerste A-model, maar ook de Traction cabriolet. De 2CV 4x4, maar ook de Visa Trophee. Info: telefoon 04192-1 90 50. Dierenbescherming Duinrell De Poespasbus. Van zaterdag 17 tot zondag 25 oktober (tijdens de herfstvakan tie) zal de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren een infomarkt opstellen in het attraktiepark Duinrell te Wasse naar. Op en rond de markt kan het publiek kennis nemen van het werk waarmee de Dierenbescherming zich bezighoudt. In de weekeinden zullen er demonstraties worden gegeven over die ren-EHBO en gehoorzaamheidstesten worden afgelegd door honden. Ook is er een dierenarts aanwezig om vragen over ver zorging van huisdieren te beantwoorden. Voor kinderen is er de Poespasbus, de voorlichtingsbus van de Dierenbescherming vol leuke en leerzame spelletjes over dieren en hun welzijn. Duinrell is in de herfstvakantie alle dagen geopend van 's ochtends 10.00 tot 's avonds 17.00 uur. Brochure groene kustweg Hij verscheen wat laat in het seizoen, maar kan uiteraard ook de komende jaren nog uitstekend worden gebruikt: de nieuwe in ternationale groene kustweg-brochure die op 28 september werd gepresenteerd. In de brochure, die de vorm heeft van een grote landkaart, wordt niet alleen de route van de groene kust weg (en alternatieven) uitvoerig beschreven, maar ook wordt er beknopte doch adequate informatie verstrekt over tal van be zienswaardigheden tussen Amsterdam en het puntje van Dene marken (Skagen). Uiteraard ontbreekt een opgave van logiesmo- gelijkheden evenmin. De groene kustwegbrochure is verkrijg baar bij zowel de kantoren van de grote VW's als de ANWB. ANWB-winterbrochures Ook dit jaar geeft de ANWB winterbrochures uit, met daarin specifieke ski-informatie over Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Duitsland en België. Nieuw is de informatie die in de Duitsland- folder wordt gegeven over de wintersportmogelijkheden in de Eifel en de Harz. Uiteraard ontbreken de routes (met hellings percentages voor caravanners) naar de skigebieden evenmin. De Brochures (gratis voor ANWB-leden) liggen bij de ANWB-kanto- Wandelen Zaanse Schans Voor vele liefhebbers is er geen mooier wandel-jaargetijde dan de herfst. Vandaar dat de Zaanse VW het seizoen nog maar een beetje heeft verlengd door in oktober tochten van 3 en 7,5 kilo meter te organiseren in en rondom de dan al vrij rustige Zaanse Schans. De route voert de wandelaars langs de bekende groene houten huizen, geteerde pakhuizen, voorname koopmanshui zen, bruggetjes en (natuurlijk) molens. Ook kunnen er diverse musea worden bezocht waarvan de replica van het eerste win keltje van Albert Heijn bepaald niet het onaardigste is. Routes zijn op alle dagen (behalve maandag) van 09.00 tot 17.00 uur te bekomen bij restaurant De Kraai, Kraaienpad 1, Zaanse Schans. Info: Zaanse VW, telefoon 0755 16 22 21. bestemd voor zonaanbid- ders en zon- aanbieders. Deze adver tentie werkt! Bel onze advertentie afdeling. Welkome afwisseling voor rustzoekende wintersporters Zelfs als de parkeerplaatsen vol staan, zijn er bij de skiliften van Cham rousse nauwelijks wachttijden. •pr-foto Trein: Parijs -> Grenoble (TGV): 3,5 uur. Per auto: Amsterdam -> Grenoble: 1100 km (tolwegen); Grenoble Chamrousse: 32 km (bergopwaarts, goed begaanbare wegen) In de Nederlandse reisgidsen komt Chamrousse nog niet voor, maar wellicht gaat dat veranderen als het nieu we vriendelijkheidsoffensief van de Fransen ook bij ons z'n vruchten gaat afwerpen. Dit skidorpje op 1650 meter, dat doorgaans boven het wolkendek uitsteekt, is een wel kome afwisseling op het repertoire van rustzoekende wintersporters. WILLEM SCHRAMA In 1968, tijdens de Olympische Winterspelen in Grenoble, gros sierde Jean-Claude