1992 Steeds meer chemicaliën ingezameld Decoration Fair Een snoek ziet helemaal niets in het Spaarne Over leven Protest tegen vuilstort PEN-eiland Bekendste paddestoel floreert in ons land Land- en krijgen 't tuinbouw moeilijk ZATERDAG 10 OKTOBER 1992 Vogeltrekexcursie Bloemendaal bloemendaal aan zee De vogeltrek is in volle omvang losgebar sten. Morgen staan gidsen van het IVN Haarlem en de Vogel- werkgroep Zuid-Kennemerland klaar om vogelkenners en leken te begeleiden bij het waarnemen van de trek bij Bloemendaal aan Zee. Hoeveel vogels er morgen te zien zijn. hangt sterk af van de weersomstandigheden. Met wat geluk zijn er langs de kust zo n vijftig verschillende vogelsoorten waar te nemen. Het vertrek is om acht uur 's ochtends aan de kop van de Zeeweg in Bloemendaal aan Zee. De excursie duurt ongeveer twee uur. Kij ker en warme kleding aanbevolen, honden niet toegestaan. Twee onderscheidingen voor C. Sprey bloemendaal» Ter gelegenheid van zijn afscheid als algemeen di recteur van het Noordhollandse waterleidingbedrijf PWN heeft dr. C. Sprey afgelopen donderdag twee onderscheidingen gekre gen. Vanwege bijzondere verdiensten kreeg Sprey de zilveren penning van de provincie en hij werd bovendien benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heer Sprey kwam in 1969 als directeur bij het PWN en heeft zich gedurende zijn loopbaan met kracht ingezet voor de integratie van drink watervoorziening en natuurbeheer. Hij kreeg voor dit werk in 1990 een eredoctoraat van de Vrije Universiteit. De Milieufederatie Noord-Hol land heeft fel geprotesteerd te gen plannen van de provincie Noord-Holland om grof vuil te gaan storten op het zogenoem de PEN-eiland bij Diemen. Vol gens de milieufederatie mag dit natuurgebied aan de rand van het IJmeer niet worden veran derd in een stortplaats. De milieufederatie schrijft dit in reactie op de startnotitie voor een Milieu Effect Rapportage, die moet uitwijzen waar de nieuwe stortplaats voor het zuid-oostelijk deel van Noord- Holland moet komen: bij de elektriciteitscentrale van Die- men of in de Bloemendalerpol der tussen Muiden en Weesp. Milieugedeputeerde G. de Boer heeft er geen geheim van gemaakt dat het depot wat hem betreft op het PEN-eiland wordt aangelegd. Het PEN-eiland is een deels moerassig, deels be bost gebied, dat zeventig soor ten broedvogels herbergt. Maar volgens De Boer zijn de natuur waarden van het gebied al over hun hoogtepunt heen en zullen ze de komende jaren alleen maar verslechteren. De milieufederatie betwijfelt of er in dit deel van de provincie wel zo'n grote stortplaats nodig is. Verder wijzen de Noordhol landse milieugroepen op de bij zondere natuurlijke en land schappelijke waarden van het PEN-eiland en de Bloemenda lerpolder, die beide deel uitma ken van de landelijke en provin ciale ecologische hoofdstruc- Het getuigt volgens de milieu federatie van weinig realiteits zin om een 'tijd- en geldverslin dende' MER-procedure te be ginnen, omdat het rijk toch niet zou accepteren dat deze plaat sen als stortplaats worden aan gewezen. Het ministerie van landbouw overweegt het PEN- eiland aan te kopen om het als natuurgebied over te dragen aan Staatsbosbeheer. Volgens de milieufederatie kan worden volstaan met een grotere nieuwe stortplaats ten westen van Amsterdam en slechts een kleine ten oosten daarvan. Als mogelijke plaatsen daarvoor worden onder meer genoemd: een nieuw buiten dijks gebied langs de IJssel- meerdijk, de Flevopolder en het terrein van Muiden Chemie bij Muiden. Open dag schip De Reinwater 'De Reinwater' houdt mor gen