Socialisme sterft zachte dood Uil! Feiten &Meningen Presidentskandidaten oefenen voor het uur van de waarheid VS VERKIEZINGEN J Optreden 'Madonna' stelt teleur WC-papier als schuurpapier ZATERDAG 10 OKTOBER 1992 Veertiende partijcongres Chinct zal economische hervormingen goedkeuren Vier militairen zitten op de grond en grinniken om het verhaal over de laatste 'verovering' van een van hen. Lan ge rijen mensen staan geduldig te wachten tot beroepsfo tografen hen op de plaat zetten met de poort van de He melse Vrede en het portret van Mao op de achtergrond. Hen klein jongetje maakt grimassen naar de videocamera van zijn vader, terwijl zijn broertje verveeld met een luci fer tussen de tegels van het Tiananmen-plein peutert. zend afgevaardigden uit het he le land zullen verdergaande en snellere veranderingen in het economisch systeem goedkeu ren. In de leidinggevende orga nen zullen vooral jongere en hervormingsgezinde kaders worden benoemd. CORRESPONDENT Op de nationale feestdag, 1 ok tober, vormden zes pioniertjes trots een erewacht bij het mo nument voor de Melden van het Volk. Groepjes gehurkt zittende boeren in blauw of groen 'Mao- pak' met pet keken verbaasd en met afgunst naar hun stadse landgenoten in spijkerbroeken en minirokjes die hun weelde ten toon spreiden. Het gigantische plein in de Chi nese hoofdstad is in deze okto berdagen een bonte mengeling van oud en nieuw, van traditie en vooruitgang; een typisch beeld van een samenleving in de overvang naar welvaart en technisch vernuft, waarbij het platteland, zoals overal, achter de sleden aan hobbelt. Een bord meldt overigens nog steeds dat het ten strengste ver boden is op het plein te zitten, grappen te maken en te filmen. Niemand die zich daaraan stoort. In de Grote Hal van het Volk aan de rand van het plein zal volgende week het veertiende Partijcongres bijeenkomen om de balans op te maken van veertien jaar economische her vormingen. De bijna tweedui- Compromissen China is nog steeds een com munistisch geregeerd land en daarom staat de besluitvorming op het Partijcongres dat één keer in de vijf jaar vergadert bij voorbaat vast. De voorstellen zijn de afgelopen drie maanden door de partijleiding geformu leerd en vormen de uitkomst van een felle strijd met de nodi ge compromissen. „De afge vaardigden op het congres zul len niet veel meer doen dan eten, slapen en vaak hun hand opsteken", aldus een ingewijde. De hervormingsgezinde vleugel in de partij aangevoerd door China's machtige man zonder ook maar één officiële functie, Deng Xiaoping heeft gewon nen. China zal onverdroten doorgaan op de weg naar een 'socialistische markteconomie'. Bedoeld wordt natuurlijk een kapitalistisch ingerichte econo mie, maar zo kan dat in een op marxistische grondslag geba seerde samenleving natuurlijk niet heten. De 88-jarige Deng die in 1978 de aanzet gaf tot een 'soci alisme met Chinese karakter trekken' heeft zich het hele jaar door persoonlijk ingezet om de starre, behoudzuchtige ideologen in de partij aan zijn kant te krijgen. In hoeverre een aantal machtige conservatieven hun steun slechts met de mond hebben beleden, zal pas na de dood van Deng blijken. De Nieuwe Roerganger zelf over wiens slechte gezondheid on ophoudelijk geruchten de ronde blijven doen kan zich voor goed te rusten leggen met het idee dat zijn erfenis veilig is ge steld. Successen De veranderingen zullen be perkt blijven tot de economie. Een hervorming van het politie ke systeem is niet aan de orde. Hoe fel de machtsstrijd in het regeringscentrum ook is, her- vormingsgezinden en conserva