Prinses Juliana en kroonprins bij plechtigheid Vliegramp Nordholt: Hele stad veranderd Tekenaar Chris Schut enige rustpunt in de chaos Uitstel politieke beschouwingen niet erg zinvol Advocaten: Vanaf dinsdag spreekuren Bijlmermeer BLACK BOX ZATERDAG 10 OKTOBER 1992 AMSTERDAM CEES VELLEKOOP In uniform wandelde hij afgelo pen zondagavond van zijn huis aan een gracht naar het beleids centrum in het Amsterdamse stadhuis. Kort daarvoor was de El Al-Jumbo neergestort in de Bijlmermeer. Sinds die kleine wandeling heeft drs. E.E. (Erik) Nordholt, hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie, de hele week nog maar een paar uur zijn bed gezien. En het is nog niet voorbij. Dit weekeinde wacht nog het na werk, nu de lijst met mogelijke slachtoffers is gepubliceerd en mensen gaan reageren. De rouwdienst en de verwachte massale stoet door de stad vra gen de nodige voorbereiding. En dan is er nog de identificatie van de slachtoffers. Deze week was niemand zo vaak over de hele wereld op de televisie te zien als Nordholt. Media uit de hele wereld inter viewden hem, hij begeleidde de koningin, een rijtje ministers, ambassadeurs en andere be langrijke mensen over de puin hopen. Maar vooral was hij bij zijn mensen, die de verschrikke lijke klus moesten klaren. „Onze mensen hebben elk li chaam er uit moeten halen en transporteren. Dat is een enor me belasting. Ik heb het idee dat het de jongens wel goed deed, dat ik zo veel mogelijk tussen hen in stond en niet er gens op afstand in een bunker zat." Als iets hem de afgelopen week duidelijk is geworden, is het dat niemand echt is voorbe reid op een ramp. „Als je over een mogelijk ramp praat is dat altijd iets heel abstracts, maar nu merk je hoe het ingrijpt op jezelf en je collega's. Dat is heel diep. Die paar collega's die als eerste ter plaatse waren, die mensen van de hoogste verdie pingen brandend naar beneden zagen springen, dat gaat je niet in de koude kleren zitten." Bij het verwerken daarvan zullen ze worden geholpen door een so ciaal-medisch team. Maar hoe verwerkt Nordholt dit alles zelf? „Het zal wel luk ken, maar ik weet nog niet hoe. Al had ik me nooit een voorstel ling gemaakt hoe zoiets zou zijn, het hoort gewoon bij je- vak. Maar er zijn wel beelden die zich in je vastzetten en ik denk niet dat ik die ooit weer kwijtraak. Ik weet wel dat voor mij de stad er anders uitziet sinds zondagavond. Niet alleen dat stuk van de Bijlmer, maar de hele stad. Ik kan niet zeggen wat het is, en het zal ook wel weer overgaan, maar de hele stad is anders." 'Aan Boeing niet gesleuteld' TEL AV1V CPD Het is nu zeker dat er op-Schip hol niet is gesleuteld aan de motoren van de zondag neerge storte Boeing van El Al. De eni ge reparaties die daar zijn ver richt, na aankomst van het toe stel uit New York, betroffen de radio en het elektrische sys teem. Het hoofd van het officië le Israëlische onderzoeksteam, Amos Lapidot, heeft dat giste ren voor de Israëlische radio verklaard. Prinses Juliana en prins Willem-Alexander zullen morgen in het RAI Congrescentrum de rouwplechtigheid bijwo nen naar aanleiding van de vliegramp in de Bijlmermeer. Ook leden van het kabinet nemen daaraan deel. Premier Lubbers is een van de sprekers in de RAI. Voorts zijn daar aanwezig de ministers Kok, Van den Broek, Hirsch Ballin, Dales, d'Ancona, Maij-Weggen en staatssecretaris Heer- ma, evenals de Surinaamse president Venetiaan, de An tilliaanse minister-president Liberia-Peters, de Israëli sche minister van transport Kessar en tal van diplomatie ke vertegenwoordigers, onder wie die van Aruba en Gha- AMSTERDAM GPD-» bij het Bijlmersportcomplex (Bijlmerpark 