Killy er in gouden plakken. Vanaf het 2250 meter hoge Croix de Chamrous se suisde het snelheidsmonster uit de Haute-Savoie zowel in de afdaling als in de twee slaloms in soevereine tijden omlaag, om zijn prestaties daarna wereld wijd in klinkende munt om te zetten, tot afgrijzen van het olympisch comité. Sedertdien is het sympathieke skidorpje Chamrousse, in te genstelling tot het naburige Al- pe d'Huez, een tikje in vergetel heid geraakt. Natuurlijk, de Fransen kennen het wel, al was het alleen maar vanwege het jaarlijkse humorfilmfestival in maart. En ook het aan de voet van Chamrousse gelegen kuur oord Uriage geniet nationale bekendheid. Maar de meeste Franse wintersporters voelen zich doorgaans meer thuis in de zogenaamde 'derde generatie' ski-stations vol futuristische bouwsels, high tec, en gelegen in onafzienbare sneeuwvlakten. Oorden van het kaliber Les Arcs, Les Portes du Soleil, La Plagne, Val Thorens, enzovoort. Chamrousse, in de jaren vijf tig nog een voornaam ski-oord in het hart van de Dauphiné (32 km oostelijk van Grenoble), is door die ontwikkeling van grootschaligheid een beetje on dergesneeuwd. Maar sinds dit 600 inwoners tellende dorpje in 1989 een zelfstandige gemeente werd, met z'n eigen conseil mu nicipal onder leiding van part time burgemeester Jacques Guillot (in het dagelijks leven fabrieksdirecteur), kruipt het langzaam uit z'n schulp en wil het ook internationaal op be scheiden schaal gaan meetellen. Zeker nu de Franse wintersport industrie zich de laatste jaren meer en meer bewust wordt van haar nogal nurkse imago en het diploma skileraar niet lan ger kan worden behaald zonder minimaal één vreemde taal op conversatieniveau te beheersen. Aardig zijn Aardig zijn, lijkt dan ook het to verwoord in hét nog niet door het massatoerisme onder de voet gelopen Chamrousse. Van de bediende op het zonneterras tot en met de man die even snel je ski's slijpt en waxt; van de buitengewoon goede bediening in het lekker ouderwetse Hotel l'Hermitage tot en met de niet aflatende bemoeienissen van VW-directrice Anne Desmul- lier, die overigens het goede soort pr bedrijft. Ze is de eerste die toegeeft dat het skigebiedje Chamrousse z'n beperkingen, maar ook z'n aan- trekkelijkhéden heeft. Met 7 zwarte (waaronder de toenmali ge olympische mannen- en vrouwenafdaling), 7 rode, 15 blauwe en 6 groene pisten biedt het elk wat wils, maar is het geenszins een 'grote jongen'. Zuilengalerij van een van de beroemdste tempels van Luxor, die van Amon. pr-foto Zondag 25 oktober houdt de Nederlandse vereniging van fokkers en liefhebbers van katten, Felikat, haar jaarlijkse internationale kattententoonstelling in de Oosthal van de Amsterdamse RAI. Er worden ruim 650 katten verwacht en extra aandacht is er dit keer voor de 'Brits korthaar', een imponerende en vitale kat die weinig verzorging behoeft en geen aanpassingsmoeilijkheden kent. De tentoonstelling is van 10 tot 18 uur geopend. Volwassenen betalen zes gulden, kinderen tot 13 jaar en houders van een pas-65 ƒ3,50. Meer informatie: 010-4708148, tijdens kantooruren 010- 4721000. Daar staat tegenover dat de 26 skiliften (waaronder één gondel en 9 stoeltjesliften) bui ten de kerst en de Franse kro kusvakantie nauwelijks (en meestal in het geheel geen) wachttijden kennen. Want het woord massa kent men er niet. Tijdens ons bezoek, eind janua ri 1992, leek deze alp somtijds een privé-bergje met zowaar een minuutje oponthoud bij de liften toen er op woensdagmid dag een paar bussen met scho lieren uit Grenoble arriveerden. Een ander voordeel is dat je er in bijna alle gevallen tot aan je hotel, appartement of pension kunt skiën. Afwisseling Het op 1650 meter gelegen Chamrousse, dat in 1878 als