tieven sluiten de rijen als het om hun eigen stoelen gaat. Nie mand die een plaats in de poli tieke top heeft veroverd, wil de ze afstaan. Het verschil tussen de beide politieke vleugels is dat slechts de hervormers lijken te beseffen dat hun macht en die van de partij alleen maar be houden kan blijven als de lei ding economische successen weet te bewerkstelligen. Zo lang wordt voorzien in de elementaire levensbehoeften eten, wonen en medische ver zorging maakt het de meeste mensen niets uit wie er aan de touwtjes trekt. De toenemende welvaart maakt vooral materiële verlangens wakker en leidt ze ker niet tot een verhoogd poli tiek bewustzijn. Het kleine aan tal politieke activisten dat na de heksenjacht in 1989 niet gevan gen zit of in het buitenland ver blijft, houdt zich vooralsnog koest om de conservatieven geen aanleiding te geven de teugels weer aan te halen. In middels lijkt het erop, bijvoor beeld door het uitbrengen van een Chinese film die lang op de zwarte lijst heeft gestaan, dat ook de culturele vrijheid wat groter wordt. Eenheid Het is onmogelijk om aan te ge ven hoe lang de communisti sche leiders in Peking hun soci alistisch politiek stelsel nog overeind kunnen houden, nu ze het belangrijkste onderdeel de economie ook officieel een ander karakter gaan geven. Een vergelijking met de onder gang van het communisme in de voormalige Sovjetunie gaat op belangrijke onderdelen mank. Vooral omdat het econo misch gezien in China zoveel beter gaat. Iedereen in de ste den heeft te eten en ook op het platteland is de levensstandaard in de afgelopen tien jaar be hoorlijk gestegen. De Chinese bevolking is ook een veel grote re eenheid dan die in de Sov jetunie was. Slechts zes procent behoort tot een etnische min derheid en bijna iedereen denkt dus aan China als 'mijn' land. De posities van de Chinese Communistische Partij en het Volksleger zijn anders dan die destijds in de Sovjetunie. Er be staat een emotionele band met het volk door de rol die de com munisten hebben gespeeld in de strijd tegen de Japanse over heersing en het verdrijven van het corrupte regime van Tsjang Kai-sjek. Het leger dat de macht van de partij in praktijk brengt, is in eerste instantie een sociale organisatie die helpt bij de oogst, wegen aanlegt en ram pen bestrijdt. Het wordt door de Chinees in de straat niet als een onderdrukkend verlengstuk van het staatsapparaat ervaren, zoals het Sovjet-leger. Rijk worden Aan de andere kant kent de jon gere generatie Chinezen de re volutionaire heldendaden nog slechts uit de overlevering. De partij is haar reputatie als on kreukbare organisatie al lang kwijt door corruptie en het be voordelen van familieleden. Idealen zijn mooi, maar de jon ge Chinees wil op het ogenblik maar één ding en dat is rijk worden. De economische her vormingen geven daartoe volop kansen. Als deze stroming in de samen leving de overhand krijgt, zal het socialisme in China een zachte dood sterven. De heer sende machten zullen, pragma tisch als ze zijn, het politiek stel sel opnieuw formuleren en er 'Chinese karaktertrekken' aan toevoegen. Het communisme is dan officieel begraven, maar niemand hoeft raar op te kijken als Deng Xiaoping de plaats van Mao op de poort van de Hemel se Vrede zal innemen. We schrijven dan vermoedelijk dan wel de 21e eeuw. op hun eerste optreden in St. Louis. Bill Clinton hield zich rustig, v ledereen in Amerika is het er- hij heeft een over eens: morgenavond begint hese keel als de verkiezingscampagne pas echt. Dan treden George Bush, Bill Clinton en Ross Perot aan voor het eerste van