open dag in Haarlem. Het schip van de Stichting Reinwater is tussen twaalf en vijf uur voor iedereen toe gankelijk. Basisscholen kun nen zich niet meer aanmel den voor een les in het om gebouwde vrachtschip. Het leslokaal is volgeboekt tot 16 oktober, wanneer 'De Rein water' weer uit Haarlem ver trekt. Behalve voor onderwijs aan schoolkinderen en groe pen wordt 'De Reinwater' ook ingezet voor onderzoek en acties. Morgen kunnen aan boord onder meer een tentoonstelling over water vervuiling en een laboratori um worden bezichtigd. Het schip ligt afgemeerd in het Spaarne. aan de stadszijde bij de Langebrug. In een van de voorgaande ru brieken zag u de rode klaver. Trifolium pratense, afgebeeld. Pratense betekent: in het wei land groeiend. De bloemen zijn verenigd tot grote bolronde hoofdjes. Het komt vaak voor dat ze twee aan twee aan het eind van de bloemstengel staan. Die hoofdjes zijn ongesteeld en aan de voet hebben ze minstens twee drietallige bladen. De rode tot purperkleurige bloemkroon is heel bijzonder gebouwd. Zó bijzonder dat er een heel aparte bestuivings- techniek ontstaat, waarbij ei genlijk alleen maar korttongige hommels, eventueel honingbij en, gebruikt kunnen worden. De bloem, een zogenaamde vlinderbloem, is een symmetri sche bloem, waarvan de bloem kroon uit drie blaadjes bestaat; de twee onderste komen boot- vormig samen of zijn met elkaar vergroeid en vormen de kiel; de twee zijdelingse blaadjes heb ben dezelfde vorm en worden vleugels of zwaarden genoemd; het bovenste blaadje is meestal de grootste en draagt de naam vlag Midden in de bloem zijn negen van de tien meeldraden met el kaar vergroeid. De vergroeiing sluit aan bij de onderkant, de nagel, van de kiel van de zwaar den en van de vlag van de bloem. Door de zojuist genoemde ver groeiing ontstaat er een 9 10 mm lange buis. Onderaan in de buis, bij de basis van de meeldraden, liggen de honing- kliertjes. De meeldraadbuis blijft open, omdat de tiende meeldraad niet mee vergroeid is en dus los van de buis staat. Als je als hommel een zuigor- gaan hebt dat te kort is. dan is dat erg sneu. Zo heeft bij voor beeld de aardhommel. Bombus terrestris, maar een zuigappa- raat van zo'n 7 8 mm lengte. Net te kort om de diepliggende nectar weg te halen. In zo'n ge val breekt nood de wet. Er wordt dan gewoonweg een stuk uit de kroonbuis gebroken, op de plaats waar de honing zit. De honingbij maakt van de ontsta ne mogelijkheid soms ook ge bruik. En wij danken er dan de klaverhoning aan. Maar die kla ver zelf is er niet mee geholpen. Het blijft een kraakgeval in de plantenwereld. Landt een hommel op de bloem, dan doet hij dat zó, dat zijn beide voorpootjes op de zwaarden van de bloem staan. Maar die zwaarden zitten aan de kiel vast. Door het gewicht van de hommel veert de stem pel omhoog en komt met kracht tegen de buik van de hommel. Bevindt zich daar stuifmeel van een eerder bezochte klaver bloem. dan vindt stuifmeelover- dracht plaats. Bij verder door dringen in de buis komt de hommel in aanraking met de daar aanwezige meeldraden. Dan krijgt de hommel een nieuw vrachtje stuifmeel mee voor de volgende bloem. Heeft de hommel genoeg nectar op gezogen, dan vertrekt hij. Ogen blikkelijk veren in de bloem alle delen op hun plaats terug. In ons met techniek besmet taalgebruik zouden we voor het beschreven bestuivingsvvonder het nietszeggende woord volau tomatisch gebruiken. Maar zo'n fijn werkend bouwsel kunnen we toch ook niet 'onkruid' noe men? Zullen we uit verwonde ring maar niets zeggen? Opslagplaatsen vaak nog niet in orde In Noord-Holland