ski gebied werd 'ontdekt' door een plaatselijke arts die uit Scan dinavië 'van die grappige glijplanken' had geïmporteerd, kent sinds de Olympische Win terspelen van '68 nog een twee de ski-centrum: het honderd meter hoger gelegen Roche-Bé- ranger waarmee alle liften in verbinding staan en waar alle voornoemde voordelen onver kort van toepassing zijn. Daar zijn ook de meeste ne venattracties en -activiteiten sa mengebundeld: er is een win kelcentrum met belendende zonneterrassen, een sneeuws- lipschool, sneeuwscooterver- huur onder begeleiding, een kerk, een zwembad, een bio scoop, en niet te vergeten een fraai langlaufplateau met in to taal 55 km loipes, die weer aan sluiten op de skipisten. Alleen heet langlauf hier 'ski de fond' en kunnen de Fransen bij het horen van het woord 'loipe' nauwelijks hun lach onderdruk ken. Hoe dan ook, voeg bij dit alles Waarvan 690 hotel bedden /-|V 6-dgse skipas 182.00 5 dagen groepsles: X- y 125.00 (volw) Skiles kinderen vanaf 3.5 jaar Moeilijkheidsgraad I afdalingen: alle in s/ een goede verhouding I Skipistes op zonnehellingen 1 X—Ilangste loipe: 5,5 km. 2 'clubs' voor kinderen:! I van 3 mnd. tot 6 jaar en van 3 tot 12 jaar. I«X I r-i I Verder: cursus I snowboarden en I -*I monoski. Sneeuw- slippen, parapente. Wandelen op Le Récoin, telefoon: 09.33 76.899265 Roche-Béranger, tel: 899488 Maison de la France, Prinsen gracht 670, 1017KXA'dam Telefoon: 020-6203141 de meer dan uitstekend geregel de kinderopvang, de Franse op vatting van een avondmaaltijd, de gemakkelijke bereikbaarheid per auto en TGV (Parijs-Gren- oble is 3 uur en 30 minuten), de mogelijkheid van zogenaamde 'Oroskipassen' (niet gemaakte ski-uren worden met een mag neetstrip geregistreerd en beta len zichzelf de volgende dag te rug), en de conclusie is gerecht vaardigd dat Chamrousse een hele leuke afwisseling kan zijn voor beginners en gevorderden, voor gezinnen, en heel specifiek voor diegenen'die van rust hou den. Want 's avonds na achten wordt die er door niets en nie mand meer verstoord. Een extremistische islamitische groepering in Egypte heeft laten weten dat toeristen maar beter geen bezoek kunnen brengen aan Luxor, waar zich de meeste beroem de tempels en graven uit de tijd van de farao's bevinden. Reden voor de waarschuwing zijn de aanhoudende ge vechten tussen de fundamentalisten en de politie. Een woordvoerder van de el-Gama'a el-Islamiya (de Is lamitische Groep) bevestigde dat de afdeling van de orga nisatie in de Provincie Qena, waar Luxor ligt, een verlda- ring heeft uitgegeven waarin buitenlandse ambassades werden gewaarschuwd hun burgers uit het gebied te hou den. Geweld waarbij islamitische fundamentalisten zijn be trokken hebben dit jaar al meer dan 60 mensen het leven gekost, bijna allen extremisten of leden van.de veilig heidstroepen. Maar er hebben zich tot nu toe maar twee kleine incidenten voorgedaan in Luxor waarbij toeristen betrokken waren. In juni ontploften twee primitieve bommen in een tem pel en in augustus werd een benzinebom gegooid naar een bus met toeristen. De Internationale Federatie van Toeristische Organisaties (IFTO) vorige week te Portugal in vergadering bijeen, zag dan ook geen aanleiding de zaak op de agenda te plaatsen. Het ministerie van buiten landse zaken heeft het evenmin nodig gevonden voor Luxor een zogenaamd 'negatief reisadvies' uit te vaardi gen. De Ardennen in de sneeuw, de laatste jaren een zeldzaamheid. Niet temin is de belangstelling voor het gebied ook tijdens minder sprook jesachtige omstandigheden zo groot, dat veel accommodaties voor de komende maanden reeds zijn volgeboekt. pr-foto Wie de komende winter nog een paar dagen wil doorbren gen in de Belgische Ardennen schijnt