Het nieuwe elan van de v.v. Oegstgeest 'Het is nu of nooit voor een topsportfonds' Sport Siemerink bij laatste acht na zege op Rosset NN hoofdsponsor van Nederlands elftal Tilburg: knock out-systeem in schaken VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 REDACTIE HERMAN JOUSTRA A BROUWER DE KONING Jansen verrast Gantwarg toulon Voor oud-wereldkampioen Anatoli Gantwarg dreigt de strijd om de wereldtitel dammen in Toulon op een drama uit te lopen. Tien ronden had de Wit-Rus de leiding. Op zijn verjaar dag ontsnapte hij nog net aan een nederlaag, maar in de zes tiende ronde moest hij gisteren in de Nederlander Gérard Jansen zijn meerdere erkennen. Gantwarg viel door het verlies terug naar de zesde plaats. Titelverdediger Tsjizjov behield zijn voor sprong van drie punten via een vlotte remise met Harm Wiers- Vijf afzeggingen voor Pools elftal Warschau De Poolse bondscoach Strejlau kan voor de kwalifi catiewedstrijd tegen Nederland, woensdag in Rotterdam, niet beschikken over vijf buitenlanders. De belangrijkste afwezige is de jonge spits Andrzej Juskowiak. Juskowiak, topscorer in het Olympisch voetbaltoernooi en in dienst van Sporting Lissabon, is oververmoeid en heeft allerlei lichte kwaaltjes. De andere vier zijn: doelman Wandzik en aanvaller Warzycha, beiden spelend bij Panathinaikos, middenvelder Czachowksi en verdediger Koz- minski, beiden van Udinese. Europees titelgevecht Tuur in Ahoy' Rotterdam Het gevecht om de vacante Europese titel in het zwaarvedergewicht tussen Regilio Tuur en de Fransman Jacobin Yoma wordt in het Sportpaleis Ahoy' in Rotterdam gehouden. Die mededeling deed Peter Bonthuis, wiens bureau Topsport Marketing vorige week voor 475.000 gulden de beursbieding won. „Wij denken aan drie data", aldus Bonthuis. „Het gaat om 27 november, 2 of 3 december. Zoals het er nu uitziet zal het wel 3 december worden." Boksbond denkt aan organisatie EK Rotterdam Het bestuur van de Nederlandse Boks Bond wil het Holland-toernooi voor amateurs nieuw leven inblazen. Het toer nooi, dat in de jaren zestig voor de eerste maal werd gehouden i daarna nog enkele succesvolle afleveringen kende, ging enke le jaren geleden door gebrek aan Financiën ter ziele. De NBB hoopt het toernooi in 1994 of 1995 opnieuw op de kalender te kunnen zetten. Het zou dan als voorbereiding kunnen dienen voor het EK van 1994 of het WK van 1995. Daarnaast denkt de boksbond na over een kandidatuur voor de organisatie van de Europese titelstrijd van 1996, die tfóor het Olympisch bokstoer- 'i van Atlanta moet plaats vinden. Kasparov wil tegen Fischer spelen buenos aires» Wereldkampioen Garri Kasparov is bereid tegen de Amerikaan Bobby Fischer te schaken. Kasparov heeft als aanvul lende voorwaarde gesteld, dat het prijzengeld niet afkomstig mag zijn uit het Servische propaganda kamp. De wereldkam pioen maakte dat kenbaar tijdens een persconferentie in Buenos Aires. Aanvoerder Willem Jan Pott Hofstede: 'Zaken zijn allemaal wat beter in balans' De v.v. Oegstgeest vervult in de vierde klasse zaterdag sinds mensenheugenis een rol als middenmoter c.q. sub topper. Van een doorbraak is het tot nu toe nog niet ge komen. Daarvoor ontbrak bij de geelzwarten in het verle den net dat beetje motivatie, daarvoor was het na afloop van de training en de wedstrijd in de knusse kantine op sportpark De Voscuyl ook altijd net even te gezellig. Maar, er lijkt een verandering op