Tricotpoppen: een populaire hobby Vrije tijd ZATERDAG 10 OKTOBER 1992 .29 REDACTlEHENRlETTE VAN DER HOEVEN NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Prince WEA Kan Prince nog schokken met zijn pornografische teksten, wulpse videoclips en hitsige dansmuziek? Zelf denkt hij nog altijd van wel. Op zijn nieuwe cd, die een zelfbedacht symbool als titel heeft meegekregen, be klimt hij dan ook de ene over treffende trap na de ander. Dat pakt behoudens de teksten zeer goed uit. Zijn schrijfsels, die al meer op de lachspieren dan op de genotsorganen werkten, be ginnen nu zelfs medelijden op te wekken. Een 32-jarige pop ster die 'een rivier van bloed in bed' bezingt en een regel verder concludeert dat hij zojuist op een maagd lag; het wordt tijd dat de megaster uit Minneapo lis wordt voorgelicht en een eindredacteur aantrekt. Over zijn muziek moet de Mo zart van de popmuziek echter zelf de baas blijven want die is voor de zoveelste achtereenvol gende keer groots, wervelend en opzwepend. Hip hop met vlijm scherpe samples en scratches, mierzoete ballads die toch boei en dank zij verrassende arran gementen, rock-opera ('Three chains of gold'), funk en heavy metal gitaren: Prince en zijn New Power Generation bestrij ken het hele spectrum van toonaangevende muziekstijlen. Ondanks de veelzijdigheid blijft er sprake van Prince-muziek. Ook dit album, 75 minuten en zestien tracks lang, is weer een regelrechte killer, waar zijn gro te concurrenten, Madonna en Michael Jackson, een puntje aan kunnen zuigen. REM 'Automatic for the peop le'—WEA 'Automatic for the people' is een reclamekreet van een res taurant ergens in Georgia. Het folk-rockkwartet REM zag er wel een cd-titel in. Waarschijnlijk omdat het zonder context een nietszeggende kreet is die ech ter toch nieuwsgierig maakt. De REM-songs van dit albums zijn volgens hetzelfde procédé ge smeed. Luister maar naar het prachtige 'The sidewinder sleeps tonite'. Michael Stipe zingt de longen uit zijn lijf, zijn licht klaaglijke stem schiet ver rassend ver de hoogte in en toch gaat het over niet meer dan Nescafé candy bars en nog wat. Bij het laatste couplet schiet hij in de lach. Dat is het meest zeggende moment van deze cd. Toch voelt de luisteraar zich niet in de maling genomen. Daarvoor is de muziek veel te mooi. Hoogtepunten zijn 'Dri ve' met spetterende strijkersar rangementen van Led Zeppelin bassist John Paul Jones, de smartlap 'Everybody hurts' en het ontroerende 'Sweetness fol lows'. WK JAZZ Keith Jarrett Vienna Concert ECM Wat je ook van hem mag vin den, Jarrett is al meer dan 15 jaar een instituut op zichzelf. D meeste weerklank bij het pu bliek vond hij met zijn melodi euze pianosolo-improvisaties, waarvan een commercieel hoogtepunt het 'Köln Concert' was. Na lange tijd andersoortig werk (klassiek, jazztrio's) ver scheen eindelijk weer een solo improvisatie. Het programma, simpelweg 'Vienna Concert, part 1 en 2' genoemd, werd foutloos in de Staatopera gere gistreerd. irrett gaat hier zeer evenwich- te werk. Hij begint niet een monisch aantrekkelijk the Vernissen van blankhouten meubels Binnenshuis doet een behandeling met vernis de natuurlijke eigenschappen van hout volle dig tot zijn recht komen. foto cpo Het vernissen van nieuwe, blankhouten meubels die in allerlei uitvoeringen als bouwpakket te koop zijn, is de laatste jaren een beetje op de achtergrond geraakt. De vele soorten naturel- en kleurbeitsen heb ben de belangstelling voor traditionele ver- ;en teruggedrongen. Maar dit verandert nu de vraag naar meubels van onbewerkt grenen, vuren en andere pine-soorten dui delijk toeneemt. Vernissen is niet moeilijker dan het schilde- i met kleurlakken. Nieuwe houten meu bels (en dat geldt ook voor ramen, deuren, kozijnen) die nog niet van een afwerklaag voorzien, moeten eerst met een goede grondlaag worden bewerkt. Dit is om twee redenen belangrijk. Vooral in grenen, vuren of andere naaldhoutsoorten komen veel harsen voor, die bij het aflakken, of na dro ging in een later stadium, problemen kun- i veroorzaken: slechte droging van de vemis, bladders en een slechte hechting. Zulke verschijnselen komen regelmatig voor als er geen goed hardingsvernis is aan gebracht. Dat geeft namelijk een zeer snel drogende en keiharde grondlaag. Alle har- i en andere houtsappen die zich in het naaldhout bevinden, worden daardoor op gesloten en krijgen geen kans er doorheen e dringen. Zelfs op