wordt steeds meer klein chemisch af val ingezameld. Vorig jaar hielden inwoners van deze provincie gemiddeld een kilo chemisch afval apart, tegen 730 gram in 1989 en 930 gram in 1990. Ook de hoeveel heid apart verwerkt klein chemisch afval van bedrijven nam toe. Volgens de Provinciale Inzamel- dienst produceert de Noordhol lander jaarlijks gemiddeld 2,8 kilo verfresten, olie, batterijen, oplosmiddelen, medicijnen, cosmetica, spuitbussen en an der chemisch afval. Het inza- melresultaat van vorig jaar be- tekent dat het grootste deel (61 procent) van het chemisch afval dat huishoudens weggooien nog steeds bij de rest van het huisvuil belandt. In totaal werd er vorig jaar in Noord-Holland 2837 ton klein chemisch afval opgehaald. De Provinciale Inzameldienst ver wacht dat er dit jaar 3700 ton kan worden ingezameld. Deze hoeveelheid moet oplopen tot 6000 ton in 1994. De tarieven voor de verwerking blijven stij gen. In 1990 kostte -dit per kilo 1,70 gulden, dit jaar al 3,10 gul den. Gemeenten blijven volgens het ministerie van VROM veelal ernstig in gebreke bij de opslag van klein chemisch afval. De ca paciteit blijkt in veel gevallen te beperkt, de administratie deugt niet en bovendien wordt niet voldaan aan eisen, die in ver gunningen zijn gesteld. Een en ander komt doordat het aanbod van klein chemisch afval veel groter is dan aanvankelijk werd voorzien. Tevens bestaat er nogal wat onduidelijkheid over de eisen. Eerder dit jaar bracht de re gionale milieu-inspectie naar buiten dat veel opslagdepots in Noord-Holland niet in orde wa ren. Elders in het land blijkt dit ook het geval te zijn. Het minis terie van VROM heeft de ge meenten gewezen op de tekort komingen. In een aantal geval len is de situatie inmiddels ver beterd. Het ministerie wil de rechter inschakelen als hercon troles uitwijzen dat depots nog steeds ernstige gebreken verto- De Vliegenzwam is door zijn rode hoed en witte stippen bij het publiek de meest bekende paddestoel. foto nickmoreus HAARLEM» De vliegenzwam floreert als nooit tevoren. Deze meest bekende paddestoel, met rode hoed en witte stippen, komt nog algemeen voor op zandgrond in Nederland. Dat is het resultaat van een onderzoek van de Konink lijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging. Ter gelegenheid van het 90-jarig be staan heeft de KNNV vorig jaar het voorko- men*van de Amanita muscaria laten inven tariseren door het publiek. Dat gebeurde in samenwerking met de Nederlandse Myco- logische Vereniging. Dat leverde 10.374 waarnemingen op. De meeste vliegenzwammen komen voor in de duinstrook en op de zandgronden van Drenthe, Oost-Overijssel, Oost-Gelderland, Veluwe, Utrechtse Heuvelrug, Noord-Bra bant, Zeeuws-Vlaanderen en Limburg. Op laagveen en klei komen ze niet zoveel voor. Opvallend genoeg groeien vliegenzwamm- nen wel in de grote steden op plaatsen waar zand is opgebracht. De paddestoelen staan het meest onder berken, minder onder beuk, den en eik. De meeste waamemenin- gen zijn gedaan in oktober. Deze paddestoelensoort, de mycorhizza, is vrij gevoelig voor luchtverontreiniging en zure regen. Daarom is kennis over de ver spreiding uit milieu-oogpunt van belang. De wortels van de paddestoelen staan on dergronds in verbinding met boomwortels. Beide partners profiteren van deze samen werking: de boom levert suikers aan de zwam en de zwam levert mineralen aan de boom. Vanwege het grote succes wil de KNW dit soort inventarisaties door het publiek in •de toekomst laten herhalen. HAARLEM» Land- en tuinbouw in Noord- Holland krijgen het de komende jaren moeilijk. De