76). De tocht ein- Morgenochtend om 11 uur digt in de omgeving van de flats vindt in de Bijlmermeer een Groeneveen en Kruitberg, waar stille omgang plaats die begint ook de kranslegging plaatsvindt. Langs de route staan diverse podia waar diverse culturele ui tingen plaatsvinden. Om 15 uur begint de herden kingsdienst in de Amstelhal van de RAI, waar zitplaatsen zijn voor 9.000 mensen. Op grote vi deoschermen in andere hallen kunnen nog eens 6.000 mensen de plechtigheid volgen. Voor nabestaanden zijn in de Amstel hal 4.000 plaatsen gereserveerd. Naast toespraken is hier ook een cultureel programma. Het Concertgebouworkest verzorgt de afsluiting. De presentatie van de bijeenkomst is in handen van Gerda Havertong. De bij eenkomst eindigt om 17 uur. Het Amsterdamse vervoerbe drijf zet rechtstreekse metro's in naar de RAI. De pendeldienst tussen station RAI en station Bijlmer is gratis. De Amsterdamse Raad van kerken heeft de kerken in de hoofdstad gevraagd de vlaggen morgen halfstok te hangen en om 12 uur de kerkklokken te luiden. adio en televisie besteden de hele dag aandacht aan de rouw- bijeenkomsten. De Wereldom roep verzorgt een rechtstreekse radiouitzending in Suriname, Aruba en de Nederlandse Antil len. De publieke omroepen hebben in verband met de rouwdag hun programma's aangepast. Deze aanpassingen zijn verwerkt in de programma gegevens elders in deze krant. Enkele religieuze organisaties zetten de komende week diver se bijeenkomsten op touw om de ramp op eigen wijze te ver werken. Inmiddels hebben 125 organisaties positief gereageerd op deelname aan de manifesta ties. Het comité dat de rouw- plechtigheden organiseert, vindt dat er in de omgeving van de rampplek een gedenkteken moet komen. De regering heeft de dag van morgen niet uitroepen tot dag van nationale rouw. De Rijks voorlichtingsdienst heeft dat meegedeeld. De ministerraad noemt het in een verklaring wel „passend" dat morgen bij alle overheidsgebouwen de vlag halfstok hangt. Dat is (afgezien Doodgemoedereerd schetst Schut verder. RUUD BUURMAN Terwijl het rond de twee getroffen Bijlmer-flats deze week krioelde van de hulpverleners, politie, brandweer, bestuurders, persfotografen en verslaggevers, zat daar als een eiland van rust die ene man onverstoorbaar op een tuinstoeltje. Hij tekent, slijpt af en toe zijn potlood. Het is een onwezenlijk gezicht Chris Schut hier aan te treffen. Schut, een tachtigjarige Utrechtse tekenaar, vindt het zelf echter niet zo vreemd. „Dat wil zeggen.... als je naar de gruwelijkheid van deze plaats kijkt, dan is het natuurlijk niet de beste plek om je hobby uit te oe fenen. En toch doe ik het. En nu ga jij vragen: Is die Schut nou zo gek van tekenen dat-ie zelfs al de vrese lijkste rampen op papier wil zetten?" „Ja, zo gek ben ik. 't Is niet m'n eerste ramp. Ik geloof dat ik ze allemaal wel heb gehad in Nederland. De Duitse bezetting, de verwoesting van Rotterdam, de watersnoodramp van 1953, de treinramp bij Harmeien in 1962Heb ik allemaal getekend. En nu deze. Ik ben een beetje laat eigenlijk, ik wilde al veel eerder komen. Maar ik kreeg de opdracht pas woensdag." Schut maakt zijn tekeningen in opdracht van de 'At las van Stolk', een prentenverzameling van de Rotter damse Stolk-stichting. Ooit begonnen als een particu liere verzameling van een Rotterdamse houthandelaar is de Atlas nu uitgegroeid tot een belangwekkend ar chief van tekeningen en aquarellen die gebeurtenissen in Nederland als onderwerp hebben. Als hij tijd kan vinden, werkt Schut regelmatig voor de stichting. De gepensioneerde tekenleraar maakt nog steeds boeken, is nu bezig met een boek over buiten