'Antropologie heeft meer indirect nut' WETENSCHAPSDAG 1992 ?c Reisje door heelal bij Leidse Sterréwacht 'Tv-geweld maakt jonge kinderen soms angstig' Kamerlingh Onnes-lab wil af van ijzig imago ■p Programma ZATERDAGS Meer weten over de Leidse fles, zelf aan de slag met mummies, een bezoek brengen aan de 'koudste plek op aarde'? Het kan allemaal op de Wetenschapsdag, die morgen in Leiden wordt gehouden. Universiteiten musea hebben een programma opgezet. De activiteiten van de universiteit zijn gratis toegankelijk. Bij de musea moet de normale toegangsprijs worden betaald. Op deze pagina vertellen vier wetenschappers over hun vakgebied en hun presentatie van morgen. ERIC JAN WETERINGS» tel, je stapt op je fiets en je rijdt i 3® naar Frankrijk. Eerst kom je door België: de huizen zijn er wat anders gebouwd, de ober in de kroeg heeft een schortje voor en in plaats van j:he- misch-reinigen' zie je 'drooghuis' op een ge vel staan. De mensen kun je nog verstaan, maar dat wordt anders als je Frankrijk bin nenrijdt. Dan merk je pas goed dat je in een andere cultuur bent beland." Die 'andere culturen' zijn het vakgebied van H.J.M. Claessen, hoogleraar culturele antro pologie aan de Leidse universiteit. Hij vertelt morgen over zijn vak tijdens de Weten schapsdag. „Antropologen houden zich bezig met de cultuur van andere samenlevingen. Cultuur vat ik altijd maar samen als het geza menlijk kennen en kunnen van een volk." Een hoog ontwikkelde samenleving als Ne derland heeft met zijn 15 miljoen mensen een uiterst complexe cultuur. „Cultuur is niet alleen Bach, maar ook 3 oktober vieren, het gebruik van lippenstift, omgangsvormen noem maar op," verklaart Claessen. Tegenover de onoverzichtelijke Nederland se samenleving 'niemand kan alles over zien' stelt de antropoloog een eenvoudige cultuur als die van de bosjesmannen, in to taal ongeveer 20.000 personen, die in groe pen van 300 mensen samenwonen. „Iedere volwassene kent de cultuur, iedereen kan sporen volgen, water uit de put halen en van steen een pijlpunt maken. Ook de geestelijke cultuur, de religie en de liedjes, kent iedere bosjesman." Het praktisch nut van de antropologie lijkt op het eerste gezicht beperkt. Claessens vindt dat zijn vak meer 'indirect nut' heeft. „Vak ken als sociologie, geschiedenis en antropo logie bieden de mogelijkheid je te bezinnen op je eigen cultuur. Wat hebben we bereikt en hoe is het zo gekomen? Die vraag kun je beantwoorden door te kijken naar waarde volle dingen in andere culturen." De rol van de familie is in veel maatschap pijen erg belangrijk. „In Nederland praten mensen vaak over hun familie als over 'ken nissen die ik niet zelf heb uitgezocht'", zegt Claessens. „In andere maatschappijen is je fysieke bestaan ervan afhankelijk. Huwelijken bij voorbeeld zijn vaak een kwestie van bere kening. Zo Iaat een Afrikaan zijn bruid door N WESTERLAKEN ri cht geteld zijn ze niet. Maar in het j heelal staan naar schatting zo'n JLjl 200 miljard.sterren. Ze bewegen allemaal. Soms, als ze eenzelfde baan be schrijven, botsen ze tegen elkaar op. Sterre- kunde, (faculteit wis- en natuurkunde) laat dat morgen allemaal op de computer zien. En laat de bezoekers zelf ervaren hoe het voelt om een reisje door het heelal te maken. De Sterrewacht op de hoek van de Kaiser- straat is van twaalf uur 's middags tot tien uur in de avond open. Als het 's avonds hel der weer is kan er door de telescoop naar sterren worden gekeken. Overdag wordt de vorm van de zon op een stuk papier gepro jecteerd. Direct naar de zon kijken is uitge sloten. „Dan ben je in een klap blind", zegt prof. dr. Vincent Icke, die samen met Mari anne Zijderveld en Frank Robijn, tekst en uit leg geeft over wat er allemaal in het heelal ge beurt. 