bepaalde tropische houtsoorten, waarin de natuurlijke stoffen het droogproces nogal eens verstoren, kan hardingsvernis met succes worden ingezet' Voordat je met het aflakken (vernissen) van nieuwe hóut begint, moet het door en door droog zijn en schoon. Vernis wordt binnenshuis veelal toegepast om de natuur lijke decoratieve eigenschappen van het hout volledig tot zijn recht te laten komen. Er is keuze uit drie variaties: glansvemis, sa tijnglans en matvemis. Al deze afwerkvemissen moeten minimaal i twee lagen worden aangebracht. Het bindmiddel van deze vemiskwaliteiten be staat veelal uit alkydurethaanharsen, een mengsel van de traditonele alkydhars en eentweecomponentenpolyurethaanhars. De hardheid van deze afwerkvemis is volle dig bestand tegen water, reinigingsproduk- i, fruitsap, alcohol, enzovoort. Bovendien e in hoge mate krasvast en kan dus zelfs worden gebruikt voor het afwerken van bij voorbeeld blankhouten traptreden. Om het hout een gladder oppervlak en een mooiere uitstraling te geven kan het vooraf worden voorzien van een laagje poriënvul- ler. Dat kan gewoon met de kwast en het geeft een goed gevulde tussenlaag. Die moet na droging wel even lichtjes worden geschuurd met heel fijn schuurpapier (kor rel 400) voordat de afwerklagen worden op gezet. Mooi vemiswerk geeft het hout een extra meerwaarde. Hoe beter de vernislaag is uit gevloeid, hoe mooier het oppervlak er uit ziet. Gebruik daarom een goede, nog niet eerder voor verwerking van andere verf soorten gebruikte kwast. Want ook al maak je hem zo schoon mogelijk, verfsporen van de kleurlakken in de 'krop' van de kwast worden door het bindmiddel in de vernis ;r geactiveerd en dal wordt onvermijde lijk zichtbaar in de afwerklaag. Informatie over specialiteiten op vernisge- bied: Levis. 04160-3 78 96. HOBBY DINGEN ma, waarin hij veel van zijn klassieke kant laat horen, om langzaam in een ritmische, meer jazz-achtige improvisatie te belanden. De twee delen ver lopen in zoverre ook parallel dat beide worden afgesloten met een spannend stuk, waarin Jar rett indruk maakt door zijn ge voel voor dynamiek. Ongetwij feld is deze cd een van de beste die Jarrett heeft gemaakt. David Kikoski Persistent Dreams Triloka Toetsenspeler Kikoski was tot nu toe vooral bekend als side- man bij Randy Brecker. Voor zijn debuutplaat voor het on langs in Nederland geïntrodu ceerde Amerikaanse label Trilo ka, koos hij voor een opzet waarmee hij een staalkaart van zichzelf kon samenstellen. Het is daarom een afwisselende produktie geworden, met pure mainstream-stukken en naar fusion neigende arrangementen en het titelstuk dat volledig solo wordt gespeeld. Kikoski is een virtuoze instrumentalist en zeer handige componist, maar min der oorspronkelijk als arran geur. Sterk zijn de bijdragen van werkgever Brecker op trompet, de nog onbekende David Jen sen op tenorsax en drummer Billy Hart. Onduidelijk blijft wat Kikoski's eigen stilistische voor keur is, omdat hij er niet voor terugdeinst om bijvoorbeeld veel Hancock en Corea na te spelen. Een veelbelovend de buut dat nieuwsgierig maakt rmeer. KLASSIEK Wagner 'The Ring. An or chestral adventure' Radio Fil harmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart Fidelio Het is wel wennen, zo'n Ringbe- werking zonder zangers op mo menten waarop je ze wel ver wacht en waarop de muziek er zelfs om vraagt, en met een aantal ongebruikelijke overgan gen. Wie een operacyclus van vijftien uur inkort tot nog geen vijf kwartier, moet flink met schaar en lijmkwast te werk gaan. Dat heeft Henk de Vlieger met toewijding gedaan en wie gecharmeerd is van zo'n 'Reader's Digest Ring', kan met deze uitgave tevreden zijn. Ten slotte is het Radio Filharmo nisch Orkest behalve een van onze beste orkesten ook het enige Nederlandse orkest dat ooit een complete Ring ge speeld heeft, toen eveneens on der De Waart, die zich hier we derom als inspirator doet gel den. Gershwin 'Crazy for You' Solisten, koor en orkest o.l.v. Mi ke OckrentEMI/Angel Nog een arrangement, maar wat een verschil! Gershwinfa- naat Roger Horchow heeft met enkele gelijkgestemden een 'nieuwe' Gershwinmusical in el kaar gezet. Het geheel is geba seerd op 'Girl Crazy', maar be vat ook delen uit andere musi cals, songs die Gershwin in Hollywood schreef, enkele nooit eerder gepubliceerde titels, zelfs een deel uit het Pianoconcert in F en een vleugje Offenbach. Hier past echter geen enkele be