plaatsen tussen Utrecht en Amerongen en heeft on langs een tentoonstelling gehad in Utrecht. Voorname lijk met architectuur-tekeningen, want dat is zijn groot ste liefhebberij. „Je zou vermoeden dat ik me hier in de Bijlmer met de gebeurtenissen van de afgelopen week nauwelijks op mijn tekening kan concentreren. Maar het hindert DEN HAAG HENRI KRUITHOF Vooraf even dit: de vliegramp in de Bijlmermeer was verschrik kelijk, daarover kan geen mis verstand bestaan. Maar als dat is geconcludeerd, komt de vraag naar boven of het uitstel van de algemene politieke en financië le beschouwingen in de Tweede Kamer gerechtvaardigd was of T weede- Kamervoorzitter Deetman staat niet bekend als een man die zijn emoties toont, zeker niet in het openbaar. Hij was het die maandag, op ver zoek van de PvdA, besloot het grote politieke debat over Mil joenennota en Troonrede deze week uit te stellen. De reden: piëteit jegens de nabestaanden. Naar buiten toe was de Ka mer eensgezind. Alle fracties sloten zich onmiddellijk aan bij het verzoek van de PvdA en dus was het besluit binnen vijf mi nuten genomen. Maar nu er een aantal dagen is verstreken sinds de vliegramp zich voltrok, zijn er kamerleden die er voor uit durven komen dat een week stilleggen van de politieke arena wel een erg overtrokken reactie is. De voorzitter van de Eerste Kamer, Tjeenk Willink, heeft er geen seconde aan gedacht de werkzaamheden van de Senaat een week stil te leggen. Voor hem gold en geldt dat niet ver gaderen een functie moet heb ben. De nabestaanden merken er echt niets van als er in het parlement wordt doorgewerkt, zo ongeveer redeneerde hij. Tjeenk Willink was alleen be reid de vergadering een weekje uit te stellen als dat de nabe staanden van de slachtoffers zou helpen. Binnenskamers vergeleek hij de vliegramp met de watersnoodramp van 1953. „Toen had het zin om niet te vergaderen en met z'n allen te gaan helpen de dijken te dich ten. Maar hier kunnen we niets doen, dus blijven we gewoon ons werk doen", zo ongeveer moet hij hebben gezegd. Ter vergelijking: de laatste keer dat de algemene beschou wingen zijn uigesteld, was in 1914, bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog. Nederland is toen met veel kunst- en vlieg werk buiten de krijgsverrichtin gen gebleven, maar op dat mo ment hadden de parlementari ërs wel wat anders aan hun hoofd dan over de binnenland se politiek te praten. Wat kan er dan bij de Tweede Kamer achter hebben gezeten om toch niet te vergaderen? Tweede-Kamerleden konden, net als hun collega's in de Se naat, niets doen om het leed te verzachten of om de gevolgen van de ramp zo snel mogelijk te herstellen. Dat kan het dus niet zijn. En het argument dat de echte politieke strijd in het ge drang zou zijn gekomen door de emoties rond de vliegramp, geldt ook volgende week nog. Cynici onder de politieke waarnemers menen dat het simpelweg de publiciteitsdrang van de volksvertegenwoordigers is geweest. Het doet het goed om te zeggen dat je uit piëteit jegens de nabestaanden van de slachtoffers voor een week het werk stillegt. Maar bovendien zouden de algemene beschouwingen deze week de krantenpagina's nau welijks gehaald hebben. De krantenbazen hebben deze week zo veel mogelijk verslag gevers en fotografen naar Am sterdam gestuurd. Extra pagi na's moesten worden vrijge maakt om de grote hoeveelhe den informatie over de ramp kwijt te kunnen. Voor de be richtgeving over de vaderlandse politiek zou hooguit nog een een hoekje elders in de krant zijn overgeschoten. En kamerle den houden er nu eenmaal niet van om naar pagina acht van de dagbladen te worden gescho- Toch zou het onrechtvaardig