'Het heelal in model' heeft de faculteit de dag voor het publiek genoemd. Het is het be gin van een week waarin de wetenschap een tipje van de sluier oplicht waarmee zij zich bezighoudt. Sterrekunde is niet alleen kijken naar sterren, maar vooral het maken van in gewikkelde wiskundige berekeningen van wat zich ver boven ons hoofd afspeelt. Vincent Icke noemt als voorbeeld het in een baan om de aarde brengen van een satel liet. „De berekening die daarvoor wordt ge maakt. is dezelfde als die wij gebruiken om de baan van een ster uit te rekenen. Er zijn mensen die een heel nauwkeurige rekensom kunnen maken. Zo nauwkeurig, dat een sa telliet op slechts enkele tientallen meters naast de baan terechtkomt die zij hebben uitgerekend. Dat is knap. Het maken van die som is een stuk moeilijker dan het oog van een naald op een kilometer afstand raken." Wordt een appel te zwaar, dan valt hij van de boom. Dat komt omdat de aarde 'm aan trekt en omdat hij geen vaart heeft. Als je bij voorbeeld een bal met een snelheid van ruim elf kilometer per seconde afschiet, dan blijft hij in een baan rond de aarde cirkelen. Het zelfde verhaal gaat op voor de speerwerper en de speer. De speer suist tientallen meters door de lucht om vervolgens op aarde te lan den. „Dat komt door de aantrekkingskracht en de te geringe vaart", vertelt Marianne Zij Leidse pedagoog M. Vooys WILLEM SPIERDIJK. eweld met een knipoog, noemde de Tros de serie 'The A-team'; er waren ongelukken te zien, of heftige schietpartijen zonder dat er ooit een slachtoffer viel. „Het geweld werd gebagatel liseerd", zegt de Leidse pedagoog Marcel Vooys, „Maar kinderen hebben dat niet door. Elke onderwijzer kon op het speelplein zien, wannneer er weer een uitzending van The A- team was geweest". De invloed van geweld op de televisie op kin deren is het onderwerp van de lezing van dr. M. Vooys bij het begin van de Wetenschaps week. Bij zijn onderzoek is de pedagoog ge stuit op een aantal effecten. „Vaak zien we dat tv-geweld agressief gedrag bevordert. Het komt voor dat jonge kinderen angstig wor den". Ook stelde hij vast dat kinderen onge voelig raken voor geweld. „Bovendien gaan kinderen eerder denken dat geweld een goed middel is om conflicten op te lossen." Of deze effecten optreden is onder meer afhankelijk van het soort film dat wordt beke ken. Geloofwaardige films hebben meer in vloed op oudere kinderen. De onderzoekers hebben dat vastgesteld na het invullen vragenlijsten door kinderen in de leeftijdsca tegorie van negen tot twaalf jaar. Vooys: „Se ries als Der Alte, Charlie's Angels, en Mag num vonden zij op de werkelijkheid lijken De invloed daarvan was groter dan van boyfilms of tekenfilms", stelt Vooys. Het viel de Leidse onderzoeker op dat de acties van de tv-helden kritiekloos werden benaderd, ook als die eigenlijk niet door de beugel kon den. „Tegenover de slechterikken werd een zeer kritische houding aangenomen." De beïnvloeding van de kinderen hangt ook af van de houding van de ouders. „Als ouders zich kritisch opstellen, zijn kinderen veel minder gevoelig voor geweld", meent Vooys. Dat de omroepen op 'prime time' voor de kinderen geen geweldadige films meer uitzenden, neemt het probleem nog niet weg. „Kinderen nemen series op die la ter op de avond worden uitgezonden of ze huren een videofilm." De afdeling 'Kind en media' van de Leidse universiteit heeft een lesprogramma gemaakt om kinderen met het geweld op tv te leren omgaan. Deze