'We moeten nou eens naast de kinderen gaan staan' ZATERDAG 10 OKTOBER 1992 In de vrolijke kamer van de grijze kolos waar het departement van onderwijs is gehuisvest roept hij verre horizonten op. Vergezichten van zelfbewuste scholen die niet meer mopperen: 'Er komt zo veel op ons af, maar die mededelen: 'Wij hebben besloten het ko mend jaar dat en dat te doen'. Wat zou dat mooi zijn. Ba sisscholen die nauw samenwerken met het speciaal on derwijs om zo veel mogelijk kinderen binnen de school te houden waarin creativiteit en het speelse leren gemeen goed zijn. Maar Jacq Wallage ïs niet ontevreden. Immers: 98 pro cent van de scholen is aangesloten bij een samenwer kingsverband met het speciaal onderwijs. De weg naar grotere zelfstandige basisscholen is ingeslagen en zelfs hebben de bewindslieden van onderwijs en wetenschap pen anderhalf miljard extra voor het onderwijs los weten te krijgen. Dat zijn de pluspunten. 'Minister Ritzen en ik hoeven ons niet te schamen.' Maar er knaagt iets: „Ik wist dat onderwijsvernieuwing een zaak van decennia is en dat wetgeving vele jaren kan duren. Er is veel tot stand gebracht, dat is de éne kant. Aan de andere kant: Die zo noodzakelijke omslag in mo tivatie, in klimaat... het is blijven miezeren. Er is niet een soort omslag van: 'We gaan er eens even fijn tegenaan met elkaar'. Nee, er wordt nog steeds tegen die overheid geageerd." „Als leraren problemen hebben, ligt het vaak aan de schoolleiding en als directeuren bij mekaar zitten en ze -hebben problemen dan ligt het vaak aan de wethouder en als de besturen bij mekaar zitten dan ligt het aan de staatssecretaris en als de staatssecretaris in zijn eentje zit dan denkt hij wel eens van, 'Als ik nou maar eens wat van de minister van financiën kreeg'. Vol Stadion Daar zit de teleurstelling: „Je kunt een stadion vol krijgen voor een demonstratie, waarbij dan wordt geprotesteerd tegen het feit dat we te veel bezuinigd hebben of omdat we niet genoeg extra zouden hebben uitgetrokken. Maar beter zou het zijn als dat stadion vol zou lopen omdat we over de besteding van die extra gelden nog in de slag moeten met elkaar." Wie hem niet zou kennen als een rasoptimist zou verbittering kunnen proeven in zijn woorden. „Er is nog een ander aspect. We hebben in dit land een ontzettend slaafs onderwijsbestel waarin schoolleiders schriftgeleerden van ministeriële circulaires zijn gewor den. Een bestel waarin het idee dat je echt zelf verant woordelijk bent voor het soort onderwijs dat je geeft, er niet is. Je kunt onmiddellijk wegduiken bij ons. In het voortgezet onderwijs zie je dat duidelijk. Meer kindge richt werken? Kan niet want er is een rooster! En dan kun je wel zeggen: 'Dat rooster is toch niet heilig?' maar dan komt als antwoord dat het eindexamen weer moet wor den gehaald. En zo is er altijd wat", zegt Wallage over het Nederlandse onderwijsbestel dat zich met handen en voeten gebonden weet aan de regelzucht van Den Haag. Een verklaring heeft hij er wel voor: „De pedagoog Kohnstamm stelde eens dat de pedagogische verant woordelijkheid van de leraar wordt ingedamd door de formele voorschriften, ook rond de rechtspositie. En zo is het: de leraar heeft veiligheid gekocht via de rechtspositie en met onvrijheid betaald. De scholen hebben zekerheid gekocht bij de rijksoverheid voor de bekostiging en ze hebben in regulering en in bureaucratisering betaald. Ze hebben gelijkberechtiging tussen openbaar en bijzonder onderwijs gekocht en ze hebben in een gebrek aan vrij heid betaald. En die omstandigheid heeft van onze scho len organisaties gemaakt