zijn alle kamerleden ervan te beschuldigen dat dergelijke mo tieven aan hun besluit ten grondslag zouden hebben gele gen. Voor sommigen zal het wel degelijk een oprecht medeleven met de slachtoffers en hun na bestaanden zijn geweest. Voor velen geldt echter waar schijnlijk dat het de emotie van het moment is geweest, die hen heeft doen besluiten deze week niet te vergaderen. De eerste beelden van de vliegramp lagen nog vers op het netvlies en in zo'n situatie beslis je al snel din gen, waarvoor je achteraf geen geldige argumenten meer kunt bedenken. Door dit overhaast genomen besluit is de Tweede Kamer veel kostbare vergader tijd kwijtgeraakt, waarvan het parlement toch al geen over vloed heeft. Het zou misschien goed zijn als juist onze volksver tegenwoordigers ietsje langer nadenken overeen besluit. En ten slotte zijn de nabe staanden van de vliegramp mis schien nog wel meer gediend bij een snel besluit over de finan ciële en andere hulp die de overheid hen kan bieden. De Tweede Kamer had het debat over de Miljoenennota kunnen aangrijpen om de regering op die verantwoordelijkheid te wij zen. En dat is ook de taak van de Tweede Kamer. Gedeeltelijke sloop van flats begonnen AMSTERDAM ANP-G van de jaarlijkse dodenherden king op 4 mei) voor het eerst sinds de dag dat prinses Wilhel- mina in 1962 werd begraven. Tientallen gedetineerden hebben justitie gevraagd of ze morgen de rouwplechtigheden mogen bijwonen. Deze strafon derbreking kan een dag of lan ger duren. Volgens een woord voerder heeft het ministerie in dit speciale geval toestemming gegeven aan de directies van de gevangenissen en huizen van bewaring om de regels voor strafonderbreking iets ruimer toe te passen. Normaal gespro ken kunnen alleen gedetineer den om een kort verolijf buiten de gevangenismuren vragen bij het overlijden van een eerste lijns familielid. In dit geval ech ter mag ook het overlijden van verdere familieleden als reden voor strafonderbreking gelden. Of de aanvragen van de gedeti neerden gehonoreerd worden, is een zaak van iedere inrichting afzonderlijk. De betrokken di recteuren zullen moeten bekij ken in hoeverre dit verlof ge rechtvaardigd en niet riskant is. Bij eventuele vluchtgevaarlijke gedetineerden zou politie met hen mee kunnen gaan. Anderen kunnen mogelijk zonder bege leiding vertrekken en terugke- AMSTERDAM ANP ongeveer 270 woningen kunnen niet meer of niet op korte ter- Amsterdamse advocaten zullen mijn terugkeren naar hun huis. vanaf dinsdag dagelijks spreek uren houden voor slachtoffers van de vliegramp. Dit gebeurt in het sportcentrum aan de Bijl- merdreef. Volgens de deken van de Or de van Advocaten, mr. W.G. van Hassel, heeft de advocatuur zich tot nog toe rustig opgesteld omdat de prioriteit van de ramp lag bij de opvang. „In Ame rika staan advo caten bij dit soort gebeurtenissen meteen voorop, maar dat is niet onze cultuur", aldus Van Hassel. De Raad van Toezicht in Am sterdam zal de juridische bij stand aan de slachtoffers coör dineren. Het Verbond van Verzeke raars en de verzekeraars van de Israëlische luchtvaartmaat schappij EI Al zullen de schade die bij de ramp is ontstaan aan inboedels snel regelen. Daartoe zullen gelijktijdig 40 experts worden ingeschakeld, zo blijkt i mededeling die de geza- Verzekeraars komen met veertig schade-experts De appartementen zijn geheel weggevaagd, volledig uitge brand of hebben zware of lichte schade opgelopen. Naar ver wachting begin volgende week zullen de experts aan het werk gaan, zo mogelijk met assisten- tie van de bewoners. De experti se van de schade zal snel den volgd doo uitbetaling Mensen die al hun spullen heb