agrariërs zul len bij hun productie-metho den moeten voldoen aan steeds strengere milieu-eisen, terwijl de consument produkten wil die steeds beter van kwaliteit zijn. De structuur van de land en tuinbouw in de provincie zou drastisch moeten verande ren om het assortiment aan produkten te kunnen verbre den. Dit stelt het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij, dat heeft laten vastleggen hoe de landbouw in Noord-Hol land zich tot het jaar 2000 mag ontwikkelen. In het hierover de ze week verschenen rapport 'Landbouw in Beweging' klinkt de algemene boodschap door dat natuur en milieu gespaard dienen te blijven en dat land en tuinbouw zich daaraan moe ten aanpassen. In het algemeen is de kennis van milieuvriendelijke teeltwij zen bij de agrariërs niet zo groot. Om die kennis te vergro ten zijn onderwijs, voorlichting en studieclubs noodzakelijk. Bij de bollenteelt constateert het ministerie een dilemma. Er is vooral in het noorden een grondtekort en uitbreiding kan alleen door het scheuren van grasland. Dit stuit op grote maatschappelijke bezwaren vanwege de schadelijke gevol gen voor natuur en milieu. Er komt onderzoek naar alterna tieven. Met uitzondering van de lelie gaan de bollen voor te lage prij zen de bedrijven uit. Grotere di- versiteit aan bollen en betere kwaliteit moeten daar verande ring in brengen. De supermarkt is een mogelijk nieuw afzetge bied. Bollen kunnen toe met minder bestrijdingsmiddelen, wanneer de rassen resistenter zijn. Verbetering van de be drijfshygiëne en teeltmaatrege len als inundatie dragen daar ook toe bij. Er dient meer ken nis te komen over de minera- lenbehoefte van bolgewassen. Dat kan goed in studieclubver band. De bollenteelt zou het milieu aanzienlijk minder belasten, wanneer de teelt los van de grond komt. Ook de glastuinbouw heeft meer ruimte nodig. Het minis terie constateert dat het streek plan niet in die extra ruimte voorziet. Toch zal er rond Aals meer 250 hectare aan kassen bij moeten komen en een dito op pervlakte bij Heerhugowaard. Om onaanvaardbare schade aan het milieu te voorkomen zal ook de teelt van bloemen en groenten onder glas los van de grond moeten komen. Bedrijfs leven en overheid moeten sa men zoeken naar verantwoorde afvoer van oude grond, tuinaf val, plastics, recirculatiewater en verpakkingen. Het gaat niet goed met de vollegronds-groenteteelt. De komende jaren zullen heel wat bedrijven moeten verdwijnen vanwege verzadiging van de markt en hoge milieu-eisen. Voor alle sectoren, ook de veeteelt, geldt dat studeren op de toekomst hard nodig is. Ook zullen alle bedrijfstakken veel meer dan nu gebeurt aan ener giebesparing moeten doen. NATUURLIJK DÉ BEURS VOOR VERFIJND WONEN. 70 perfect gedecoreerde interieur- en tuin- presentaties op internationaal niveau met antiek, klassiek, design en modem meubilair. EXPOHAL HILVERSUM VAN 9 T/M 17 OKTOBER Scholen krijgen les op schip 'De Reinwater' Een snoek voelt zich niet lekker in het Spaarne. Het opsporen van een smakelijke prooi in het troebele Spaarnewater staat voor deze roofvis gelijk aan blindemannetje spelen. Dat kunnen leerlingen van Haar lemse en Heemsteedse basis scholen zelf vaststellen op het schip 'De Reinwater', dat in het centrum van Haarlem ligt afge meerd. Rein van Hoeken, een van de vrijwilligers van de stichting Reinwater, laat vanaf het voor dek aan een touw een zwarte- witte schijf tussen wat olievlek ken in het Spaarnewater zak ken. Leerlingen van de Haar lemse Willem Fredrik Jansen- school voor LOM-onderwijs kij ken toe. Al na een halve meter is het ding niet