televisie-uitzending is op veel scholen bekeken. Thuis ziet Vooys een be langrijke taak voor de ouders weggelegd. „Die moeten hun kinderen leren omgaan met televisie." derveld. „Deze alledaagse dingen laten we de bezoekers zien in samenhang met de moeilij ke theorieën die daar achter zitten zonder hen ermee te vermoeien." Frank Robijn geeft de verklaring waarom de ene planeet veel sneller om de zon draait dan de andere. Hij zegt: „Neem Pluto. Die doei er 249 jaar over om een rondje zon te maken terwijl Mercurius maar 88 dagen voor dat zelfde rondje nodig heeft. Waar zit 'm dal verschil in? Simpel, omdat Mercurius veel dichter bij de zon ligt. Hoe dichter bij de zon, hoe sneller een planeet er omheen gaat hoe verder hij ervan af ligt, hoe langzamer. Het heeft alles met de aantrekkingskracht van de zon te maken. Mercurius moet wel snel draaien, anders zou hij op de zon val len." Het heelal in model. Over wat dat betekent zegt Vincent Icke: „Modellen waren vroeger mechanisch, zoals het planetarium. Tegen woordig worden ze dus op de computer ge maakt, zodat we kunnen laten zien hoe de bewegingen van het heelal en hemellicha men ontstaan. Het berekenen van de werke lijkheid wordt model genoemd." r plekken op aarde v zijn vader uitzoeken. Als een blanke zegt dat dat nooit goed kan gaan, kan die Afrikaan te recht wijzen op de vele huwelijken die in het westen mislukken." Op het terrein van ontwikkelingshulp kan de antropoloog wel praktische adviezen ge ven. Zo werden tot voor kort allerlei zaken aan de Derde Wereld aangeboden die niet in de betrokken cultuur pasten. „In een dorp in India werd een tractor met allerlei appara tuur neergezet, maar de mensen lieten de spullen roesten. Het probleem bleek dat die mensen gewend waren iets terug te geven als ze iets ontvingen. Deze gift was zo groot, die zouden ze nooit terug kunnen betalen. Zo vreemd is dat gedrag niet. Als je in Nederland regelmatig een feest geeft en één persoon 'vergeet' consequent een cadeautje mee te nemen, nodig je hem of haar ook niet meer N WESTERLAKEN absolute nulpunt. Als helium supervloeibaar is, perst het zich door het kleinste gaatje. Het wordt zichtbaar gemaakt door middel van 800 meter glazen buis waarin een kanaaltje loopt van 0,1 millimeter. Uiteraard laat het Kamerlingh Onnes-labo- ratorium nog meer zien. Op de 'koude ker mis', zoals het evenement door de medewer kers is gedoopt, omdat het werken met lage temperaturen heel belangrijk is voor het lab. Dr. G.J. Nieuwenhuys, fysicus, zegt: „We doen wat proeven met stikstof (190 graden onder nul). Ik denk dat we bloemen en een rubberen slang bevriezen en dan stukslaan. Ook grappig is, als je een loden bel laat af koelen. Als je er dan met iets hards op slaat, komen er hoge in plaats van doffe tonen uit." De bezoekers van het lab krijgen een menu in handen gedrukt waarmee ze een keuze kunnen maken wat ze wel en wat ze niet wil len zien. Er zijn beperkingen, zegt Nieuwen huys. „Niet alle deuren gaan van slot. In de eerste plaats moeten we waken over de vei ligheid van de bezoekers en we moeten, he laas, voorkomen dat er waardevolle spullen worden gestolen. Het is wel eens voorgeko men dat men zich liet opsluiten om wat te pikken." Het is niet alles koude dat de klok slaat in het lab. Een half uur lang wordt er een de monstratie met laserlicht gegeven en wordt supergeleiding getoond. Iets wordt ergens doorheen gestuurd zonder dat het enige weerstand ondervindt. Nieuwenhuys: „We brengen dat in beeld. Die supergeleiding stoot een magnetisch veld af. Dat zie je door dat er een magneet gaat zweven. Leuk