'Alle kwaliteit is zoek in Amerika' 'Vorstelijke fooien' voor jonge kunstenaars (2) Bi): Prijzen moeten dansers steuntje in de rug geven SOTHEBY'S Topstuk in stelling Cultuur&Kunst Max Velthuijs Kennismaking met nieuwe leden Ars smaakt naar meer Kunst- en Taxatiedag in het Stedelijk Museum De Lakenhal ZATERDAG 10 OKTOBER 1992 21 leiden Een medewerker van het Natuurhistorisch Museum hangt de ribben van de Ed- 'Topstukken in Stelling' die van morgen tot en met 25 oktober in het museum aan de monosaurus recht. Het vier meter hoge skelet is het eerste originele exemplaar waarover Pesthuislaan te zien is. een Nederlands museum beschikt. Het vormt de centrale blikvanger op de expositie foto anp Koningin Beatrix heeft gister middag in het Paleis op de Dam te Amsterdam aan zes jonge kunstenaars de jaarlijkse Ko ninklijke Subsidies voor Vrije Schilderkunst uitgereikt. Wim Bosch (Groningen). Sarianne Elizabeth Breuker (Groningen). Hans Broek (IJmuiden), Allard Budding (Rotterdam), Jan Peter Muilwijk (Middelburg) en Rinke Nijburg (Arnhem) werden door de jury gekozen uit een groot aantal inzenders. Het uitreiken van de Koninklijke Subsidie voor Vrije Schilderkunst gaat gepaard met een kortlopende tentoonstelling (tot en met 18 oktober) die voor het publiek toegankelijk is. De subsidie werd in 1947 offi cieel ingesteld door koningin Wilhelmina. Zij zette hiermee in feite een traditie voort die was ingezet door koning Willem III in 1872, met de bedoeling jonge schilders te stimuleren door hen een geldbedrag ter beschikking te stellen. De prijs ligt al jaren op 5000 gulden. Er gaan intus sen stemmen van 'brompotten' op om de (belastingvrije) 'vor stelijke fooi' te verhogen. De tentoonstelling bestaat uit 42 werken: opgebouwd uit 2 werken van elke prijswinnaar en 30 werken van degenen die voor de eer meedoen. Het algehele niveau is aan zienlijk gestegen sinds de wijze van inzending is veranderd. Niet zozeer aan de top maar wel in de breedte. Vroeger was het vooral een aangelegenheid van kunstenaars in Amsterdam en omgeving die met twee schilde rijen onder de arm kwamen binnenwandelen. Sinds er met dia's wordt gewerkt, komen de inzendingen uit alle delen van Nederland. Toch vindt Gerard Gouds mits, als kunsthistoricus en al wetend gids van het Koninklijk Paleis betrokken bij de organi satie van de tentoonstelling, het een prachtig gezicht als de 250 werken in de galerij van de Bur gerzaal op jurering wachten. ..In die veelheid valt alle pretentie weg. In elk hoekje en gaatje staat hier dan een schilderij en die werken ademen puurheid uit." Er is dit jaar veel figuratief werk: van realistische rivierge zichten tot en met vrij exacte portretten. Goudsmits: „Veel mensen durven weer figuratief te werken. Dat is een duidelijke tendens." Melissa Etheridge vanavond in Ahoy' ver gaan als we kunnen en des noods op onze schreden terug keren als het ons tegen gaat staan. Het moeilijkst was de angst om te ver te gaan. 