ben verloren, krijgen drag dat is gebaseerd op de hoogte van de verzekerde som. De verzekeraars betalen alle bij komende kosten, inclusief die voor verhuizingen en opslag. Voor mensen die niet zijn verzekerd heeft El Al een rege ling getroffen. Ze krijgen een te gemoetkoming gebaseerd op de dagwaarde van de inboedel. Als de huisraad volledig verloren is gegaan, wordt de uitkering vast gesteld op basis van een gestan daardiseerde globale schatting. menlijke verzekeraars gisteren Ook zal El Al alle bijkomende publiceerden. Voor zover ze nog in leven zijn kunnen de bewoners van kosten voor haar rekening ne- De twee 'Black Boxes* zijn bevestigd in de instrumentenkamer links achterin de machine. in de Boeing 747 FOTO DIJKSTRA FRED STEENMAN me in het geheel niet. Ik ben geen ongevoelig mens, in tegendeel. Sommigen zullen het een macaber gezicht vinden dat ik hier zo vredig zit. Maar zo lang ik met mijn potlood bezig ben, is dit voor mij een tekening als alle andere. Wat zich heeft afgespeeld doet me dan even niets. Ik leg iets vast, voor later. Van die toestan den om me heen merk ik niks." Schut trekt een verge lijking met persfotografen. „Die drukken op een knop en staan er op dat moment niet bij stil welk leed ze vastleggen. Bij mij duurt het alleen wat langer voordat het plaatje is gemaakt." Af en toe komt een bergingswerker of een brand weerman even over zschuts schouder kijken. Een ver baasde blik, vragende ogen naar een agent die het ter rein bewaakt. Maar wat de ganse Nederlandse en bui tenlandse pers niet is gegund, mag Chris Schut: zich langdurig binnen de afzetting ophouden. „Daar heb ik wel even een tijdje voor moeten kletsen met de politie- baas." Wegens direct instortingsgevaar is gisteren begonnen met de ge deeltelijke sloop van een van de getroffen flats in de Bijlmer. Het gaat om Kruitberg, waarvan 22 appartementen worden afge broken. Het gevaar voor instor ting was zo groot dat niet kon worden gewacht totdat de rouwplechtigheden van morgen voorbij zijn. Dat gebeurt wel met de 45 appartementen in de flat Groeneveen, die pas maan dag tegen de vlakte gaan. Op de provinciale stortplaats Nauema (tussen Westzaan en Beverwijk) worden de grootste puinresten gestort. De brok stukken bevatten geen asresten. Er is voor deze stortplaats geko zen omdat het puin daar gecon troleerd kan worden gestort. Het transport (onder politie begeleiding) van de brokstuk ken naar Nauerna is donderdag begonnen. bakens om de dozen onder water terug te kunnen vinden Cockpit voice recorder Flight data recorder Alle gesprekken in de cockpit, over de intercom en met de verkeerstoren worden opgenomen. De band bewaart steeds de laatste 30 minuten. Hierin worden meer dan 50 verschillende gegevens van het vliegtuig vastgelegd zoals o.a. snelheid, hoogte en vermogen. Het betreft hier informatie over een periode van tenminste 25 uren. Flight recorder naar Washington LONDEN Ind De zogeheten flight data recorder van de neergestorte El Al Boeing is zo zwaar beschadigd dat de Britse onderzoekers er niets mei- kunnen. Eerder deze week was de recorder voor gespecialiseerd onderzoek naar het Engelse Famborough gestuurd. Gisteren heb ben de Britse specialisten echter de pogingen opgegeven de recor der zijn geheimen te ontfutselen. In een poging er alsnog achter de komen welke gegevens de zwarte doos bevat, is deze nu verzonden naar specialisten van het National Transportation Bureau in de Amerikaanse hoofdstad Was hington. Daar beschikt men over nog betere onderzoeksappara tuur. Men hoopt na het weekeinde de eerste resultaten te kunnen melden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3