waar mensen keihard werken geen misverstand daarover maar waarin een aantal professionele basisvoorwaarden onvoldoende zijn ver vuld." Bedilzucht Als het aan Wallage ligt komt er een eind aan die bedil zucht. Er is geld om te zorgen dat scholen als gewone or ganisaties aan het werk kunnen. „Ik wil niet zeggen dat ik vind dat je voor elke handeling apart beloond moet wor den", zegt de staatssecretaris over zijn omstreden plan om prestatiebeloning in te voeren, „absoluut niet. Maar als een leerkracht voor een school nu een plan van aan pak maakt voor de kwetsbare leerling, dan kan de school die leerkracht niet extra belonen ook al zou ze dat wil len niet in tijd en niet in geld." Daar moet verandering in komen, meent Wallage: „De school is niet ingericht voor de taak en de verantwoorde lijkheid die we wel aan haar geven. Daar komt een be- Staatssecretaris Jacq Wallage: 'Minister Ritzen en ik hoeven ons niet te schamen' langrijk deel van de frustratie en de ontevredenheid van daan. Wij Nederlanders zijn, als we problemen hebben, gewend ons een zondebok te zoeken, een lievelingszon debok. En de minister en de staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen genieten een grote voorkeursbe handeling bij het uitzoeken van zo'n lievelingszonde bok." „We hoeven geen georganiseerde huldeblijken", verze kert Wallage. „Maar ik kwam op de dag van de staking te rug uit Amerika. In Washington werd een staking voorbe reid omdat daar drie procent gekort werd op de salaris sen. Ik kwam aan in een land waar we twee procent extra uittrekken voor arbeidsvoorwaarden en waar toch de boosheid en het ongenoegen in die scholen aanwezig is. „Boosheid", zegt Wallage „die zich 15 tot 20 jaar lang heeft opgehoopt." Hij is een wat teleurgesteld sociaal-de mocraat, jacq Wallage, staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen. Dat de onderwijsbonden tot actie opriepen omdat het kabinet de wachtgeldregeling in het onderwijs wil aantasten, och... Maar daar hield het niet mee op. ,,Het is blijven miezeren", zegt Wallage, die ooit aankondigde dat de Winter van Deetman' voorbij zou gaan. „Er zit kennelijk een hoop onvrede die we nog niet weg hebben. Dat komt ook doordat het vak zwaarder is ge worden, zonder twijfel. De kinderen zijn rumoeriger, drukker. Ouders bemoeien zich soms met een grote mond met de scholen, weten alles beter, hebben allemaal doorgeleerd, althans een heleboel. Dat maakt van de do cent die een halve eeuw geleden in zekere zin het alleen vertoningsrecht had op kennis, nu een professional waar van er een heleboel zijn. Dat ambacht van leraar heeft een aantal flinke opdonders gehad, niet alleen in inko men, maar ook in maatschappelijke waardering. Het is niet alleen maar een kwestie van geld." Er is angst bij leraren dat schoolbesturen iets te zeg gen krijgen over salarissen. „Natuurlijk bestaan bijzondere-schoolbesturen vaak uit amateurs, vrijwilligers en misschien moeten we ze helpen, bij het voeren van personeelsbeleid. Dat kan. We hebben immers in een eeuw onderwijsbeleid allemaal heel goed circulaires leren lezen, dan moet het toch ook mogelijk zijn personeelsbeleid te leren voeren", zegt de Mallorca En, feller: „We hebben wèl geleerd de risico's van ons ge drag op de overheid af te wentelen. Kijk maar naar het ni veau van de wachtgelden. In een interview met bemidde laars, zegt één van hen: 'Er zijn ook mensen die 70 pro cent van 7000 gulden in de maand krijgen en die bellen we dan om een baan en ze zeggen dan: 'Sorry ik kan niet, want ik moet volgende week naar Mallorca'. „Kijk, dat is ook iets wat we