'The letting go', waarop ik mezelf op de piano begeleid, heb ik bij voorbeeld wel tien keer opgeno men. Om de zoveel dagen klom ik weer achter de piano, want ik wilde de zang en het instrument tegelijkertijd opnemen. Ik heb dit album ook anders gearran geerd dan de beide vorige. Het eerste was een soort solo-plaat waarop de band de gaten op vulde. Het tweede was een groepsalbum. Bij deze plaat wil de ik groeien in het arrange ment. Ik vroeg mijn drummer er andere ritmes in te brengen. Dansritmes ook. Ik heb key boards gebruikt en zelfs een cel lo. Ik wilde vooruit." De vernieuwing manifesteert zich het duidelijkst in het num mer '2001', waarin Mauricio Fritz Lewak voor 'industrial per cussion' zorgt en er een echt dansnummer van maakt. „Ik hou ervan rock n' roll te spelen. Recht voor z'n raap. De song '2001' is niet de nieuwe Melissa Ethridge, maar een deel ervan. Ik zal niet op deze weg door gaan in die zin dat ik dansal- bums wil maken. Ik wil echter ook niet in een beperkte catego rie worden geplaatst. Ik wil de muziek maken waar ik van houd. Ik hou van dansmuziek, van rock 'n roll, van country. Ritmes zijn toch prachtig. Ze zetten mensen in beweging. Opwindend." In de tekst van '2001' schil dert ze bepaald geen vrolijk beeld van de hedendaagse maatschappij. De jaren negen tig noem ze 'het duistere tijd perk'. '2001' is een Amerikaans lied over wat er met Amerika is gebeurd de laatste tien jaar. De Reagan- en Bush-jaren, het ver dwijnen van de vrouwenrech ten. „Alle kwaliteit is zoek in Amerika. Met mij ging het pri ma, maar toen ik om me heen keek, schrok ik. Ik zie deze jaren inderdaad als het duistere tijd perk. Toch is '2001' een opti mistisch lied. Waarom ik denk dat het over negen jaar beter gaat? Optimisme, denk ik. Ik kan je geen enkele reden waar om ik dat denk, maar toch voel ik het zo." Ze heeft stiekem staan luisteren aan de deur van de stu dio waar Bruce Springsteen zijn album Lucky Town' op nam. ,,We werkten in dezelfde studio", vertelt Melissa Etheridge, „en ik was vreselijk benieuwd." Niet in de laatste plaats natuurlijk omdat The Boss en zij muziek maken in hetzelfde genre. De reus uit New Jersey en het kleine opdondertje uit Kansas blinken uit in melodieuze, ste vig aangezette, degelijke gitaar rock van typisch Amerikaanse snit. Zoals bijvoorbeeld te be luisteren valt op Etheridge' der de album 'Never Enough'. Van avond staat ze in Ahoy' Rotter dam. Met de opvallende Cana dese singer-songwriter Tom Co chrane in het voorprogramma. Voor Melissa Etheridge is 'Ne ver Enough' een belangrijk al bum geworden. Haar eerste twee platen werden verkoop successen, de zangeres won al vroeg in haar loopbaan drie Grammy Awards en het besef drong door dat ze op 'Never Enough' niet te strikt moest vasthouden aan de succesfor mule, maar juist ontwikkeling „Bij deze plaat heb ik tegen Kevin (McCormick, mede-pro ducer van de plaat, bassist, le vensgezel van Melissa Ethridge - red.) gezegd: laten we nieuwe grenzen zoeken. Laten we zo Melissa Etheridge: „Laten we zo vergaan als we kunnen." foto cpd dirk de jong Extra concert Patrick Bruel Rotterdam Omdat het concert van de Franse zanger patrick Bruel (op 28 november) binnen drie weken was uitverkocht, komt hij op 29 november nog eens in Ahoy'. De voorverkoop voor dit extra concert begint vandaag. Koninklijke Schouwburg biedt meer den haag De Koninklijke Schouwburg in Den Haag gaat breder programmeren. Dat is het gevolg van de overname door Joop van den Ende van het Circustheater in Scheveningen. Van den Ende brengt daar zijn eigen produkties, zodat voor de Koninklij ke Schouwburg de taak is ontstaan om andere niet-toneelvoor- stellingen plaats te bieden. Het gewone, serieuze toneel-reper toire in de Koninklijke Schouwburg zal hier overigens niet onder lijden. VS geven Rubens terug aan Spanje Washington Een belangrijk schilderij van Rubens dat de Ameri kaanse douane in beslag had genomen, is woensdag teruggege ven aan Spanje. De dieven