om te De bezoekers krijgen een aardig beeld vart het onderzoek dat het laboratorium doet. Zo mogen kijken door een microscoop die ato men kan 'zien', er staat een microscan waar mee analyses kunnen worden gemaakt van materiaal dat niet groter is dan één-miljard- ste kubieke millimeter, de mechanische werkplaats is open en glasblazers tonen hun kunst. In de glasslijperij kan men zien hoe- lenzen en prisma's worden gemaaki. ven een klein geheugentestje. Kent u het absolute nulpunt nog? Nee? Om precies te zijn is dat 273,15 graden onder nul. Bij die temperatuur leeft niets meer en beweegt niets meer. Leiden had jarenlang een plekje dat het koudste op aarde was; in het Kamerlingh Onnes-labora- torium aan de Nieuwe Steeg. Maar van dat ijzige imago wil het lab nu eindelijk wel eens af. Het laboratorium zet morgen van twaalf tot vijf uur zijn deuren open voor Leidenaars die er eens een kijkje willen nemen. En het nut willen weten van het absolute nulpunt. Het wordt zondag allemaal uit de doeken ge daan. In het lab wordt drie keer een film af gedraaid die antwoord geeft op vragen die le ven over het waarom van de extreme koude. De 'open middag' is het begin van een week waarin de wetenschap in Nederland naar buiten treedt. De werknemers van het Kamerlingh Onnes-laboratorium laten de be zoekers kennismaken met de merkwaardige eigenschappen van helium. In vloeibare vorm kookt het al bij vier graden boven het Museum Boerhaave. Lange St. Agnietenstraat 10, 13.00: 'De Leidse fles": verrassende elektrische proefjes. 14.30 en 16.00: Herhaling programma van 13.00. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28 Doorlopend programma: 'Mummiemaskers maken voorkinderen'. Kamerlingh Onnes Laboratorium, Nieuwe Steeg 18. Doorlopend programma 'De koudste plek op aarde in Leiden!': demonstraties, lasershow en natuurkundemarkt Sterrewacht Leiden, hoek Kaiserstraat/Witte Singel. Doorlopend programma. 'Het heelal in model'. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1 13.00: Korte inleiding over wetenschap in een volkenkundig museum. 14.30: Speciaal voorkinderen: rondleiding over de tentoonstelling. 'Voorbij de lavazee'. 16.00: 'Opbergen in een museum': over de overgang van de oude depotsituatie naar de Rijksuniversiteit Leiden, Pieter de la Court Gebouw, Wassenaarseweg 52. 13.00: 'Tv-geweld op zijn kop', dr. M.C. de Vooys. 13.00: 'Het aardige van de antropologie', prof. dr. H.J.M. Claessen. 14.30: 'De wereld van de jeugd', dr. F.j. van der Linden. 14.30: 'Wie niet schuldig is. is onschuldig', prof. dr. W.A Wagenaar 16.00: "Subklinische" neurologische oorzaken van stoornissen in de ontwikkeling van kin deren'. prof. dr. AP. Aldenkamp. Zoölogisch laboratorium. Kaiserstraat 63. Demonstraties Rijksuniversiteit, Botanisch Laboratorium/Hortus Botanicus, Nonnensteeg3. Demonstrat ies van onderzoekstechnieken Kamerlingh Onnes Laboratorium, Nieuwe Steeg 18 Doorlopend programma 'De koudste plek op aarde in loeiden!': demonstraties, Lasershow en natuurkundemarkt Sterrewacht Leiden*, hoek Kaiserstraat/Witte Singel. Doorlopend programma. 'Het heelal in model'. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steenstraat 1 13.00: Korte inleiding over wetenschap in een volkenkundig museum. 14.30: Speciaal voor kinderen: rondleiding over de tentoonstelling. Voorbij de Javazec', daarna spannende volkenkundige quiz met kleine prijsjes voor de winnaars. 16.00: 'Opbergen in een museum': over de overgang van de oude depotsituatie naar de Pedagoog Vooys: 'Kinderen raken ongevoelig voor geweld.' FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39