til. "j kaam Want na vijf wedstrijden spelen in het nog prille seizoen prijkt Oegstgeest parmantig bovenaan met negen punten. „En dat hadden er eigenlijk tien moeten zijn", overziet Willem Jan Pott Hofstede de nieuwe situatie waarin zijn club verkeert. „Maar tegen Koudekerk, dat nota bene lange tijd met tien man moest spelen, kwamen we niet verder aan een gelijkspel", aldus de voetballer die, qua naamgeving dan, beter op zijn plaats lijkt bij de naburige hockeyvereniging. Uiterlijke schijn, want Pott Hof stede (26) is een ras-voetballer. Een laatste man met opbou wende kwaliteiten en gezegend met een goed overzicht. Een beetje flegmatiek, maar dat past hem wel. Wat is de reden dat het opeens zo goed gaat met Oegstgeest? „Ik denk dat je twee dingen moet scheiden. De resultaten zijn goed, maar qua spel kan er heus nog het een en ander wor den verbeterd. We voetballen momenteel nog te veel in fasen. Twintig minuten sterk spel en vervolgens zakken we weg. Vooral als we een voorstaan, sluipt er iets in dat er niet hoort. Een kwestie van gebrek aan zelfvertrouwen nog. We moeten dan gewoon dat balletje rond laten gaan. Kortom, het gaat doen." Hoe dan ook, de ambitie om ho gerop te willen, lijkt tegenwoor dig wel degelijk aanwezig?. „Die is er zeker. Niet alleen bij de spelers, ook bij het bestuur. Dat merk je aan bepaalde zaken die beter zijn geregeld dan in het verleden. Een wintersport vakantie, een etentje voor de se lectie, van die dingen. Daar naast hebben we een jonge groep die graag wil." En hoe zit het dan met die spreekwoordelijke gezelligheid bij Oegstgeest? Gaat dat wel sa men met het streven om hogerop te willen? „Ik denk dat het allemaal wat beter in balans is dan vroeger het geval was. Toen was het vooral gezellig en kwam het voetballen nog wel eens op de tweede plaats. Dat is niet meer zo. Komt ook door de invloed van de jongeren. Er spelen er momenteel een paar in het eer ste die afkomstig zijn uit de re gionale jeugd van UVS en Rijns- burgse Boys. Die gasten zijn fa natiek. Ze trekken de rest van zelf mee." Wim Visser heeft jou dit seizoen tot aanvoerder gebombardeerd. Dat was je toch al eens eerder? „Ja, drie jaar geleden. Dat werd geen best seizoen. Ik zat toen sydney/toulouse anp/reuter Richard Krajicek en Paul Haar huis hebben de kwartfinales be reikt in het 1,25 miljoen gulden toernooi van Sydney. Krajicek versloeg de Australiër Borwick in drie sets, 6-3 4-6 6-2. Haar huis had tegen Masur een voor sprong van 5-3, toen de Austra liër opgaf met een enkelblessu- In Toulouse haalde Jan Sie merink de laatste acht. De 21- jarige Rijnsburger versloeg in de tweede ronde van het met 450.000 gulden gedoteerde toer nooi de Zwitserse Olympisch kampioen Mare Rosset in drie sets, 4-6 6-4 6-4. Neil Borwick (25) van Redclif- fe, Queensland was de Austra lian Indoor Championships op een wild card binnengekomen. Na een bye in de eerste ronde versloeg hij in de tweede de Amerikaan David Wheaton, de gelegenheidspartner van Kraji cek in het dubbelspel. In de achtste finales maakte hij het de als zesde geplaatste Krajicek vrij lastig. Pas in de derde set nam de Hagenaar afstand. In de kwartfinales ontmoet Krajicek de als vierde geplaatste Ivan Lendl. Haarhuis, negende op de plaatsingslijst, schaarde zich ge makkelijker bij de laatste acht. Op 5-3 zette hij Wally Masur, een plaats hoger ingeschaald, op het verkeerde been. De Australiër verdraaide