met elkaar geleerd hebben. We maken re gelingen die voor sommige mensen bitter nodig zijn, zé ker, maar die anderen zo veel rust en welbehagen geven dat ze niet meer aan het werk gaan. Aan de andere kant: als we dat voor elkaar hebben kunnen krijgen dan moet het toch ook mogelijk zijn om in de school gewoon zake lijk om te gaan met plussen en minnen in het gedrag van docenten? Dat zoiets niet in een paar jaar kan, realiseert Wallage zich terdege. „De omslag moet zijn dat we nou eens naast die kinderen gaan staan. Dat we dat onderwijspak ket zo organiseren dat de lol in leren, het leren leren, het samenwerken, een impuls krijgt en ik weet ook dat dit veel langer zal duren dan ik zou wensen." Doch het miezert, stelt Wallage nogmaals vast, het miezert en graag zou hij zien, dat het onderwijs zich ge- ruggesteund \veet. Daar is reden toe, vindt hij: „We zijn stevige pleitbezorgers voor het onderwijs in het kabinet. In dat opzicht doen we hetzelfde wat Deetman deed. Knokken, knokken, knokken voor onderwijs, al was daar toen weinig erkenning voor buiten de deur. Toen we voor de eerste keer in het kabinet kwamen met het plan te on derzoeken wat de verschillen in beloning waren tussen onderwijspersoneel en ambtenaren, kwam er in het kabi net zo'n stemming van: 'Ja luister eens even, we hebben allemaal wel eens wat. Wat zllen we nou meemaken? Dat staat toch niet in het regeerakkoord?' „Maar", zegt Wallage: „We hebben als kabinet uitein delijk echt gekozen. Na een reeks van jaren waarin on derwijs zeker in termen van arbeidsvoorwaarden heeft moeten inleveren, maken we de klim." Die klim begint met de afschaffing van de Wiso-korting, een percentuele korting op onderwijssalarissen, die in het begin van de ja ren tachtig door WD-minister Pais is uitgevonden. Die kan verdwijnen per 1 januari. „Dan moet er wel een ak koord komen, dan moeten we wel snel onderhandelen, dan moeten de bonden binnenkort wel eens langskomen om gewoon te beginnen met het gesprek, want anders verloopt dat moment." Wallage zegt het dreigend, want in de barre praktijk van drie jaar staatssecretariaat leerde hij dat verre hori zonten alleen bereikbaar zijn via de weg van een duide lijk, concreet beleid. Maar hij houdt ze in zicht, de verge zichten van een beter onderwijs. „Ik ben er van overtuigd dat we over vijf of tien jaar niet beoordeeld zullen worden over de vraag 'was het een stakingsloze periode?' of 'is er een romance opgebloeid?' of 'hielden ze van die man?' Minister Ritzen en ik zullen samen worden beoordeeld op de vraag of we die paar jaar op onderwijs hebben ge bruikt om het onderwijs, het bestel, de organisatie, de in richting een flinke duw de goede kant op te geven. En daarom heb ik nog exact hetzelfde enthousiasme en nog hetzelfde vertrouwen in de koers als op de eerste dag dat ik hier kwam." Staatssecretaris Jacq Wallage van onderwijs e slaafs onderwijsbestel." En wat die snelle omdraai-perioden betreft, landen en weer snel wegwezen... tsja, com mercie is belangrijk. Maar die zal het nooit winnen van de veiligheid. Die staat voorop. Altijd!" De vlieger vliegt alleen als hij vertrouwen heeft in de veiligheid van zijn vliegtuig. Bak steen: „Wij geven onze garantie af met ons eigen hachje. Het is technisch geen enkel probleem ons van een schietstoel en een pa rachute te voorzien. Zoals in militaire toestel len. Maar daar is crashen een wezenlijk on derdeel van het vliegen. Onze grondhouding is positief, wij willen sowieso overleven." Baksteen vervolgt: „Een paar jaar geleden '.o-piloot: „Driehonderdvr_>t. Co-piloot Tweehonderd voet. Iezagvoerder: „Ikzit op MDA" (minimale dalingshoogte) iezagvoerder: „Ikga nu horizontaal vliegen. Co-piloot: „Honderd en vijftig voet." Boordwerktuigkundige: „Trek op!" Er volgt een eerste klap, geluiden in de cockpit. Boordwerktuigkundige: „Trek op!" Boordwerktuigkundige: „Dat is het. Ik ben dood" i Ramp op 7 juni met DC-8 van SLM hij vliegveld Zanderij in Suriname. 