drie debat ten, die rechtstreeks op de tv worden uitgezonden. Het uur van de waarheid voor de presi dentskandidaten. Het drietal heeft zich de afgelo pen dagen intensief voorbereid Clinton en Bush hebben de af gelopen dagen 'schaduwdebat- len' gehouden. Zij oefenden met 'sparring- gevolg een allergie. Net als Bush had hij geen campagne- optredensin het land. En Ross Perot hield het bij een tv-spot van een half Bill Clinton op toernee in Indiana. op el ke mogelijke vraag en elke denkbare val strik, die maar voor hen ge spannen kan worden. Clin ton zal daarbij ongetwijfeld zijn verdediging over zijn dienst plicht en over zijn Rusland-reis hebben geoefend. Bush oefende met zijn begro tingsdirecteur Richard Darman als stand-in voor Bill Clinton. Een goede keuze, want Clintons aanvallen zullen hoofdzakelijk over Bush's falende economi sche beleid gaan. En zijn vroe gere stafchef John Sununu 'speelde' Perot. Een betere imi tator van de bizarre Texaan is niet denkbaar. Clinton oefende op een lager ni veau, met twee naaste mede werkers van zijn staf. En Perot? Die zal ongetwijfeld zeggen dat hij geen oefening nodig heeft om het Amerikaanse volk dui delijk te maken dat het roer in Washington om moet. Perot wordt de grote onbekende fac tor in de drie debatten van ko mende week. Dinsdag treden ook de kandi- daat-vice-presidenten, Dan Quayle en Al Gore tegen elkaar in het strijdperk. De Republikei nen houden hun hart vast voor de steevast blunderende Quay le, die geen sterke debater is, om het zacht te zeggen. Zijn ei gen vrouw zei eens dat hij zelfs geen geschreven tekst foutloos kan voorlezen. Dat wordt wat, want Quayle heeft aangekondigd te zullen ci teren uit een boek dat Gore ge schreven heeft. Nu willen de re- foto afp glementen van deze debatten dat de kandidaten geen 'hulp middelen' mogen meebrengen, dus ook geen boeken. „Geen probleem", antwoordde Gore. „Als ik dan maar een aardappel mag meenemen". Hij doelde daarmee op de blun der die Quayle eerder dit jaar beging, toen hij bewees niet eens het woord 'potato' goed te kunnen spellen. En een blunder in deze debatten kan dodelijk zijn voor de kansen van elk van de kandidaten. Daarom de Economis :he hervormingen staan op de agenda van het veertiende partijcongres van de Chinese Communis tische partij. In Sjengzen (foto) zijn al hervormingen doorgevoerd. Mao Ze Dong zou er zijn afkeuring over uitspreken. foto reuter jonathan drake Maandenlang in Peking wonen velen dromen ervan. Voor Floris Harm wordt die droom werkelijkheid. De 24-jarige student uit Heemstede be kwaamde zich aan de Rijksuni versiteit van Leiden in de Chi nese taal. Sinds kort woont hij, in het kader van de Chinees- Nederlandse culturele uitwis seling, in Peking. Naast zijn studie verwondert hij zich over het reilen en zeilen in de Chi nese hoofdstad. Van al het op merkelijke, curieuze en bijzon dere dat hij er tegenkomt, doet hij voor deze krant eens per maand verslag. Bijgaand zijn eerste bijdrage. PEKING FLORIS HARM Onlangs hoorde ik dat Madon na de volgende dag in Peking zou optreden, en dat op de zwarte markt nog kaartjes voor dat concert te verkrijgen waren. Een etmaal later stond ik, met een medestudent van de uni versiteit van Peking en een met harde valuta gevulde portemon nee, te wachten op de bus naar het hoofdstedelijke sportpaleis. Daar zou het feest plaatsvinden. Het vervoer per stadsbus is een verhaal apart. Stelt u zich voor: als achteloze passagier sta je in de overvolle bus. Bij een halte aangekomen, werp je een blik op de menigte die nog naar bin nen wil. „Knappe jongen, die