prompt de enkel en verliet ondersteund door EHBO-ers hinkend de baan. In de kwartfinales wordt Ivanisevic (2), met wie hij in het dubbelspel eveens de kwartfi nales haalde, zijn tegenstander. De verrassing in Sydney kwam op naam van Patrick Kuhnen, de nummer 106 van de wereld. Hij bombardeerde Agassi het toernooi uit. Kuhnen sloeg 23 aces in 10 opslagbeur ten. Hij opende de wedstrijd met drie aces op rij. De Wim- bledon-winnaar stond erbij en keek ernaar. „Ik stond machte loos", zei hij na de nederlaag. „De ballen vlogen aan alle kan ten langs me heen." met mijn studie, woonde in Amsterdam en kon op gegeven moment door omstandigheden nauwelijks meer trainen. Het eind van het verhaal was dat ik in het tweede terecht kwam. In tussen is er heel wat veranderd. Ik heb voorlopig een baan op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Ik woon nog in Amsterdam, maar als die tijdelijke betrekking wordt om gezet in een definitieve, dan ga ik weer in Leiden wonen. Ik kom vanuit mijn werk meteen door naar de training, ben nog maar zelden te laat. Daarbij word je natuurlijk een dagje ou der en misschien ook wijzer. Ik loop nog niet voorop bij de trai ning, maar me verstoppen, nee, dat doe ik niet meer. Wat die aanvoerdersband betreft: ik kan in elk geval goed met de trainer opschieten. We hebben dezelf de zienswijze als het om voet ballen gaat. Misschien wil hij me met die band ook wat prik kelen. Als dat zo is, dan lukt hem dat prima." Morgen spelen jullie thuis tegen Soccer Boys, de nummer twee op de ranglijst. Een belangrijk duel. Wat gaat dat worden? „Ik heb geen idee. Ik heb nog nooit tegen die club gespeeld. Ik weet dus ook niet hoe ze voet ballen. Daarom waag ik me maar niet aan een voorspel ling." Wie zijn de andere concurrenten dit seizoen? „Sportlust, momenteel de num mer drie. En KRV. Daar hebben we tegen gespeeld en gewon nen, maar ik vond het een zeer goede ploeg. Voorschoten mis schien. Het loopt daar nog niet zo goed, maar dat kan nog ko- den haag anp Voor een niet gespecificeerd miljoenenbe drag is Nationale Nederlanden gisteren in Den Haag officieel hoofdsponsor van het Nederlands elftal geworden. Het contract dat werd ondertekend door Sjoerd Bouma, directeur van het verzekeringsbedrijf, en Eric van Hilten, bestuurslid commerciële zaken betaald voetbal, heeft een looptijd van vier jaar. NN laat er het hoofdsponsorschap van de Nederlandse Volleybalbond en het Neder lands Olympisch Comité voor vallen. „Los van het contract bij de KNVB hadden we dat toch gedaan", verklaarde Bouma. „Bij het volleybal was sprake van verzadiging, bij het NOC hebben we tevoren afgespro ken dat we twee jaar als trekpaard wilden fungeren." In de voortwoekerende commercialise ring van de sport sprong het bedrijf, al vier jaar subsponsor, gretig in op de kans hoofdsponsor van Oranje te worden toen Coopers, Leibrand, Dyker en Van Dien aar zelde na twee jaar de opties in het aflopen de contract in te vullen. Van Hilten had in tussen een andere koers bepaald. „We gaan liever contracten voor vier jaar aan." NN meent bij het nationale topvoetbal een betere naamsbekendheid te kunnen halen. „Een wedstrijd van Oranje kan de belangstelling van tien miljoen Nederlan ders trekken. Bij het topvolleybal lag dat ge tal hooguit op drie miljoen." NN krijgt meer ruimte op de reclamebor den bij interlands en mag per wedstrijd 250 gasten uitnodigen. In het contract is