zich te moeten haasten. Belsud, de boekingscentrale van de Toeristische Dienst van Wal lonië, meldt dat de meeste ac commodaties zijn volgeboekt en dat de logiesmogelijkheden voor groepen van 10 personen en meer zelfs al zijn uitgeput. Meer informatie: Belgisch Ver keersbureau, Herengracht 435 - 437, 10015 BR Amsterdam, tele foon 020 - 624 59 53. Uit diezelfde Ardennen de mededeling dat zojuist de ho- telgids van de Ligue Höteliér des Ardennes is verschenen. Het boekwerkje is bedoeld voor 'toeristen die hun etablissement wensen te selecteren naar com fort, een aangenaam kader, een vriendelijke ontvangst en (dat vooral) een goede keuken' en is te verkrijgen door 140 Belgische francs op te sturen naar Ligue Hótelière de Wallonië, Rue d l'Eglise. 15. 69880 - La Roche- en-Ardenne, België. Nieuwe skidorpen Frankrijk-specialist Frantour heeft zijn tot nu wat magere wintersportaanbod fors uitge breid. In het programma voor het komende seizoen zijn negen nieuwe skidorpen opgenomen, een toename in vergelijking met vorig jaar van zo'n 50 procent. Ook zet Frantour tussen 18 de cember en 27 maart voor het eerst pendelbussen in, die zul len rijden tussen Bocholtz (tus sen Heerlen en Aken) en de Franse Alpen. Prijs: 159 gulden (laagseizoen 139 gulden). De toeslag voor een Royal Class- stoel bedraagt 55 gulden en wie met de zogenaamde servicelijn vanuit zijn of haar woonplaats (of vlak daarbij) per bus naar Bocholtz wil rijden, betaalt daar 15 gulden extra voor. Info: het ANVR-reisbureau. V akantiespreiding Wie wil weten op welke data de schoolvakanties van 1992 tot en met 1995 vallen, kan nu al de folder raadplegen die kort gele den is verspreid door het minis terie van onderwijs en weten schappen en het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). Overigens blijkt uit de brochure dat de scholen voor de voor- jaars- en herfstvakantie kunnen kiezen uit twee verschillende weken. Dit op advies van de Commissie Vakantiespreiding. De kerstvakanties en de nieuwe vakantieperiode in mei (rondom Koninginnedag en Be vrijdingsdag) zijn voor alle drie regio's gelijk. De begin- en einddata van de grote zomerva kanties staan eveneens vast, maar verschillen zoals de laatste jaren gebruikelijk van regio tot regio. De brochure is verkrijgbaar bij onder meer postkantoren, VW-i kantoren, reisbureau's en bibliotheken. Het bericht dat EuroDisney zijn toegangsprijzen voor het ko mende winterseizoen stevig gaat verlagen, is onjuist. Wel is een verblijf in een van de speciale Disney-hotels een stuk goedko per geworden. De nieuwe prijzen - die door de Nederlandse tour operators zijn doorberekend - gelden tot en met 17 juni 1993. Voor de ware Disney-fans is er nu overigens een passepartout beschikbaar die onbeperkt toe gang geeft gedurende het hele jaar. Volwassenen moeten daar 990 Franse francs voor betalen (ongeveer 330 gulden); kinderen onder de 12 jaar 660 francs (zo'n 220 gulden). Met 60 kilometer per uur het wa ter in. pr-foto Splash Mountain in DisneyWorld Het idee is gejat van de concur rentie (Busch Gardens - Tam pa), maar dat is niet ongewoon in de wereld van het pretpark. Zelfs in Nederland bestaat al een Splash Mountain (Duinrell - Wassenaar). De zojuist geopen de water-roetsjbaan in Disney World (Orlando - Florida) over treft in afmetingen snelheid echter alle eerder gebouwde klonen. De vlak bij de Big Thun der Mountain Railroad (goud delvers-treintje) opgetrokken attractie jaagt zijn passagiers met een hoek van 47 graden en een snelheid van meer dan 60 kilometer per uur over een glij baan van 800 meter lang en on geveer 20 meter hoogte het op spattende water in. Het schijnt nog leuk te zijn ook.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8