dat voor elkaar krijgt", denk je nog. De deuren openen zich en het volgende wat je ziet is de le ge stoep. Alsof het de laatste rit in de geschiedenis betreft, heeft iedereen een sprint ingezet, daarbij jou onder de voet lo pend. Wonder boven wonder blijkt iedereen er toch in te pas sen, zij het als haringen in een zwetende en naar knoflook rui kende ton. Heb je eenmaal je bestemming bereikt, dan moet je eerst nog een kleine veldslag leveren om de bus weer uit te Floris Harm, foto jan holvast komen. Ook dat is niet eenvou dig, gezien de plaatselijke ge woonte om met /«stappen niet te wachten tot de mensen die willen ««stappen dat hebben gedaan. Zonder al te veel moeite schaf ten we de toegangskaarten aan, en er was zelfs nog wat tijd om ergens iets te gaan eten. Langs de straten van Peking wemelt het van de xiaochifandian, mo biele en snel afbreekbare snack tentjes, waar shish kebab, soep en dumplings worden geser veerd. Wie een blik werpt op het kookgerei, dat bestaat uit curi eus getinte pannen en eetkan- nen en water in vuile emmers, zal snel de gedachte bekruipen, dat een bezoek aan een derge lijke eetgelegenheid gelijk staat met een enkele reis voedselver giftiging. Hoewel ik niet weet of ik gewoon dom geluk heb ge had, kan ik vooralsnog iedereen een bezoek aanraden. Het is er gezellig en het eten is verrukke lijk. Vol verwachting gingen we de hoofdzaal (20.000 zitplaatsen) van het sportcomplex binnen, waar het feest zou plaatsvinden. Als blanken trokken we veel be kijks. Buitenlanders zijn in Pe king nog altijd een exotische be zienswaardigheid, waarvoor Chinezen even van hun bezig heden opkijken. Al die aandacht is natuurlijk zeer vleiend, maar zorgt er tevens voor dat je je een vreemdeling blijft voelen, hoe lang je ook in China verblijft. De zaal stroomde gestaag vol, maar afgezien van een enthou siaste menigte was er verder niets dat erop wees dat de ve dette van de popmuziek ook daadwerkelijk zou optreden. Een groot zwart podium met daaromheen in een halve cirkel op het linoleum uitgestalde boxen, die er in het kale licht van de TL-buizen wat verloren uitzagen, meer was er niet te zien. Bange gevoelens begon nen zich langzaam van ons meester te maken. Anderhalf uur later zaten we in een taxi op weg naar de cam pus, nog steeds een beetje mok kend omdat we een imitatievan Madonna hadden moeten aan schouwen Zoals zovelen in het Chinese verkeer, stoorde ook onze taxi chauffeur zich nauwelijks aan de verkeersregels. Hoewel op elk kruispunt wel een politie agent er op let dat de wegge bruikers ordelijk gedrag in acht nemen, valt de invloed van zijn aanwezigheid op de verkeers deelnemers sterk te betwijfelen. Fietsers, bussen en auto's rijden allemaal dwars door elkaar heen. Te zamen maakt deze massa een chaotische indruk, waar uit sluitend mensen die het leven moe zijn zich tussen wagen. Hoe gerechtvaardigd deze ge dachte ook moge zijn, ik heb hier nog maar weinig ongeluk ken gezien. Tot nog toe is het zelfs mij, als yanggui ('buiten lands spook', een Chinese scheldnaam voor buitenlan ders), gelukt aan een ogen schijnlijk wisse dood te ont snappen. nauwgezette voorbereiding, waarbij zij dagenlang onafge broken zijn gebriefd. Daarom ook wilde Bush, ho pend op een fout van Clinton, het laatste debat zo dicht moge lijk voor de verkiezingsdag laten plaatsvinden. En wilde Clinton, toch al in de winning mood, daar niets van weten. Nu resten na het laatste debat, op 19 okto ber, nog twee weken om fouten te herstellen. STANDPLAATS BUDAPEST FOTO REUTERJIM DAVISBOSTON HERALD Bij het zien van de lege