Leiden Regio mmzêL Optimisme autoluwe binnenstad getemperd Geen aanwijzingen voor brandstichting in Mors #JA Onderhoud schoorsteen twee weken opgeschort Uitstallingen moeten misschien weg Hoogheemraadschap verhoogt tarieven met bijna tien procent Parkeergarages mogelijk in handen van gemeente Van Rij wil klandestiene onderverhuur tegengaan GRANDIOZE SLAAPKAMERSHOW ZONDAG 11 OKTOBER LEIDERDORP ZATERDAG 10 OKTOBER 1992 EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) Verkeerswethouder Walenkamp bezoekt vier steden Het optimisme van de Leidse verkeerswethouder Joop Walenkamp (CDA) over een Leidse autoluwe binnenstad heeft een knauw gekregen. De wethouder heeft donder dag en vrijdag een breed samengesteld reisgezelschap aangevoerd dat op stedenbezoek is geweest in Den Bosch, Eindhoven, Maastricht en Zwolle. leiden wim koevoetdie we hebben gevoerd blijkt dat dank zij een dergelijk we gennet een autoluwe binnen stad vlot kon worden gereali seerd. In Leiden beschikken we daar niet over. Ik zeg niet dat het ondenkbaar is dat wij verge lijkbare routes tot stand kunnen brengen, maar het autoluw ma ken van de binnenstad is in Lei den wel een aanzienlijk zwaar dere opdracht dan in de steden die we hebben bezocht." Walenkamp verkeerde de af gelopen dagen in het gezel- Het doel van de reis was de pro blemen te inventariseren die deze gemeenten ondervinden bij het autoluw maken van hun binnensteden. Walenkamp: „Wat ze alle vier op Leiden vóór hebben, is dat hun wegennetten veel meer op een autoluwe bin nenstad zijn ingesteld. Den Bosch, Eindhoven, Maastricht en Zwolle hebben een binnen- stadsring en nog een ringweg daaromheen. Jit de gesprekken Symposium over broeikaseffect leiden 'Het broeikaseffect; wetenschap en fictie' is dc titel van een minisymposium, komende maandag aan de Leidse univer siteit. Zo langzamerhand lijken de meeste mensen bereid om een beetje welvaart in te leveren om het broeikaseffect te beteu gelen. Dat zou dreigende klimaatsverandering kunnen voorko men. Tegen deze voorstelling van zaken schreeTde leidse emeri tus hoogleraar Böttcher een provocerende brochure, die hij op het symposium komt toelichten. Het symposium is in de Gor- laeus Laboratoria aan de Einsteinweg in Leiden. Aanvang 13.30 Ouderen apart in woningkrant leiden In de nieuwe woningkrant komt een aparte advertentie rubriek met huizen waarop alleen oudere woningzoekenden kunnen reageren. Het college van B en W heeft besloten dit voorstel over te nemen van een speciale werkgroep, die een rap port heeft geschreven over de nieuwe woonruimteverdeling. Per 1 januari 1993 verandert het huidige puntensysteem. Woning zoekenden kunnen zich vanaf die tijd inschrijven op huizen die staan vermeld in een speciale krant, die huis-aan-huis wordt verspreid. De gemeente was al van plan aparte rubrieken te ma ken voor starters, mensen van buiten en voor woningzoekenden die een ander huurhuis achterlaten. Ouderen kunnen daarop overigens ook reageren. Overval in Opsporing Verzocht leiden In het tv-programmb Opsporing Verzocht wordt aan staande maandagavond aandacht besteed aan de gewapende overv al die op 4 september plaats had bij de Rabo bank op het Vijf Meiplein. Door middel van de uitzending probeert de politie meer te weten te komen over de dader die met een riotgun bij het plein te keer ging. Ook komt in het programma een overal in Rotterdam aan de orde waar volgens de politie vermoedelijk de zelfde dader aan de gang is geweest. Brandweer en politie hebben geen aanwijzingen gevonden dat de brand in de school De Hoeksteen in de Hoge Mors, half september, is aangestoken. Het technisch onderzoek van de brandweer is inmiddels vrijwel afgesloten, gewacht wordt al leen nog op de resultaten van het onderzoek van enkele mon sters die naar het gerechterlijk laboratorium in Rijswijk zijn ge stuurd. Volgens woordvoerder A. Kuyt van de politie heeft het on derzoek niet duidelijk gemaakt dat de brand op verschillende punten is ontstaan, zoals vaak bij brandstichting het geval is. De brandweer werd tijdens het blussen geconfronteerd met vuurhaarden op diverse plaat sen in de school maar dat kwam volgens Kuyt vermoedelijk doordat het vuur zich 'onzicht baar' boven de verlaagde pla fonds verspreidde. Probleem