Bruno Gröning geneest vanuit het graf Een Heilige voor Tien Dagen ZATERDAG 10 OKTOBER 1992 ZATERDAGS z 31 i"OI C'EI In het leven van alledag wordt onze begaanheid met het ongeluk van een medemens vaak getem perd door tivijfels of het niet zijn of haar eigen schuld is. Maar bij een ramp is de onschuld en de waardigheid van de slachtoffers boven iedere tivijfel verheven. De ramp in de Bijlmermeer heeft vooral mensen getroffen waarvoor een hoop Nederlanders in het gewone leven negatie ve gevoelens koesteren, die ze liever uit de weg gaan en waarvan ze menen dat ze vaak ten on rechte van allerlei voorzieningen gebruik ma ken. Nu moeten die vijandige gevoelens aan de kant en plaats maken voor een grotere emotio nele betrokkenheid en hulpbereidheid dan ooit tevoren. Zal daar op de langere termijn iets van overblijven, vraag je je af Wanneer iemand anders, ook ie mand waar we weinig gemeenschappelijks mee voelen of waar we zelfs een hekel aan hebben, iets rampzaligs overkomt, dan ervaren we meestal een sterke oprisping van positieve gevoelens, een over maat aan goede wil en hulpvaar digheid. Het is alsof de ontzag wekkende negativiteit van de ge beurtenis zelf een tijdelijke uit laatklep biedt voor de negatieve gevoelens die vaak tussen men- rt bestaan. Daardoor ontstaat meer ruimte voor positieve ge voelens en vallen zelfs klasse- of rassenverschillen, die immers wortelen in gevoelens van vijan digheid. tijdelijk weg. Zeker als df. ramp zich dicht in :e buurt heeft voltrokken is er ist de schok ook opluchting ;oms zelfs een soort van schuldgevoel: 'waarom zij wel en wij niet?' Ik heb de afgelopen da gen regelmatig om me heen de uitlating gehoord, uitgesproken sen toon van compassie: „het lijkt wel of het altijd dezelfde nsen zijn die de klappen krij gen". We realiseren ons op zulke menten dat er in het heelal volstrekte onverschilligheid heerst, dat er geen God of andere supermacht tussen de planeten huist die ongeluk netjes in gelijke pakketjes uitdeelt en dat dezelfde onrechtvaardigheid die nu de ander treft, morgen ons lot kan zijn: 'heden gij en morgen moge lijk ik'. Onze enige verdediging tegen die universele kilte en de onverschil ligheid is de warmte die we zelf produceren, is het verschil dat we zelf maken. Vandaar dat er in tijden van een ramp vaak sprake an een moment van gevoel i een allesomvattende 'human brotherhood', zoals de beroemde Amerikaanse psycholoog William James het in de vorige eeuw zo treffend omschreef. In normale tijden zijn mensen terughou dend om vreemden te helpen. Maar in tijden van een ramp zijn tal van mensen bereid om eigen bezigheden en ritmes op te schorten en zonder garantie op enige erkennning of honorering hulp te verlenen aan anderen die ze gisteren bij wijze van spreken nog straal hebben genegeerd of zelfs geen hand hebben willen geven. Normaliter zijn mensen ook terughoudend om zo maar hulp van vreemden te accepte ren: de veronderstelling is dat hun motieven niet koosjer zijn. Maar in een rampgebied zijn vreemden snel bereid eikaars hulp te accepteren en te geloven dat de motieven wel zuiver zijn. De massale bereidheid om te helpen, waardoor soms zelfs veel meer hulp en hulpgoederen wor den aangeboden dan nodig zijn. heeft overigens niet alleen maar 'goede' gronden, ben ramp zoals die in de Bijlmer is geen natuur ramp maar een zogenaamde 'man-made' catastrofe, een ramp die mede het gevolg is welis waar onbedoeld van dingen die de mens zelfheeft gedaan, zelfheeft geschapen, zelf heeft georganiseerd. We gaan met zijn allen, hoe we het ook wenden of keren, nooit helemaal vrijuit. We kunnen er daarom ook niet hele maal aan ontkomen de VTaag te stellen in hoeverre wat er ge beurd is, onze eigen schuld is Hel verschaffen van hulp is daar bij ook een manier om ons col lectieve schuldgevoel het zwijgen op te leggen, af te kopen. Maar er is meer. Door te helpen, door iets te doen, verminderen we als het ware ook onze hulpe loosheid om zulke rampen te voorkomen. Daarmee verminde ren we niet