hadden getracht het 356 jaar oude doek, bekend als 'Psyche", voor 5 miljoen gulden in Amerika te verkopen. Het werk wordt komende week overgebracht naar het Museum voor schone kunsten in Galicië, waaruit het in 1985 werd gestolen. Na de diefstal maakte het schilderij een zwerf tocht door Zweden, Nicaragua en Miami, waar het in mei 1991 door de douane van Florida in beslag kon worden genomen. Daarbij werden vier personen gearresteerd. KINDERBOEKENWEEK 7 T/M17 OKTOBER 1992 Woensdag 14 oktober van 13.00 uur tot 14.30 uur signeert 'Kikker en het Vogeltje en zijn overige werk Boekhandel Kooyker KOOYKER Breestraat 93, Leiden -*« Tel. 071-160500 beeldende kunst Scherft. Te zien tot en met 25 oktober, ma t/m do van 19-21.30, di en do van 10-12 en za en zo van 13-16 uur Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht 9. Leiden De groepstentoonstelling bij Ars smaakt naar meer. Meer werk van de vier nieuwe leden. Maar dan elk apart tentoonge steld. Want de combinatie van deze vier zo verschillende kun stenaars kan eigenlijk niet. Primitieve culturen en vor men zijn de inspiratiebron voor Jenneke van Doorn. Dat zie je in haar keramische maskers. De maskers, zo groot als een hand, zijn voor een deel geglazuurd. De kleur is okerbruin. Ogen en mond worden aangegeven door stippen en een streepje. Door een bewust laten aantasten van het materiaal krijgt het werk iets authentieks. Ze zijn mooi en ontroerend door hun eenvoud. Ook in het werk van Corinne Frencken zie ik een interesse voor oude, primitieve culturen. Naast objecten gemaakt van dennenaalden. toont zij hier drie prachtige steendrukken. Het papier waarop ze gedrukt zijn is door Frencken zelf ge maakt. Op het bruinige papier heeft de kunstenares een vier kante lijst gedrukt. In die rode lijst bevindt zich een geome trisch patroon van tekens in rood, wit en blauw. De verf is 'oud' van kleur en is niet hele maal dekkend. Het resultaat is intrigerend. Nel Ruygrok verrast vooral met haar olieverfschilderijen. Haar kleuren blauw en groen in alle nuances zijn zo mooi dat ik alleen daarom al uren naar haar werk kan kijken. De schilderijen zijn abstract, maar hebben her kenbare elementen in zich. Jo- han Scherpt is de fijnschilder van dit kleine gezelschap. Hij heeft iets met vogels. Ze komen in alle hier getoonde werken te rug. Echte vogels, maar ook pa pieren modellen die hij zelf ont werpt. Ze zijn minitieus geschil derd en liggen in 'Stilleven met papieren vogels' in hun geheel of in delen op een tafel, waar je bovenop kijkt. Scherpts werk boeit door de hoeveelheid aan details. Je moet er even voor uittrekken om alles in je op te nemen. Daarna is het, wat mij betreft, echter over en uit. amsterdam. De Stichting Dansersfonds '79 heeft dit jaar aanmoedigings prijzen toegekend aan Arnold Goores, Karin Schnabel en Regi- na van Berkel. Zij ontvingen de prijzen in Het Muziektheater in Amsterdam uit handen van Alexandra Radius en Han Ebbe- laar. Goores en Schnabel kregen ieder 5000 gulden (de Prijs van Verdienste) en Van Berkel 3.000 gulden. Arnold Goores (43) is verbon den geweest aan diverse gezel schappen. De totaal verschillen de invalshoeken van deze groe pen hebben geleid tot de brede ontplooiing van zijn talenten en hebben hem gemaakt tot de veelzijdige, trefzekere en intege re kunstenaar die hij nu is, al dus de jury. Karin Schnabel (36) is direct na haar opleiding door Het Na tionale Ballet geëngageerd. Ze doorliep er alle rangen, van