geen garantie vermeld dat elke interland op tv komt. Van Hilten: „Als het belang van het voetbal in het geding is, kunnen wc nog al tijd besluiten een wedstrijd niet uit te zen den. Al onze sponsors hebben daar begrip voor." Patrick Kühnen zorgde voor de grootste verrassing ii Agassi uit het toernooi te slaan. tilburg »gpd Het Interpolis-toernooi is er nooit 'vies' van geweest een stukje schaakgeschiedenis te schrijven en de zestiende editie, die gisteren in Tilburg begon, vormt daar misschien wel het mooiste bewijs van. De organi satoren hebben het aangedurfd te breken met de klassieke toer- nooiopzet en hebben, met de moderne ontwikkelingen van het topschaken in het achter hoofd, het roer radicaal omge gooid. In totaal strijden niet minder dan 111 schakers om het prij zengeld van een half miljoen harde Hollandse guldens en bij plaats gemaakt voor een leger dat er op belust is een graantje mee te pikken. De formule is 'afgekeken' van het tennis, want het betreft een knock out-com- petitie, hetgeen dus wil zeggen dat de verliezers meteen hun koffers kunnen pakken. De zestien sterkste groot meesters, alsmede eerste reser ve Ulf Anderssen uit Zweden, zijn geplaatst en derhalve vrij gesteld van de eerste ronde. De anderen moesten gisteren al aan de bak. Met 47 matches ging Interpo lis-! stijl van start. Een gezelschap toppers, minder be gaafden, kleurrijke figuren en beloftes. Tot die laatste catego rie behoort zeker de net 13 jaar geworden Hongaar Peter Leko, die in Wijk aan Zee al van zich heeft doen spreken door de Ne derlandse meester Rob Hart och te verslaan. Bij zijn debuut in Tilburg verging het hem min der, want hij verloor van de Rus Kovalek. WD-kamerlid Dees presenteert zijn plannen den haag gpd „Laat ik beginnen met een anekdote. Olympische Spelen 1988 in Seoel. Monique Knol wint goud bij het wielrennen. Tijdens haar verblijf in Zuid-Ko- rea wordt haar bijstandsuitke ring ingetrokken. Volgens de re gels moet zij beschikbaar zijn voor de arbeidsmarkt. En dat is ze niet als ze zo lang daar zit." „Anekdote twee. Olympische Spelen 1992 in Barcelona. Ellen van Langen wint goud in de at letiek. Ze komt terug en tussen de stapels felicitatiebrieven is er een brief van de sociale dienst. Haar uitkering wordt ingetrok ken. Misschien zakelijk juist, maar het tekent de erg zwakke rechtspositie van de topsporter op dit moment." Aan het woord is Dick Dees (47), WD-kamerlid sinds 1972. Alleen voor bijna vier jaar on derbroken om op WVC als staatssecretaris voor volksge zondheid en sportzaken op te treden. Vanmorgen heeft hij een plan gepresenteerd om te komen tot een fonds voor de topsporter. Een fonds dat een einde moet maken aan de zwakke rechts- en ook financië le positie van topsporters, die van hun hobby nog geen be roep hebben gemaakt. Ama teurs dus. „Hun positie is erg zwak. Ze moeten nu vaak een beroep doen op een sociale uitkering, studiefinanciering of een ande re geldbron om het hoofd bo ven water te houden. Dan ko men ze in een bureaucratisch systeem waarin hun positie niet wordt erkend. Ze worden af hankelijk van de 'sportvriende- lijkheid' van de betrokken amb tenaar of de instelling", aldus Dees. Daar wil hij met het door hem gewenste fonds iets aan doen. „Het is nu of nooit. Het klimaat is er gunstig voor", weet het li berale kamerlid. Hij verwijst naar een recent rapport dat in opdracht van het NOC en de NSF is gemaakt door AT