alleen de angst van overlevenden, maar ook onze ei gen angst. Wat deskundigen ook beweren over de oneindige klei ne kans dat zoiets ooit gebeurt: de waarheid is dat het is gebeurd en dat het weer kan gebeuren. Het feit dat het tot nu alleen maar in andere landen gebeurde, bleek dus een kwestie van geluk en 'we have run out luck'. Er zit een flink gat in onze illusie van onkwetsbaarheid en het zal wel even duren voor dat gat weer is dicht gepleisterd. Een aanzienlijk deel van Nederland is sinds zon dagavond 4 oktober angstiger. Veel mensen zullen lange tijd niet meer onopgemerkt een vliegtuig over kunnen laten ko men. Voor veel mensen zal ook het woord Bijlmer lange tijd een associatie van dreiging hebben. En zolang er op grote schaal angst en ontzetting is, is er aan dacht. Angst is de brandstof voor aandacht. Naarmate de tijd verstrijkt, zal de angst en daarmee ook de aan dacht voor het gebeurde afne men. Het saamhorigheidsgevoel en de bereidheid tot helpen zal eveneens verminderen. De be trokkenheid die werd gevoeld in een situatie van leven en dood zal langzaam oplossen. De oude, negatieve gevoelens zullen weer de kop opsteken. De klachten over de hulpverlening en over het gedrag en de houding van degenen die de hulp ontvangen zullen toenemen. De slachtoffer nabestaanden zullen steeds va ker gaan zeggen dat instanties die met schadevergoedingen hulpverlening belast zijn, te bu reaucratisch zijn. Ze zullen zich te weinig erkend voelen in de ernst en de omvang van de ver liezen die ze geleden hebben. Ze zullen teleurgesteld zijn omdat ze op grond van de eerste broe derlijke. medelevende reacties veel meer hadden verwacht dan uiteindelijk waar wordt gemaakt. Er zullen steeds vaker beschuldi gingen van racisme en discrimi natie worden geuit. En de instan ties en de samenleving die met al deze reacties worden geconfron teerd, zullen steeds vaker gaan spreken van paranoia, misken ning en ondankbaarheid. ZOZAI Ml i u IHANSQAAN yjHl I gul ukiRmdfia een ramp, of het nou een tornado, een aardbeving of een vliegtuig ramp is. Zoals Martha Wolfen- stein het in haar prachtige psy chologische essay Disaster be schrijft: als de post-catastrofe utopie oplost, valt iedereen met een klap in de oude loopgraven terug Is er een uitweg, is er een manier om de tragedie uiteindelijk in ze kere zin toch in een triomf te doen voteren?bi 1871, lo« ras sendiscriminatie daar nog de ge woonste zaak van de wereld was, werd een groot deel van Chicago door een felle brand in de as ge legd. Uil de mond van een over levende tekende een journalist toen het volgende op: „Het was alsof iedereen die er goed was uitgekomen, of ie nou zwart of blank was, dat je die gewoon moest omhelzen, van hem moest houden, moest helpen. We ge droegen ons allemaal tien dagen lang als heiligen. Je zou denken dat het ruim 100 jaar later toch zeker lOOkMf 10 dagen moet lukken. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie Een stralend kwartet. Verlost van ellende en pijn stappen (van links naar rechts) Loek Neisz, Annie Reinartz, Marij Ehlen en Arie Nellestein gelukkig door het leven. foto gpd Het prikkelt vooral, zeggen ze alle vier. Als de stralen van Bruno vanuit diens graf via je vinger toppen in je komen, dan prikkel en kriebel je helemaal van binnen. In de woonkamer van Loek Neisz in Kerkrade zitten ze te stralen. Loek zelf (33), zijn schoonvader Arie Nelle stein (55) uit Kerkrade, Marij Ehlen (44) uit Born en Annie Reinartz (51) eveneens uit Kerkrade. Ze stralen van geluk omdat ze er heilig van overtuigd zijn in de afgelopen ja ren of maanden dank zij Bruno Gröning ge nezen te zijn. En of de verslaggever ook zo goed zou willen zijn zich zo positief mogelijk op te stellen tijdens het gesprek dat uitmondt in getuigenissen van hun beterschap waar aan uiteindelijk geen pilletjes of chirurgische ingrepen te pas zijn gekomen. ,-,Een positief verhaal kan uiteindelijk zo veel moois bete kenen voor heel veel zieken." Zwartkijkers, sceptici en zelfs twijfelaars. Helaas. Ze