élè- ve (leerling) tot eerste solist. Prominent in haar manier van dansen is de bescheidenheid waarmee ze zich presenteert. Ze maakt haar«eigen ego onderge schikt aan datgene wat ze te vertolken krijgt, zo meldt het ju ryrapport. Regina van Berkel (23) danst hij Djazzex, het gezelschap dat zich richt op de moderne jazz dans. Volgens de jury viel zij, te midden van de zeer dynami sche groep dansers, na één sei zoen plotseling zeer op door haar pure, frisse, volstrekt onge forceerde uitstraling, door de grote fysieke controle en afwer king van het flitsende, vitale jazz-idioom en door haar dra matisch talent. De jury bestond uit de dans- recensenten Ine Rietstap en Jan Baart en Han Ebbclaar, ex-solist bij Het Nationale Ballet en me de oprichter van Dansersfonds '79. De stichting beoogt met het toekennen van deze prijzen enerzijds jong, Nederlands danstalent te stimuleren en an derzijds dansers, na het beëin digen van hun danscarrière, te helpen bij de overschakeling naar een nieuwe werkkring. FOUNDED 1744 Op zaterdag 17 oktober a.s. organiseert Sotheby's Amsterdam in samenwerking met het Stedelijk Museum De Lakenhal, Oude Singel 28-32 te Leiden een 'Kunst- en Taxatiedag'. Als kunstliefhebber kunt u zich tussen 10.00 en 16.00 uur laten informeren door experts van Sotheby's over de waarde en herkomst van uw meegebrachte kunst en antiek. Daarnaast geven diverse specialisten informatie over restauratie, verzekering en beveiliging. Met de taxatie steunt u 'uw' museum, want hoewel Sotheby's haar diensten kosteloos aanbiedt, zal een taxatievergoeding van 2,50 per object worden gevraagd ten bate van het museum, met een maximum van vijf objecten. Museumveiling Sotheby's stelt u in de gelegenheid op deze Kunst- en Taxatiedagen kunstvoorwerpen in te brengen voor de speciale 'Museumveiling' in juni 1993, waarop alleen kunstvoorwerpen, ingebracht tijdens de serie museumtaxatiedagen, geveild zullen worden. Een informatiefolder wordt u op verzoek graag toegestuurd: Sotheby's Amsterdam, Rokin 102, 1012 KZ Amsterdam Telefoon: (020) 627 5656 Letterkundig Museum in teken Mulisch den haag monique brandt „We zijn uiterst tevreden met de expositie. /Mie essentiële elementen uit Mulisch' werk en openbare leven zijn aan wezig, er zijn zó veel belang rijke handschriften, foto's en documenten te zien. Deze tentoonstelling is echt uniek", zegt Marietta Haarsma van het Letterkundig Museum in Den Haag en één van de orga nisatoren van de grote over zichtsexpositie rond auteur Harry Mulisch die vanaf van daag voor het publiek toegan kelijk is. Teneinde veertig jaar schrij verschap in beeld te brengen heeft het museum een uitge breide verzameling kostbaar heden bij elkaar gebracht. In de vitrines liggen talloze handschriften, tekstschema's, boeken, knipsels, karikaturen opgesteld. De muren worden bedekt door veelal niet eerder gepubliceerde foto's: Mulisch met beroemde collega schrij vers; op reis: op het boeken bal door de jaren heen. Als primeur ligt in een aparte vi trine Mulisch' nieuwste boek te glanzen: de roman 'De ont dekking van de hemel' die pas half oktober in de winkels tfgt 'De onderkant van het ta pijt. Harry Mulisch en zijn oeuvre 1952 - 1992' Is te zién In het letterkundig Museum, Prinses Irenepad 10, I)en Haag. De tentoonstelling loopt tot en met 21 februari 1903« tpeningxlijden: dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zon dag van 13.00- 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21