176 doden. Mogelijk oorzaak: bemanning heeft ten on rechte gebruik willen maken van het IlS, eep navigatie-hulpsysteem bij de landing. Het was al maanden voorde ramp bekend dal het ILS op Zanderij niet betrouwbaar was. kl.M-vliegers op Zanderij was verbo den dit systeem te gebruiken. kwam boven Polen een straaljager in de pro blemen. De piloot dacht dat zijn toestel zou crashen en bevrijdde zich. Maar die kist vloog door en stortte neer nadat het eerst Ne derland van oost naar west had doorkruist... Met een verkeersvliegtuig mag zoiets natuur lijk nooit gebeuren." Niettemin: een militair vliegtuig dat onbe- stuurd het luchtruim doorklieft... Bert Bakker, voorzitter van de International Federation of Airline Pilots Associations, wees er deze week in Vrij Nederland nog op dat het bijna onver mijdelijk is dat er ooit een militair vliegtuig met een burgertoestel in botsing komt. Bak steen: „Dat zijn de woorden van Bakker, maar inderdaad, het zou kunnen." Alles zou kunnen, zoals zondagavond even over half zeven bleek. Waarbij dan ook nog moet worden bedacht dat er in de Bijlmer net zo goed een passagierstoestel had kun nen neerstorten. Croon: „Ik ontken dat ook niet, maar aan de andere kant... blijkt het ver trouwen dat de mensen in vliegtuigen heb ben ook niet uit het feit dat niemand kijkt als de stewardess uitlegt hoe de zuurstofmaskers werken en waar de nooduitgangen zitten en hoe de zwemvesten moeten worden opge blazen? De meesten blijven gewoon hun krant lezen. Ik let altijd goed op." Heeft hij dan minder vertrouwen? Croon met een kort lachje: „Nee, natuurlijk niet. Maar - ook al is de kans daarop miniem - ik besef als weinig anderen dat er altijd wat kan gebeuren." De vet gedrukte tussenvoegsels zijn citaten uit het boek De Zwarte Doos (hoofdstuk: /Matste gesprekken uit de cockpit) van Wibo Burgers (Uitgeverij Elmar). Gezagvoerder „Toe dan. Gauw, vijfhonderd voet, meer hebben we niet nodig. Kom op, toe dan... Even klimmen." Gezagvoerder: „We glijden af, we vallen." Co-piloot: „Larry, we gaan naar beneden... Gezagvoerder: „Ik weet het... (Ramp op 13 januari met Boeing 737 van Air Florida in omgeving Washington, 74 doden. Mogelijk oorzaak: menselijk falen) Co-piloot: „Wat is er gebeurd?" Gezagvoerder: „De cabine is leeggezogen. Co-piloot: „Weet je het zeker?" Gezagvoerder: „Optrekken. Trek op die Co-piloot: „Ik kijg hem niet omhoog. Hij Gezagvoerder: „Ik vraag me af wat het is, wat het is." Boordwerktuigkundige: „Er is geen luchtdruk meer in de cabine. Co-piloot: „Zevenduizend voet (ruim 2100 meter). (Een alarm geeft aan dat het vliegtuig de maximumsnelheid heeft overschreden) Gezagvoerder: „Hydraulica" Co-piloot: „Uitgevallen... Oei, oei." Gezagvoerder: „Het ziet er naar uit dat we tegen de grond slaan. (Geraas van de inslag, er zijn 56 seconden verstreken) (Ramp op 3 maart 1974 met een Turkse DC-10 met 346 mensen aan boord kort na de start van het vliegveld Orly bij Parijs. Oorzaak: het opengaan van de vrachtdeur waardoor een groot drukverschil tussen vrachtruimte en passagiersafdeling ont stond. Daardoor bezweek de cabinevloer met daarin de besturingskabels, zodat toe stel onbestuurbaar werd.)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 36