bij het onderzoek was dat de brand zo fel is ge weest dat de meeste sporen in rook zijn opgegaan. Hoogstens kunnen in de brokstukken die in het laboratorium worden on derzocht stoffen worden gevon den die er op wijzen dat er bij voorbeeld benzine of spiritus aanwezig is geweest. Ook de gesprekken die de re cherche heeft gevoerd met buurtbewoners wijzen niet op brandstichting. Weliswaar zei den omstanders bij de brand dat zij even tevoren een drietal jongeren bij de school hadden gezien, maar dat is in het buurt onderzoek niet bevestigd. De recherche heeft haar werk nog niet afgerond maar dat kans dat er nieuwe informatie komt, wordt met de dag kleiner. TEEKENS ADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk Isi Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Leiderdorp, Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel. 071 -41 30 21, fox 071 -41 06 84 Nu ook gevestigd te: Leiden, Haogse Schouwweg 8E, 2332 KG tel. 071 - 32 27 38, fox 071 -32 14 21 schap van enige raadsleden, ambtenaren en afgevaardigden van wijkverenigingen, onderne mersverenigingen en V&D. Ze hebben de oplossingen bestu deerd die verschillende steden hebben gevonden om een auto luwe binnenstad te verwezenlij ken. Walenkamp is overigens niet over alle plaatsen enthou siast. Den Bosch krijgt van hem zelfs het predikaat 'de stad van de gemiste kansen' mee. „Ze hadden daar 71 miljoen gulden klaar liggen voor infrastructu rele maatregelen maar bij de St. jan stond het vol met auto's. Wel werkte de pendelbus daar goed, in tegenstelling tot Zwol le. De mensen daar maken er geen gebruik van." Volgens Walenkamp weren Den Bosch en Zwolle ook bus sen uit de binnenstad. Passa giers worden aan de zijkanten van het autoluwe gebied afgezet en verder met pendelbusjes ver voerd. „Ik weet nog niet of Lei den nu de Breestraat busvrij moet maken." MAANDAG 12 OKTOBER A.S. BOEKENMARKT OP DE VISMARKT VAN 11.00 TOT 17.00 UUR Het regionale nutsbedrijf EWR onderzoekt hoe de overlast bij de op knapbeurt van de schoorsteen van de centrale aan de Langegracht zo veel mogelijk kan worden beperkt. foto wim dijkman leiden» Een gezelschap van Leidse raadsle den, ambtenaren en afgevaardigden van wijk verenigingen, ondernemersverenigingen en V is in Maastricht enthousiast geraakt over het daar geldende verbod op winkeluitstallin gen op het trottoir. „Dat ziet er prachtig uit", meent de meegereisde wethouder van econo mische zaken, J. Walenkamp. Hij overweegt om het uitstallingsverbod ook in Leiden in te voeren. De wir-waraan reclame-uitingen, kledingrekken en verrijdbare vitrines in bij voorbeeld de Haarlemmerstraat zal dan tot het verleden behoren. foto loek zuyderduin De verontreinigingsheffing van het hoogheemraadschap van Rijnland gaat komend jaar in Leiden en omstreken met 7,60 gulden omhoog. Het nieuwe bedrag komt daarmee op 85,40 gulden per eenheid, een verho ging van bijna tien procent. Ge zinnen moeten drie van derge lijke eenheden betalen, alleen staanden één. De verhoging wordt aangekondigd in de meerjarenraming van het Hoogheemraadschap van Rijn land. In de raming staat ook dat eigenaren van grond 2,10 gul den meer gaan betalen dan de nu vastgestelde prijs van 40 gul den per hectare. Tot december kan er bezwaar worden gemaakt tegen de voor gestelde verhogingen. Daarna zullen de bedragen door Rijn land definitief worden vastge steld. Het Hoogheemraadschap heeft verschillende redenen om de tarieven te veranderen. Er is meer personeel en de kosten van energie, veiligheidsmaatre gelen en slibafvoer zijn geste gen. Door de nieuwe tarieven hoopt Rijnland totaal een be drag van meer dan 115 miljoen gulden binnen te krijgen. Dat is ongeveer 10 miljoen meer dan dit jaar. Dat komt niet alleen door de verhoging maar ook omdat er meer eenheden zijn bijgekomen. LogiCom Alpha COMPUTERS NETWERK SPECIALIST I REPARATIE EN ONDERHOUD I VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN PC'S, PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARD SOFTWARE BEU 01720 -37 911 LogiCom Alpha bv leiden wim koevoet CDA-wethouder joop Walen kamp (economie, verkeer) is zo ontevreden over het functioren van de Sandersgarage en de ga rage op het Ir. Driessenplein dat hij zelfs niet uitsluit dat de ge meente het beheer overneemt van de eigenaren. De stadsbe stuurder vreest dat als het ge bruik van de garage zo gering blijft als het nu is, zijn plannen voor een autoluwe binnenstad in het water vallen. „De plan nen voor de binnenstad zijn goed, maar ook uiterst kwets baar. Als een onderdeel niet goed functioneert, komen ook de andere niet uit de verf. Uit eindelijk kan dan het hele plan spaaklopen." Walenkamp stelt vast dat het publiek zelden gebruik maakt van de parkeergarages. „De klant heeft altijd gelijk i s zijn r t de aantrekkelijkheid van de gara ges. 