zullen door Bruno Gröning God hebbe zijn ziel niet geholpen kunnen wor den. „Maar wie gelooft aan God, gelooft aan gezondheid. Ongeneeslijke ziekten bestaan niet", beweren ze zonder schroom, terwijl ze zich baseren op eigen ervaringen. Over Bruno Gröning is in de objectieve li teratuur weinig of niets bekend. Wie Gro nings levensloop, samengesteld door diens vrienden, echter doorleest, vraagt zich af waarom bij voorbeeld redacties van encyclo pedieën niet eens een paar regels aan de blijkbaar legendarische man wijden die sinds 1949 lammen weer deed lopen en blinden deed zien. De leer krijgt momenteel in Duits land steeds meer aandacht van vooral de po pulaire media, maar ook uit de geneeskunde. Honderd professoren, artsen en genezers congresseerden onlangs over de Gröning-leer Ongeneeslijk Vrienden van Gröning beschreven zijn le vensloop. Gröning werd op 31 mei in 1906 in Danzig werd geboren: 'Hij had reeds als kind een rustgevende en genezende uitwerking op -mensen en dieren'. In maart 1949, 2o wil de geschiedschrijving, werd Bruno Gröning bij de 8-jarige Dieter Hülsmann in Dillenburg ^geroepen. Het jongetje leed al jaren aan spierverlies en was al een hele tijd bedlegerig. ."Bruno Gröning zou de jongen hebben gene den. De publikatie van deze, als medisch wonder omschreven genezing, leidde tot een enorme toeloop van duizenden opgegevenen en ongeneeslijk zieken uit Duitsland en aan grenzende landen. l-ater vonden massale genezingen en gene- zingen-op-afstand plaats in Rosenheim. Grö ning die beweerde de krachten van God te hebben ontvangen kreeg echter snel daar na een genezingsverbod opgelegd als gevolg van de weerstand die artsen tegen zijn werk hadden. In juli 1949 overtuigder) artsen in het Heidelbergse universiteitsziekenhuis zich van Gronings genezingen. Volgens de tekst in de levensloop is het echter nooit tot een sa menwerking met de artsen gekomen omdat Lammen kunnen weer lopen, blinden kunnen weerzien Bruno Gröning had reeds als kind een rustge vende en genezende uitwerking op mensen en dieren. foto gpd Vanuitzijn graf in het Duitse Dillenburg, straalt Bruno Grö ning nog dagelijks om negen uur 's morgens en negen uur 's avonds zijn reinigende kosmi sche straling uit. En wie gelooft en er goed voor gaat zitten, zal zalig worden. Of liever: beter. Vorige week hielden vrienden van deze geestelijke genezer een congres. Honderd mensen die hulp en genezing hebben ont vangen, getuigden daar. ,,Hij wilde dat ik zijn vriend werd. Ik werd zijn vriend. En ik ge nas. Een portret van een aan aanhang winnende 'leer die hulp en genezing biedt via de geestelijke weg'. die niet erkenden dat de 'genezing een ge schenk van God zou moeten blijven'. Hoe gaan de genezingen in hun werk? Vol gens de leer van Gröning kan de mens verge leken worden met een batterij: „In het dage lijks leven verliest iedereen energie. Maar de mens wordt niet weer toereikend opgeladen. Zoals een lege batterij niet functioneel werkt, kan ook een krachteloos lichaam zijn taken niet vervullen. Futloosheid, nervositeit, le vensangst en ten slotte ziekte zijn de gevol gen. Iedereen kan vervolgens weer voldoende energie verkrijgen vooropgesteld dat men gelooft in het goede en een wil heeft om weer gezond te worden." Aldus heeft Gröning ooit gezegd. Heilstroom Loek, Marij, Annie en Arie hadden de wil. Hoewel ze alle reden hadden geen enkele hoop meer te koesteren, zeggen ze zelf. Loek Neisz leed aan een leveraandoening die vol gens artsen ongeneeslijk zou zijn. En verder had hij enorme aangezichtspijnen. Dag in. dag uit. Zeven jaar lang. Jaren geleden be zocht hij een bijeenkomst van dc vrienden kring van Bruno Gröning in Wegberg, niet ver van Heinsberg. 'Wereldwijd', dat wil zeggen in het Roergebied, aangrenzend Limburg, de omgeving van Nijmegen, Brussel en Goes, tellen de vriendenkringen inmiddels achtdui zend leden. De bijeenkomsten beginnen met het luis teren naar wat rustgevende klassieke muziek waarna de aanwezigen zich proberen 'open te stellen om de straling van Bruno te ont vangen'. Maar dat gaat niet zo maar. Daar moet je wel wat voor doen. Het zitten met geopende handen is een voorwaarde om de heilstroom op te nemen. Armen en benen mag je niet over elkaar slaan. Anders zou de heilstroom nog wel eens onderbroken kunnen worden. 