meer te zien, ter wijl een snoek toch minstens een anderhalve meter zicht no dig heeft. Het Spaarne is dus niks voor een snoek. De stichting Reinwater ziet overigens geen aanleiding om hel Spaarnewater verder te ana lyseren. De autoriteiten houden hier de waterkwaliteit voldoen de in de gaten, zo stelt de stich ting. En helaas is het in Neder land al gewoon dat wateren sterk vertroebeld zijn door een algenbrij. Een overmaat aan menselijke en dierlijke mest stoffen, grote ladingen kunst mest en vrachten wasmiddelen i hebben helder oppervlaktewa- ter tot een zeldzaamheid ge maakt. Binnen loont de biologiestu dente Tanja van der Krift een door onheilspellende, klanken begeleid videofilmpje over ie- I mand die op zoek gaat naar een grote watervervuiler. Als de boosdoener gevonden is, wordt er feest gevierd. ..Het is eigenlijk helemaal niet leuk om feest te vieren als je een vervuiler vindtverduidelijkt Van der Krift. „En als je dat toch doet, dan moet je de hele week feest gaan vieren." Ze pakt een bak met water en vraagt wat er zo allemaal in te recht komt. Olie, roepen de kin deren. En ze giet olie in het wa ter, uit een Punicafles zoals scherp door een leerling wordt opgemerkt. Daarna doet ze er een flinke scheut afwasmiddel en shampoo ('maar dat is An- drelon!') in. Ook een stuk me taal en een pot verf verdwijnen in het water. Tot grote ontzetting van de kinderen gooit ze er tenslotte iets van poep in. Het resultaat is een smerige drap, waaruit ze tot Leerlingen van een basisschool in het laboratorium van het schip 'De Reinwater'. afgrijzen van de Haarlemse leerlingen met de hand weer al lerlei rommel begint te vissen. Ze legt uit welke stoffen wel en niet afbreekbaar zijn. De poep is trouwens evenals de rest niet echt, zo stelt ze de kinderen ge rust. In het kille, zoemende labora torium in het voorschip toont Rein van Hoeken een serie pot- -jes met vloeistoffen in zo'n beetje alle kleuren van de re genboog: afvalwater van bedrij ven. Vooral de uit Belgische lo zingspijpen langs de Schelde getapte potjes hebben felle tin ten. Een zondagsschilder zou er een aardig eind mee uit de voe ten kunnen. De Belgen maken het volgens de Stichting Reinwater ook wel erg bont met hun lozingen. Ne derlandse en Duitse industrieën langs de Rijn zuiveren hun af valwater de laatste jaren al veel beter. Maar dat ook daar nog niet alles in orde is, blijkt wel als Van Hoeken schudt aan een potje helder afvalwater van een Duits bedrijf. Het water wordt op slag inktzwart. De kinderen van de Willem Frederik Jansenschool tonen zich onder de indruk, maar slik ken niet alles voor zoete koek. „Als jullie hier naar de wc gaan, dan spoelen jullie dat toch zelf ook in het water?", merkt een meisje alert op. „Eh. ja op het schip wél", antwoordt Van Hoe ken. „Maar bij jullie thuis gaat alles gelukkig via het riool naar een zuiveringsinstallatie." foto michael tence De kinderen krijgen uitleg bij een helder en een troebel aqua rium, turen door een micro scoop naar waterbeestjes en zien bij een nagebouwde lo zingspijp hoe gif zich via algen, watervlooien en vissen ophoopt in dieren als otter en aalschol ver. Een maquette toont hoe landbouw, industrie en riolen een aanvankelijk schone rivier vervuilen. De sombere boodschap wil er niet bij alle kinderen in. „Heb ben we nog zalm in Nederland? vraagt Van Hoeken. „Jawel zegt een meisje zelfverzekerd. Ze wil maar nauwelijks gëlovcn dat deze vis in de Nederlandse wateren is uitgestorven. „Echt waar, ik heb laatst nog een zalm gegeten."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33