's Avonds, 's nachts en in de weekeinden kan niemand er terecht." Dc wethouder heeft de kwestie reeds aangekaart bij de eigenaren. Dat zijn een pen sioenfonds en een Zweeds be- leggingsbedrijf. Goede respons 3 oktober-enquête Ruim 2300 mensen hebben inmiddels gehoor gegeven aan hel verzoek een enquête over de 3 oktober-optochi in te sturen. Vol gens 3 October-Vereenigingsbestuurslid R. Heruer, dit jaar voor zitter van de optochtcommissie, is daarmee de respons boven verwachting. „Wij hadden op duizend gerekend." Op grond van de eerste 500 inzendingen zegt Henier dat er sprake is van een divers beeld in de antwoorden. „Er is geen algemeen beeld. En nee, je kunt op dit moment nog niet zeggen of men zich uit spreekt voor bijvoorbeeld de terugkeer van de optocht door dc Haarlemmerstraat." Tijdens de optocht zijn er zo'n 15 000 formulieren uitgedeeld. Daarmee konden toeschouwers onder meer hun mening geven over aanvangstijd, route, inhoud, lengte en organisatie van de optocht. Er kan nog tot 19 oktober worden ingestuurd. der voor dat een echtpaar op papier is gescheiden en de bei de partners over eigen woon ruimte beschikken. In de prak tijk wonen ze echter gewoon nog bij elkaar. De extra woon ruimte die ze zo in de wacht hebben gesleept verhuren ze onder. Voor de vervulling van de functie van buitendienstambte naren hoeven geen extra krach ten te worden aangetrokken. Zoals bekend schakelt Leiden volgend jaar over op een heel De komende twee weken wordt er aan de EWR-schoorsteen geen enkel onderhoud verricht. Volgens woordvoerder J. van der Erf wordt in die tijd onder zocht 'welke werkwijze bij het onderhoud zo min mogelijk overlast voor de omgeving ver oorzaakt'. De werkzaamheden aan dc schoorsteen werden donderdag gestaakt, nadat woensdagavond het SP-raadslid Cor Vergeer in de commissie milieu kritische vragen stelde over de opknapbeurt. Ook in tern werden bij het energiebe drijf vragen gesteld. Op de schoorsteen moet een waterafstotende stof, siloxaan, worden aangebracht. Bij sterke wind zouden daprvan druppels op auto's kunnen komen. De stof is schadelijk voor autolak. Volgens Van der Erf is er geen twijfel over het gebruik van het goedje. „Nee, die stof blijven we gebruiken. Maar de vraag is hoe je die op de schoorsteen kan aanbrengen met zo min moge lijke overlast voor de omgeving. Daar wordt nu over nagedacht." a koevoet Leiden krijgt wellicht zoge naamde buitendienstambtena ren die onder meer klandestie ne bewoning en 'verkamering', een vergaande vorm van illegale onderverhuur, moeten opspo ren. Dat maakte PvdA-wethou- der Tj. van Rij (volkshuisves ting) gisteravond bekend tijdens een afdelingsvergadering van zijn partij. Het komt volgens de wethou- Huis zoeken? opent de juiste deuren voor u! H3 071 -12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden teverdeling, waarvoor minder ambtenaren nodig zijn. De aan stelling van een buitendienst ambtenaar kan dus gewoon door een herverdeling van ta ken. Op de vraag waar een buiten dienstambtenaar zoal op moet letten, antwoordde hij 'bij voor beeld het aantal bellen op of het aantal fietsen voor de deur.' Van Rij weet niet of in loeiden van veel verkamering en klandestie ne bewoning sprake is. De wet houder wil beginnen met de aanstelling van één buiten dienstambtenaar. in de vestiging van SLAAPKAMERS Winkelcentrum Winkelhof (150 meter van 't Meubelplein) Tientallen komplete slaapkamers, grote kollekties bedmode en accessoires en een uitgebreide teststudio waar u alle slaapsystemen zelf kunt urtproberen! Geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Dormaël doet méér met slaapkamers.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13