schap pen in Roemeense warenhui zen heb ik me wel eens ver baasd, niet over wat er alle maal niet was, maar vooral over wat er wel was. Dat socia lisme lege winkels opleverde, vind ik helemaal niet zo gek. Het is veel gekker dat er soms toch nog wat in de schappen lag. Ga er maar eens na wat de or ganisatie van een planecono mie betekende. Daar zaten he ren (misschien ook wel dames, maar vooral toch heren) ergens in een hoofdstad aan hun bu reaus en moesten verzinnen waar het volk zoal behoefte aan had. Ze moesten bedenken dat mensen zeepbakjes willen, wc- papier, sperziebonen, aardbei en, sokken, lippestift, auto's, dekens, poppen, kleurpotlo den, maandverband, afwasrek- jes, mosterd en al die duizend en een andere dingen die een huishouding draaiende hou den en het leven wat kleuriger maken. Die plannenmakers hoefden natuurlijk niet zelf in de rij te staan om de noodzakelijke boodschappen bijeen te sprok kelen. Als iemand dat al deed, was dat hun vrouw. En meestal kon die haar boodschappen in speciale partijwinkels doen. En anders had manlief wel de juis te connecties om ondanks alles aan de nodige spullen te ko- Dat allerlei dingen er niet wa ren, is dus logisch. Toch blijft één ding raar: dat al die plan nenmakers nooit hebben be grepen hoe belangrijk wc-pa- pier is. Of je nu Polen neemt of Bulgarije, de gewezen Sovjetu nie of Roemenië; overal was en is soms nog steeds een gebrek aan dit simpele menselijke ge mak. Ach natuurlijk, een mens kan zonder. Hele generaties Oost europeanen gebruikten kran ten voor dit doel. Door een merkwaardige kronkel in het systeem waren de burgers tij dens het communisme ge dwongen hun billen af te vegen met het partijblad. WC-papier was en is een be trouwbare graadmeter voor de stand van de economie in Oost-Europa. Als het slecht gaat, sneuvelt de produktie van luxegoederen en dus ook van wc-papier. Op Albanese toiletten vind je hooguit een stapel verknipte kranten aan een spijker. Iets beter is het in Roemenië, waar ze kant en klare pakjes met los se velletjes van een soort bo terhampapier verkopen die je ook op Franse we's ziet. Polen had jarenlang een haast legendarisch tekort aan wc-pa- pier. Daar kwam je alleen nog voor dit sanitaire artikel in aanmerking als je je oude kranten inleverde klaarblij kelijk een poging te verhinde ren het partijblad voor bepaal de doelen werd gebruikt. Maar tegenwoordig kun je Warschau kiezen. Er zijn rollen grof Pools papier waar om een duistere reden geen kartonnen kokertje in zit, zodat je ze niet op kunt hangen. En er zijn uit zinnig dure, geïmporteerde soorten. Een tientje voor een pak van vier rollen roze Super- zacht. Dat is in Polen zoveel geld dat de winkelier helemaal van slag raakt als je meer dan een rol tegelijkertijd koopt. Wie koopt zoiets, vraag je je af. Maar zacht, gekleurd toiletpa pier is een statussymbool. Vroeger was het voorbehouden aan partijbonzen, die dat soort moois in speciale winkels kon den kopen. Ik las onlangs een herinnering van een vrouw die als kind ooit thuis was geweest bij een klas genoot wiens vader iets hoogs deed in de Joegoslavische communistische partij. Daar hing wc-papier in de Jdeur van de badkamer. Zoiets sjieks had ze nog nooit gezien. WC-papier staat als statussym bool weliswaar lager aange schreven dan een nieuwe BMW. Maar wie een keer een stuk Roemeens schuurpapier aan zijn billen heeft gevoeld, weet waarom mensen zoveel geld uitgeven voor Superzacht. RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA illus tra tie TOM JANSSEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2