'Het denken aan ziekte en zorgen werkt nadelig. Daaren tegen is aan iets moois denken bevordelijk', staat er in de gebruiksaanwijzing. 'Bij het stromen van de heilstraling door het lichaam stuit deze op organen die belast zijn en werkt daar reinigend. Dat kan pijn veroorzaken, hetgeen echter een teken van reiniging is' Loek maakte het zelf mee. De heilstroom. dat immense hitiegevoel bespeurde hij in zijn lichaam. „Ik wilde gaan dansen. Het was een heerlijk prikkelend en kriebelend ge voel." Van aangezichtspijnen was na vijf da gen al geen sprake meer. Zijn hepatitis C be staat niet meer. De littekens op zijn lever zouden zijn verdwenen. Artsen stonden voor een raadsel: 'Je bent een zondagskind', heb ben ze gezegd. Na elf jaar in de wao gezeten te hebben gaat Loek nu weer dagelijks flui tend naar zijn werk als meubelmaker. „Je hoeft niet blind te geloven. Maar je moet er wel open voor staan. Ik heb waarge nomen dat Bruno's krachten machtig zijn", zegt hij in de huiskamer die opgesierd is met een portret van Gröning die de gasten indrin gend aanstaart. En, wijzend naar de ingelijste foto: „Ik verafgood hem niet. Hij heeft ge zegd: 'wil je mijn vriend zijn?' Ik werd zijn vriend. En ik genas. Het is gewoon de foto van een vriend." „Waarom zijn mensen hun leven lang vaak ziek? Omdat ze verkeerde gedachten hebben. Gröning heeft mij geleerd goed te zijn. Niet te roddelen bij voorbeeld." Marij Ehlen filoso feert. Ook zij heeft ellende gekend. Vergroei ingen in de rug, gezwellen in haar buik en zwaar belaste nek, schouders en handen de den haar elke dag weer door een hel gaan. „We kregen een briefje in de bus voor een in formatieavond over Bruno Gröning. Ik ben er naar toe gegaan en dacht nog: er zullen vele valse profeten zijn. Maar laat ik maar eens gaan luisteren. Ik was heel kritisch en scep tisch. Maar ik zag er niets in dat fout was. Al les was goed." Het relaas van Annie Reinartz wijkt niet erg af van dat van Marij Ehlen: „Als ik terecht kom bij een sekte, dan draai ik om", zei ze. „Ik was attent op alles wat niet in de haak zou kunnen zijn. Maar opeens voelde ik heel veel energie in mijn lijf. Alsof ik wekenlang geslapen had. Ik had versleten handen en pijn aan kleine gewrichten. Maar het was over. Ik voelde een enorme behoefte om meteen alle schrootjes en het plafond op nieuw te schilderen". Rotzooi Arie Nellestein somt zijn gezondheidsproble men van twee jaar geleden op: bloedomloop- stoornissen, ernstige dikkedarmontsteking, maagslijmvliesontsieking, angstig, gespan nen, vaak misselijk. Via zijn schoonzoon Loek Neisz kwam hij in aanraking met de leer van Gröning. „'Hier Bruno, hier heb je mijn rotzooi', heb ik gezegd. Daags daarna was mijn darmontsteking weg. Ik was beter. Ik leef pas sinds twee jaar." Wellicht een wat onbeleefde maar desal niettemin prangende slotvraag van een scep ticus of, hoe langer het gesprek duurt, mis schien veel eerder die van een twijfelaar: Gröning heeft maar kort geleefd. Waaraan is hij overleden? En had hij zichzelf niet kunnen redden? „Op de overlijdensacte staat dat hij aan kanker is overleden. Maar dat was omdat hij in Parijs doodging en men geen heibel wilde veroorzaken, toen men hem de grens over wilde hebben naar Duitsland om hem te be graven. In werkelijkheid is hij helemaal ver brand." Verbrand? Marij Ehlen: „Ja, verbrand! De straling die in hem zat, kon er niet meer uit, omdat men sen toen niet voldoende naar hem luister den (Voor meer informatie over een van de Bruno- Gröning-gemeenschappen in Nederland of België (Eindhoven, Brussel, Nijmegen, Maastricht, Roermond, Kerkrade <if Sittard) kan men zich in verbindingstellen met de contactpersonen,

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 43