Kaer- ney. Een stuk dat politieke kop stukken als de WD-commissa- ris der koningin in Friesland, Wiegel, de Rotterdamse burge meester Peper (PvdA) en RABO- topman Wijffels (CDA) enkele maanden geleden gebruikten, toen zij een beroep op het kabi net deden meer te investeren in de sport. Juist vanwege de grote maatschappelijke betekenis. Dees: „Er gaat jaarlijks 4 mil jard gulden om in de sport. Er .werken 20.000 beroepsmensen in deze tak. Mensen kunnen zich door sport ontplooien. Het is een vorm van vrije tijdsbeste ding, recreatie, Holland Promo tion. Anton Geesink heeft alleen meer bereikt dat twee regerin gen bij elkaar. De stelling was: politiek erken dat. Zet sport ho ger op de politieke agenda". Nu weet het WD-kamerlid donders goed dat ook minister d'Ancona (wvc) met een fonds voor de topsport wil komen. Wil hij dan nu niet nog even vlug scoren door zijn eigen initiatief? Dees ontkent. Hij looft de mi nister voor het aankondigen van het fonds in haar begroting 1993. „Maar zij levert geen bo ter bij de vis. Er staat geen cent voor op haar begroting. Ik heb de koninklijke weg bewandeld. Toen zij op Papendal er iets over zei, ook in financiële zin, heb ik haar om een brief ge vraagd. Die viel tegen. Er staat niets concreets in". Dees heeft zijn ideeën al met de sportwereld doorgenomen. Men is enthousiast, meldt hij trots. Het fonds moet de vorm van een stichting krijgen die be heerd wordt door de sportwe reld zelf. In eerste instantie door NOC en NSF. Ook ex-topspor ters moeten een plaatsje krijgen in de stichting, meent Dees. Men zal zelf mogen uitmaken welke sporters geld krijgen en hoeveel. En zijn het er meer dan 250 dan is het ook goed wat de initiatiefnemer betreft. Blijven twee vragen. Waarom is niet geprobeerd de sociale ze kerheid en de studiefinancie ring sportvriendelijker te ma ken? Dees geeft toe daaraan ge dacht te hebben. Hij heeft be zien of er een uitzonderingspo sitie voor de sporter kon komen. Hij stuitte daarbij echter op en kele bezwaren. Zoals de enorme bureaucratische warwinkel die zou ontstaan omdat elke rege ling anders is en een andere uit voerder en controleur kent. Bo vendien zou een uitzonderings positie voor de sporter een pre cedent scheppen. Ook anderen zouden dat willen en dan is het hek van de dam. Tweede vraag: waarom komt Dees er nu mee en deed hij niets toen hij zelf van medio 1986 tot eind 1989 staatssecre taris was? Dees zegt dat hij er toen al mee bezig was op het departement. Naast twee mil joen gulden extra die hij aan de sport gaf voor begeleiding, trai ners, coaches en artsen, en het initiatief voor een 'Statuut van de topsporter' had het fonds er moeten komen. Het lukte toen niet. De tijd was er niet rijp voor en de politiek wist eigenlijk niet hoe het allemaal moest. Op ver zoek van Dees werden wel stu dies begonnen door oud-atleet Heiko van Staveren. Die. kwa men in 1990 en 1991 af. Maar toen zat Dees al weer in de Tweede Kamer. Vandaar. ROTTERDAM De koop voor de voetbalinterland Nederland-Polen verloopt stroef. Volgens administrateur Janssen van het Feyenoord-sta- dion zijn tot dusver minder dan duizend kaarten verkocht. Se cretaris Huijbregts van de sectie betaald voetbal, rekent woens dag op niet meer dan 25.000 toeschouwers. ZATERDAG 10 okt. ZA' tSo-17.00 uur ZONDAG 11 0K'* L «n 17 no UlX Dees: „Het klimaat is er gunstig voor." FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21