denking. De muziek, met de ene grote Gershwinmelodie na de andere, swingt aan alle kan ten de luidsprekers uit en onder dirigent Mike Ockrent wordt de uitvoering één wervelend vuur werk. Solisten noemen wordt ondoenlijk, of het zou Jodi Benson moeten zijn, die onder meer een ongekend humoris tisch 'Embraceble You' weg geeft. Onmisbaar voor Gershwinliefhebbers! PK Zelf gemaakte, met tricot beklede poppen zijn al ja renlang bijzonder populair. De tricotpop is goed te gebruiken als speelpop, maar er zijn ook veel men sen die haar als sierpop op een mooi plekje zetten. Voor de poppen zijn allerlei accessoires te koop in vele soorten en maten, zoals pruiken met gekruld, steil, lang, kort, donker en licht haar. Sommige zijn van echt haar en kosten 50 tot 100 gulden, andere hebben kunsthaar (10 tot 50 gulden) en weer andere zijn van mohair gemaakt (100 gulden). Het echte haar kan met de krultang worden bewerkt, zodat u het kapsel naar wens kunt aanpassen. Andere acces soires zijn hoedjes, schoentjes, sieraden, brillen, mu ziekinstrumenten, en dergelijke. De poppen kunnen bewegen door allerlei hulp stukken die in handen, armen en benen worden ver werkt. Het nieuwste op dit gebied is de basiskop met schouderplaat, met behulp waarvan het hoofd in alle standen kan draaien. Het hoofd zelf bestaat uit een gezichtsmasker van kunststof, in verschillende mo- dellen leverbaar, en een tempex achterhoofd dat er in past. Om dit geheel komt het tricot. Goede tricot De diverse materialen die nodig zijn om een tricot pop te maken zijn te koop in goed gesorteerde hob bywinkels. Als u zo'n pop wilt gaan maken, dan moet u op een aantal dingen letten. Neem voor het hoofdje een zeer fijne tricot. Lijf en leden maakt u van krach tiger, maar toch rekbare tricot. Het masker moet wel heel stevig zijn, omdat anders het gezicht vervormt. Het zelf plakken en beschilderen van de maskers is aan de hand van de werkbeschrijving en met speciale lijm goed te doen. Maar wie geen risico wil lopen, kan ze ook kant en klaar kopen. Voor het schilderen van de wenkbrauwen en de ogen bestaan mallen waardoor dit een stuk makkelijker wordt. Gebruik voor het vullen van de pop speciaal vul materiaal dat ook na het wassen niet hard of futloos wordt. De buigbare hulpstukken moeten als volgt 'worden verwerkt: stik bij voorbeeld een arm, schuif hierin het betreffende hulpstuk, vul de aijn op en naai hem dicht. Bij gebruik van de basiskop met schouderstuk moeten eerst de kop (op de pruik na) en het lijfje klaar zijn. Bevestig de schouderplaat aan de kop en schuif hem in de halsopening. Met de juiste materialen en de werkbeschrijvingen die u erbij krijgt is het een betrekkelijk eenvoudige klus. Meer informatie: Lauran Trimbach, 04950- 3 52 87. Delphine Voor verzamelaars van porselein ontwierp Borek Sipek voor de Porceleyne Fles deze fraaie kandelaar. Een deel van de brandtijd is de kaars verborgen, wat voor een ro mantisch effekt zorgt. De kandelaar is ongeveer 45 cm hoog. Prijs 125 gulden. Meer informatie: tel. 015- 56 92 14. Met de juiste materialen is het maken van sierlijke poppen helemaal niet zo moeilijk. foto cpo Gemarmerde dozen Thinkking Het spelletje Thinkking komt van de bedenkers van Master mind. Twee spelers moeten proberen de verborgen code op eikaars speelbord te ontdekken. Prijs 30 gulden. Meer informa tie: Goliath BV, Hattem tel. 05206-4 61 09. Decoratief en handig om wat kleinere spulletjes op te bergen zijn deze groene, gemarmerde dozen. Per set kosten ze 53,80 gulden. In de serie gemarmerde produkten zijn nog meer artikelen te koop, onder meer een fotolijst voor 29,95 gulden. Meer informatie: Inspi ration, Katwijk, telefoon 01718-2 33 34. foto henk bouwman Decoratieve verf Oude spulletjes, zoals bij voor beeld deze vaas, kunnen weer worden opgeknapt met Pearl Serie lunchboxjes Van Coppia is een nieuwe serie lunchboxjes verkrijgbaar voor kleine en grote eters. In de kleinste box passen twee, de middelste vier en de grootste zes boterhammen. Prijzen vanaf 6,95 gulden. Er is ook een bijpassende beker verkrijgbaar. Meer informatie: Cop pia, Lochem, tel. 05702 - 38 60 2. Ruff Stuff. Dit is een paarlemoer acrylverf met een korrelstruc tuur. De verf is op wa terbasis en kan op bij na elke ondergrond worden gebruikt. Prijs per potje 7,95 gulden. Meer informatie: Fun- tastic Colors, Nieuwe- gein, tel. 03402-3 86 02.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29